چگونه با تسبیح دستبند درست کنیم؟

دلیل نامگذاری شاه مقصود اصل

دلیل نامگذاری این سنگ به شاه مقصود این است که، در گذشته وقتی که افغانستان و ایران یکی بودند یکی از پادشاهان صفوی به نام مسعود شاه بر آن حاکم بود. وی در آن زمان مرقد امام زاده شاه آقا را بازسازی می کرد. سنگ های استخراجی از معدن آن منطقه را شاه مسعود نامیدند. این نام به مرور زمان به شاه مقصود تغییر پیدا کرد. این سنگ به دلیل خواص ویژه ای که دارد، بر خلاف هر چیز دیگری که نو و تازۀ آن خوب است، هر چقدر کار کرده تر باشد براق تر می شو د هر چقدر براق تر باشد ارزشش بیشتر است.

رنگ های شاه مقصود اصل

رنگ هایی که از این سنگ گران بها در بازار وجود دارد، رنگ های زرد، سبز، زیتونی، نباتی و قرمز هستند. رنگ زرد خوش رنگ آن با ارزش تر و گرانبهاتر از باقی رنگ ها می باشد. و به همین دلیل هم نمونه های تقلبی آن در بازار به وفور یافت می شود.

شاه مقصود های موجود در بازار به ترتیب ارزش

شاه مقصود انواع مختلفی دارد که هرکدام دارای ارزش مالی متنوعی است. در ادامه به بیان گرانقیمت ترین انواع شاه مقصود میپردازیم.

زرد رنگ اصل افغانی (کابلی)

این نوع شاه مقصود به دلیل اینکه در معادن آن دیگر این سنگ استخراج نمی شود، از گران ترین نوع شاه مقصود می  باشد.

شاه مقصود زرد اصل افغانی (جلال آبادی)

این نوع شاه مقصود، به دلیل فراوانی سنگ های معادن آن، به مراتب ارزان تر از نوع فوق می باشد. حتی اگر کیفیت خوبی هم داشته باشد باز هم کمتر از زرد کابلی با کیفیت متوسط ارزش گذاری می شود.

رنگ زرد رنگ شده

در این نوع تسبیح رنگ های نباتی یا سبز کمرنگ را برای اینکه بتوانند به مشتری به جای نوع اصل آن قالب کنند رنگ زرد می زنند. که نهایتاً با چرخش زیاد در دست زردی خود را از دست داده و به همان رنگ سابق خود تغییر رنگ می دهد.

شاه مقصود زرد چینی

این تسبیح ها در رنگ خود شبیه شاه مقصود اصل هستند. رنگ آنها ثابت است و جلای لازم را هم دارد. کار پرداخت آنها با دستگاه انجام شده و دقیقا مثل شاه مقصود اصل بر روی آن کار شده است. دسته های فوق از نظر ظاهری بسیار به هم شباهت دارند. روش قابل ذکر دیگری برای تشخیص شاه مقصود اصل از نوع تقلبی آن وجود ندارد تجربه و تبحر کافی در این زمینه می تواند شما را از دام متقبلان و کلاهبرداران در امان بدارد. برای اطمینان بیشتر ترجیحا از فروشگاه تسبیح  و افراد معتبر خریداری کنید.

How to make a bracelet with rosary

راه های تشخیص شاه مقصود اصل از تقلبی

شفافیت

شاه مقصود اصل هر چه شفاف تر باشد قیمت آن هم بالاتر و ارزش آن بیشتر است. یعنی وقتی تسبیح شاه مقصود را به دست می گیریم باید به قدری شفاف باشد که داخل آن و نخی که از بین آن رد شده، دیده شود. این سنگ هر چقدر کدرتر باشد ارزش آن کمتر است.

پاکی

منظور از پاکی این است که داخل سنگ نباید ناخالصی وجود داشته باشد. این سنگ ها به دلیل اینکه از داخل معدن و کوه استخراج می شوند احتمال ناخالصی دارند. ما نوع اصل این سنگ آن است که ناخالصی هایی که به صورت لکه های قهوه ای یا سفید درون سنگ دیده می شود، در آن نباشد.

تراش

در سنگ و تسبیح شاه مقصود اصل، بر خلاف دیگر تسبیح ها تراش آن کار دست می باشد. به دلیل کیفیت بالای سنگ باید با دقت این کار انجام شود. اما در نوع کدر و لکه دار آن دقت زیادی لازم نیست. زیرا سنگ آن ارزش بالایی ندارد. دقتی که در سنگ های شفاف و پاک صورت می گیرد، خود بر ارزش سنگ می افزاید. تسبیح های شاه مقصود اصل را معمولا از ریز به درشت در نخ جای می دهند. دقت بالا در چیدن سنگ ها در نخ، حاکی از ارزشمند بودن این سنگ است. دانه های رو به روی یکدیگر در تسبیح هم دقیقا به یک اندازه تراش می خورند. قمیت تسبیح هم بسته به این ظرافت ها تغییر می کند. اگر این دقت ها صورت نگیرد از ارزش سنگ تسبیح کاسته می شود.

