تکنولوژی

آموزش کار با اسپلیتر HDMI و سوییچ HDMI و بررسی تفاوت ها و کاربرد

برای شما هم شاید پیش آمده باشد که بخواهید در خصوص استفاده از دو نمایشگر در ویندوز یا وصل کردن لپ تاپ به تلویزیون اقدام کنید و به تماشای فیلم یا محتوای درون لپ تاپ از طریق تلویزیون بپردازید. این مقاله از میزبان فا مگ برای همین موضوع یعنی آموزش اتصال کامپیوتر به تلویزیون یا استفاده از دو مانیتور در ویندوز می باشد پس همراه ما باشید تا در نهایت چگونگی اتصال لپتاپ به تلوزیون یا چند مانیتوره کردن سیستم را یاد بگیرید.

استفاده از چند مانیتور همزمان

در ابتدا شما باید خروجی های تصویر موجود در سیستم خود را چک کنید و ببینید خروجی مناسب تر برای تلویزیون یا مانیتور شما کدام است گاهی اوقات ما می خواهیم با وصل کردن لپ تاپ به تلویزیون در یک مانیتور کار دیگری را انجام دهیم و همزمان در نمایشگر دوم فیلم یا محتوای دیگری را مشاهده کنیم در این صورت می توانیم از قابلیت مانیتور دوم استفاده کنیم. در عکس پایین انواع پورت خروجی تصویر را مشاهده می کنید.

1- اتصال کامپیوتر به تلویزیون با کابل

برای وصل کردن کامپیوتر یا لپ تاپ به تلویزیون در ویندوز یا دو مانیتوره کردن سیستم کافیست مراحل زیر را طی کنید:

 1. تلویزیون یا مانیتور خود را از طریق یکی از پورت هایی که در تصویر بالا مشاهده کردید، به سیستم خود وصل کنید.
 2. سپس دکمه های Windows + P را با هم نگهدارید.
 3. چهار انتخاب دارید که باید یکی از گزینه ها را انتخاب کنید.
  • pc screen only
  • duplicate
  • extend
  • second screen only

در ادامه به شرح مفصل هر کدام خواهیم پرداخت.

1- فقط مانیتور اصلی

با انتخاب این مدل فقط تصویر را در مانیتور اصلی می بینید. در این حالت در مانیتور دوم چیزی نمایش داده نمی شود.

2- تلفیق یک تصویر در دو مانیتور

گزیه دوم حالت آیینه کردن تصویر است یعنی هر تصویری که در مانیتور اصلی نمایش داده می شود در مانیتور دوم یا صفحه تلویزیون هم می بینید. از این شیوه برای تلفیق یک تصویر در دو مانیتور استفاده می شود. این روش برای آن دسته از اشخاصی که تمایل دارند دو مانیتور همزمان داشته باشند کاربردی است.

3- پخش دو تصویر متفاوت در دو مانیتور

با این حالت از اتصال مانیتور در ویندوز می توانید در مانیتور اصلی کار دیگری انجام دهید و در تصویر دوم محتوا یا برنامه دیگری را داشته باشید یا فیلم تماشا کنید. بدین ترتیب پخش دو تصویر متفاوت در دو مانیتور خواهید داشت.

4- فقط مانیتور دوم

در این حالت فقط تصویر و محتوای ویندوز را روی مانیتور دوم یا تلویزیون دارید.

2- اتصال لپتاپ به تلویزیون با wifi در ویندوز

یکی دیگر از روش های اتصال کامپیوتر به تلویزیون با wifi است. بدین ترتیب سیستم شما اگر دارای قابلیت wifi باشد قادر خواهید بود آن را به تلویزیون یا مانیتور دیگری متصل نموده و تصویر دوم داشته باشید همچنین می توانید در خصوص چند مانیتوره کردن سیستم اقدام کنید. برای وصل کردن لپ تاپ یا کامپیوتر به تلویزیون یا مانیتور دوم کافیست مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. ابتدا از اتصال تلویزیون و کامپیوتر به وای فای خود مطمئن شوید.
 2. به قسمت تنظیمات کامپیوتر بروید.
 3. به قسمت Bluetooth and other devices مراجعه کنید. (می توانید Bluetooth and other devices را در استارت منو نیز بنویسید تا پنجره مربوطه نمایش داده شود.)
 4. روی add Bluetooth or other devices کلیک کنید.
 5. سپس گزینه Wireless display or clock را انتخاب نمایید.
 6. اکنون مدل مانیتور دوم یا تلویزیون شما نمایش داده می شود و می توانید به آن متصل شوید.

