کسب و کار ایرانیپزشکی و سلامت

پاک کننده طبیعی برای پوست

به جای استفاده از محصولات تجاری مراقبت از پوست و پاک کننده صورت ، چرا خودتان در خانه محصولاتی را برای خودتان نمی سازید؟ این نوشتار به شما فرمول های مختلفی را برای آماده کردن پاک کننده خانگی ارائه می دهد. تمام این تمیزکننده ها طبیعی هستند، و استفاده از آنها به طور روزانه هیچ خطری ندارد. ژل شستشوی صورت ویتابلا یک پاک کننده ملایم است که برای انواع پوست مناسب است. فاقد مواد صابونی است و حاوی روغن درخت چای است که به دلیل خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی آن شناخته شده است.

پاک کننده | پاک کننده طبیعی

1. پاک کننده عسل

عسل به تنهایی یک پاک کننده قدرتمند صورت است بنابراین نیازی نیست که مواد دیگری را با آن مخلوط کنید. خیلی ساده مقداری عسل را در کابینت حمام تان نگه دارید و از آن دوبار در روز، صبح و عصر، برای پاک کردن صورت تان استفاده کنید.

عسل حاوی خواص ضد باکتریایی است، و به همین دلیل تاثیر بسیار زیادی در جلوگیری از آکنه دارد و تا حد زیادی پوست را مرطوب می کند. بنابراین، به شما کمک می کند به طور طبیعی پوستی نرم و صاف را به دست بیاورید.

برای پوست بدون آرایش، یک قاشق چایخوری عسل را در کف دست تان قرار دهید. سپس آن را روی صورت پخش کنید و به مدت 5 دقیقه پوست را ماساژ بدهید. در نهایت پوست را با آب گرم شستشو دهید.

برای پوست دارای آرایش، یک قاشق چایخوری عسل روی یک پد پنبه ای مرطوب بریزید. بعد، کمی پودر جوش شیرین روی آن بپاشید. برای پاک کردن صورت تان از این پد استفاده کنید. باقی مانده را نیز با آب بشویید. سپس، می توانید با استفاده از یک تونر باقی کثیفی ها را پاک کنید.

علاوه بر این، برخی از انواع پاک کننده های حاوی عسل نیز وجود دارد که می توانید در این قسمت ببینید:

الف) پاک کننده صورت عسل و تخم مرغ

یک زرده ی تخم مرغ را آماده کنید و یک قاشق غذاخوری عسل به آن اضافه کنید. خوب هر دو را با هم مخلوط کنید تا خمیر صاف و یکدستی آماده شود. خمیر به دست آمده را روی صورت تان پخش کنید و اجازه بدهید به مدت 15 دقیقه بماند تا خشک شود. سپس آن را با آب گرم بشویید تا صورتی تمیز، مرطوب و صاف به دست بیاورید.

ب) پاک کننده صورت شیر و عسل

1 قاشق چایخوری عسل را با 2 قاشق چایخوری شیر مخلوط کنید تا یک بافت لوسیون مانند آماده شود. لوسیون به دست آمده را روی پوست تان به طور یکنواخت پخش کنید. به آرامی 3 دقیقه پوست را ماساژ دهید و در نهایت صورت تان را با آب گرم شستشو دهید. این پاک کننده صورت، پوست را روشن می کند و چربی اضافی را از بین می برد. این لوسیون پاک کننده ی پوست طبیعی و خانگی برای پوست های حساس و بالغ بسیار عالی است.

2. پاک کننده روغنی

روش پاک کردن صورت با استفاده از روغن به مدت چندین سال محبوب بوده است و مزیت استفاده از روغن این است که پوست شما را درخشان و نرم می کند. علاوه بر این، انجام آن واقعا آسان است! خیلی ساده یک روغن معطر روی صورت تان بمالید. از انگشتان تان به صورت حرکات دایره ای روغن را روی پوست ماساژ بدهید. اجازه بدهید چند دقیقه بماند، سپس آن را با آب بشویید.

3. پاک کننده ماست

ماست یک پاک کننده صورت طبیعی شگفت انگیز است که به میزان فراوانی اسید لاکتیک، چربی و پروتئین و چربی دارد، بنابراین به پاک کردن و تمیز شدن پوست صورت کمک شایانی می کند.