جلا

شاه مقصود اصل از جلای خاصی برخوردار است، جلا یعنی براق بودن مهره ها. این جلا هر چقدر در تسبیح بیشتر باشد آن تسبیح گران تر و زیباتر خواهد بود. و همان طور که ذکر شد، علت اینکه شاه مقصود کار کرده گران تر ازنوع دست نخوردۀ آن است نیز همین ویژگی است. هر چقدر سنگ تسبیح بیشتر دست بخورد و کار کرده باشد، براق تر و زیباتر و البته گران تر می شود.

رنگ

رنگ شاه مقصود اصل باید یک دست باشد، یعنی تمام مهره های یک تسبیح از یک رنگ و یک اندازه شفافیت و جلا برخوردار باشد. اگر برخی از دانه های تسبیح کمرنگ تر و برخی پر رنگ تر باشد، این چند رنگی از قیمت سنگ می کاهد. بعضی عوامل دیگر هم هستند که در ارزش شاه مقصود تأثیر دارند. از جمله عدسی داخل تسبیح، که برای زیبایی بین تمام مهره های آن یک عدسی جایگذاری می شود. این تسبیح معمولا فقط برای چرخاندن در دست ساخته می شود و برای ذکر گفتن از آن استفاده نمی شود

خواص سنگ شاه مقصود اصل

این سنگ با ارزش دارای نیرویی آرام بخش است. سبب تقویت سیستم ایمنی بدن میشود. باعث هماهنگی در اعصاب شده در تقویت قلب و اصلاح جریان خون مؤثر است. ارتعاشات مناسب برای فعال سازی کل سیستم بدن و هماهنگی اعصاب و تقویت دستگاه عصبی از دیگر خواص شاه مقصود اصل می باشد. برای درمان افسردگی، بی خوابی و حالت های ضعف تأثیر دارد. کلیه را تقویت و برای بیماران کبدی بسیار مفید است.

اعصاب حس چشایی را تحریک و غدد را تقویت می کند. باعث نیرو بخشیدن به ستون فقرات می شود. سردردهای عصبی و میگرنی را تسکین می دهد. برای تنگی نفس بسیار خوب است، قدرت تمرکز و خلاقیت را بالا می برد. باعث ایجاد روحیه ای شاد می شود. همه چیز نو و آکبند آن خوب است اما در اینجا قضیه برعکس است! تسبیح شاه مقصود هرچه بیشتر کار کرده باشد گران تر و با ارزش تر میشود و این به دلیل خاصیت سنگ شاه مقصود است! بله سنگ هرچه بیشتر دست بخورد براق تر میشود و هرچه براق تر شود زیباتر و به تبع آن گران تر خرید و فروش میشود! تسبیح شاه مقصود اصلی معمولا به رنگ های زرد، سبز، زیتونی ، نباتی ، قرمز ، مشکی ، یافت میشود که در فروشگاه تمام رنگ های آن عرضه میشود. لازم به ذکر است که گران ترین نوع شاه مقصود رنگ زرد خوش رنگ آن میباشد.

معرفی کامل انواع تسبیح شاه مقصود :

تسبیح شاه مقصود یکی از محبوب ترین سنگ ها در بین تسبیح های سنگی است که در بازار موجود می باشد، و معمولا هرزمان تقاضا زیاد بشود، تقلب هم در آن شاخه به همان میزان زیاد خواهد شد، مخصوصا اینکه جنس مرغوب و اصل این سنگ، ارزشمند و کم یاب نیز میباشد. بنابراین اگر قصد خرید تسبیح شاه مقصود را کرده اید پیشنهاد فروشگاه خواستنی این است که یک بار با دقت این مقاله را مطالعه کنید.

تسبیح شاه مقصود اصل برای معادن مختلف کشور افغانستان می باشد که رنگ های متفاوتی دارد. اینکه برخی میگویند شاه مقصود اصل زرد است یا شاه مقصود اصل فقط سبز است یا فقط انگوری است تفکر اشتباهی است که میان مردم رایج شده است. شاه مقصود چندین رنگ مشخص دارد و تمام این رنگ ها هم همگی اصل افغانی هستند.
رنگ های شاه مقصود عبارتند از زرد، سبز، قرمز، نباتی، مشکی، زیتونی در بین رنگ های بالا سنگ شاه مقصود زرد اصل، از همه با ارزش تر و گران تر و کم یاب تر میباشد و درست به همین خاطر است که تسبیح شاه مقصود زرد در انواع و اقسام مختلفی در بازار عرضه میشود تا زمینه تقلب و کلاه برداری برای سود جویان فراهم شود که در ادامه تمام آنها بهمراه تصویر برای شما معرفی خواهیم کرد.

