پزشکی و سلامتکسب و کار ایرانی

چند تا دندان باید لمینت شود

لمینت دندان: گاهی شما از لبخند خود ناراضی هستید و به فکر انجام برخی از کارهای دندانپزشکی زیبایی مانند  و  روی دندان های خود هستید ، اما مطمئن نیستید که چند دندان باید کامپوزیت یا شوند؟  برای کسانی که می خواهند دندانهای کج ، بد شکل، دارای شکاف ، ترک خوردگی ، شکسته شده و یا ترک برداشته را برطرف کنند ، ممکن است بهترین گزینه باشد. اما چه تعداد از دندان های شما نیاز به دارند؟

How many teeth should be laminated

لمینت دندان بهتر است یا ارتودنسی

پیشنهاد می کنیم به این صورت فکر کنید:

اگر دندان های شما بصورت کامل کج هستند و دوست دارید که لبخند شما صاف و زیبا شود ، را انتخاب کنید. حتی اگر مدت درمان کمی طولانی تر شود ، این روش ارزان تر و غیر تهاجمی است. اگر دندانهای شما به شدت لکه دار شده ، شکسته شده یا حتی اگر با وجود صاف بودن زشت به نظر می رسند ، گزینه بهتری است. روکش های می توانند دندانها را زیبا جلوه دهند. گاهی اوقات ، ممکن است ابتدا به احتیاج داشته باشید ، سپس روکش های .

  • بستگی به این دارد که لبخند شما چقدر بزرگ است؟ وقتی به آینه نگاه می کنید و لبخند می زنید ، چند دندان می بینید؟
  • چقدر دندانهایتان سفید است؟ کمی یا زیاد؟ یا از میزان سفید بودن دندان هایتان راضی هستید؟
  • آیا علاوه بر رنگ  دندان ها، می خواهید طول ، عرض ، شکل یا اندازه کلی دندان هایتان را تغییر دهید؟

به عبارت ساده تر ، هرچه لبخند شما بزرگتر باشد و تغییراتی که می خواهید بیشتر باشد ، باید دندان های بیشتری را کنید.

بسیاری از دندانپزشکان لبخند کامل یک بیمار را از زوایای مختلف عکس می گیرند و در مورد تعداد لمینت دندان لازم تصمیم می گیرند. در نهایت در تصمیم گیری در مورد اینکه چه تعداد انجام دهید به عهده ی خودتان است. برای اینکه بدانید چه تعداد از دندان های شما نیاز به  دارند ، فقط از روبرو به لبخند خود نگاه نکنید –  نیم رخ لبخند خود را  هم نگاه کنید. خیلی ها فکر می کنند فقط 6 دندان موقع لبخند زدن دیده می شود ، زیرا وقتی در آینه نگاه می کنند همین تعداد دندان را می بینند. اما اگر سر خود را کمی به یک طرف بچرخانید ، متوجه خواهید شد که احتمالاً حداقل 8 یا 10 دندان در موقع لبخند زدن دیده می شوند.

البته اگر موقع  لبخند زدن فقط از 1-2 دندان خود ناراضی هستید ، همیشه این گزینه را دارید که فقط روی آن دندانهای خاص را انجام دهید. فقط به این دلیل که دندانهای زیادی را در لبخند نشان می دهید به این معنا نیست که همه آنها به یا نیاز دارند ، اما اگر می خواهید کل لبخند خود را تغییر دهید ، باید در مورد درمان تمام دندان هایی که در لبخند شما دیده می شوند ، برنامه ریزی کنید. به راحتی می توان فهمید که اگر می خواهید تغییر چشمگیری در رنگ لبخند خود ایجاد کنید ، نمی توانید از نیم راه متوقف شوید. این یکی از مهمترین دلایلی است که باید در نظر بگیرید در هنگام لبخند زدن چه تعداد از دندان هایتان دیده می شوند. اگر می خواهید دندان های بسیار سفید تر و روشن تری داشته باشید ، باید تمام دندان هایی را که موقع لبخند زدن دیده می شوند یا انجام دهید. گاهی اوقات ممکن است لازم باشد دندان های جلو در فک پایین را نیز  یا کنید.

غالباً بیماران فرض می کنند که برای یک مجموعه هماهنگ از دندان ، به برای هر دو دندان بالا و پایین احتیاج دارند ، اما این همیشه ضروری نیست. خط لبخند هر شخص منحصر به فرد است و این بستگی به تعداد دندانهای تحتانی دارد موقع لبخند زدن دیده می شوند. ممکن است شما اصلا نیازی به برای دندان های فک پایین نداشته باشید. به جای درمان با روکشهای ، ممکن است تغییرات زیبایی کمی مانند  را بر روی برخی از دندانهای فک پایین لازم داشته باشید. اگر سفیدی دندانهای خود را از قبل حفظ کرده اید ، آزادی بیشتری برای انتخاب تعداد دارید. در حقیقت ، اگر رنگ طبیعی دندان های خود را دوست دارید ، ممکن است فقط روی دندان هایی که احساس ناخوشایندی نسبت به آنها دارید انجام دهید. در انتخاب رنگ خود دقت کنید و  در نظر بگیرید که  و را نمی توان دوباره سفید کرد!