شما می توانید از ماست ساده استفاده کنید یا آن را با مواد دیگر مخلوط کنید تا یک پاک کننده صورت طبیعی آماده شود. در زیر برخی از انواع این تمیزکننده ی خانگی صورت را با استفاده از ماست می بینید:

الف) پاک کننده ماست و لیمو

برای آماده کردن ترکیب پاک کننده صورت خانگی لیمو و ماست، 1 قاشق چایخوری آب لیمو را با یک قاشق غذاخوری ماست مخلوط کنید. 2 قطره روغن معطر هم به ترکیب اضافه کنید تا یک پاک کننده ی دارای رایحه ای جادویی آماده شود. از نوک انگشتان تان برای استعمال این ترکیب روی پوست استفاده کنید، پوست را ماساژ دهید تا آرایش و آلودگی روی آن کاملا شل شود. اجازه بدهید ترکیب به مدت چند دقیقه روی پوست بماند و در نهایت صورت تان را با آب بشویید.

ب) پاک کننده ماست و سیب

برای شروع، پوست سیب را جدا کنید و بعد تکه های آن را با 4/1 فنجان ماست، 1 قاشق چایخوری روغن زیتون یا هر روغن معطر، 1 قاشق چایخوری عسل داخل دستگاه مخلوط کن هم بزنید تا زمانی که بافتی شبیه اسموتی آماده شود. خمیر آماده شده را روی پوست پخش کنید. اجازه بدهید چند دقیقه بماند و سپس آن را با آب بشویید.

ج) پاک کننده ی ماست و توت فرنگی

2 قاشق غذاخوری ماست و 2 عدد توت فرنگی آماده کنید. هر دو را در دستگاه مخلوط کن بزیزید و هم بزنید تا پوره شوند. پوره را روی صورت پخش کنید و آرام ماساژ دهید. اجازه بدهید به مدت 5 دقیقه بماند، سپس آن را با آب بشویید. این تمیزکننده ی پوست خانگی باعث کم شدن چربی روی پوست می شود.

4. پاک کننده با استفاده از دانه ها

دانه های پاک کننده می توانند پوست را رویه سابی و تمیز کنند. ترکیب پاک کننده صورت خانگی تان را با آسیاب کردن جوی دوسر یا بادام و سپس مخلوط کردن آن با مایعاتی مانند آب لیمو (برای پوست های چرب)، شیر و ماست (برای پوست خشک)، عسل، آب، دمنوش نعناع فلفلی (برای پوست نرمال) یک خمیر آماده کنید.

این خمیر را روی پوست بمالید و به آرامی به مدت 3 یا 5 دقیقه ماساژ دهید. از به کار بردن این خمیر در ناحیه ی چشم جلوگیری کنید. در نهایت، آن را با آب بشویید.

علاوه بر جو یا بادام، می توانید از دانه های دیگر مانند تخمه ی آفتابگردان پودرشده، ذرت، سبوس برنج، گندم و جوش شیرین استفاده کنید.

5. پاک کننده خاک رس و آسپرین

خاک رس یک پاک کننده طبیعی و بدون خطر برای انواع مختلف پوست است. این نوع خاک می تواند آلودگی، چربی و سبوم بیش از حد پوست را جذب کند و در نتیجه پوست را احیا کرده و هر گونه تحریکی را از بین ببرد. آسپرین عامل شناخته شده ای است که خواص ضد باکتری و ضد التهابی دارد. بنابراین، این پاک کننده طبیعی هم به خوبی پوست را تمیز می کند و هم ماده ی مناسبی برای مبارزه با جوش و آکنه است. برای ساختن اینپاک کننده صورت خانگی، 2 قاشق چایخوری خاک رس را با 2 آسپیرین پودر شده مخلوط کنید، کمی آب هم اضافه کنید تا یک خمیر صاف و یکدست آماده شود. خمیر را روی پوست بمالید و اجازه بدهید حدود 10 دقیقه بماند تا خشک شود. سپس صورت تان را با آب بشویید.

6. پاک کننده آناناس

2 قاشق چایخوری آب آناناس با 2 قاشق غذاخوری آب لیمو و 1 قاشق چایخوری پودر جوش شیرین را با هم مخلوط کنید تا خمیر نسبتا سفتی آماده شود. سپس، خمیر آماده شده را روی صورت به آرامی ماساژ دهید. اجازه بدهید به مدت 3 تا 5 دقیقه بماند و بعد آن را با آب بشویید.