مشکل صدا هنگام اتصال مانیتور دوم

برای کنترل صدا زمانی که دو مانیتور دارید یا به تلوزیون متصل هستید می توانید روی آیکون صدا 🔊 پایین سمت راست تسکبار ویندوز کلیک کنید و خروجی صدای هر برنامه را انتخاب نمایید. مثلا زمانی که تمایل دارید صدای موزیک شما فقط از خروجی تلوزیون پخش شود کافیست قبل از باز کردن برنامه پخش موزیک خود، روی آیکون صدا کلیک نموده و صدا را روی خروجی دلخواه خود تنظیم کنید.

تنظیمات صفحه نمایش دوم در ویندوز

زمانی که در خصوص دو مانیتوره کردن سیستم یا اتصال کامپیوتر به تلویزیون اقدام کردید باید در خصوص مشکلات صدا و همچنین تنظیم صفحه نمایش دوم نیز اقدام نمایید. برای تنظیم کردن کیفیت تصویر هنگام استفاده از دو مانیتور همزمان در ویندوز باید مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

 1. روی صفحه اصلی دسکتاپ کلیک راست کنید.
 2. گزینه Display Setting را انتخاب کنید.
 3. مانیتوری که می خواهید کیفیت آن را تغییر دهید انتخاب کنید!
 4. از قسمت Resolution می توانید کیفیت مد نظر خود را تنظیم نمایید.

شخصی سازی هر مانیتور با پس زمینه متفاوت

تنظیمات دو مانیتور در ویندوز به صورت مجزا امکان پذیر است. به عنوان مثال می توانید تصویر زمینه هر مانیتور را متفاوت انتخاب کنید به این شکل که عکس مانیتور اصلی متفاوت با مانیتور دوم یا تلویزیون است. برای تنظیمات دو مانیتور به صورت مجزا و انتخاب پس زمینه می بایست:

 1. روی  دسکتاپ مانیتور مد نظرتان راست کلیک کنید.
 2. گزینه Personalizationرا انتخاب نمایید.
 3. روی گزینه Background کلیک کنید.
 4. سپس تصویر پس زمینه دلخواه خود را انتخاب کنید.

در این مقاله سعی کردیم به شما آموزش دهیم که استفاده از دو مانیتور همزمان در ویندوز چه کاربردهایی دارد و روش وصل کردن لپ تاپ به تلویزیون از طریق وای فای چگونه است و یا برای اتصال دو مانیتور به یک کیس باید چه کنیم. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

از این دو کابل به منظور انتقال ویدئو (تصویر متحرک) بین دستگاه پردازش کننده تصویر مثل (DVR یا NVR) و نمایشگر یا مونیتور استفاده می شود. در این محتوا با تفاوت کابل hdmi با vga آشنا خواهید شد و همچنین به شما کمک خواهیم کرد در انتخاب کابلها برای انتقال تصاویر در دوربین مداربسته چه مواردی را در نظر بگیرید. در پایان با توجه به تجربه های کسب شده پیشنهاد هایی را در مورد استفاده از کابل های VGA و HDMI ذکر می کنیم.

کابل VGA چیست ؟

 

 این کابل برای اولین بار در سال 1987 معرفی شد و جایگزین کابل های قدیمی تر مثل MDA، CGA و EGA شد. هدف از ساخت آن ارسال تصاویر بود. همانطور که قابل مشاهده است، کابل VGA دارای سه ردیف پین 5 تایی است که به منظور انتقال طیف های نوری -به ترتیب- قرمز، سبز و آبی تعبیه شده اند.

کابل HDMI چیست؟

کابل HDMI نسل نوینی از کابل های انتقال داده را معرفی کرد؛ کابلی با 19 پین که هر کدام وظیفه مشخصی بر عهده دارند و به صورت کاملاً سیستماتیک بهترین کیفیت تصویر، ویدئو، صدا و هر نوع داده ای را با بالاترین سرعت انتقال می دهند. پورت و به دنبال آن کابل HDMI برای اولین بار در سال 2002 طراحی و در سال 2003 عرضه عمومی شد. ازینرو اصلی ترین تفاوت کابل hdmi با vga را میتوان در سرعت انتقال داده دید.

