پزشکی و سلامتکسب و کار ایرانی

مراقبت های بعد از تزریق ژل لب

برای داشتن بهترین نتیجه بعد از تزریق ژل لب، باید به نکات مراقبتی بعد از فرآیند توجه ویژه ای داشته باشید. در ادامه به تمامی نکاتی که باید بعد از تزریق ژل لب رعایت کنید پرداخته ایم.معمولا پزشک، مراقبت های بعد از تزریق ژل لب را به شما گوشزد می کند تا از درستی ادامه ی فرآیند، مطمئن شود. باید به یاد داشته باشید، علائم بعد از تزریق فیلر (پرکننده) در هر فردی متفاوت است و نکاتی که در این مطلب نوشته ایم، هیچ گاه نمی تواند جای توصیه های پزشک برای شخص شما را بگیرد.

نکاتی که بعد از تزریق ژل لب باید رعایت کنید. - دکتر رادا خانیان

این اطلاعات مراقبتی، کلی هستند. به یاد داشته باشید که هر شخصی ممکن است بعد از تزریق فیلر، اتفاقات متفاوتی را تجربه کند. از پزشکتان بخواهید توصیه هایی که مخصوص خود شماست را برایتان بازگو کند.

مراقبت های بعد از تزریق ژل لب

 

 • لب های شما بعد از عمل به احتمال زیاد متورم می شوند. همچنین ممکن است در محل های تزریق مقداری قرمزی یا کبودی مشاهده کنید که طبیعی است. اکثر عوارض جانبی جزئی خواهد بود و شما می توانید بیشتر فعالیت ها را پس از انجام عمل از سر بگیرید.
 • بعد از آن با استفاده از کیسه یخ یا یک مکعب یخ پوشیده شده از پارچه یخ را روی لب های خود قرار دهید. این به شما کمک می کند تا تورم، کبودی و هر درد دیگری کاهش یابد.
 • به مدت 24 تا 48 ساعت پس از تزریق ژل لب و یا سایر مواد پرکننده پوستی، از ورزش شدید خودداری کنید. افزایش فشار خون و ضربان قلب در اثر ورزش ممکن است تورم یا کبودی را بدتر کند.
 • هیدراته بمانید. نوشیدن آب فراوان به بهبودی بدن کمک می کند.
 • میوه ها و سبزیجات مرطوب کننده زیادی بخورید و سعی کنید از سدیم اضافی که باعث بدتر شدن تورم می شود خودداری کنید.
 • به مدت 48 ساعت پس از درمان از دمای بالا مانند حمام بخار، سونا، یا کلاسهای ورزشی گرم استفاده نکنید. گرمای زیاد می تواند تورم را بیشترر کند.
 • از پزشک خود بپرسید که کدام مسکن در روزهای بعد از درمان مناسب است. به طور معمول تیلنول خوب خواهد بود، اما داروهای رقیق کننده خون مانند ایبوپروفن نه.
 • سعی کنید سرتان را روی بالش بلند قرار دهید تا تورم شما کاهش یابد. روی صورت نخوابید.
 • تا 24 ساعت بعد از آرایش لب های خود خودداری کنید.
 • سیگار نکشید: سیگار کشیدن می تواند خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد، بنابراین مهم است که بلافاصله پس از تزریق ژل لب سیگار نکشید. همچنین بهتر است از بودن در کنار دیگران که سیگار می کشند جلوگیری کنید.
 • از مصرف الکل خودداری کنید: الکل عامل رقیق کننده خون است و حداقل به مدت 24 ساعت پس از تزریق ژل لب از مصرف آن اجتناب کنید. الکل می تواند باعث التهاب شود، احتمال کبودی را افزایش داده و تورم را بدتر کند. همچنین بهتر است چند روز قبل از تزریق ژل از مصرف الکل خودداری کنید.

