عمومیکسب و کار ایرانی

راهنمای خرید موکت پرزبلند

امروزه در کمتر منزلی از موکت ارزان پرزبلند استفاده می شود، شاید این به دلیل تغییر شیوه زندگی و تبعیت از شیوه دکور کشورهای خارجی باشد که اکثر مردم به جای استفاده از موکت، کف پوش های سرامیک و سنگ را ترجیح می دهند. استفاده از موکت مزایای زیادی دارد. شاید همه شما از عایق حرارتی بودن موکت خبر داشته باشید؛ اما نکته جالب درباره موکت که کمتر کسی از آن اطلاع دارد، عایق صدا بودن آن است. احتمالاً تعجب کرده ای و می پرسد مگر ممکن است موکت عایق صدا باشد؟

بله موکت با پوشاندن کف زمین مانع از ردوبدل شدن صدای زیاد و ایجاد آلودگی صوتی می شود. برای مثال کشیدن صندلی یا جلو مبلی روی سرامیک و سنگ، سروصدای زیادی ایجاد می کند و باعث ایجاد مزاحمت برای همسایه ها می شود؛ اما با موکت کردن خانه چنین اتفاق رخ نخواهد داد. علاوه بر این یکی از دغدغه های خانواده هایی که تازه صاحب بچه شده اند، انتخاب کف پوش مناسب برای خانه است تا به این طریق از بروز اتفاقات ناگوار برای فرزندشان جلوگیری کنند.

اگر شما نیز به دنبال یک کف پوش مناسب و در عین حال شیک و زیبا هستید، پیشنهاد ما به شما خرید موکت پرز بلند است. اگر می پرسید موکت پرز بلند چیست؟ پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا با نکات مهم درباره خرید موکت پرز بلند و آشنا شوید.

موکت پرز بلند چیست؟

موکت پرز بلند یا موکت تافتینگ به عنوان نسل جدید موکت های نمدی و موکت کبرتی به بازار معرفی شده است. یکی از اصلی ترین تفاوت های این مدل موکت با مدل های قدیمی تر، اندازه بلند نخ بافت یا همان طول پرزهای آن است. همان طور که از نام موکت تافتینگ مشخص است طول پرزهای این موکت بسیار بلندتر از سایر موکت ها است.

تافتینگ با بافتی متفاوت و بهره گیری از ماشین آلات خاصی تولید شده است. البته این جواب به سؤال موکت پرز بلند چیست؟ کمی ساده است و اگر به صورت فنی و علمی جواب این سوال را بدهیم باید گفت که موکت پرز بلند یکی از جدیدترین انواع موکت است که به صورت چهار لایه طراحی شده و دوام و مقاومت بسیار بالایی دارد.ساختار موکت پرز بلند دارای چهار لایه است که قسمت رویی و اولین لایه آن را پرزهای موکت تشکیل می دهند و در زیر آن لایه پشتیبان 1 قرار گرفته است.

لایه سوم به عنوان تثبیت کننده، ثبات لایه ها روی هم را حفظ می کند و آخرین لایه که لایه پشتیبان 2 نام دارد روی زمین قرار گرفته و بیرونی ترین لایه موکت است.موکت پرز بلند در کنار کیفیت بسیار عالی، قیمت بسیار مناسبی دارد و همین امر موجب شده تا به یکی از پرطرف دارترین و پرفروش ترین موکت های بازار تبدیل شود. این موکت گستردگی و تنوع بالایی دارد. موکت های پرز بلند یا تافتینگ در 3 گروه دسته بندی می شوند. موکت پرز بلند لوپ، موکت پرز بلند کات و موکت پرز بلند ترکیبی از لوپ و کات، 3 دسته اصلی موکت تافتینگ هستند که سایر انواع تافتینگ، زیر مجموعه ای از این 3 دسته هستند.

A guide to buying Perzbland carpets

بررسی انواع موکت پرز بلند

در جواب به موکت پرز بلند چیست؟ به این رسیدیم که موکت پرز بلند در 3 گروه دسته بندی می شود و سایر انواع آن زیرمجموعه هایی از این 3 گروه محسوب می شوند. در این بخش انواع موکت پرز بلند را بررسی می کنیم.