شاخصه های قیمت گذاری در تسبیح شاه مقصود:

چندین ویژگی مهم وجود دارد که در قیمت تسبیح شاه مقصود تاثیر مستقیم دارد از جمله: شفافیت، پاکی، تراش، رنگ، جلا، معدن

1.شفافیت: مهره های تسبیح شاه مقصود هرچه شفاف تر باشد قیمت آن هم بالاتر خواهد رفت، شفافیت به این معناست که داخل سنگ باید دیده شود و نخی که از وسط مهره های تسبیح عبور کرده است کاملا مشخص باشد. و برعکس تسبیح هرچه کدر تر باشد قیمت آن هم پایین تر خواهد آمد.

2.پاکی: این سنگ به دلیل اینکه از دل کوه استخراج میشود ممکن است ناخالصی هایی در خود داشته باشد. پاکی سنگ به این معناست که درون سنگ نباید ناخالصی وجود داشته باشد. مثلا دیده شدن لکه های سیاه یا قهوه ای یا سفید در درون سنگ یا در سطح سنگ یک ایراد محسوب میشود و از قیمت تسبیح میکاهد.

3.تراش: تراش دادن مهره های تسبیح شاه مقصود برعکس تمام تسبیح های دیگر کار دست میباشد که در سنگ های با کیفیت بسیار با دقت انجام میشود. اما در سنگ های کدر یا لکه دار دقت زیادی در تراش اعمال نمیشود. چرا که وقت گذاشتن برای تراشیدن یک تسبیح مثلا کدر ارزشی نخواهد داشت. اما اگر سنگی شفاف و پاک پیدا بشود به همان میزان در تراشیدن آن نیز دقت میشود و خود این دقت باعث گران شدن تسبیح میشود. لازم به ذکر است تسبیح های شاه مقصود افغانی اصل را معمولا از ریز به درشت نخ میکنند .

همچنین مهره های روبه روی همدیگر باید دقیقا به یک اندازه تراشیده شده باشند تا در نهایت عدسی های تسبیح دقیقا روبه روی هم قرار گیرد. هرچه هارمونی این تراشکاری بهتر و با شیب مناسب تری اعمال شده باشد قیمت تسبیح بالاتر میرود. و برعکس اگر مهره های رو به رو هم اندازه نباشند یا شکل بیضی آن درست و صاف نباشد و فرورفتگی یا ناموزون باشد قیمت تسبیح کاهش میابد.

4.جلا: جلا به معنی براق بودن سطح مهره های تسبیح میباشد. که هرچه براق تر باشد تسبیح گران تر و زیباتر خواهد بود. علت اینکه تسبیح شاه مقصود کار کرده گران تر از تسبیح آکبند میباشد دقیقا همین ویژگی میباشد. سنگ شاه مقصود هرچه بیشتر در دست بچرخد براق تر و زیباتر و البته گران تر میشود.

5.رنگ: رنگ تسبیح شاه مقصود باید یک دست باشد به این معنا که تمام مهره های تسبیح از بالا تا پایین دقیقا یک رنگ باشد. مثلا اگر تسبیح سبز پررنگ است تمام مهره ها سبز پررنگ باشد و اینطور نباشد که برخی کم رنگ تر از برخی دیگر باشد. این دو یا سه رنگی ، یک ایراد بزرگ محسوب میشود و از قیمت تسبیح میکاهد.

6.معدن: معادن سنگ شاه مقصود مختلف میباشد که سنگ برخی از معادن قدیمی آن دیگر تمام شده است. اگر شاه مقصودی که می خرید جزو آن دسته از معادنی باشد که سنگش به اتمام رسیده و دیگر تولید نمیشود معنایش این است که مثلا اگر هزار عدد از آن تسبیح در کل بازار موجود است دیگر این هزار عدد به هزار و یک عدد تبدیل نخواهد شد. بنابراین اگر قصد خرید تسبیحی که جزو این معادن میباشد را دارید نباید از قیمت سر به فلک کشیده آن شکایت کنید چون در همان مثال یکی از هزار عدد تسبیح موجود در بازار در دست شما خواهد بود.

7.متفرقه: بعضی عوامل متفرقه هم هستند که در قیمت تسبیح شاه مقصود تاثیر دارند مثلا گذاشتن عدسی در بین تمام مهره های تسبیح که صرفا برای زیبایی گذاشته میشود و این نوع تسبیح نه برای ذکر که معمولا مخصوص چرخاندن در دست میباشد و بیشتر هم دست خود سازندگان افغان دیده شده است.