نحوه خواندن مانیتور علائم حیاتی

نحوه خواندن مانیتور علائم حیاتی چگونه است ؟ روش های نظارت بر سلامتی بیمار در مراکز پزشکی در نتیجه پیشرفت ها و نوآوری های مداوم در فناوری های حسگر و اتصال تغییر کرده است. این دستگاه ها در حال حاضر بسیار پیچیده تر از دستگاه های قبلی خود هستند، علی رغم این واقعیت که پرسنل مراقبت های بهداشتی می توانند راحت تر از این روش ها استفاده کنند.

مانیتور بیمار چیست؟

سیستم نظارت بر بیمار ابزار یا سیستمی است که به متخصصان پزشکی در پیگیری علائم سلامت فیزیولوژیکی بیمار کمک می کند. برای نظارت و اندازه گیری پارامترهای سلامتی بیماران بدحال از جمله ضربان قلب، تعداد تنفس، دما، اشباع اکسیژن خون و بسیاری از عوامل دیگر استفاده می شود. چنین اطلاعات دقیق و به موقعی برای انتخاب های مهمی که منجر به مراقبت موثر از بیمار می شود، مفید است که شما برای آگاهی از قیمت ها و جهت خرید تجهیزات پزشکی میتوانید به سایت ما مرجعه کنید .

How to read a vital signs monitor

نحوه خواندن مانیتور علائم حیاتی

در مانیتور بیمار، اعداد مختلفی نمایش داده می شود. این بسیار مهم است که فرد باید بداند چگونه آنها را به درستی بخواند و تفسیر کند.

ضربان قلب (HR)

ضربان قلب اغلب به رنگ سبز در بالای مانیتور نمایش داده می شود. مقدار ضربان در دقیقه (bpm) عدد با یک “HR” یا “PR” (ضربان نبض) در کنار یا درست بالای آن (bpm) نشان داده می شود. ضربان قلب یک بزرگسال سالم در حالت استراحت بین 60 تا 100 ضربه در دقیقه است.

فشار خون (BP)

به طور معمول، خوانش فشار خون بیمار به صورت “SYST” یا “SYS” برای سیستولیک و “DIAS” یا “DIA” برای دیاستولیک روی صفحه نمایش داده می شود. 120/80 BP متوسط ​​در نظر گرفته می شود.

سطوح اکسیژن (SpO2)

میزان اشباع اکسیژن بیمار (SpO2)، که اندازه گیری مقدار اکسیژن در خون بیمار است، در مانیتور تحت «SpO2» نشان داده می شود. با این حال، مهم است که در نظر داشته باشید که برخی از جمعیت ها، از جمله آنهایی که مبتلا به COPD هستند، دارای برش طبیعی کمتری هستند. اشباع طبیعی O2 95٪ یا بیشتر است.

تعداد تنفس (RR)

در مانیتور بیمار، به دنبال “RR” بگردید تا تعداد تنفس بیمار را بیابید. این عدد بر حسب تنفس در دقیقه بیان می شود و محدوده های معمولی آن بین 12 تا 20 است.

بازخوانی ECG

از آنجایی که بازخوانی ECG روی مانیتور بیمار معمولاً فقط یک لید را نشان می دهد، برای مطالعه عمیق ECG (معمولاً لید II) در نظر گرفته نشده است. از آنجایی که می تواند بینشی در مورد فعالیت الکتریکی قلب و سطح عملکرد آن ارائه دهد، برای هدایت احیاهای حاد یا درمان آریتمی مفیدتر است. اگر در مورد سلامت قلب بیمار نگرانی دارید، نوار قلب 12 لید دریافت کنید! برای دانش آموزان خردسال در ED، دانستن محل های مناسب برای ECGهای 12 لید و مانیتورهای قلب 5 نقطه ای بسیار مهم است. CanadiEM Frontline Primer یا این پست وبلاگ از Life in the Fast Lane را برای منابعی برای بررسی مکان های سرنخ برای توضیح جامع بررسی کنید.

شکل موج SpO2

پزشکان می توانند با مشاهده شکل موج SpO2 متوجه شوند که آیا در پرفیوژن محیطی یا گردش خون مشکلی وجود دارد یا خیر. از آنجایی که خون اکسیژن دار با هر ضربان قلب از قلب پمپ می شود، هر پیک شکل موج SpO2 باید با ضربان قلب در شکل موج ECG در فواصل مشابه منطبق باشد.

