پزشکی و سلامتکسب و کار ایرانی

چگونه از بدن خود سم زدایی کنیم

رژیم سم زدایی چیست؟

رژیم سم زدایی یا سم زدا معمولا یک دوره کوتاه مدت رژیمی است که برای از بین بردن مواد سمی بدن طراحی شده است. این رژیم معمولا شامل دوره هایی از روزه داری به همراه محدود به میوه، سبزیجات، آبمیوه و آب است. سم زدایی گاهی با استفاده از گیاهان، انواع چای ، مکمل ها و پاک کننده های روده نیز صورت می گیرد. رژیم سم زدایی ادعا می کند که :

 • به وسیله روزه به اندام های بدن استراحت می دهد.
 • روده را برای از بین بردن مواد سمی تحریک می کند.
 • سم های بدن را از طریق ادرار و تعریق از بین می برد.
 • گردش خون را بهبود می بخشد.
 • مواد مغذی سالم را برای بدن تامین می کند.

این رژیم های غذایی ادعا می کنند به بهبود مشکلات مختلف سلامت از جمله چاقی، ، بیماری های خودایمنی، التهاب، آلرژی، نفخ و خستگی مزمن کمک می کنند. با این حال تحقیقات روی رژیم های سم زدایی بسیار کم است و همین چند بررسی انگشت شمار نیز ناقص است. نکته دیگر آنکه بهترین روش لاغری به صورت آهسته و پیوسته است تا پایداری را تجربه کنید. رژیم دکتر کرمانی تنها رژیمیه که حسرت هیچ غذایی رو به دلت نمی ذاره کافیـه همیـن الان تصمیم بگیری که می خـوای وزنت رو کم کنی و به اون اندامی که همیشه آرزش رو داشتی برسی! از همین لحظه ما کنارتیم تا باهم به هدفت برسیم.

شایع ترین راه های سم زدایی

روش های زیادی برای انجام رژیم سم زدایی از قبیل روزه داری مطلق تا تغییرات غذایی ساده وجود دارد. بیشتر رژیم های سم زدایی حداقل شامل یکی از موارد زیر هستند:

 • روزه گرفتن به مدت 1 تا 3 روز؛
 • نوشیدن آبمیوه و سبزیجات تازه، اسموتی، آب و چای؛
 • نوشیدن مایعات خاص مانند آب نمک یا آب لیمو؛
 • حذف کردن غذاهایی که مقدار زیادی فلزات سنگین، آلاینده و آلارژن دارند؛
 • مصرف مکمل؛
 • پرهیز از تمام غذاهای حساسیت زا؛
 • استفاده از انواع ملین ها و پاک کننده های روده؛
 • ورزش کردن به صورت مرتب؛
 • حذف کامل الکل، قهوه، سیگار و قندهای تصفیه شده.

انواع رژیم های سم زدایی

رژیم های سم زدایی مختلف در شدت و مدت زمان متفاوت هستند: رژیم سم زدایی با چای در رژیم سم زدایی با چای، افراد از ترکیب چندین نوع چای استفاده می کنند که ادعا شده همه آنها به دفع سموم بدن کمک می کنند. پیشنهاد وسوسه انگیزی به نظر می رسد اما اثبات علمی برای سم زدا بودن چای وجود ندارد. رژیم سم زدایی سه روزه در این رژیم سه روزه افراد با استفاده از چای و اسموتی بدن را سم زدایی می کنند. البته به غیر از مایعات از میوه ها و سبزیجات سرشار از آنتی اکسیدان نیز طی این سه روز استفاده می شود. چنین رژیمی بیشتر به خاطر مقدار زیاد آنتی اکسیدان و مواد مغذی به سیستم ایمنی بدن کمک می کند. رژیم 5 روزه سم زدایی در رژیم 5 روزه سم زدایی افراد از همان ابتدا قند را حذف می کنند و مصرف میوه و سبزیجات را بالا می برند. در این رژیم پس از هر وعده، 7 دقیقه توصیه می شود. در روزهای پایانی نیز باید کالری دریافتی را فقط از راه خوردن اسموتی تامین و گوشت را از خود حذف کنید.

