آموزش پاکسازی و نصب مجدد مک او اس برای بازگشت به حالت کارخانه

یکی از ارورهای عجیب در مک های اپل، ارور 43 است. در توضیح این ارور به در دسترس نبودن یک یا چند فایل ضروری اشاره می شود و معمولاً باید چند راه حل ممکن را امتحان کرد تا مشکل رفع شود. ممکن است فایل ها در برنامه ای باز باشند و ممکن است یک یا چند فایل ناقص و خراب روی درایو ذخیره سازی موجود باشد و در حالت بدتر ممکن است درایو ذخیره سازی خرابی قابل توجه داشته باشد.

در این مقاله به روش های رفع ارور 43 در Macbook و iMac می پردازیم. با ما باشید.

علت نمایش اروری با کد 43 در macOS

معمولاً مک او اس عملکرد پایدار و سریعی دارد و کارها به سادگی انجام می شود اما گاهی اوقات ارورهای عجیبی نمایش داده می شود. یکی از این ارورها، اروری با کد 43 که همواره حین کار روی فایل ها نمایان می شود. پیام زیر به این کد اشاره می کند:

The operation can’t be completed because one or more required items can’t be found

همان طور که در توضیح این ارور اشاره شده، در دسترس نبود فایل ها علت نمایش ارور 43 است. خوشبختانه ارور 43 در نسخه های اخیر مک او اس کمتر گزارش شده و بیشتر در نسخه های OS X 10.2 Jaguar و OS X 10.11 El Capitan مک او اس مشاهده می شود.

هر گاه با ارور 43 مواجه شدید، بهتر است دو مورد مهم را چک کنید:

آیا در نام فایل و فولدرها از کاراکترهای خاص مثل @ ! # % ^ $ استفاده شده است؟

و آیا فایلی که قصد تغییر دادن یا انتقال آن را دارید، در برنامه ی دیگری باز است و یا در حال دانلود شدن است؟

اگر از کاراکترهای خاص در نام گذاری فایل و فولدرها استفاده نکرده باشید و همین طور برنامه ای در حال کار روی فایل ها نباشد، احتمالاً با این ارور روبرو نمی شوید. در واقع سایر عواملی که به اروری با کد 43 منتهی می شود، در حد دو عامل ذکر شده مهم نیست. در ادامه روش های رفع ارور 43 را بررسی می کنیم.

بستن اجباری یا Force Quit کردن اپلیکیشن Finder

ساده ترین روش رفع ارور 43 این است که اپلیکیشن مدیریت فایل که Finder نام دارد را به صورت اجباری ببندید. برای این مهم می توانید روی لوگوی اپل یا سیب در نوار منوی بالای صفحه کلیک کنید و گزینه ی Force Quit را انتخاب کنید. سپس در پنجره ی باز شده کمی اسکرول کنید تا به Finder برسید. روی آن کلیک کنید تا انتخاب شود و سپس روی Force Quit یا Relaunch کلیک کنید.

ریست کردن PRAM و NVRAM

ریست کردن PRAM و NVRAM در macOS، مشکلات مختلفی را رفع می کند و در بسیاری مواقع انجام این مهم توصیه می شود. انجام ریست بسیار ساده است: مک بوک یا آی مک را ری استارت کنید و قبل از اینکه سیستم عامل را بوت کند، کلید Command + Option + P + R را فشار داده و نگه دارید تا زمانی که صدای بوت مک سه بار شنیده شود. در این مرحله چهار کلید را رها کنید.

بررسی مشکلات هارددیسک و SSD با Disk Utility

ارور 43 به در دسترس نبودن فایل ها اشاره می کند و این موضوع ممکن است به دلیل خرابی دیسک اتفاق افتاده باشد. برای چک کردن سلامت درایو هارددیسک یا SSD می توانید از ابزار Disk Utility مک او اس استفاده کنید و اگر وضعیت وخیم است، برای تعویض حافظه ی ذخیره سازی اقدام کنید.

و اما روش استفاده از Disk Utility: بهتر است ابتدا مک را Restart کنید و کلید Command + R را نگه دارید تا لوگوی اپل نمایان شود. اکنون روی آیکون ابزار Disk Utility کلیک کنید. در پنجره ی باز شده ابتدا درایو یا پارتیشن حاوی فایل موردنظر را انتخاب کنید. سپس روی دکمه ی First Aid کلیک کنید. کمی صبر کنید تا اسکن و بررسی انجام شود.

