پزشکی و سلامتکسب و کار ایرانی

فواید تزریق چربی به دست

امروزه از جمله عمل های زیبایی به حساب می آید که قابلیت تغییر و اصلاح در نقاط مختلف بدن را از خود نشان داده است. یکی از مهم ترین اندام بدن که همانند صورت در زیبایی شناسی دخیل بوده و به نوعی نشان دهنده سن و سال شما نیز خواهند بود، دست ها هستند. تزریق چربی به دست در چند سال اخیر به عنوان یک روش زیباسازی موفق به حساب می آید و همین مساله محبوبیت بیش از اندازه ای برای این عمل کم تهاجمی و کم خطر رقم زده است. نتایج حاصل از این عمل و مزایایی که در آن وجود دارد چنان قابل توجه بوده که به راحتی می توان عوارض ناچیز آن را نادیده گرفت.

چرا پوست دست نیاز به تزریق چربی دارد؟

ممکن است شما هم جزو آن دسته از افرادی باشید که وقتی به پوست دست خود نگاه می کنند آثار بالا رفتن سن خود را در آن می بینند. درست مانند هر جای دیگری از بدن، پوست دست های شما نیز به مرور زمان فرم و ظاهر جوان و شاداب خود را از دست خواهند داد و دیگر به دست هایی که در دهه سوم و چهارم زندگی تان داشتید شباهتی نخواهند داشت.

بافت پوست دست به دنبال کار مداوم با آن و مواجهه با نور آفتاب و انواع مواد شیمیایی بیش از نواحی دیگر بدن در معرض چروک شدن قرار دارد. به مرور زمان ساختارهایی که به طور طبیعی در بافت پوست دست وجود دارند مانند الیاف کلاژن، قوام خود را از دست داده و این باعث می گردد که دست های شما ظاهری پیر و چروکیده به خود بگیرند. با نازک شدن پوست، رگ های خونی و تاندون هایی که زیر سطح پوست دست قرار دارند بیشتر و واضح تر خود را نشان می دهند و این موضوع ممکن است ناراحتی قابل توجهی را برای شما به عنوان صاحب این دست ها ایجاد کند.

مراحل تزریق چربی دست ها

عمدتا دست ها با گذشت زمان و افزایش سن، در اثر کاهش حجم، دچار چین و چروک شده و ظاهری استخوانی به خود می گیرند. در واقع، دست ها بسیار بیشتر از صورت به عواملی نظیر نور خورشید، مواد شیمیایی و شوینده ها واکنش نشان می دهند. اینکه تغییراتی مانند لک و یا چروک شدن پوست در ناحیه صورت با استفاده از لوازم آرایشی قابل پنهان کردن هستند، خوب است. اما در مورد دست ها چطور؟ در اصل، چروک شدن و پیر شدن دست ها را نمی توان به همین سادگی پنهان کرد و باید به یک راه حل اساسی اندیشید.

پیر شدن دست ها و صورت روند یکسانی دارند. عواملی نظیر تابش نور خورشید، باعث ایجاد لک بر روی دست ها می گردند که همین مساله منجر به ذوب شدن و در نهایت از بین رفتن چربی ها می شود. در نتیجه استخوان ها و رگ های دست ها نمایان تر شده و ظاهری استخوانی به دست خواهند داد.

در هر حال، روند پیر شدن دست ها و انگشتان به طور ناخواسته شروع شده و ادامه می یابد. به همین دلیل، افرادی که به زیبایی دست های خود اهمیت می دهند، در صدد آن بر می آیند تا ظاهر آن ها را بهبود ببخشند. امروزه با استفاده از روش های متنوعی می توان اثرات این پیری را محو نمود. یکی از روش هایی که افراد می توانند در سنین مختلف از آن استفاده کنند، جراحی زیبایی تزریق چربی دست ها است. در اصل، فرآیند تزریق چربی عبارت است از برداشت چربی های انباشته شده از برخی نقاط بدن و تزریق محصول فرآوری شده آن به نقاط دیگر به منظور اصلاح فرم و کانتور اندام.

بهترین کاندیدای انتقال چربی به دست

کاندید ایده آل برای جوانسازی پوست دست با عمل تزریق چربی بایستی از سلامت جسمی مناسبی برخوردار بوده و ذخیره کافی برای عمل ترانسفر چربی داشته باشد. تزریق چربی به دست به آن هایی که سیگار می کشند و افرادی که ذخیره چربی بدنشان ناکافی است توصیه نمی شود.

