آموزش تعویض بلبرینگ پمپ آب خانگی

پمپ آب خانگی یا هر وسیلهٔ دیگری بعد از مدتی نیاز به سرویس یا حتی تعمیر دارند، قطعات مختلف پمپ آب خانگی نیز باگذشت زمان ممکن است دچار فرسودگی شده و شما نیاز داشته باشید اقدام به تعویض آن ها کنید، برای این کار دوراه دارید، یکی سپردن پمپ آب خانگی به دست تعمیرکار مطمئن و پرداخت هزینه ای بابت تعمیر یا تعویض قطعات فرسوده و راه دوم انجام کار توسط خود شما؛ اگرچه ما توصیه می کنیم اگر فنی نیستید بهترین کار کمک گرفتن از تعمیرکار است بااین حال بعضی قطعات هستند که با چند کار ساده می توانید دست به آچار شده و خودتان اقدام به تعویضشان کنید.

پمپ آب خانگی

یکی از قطعات مهم و ضروری پمپ آب خانگی که در کنار سایر قطعات همچون الکتروموتور، پروانه و خازن از جمله قسمت های حساس پمپ است، بلبرینگ پمپ آب خانگی است که در این مطلب درباره کارایی این قسمت در پمپ و همچنین نحوه تعویض آن توضیح خواهیم داد.

بلبرینگ پمپ آب خانگی چیست و چه نقشی در دستگاه دارد؟

اگرچه اختراع چرخ تحول بزرگی در توسعه صنعت و پیشرفت بشر داشته است، اما توسعه چرخنده ها نیز در بهبود گردش اجسام، داگرچه اختراع چرخ تحول بزرگی در توسعه صنعت و پیشرفت بشر داشته است، اما توسعه چرخنده ها نیز در بهبود گردش اجسام، دستگاه ها، ابزارها، تجهیزات بزرگ و کوچک صنعتی و کشاورزی، خودروها، موتورها و … بسیار نقش آفرین بوده است. یکی از این قطعات که وظیفه چرخیدن را به عهده دارد قطعه ای نام آشنا به نام بلبرینگ است!

به جرئت می توان گفت اختراع و ساخت بلبرینگ ها یکی از بهترین و شاخص ترین اختراعات دست بشر بوده است و امروز هر وسیله ای که می بینید به گردش در می آید چه در خودروهای سواری سبک یا ماشین های سنگین و هزاران مدل دستگاه مکانیکی و برقی دیگری مدیون بلبرینگ ها هستند. در فارسی به بلبرینگ یاتاق توپی نیز گفته می شود که علاوه بر وظیفه گرداندن، از ساییدگی قطعات جلوگیری کرده و روانکاری آن ها، سرعت و همچنین بی صدا بودن گردش قطعات را افزایش داده است.

درون پمپ آب خانگی نیز از دو عدد بلبرینگ skf استفاده شده است که از یک سو به پروانه پمپ آب خانگی و از سوی دیگر به الکتروموتور متصل است و وظیفه آن گرداندن شفت پمپ آب خانگی است، جای این قطعه در پمپ آب خانگی در قسمت الکتروموتور است که مصون و محفوظ از نفوذ آب است.

همان گونه که گفتیم دو عدد بلبرینگ در پمپ آب خانگی قرار گرفته است که جای هر یک عبارت است از:

  • قسمت بالایی شفت یا محور
  • قسمت پایینی شفت یا محور

خرابی بلبرینگ پمپ آب خانگی چه آسیب هایی دارد؟

در واقع کارکردن پمپ آب خانگی بدون بلبرینگ به معنی کارکردن یک خودرو بدون چرخ است! گرچه ممکن است موتور روشن شود اما وظیفه ذاتی آن یعنی پمپاژ کردن آب غیرممکن خواهد شد چراکه دیگر شفت یا محور نخواهد چرخید و با نچرخیدن شفت، پروانه ها نیز بی حرکت خواهند ماند، بنابراین هیچ گونه نیروی جنبشی ایجاد نخواهد شد و کار پمپاژ آب صورت نخواهد گرفت.