پس از تکمیل فرآیند بررسی، گزارشی ارایه می شود. اگر overlapped extent allocation گزارش شده، به این معنی است که دو یا بیش از دو فایل از بخشی مشترک از درایو هارددیسک استفاده می کنند و این به معنی تداخل است! لذا حداقل یکی از فایل ها ناقص و خراب شده است.

فایل های خراب در فولدری به اسم DamagedFiles ذخیره می شود. اگر فایل ها مهم نیستند، می توانید آنها را دیلیت کنید اما اگر فایل های مهمی ناقص شده، می توانید برای تعمیرات فایل از روش های مختلف اقدام کنید.

بدترین حالت ممکن شاید این باشد که پیام The underlying task reported failure نمایش داده شود. در این صورت یک بار دیگر First Aid را اجرا کنید تا بار دیگر بررسی انجام شود. اگر باز هم همین پیغام در گزارش ذکر شد، خرابی HDD یا SSD  سیستم شما کوچک نیست و شاید به پاکسازی دیتا و فرمت کردن آن و سپس نصب مجدد macOS نیاز پیدا کنید.

چگونه فلش درایو USB را برای نصب کردن macOS بوت ابل و آماده کنیم؟

آموزش پاکسازی و نصب مجدد مک او اس برای بازگشت به حالت کارخانه

اوبونتو در طول این سال ها به ثبات عملکردی بسیار خوبی رسیده است، اما گاهی اوقات مشکلاتی از آن سر می زند که قابل برطرف شدن نیست.

اگر می خواهید برای انجام کارهای مختلف خود از لینوکس استفاده کنید، به هیچ وجه دلتان نمی خواهد که گاه و بیگاه با مشکل روبرو شوید و مدام مجبور باشید با سیستم سروکله بزنید. متاسفانه، در Ubuntu مثل ویندوز 10 یا Chrome OS، دکمه ای برای ریست کردن همه ی تنظیمات سیستم وجود ندارد. بنابراین کسانی که می خواهند اوبونتو را ریست کنند مجبورند مراحل مختلفی را پشت سر بگذارند.

در این مقاله با سیاره ی آی تی همراه باشید تا به شما نشان دهیم که چگونه می توانید خیلی زود سیستم را به حالت پیش فرض برگردانید.

برای انجام این کار دو راه پیش رو دارید: استفاده از Dconf و روش استفاده از Live Disk. روش Dconf فقط تنظیمات یک کاربر را به حالت پیش فرض بر می گرداند، هرچند برای ریست کردن چند کاربر مختلف هم می توان از آن استفاده کرد. اما روش Live Disk جامع تر است و کل سیستم اوبونتو را به حالت پیش فرض اولیه بر می گرداند.

بازنشانی اوبونتو به حالت اولیه با Dconf

آموزش ریست کردن اوبونتو و بازگشت به حالت اولیه

اگر میزکار اوبونتوی شما به هم ریخته و می خواهید به نحوی آن را به حالت اولیه برگردانید، یکی از بهترین روش ها برای انجام این کار استفاده از ویرایشگر Dconf است. Dconf یک ابزار مشترک در همه ی میزکارهای لینوکسی است که از GTK، گنوم، سینامون، XFCE4 و LXDE پشتیبانی می کند.

برای ریست کردن اوبونتو، یک پنجره ی ترمینال باز کرده و دستور زیر را وارد کنید. لطفاً توجه داشته باشید که Dconf با کسی شوخی ندارد. این دستور همه ی چیزهایی که روی محیط میزکار شما وجود داشته باشد اعم از میانبرها، آیکون ها و غیره را پاک می کند. تنها در صورتی از این دستور استفاده کنید که از انجام آن کاملاً مطمئن باشید.

نکته: Dconf باید برای هر کاربر به صورت جداگانه اجرا شود. این فرمان نمی تواند میزکار همه ی کاربران سیستم را به طور یکجا پاک کند. اگر می خواهید میزکار چندین کاربر را ریست کنید، این دستور را چند بار اجرا نمایید.

dconf reset -f /

بعد از این که کار Dconf تمام شد، کامپیوتر خود را ری استارت کنید. وقتی وارد سیستم شوید، همه چیز دقیقاً مثل روز اولی می شود که اوبونتو را نصب کرده بودید. ذکر این نکته هم حائز اهمیت است که این دستور تنظیمات برنامه های وابسته به Dconf (مثل موزیک پلیرها، فایل منیجرها و غیره) را از بین می برد، پس اگر از این دستور استفاده کنید ممکن است لازم باشد این برنامه ها را دوباره تنظیم نمایید.

