پزشکی و سلامتکسب و کار ایرانی

فواید دستگاه پلاژن

پوست صورت به عنوان یکی از آیتم های اصلی زیبایی باید تحت مراقبت و توجه قرار گیرد. توجهی که در سال های اخیر بیشتر شده و اکثر خانم ها و آقایان به اهمیت مراقبت از این نعمت الهی واقف هستند. روش های مختلفی برای حفظ جوانی و سلامتی پوست وجود دارد. برخی روش ها با تاثیر مستقیم و برخی به صورت غیرمستقیم پوست را تقویت می کنند.

انواع کرم ها، ، و… به همین منظور تولید شده اند که گاهی ما را به خواسته خود نمی رسانند. یکی از این روش ها که جزو موارد با تاثیر غیرمستقیم است، پلاژن تراپی نام دارد. در این مقاله قصد داریم با این روش و تاثیراتی که بر روی پوست دارد، بیشتر آشنا شویم. در آغاز می خواهیم بدانیم که پلاژن تراپی چیست؟ پلاژن تراپی یکی از روش های درمانی و زیبایی برای پوست صورت و گاهی برای پوست بدن به شمار می آید که فرایند آن توسط دستگاه مخصوص پلاژن اجرا می شود. این روش دارای فرایندی غیر تهاجمی است و می تواند با به کار گیری امواج رادیویی پرسرعت که طول موج کوتاهی دارند، سلول های پوست را تحریک کند.

نتیجه این فرایند از بین بردن تمام آلودگی های پوست و جوان سازی آن است. در واقع پلاژن تراپی هم از روش تزریق و هم ماساژ برای تقویت پوست استفاده می کند. البته جای هیچ نگرانی نیست؛ چراکه دستگاه ماساژور دارای سری است که میزان درد این فرایند را برای زیباجو بسیار کاهش می دهد و آن را به کم ترین حد ممکن می رساند. البته هم قبل از انجام این فرایندها باید آمادگی داشت و هم پس از آن مراقبت هایی را اعمال کرد. معمولا بعد از اینکه در اولین جلسه پلاژن تراپی شرکت کنید، نتایج آن را می بینید.

دستگاه پلاژن تراپی

همان طور که گفتیم پلاژن تراپی با استفاده از دستگاه مخصوصی انجام می شود .  دستگاه پلاژن تراپی از تکنولوژی سوزن های بسیار کوچک بهره برده است و برای انجام فرایند از امواج رادیویی و سیستم دینامیکی استفاده می کند. امواج رادیویی این دستگاه از نوع بی خطر بوده و به همراه سیستمی که ذکر شد می تواند عضلات صورت را به فعالیت وا دارد. طول موج های رادیویی این دستگاه باعث بالا رفتن حرارت پوست و کوتاه شدن فیبرهای کلاژنی می شود. نتیجه این فرایند سفت شدن پوست صورت است که آن را خوش فرم می سازد. این دستگاه با استفاده از سوزن های خود با استفاده از طول موج های رادیویی بر روی پوست تزریقی انجام می دهد.

این تزریق به سرعت، بسیار ریز و با استفاده از روش انرژی ولودرم هیبریدی انجام می شود؛ بنابراین کسانی که تحت این نوع درمان زیبایی قرار می گیرند دردی را حس نخواهند کرد. فعالیت های این دستگاه به قدری دقیق و کارآمد است که اثر بسیار سریعی حتی پس از پایان جلسه اول بر روی پوست دارد. البته ممکن است پس از پایان فرایند، جای تزریق انجام شده به صورت سرخی پوست بر روی صورت خود مشاهده کنید که معمولا بسیار خفیف است. این علامت طبیعی بوده و پس از گذشت دو تا سه روز، کاملا از بین خواهد رفت.

کاربردهای پلاژن تراپی

پلاژن تراپی به دلیل مزایای بسیاری که دارد از روش های جذاب جوانی پوست است. همین موضوع موجب شده بسیاری از افراد استفاده از سایر روش ها را کنار گذاشته و پلاژن تراپی را برای جوانی پوست خود انتخاب کنند. اما کاربردهای پلاژن تراپی شامل چه مواردی است؟ در ادامه می خوانید. جوانسازی پوست صورت پلاژن تراپی برای تقویت پوست صورت و جوان سازی آن بسیار کاربردی است. بسیاری از زیباجویان که به دنبال بهترین روش برای حفظ یا بازگرداندن جوانی پوست خود بودند، به استفاده از این روش روی آوردند. دستگاه پلاژن با تکنولوژی پیشرفته توانایی بهبود بسیاری از مشکلات پوستی و جلوگیری از ایجاد مشکلات دیگر را دارد.