ماساژ لب بعد تزریق ژل

یکی از روش های مراقبت بعد از تزریق ژل لب ماساژ ناحیه ی تزریق می باشد. معمولا پزشک یا دستیار او توصیه های لازم برای نحوه ماساژ دادن لب ها را برایتان بازگو می کنند. این ماساژها باید با روش و زمان مشخصی انجام شوند تا بتوانند نتیجه نهایی موردنظر را به شما بدهند.

گاهی پزشک توصیه می کند اصلا لب هایتان را ماساژ ندهید. خیلی مهم است که به توصیه ها و دستورالعمل های دکتر عمل کنید. اگر در مورد هریک از این موارد شک داشتید، با مطب متخصص پوست در تهران تماس بگیرید و مطمئن شوید.

شستن صورت بعد از تزریق ژل

بهتر است بعد از تزریق ژل به مدت 3 الی4 ساعت از شستشوی ناحیه لب اجتناب کرده و بعد از این مدت با فشار ملایم اقدام به شستشو کنید. فراموش نکیند که از 24 تا 48 ساعت باید از میکاپ خودداری کنید.

چند روز بعد از تزریق ژل لب میشه رژ زد؟

پاسخ مناسب برای این سوال نزد پزشک شماست، اما بطور کلی پیشنهاد میشود تا دو هفته بعد از تزریق ژل لب از استفاده رژ، روی لب خود خودداری کنید تا لب شما به حالت نرمال خود بازگردد.

ورم بعد از تزریق ژل لب چند روز طول میکشد؟

بعد از تزریق فیلر، لب ها معمولا بیش از حدی که انتظار داشتید بزرگ می شوند. این امر طبیعی است و به خاطر التهاب موقتی لب اتفاق می افتد. این تورم معمولا بین چند ساعت تا یک روز طول می کشد. البته بسته به عوامل مختلف، در بعضی از افراد کمی بیشتر طول می کشد اما به هر حال برطرف می شود.

از بین بردن ورم لب بعد از تزریق ژل

توصیه های پزشک را بادقت دنبال کنید، پزشک ممکن است برای مراقبت بعد از تزریق ژل لب به شما پیشنهاد دهد که:

 • روی ناحیه ای که فیلر تزریق شده کمی یخ بگذارید.
 • مقدار زیادی آب بنوشید و آب بدنتان را تامین کنید.
 • غذاهای سالم مانند میوه و سبزیجات تازه بخورید. ویتامین ها و مواد معدنی به فرایند درمان کمک می کنند.
 • برای 24 تا 48 ساعت از ورزش های سخت و هوای گرم دوری کنید.
 • فست فود یا غذاهای حاوی مواد نگهدارنده
 • فعالیت زیاد یا ورزش سنگین (برای یک تا دو روز)
 • غذاهای پرادویه و تند
 • داروهایی مانند آسپیرین یا بروفن که باعث رقیق شدن خون می شوند (مگر اینکه پزشک برایتان تجویز کرده باشد)
 • سیگار کشیدن و در معرض دود قرار گرفتن

نکته : تا هفت روز بعد از تزریق سفر پروازی نداشته باشید. توصیه می کنیم برای احتیاط تا هفت روز بعد از تزریق با هواپیما سفر نکنید (بخصوص پروازهای بین المللی). دلیل آن هم این است که برای مدتی طولانی در معرض فشار زیاد قررار نگیرید. به یاد داشته باشید که خود عمل تزریق فیلر به تنهایی فشار زیادی را به پوست و رگ های خونی وارد می کند و خوب نیست فشار بیشتری روی آن بیاورید.

نکته : بعد از تزریق مواد پرکننده تا مدتی سفر نکنید. تا دو هفته بعد از تزریق فیلر نباید سفرهای بین المللی داشته باشید.، این باعث می شود به پزشک دسترسی داشته باشید و پزشکان بتوانند از تکمیل مرحله ریکاوریتان اطمینان حاصل کنند.

گذاشتن یخ بعد از تزریق ژل لب

یکی دیگر از روش های مراقبت بعد از تزریق ژل لب، اعمال کمپرس یخ روی ناحیه ی تزریق می باشد. بعد از تزریق فیلر روی پوست، آن ناحیه کمی ورم می کند. در این مواقع پرستار معمولا کمی یخ به شما می دهد تا میزان التهاب پوستتان کمتر شود.

