عمومیکسب و کار ایرانی

چگونه می توان یک لولا را انتخاب کرد؟

لولاها از دو برگ و یک میله یا پین نازک تشکیل شده اند. یکی از مهمترین یراق های ساختمانی لولاست. هر لولا متناسب با نوع، وزن، طرح درب ساخته یا انتخاب می شوند. لولای اتصال درب به قاب، لولای کابینت و لولای پنجره هر کدام با هم متفاوت هستند. انتخاب و خرید انواع لولا از اهمیت بالایی برخوردار است. برای انتخاب بهترین لولا نیاز است که آن ها را بشناسیم، در این مقاله انواع لولاها و کاربرد آن ها را توضیح خواهیم داد.هر لولا متناسب با درب بر اساس وزن، نوع و طرح سازه ساخته می شود که از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین علت نیاز است که در قدم اول آن ها را بشناسیم.

لولاهای موجود در بازار

لولاها انواع مختلفی دارند و کاربرد هر کدام متفاوت است به طور مثال لولایی که در کابینت استفاده می شود با لولای بکار برده شده در اتصال درب به چهارچوب و موارد دیگر متفاوت است.

لولاهای ساده

در ساده ترین حالت لولا ساده از دو برگ و یک پین ساخته شده است. سوراخ روی برگ به صورت خزینه است تا پیچ بسته شده کاملاً درون برگ و هم سطح آن قرار بگیرد. فقط موجب وصل شدن دو قطعه مجزا به هم میشود و کار برد آن در اجزای ساده ساختمان مانند لولاهای کشویی که می توان در این رابطه مثال زد. از این لولا بیشتر در صنعت چوب و مبلمان سازی استفاده می شود.

لولا جدا شدنی، جدا نشدنی و پین دار دکمه دار از انواع لولا ساده است. لولاهای ساده شامل لولای جدا شدنی، جدانشدنی، پین دار و دکمه دار می باشد، از این لولا بیشتر در صنعت چوب و مبلمان استفاده می شود. این لولای ساده شامل دو برگ و یک پین ساخته شده که روی هر برگ سوراخ هایی به صورت خزینه برای بسته شدن کامل پیچ دورن آن قرار گرفته که موجب وصل شدن دو قطعه به صورت به هم می شود.

لولاهای متری

همان طور که از نام این لولا مشخص است، این لولا به صورت متری تولید می شود. این لولا را می توانید در هراندازه ای که نیاز است تهیه کنید و در صورت اضافه بودن لولا، مقدار اضافه آن را با اره کمان ببرید. فاصله ای که این لولا بین درب و بدنه ایجاد می کند بسیار کم بوده و برای استفاده در درب های سراسری مناسب است.

لولای دوطرفه یا لولای بادبزنی

این نوع لولا مخصوص درب هایی هستند که از دوطرف باز میشوند مانند درب شیشه ای فروشگاهای تجاری یا موادغذایی. زیرا با داشتن دو محور در مرکز چرخش به سمت مورد نظر ایجاد میکند و باعث باز شدن آسان درب می شود همینطور در یخچال های مواد غذایی به صورتی عمل می کند تا درب محکم بسته شده و هوای سرد از آن خارج نشود.

لولای تزئینی

بر خلاف لولاهای دیگر این نوع لولاها براساس اشکال و طرح های متفاوت ساخته می شوند. یک برگ این لولا کوتاه و روی چارچوب متصل شده و برگه دیگر بزرگ بوده و روی درب نصب می شود که بیشتر جنبه زیباسازی دارد. این نوع لولاها در ساختمان برای درب یا پنجره در ساختمان های دهه  60 تا 70 شمسی استفاده می شدند.

لولای مخفی

همانطور که از اسم این لولا مشخص است در مواردی از این لولا استفاده می شود که می خواهید ظاهر کار زیبا و یکدست به نظر برسد. این لولا در برابر رطوبت مقاوم بوده و ایمنی نسبتا بالایی در مقایسه با انواع دیگر لولاها دارد.

