مزوتراپی مو چیست و چگونه ریزش مو را درمان می کند؟

مزوتراپی مو یکی از روش های بسیار محبوب در زمینه درمان و کنترل مشکل ریزش مو شناخته می شود. ممکن است شما هم قصد استفاده از این روش برای درمان ریزش مو را داشته باشید، در این صورت توصیه می کنیم آگاهی خود را در زمینه مزوتراپی مو افزایش دهید. این بخش از هومکا به موضوع مزوتراپی مو و فواید، اثرات و چگونگی انجام آن اختصاص داده شده است. با ما همراه باشید.

What is hair mesotherapy and how does it treat hair loss

زوتراپی مو چیست؟

مزوتراپی یکی از چندین تکنیکی است که امروزه از آن  برای افزایش رشد مو و تراکم موها استفاده می کنند. این روش مو در کنار روش های ترمیمی پوست و مو همچون پی آر پی قرار می گیرد و فوق العاده پرطرفدار است. استقبال از این روش درمانی نشان می دهد که بسیاری از افراد از انجام آن نتیجه مثبت دریافت کردند.

اما بهتر است یک تعریف جامع تر از این روش درمان و ترمیم پوست و مو ارائه کنیم. در مزوتراپی مو برخلاف پی آر پی خبری از پلاکت ها نیست و پزشک از عصاره ها، هورمون ها و ویتامین ها برای احیای موها استفاده می کند. مزوتراپی مو تکنیکی است که از تزریق ویتامین ها، آنزیم ها، هورمون ها و عصاره های گیاهی برای جوان سازی و ترمیم پوست سر و همچنین درمان ریزش مو استفاده می کند.

تأثیرات درمانی مزوتراپی

باوجوداینکه امروز اکثراً مزوتراپی را روشی برای درمان ریزش مو می دانیم، اما باید بگوییم که این تکنیک درمانی در بهبود بسیاری از شرایط سلامتی دیگر نیز مؤثر واقع می شود. از مزوتراپی در موارد درمانی و ترمیمی زیر استفاده می کنند:

 • درمان آلوپسی؛ وضعیتی که باعث ریزش مو می شود
 • روشن کردن پوست و کمرنگ کردن رنگ دانه های تیره
 • تنظیم عملکرد دوباره بدن
 • سفت کردن پوست شل
 • از بین بردن چین وچروک و خطوط پوست
 • حذف چربی در نواحی مانند معده، ران، باسن، پاها، بازوها و صورت

فواید مزوتراپی موی سر

مزوتراپی موی سر تکنیکی است شبیه به پی آر پی که برای انجام آن از سوزن های خیلی ظریف استفاده می کنند. با استفاده از سوزن های ظریف پزشک ماده درمانی را به لایه میانی یا مزودرم پوست سر تزریق می کند. هدف از مزوتراپی موی سر این است که مشکلات اساسی پوست و موی سر برطرف شود.

با انجام مزوتراپی گردش خون ضعیف پوست سر درمان می شود، التهاب موجود در پوست کاهش پیدا می کند و درنتیجه ریزش مو به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند. افزایش گردش خون در پوست سر سبب تغذیه فولیکول های مو و بزرگ شدنشان می شود. زمانی که فولیکول های مو تقویت می شوند، ساقه موها تقویت شده و رشد موها افزایش پیدا می کند. بنابراین با استفاده از مزوتراپی و تکرار جلسات درمانی مزوتراپی می توانیم تراکم موها را افزایش دهیم.

مزوتراپی چگونه انجام می شود؟

برای انجام مزوتراپی فرمول چندان استانداردی جهت تزریق مواد درمانی وجود ندارد. پزشکان با استفاده از راه حل ها و روش های مختلف برای انجام مزوتراپی و کم کردن مشکل ریزش مو استفاده می کنند. ازجمله این روش ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • داروهای تجویزی مانند گشادکننده عروق و آنتی بیوتیک ها
 • هورمون هایی مانند کلسی تونین و تیروکسین
 • آنزیم هایی مانند کلاژناز و هیالورونیداز
 • عصاره های گیاهی
 • ویتامین ها و مواد معدنی

در طول هر جلسه، برای بی حس کردن ناحیه تحت درمان ابتدا دارو لیدوکائین به پوست تزریق می شود. سپس پزشک با استفاده از یک سوزن بسیار ظریف مواد درمانی را به پوست تزریق می کند. ممکن است سوزن مزوتراپی به یک تفنگ مکانیکی متصل باشد تا تزریق سریع تر و پشت هم انجام بگیرید.