کاهش سلولیت و چربی های زیر پوستی حتما مشاهده کرده اید که برخی از پوست ها چاله های زیادی دارند و به اصطلاح آن ها را «پوست پرتقالی» می نامند. دلیل ایجاد این مشکل در پوست تجمع میزان زیادی چربی در زیر سطح پوست است که باعث وارد کردن فشار و ایجاد ناهمواری در پوست می گردد. در پلاژن تراپی میزان چربی های جمع شده در زیر سطح پوست  کاهش پیدا می کند. بدین صورت پوست می تواند به حالت نرمال خودش بازگردد. بازگرداندن حالت کشسانی پوست حالت ارتجاعی یا کشسانی پوست یکی از مهم ترین ویژگی های آن است. در صورت وجود این ویژگی به میزان کافی در پوست، کم تر دچار ترک و چروک خواهد شد. از همین رو یکی از مهم ترین اهداف استفاده از فرایند پلاژن تراپی، بازگرداندن حالت کشسانی نرمال به پوست است.

کاهش خطوط ریز و چین و چروک در پلاژن تراپی 5 تکنولوژی نهفته است. تحقیقات بر روی نمونه های انجام شده نشان دهنده موثر بودن این تکنولوژی ها بر کاهش خطوط ریز و چین و چروک ها است. پلاژن تراپی از روش های سرپایی، سریع و راحت به شمار می آید که سرعت بالایی در درمان و کاهش چین و چروک های صورت دارد. در نظر داشته باشید که نتیجه این درمان بسیار نزدیک به طبیعی است؛ زیرا تاثیرات پلاژن تراپی بر روی مکانیسم های طبیعی بدن است. از بین بردن ترک های پوست پوست طبیعی گاهی دچار ترک می شود که ممکن است از اعتماد به نفس فرد بکاهد. ترک ها معمولا در دوران بلوغ، بارداری و افزایش سریع وزن در دیگر شرایط به وجود می آیند. با استفاده از پلاژن تراپی می توان ترک های پوستی را کاهش و حتی به طور کامل از بین برد. در این روش سلول های پوستی تحریک شده و با تولید کلاژن و الاستین بیشتر و جدیدتر موجب خاصیت ارتجاعی پوست را بالا می برد و ترک ها را بهبود می بخشد.

مزایای پلاژن تراپی

فرایند کلاژن سازی در تمام پوست ها اتفاق می افتد. کلاژن یکی از عناصر بسیار مهم پوست است که موجب حفظ سلامتی و جوانی آن می شود. پلاژن تراپی با کمک به بهبود فرایند کلاژن سازی به تقویت پوست می پردازد. به همین دلیل نتایج مفیدی در پی دارد. اگر این سوال برای شما هم پیش آمده که پلاژن تراپی صورت برای لک چیست در ادامه همراه ما باشید. اشاره خواهیم کرد.

 • از بین بردن چین و چروک های پوست و لک های آن
 • تقویت فرایند اکسیژن  رسانی به پوست
 • کمک به جوان سازی و سلول های پوست و روشن تر شدن آن
 • بهبود قابلیت کشسانی طبیعی عضلات صورت و پوست
 • از بین بردن آلودگی های پوست چه از نوع محیطی و چه از نوع چربی
 • بهبود آکنه، جوش و جای جوش و زخم
 • تنظیم میزان رطوبت و چربی پوست
 • کمک به گردش بهتر خون در سلول های پوست
 • فعال کردن عضلات صورت و بدن به شکل دینامیکی
 • کاستن از میزان منافذ پوست

عوارض پلاژن تراپی

هر روش درمانی و زیبایی در کنار مزایا، عوارضی را نیز به دنبال دارد. برای اتخاذ تصمیم درست درباره استفاده یا عدم استفاده از یک روش، دانستن مزایا و معایب آن در کنار یکدیگر و در نظر داشتن شان ضروری است. از همین رو در ادامه به معرفی عوارض پلاژن تراپی می پردازیم.

 • احساس درد در برخی قسمت های صورت به شکل موضعی و گذرا
 • سرخ شدن بیش از حد پوست
 • کبودی پوست
 • پدید آمدن جوش های موقتی و حساس بر روی پوست
 • تاول زدن پوست
 • به وجود آمدن تغییراتی در تعادل رنگ دانه های پوست

البته در نظر داشته باشید که این موارد ممکن است برای برخی اتفاق بیفتد و برای برخی هیچ یک به وجود نیاید. در شرایطی که این علائم بروز پیدا کردند باید به سرعت پزشکی را در جریان قرار داد و با او مشورت کرد. مشورت با پزشک پیش از انجام پلاژن تراپی برای اطمینان از مناسب بودن آن برای پوست شما نیز توصیه می شود.