رژیم سم زدایی 10 روزه رژیم سم زدایی 10 روزه ادعا می کند که بدن را از حالت استپ وزنی(زمانی رخ می دهد که یک ماه پس از وزن کشی همچنان وزن شما ثابت بماند و هیچ تغییری نکند)، خارج می کند. افرادی که از چنین رژیم هایی استفاده می کنند در هفته های ابتدایی بسیار خوشحالند که وزن شان کاهش یافته، اما فراموش کرده اند که بیشتر این وزن از دست رفته مربوط به آب بدن و ذخایر کربوهیدرات است. رژیم سم زدایی یک هفته ای با اسموتی در طول یک هفته تنها غذایی که افراد باید بخورند اسموتی است و ادعای این رژیم، سم زدایی کامل بدن است. مسلما هر کسی چنین رژیمی را دنبال نمی کند؛ بنابراین اگر هوس کردید این کار را انجام دهید حتما ابتدا با پزشک خود صحبت کنید.

غذاهایی که به عنوان سم زدا شناخته می شوند

 • میوه ها: میوه ها سرشار از آب، آنتی اکسیدان، مواد مغذی، فیبر و ویتامین های مهم هستند و به همین دلیل ادعا می شود بدن را از سموم پاک می کنند. علاوه بر این هضم میوه  آسان است.
 • سبزیجات با رنگ سبز تیره: کلم، اسفناج و دیگر سبزیجات برگ دار ارگانیک موجب سم زدایی دستگاه گوارش می شود.
 • لیمو ترش، پرتقال و لیمو: مرکبات سبب پاک شدن بدن از سموم می شود و فرآیندهای آنزیمی دستگاه گوارش را تقویت می کند. آبِ لیموی ترش به کبد و کلیه در فرآیند سم زدایی کمک می کند. برای افزایش سم زدایی هر روز خود را با یک لیوان آب گرم و لیمو ترش شروع کنید.
 • سیر: سیر یکی از بهترین غذاهای سم زداست. سیر سبب تحریک کبد به تولید آنزیم های سم زدا می شود که به پاک کردن دستگاه گوارش توسط دستگاه سم زدایی کمک می کند. می توانید سیر را به سادگی در بسیاری از غذاها استفاده کنید.
 • جوانه بروکلی: بروکلی سرشار از آنتی اکسیدان است که قابلیت تحریک آنزیم های سم زدا را در سطح سلولی دارد. بروکلی خود به تنهایی نیز مفید است اما جوانه آن خواص زیادی دارد.
 • چای سبز: چای سبز سرشار از آنتی اکسیدان است. ادعا می شود چای سبز با محتوای مایع خود سموم را از بدن دفع کند. همچنین چای سبز، آنتی اکسیدانی ویژه به نام کاتچین دارد که سبب بهبود فعالیت کبد می شود.
 • سبزیجات خام: آب سبزیجات و خود آنها به سم زدایی بدن کمک می کنند. پیاز، هویج، کنگر فرنگی، مارچوبه، بروکلی، گل کلم، کلم بروکلی، سیر، تربچه، چغندر، زردچوبه و پونه کوهی مواد مغذی فوق العاده ای برای بدن هستند. ترکیب این مواد به کبد کمک می کند در طول فرآیند سم زدایی سموم را ساده تر از بین ببرد. سبزیجات به صورت طبیعی سرشار از گوگرد و گلوتاتیون هستند. کبد به کمک گوگرد، مواد شیمایی مضر را از بین می برد.
 • دانه ها و آجیل ها: در رژیم خود بیشتر از آجیل ها و دانه هایی استفاده کنید که به سادگی هضم می شوند. بذر کتان، تخم کدو، بادام، گردو، شاهدانه، کنجد، بذر چیا و دانه آفتابگردان انتخاب های مناسبی هستند. در طول سم زدایی از مصرف کره بادام زمینی دارای قند اضافه پرهیز کنید.
 • روغن های دارای امگا 3: در طول سم زدایی از روغن شاهدانه، آووکادو، زیتون یا بذرکتان استفاده کنید تا دیواره های روده روان شوند. این کار کمک می کند مواد سمی توسط روغن جذب و در ادامه دفع شوند.