از ویژگی های بارز این نوع کابل می توان به قابلیت انتقال غیر فشرده تصاویر و به طور کلی داده اشاره کرد که بدین منظور دستگاه فرستنده باید قابلیت ارسال داده و دستگاه گیرنده یا نمایشگر باید قابلیت نمایش غیر فشرده تصاویر را داشته باشد. این عدم فشرده سازی باعث افزایش کیفیت تصاویر می شود. دستگاه هایی که قابلیت اتصال به کابل HDMI را دارند HD یا Full HD نامیده می شوند.

متاسفانه بازار پر رونق لوازم الکتریکی در ایران، به ویژه در سال های اخیر، شاهد اجناسی بی کیفیت ولی با نام و نشان است. کابل HDMI از این قاعده مستثنا نیست و سازندگان به جای استفاده از مس با خلوص 98%  به بالا در ساخت مغزی کابل HDMI از آلیاژهای مس استفاده می کنند که همین امر موجب ایجاد نویز یا تداخل، کاهش فرکانس و در نتیجه عدم نمایش تصاویر با وضوح دلخواه می شود.

تفاوت کابل hdmi با vga در چیست؟

حالا که با قابلیت ها و ویژگی های هر نوع کابل آشنا شدیم به بیان تفاوت کابل hdmi با vga در چگونگی انتقال داده ها میپردازیم.

 1. کابلهای VGA رابط صدا نیستند در صورتیکه کابل HDMI هر نوع داده ای را از قبیل تصویر، صدا، ویدیو را با بالا ترین سرعت انتقال میدهد.
 2. کابل VGA تنها از تصاویر آنالوگ پشتیبانی می کند در حالیکه در کابل HDMI به دلیل استفاده از سخت افزارهای پیشرفته تر امکان ارسال تصاویر دیجیتال فراهم شده است.
 3. سرعت انتقال داده در کابل HDMI از کابل VGA به مراتب بالاتر است.
 4. نسخه های جدید کابل HDMI از قابلیت انتقال تصاویر با وضوح 8K نیز برخوردار هستند (مقایسه کنید با نوع VGA و تصاویر آنالوگ آن). ساختار و جنس شیلد و مغزی این کابل به گونه ای است که کمترین تداخل امواج را ایجاد کرده و در مسافت های 7-6 متری معمولاً فرکانس یا شدت امواج عبوری ثابت می ماند.
 5. حداکثر وضوح و کیفیت تصویری که توسط کابل VGA قابل انتقال است 1536*2048 پیکسل یا حدود 1.4 مگاپیکسل است.

تفاوت کابل hdmi با vga چه تجربه ای برای نصب کنندگان و خریداران دوربین های مدار بسته به دنبال داشته است؟

 1. با در نظر گرفتن تفاوت کابل hdmi با کابل vga لازم است بدانید که کابل های انتقال تصویر و داده پل ارتباطی نمایشگر و دستگاه ضبط تصویر (DVR یا NVR) هستند و باید در انتخاب آن بسیار دقت کنید. لنز دوربین و DVR با رزولوشن بالا مثلاً FHD زمانی در عمل خود را نشان خواهد داد که توسط یک کابل با قابلیت انتقال تصاویر FHD به نمایشگر وصل شده باشد (البته نمایشگر نیز باید این قابلیت را داشته باشد).
 2. در حال حاضر از کابل های VGA مگر موارد خاص (مثل سیستم مدار بسته قدیمی) استفاده نمی شود. بنابراین از خرید سیستم هایی با پورت VGA خودداری کنید.
 3. برای فواصل دور بین 20-12 متر از تقویت کننده های فرکانس (Repeaters) استفاده کنید.
 4. نسل جدیدی از کابل های HDMI یا عنوان Active HDMI روانه بازار شده است که ادعا می شود بردهای تقویت کننده فرکانس کوچی در ابتدا و انتهای آنها وجود دارد و همین امر موجب می شود تا در فواصل DVR-Monitor تا 25 متر جوابگو باشند.
 5. کابل های HDMI در نسل های جدید خود توانایی انتقال داده با سرعت 10Gbps (10 گیگا بایت بر ثانیه) را دارند.

Share on Facebook

Tweet

Follow us

Share

Share

Share

Share

Share