بسته به اینکه شما می خواهید چه تغییراتی را روی دندان های خود انجام دهید ممکن است یا برای شما مناسب باشد. همچنین انتخاب یا ممکن است وابسته به ، و دوام هر کدام از آنها داشته باشد. اگر شما به دنبال اصلاح لبخند خود با یک هزینه مقرون به صرفه هستید،  می تواند گزینه خوبی برای شما باشد. اما اگر بودجه برایتان مهم نیست و بیشتر ماندگاری بلند مدت برایتان مهم است، باید گفت به دلیل اینکه نسبت به بیشتر است بهتر است را برای خود انتخاب کنید. همچنین تفاوت های دیگری نیز بین و وجود دارند. روش انجام لمینت دندان با  متفاوت است. همچنین شفافیت و زیبایی بیشتر از است. علاوه بر این مقاومت در برابر تغییر رنگ و لکه گیری بیشتر از است.

ونیر ها یا لمینت ها یکی از پرطرفدارترین کار های زیبایی در اصلاح طرح لبخند هستند. در دنیای امروز مردم بیشتر به سلامت و زیبایی دهان و دندان خود اهمیت می دهند. زیرا شکل ظاهری و رنگ دندان ها تاثیر زیادی در چهره افراد دارد. به همین دلیل بهداشت دهان و دندان نیز بیشتر رعایت می کنند.  افراد برای داشتن لبخندی متعادل و زیبا از ونیر یا لمینت استفاده می کنند. اما افراد با اصطلاحات لمینت آشنایی ندارند. همیشه سوال اصلی مراجعه کنندگان این است که هر واحد لمینت چند دندان است؟ قیمت هر واحد چقدر است؟ برای پاسخ به این سوالات بهتر است تا انتهای این مقاله از کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی زاگرس با ما همراه باشید.

لمینت دندان چیست و انواع آن کدام است؟

از لمینت برای اصلاح طرح لبخند و داشتن لبخندی زیبا استفاده می کنند. شاید ندانید که لمینت چیست و چرا از آنها استفاده می شود؟ لمینت ها پوسته های نازکی از جنس کامپوزیت یا سرامیک است که روی قسمت جلویی و قابل مشاهده دندان ها چسبانده می شوند. با رنگ اصلی دندان مطابقت زیادی داشته و لبخندی طبیعی را به شما می دهد. فقط یک نکته در استفاده از ونیر ها وجود دارد و آن هم آسیب پذیر بودن دندان ها بعد از استفاده از لمینت سرامیکی است.

لمینت  سرامیکی در لابراتوار های دندانپزشکی به صورت کاملا شخصی سازی شده و با مهارت بالا ساخته می شود. اما در زمان نصب به اندازه قطر لمینت ها باید از مینای دندان تراشیده شود. همین امر باعث آسیب پذیری دندان ها می شود. در لمینت سرامیکی برگشت پذیری وجود ندارد و فقط می توانید آنها را تعویض نمایید. نوع دیگری از لمینت نیز وجود دارد که از جنس کامپوزیت است. این لمینت ها در مطب به صورت مستقیم روی دندان های افراد قرار می گیرند. نیاز به ساخت در لابراتوار ندارند و با رنگ دندان ها همخوانی دارد. برای چسباندن لمینت کامپوزیتی نیاز به تراشیدن مینای دندان نیست. با چسب مخصوص روی دندان ها چسبانده می شوند. اما استحکام و زیبایی لمینت سرامیکی را ندارند. کامپوزیت خاصیت برگشت پذیری دارد و هر زمان که بخواهید می توانید آنها را از روی دندان های خود بدون هیچ آسیبی بردارید.

هر واحد لمینت چند دندان را شامل می شود؟

لمینت ها در تمامی مطب ها و کلینیک ها به صورت واحد استفاده می شوند. هر چه تعداد واحد ها بیشتر باشد قیمت و هزینه نهایی نیز بالاتر می رود. هر واحد لمینت در واقع یک دندان را شامل می شود. دندانپزشک تشخیص می دهد که هر فرد به چند واحد لمینت نیاز دارد. تعداد واحد هایی که نیاز به لمینت دارند بر قیمت لمینت تاثیر می گذارد.

توجه: هر واحد لمینت یک عدد دندان اصلی است.

چه چیزی قیمت هر واحد لمینت ونیر را تعیین می کند؟

جنس لمینت، مهارت دندانپزشک متخصص، کلینیک یا مطبی که کامپوزیت را انجام می دهد بر قیمت هر واحد لمینت دندان موثر هستند.  این که لمینت سرامیکی انتخاب کنید یا لمینت کامپوزیتی، جنس مواد اولیه معمولی باشد یا بهترین، از چه تجهیزاتی در ساخت آن استفاده شود و چه تعداد واحد لمینت مورد نیاز باشد قیمت را تعیین می کند. در ادامه برخی از عوامل تاثیر گذار بر قیمت ها را با هم بررسی می کنیم.