شکل موج تنفسی

پزشکان می توانند با استفاده از شکل موج “RESP” روی مانیتور، هرگونه مشکل تنفسی، مانند آپنه یا تنگی نفس را بررسی کنند.

انواع مختلف مانیتور بیمار

مانیتورهای بیماران دسته بندی می شوند

1. طبقه بندی مبتنی بر ساختار

دستگاه های مانیتورینگ را می توان بر اساس طراحی ساختاری به چهار گروه زیر دسته بندی کرد: مانیتورهای قابل حمل، مانیتورهای عمومی، مانیتورهای تله متری و سیستم های مانیتورینگ نوار قلب از نوع ضبط نوار هولتر.

  • مانیتور قابل حمل: سبک وزن است، طراحی ساده ای دارد، عملکرد ثابتی را ارائه می دهد و می تواند با باتری تغذیه شود. معمولاً برای نجات بیماران در خارج از اتاق های مراقبت استفاده می شود. به عنوان مثال، مانیتور قابل حمل Space Monitor 90308 را در نظر بگیرید. این مانیتور می تواند 4 شکل موج را نمایش دهد، تا 11 پارامتر را ردیابی کند، به شبکه ها متصل شود، با برق AC یا DC کار کند و روی صفحه نمایش LCD نمایش داده شود. کاملاً کار می کند.
  • مانیتور عمومی: بیشتر برای توصیف مانیتور کنار تخت استفاده می شود. می توان آن را در کنار تخت بیمار قرار داد تا مراقب شرایط خاص (مانند ضربان قلب، تنفس، ضربان نبض، دما و فشار خون و غیره) باشد. اغلب یک سیستم برای نظارت با یک مانیتور مرکزی ایجاد می کند.
  • مانیتور تله متری: تکنیک بی سیمی که از تله متری استفاده می کند برای بیمارانی که می توانند در اطراف حرکت کنند مناسب است.
  • سیستم مانیتورینگ نوار هولتر برای ECG: هنگامی که بیمار در حال حرکت، تنفس یا کار است، این دستگاه ممکن است به طور مداوم فعالیت ECG را ثبت کند و ECGهای ناهنجار را با شروع کوتاه مدت ثبت کند.

2. طبقه بندی بر اساس برنامه

  • مانیتور حیاتی

یکی از اساسی ترین و مهم ترین انواع نظارت بر بیمار، پیگیری علائم حیاتی بیمار مانند ضربان قلب، فشار خون و دمای بدن است. اولین نشانه های بدتر شدن وضعیت بیمار در علائم حیاتی آن ها نمایان می شود. داده هایی که تجهیزات مانیتورینگ حیاتی نمایش می دهند ممکن است متفاوت باشد. اکثر دستگاه ها حداقل سه عنصر حیاتی فهرست شده قبلی را نشان می دهند، اگرچه حسگرهای پیچیده تر ممکن است میزان تنفس یا اکسیداسیون خون را نیز نشان دهند. این گجت ها را می توان طوری تنظیم کرد که وقتی علائم حیاتی به طور خطرناکی پایین می آیند، به کارگران اطلاع می دهند.

  • پایش جنین

توجه به علائم حیاتی مادر و نوزاد در طول زایمان، به ویژه ضربان قلب آنها بسیار مهم است. این برای اطمینان از سلامت کودک در طول کل فرآیند تولد ضروری است. اگرچه پزشکان می توانند به طور دوره ای ضربان قلب مادر و نوزاد را با استفاده از گوشی پزشکی بررسی کنند، اما اغلب برای پزشکان استفاده از تجهیزات الکترونیکی نظارت بر جنین که می تواند ضربان قلب مادر و نوزاد را ردیابی کند و آنها را از هرگونه انحراف آگاه کند، بسیار ساده تر است.

  • نظارت بر مغز

در بیمارستان، بیماران مبتلا به مشکلات عصبی اغلب در یکی از مخاطره آمیزترین موقعیت ها قرار می گیرند. این شامل افرادی می شود که دچار سکته مغزی یا خونریزی شده اند و همچنین افرادی که ضربه های سر و گردن را متحمل شده اند. این بیماران مانند بیمارانی که تحت درمان های بیهوشی قرار گرفته اند به نظارت مداوم بر فعالیت مغز نیاز دارند. این به دلیل این واقعیت است که این بیماران اغلب بیهوشی را تجربه می کنند و قادر به ارائه پاسخ صوتی مشابه سایر بیماران نیستند.

برای مشاهده محصولات بیشتر میتوانید به لینک آربون مد مراجعه کنید.