چگونه استفاده از ویپ به ریه ها آسیب میزند

ویپ ها، ابزارهایی هستند که در شکل ها و اندازه های گوناگون به بازار عرضه می شوند. این ابزارها با باتری کار می کنند، یک عامل گرم کننده دارند و محفظه ای را شامل می شوند که مایعی را در بر دارد. با ابداع ویپ ها و گسترش عرضه آنها، بسیاری از جوانان و نوجوانان به استفاده از آنها روی آورده اند. این ابزارها، با هدف القای حس سیگار یا قلیان کشیدن ابداع شده اند و شرکت های سازنده معمولا تبلیغات گسترده ای در مورد بی ضرر بودن آنها ارائه می دهند اما پژوهش های بسیاری نشان داده اند که ویپ ها، ابزارهای بی ضرری نیستند و خطرات بسیاری در پی دارند.

ویپ هم نیکوتین دارد نیکوتین موجود در ویپ، یک ماده اعتیادآور است که در سیگارهای عادی هم وجود دارد. پژوهش اخیر “سازمان کنترل و پیشگیری بیماری”(CDC) آمریکا نشان می دهد که 99 درصد ویپ های موجود در بازار، نیکوتین دارند. براساس این پژوهش، حتی نمونه های ویپ که با عنوان بدون نیکوتین به فروش می رسند، حاوی نیکوتین هستند. نیکوتین می تواند به مغز نوجوانان آسیب برساند و قسمت هایی از مغز را تحت تاثیر قرار دهد که توجه، یادگیری و خلق و خو را کنترل می کنند.

عناصر مضر

برخی از انواع ویپ ، عناصری را شامل می شوند که در بلندمدت می توانند برای ریه ها مضر باشند. برای نمونه، ممکن است که خوردن برخی از طعم دهنده های موجود در ویپ، بدون ضرر باشد اما استنشاق آنها خطرناک است و می تواند به ریه ها آسیب برساند.

در برخی موارد، معیوب بودن باتری برخی از نمونه ها، به آتش گرفتن و انفجار آنها منجر شده و جراحت های جدی را به همراه داشته است. در برخی از موارد نیز، تنفس، بلعیدن یا جذب مایع موجود در ویپ به درون چشم یا پوست، به مسمومیت منجر شده است. بسیاری از موارد مسمومیت، کودکان زیر پنج سال را شامل می شوند.

بخار ناشی از ویپ نیز بدون ضرر نیست و می تواند پیامدهای منفی بسیاری برای کاربران خود به همراه داشته باشد زیرا بخار ناشی از ویپ علاوه بر نیکوتین، عناصر مضر زیادی را به همراه دارد که از میان آنها می توان به ذرات فوق العاده ریز که به عمق ریه ها نفوذ می کنند، طعم دهنده های شیمیایی که عامل بیماری های شدید ریوی هستند، ترکیبات آلی فرار، مواد شیمیایی سرطان زا و فلزات سنگین مانند نیکل، قلع و سرب اشاره کرد.

دودی که کاربران ویپ تولید می کنند، می تواند هم خود آنها و هم افراد دیگر را در معرض عناصر مضر قرار دهد.

بسیاری از نمونه های ویپ، با طعم های گوناگونی مانند میوه، آب نبات و نعنا به بازار عرضه می شوند. پژوهش ها نشان می دهند که بیشتر جوانانی که کاربر ویپ هستند، مصرف آن را ابتدا با انواع طعم دار آغاز می کنند و همین موضوع، دلیل ادامه یافتن مصرف آن است. بررسی های صورت گرفته در سال 2020 نیز نشان می دهند که بیشتر جوانان کاربر ویپ، از انواع طعم دار آن استفاده می کنند و مصرف این ابزار بین جوانان و نوجوانان افزایش یافته است.یپ، گزینه مناسبی برای ترک سیگار نیست

براساس شواهد به دست آمده از پژوهشی که در سال 2018 در آمریکا انجام شد، بسیاری از جوانانی که کاربر ویپ هستند، سیگار عادی هم مصرف می کنند. شواهدی وجود دارند که نشان می دهند جوانانی که از ویپ استفاده می کنند، بیشتر از دیگران در معرض اعتیاد به سیگار در آینده قرار دارند.