انواع لولاهای صنعتی

از آن جایی که سنگینی درب با تعداد، نوع لولا رابطه مستقیمی دارد باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد، هرچه وزن درب مورد نظر سنگین تر تعداد لولا بیشتر خواهد بود. اگر لولای مناسب انتخاب نشود درب به مرور زمان دچار سایش و فرسودگی می شود. در انتخاب لولا به مواردی نظیر طول، عرض و ضخامت لولا دقت کنید.

1) لولای امنیتی

این لولا همانطور از اسمش پیداست برای امنیت ساختمان به کار می رود. یکی از ویزگی های مهم لولای امنیتی، پین لولا است که باید به آن توجه شود قطعه ایی برای نگه داشتن پین درون برگ وجود دارد که موجب قفل شدن لولا از داخل میشود تا توسط دزد یا کسی دستکاری یا خراب نشود.لولای امنیتی البته علاوه بر امنیت باید دربرابر رطوبت، گرما و انفجار مقاوم باشد، با توجه به آهن یا آلیاژ بکار رفته بیشتر این لولا بر روی درب های ضدسرقت نصب می شوند.

2)لولای صنعتی

یکی از لولای های پرکاربرد در کارخانه جات و صنایع پتروشیمی است. این نوع لولاها از مقاومت بسیار بالایی دربرابر گرما برخوردار هستند. معمولا این نوع لولاها از آلیاژ مخصوص ساخته میشوند تا لولای تولید شده دربرابر همه ی شرایط محیطی مقاوم بوده و حداقل تا 100 ملیون بار قابلیت باز بسته شدن داشته باشند.

3) لولای گازور

لولای گازور در ایران به نام های لولای کابینت و فنری معروف می باشند. این لولا بیشتر در کابینت سازی کاربرد دارد. این نوع لولا در دو مدل یک مرحله ایی و دومرحله ایی وجود دارد. در ایران نوع دومرحله ایی آن محبوبیت بیشتری دارد اما مدل تک مرحله ایی به دلیل آسانی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. لولا گازور در درجه های مختلف تولید می شود و در بیشتر مواقع لولا 90 درجه استفاده میشود. بیشتر لولاهای گازور موجود در بازار ایران به صورت وارداتی از کشور چین و ترکیه میباشند و مدل ترکیه ای آن از کیفیت بیشتری برخوردار است .

4) لولای آرام بند

لولای آرام بند جز محبوبترین لولاها از نظر کیفیت و سلامت است. این لولا علاوه بر پین و برگ قطعه ای فنر مانند نیز دارد تا از برخورد ناگهانی درب به چهارچوب جلوگیری کند این فرآیند باعث می شود تا از کاهش عمر لولا و هرز شدن پیچ درون چوب درب جلوگیری کند.

بهترین جنس لولا در بازار ایران

لولاها از نظر تولید آسان هستند و طراحی پیچیده ایی ندارند همچنین در تمامی کشورها تولید می شود. فقط در قیمت، آلیاژ و نع متفاوت هستند که بیشتر بازار لولای ایران را چین تامین می کند که این لولاهای تولید شده توسط چین ارزان بوده و بیشتر آن ها از کیفیت پایینی برخوردار هستند، در ایران بهترین نوع لولا از آلیاژ آلومنیوم است که از نظر کیفیتی نظیر ندارد اما از نظر قیمت نسبت به بقیه مدل ها گران تر هستند.

نکات مهم دررابطه با لولا

یکی از مهم ترین نکات در خرید لولا، جنس چهارچوب و لولا است، البته شرایط آب هوایی نیز بی تاثیر نیست، پس باید در انتخاب و خرید لولا دقت لازم را کرد، به این نکته توجه کنید که لولاها نباید به چوب درب و قاب ضربه وارد کنند همه این ها نکاتی است که در هنگام خرید باید در ذهن داشته باشیم. بهترین لولای موجود در بازار که از نظر کیفیت و قیمت نسبت به بقیه مدل ها قابل تامل است، به دلیل مقاومت دربرابر گرما و رطوبت دمای اتاق آلومینیوم بوده و واکنش آن نسبت به فلز آهن بسیار کمتر است به همین علت این فلز در ساختمان سازی، ساخت کمد وکابینت تقاضای زیادی دارد.