1– تافتینگ لوپ:

یکی از انواع موکت هایی پرز بلند، تافتینگ لوپ است که پرزهای آن یا همان نخ های سطح موکت به صورت دایره ای یا حلقه ای برش نخورده اند. چنانچه به دقت سطح موکت را برانداز کنید یا روی آن دست بکشید، متوجه می شوید که نخ های به کار رفته در ساختار موکت برش نخورده اند و هیچ سر نخی را نمی توان لمس کرد. موکت پرز بلند لوپ به علت برخورداری از پرزهای برش نخورده هم جلوه بسیار خاص و زیبایی کم نظیری دارد و هم دوام و ماندگاری آن بیشتر است؛ بنابراین با توجه به طول عمر بالای این نوع از موکت پرز بلند، استفاده از آن در محیط های پررفت وآمد بهتر و ایده آل تر است.

2– تافتینگ کات:

از انواع دیگر موکت های پرز بلند، تافتینگ کات است که پرزهای آن برخلاف نوع لوپ، برش خورده و ظاهری شبیه به فرش دارد. با دست کشیدن و نگاه کردن به این موکت به راحتی می توان سر نخ ها یا همان پرزهای آن را پیدا کرد. موکت پرز بلند کات با ضخامت های متنوعی تولید می شود و دارای چندین نوع مختلف پرز کوتاه و پرز بلند است به عبارتی سایز و اندازه پرزهای برش خورده سطح موکت با هم متفاوت هستند. این نوع از موکت های پرز بلند نرمی و لطافت خاصی دارند.

3– تافتینگ ترکیبی:

ترکیبی از کات و لوپ از دیگر انواع موکت پرز بلند است که از ویژگی های هر دو نوع قبلی برخوردار بوده و مزیت های هر دو نوع کات و لوپ را دارد. سطح این موکت دارای پرزهای برش نخورده حلقه ای و پرزهای برش خورد است.طراحی موکت پرز بلند ترکیبی بسیار خاص و در برخی از انواع آن اندازه پرزهای برش خورده و برش نخورده با هم متفاوت بوده و در برخی دیگر اندازه ای یکسان دارند. همین ویژگی باعث جذابیت و زیبایی خارق العاده آن شده است. این نوع از موکت پرز بلند طرح هنرمندانه و زیبایی خاص و نقش و نگرانی متفاوت دارد و در عین حال دوام و مقاومت بسیار بالایی دارد.

موکت پرز بلند مناسب چه فضایی است؟

آیا تنها با پاسخ به سوال موکت پرز بلند چیست؟ می توان فهمید که این نوع از موکت مناسب نیاز ما بوده و برای استفاده ما کارآمد خواهد بود؟ خیر بهتر است که موکت و هر کفپوش دیگری را متناسب با نیاز و مکانی که قصد دارید آن را استفاده کنید، خریداری کنید. استفاده از موکت پرز بلند در فضاهای داخلی ساختمان رایج تر است.

موکت های پرز بلند بیشتر در ساختمان های لوکس مورد استفاده قرار می گیرند. البته استفاده از این نوع موکت را در امکان عمومی و پر رفت و آمد مانند  پیشنهاد نمی کنیم. زیرا پرزهای بلند موکت، مکانی برای جمع شدن آلودگی و کثیفی هستند و با توجه به رفت و آمد و زیاد ادارات و امکان تجاری و عمومی، این نوع موکت خیلی زود کثیف شده و آلودگی های زیادی را در خود جمع می کند.

بهترین فضای استفاده از موکت پرز بلند در اتاق های پذیرایی و نشیمن ساختمان های لاکچری است. همچنین با توجه به خصوصیات عایق و ضربه گیر بودن این مدل از موکت، استفاده از آن در اتاق ها بهترین و ایده آل ترین انتخاب است. برای اتاق کودکان و به ویژه کودکان 1 تا 3 سال بهتر است از موکت های پرز بلند به عنوان کف پوش استفاده کرد تا به این طریق امنیت آن ها را حفظ کرده و از آسیب رسیدن به آن ها جلوگیری کرد.

موکت پرز بلند چه معایبی دارد؟

فکر کنم خالی از لطف نباشد که در ادامه مقاله برای رسیدن به پاسخی بهتر برای سؤال موکت پرز بلند چیست؟ از معایب آن نیز سخن بگوییم. موکت پرز بلند یک کف پوش مناسب و ایده آل برای ساختمان های مسکونی است که مزایای زیادی دارد؛ اما در کنار هر مزیت و ویژگی  خوبی، معایبی نیز برای هر محصول تعریف می شوند و موکت پرز بلند نیز از این قاعده مستثنی نیست.