بین سیگار کشیدن و بروز بیماری های قلبی- عروقی و سرطان، ارتباط قوی وجود دارد اما ترک سیگار هر چه زودتر انجام شود، بدن زودتر می تواند به بازیابی و ترمیم خود بپردازد. بهتر است افراد سیگاری به جای استفاده از ویپ، برای انتخاب برنامه و یا ابزار مناسب ترک سیگار، با پزشک خود مشورت کنند.

ویپ و مشکلات قلبی- عروقی

بررسی ها حاکی از این هستند که نیکوتین موجود در ویپ به سرعت از ریه ها به جریان خون راه می یابد. راه یافتن نیکوتین به جریان خون، به ترشح هورمون آدرنالین منجر می شود که ضربان قلب، فشار خون و میزان تنفس را بالا می برد؛ بدین ترتیب، امکان حمله قلبی افزایش می یابد. پژوهش هایی که روی کابران ویپ و مصرف کنندگان سیگارهای عادی صورت گرفته اند، نشان می دهند که مصرف ویپ می تواند به اندازه سیگارهای عادی، احتمال حمله قلبی را افزایش دهد.

این پژوهش نشان داد که خطر حمله قلبی در کاربران ویپ، تا 55 درصد بیشتر از کسانی است که از این ابزار استفاده نمی کنند.هر چه میزان مصرف بالاتر باشد و دود به صورت عمیق تری استنشاق شود، احتمال بروز حمله قلبی شدیدتر خواهد بود.

پژوهشگران تاکید دارند که اگرچه احتمال بروز حمله قلبی و بیماری های قلبی- عروقی در کاربران سیگارهای عادی بیشتر است اما بدین معنا نیست که ویپ ها، ایمن هستند و مصرف آنها بدون خطر است. مصرف ویپ، ارتباط قابل توجهی با پیامدهای منفی سلامتی دارد.

تجمع چربی در کبد

پژوهش های صورت گرفته روی موش هایی که ویپ مصرف کرده بودند، نشان داد که مصرف ویپ می تواند به تجمع چربی در کبد منجر شود. پژوهشگران آمریکایی در این پروژه، و گروه از موش ها را با رژیم غذایی یکسان تغذیه کردند اما یک گروه از آنها را در معرض دود و عناصر ناشی از ویپ قرار دادند. پژوهشگران در مرحله بعد، نمونه های کبد موش ها را جمع آوری کردند و با استفاده از روش توالی یابی آران ای، به بررسی ژن های کبد پرداختند که تحت تاثیر قرار گرفته بودند. آنها با کمک این روش توانستند شمار قابل توجهی از سلول ها را مورد بررسی قرار دهند. پژوهشگران در این پروژه، تغییرات ژنتیکی بسیاری را مشاهده کردند که با گسترش چربی در کبد موش هایی که ویپ مصرف کرده بودند، مرتبط بود.

طبق شواهد آسیب به ریه این موضوع تقریبا واضح است که مصرف ویپ و یا سیگار عادی می تواند به ریه آسیب برساند، اما باید اثر آنها بر ریه ها با دقت مورد بررسی قرار بگیرد. پژوهشگران به مرور زمان، به درک بهتری در مورد پیامدهای ناشی از مصرف ویپ ها و تاثیر آنها بر ریه رسیده اند. پژوهش ها نشان می دهند که استنشاق دود ناشی از ویپ می تواند مضر باشد اما این ضرر برای افراد مبتلا به آسم و بیماری های ریوی بیشتر است. نگرانی دیگری که در این زمینه وجود دارد، بروز سرطان ریه است. اگرچه ویپ ها به عنوان عامل سرطان ریه معرفی و اثبات نشده اند اما باید در نظر داشت که می توانند شمار زیادی از مواد شیمیایی را به ریه ها معرفی کنند. پس می توان آنها را به عنوان یک عامل خطر در نظر گرفت.