نشانه های خرابی بلبرینگ پمپ آب خانگی چیست؟

بلبرینگ ها به هر دلیلی از جمله رطوبت، گرما یا سرمای زیاد و عوامل فیزیکی، شیمیایی و محیطی دیگر ممکن است پس از مدتی خراب یا فرسوده شوند، برخی نشانه ها در پمپ آب خانگی حاکی از خرابی این قطعه است؛ اما این نشانه ها کدام اند؟

نشانه توضیحات
صدای نامتعارف پمپ آب خانگی صدایی شبیه خس خس کردن یا ساییدگی
لرزش پمپ آب خانگی لرزش پمپ می تواند علل مختلفی داشته باشد که یکی از آن ها فرسودگی بلبرینگ است
کاهش توان پمپ آب خانگی به علت فرسودگی بلبرینگ شفت به راحتی حرکت نکرده و باعث کاهش سرعت پروانه می شود.

آموزش مراحل تعویض بلبرینگ پمپ آب خانگی

در ادامه ما تمامی مراحلی که باید برای تعویض این قطعه طی کنید را بیان کرده ایم اما پیش از آن ابزار و تجهیزات موردنیاز برای این کار را فراهم کنید؛ ابزاری همچون آچار و پیچ گوشتی و غیره.

کسی که قصد تعویض قطعه ای مانند بلبرینگ پمپ آب خانگی را دارد باید یک جعبه ابزار مجهز داشته باشد؛ چراکه بدون ابزار خوب و مناسب انجام این کار برایتان سخت خواهد شد.

اول- قطع جریان برق پمپ آب خانگی و بازکردن درپوش

ابتدا باید جریان برق پمپ آب را قطع کنید ازآنجایی که ممکن است پمپ آب خودکار شده باشد حتماً باید برق آن را قطع کرده و سپس مشغول انجام کار شوید؛ بعدازاین کار پیچ های درپوش دینام را بازکرده و درپوش را ازروی آن بردارید.

دوم- بازکردن پروانه پمپ آب خانگی و درپوش محور

وقتی درپوش را برداشتید، پروانه پمپ آب خانگی قابل رویت است، شما برای اینکه به شفت دسترسی داشته باشید باید پروانه ها را هم باز کنید، اما اگر این کار را بلد نیستید بهتر است اول مقاله مرتبط با همین موضوع را که پیش ازاین در بلاگ ابزارینو منتشر شده است را مطالعه کنید.

همچنین شما باید درپوش محور یا شفت را هم باز کنید این درپوش با سه پیچ 20 یا 30 سانتی (بستگی به اندازه پمپ آب خانگی دارد) بسته شده است که باید آن ها را باز کنید.

سوم- بیرون آوردن دینام پمپ آب خانگی

بعد از طی مراحل قبلی شما به دینام که بلبرینگ ها روی محور شفت آن قرار گرفته است دسترسی خواهید داشت، دینام را بیرون آورده و بلبرینگ ها را ازروی دو قسمت بالایی و پایین محور شفت درآورید. این کار ممکن است کمی مشکل باشد، سختی کار زمانی است که بلبرینگ ها جرم گرفته باشد و به سختی با محور چسبیده باشند یا حتی به علت زنگ زدگی در جای خود محکم شده باشند؛ بنابراین باید سعی کنید محور را با آچار فرانسه مهار کرده و بلبرینگ ها را درآورید.

چهارم- تعویض بلبرینگ های فرسوده با جدید

ما توصیه می کنیم حتماً بلبرینگ ها را تعویض کنید، اگر امروز این قطعه سالم باشد حتماً در روزهای بعد ممکن است مشکلی برای آن به وجود بیاید پس اگر بلبرینگ ها عمر مفید خود را کرده ولی بازهم شما احتمال می دهید آن ها سالم باشند، بهتر است از دو عدد بلبرینگ نو استفاده کنید و آن ها را در جایی قبلی بلبرینگ ها قرار دهید.
نکته: قبل از اینکه بلبرینگ ها را داخل شفت قرار دهید، حتماً این قطعه را به گریس آغشته کنید.

پنجم- قرار دادن دینام در جای خیکی از قطعات بسیار مهم در پمپ آب خانگی که ممکن است با خراب شدن آن پمپ آب به مشکل بخورد بلبرینگ آن است.

به همین دلیل ما قصد داریم تا در این مقاله در مورد تعویض بلبرینگ پمپ آب خانگی توضیحاتی را بیان کنیم.