بسته به شدت آسیب و نیاز به درمان، تزریق در عمق 1 تا 4 میلی متری پوست انجام می گیرد. در هر بار تزریق تنها یک قطره کوچک محلول وارد پوست می شود. برای انجام مزوتراپی مو هیچ تکنیک یا فرمول خاصی وجود ندارد و مهم ترین عامل موفقیت این عمل می تواند انتخاب یک پزشک مورد اعتماد و ماهر باشد. پزشک با توجه به نیاز و شرایط شما از روش خاص و مقدار معینی از مواد درمانی جهت کاهش مشکل ریزش مو در مزوتراپی استفاده می کند.

آیا مزوتراپی مو در درمان ریزش مو مؤثر است؟

مزوتراپی مو علاوه بر درمان مشکلات پوستی همچون چین وچروک و از بین بردن چربی های ناخواسته، برای درمان ریزش موی ناشی از آلوپسی نیز مؤثر است. در مزوتراپی مو از عصاره های طبیعی گیاهی، ویتامین ها یا داروهایی مانند فیناستراید و ماینوکسیدیل جهت تزریق به لایه مزودرم پوست سر استفاده می کنند.

کسانی که تجربه مزوتراپی مو داشتند، در مورد اثرات این روش درمانی بر مشکل ریزش مو چند نظر واحد دارند و تأثیرات آن را مثبت اعلام می کنند. ازجمله اثرات خوب این روش می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • گردش خون در پوست سر را بهبود می بخشد
 • عدم تعادل هورمونی در داخل و اطراف فولیکول مو را اصلاح می کند
 • مواد مغذی را به مو می رساند

باوجوداین همانند دیگر کاربردهای مزوتراپی، شواهد زیادی وجود ندارد که این روش مستقیماً می تواند ریزش مو را برطرف کند. در مورد میزان تأثیر عصاره های گیاهی و ویتامین ها هنوز مطالعات وسیعی انجام نگرفته. اما تحقیقات نشان می دهند که مزوتراپی با فیناستراید و ماینوکسیدیل به میزان قابل توجهی سبب رفع ریزش مو می شود.

چه کسانی نباید مزوتراپی مو انجام دهند؟

این روش نباید توسط افرادی که دارای بیماری های خود ایمنی، عفونت های باکتریایی و همچنین مشکلات انعقادی، اختلال عملکرد پلاکتی یا بیماری های بدخیم هستند، انجام شود. مزوتراپی مو برای بانوان باردار یا شیرده مناسب نیست و باید درمان خود را به بعد از این زمان موکول کنند.

نتایج تاثیر مزوتراپی مو چه مدت بعد آشکار می شود؟

مدت زمان درمان به خود فرد بستگی دارد و برای به دست آوردن اثر مطلوب به چندین جلسه مزوتراپی نیاز خواهید داشت. در طول جلسات درمان باید صبور باشید، زیرا نتایج قابل مشاهده پس از جلسه پنجم به چشم می آیند. درست است

مزوتراپی مو برای چه افرادی مناسب است؟

ما روزانه ریزشی برابر با 100 الی 150 تار مو را تجربه می کنیم که کاملا طبیعی است. زمانی خطر، سلامت موها را تهدید می کند که شمار ریزش موی ما از این مقدار فراتر رود. نازک شدن و ریزش مو، بانوان را بیشتر از آقایان تحت تاثیر قرار می دهد و دلایل آن می تواند متعدد باشد؛ ژنتیک، استرس، التهاباتِ ریز پوست سر، عدم تعادل هورمونی و … .

ریزش مو می تواند دائمی باشد، این اتفاق ممکن است در طاسی ارثی و موقت پیش بیاید. در این موارد ریزش مو معمولا در نتیجه نارسایی در بدن، افت ایمنی، کمبود آهن، مشکلات وزن، غده تیروئید و هورمون ها ظاهر  می شود. این مشکل زمانی ایجاد می شود که علاوه بر ریزش و نازک شدن، موها شروع به ضعیف شدن و شکنندگی می کنند و به راحتی می شکنند. اینجاست که شما باید هر چه سریع تر کاری انجام دهید تا از ریزش شدید مو، نازک شدن تارهای آنها و ظاهر شدن طاسی جلوگیری کنید.

اگر نگران ظاهر و کیفیت موهای خود هستید، اگر موهایتان بیشتر از قبل دچار ریزش شده است یا متوجه خشکی، شکنندگی و ضعیف بودن آن ها شده اید، بهتر است با یک تریکولوژیست مشورت کنید. بعد از معاینه پوست سر و تاج سر، همچنین با در نظر گرفتن تمام عوامل دیگری که منجر به ریزش مو و کیفیت پایین آنها شده است، پزشک یکی از روش هایی که بهترین نتیجه را در مورد مشکل شما بدهد، توصیه می کند. یکی از موثرترین روش ها در این زمینه، مسلما مزوتراپی مو است، درمانی که محرک هر تار مو برای نوسازی و رشد است.