فرآیند تزریق چربی یک عمل سبک و کاملاً سرپایی است. اما شما برای اینکه بتوانید ظاهر ایده آل پوست دست خود را بازیابی کنید، باید هر نظر دیگر سالم باشید. معمولاً انجام اعمال جراحی پلاستیک به افرادی که مبتلا به بیماری های زمینه ای هستند توصیه نمی شود و بهتر است در این مورد نظر پزشک خود در کلینیک پوست و مو را جویا شوید. اگر به دلیل مشکلات زمینه ای خود از داروی خاصی استفاده می کنید حتماً قبل از جراحی به پزشک خود اطلاع دهید.

آیا تزریق چربی در ناحیه انگشت ها نیز امکان پذیر است؟

وقتی در مورد تزریق چربی دست ها صحبت می شود، ممکن است ناحیه پشت دست به نظرتان آید. در صورتی که این عمل جراحی برای انگشت ها نیز قابل استفاده خواهد بود. البته با توجه به ظرافت انگشتان دست، تزریق در این نواحی از حساسیت بالایی برخوردار است. به این ترتیب، اگر شخصی با بالا رفتن سن قصد انجام عمل های جوان سازی را داشته باشد، برای به دست آوردن ظاهری جوان و زیبا بهتر است تزریق چربی در ناحیه صورت و دست ها را انجام دهد.

همان طور که اشاره شد، در تزریق چربی به انگشتان دست نیز از چربی فرآوری شده استخراجی از بدن خود فرد برای صاف و محکم کردن دست های بیمار استفاده می گردد. در اینجا نیز سلول های چربی، از طریق لیپوساکشن از نواحی اهدا کننده نظیر ران، باسن و یا اطراف ناف خارج شده و پس از پاک سازی و خالص سازی، به انگشت ها تزریق می شود. به این ترتیب، اگر از جمله افرادی هستید که لاغری و یا چروک شدن بیش از اندازه انگشتان دستتان، حالتی ناخوشایند در شما به وجود آورده است، این مساله را تضمین می کنیم که تزریق چربی دست ها و بازگرداندن زیبایی آن ها، می تواند احساسات منفی را از شما دور کرده و اعتماد به نفستان را بازگرداند.

عمل تزریق چربی دست چقدر طول می کشد؟

عمل زیبایی تزریق چربی دست با به کار بردن بی حسی موضعی انجام می شود. پزشک متخصص طی یک عمل لیپوساکشن کوچک که در بازه زمانی 10 تا 15 دقیقه به طول می انجامد، چربی مورد نیاز را استخراج می کند. تعداد نواحی که قرار است با چربی پر شوند می تواند متغیر باشد. بنابراین، پر کردن این نواحی بین 5 تا 20 دقیقه زمان خواهد برد. به این ترتیب، حتما متوجه شده اید که این جراحی پیچیدگی زیادی نداشته و شما می توانید در بازه زمانی کوتاهی زیبایی خود را احیا کنید.

مزایای عمل تزریق چربی دست ها

به دلیل مزایا و نتایجی که از این جراحی زیبایی حاصل می شود به علاوه دوام و ماندگاری اثرات آن عمل تزریق چربی یکی از عمل های زیبایی محبوب در سراسر دنیا به حساب می آید.

 • بدون ایجاد حساسیت : از اصلی ترین مزایای این عمل می توان به این نکته اشاره کرد که چون چربی تزریق شده از بدن خود فرد گرفته شده، احتمال اینکه پس زده شود و یا حساسیت ایجاد نماید، بسیار کم خواهد بود؛ بنابراین با جراحی ایمنی طرف هستیم.
 • بدون عفونت و انتقال بیماری : مزیت مهم دیگری که برای این نوع جراحی می توان ذکر کرد این است که نیازی به یافتن دهنده چربی نیست؛ در اصل دهنده و گیرنده چربی خود فرد تحت درمان خواهد بود. این مساله باعث می شود تا امکان انتقال بیماری های مسری و عفونی نیز از بین برود.
 • ماندگاری بسیار بالا : نتایج تزریق چربی دوام بالایی داشته و تا چندین سال ادامه می یابد. همچنین، با اینکه احتمال تورم بسیار زیاد بعد از عمل وجود دارد اما با از بین رفتن ورم، ظاهری طبیعی برای دستان شما به ارمغان خواهد آورد.
 • عدم نیاز به شارژ مکرر : نواحی که تحت درمان تزریق چربی قرار می گیرند، حالتی نرم و لطیف خواهند داشت. در این روش درمانی بر خلاف بسیاری از روش های اصلاح حجم دیگر، عمدتا نیازی نیست که تزریق هر چند ماه یک بار تکرار شود. البته استثنا هم وجود دارد و در بعضی موارد خاص، بیمار برای این که به نتایج کامل تر و بهتری برسد طبق صلاح دید پزشک، باید آن را تکرار نماید.
 • جوانسازی فوری و کم هزینه : وجود سلول های بنیادی فراوان در مولکول های چربی باعث می شود تا مسیر برای کلاژن سازی و جوانسازی پوست پشت دست و انگشتان، هموار گردد. همین مساله در بهبود شرایط ظاهری دست ها بعد از تزریق چربی بسیار تاثیرگذار است. لک های پشت دست که در اثر افزایش سن و یا تابش نور مستقیم خورشید به وجود می آیند با تزریق چربی، قابل اصلاح هستند.
 • عوارض بسیار کم : عوارضی که برای تزریق چربی دیده می شود معمولا بسیار کم و خفیف خواهند بود و برای رفع ناراحتی و تورم پس از آن می توان به سادگی از کمپرس یخ استفاده نمود.
 • بدون بی هوشی عمومی : این جراحی به صورت سرپایی و با بی حسی موضعی انجام می گیرد. بنابراین خطرات مربوط به بیهوشی عمومی را نخواهد داشت.
 • امکان تزریق همزمان چند نقطه بدن : مدت زمان کوتاهی برای تزریق چربی دست ها و انگشتان نیاز است که با توجه به وسعت نواحی تحت درمان، بین 5 تا 20 دقیقه طول می کشد. درمان از طریق تزریق چربی می تواند به طور همزمان با عمل های زیبایی دیگری مانند تزریق چربی به صورت، انجام شود.