در مقالات گذشته با عنوان با تمامی بخش های انواع پمپ آب داخلی آشنا شدید. هم اکنون می توانید برای درک بهتر مطلب امروز نیز آن مطلب را دوباره مطالعه کنید.

همانطور که گفتیم بلبرینگ یکی از اجزای بسیار مهم در پمپ آب خانگی در کنار خازن و کاسه نمد پمپ آب است. ابتدا با توضیحی مختصر در مورد بلبرینگ موضوع خود را شروع می کنیم.

بلبرینگ پمپ آب خانگی چیست و چه نقشی در داخل پمپ آب خانگی دارد؟

بلبرینگ پمپ آب خانگی قطعه فلزی در داخل پمپ آب است که سبب حرکت محور یا شافت داخل پمپ آب شده و به قسمت پروانه پمپ آب نیز متصل است که با چرخیدن محور پمپ آب پروانه پمپ نیز شروع به حرکت می کند.

در واقع پمپ آب را می توان به دو قسمت تقسیم کرد: بخش مکانیکی آن که شامل پروانه و کاسه نمد است که مستقیما با آب در تماس هستند و بخش الکتروموتور پمپ آب که با آب در تماس نبوده و قسمت برقی پمپ آب را تشکیل می دهد.

بلبرینگ نیز به همراه شافت یا محور در قسمت الکتروموتور پمپ آب خانگی قرار گرفته ولی در پمپ های صنعتی از بلبرینگ در قسمت مکانیکی آن نیز استفاده می کنند.

این دو بلبرینگ در داخل پمپ آب خانگی یکی در قسمت بالای محور و دیگری در پایین محور قرار گرفته و با چرخش آن ها، محور نیز در داخل پمپ آب می چرخد.

در واقع می توان این طور توصیف کرد که اگر بلبرینگ در داخل پمپ آب نباشد عملا پمپ آب قادر به کار کردن نیست.چرا که کار کردن پمپ آب به چرخیدن محور داخل پمپ و پروانه آن بستگی دارد تا بتوان آب را به داخل لوله ساختمان پمپاژ کند.

حال اگر بلبرینگ دچار مشکل شده و به نرمی حرکت نکند، می تواند باعث بروز مشکل در کل کارکرد پمپ آب خانگی شود.

از طرفی می توان گفت که تمامی بلبرینگ ها بعد از مدتی دچار فرسودگی شده و نیاز به تعویض دارند و بلبرینگ پمپ آب خانگی نیز از این قاعده مستثنا نمی باشد.

علائم نشان دهنده خرابی بلبرینگ در داخل پمپ آب خانگی

  • صدای زیاد پمپ آب خانگی در زمان کار کردن

اصولا وجود صدا در وسایل مکانیکی از قبیل پمپ آب خانگی مسئله ای غیر قابل اجتناب است. اما مسئله مهم اینجاست که بتوان وجود صدای غیر عادی با صدای همیشگی و عادی در پمپ آب را تشخیص داد.

ما در بخش توصیه هایی را برای کم کردن صدای پمپ آب خانگی قرار داده ایم. شما می توانید برای مطالعه آن بخش روی آن کلیک کنید.

  • لرزش شدید در پمپ آب خانگی در زمان کار کردن

وجود لرزش هم در پمپ آب خانگی تا حدی قابل پیش بینی و قابل قول است اما در صورتی که میزان لرزش در پمپ آب خانگی بیش از حد انتظار باشد باید به دنبال علت لرزش و رفع آن بود که یکی از علل ایجاد آن می تواند خرابی بلبرینگ در پمپ آب خانگی باشد.

علت های معمول در ایجاد صدا و لرزش توسط بلبرینگ را می توان این طور بیان کرد:

  • عدم استفاده از صافی در پمپ آب خانگی
  • وجود نقص در نقاط تماس یا اتصال بلبرینگ با محور داخل پمپ آب
  • جرم گرفتن بلبرینگ
  • استفاده از روان کننده های نامناسب

حال اگر بلبرینگ های داخل پمپ آب را هرچه زودتر تعویض نکنیم می تواند باعث ایجاد خسارت به سایر قسمت های داخل پمپ آب شود و هزینه های بالایی را برای شما ایجاد کند.