باید هر پنج تا ده دقیقه و تا شش ساعت بعد از تزریق به این کار ادامه دهید و روی ناحیه ورم کرده یخ بگذارید. به یاد داشته باشید ظاهری که در چند ساعت اول بعد از تزریق می بینید اندازه واقعی لب ها نیست. میزان زیادی از این برجستگی به دلیل التهاب است و بعد از حداکثر یک روز برطرف می شود. معمولا برای اینکه لب هایتان به اندازه و شکل دلخواهتان برسند، باید چند جلسه درمانی را طی کرده و چند مرحله تزریق انجام دهید.

نکته : با فاصله کمی قبل از اتفاقات مهم (مانند عروسی) فیلر تزریق نکنید. وقتی اتفاق مهمی (مانند عروسی) در راه باشد معمولا برنامه ریزی های زیادی لازم است. پروتز لب هم مانند هر کار دیگری به برنامه ریزی احتیاج دارد و نباید آن را برای لحظات آخر گذاشت. بنابراین بهتر است مدتی قبل به فکر تزریق فیلر بیفتید. شکل لب برای اینکه تثبیت شود به سه هفته زمان احتیاج دارد.

به علاوه، اگر برای بار اول تزریق می کنید، توصیه می کنیم بین 4 تا 6 هفته زمان بگذارید. به یاد داشته باشید واکنش بدن هر فردی متفاوت است و نتایج ممکن است برای هر شخص متفاوت از آب دربیاید.

از داروخانه محله تان پماد بپانتن تهیه کرده و موقع ماساژ دادن لب ها از آن استفاده کنید. مواد ضدباکتری موجود در این پماد (که معمولا برای پوست نرم کودکان استفاده می شود) برای کمک به درمان و کاهش پوسته پوسته شدن لب بسیار مناسب است.

از بین بردن کبودی بعد از تزریق ژل لب

بعضی از افراد بعد از تزریق فیلر دچار کبودی نمی شوند اما اگر شما جزو آن معدود افراد خوش شانس نبودید، هیچ نگران نباشید. کبودی لب یکی از اتفاقات رایج و طبیعی بعد از تزریق فیلر است که با قرص های آرنیکا و کرم هیرودوئید برطرف می شود (می توانید این داروها را از داروخانه تهیه کنید).

موقع خواب سرتان را روی ارتفاع بیشتری بگذارید مثلا از دو بالشت استفاده کنید و سعی کنید روی ناحیه تزریق شده فشار وارد نکنید تا کبودی بیشتر نشود. اگر خیلی حساس هستید و می خواهید کبودی روی لبتان به چشم نیاید می توانید مقدار کمی مواد آرایشی روی آن بمالید اما دقت داشته باشید که از براش های تمیز استفاده کنید.

ورزش بعد از تزریق ژل لب

درست مانند سایر درمان های زیبایی پیشرفته، توصیه می کنیم بعد از تزریق فیلر هم تا 24 ساعت بعد ورزش نکنید. هدف این است که در معرض گرما قرار نگیرید و از عرق کردن جلوگیری کنید. به همین خاطر، گرفتن حمام آب گرم و رفتن به سونا هم توصیه نمی شود.برای اینکه خوب نتیجه بگیرید باید ناحیه تزریق شده را خنک و آرام نگه دارید. بنابراین اگر بخواهید آرام راه بروید اشکالی ندارد ولی از دویدن خودداری کنید تا جریان خونتان افزایش نیابد.

آب زیادی بنوشید و مواد غذایی سالم مصرف کنید تا پرکننده لبتان ماندگاری بیشتری داشته باشد. پرکننده یا فیلر از هیاولورونیک اسید ساخته شده؛ این ماده به صورت طبیعی در بدن یافت می شود. به همین خاطر خوردن غذاهای سالم به دوام آن کمک بیشتری می کند!