متداول ترین انواع لولا کدامند؟

لولای  ته قنداق تفنگی

متداول ترین انواع لولا که در بهسازی منازل استفاده می شود لولاهای ته قنداق تفنگی نامیده می شود.  که از دو قسمت یا برگ تشکیل شده است که در وسط به هم متصل شده و برای جمع کردن دو جسم “تکیه گاه” مانند در و چهارچوب مورد استفاده قرار می گیرد.  این نوع لولا در سبک های متفاوتی در بازار موجود است که با توجه به نحوه استفاده و نصب باید در خرید لولا مناسب به آن توجه کرد.

لولای پروانه

لولاهای پروانه به گونه ای طراحی شده اند که مانند پروانه به نظر می رسند، این ابزار در دسته ی اوان لولا تزئینی قرار می گیرد.  به عبارت دیگر بیشترین استفاده لولای پروانه ای ی در جعبه های جواهرات،  کمدها و کابینت های ویترینی و سایر تجهیزات تزئینی می باشد که از لولا های تزئینی استفاده می شود.  با این وجود می توان آنها را به صورت سنگین تولید کرد تا در درها و پنجره های بزرگ نیز مورد استفاده قرار بگیرند.  انواع لولا پروانه ای بزرگ معمولاً به اندازه نوع تزئینی کوچک،  آراسته نیستند،  زیرا برای تحمل وزن درها و پنجره های سنگین،  باید از ورقهای فلزی بسیار ضخیم تری برش داده شود.

لولا فلاش

این نوع لولا از نظر استحکام به اندازه لولاهای ته قنداقی نیستند اما می توانند برای دربهای سبک وزن و ساخت جعبه های کوچک مورد استفاده قرار گیرند.  مزیت  لولاهای فلاش این است که بر خلاف لولای قنداق،  نیازی به فرو رفتن در درب یا قاب در ندارند.  آنها به سطح قسمتهای متصل پیچ می شوند و در صورت بسته شدن برگ داخلی کاملاً درون برگ خارجی قرار می گیرد.

لولای بشکه ای

لولای بشکه دو قسمت است.  قسمت رزوه دار لولا به یک سوراخ که از قبل تعبیه شده پیچ می شود.  از آنجا که بدنه لولا درون چارچوب قطعه قرار می گیرد،  از آنها در ساخت کابینت زیاد استفاده می شود. لولای بشکه ای خوش ساخت می باشد و به گونه ای طراحی شده است که هنگام بسته شدن درها به هیچ وجه قابل مشاهده نیست برعکس لولا های آنتیک که که برای مصارف تزئینی کاربرد دارد.

لولای پیانو

لولای پیوسته چون برای محکم نگه داشتن درپوش پیانو استفاده می شود، به لولای پیانو  یا لولای قدی شهرت یافته است.  لولای پیوسته در طول های مختلف وجود دارد و می توان آن را از نوع برنجی یا استیل خریداری کرد.  در مواردی که لولای بلند مانند بالای میز یا درب کمد مورد نیاز باشد،  ایده آل است.

انواع لولا های در

لولا گازور استاندارد

لولا گازور استاندارد که نام دیگر آن لولای کابینت استاندارد می باشد یکی از محبوب ترین انواع لولا می باشد.  در مورد مشخصات آن می توان گفت این لولا جنس استیل است و  یکی از مشخصه های بارز این نوع لولا می باشد و همچنین قطر کلاهک گازور استاندارد به طور معمول 35 میلیمتر و با زاویه باز شو 110 درجه می باشد.  یکی دیگر از نکات جالب درباره این لولا قابلیت نصب پمپ آرام بند بر روی آن می باشد.

ضربه گیر آرام بند

ضربه گیر آرام بند ابزاری نوین برای نصب بر روی لولا می باشد که از بسته شدن شدید درهای کمد و کابینت  جلوگیری می کند.  در واقع کاربرد اصلی این ابزار این است که درب بدون ایجاد صدا و ضربه بسته شود.

لولا گازور زاویه دار

لولا گازور در بین انواع لولا به دو صورت استاندارد و زاویه دار ساخته می شود که معمولاً لولای زاویه دار به صورت 30، 45، 180 درجه در بازار موجود می باشد و بیشتر در مکان هایی که از لحاظ اندازه استاندارد نیستن مورد استفاده قرار می گیرند.