رژیم سم زدایی چقدر موثر است؟

برخی افراد اعلام کردند در طول این رژیم و بعد از آن تمرکز و انرژی بیشتری دارند. با این حال این بهبود در سلامت ممکن است به دلیل حذف غذاهای فرآوری شده، الکل و دیگر مواد ناسالم از باشد. ممکن است ویتامین ها و مواد معدنی که قبلا کمبودشان را داشتید، از این رژیم دریافت کنید. از طرف دیگر، برخی افراد نیز گزارش کردند که در طول فرآیند سم زدایی به شدت احساس ناخوشایندی داشتند. تحقیقات علمی کمی به تاثیر رژیم سم زدایی بر کاهش وزن پرداخته اند. برخی افراد ممکن است به سرعت وزن کم کنند اما این تاثیر بیشتر به دلیل از دست دادن مایعات و ذخایر کربوهیدرات به جای چربی است. معمولا وزن کم شده بلافاصله پس از اتمام دوره رژیم بازمی گردد. اگر رژیم سم زدایی شامل محدودیت شدید کالری باشد، سبب کاهش وزن و بهبود سلامت متابولیک می شود، اما انتظار نداشته باشید به کاهش وزن در طولانی مدت کمک کند.

عوارض جانبی رژیم سم زدایی

قبل از پیروی از هرگونه رژیم سم زدا باید عوارض جانبی احتمالی آن را در نظر بگیرید: محدود شدن شدید کالری برخی از رژیم های سم زدا، محدودیت شدید کالری را توصیه می کنند. روزه داری بلند مدت یا محدود کردن کالری دریافتی سبب احساس خستگی، تحریک پذیری و می شود. از دیگر عوارض رژیم سم زدایی و روزه داری طولانی مدت کمبود انرژی، فقر ویتامین و مواد معدنی و همچنین عدم تعادل الکترولیت است. علاوه بر این، روش های پاک کردن روده، گاهی در طول سم زدایی سبب کم آبی بدن، گرفتگی، نفخ، حالت تهوع و استفراغ می شوند. اووردوز کردن در برخی از رژیم های سم زدا خطر اووردوز مکمل ها، ملین ها، دیورتیک ها و حتی آب وجود دارد. در رژیم سم زدایی، تنظیم و نظارتی بر برنامه غذایی نیست و بسیاری از غذاها و مکمل های سم زدا ممکن است اصلا پایه علمی نداشته باشند. در بدترین حالت مقدار مواد تشکیل دهنده روی برچسب محصولات سم زدا ممکن است اشتباه باشد؛ این موضوع، خطر اووردوز کردن را افزایش می دهد.

رژیم سم زدا برای چه کسانی خطرناک است؟

برخی افراد بدون تجویز پزشک نباید از رژیم های سم زدایی و رژیم هایی با کالری محدود استفاده کنند. این افراد شامل کودکان، نوجوانان، سالمندان، افراد مبتلا به سوء تغذیه، خانم های باردار و شیرده، افراد دارای مشکل قند خون مانند دیابتی ها و یا کسانی که از اختلال تغذیه رنج می برند، می شود. آنچه از مقاله رژیم سم زدایی آموختیم: رژیم  سم  زدایی ممکن است وسوسه انگیز به نظر برسد و این تصور ایجاد شود که به راحتی موجب کاهش وزن سریع می شود. اما غافل از اینکه این نوع رژیم ها با محدودیت بالایی که دارند موجب سوتغذیه، کاهش بیش از اندازه کالری و حتی اوردوز می شوند. رویکرد بسیار هوشمندانه تر این است که سالم تر غذا بخورید و سبک زندگی تان را بهبود ببخشید تا اینکه به سمت پاکسازی های خطرناک بروید .