ریست کردن میزکار Kubuntu 

ریست کردن به روش Dconf با آن دسته از نسخه های اوبونتو که از GTK استفاده می کنند خیلی خوب کار می کند. اما Kubuntu جزو این توزیع ها نیست. با توجه به این که کوبونتو از KDE استفاده می کند، روش بالا روی آن جواب نمی دهد. اما اگر می خواهید این میزکار را ریسک کنید به مراحل زیر توجه نمایید.

نکته: حذف کردن تنظیمات Plasma هم مثل ریست کردن Dconf باید برای هر کاربر به طور جداگانه انجام شود. به عبارت دیگر، اگر می خواهید میزکار KDE را برای چند کاربر ریست کنید، باید این دستور را روی تک تک حساب های کاربری موردنظر خود اجرا نمایید.

یک پنجره ی ترمینال باز کرده و با استفاده از دستور زیر تنظیمات پیش فرض Plasma را حذف کنید.

rm -rf .kde/share/config/plasma-*

به علاوه، اگر بخواهید می توانید فایل های Plasma را از روی خود فهرست کاربری هم حذف کنید. این فایل ها در بخش ~/.config قرار دارند و تنظیمات مربوط به هر کاربر را نگهداری می کنند. با استفاده از دستور rm می توانید این فایل ها را پاک کنید.

cd ~/.config

rm plasma*

بعد از این که این کار را انجام دادید، یک بار از حساب کاربری خود خارج شده و دوباره وارد شوید.

اکنون وقتی دوباره وارد میزکار کوبونتو شوید، می بینید که همه چیز مثل روز اولی شده که سیستم را نصب کرده بودید.

ریست کردن اوبونتو با Live Disk

اگر صرفاً می خواهید ظاهر اوبونتو و چند برنامه ی GTK را به حالت پیش فرض برگردانید، می توانید از روش Dconf استفاده کنید. اما اگر اوبونتوی شما خراب شده و قابل تعمیر نیست، دیگر Dconf به درد شما نمی خورد.

بهترین راه برای ریست کردن کامل اوبونتو این است که سیستم عامل را دوباره نصب کنید. ولی با توجه به این که با نصب مجدد سیستم عامل همه ی فایل ها پاک می شود، این روش را نمی پسندیم. در عوض، می توانیم از قابلیتی که خود اوبونتو برای نصب مجدد سیستم فراهم کرده استفاده کنیم و هیچ فایلی را هم از دست ندهیم.

این روش به عنوان آخرین راه حل استفاده می شود و اجزای هسته ی اوبونتو را بازنشانی می کند. برای شروع کار، ابتدا باید یک دیسک زنده ی اوبونتو بسازید. سپس سیستم را ری استارت کرده و از روی این دیسک آن را بالا بیاورید.

برای اطلاعات بیشتر به مقاله ی نصب اوبونتو 18.04 و نسخه های قبلی توجه فرمایید:

آموزش نصب اوبونتو 18.04 در کنار ویندوز

آموزش نصب لینوکس اوبونتو در کنار Windows 10

وقتی اوبونتو بالا آمد، روی دکمه ی Install Ubuntu کلیک کنید تا فرآیند نصب آغاز شود. اگر در هنگام نصب اولیه ی سیستم عامل تیک گزینه های Download updates و install third-party software را زده بودید، این جا هم آن ها را انتخاب کنید.

مراحل را به همین صورت پشت سر بگذارید تا به صفحه ی Installation Type برسید. این صفحه مهم ترین صفحه در تمام طول فرآیند نصب می باشد، چون در این صفحه مشخص می کنید که نوع نصب اوبونتو چگونه باشد.

لیست موجود را باز کرده و به دنبال گزینه ی Reinstall Ubuntu بگردید. این گزینه فایل های هسته ی سیستم عامل را حذف می کند، اما چیزهایی مثل موزیک، فایل های متنی و غیره را روی هارد نگه می دارد.

بعد از این که Reinstall را انتخاب کردید، مراحل را ادامه داده و بگذارید فرآیند نصب تمام شود.

نکته: در هنگام انتخاب نام کاربری، حتماً از همان نامی استفاده کنید که قبلاً در نصب اولیه ی سیستم انتخاب کرده بودید.

بعد از اتمام کار پنجره ای باز شده و با نمایش یک پیغام به شما اعلام می کند که کار تمام شده است. روی دکمه ی Restart Now کلیک کنید تا سیستم مجدداً راه اندازی شود. وقتی سیستم بالا بیاید می بینید که همه ی تنظیمات به حالت پیش فرض برگشته است.