اسکلت پیش ساخته چیست؟

در مقالات مختلفی که در خصوص مزایای ساخت سوله و سکونت در ساختمان های پیش ساخته و نوع طراحی خاصی که در فضای داخلی و خارجی آن ها استفاده می شود ، ارائه شد نکاتی را آموختیم ؛ اما در مطالبی که در خصوص مزایای این نوع سازه ها بیان شده است هیچگاه در خصوص اسکلت ساختمان پیش ساخته به صورت متمرکز و اختصاصی سخن به میان نیامده است ، به همین دلیل می توانیم در مقاله پیش روی با برشمردن برخی از مزایای اسکلت ساختمان پیش ساخته ، شما را با جنبه های مثبت این پدیده از زاویه دیگری آشنا کنیم .

اسکلت پیش ساخته بتنی | اسکلت پیش ساخته فلزی

در خصوص کیفیت و ویژگی های ساختاری اسکلت های فلزی می توان در وهله اول گفت که کار طراحان به هنگام استفاده از این محصول در ساختار یک ساختمان بسیار راحت تر بوده و دستشان برای طراحی هایی غیر رایج و مدرن باز است ، به همین منظور دیده می شود که از محصولات فولادی در ساخت و تعبیه تیر های کوچک  گرفته تا ستون های حامل بار در این محصولات استفاده می شود .

به دلیل اینکه این محصولات با روش های نوین ساخته شده و انعطاف بالاتری نسبت به بتن دارند ، می توانند انحنا یافته و در ساخت سازه  های دوار یا بخشی که مستلزم خم شدن می باشد کارا باشند ؛ از سویی دیگر استفاده از اسکلت فلزی در ساختمان های پیش ساخته این امکان را فراهم می کند تا اگر افزایش بارگذاری داشته باشیم این سازه بتواند قسمت های مختلف خود را بواسطه جوش ، پیچ و مهره بخش های جدید تقویت کنند .

یکی از مهمترین عواملی که در ساخت و ساز یک ساختمان مورد توجه قرار گرفته و گاه دغدغه اصلی کارفرمایان می باشد ، زمان است . در حالی که شاید خود شما نیز تجربه ساخت یک بنا را داشته و یا در محله خود شاهد تخریب یک خانه کلنگی و بالا رفتن بنای جدیدی به جای آن بوده باشید ، به خوبی می دانید که ممکن است این پروسه بیش از یک سال نیز به طول بیانجامد .

این درحالیست که با توجه به وزن کم ساختمان های پیش ساخته ، این ساختمان با سوار شدن بر روی فونداسیون بتنی کوچکی قابل برپایی بوده و دیگر نیازمند پی سازی و آرماتور بندی های هزینه زا و زمانبر که در ساخت خانه ای سنتی ساز اجتناب ناپذیر هستند ، نیست .

از سویی دیگر به دلیل اینکه همین بسترسازی مختصر هم به موازات ساخته شدن اجزای ساختمان در کارخانه انجام می شود ، بر خلاف سازه های معمولی که نیاز به طی مراحل به دنبال هم و تحقق سلسله وار آن ها هستیم ، همزمان با اینکه کارگران در سایت مربوطه شرایط برپایی ساختمان را فراهم می آورند ، متخصصین ساخت اسکلت ساختمان پیش ساخته هم در کارخانه مشغول ساخت چارچوب مد نظرمان هستند .

علاوه بر موارد یاد شده ، استفاده از سوله دست دوم سبب می شود تا نه تنها کارفرما نسبت به ساخت سنتی یک بنا هزینه کمتری بپردازد و در بحث های فنی پیمانکار به محض عقد قرارداد کار خود را شروع کند ، بلکه سبب می شود تا با کاهش زمان تولید ، امکان فروش یا اجاره آن نیز زودتر فراهم شده و مدت زمان خواب سرمایه کاهش یابد . همه اینها در حالیست که مزاحمت های غیر عمدی زمان ساخت برای همسایگان یا سایر اهالی محله نیز کمتر می شود .

استفاده از فلزاتی که مساحت قاعده کوچکتری از ستون های بتنی دارند سبب می شود تا مساحت داخلی یک سازه افزایش یافته و فضای در دسترس برای کار یا زندگی بیشتر شود . از سویی دیگر ، با کمک این نوع روش ساخت ، کارفرما می تواند با انتخاب فصلی مناسب برای ساخت و ساز ، جلوی مشکلاتی که در اثر نامساعدی جوی به وقوع می پیوندد را گرفته و بدین ترتیب از هزینه بیمه های مختلف گرفته تا توقف کار و … بکاهد .