مراقبت بعد از پلاژن تراپی

پس از انجام پلاژن تراپی نیاز است که چند نکته درباره مراقبت بعد از پلاژن تراپی را رعایت کنید تا تاثیر این روش درمانی به بیشترین حد خود برسد. امکان حساس شدن پوست پس از انجام پلاژن تراپی وجود دارد؛ بنابراین به هیچ عنوان در مکان هایی با دمای بالا مانند حمام آب داغ و سونا حضور پیدا نکنید و از قرار گرفتن پوست خود در معرض نور آفتاب جلوگیری کنید. بدین منظور استفاده از با SPF 50 پس از پایان فرایند پلاژن تراپی ضروری است. برای رفع قرمزی دوست پس از این فرایند، از کمپرس سرد استفاده نکنید. دلیل آن این است که برای افزایش میزان اثرگذاری پلاژن تراپی از انتقال گرما به لایه های پوست استفاده می شود که در صورت استفاده از کمپرس سرد در این فرایند اختلال ایجاد می شود. نگران قرمزی پوست نباشید؛ زیرا همان طور که گفته شد پس از گذشت چند روز از بین خواهد رفت.

تعداد جلسات و قیمت پلاژن تراپی تعداد جلسات مورد نیاز برای بهبود پوست به عوامل مختلفی بستگی دارد. اولین عامل قسمتی از پوست است که مورد پلاژن تراپی قرار می گیرد. دیگر عوامل مهم در تعیین تعداد جلسات پلاژن تراپی سن، جنسیت، شرایط پوستی و… هستند. اطلاع یافتن از تعداد دقیق جلساتی که پوست شما نیاز دارد به وسیله مشورت با یک متخصص زیبایی که آموزش پلاژن تراپی را گذرانده باشد، امکان پذیر است. از متخصص تمام اطلاعات مربوط به پلاژن تراپی را دریافت کنید تا در نهایت تصمیمی درست اتخاذ کنید. قیمت هر جلسه پلاژن تراپی بستگی به کلینیکی دارد که شما برای انجام این درمان به آن مراجعه می کنید. برخی کلینیک ها قیمت کم تر و برخی بیشتر برای ارائه این خدمات تعیین می کنند. همچنین تعداد جلسات تعیین شده می تواند یکی از عوامل تعیین کننده قیمت این خدمات باشد. شما می توانید برای انجام پلاژن تراپی پوست خود با کلینیک پوست لبخند تماس بگیرید.

امروزه توجه به زیبایی و سلامتی پوست بسیار افزایش یافته و میزان استفاده از محصولات و روش های زیبایی این بخش از بدن هم رو به رشد بوده است. پلاژن تراپی به عنوان یکی از روش های تقویت پوست که به صورت غیرمستقیم انجام می شود، در این مقاله معرفی شد. در آغاز با چیستی این روش درمانی زیبایی آشنا شدیم و بعد به توضیح روش کار دستگاه مپلاژن یا پلاژن تراپی چیست ، درواقع این روش درمانی کارآمد برای جوانسازی  پوست است که باعث جوان تر و طبیعی تر شدن پوست می شود.

مراقبت های بعد از انجام پلاژن تراپی

پس انجام مراحل پلاژن تراپی به علت آنکه پوست حساس تر شده است، نباید در معرض مستقیم آفتاب و دما های  بالا مانند سونا و حمام داغ قرار بگیرد. از کرم های ضد آفتاب مخصوص (SPF+50) و با تجویز پزشک استفاده نمایید از کمپرس سرد بپرهیزید زیرا روند درمان پلاژن با استفاده از گرما و حرارت انجام می پذیرد و سرما سبب تداخل در کلاژن سازی می شود. پس از پلاژن تراپی ممکن است علائم خفیفی همچون سرخی پوست به وجود بیاید که پس از 2 الی 3 روز رفع خواهد شد.

در مجموع پلاژن دستگاهی است که در آن از سه روش درمانی استفاده می شود و باعث بهبود ساختار پوستی و رفع بسیاری از مشکلات پوستی می شود. این روش سازگار با  هر نوع پوست و سنی می باشد. این روش درمانی در کلینیک های زیبایی و همچنین به صورت خانگی در منازل نیز انجام می شود. در ادامه مقاله مطالبی در ارتباط با کاربردها و خواص پلاژن تراپی خواندید. البته مانند هر روش دیگری، پلاژن تراپی هم عوارضی دارد که به آن ها نیز اشاره شد. پس از انجام این فرایند باید نکات مراقبت هایی را دنبال کرد که به آن اشاره کردیم. در پایان اطلاعاتی درباره تعداد جلسات و هزینه این روش به شما ارائه دادیم  .