ویپ و کووید-19

با شیوع کووید- 19، رعایت بسیاری از اصول بهداشتی از جمله شست و شوی مداوم دست ها، استفاده از ماسک و حفظ فاصله اجتماعی توصیه می شود اما یک مورد دیگر که باید به آن توجه داشت، عدم استفاده از ویپ است.

برخی از پژوهش ها نشان داده اند که استعمال شدید دخانیات می تواند یکی از عوامل افزایش خطر ابتلا به کووید-19 باشد. نتایج این پژوهش ها، ارتباط محکمی را میان استفاده از ویپ و ابتلا به نشانه های کووید-19 نشان داد. استفاده از ویپ می تواند احتمال ابتلا به نشانه های کووید-19 را تا پنج برابر افزایش دهد. اما باید دید که دلیل این موضوع چیست.

پژوهشگران در پروژه دیگری، ارتباط میان مصرف ویپ و افزایش خطر ابتلا به کووید-19 را در جوانان و نوجوان مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که مصرف ویپ می تواند به واسطه آسیب رساندن به ریه ها، احتمال خطر ابتلا به کووید-19 را افزایش دهد.

وقتی که فشاری به باتری وارد می شود، المنت گرم کننده آن را تحریک می کند و مایع در مخزن به حالت بخار تبدیل می شود. سپس بخار تولید شده توسط کاربر از طریق یک نوک یا دهانه به ریه ها وارد می شود و به عنوان جایگزین سیگار سنتی استنشاق می شود.

ویپ اغلب به عنوان یک روش کم ضرر در مقایسه با سیگار سنتی معرفی می شود، زیرا در مقایسه با سیگارهای سنتی، دود تولید نمی کند و هیچ سوختن مستقیم از ترکیباتی مانند تنباکو ندارد. با این حال، بررسی های علمی در مورد اثرات بلندمدت و استفاده مداوم از ویپ هنوز در حال انجام است و اطلاعات کاملی در این زمینه وجود ندارد.

تاثیر ویپ بر ریه ها، موضوعی است که هنوز در حال بررسی و تحقیق است و نتایج نهایی و کاملی در این زمینه وجود ندارد. با این حال، ضررهای ویپ برای ریه عبارت اند از:

 • التهاب ریه: برخی تحقیقات نشان داده اند که استفاده از ویپ ممکن است به التهاب ریه منجر شود. این التهاب ممکن است عوارضی مشابه آنچه در برخی از مشکلات تنفسی مانند آسم و برونشیت رخ می دهد، ایجاد کند.
 • تنگی نفس: برخی افراد پس از استفاده از ویپ، احساس تنگی نفس می کنند. این ممکن است نشانه ای از تحریک ریه ها و مسدود شدن مجاری هوایی باشد.
 • افزایش خطر ابتلا به عفونت های تنفسی: تحقیقات نشان داده اند که استفاده از ویپ ممکن است سیستم ایمنی ریه را تحت تاثیر قرار داده و خطر ابتلا به عفونت های تنفسی را افزایش دهد. این شامل عفونت هایی مانند التهاب ریه و عفونت های بالایی مجاری تنفسی است.
 • آسم و برونشیت: برخی مطالعات نشان داده اند که استفاده از ویپ می تواند در برخی افراد عوارضی مانند تشدید آسم و برونشیت را ایجاد کند یا تحت تاثیر قرار دهد.
 • تأثیر بر بافت ریه: استفاده مداوم و بلندمدت از ویپ ممکن است منجر به تغییرات در بافت ریه شود. این تغییرات ممکن است شامل التهاب و تخریب بافت ریه باشد.