7.پاک کننده آرد نخود

آرد نخود یک پاک کننده صورت طبیعی و خانگی است که از قدیم الایام استفاده می شود. آرد نخود را با شیر لخته و شیر مخلوط کنید. ترکیب به دست آمده را به آرامی روی پوست پخش کنید و ماساژ دهید. اجازه بدهید به مدت 15 دقیقه بماند تا کاملا خشک شود و در نهایت آن را با آب بشوید.

8. پاک کننده گوجه فرنگی

2 قاشق سوپ خوری گوجه فرنگی را با 1 قاشق چایخوری آب لیمو و 1 قاشق چایخوری شیر مخلوط کنید. این خمیر را روی صورت بمالید و اجازه بدهید به مدت10 تا 15 دقیقه روی پوست بماند و در نهایت آن را با آب بشویید. همچنین می توانید این ماده ی پاک کننده صورت خانگی را برای استفاده های بعدی ذخیره کنید.

9. پاک کننده شیر و نخود

5 تا 6 قاشق غذاخوری آرد نخود را با 1 قاشق چایخوری پودر زردچوبه و 2 قاشق سوپخوری شیر خام خوب مخلوط کنید تا خمیر صاف و یکدستی آماده شود. خمیر به دست آمده را روی صورت تان پخش کنید. بعد از 10 دقیقه آن را بشویید تا پوستی نرم و لطیف حاصل شود.

10. پاک کننده خامه و سیب

برای آماده کردن این پاک کننده صورت خانگی، یک سیب کوچک، 1 قاشق چایخوری خامه، 1 قاشق چایخوری روغن زیتون و 1 قاشق چایخوری آب لیمو آماده کنید. تمام این مواد را با هم مخلوط کنید تا یک خمیر صاف و یکدست آماده شود. خمیر به دست آمده را روی صورت بمالید و اجازه بدهید به مدت 5 یا 10 دقیقه بماند. در نهایت آن را با آب بشویید.

11. پاک کننده جو و لیمو

بلغور جوی دوسر می تواند پوست را رویه سابی و چربی بیش از حد آن را جذب کند در حالی که خواص ضد باکتری موجود در لیمو کمک می کند تا باکتری ها از بین بروند و به این ترتیب مانع بروز آکنه می شود. اگر به این ترکیب کمی عسل اضافه کنید پوست را نرم تر می کند. ژل شستشوی بانوان یک محصول بهداشتی است که برای تمیز کردن ناحیه تناسلی بانوان طراحی شده است. این محصول معمولاً با pH متعادل شده با اسید لاکتیک فرموله می شود که به حفظ تعادل طبیعی باکتری های واژن کمک می کند. ژل شستشوی بانوان همچنین می تواند به از بین بردن بو و ناراحتی کمک کند.

برای شروع، نصف فنجان جوی دوسر را با 4/1 فنجان آب تازه، 4/1 فنجان آب لیمو و نصف قاشق غذاخوری عسل در یک کاسه ی بزرگ ترکیب کنید. آنها را خوب هم بزنید و ترکیب حاصل را روی پوست تان استعمال کنید. به آرامی پوست را ماساژ بدهید و سپس آن را با آب بشویید.

12. پاک کننده نعناع و خیار

خیار و ماست مواد خوبی برای تمیز کردن و تغذیه ی پوست هستند. نعناع می تواند عطر طراوت بخشی را به ترکیب اضافه کند و در عین حال سبب نرم شدن پوست هم می شود. به جای نعنا، می توانید روغن معطر مورد علاقه ی خودتان را استفاده کنید.

برای شروع، نصف فنجان ماست ساده، 6 برگ نعناع و نصف خیار پوست کنده را با هم مخلوط کنید. خوب همه ی مواد را مخلوط کنید و ترکیب حاصل را روی پوست تان بمالید. پوست را به مدت 5 دقیقه ماساژ دهید و در نهایت آن را با آب بشوید.

13. پاک کننده آووکادو

در صورتی که این میوه در بازارهای محلی یا فروشگاه های مواد غذایی نزدیک به خانه تان موجود باشد، علاوه بر ترکیب شستشوی صورت نعناع و خیار، می توانید پاک کننده دیگری را با استفاده از آووکادو آماده کنید. روغن موجود در آووکادو پوست حساس و خشک را مرطوب و نرم می کند. محصولات ویتابلا یک برند ایرانی است که محصولات مراقبت از پوست و مو را ارائه می دهد. این محصولات با مواد طبیعی ساخته می شوند و برای انواع پوست و مو مناسب هستند.