مراقبت های بعد از عمل تزریق چربی دست ها

پس از عمل تزریق چربی دست لازم است که مراقبت هایی را انجام دهید تا بهترین نتیجه را از عمل خود بگیرید.

 • سه روز اول پس از جراحی، در نواحی تحت درمان کمپرس سرد بگذارید و از روز چهارم به مدت سه روز، کمپرس گرم استفاده کنید.
 • از هر گونه فشار آوردن به نواحی تزریق شده و دستکاری کردن آن بپرهیزید؛ زیرا این اعمال باعث جابجا شدن چربی های تزریق شده می گردد.
 • تا زمان بهبودی کامل به هیچ عنوان سونا بخار نرفته و همچنین در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرید. تا 2 روز بعد از عمل تزریق، رفتن به حمام توصیه نمی شود. پس از دو روز می توانید با استفاده از آب ولرم استحمام کنید؛ البته باز هم باید مراقب باشید که به هیچ وجه به دست های خود فشار نیاورید. تحت هیچ شرایطی تا زمان بهبودی کامل از آب داغ استفاده نکنید.
 • کمی تورم و کبودی بعد از عمل تزریق چربی کاملا طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد. این عوارض بعد از گذشت چند روز از عمل تزریق، رفته رفته از بین خواهند رفت.
 • سدیم موجود در نمک میزان تورم دستان و انگشتان شما را می تواند افزایش دهد. بنابراین، به هیچ وجه غذاهای شور و پرنمک استفاده نکنید.
 • مقدار ناچیزی احساس درد نیز ممکن است بعد از عمل وجود داشته باشد که طبیعی بوده و با مصرف استامینوفن می توانید میزان آن را کاهش دهید.
 • سعی کنید تحرک دست ها را به حداقل برسانید و از انجام کارهایی که ضرورتی ندارند، خودداری کنید. زیرا این مساله دوام چربی های تزریق شده را افزایش می دهد.
 • داروهای تجویزی پزشک خود را بنا بر دستور مصرف کرده و دوره درمان را کامل نمایید.
 • تورم ناشی از عمل را با مصرف میوه ها و سبزی های تازه و آبمیوه های طبیعی با سرعت بیشتری کاهش دهید. بر اساس تحقیقاتی که تاکنون صورت گرفته است، مصرف آناناس به عنوان یک منبع ویتامین C و به این دلیل که یک ملین عالی به حساب می آید، اثر بسزایی در کاهش تورم به وجود آمده، خواهد داشت.
 • اگر عمل خود را در یک کلینیک زیبایی معتبر انجام دهید و تحت نظر یک پزشک متخصص حاذق قرار گیرید، احتمال بروز عفونت بسیار ناچیز خواهد بود. با این حال، آنتی بیوتیک های خوراکی مانند سفالکسین که معمولا پزشک تجویز می کند، را حتما مصرف نمایید.
 • علاوه بر قسمت هایی که چربی به آن ها تزریق شده، نواحی که چربی مورد نیاز عمل از آن ها برداشته شده است نیز نیاز به مراقبت دارند. برای پوشاندن این ناحیه به مدت 14 روز از یک گن و یا باند کشی مناسب استفاده کنید.