تاثیر ویپ بر ریه: خطرات مربوط به تبخیر ویتامین E

استفاده از ویتامین E در مایعات ویپ فروشگاه اینترنتی یه کام دو کام به عنوان ترکیبی که به منظور ایجاد بخار در ویپ استفاده می شود، ممکن است خطراتی را به همراه داشته باشد. در سال 2019، یک افزایش ناگهانی در موارد بیماری ریوی شدید مانند آسم و التهاب ریه با علائمی مانند: سرفه، تنگی نفس، دردهای سینه و تشدید علائم دراز مدت ناشی از استفاده از ویپ گزارش شد. این موارد بیماری در اغلب موارد با استفاده از مایعات ویپ حاوی تتراهیدروکانابینول (THC) و ویتامین E گزارش شده بودند.

با این حال، استفاده از ویتامین E در مایعات ویپ برای تمام محصولات ویپ صدق نمی کند. این خطرات به خصوص به استفاده از ویتامین E استخراج شده از روغن های طبیعی که به صورت غیرمجاز به مایعات ویپ اضافه شده اند، مرتبط است. در واقع، استفاده از ویتامین E طبیعی و با کیفیت بالا که به درستی تصفیه شده است، احتمالاً خطرات کمتری را به همراه دارد. ویتامین E، خود به تنهایی معمولاً برای سلامت ریه خطری ندارد و در واقع مصرف آن به عنوان یک مکمل غذایی برای بهبود سلامت ریه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

محتویات ویپ عبارت اند از:

 • گلیسیرین: گلیسیرین گیاهی، ترکیبی است که از گیاهان استخراج می شود. این ترکیب به صورت مایع بی رنگ و بی بو است و به عنوان یک ماده پایه در بسیاری از محصولات طبیعی و صنعتی استفاده می شود.
 • پروپیلن گلیکول: پروپیلن گلیکول (PG) نیز به عنوان یک ماده پایه رایج در مخلوط های ویپ استفاده می شود. این ماده معمولاً به عنوان محلول حل کننده برای دیگر مواد شیمیایی استفاده می شود و باعث تولید بخار در فرآیند ویپینگ می شود.
 • عطرها و طعم دهنده ها: بسیاری از مایعات ویپ، عطر و طعم خاصی دارند. عطرها و طعم دهنده ها به محصولات ویپ اضافه می شوند تا طعم و عطر مطلوب را به کاربران برسانند.
 • نیکوتین: برخی از مایعات ویپ حاوی نیکوتین هستند. نیکوتین یک ماده اعتیادآور است که در سیگار و سایر محصولات تنباکویی وجود دارد. استفاده از مایعات حاوی نیکوتین در ویپ ممکن است به کاربران کمک کند تا به تدریج سیگار را رها کنند، اما نیکوتین همچنان می تواند باعث اعتیاد شود.

تاثیر ویپ بر ریه: تبخیر گلیسیرین و پروپیلن گلیکول

تحقیقات درباره تاثیر تبخیر پروپیلن گلیکول (PG) و گلیسیرین در ریه هنوز به طور کامل تکمیل نشده است. برخی مطالعات نشان داده اند که استنشاق بخار پروپیلن گلیکول و گلیسیرین، به خصوص در صورت استفاده بیش از حد یا برای مدت طولانی به ریه ها آسیب می رساند. این آسیب می تواند شامل ایجاد التهاب ریه، افزایش ترشحات ریوی، سرفه و خلط، عفونت ریه و مشکلات تنفسی مانند برونشیت و آسم باشد.

آیا پاد ضرر دارد | آیا ویپ ضرر دارد

ضررهای مرتبط با ویپ هنوز در حال بررسی است، اما برخی از مطالعات نشان می دهند که ضررهای برای بدن وجود داشته باشد که عبارت اند از:

 • اثرات بر سلامت ریه: استنشاق بخار ویپ ممکن است منجر به ایجاد التهاب در ریه ها شود و عوارضی مانند سرفه، خلط، درد سینه و عفونت ریه ایجاد کند. همچنین، برخی از تحقیقات نشان داده اند که استفاده مداوم از ویپ ممکن است باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری های ریوی مانند برونشیت و آسم شود.
 • اثرات بر سلامت قلب: برخی از مطالعات نشان داده اند که استفاده از ویپ می تواند باعث افزایش ضربان قلب، افزایش فشار خون و ایجاد مشکلات قلبی شود.