در مقابل مزیت های زیاد تافتینگ باید گفت که با وجود پرزهای بلند آن، فضای منزل شما کوچک تر به نظر می آید و این موضوع به عنوان یکی از معایب موکت پرز بلند تلقی می شود.علاوه بر این با وجود تارو پرزهای بلند موکت، نظافت آن سخت تر می شود و این یک عیب بزرگ است. پرزهای بلند موکت به سرعت گردوغبار را به خود جذب می کنند و گاهی آشغال ها داخل پرزها جمع می شوند که نمی شود آن ها را دید و نه می شود به راحتی آن ها را تمیز کرد. به طور کلی نظافت و شستشوی سخت موکت پرز بلند یکی از مهم ترین و اصلی ترین معایب است.

در خرید موکت پرز بلند به چه نکاتی توجه کنیم؟

در ادامه پاسخ به موکت پرز بلند چیست؟ می رسیم به نکاتی که باید در هنگام خرید این کالا به آن توجه شود. یکی از نکاتی که در هنگام خرید موکت پرز بلند باید به آن توجه شود، انتخاب رنگ موکت است در این رابطه هیچ محدودیتی وجود ندارد و نمی توان گفت که کدام رنگ از دیگری بهتر است یا بهتر بگوییم هیچ رنگی بر رنگ دیگر ارجحیت ندارد.

مهم ترین و اصلی ترین معیار ، سلیقه فردی است. اما عواملی همچون ابعاد فضا و تم رنگی دکوراسیون فضا در این انتخاب دخیل هستند. برای اتاق هایی با ابعاد کوچک بهتر است که از موکت های که در طیف رنگ های روشن قرار دارند، استفاده کرد.در مقابل برای فضاهای بزرگ تر، موکتی با رنگ های پایه تیره مناسب و زیبا خواهد بود. چنانچه مایل هستید که موکت به عنوان کانون دکور محیط به چشم آید بهتر است که رنگ متضاد با تم رنگی دکور را انتخاب کنید در غیر این صورت باید موکت با تم رنگی دکور محیط هماهنگی داشته باشد. معیار دوک در انتخاب موکت به تعداد افراد خانواده شما بستگی دارد.

اگر خانواده ای پرجمعیت دارید بهتر است که موکت هایی بادوام بالاتر و به رنگ تیره با رنگ خنثی را خریداری کنید. به طور کلی موکت باید با دکوراسیون و متراژ محیط در تناسب باشد. کیفیت موکت از مهم ترین نکاتی است که باید به دقت بررسی شود. بهتر است بدانید که موکت هایی با تراکم بیشتر و پرزهای فشرده تر مرغوب بوده و دوام بالاتری دارد.

همچنین دقت داشته باشید که با توجه به شرایط آب و هوایی محل سکونت خود، جنس موکت را انتخاب کنید. برای مثال موکت هایی با الیاف پشم برای ساکنین مناطق شمالی کشور مناسب تر هستند.بلرند تولیدکننده موکت نیز یکی از مهم ترین نکاتی است که در خرید موکت باید به آن توجه کرد. به یاد داشته باشید که همواره برندهای مشهور و صاحب نام، موکت هایی بهتر و مرغوب تر را تولید کرده و در اختیار مشتری های خود قرار می دهند.

سخن پایانی

در مقاله امروز سعی بر آن شد تا به طور مختصر به سؤال شما در رابطه با موکت پرز بلند چیست؟ پاسخ داده شود. موکت پرز بلند با نرمی و لطافت خاصی که دارد و همچنین جنس مرغوب و برخورداری از پرزهای بلند، محبوبیت زیادی در بین ساکنین مناطق سردسیری دارد.موکت های پرز بلند در رنگ ها و مدل های متنوعی تولید می شوند و انواع مختلف آن از لحاظ بافت و اندازه پرزها با هم متفاوت هستند. موکت های پرز بلند در فضاهای لوکس استفاده می شوند و به ویژه برای استفاده در اتاق خواب بسیار مناسب هستند.

این نوع از موکت به خلت ویژگی نرمی و لطافت در هنگام راه رفتن به فرد احساس آرامش می دهد. همچنین مانند  یک عایق صوتی مناسب بوده که با جذب صداها مانع از ایجاد آلودگی صوتی می شود. علاوه بر این یک عایق حرارتی است از این رو برای استفاده در مناطق سردسیری بهترین گزینه است.این نوع از موکت به دلیل پرزهای بلندی که دارد بهترین جایگزین فرش است. اما در کنار همه مزیت ها و ویژگی های عالی موکت پرز بلند، نظافت سخت این موکت و شستشوی دشوار آن به دلیل پرزهای بلند آن از معایب مهم این کف پوش به شمار می آیند.