معایب اسکلت فولادی ویلاهای پیش ساخته

هر چیزی علاوه بر مزایایی که دارد معایبی نیز خواهد داشت. این قاعده برای اسکلت فولادی ویلاهای پیش ساخته نیز وجود دارد. فلز نسبت به رطوبت هوا و دماهای بالا حساس است و این امر منجر به زنگ زدگی اسکلت فلزی می شود؛ بنابراین برای جلوگیری از این امر باید از روش هایی مانند نقاشی با رنگ های ضد زنگ، پوشش های ضد حریق، رنگ های ضد حریق و دیگر روش ها استفاده کرد.

همچنین از دیگر معایب این سازه ها می توان به امکان اتصالات بد با کیفیت ضعیف در جوشکاری و مقاومت در برابر آتش سوزی پایین اشاره کرد. با این حال مهندسان در سراسر جهان با ارائه راه حل های مناسب بیشتر این مشکلات را حل کرده اند

مزایای اسکلت فلزی ویلاهای پیش ساخته

اقتصادی بودن:

اسکلت فلزی دارای کمترین هزینه از نظر مصالح و طراحی برای اکثر پروژه ها است. علاوه بر این، شما می توانید هزینه نگهداری سازه های فولادی را بسیار پایین تر از دیگر روش های سنتی ساخت و ساز در نظر بگیرید.

ایجاد نوآوری و خلاقیت :

زیبایی طبیعی فولاد یکی از دلایلی است که معماران و مهندسان را به استفاده از این مواد در سازه ها تشویق می کند. فولاد به شما این امکان را می دهد که در دهانه های مختلف از ستون های بالا استفاده کنید. شما در هر سازه ای که فولاد به کار ببرید باعث می شود تا نور طبیعی زیادی به داخل ساختمان نفوذ کند. به عبارت دیگر استفاده از طراحی سازه فلزی در ویلاهای پیش ساخته دست طراحان و معماران را در طراحی سازه های زیبا باز گذاشته است. می توانند با توجه به خلاقیت و نوآوری خود ویلاهای پیش ساخته مدرن را طراحی و بسازند.

دوام :

سازه های پیش ساخته فلزی به دلیل استحکام زیاد خود قادر هستند در برابر نیروهای شدید و شرایط سخت آب و هوایی مانند بادهای شدید، زمین لرزه ها، طوفان ها و بارش شدید برف مقاومت کنند. علاوه بر این، بر خلاف سازه های بتنی، این سازه ها تحت تأثیرسایر عوامل شیمیایی و مخرب قرار نمی گیرند.

محیط کار تمیز و امن :

در هنگام کار با سازه های فلزی، محل ساخت و ساز آزاد از مصالح و زباله های دست و پا گیر اضافی و مصالح ساختمانی است. در مقایسه با سازه های بتنی، مصالح اسکلت فلزی نیاز به فضای ذخیره سازی کمتری دارند و به این ترتیب از فضای عمومی کمتری استفاده می کنند.

طول عمر بالا:

مواد با کیفیت خوب، برش دقیق و قالب گیری اسکلت فلزی ویلاهای پیش ساخته باعث افزایش کیفیت کلی سازه و در نتیجه استحکام بالای آن می شود. همچنین با تعمیر و نگهداری خوب و نصب دقیق می توان گفت که ساختار فلزی طولانی ترین عمر را خواهد داشت. از جمله نمونه های آن می توان به برج ایفل که چندین سال قدمت دارد، اشاره کرد.

نصب سریع:

پیش ساخته بودن اسکلت های فلزی فرایند نصب را تسریع می کنند. هر چه زمان نصب کوتاه تر باشد، پروژه سریع تر تکمیل خواهد شد. در نتیجه برای کارفرما مفید خواهد بود.

انعطاف پذیری:

سازه های فلزی پیش ساخته ساختارهای انعطاف پذیر دارند که می توانند در آینده توسعه یابند.

صرفه جویی در هزینه:

به طور متوسط قیمت هر متر مربع اسکلت ویلاهای پیش ساخته حدود 25 درصد پایین تر از اسکلت های معمولی است. همچنین هزینه نگهداری این سازه به دلیل تسریع فرایند ساخت بسیار کمتر است.