دکتر ماهر و با تجربه

بهتر است برای لمینت بهترین دکتر دندانپزشک زیبایی را انتخاب نمایید. هزینه کردن در این بخش به ماندگاری و دوام لمینت کمک می کند. زیرا مهمترین قسمت قرار گیری لمینت، فرم دهی و چسباندن آن است.  فرم دهی دندان ها برای لمینت مرحله بسیار مهمی است که باید توسط یک دندانپزشک ماهر انجام شود. ونیر برای اینکه روی دندان های اصلی بنشیند باید از قبل فرم دهی های مربوط به آن را یک دندانپزشک انجام دهد. این مرحله که جزو اولین مراحل است، تاثیر زیادی بر قیمت لمینت دندان دارد. اگر دندانپزشکان تازه کار و کلینیک های ارزان قیمت را پیدا کنید نباید انتظار کار خوب و بادوام داشته باشید. حتما دندانپزشکان با سابقه و ماهر باید این کار را انجام دهند.

جنس لمینت 

لیمنت ها به دو دسته لمینت سرامیکی و کامپوزیتی تقسیم می شوند. هر واحد از این دو جنس قیمت متفاوتی دارند. یکی دیگر از عوامل تغییر قیمت هر واحد لمینت دندان نوع و جنس ماده مصرفی است. لمینت سرامیکی معمولا از کامپوزیت های دندانی گرانتر هستند. زیرا دوام بیشتری داشته، با کیفیت تر و مرغوب تر بوده و نیاز به ساخت در لابراتوار دارند. از طرفی قبل از قرار گیری، دندان نیاز به آماده سازی داشته و همین عامل به کار و زمان بیشتری نیاز دارد.

اما اینکه کدام نوع برای شما مناسب تر است را تنها دندانپزشک متخصص تشخیص می دهد. گاهی دندان ها به قدری ضعیف هستند که نمی توان روی آنها را برای لمینت تراشید. برای این افراد کامپوزیت مناسب تر است تا به استقامت دند ان های آنها کمک کند.

ساخت لمینت سرامیکی در لابراتوار

یکی از دلایل گرانتر بودن لمینت نسبت به کامپوزیت دندان، ساخت آن توسط افراد متخصص در لابراتوار است. قیمت ساخت هر واحد لمینت دندان در لابراتوار ارتباط مستقیم با توانایی فرد متخصص دارد. اگر دندان با فناوری دیجیتالی ساخته شود قیمت هر واحد لمینت نیز بالا تر می رود.

جنس ماده سازنده لمینت 

جنس ماده سازنده هر واحد لمینت دندان بر قیمت آن تاثیر دارد. انتخاب هر کدام بر ویژگی هایی مانند طول عمر، مقاومت در برابر لکه، فرسودگی و مقاومت در اثر ضربه دخیل است. هرچه از مواد مرغوب تری استفاده شود قیمت آن نیز بالاتر می رود. به همین دلیل به قیمت هر واحد لمینت توجه داشته باشید که دوام و طول عمر را مشخص می کند.

ساخت کشور سازنده مواد مصرفی 

اینکه ماده اولیه لمینت از کدام کشور آمده باشد بر قیمت ونیر تاثیر گذار است. برخی از کشور ها محصولات خود را گارانتی می کنند که همین عامل باعث بالا رفتن قیمت لمینت می شود. به طور مثال مواد چینی از مواد سوئیسی و هلندی ارزانتر است و دوام کمتری دارد.

تعداد واحد لمینت مورد نیاز 

اندازه و تعداد واحد لمینت مورد نیاز برای هر فرد قیمت نهایی را مشخص می کند. ابتدا باید دندان های مورد نظر با لمینت پوشانده شوند تا مشخص شود چه حجم و اندازه ای از لمینت مصرف شده است. سپس قیمت نهایی را محاسبه کرد. بهتر است بدانید که قیمت هر واحد لمینت دندان برای هر دندان ثابت است. اما هر چه تعداد بیشتری لمینت مورد نیاز باشد می توانید تخفیف بیشتری از دندانپزشک خود بگیرید. در صورتی که اگر تنها یک دندان را لمینت کنید هزینه آن زیاد شده و هیچ تخفیفی را شامل نمی شود.

جمع بندی

در این مقاله به بررسی معنای هر واحد لمینت پرداختیم. حال می دانیم هر واحد لمینت یک دندان را شامل می شود. همچنین جنس لمینت، مقدار ماده مصرفی، مهارت دندانپزشک و سایر موارد قیمت هر واحد لمینت را مشخص می کند.  اگر تصمیم دارید دندان های خود را لمینت کنید برای کسب اطلاعات بیشتر از یک پرشک ماهر و با تجربه کمک بگیرید.