ژلوفن کامپاند دندان درد

به گزارش ایلنا، درد دندان دردی است که داخل یا اطراف دندان احساس می شود و عموماً درد از درون دندان یا اطراف لثه و استخوان ناشی می شود. دندان درد می تواند ثابت یا متناوب باشد و به صورت خود به خود یا به دلیل یک عامل محرک بیرونی به وجود آمده باشد. چشم پوشی کردن از درد دندانی که در طول یا یا در مواقع خاص نظیر غذا خوردن و یا خوابیدن احساس می شود بسیار سخت است و باید دانست که علت درد دندان چیست و سریعاً برای درمان آن اقدام کرد.

دندان درد، علائم، شدت و تظاهر متفاوتی می تواند داشته باشد. نکته جالب اینکه علت برخی از دندان درد ها می تواند حتی دندان نباشد! برخی مشکلات پزشکی دیگر مثل سردرد های میگرنی، درد عضلانی، سینوزیت و حتی در موارد نادر مواردی مثل سکته قلبی می توانند درد دندان را تقلید کنند و درحالی که منشأ درد جای دیگری است فرد مبتلا، درد را به صورت دندان درد احساس کند.

اما اگر علت دندان درد شما پوسیدگی دندان ومشکلات مربوط به دندان بود ، باید راهی برای ساکت کردن این درد تا مراجعه به دندان پزشک بیابید . این بخش شما را با انواع داروهایی که می توانند درد دندان را کاهش دهند ،آشنا می کند بنابراین اگر دندان درد دارید حتما این مقاله را مطالعه فرمایید.

استامینوفن برای دندان درد

پس از کشیدن دندان و به ویژه دندان های عقل که در فک پائین قرار دارند بهترین دارو برای کنترل درد استفاده از استامینوفن است.

پس از کشیدن دندان ممکن است مسکن های متنوعی برای بیمار تجویز شود که به نظر می رسد بسیاری از آنها حداکثر به اندازه استامینوفن کارایی داشته باشند و با توجه به اینکه استامینوفن در بین داروهای ضد درد مختلف عوارض نسبتاً کمتری دارند بهتر است از این دارو در کنترل درد بیماران استفاده شود، در غیر این صورت بیمار ممکن است ناخواسته متحمل عوارض زیادی شود.

استامینوفن با نام Paracetamol هم در دنیا معروف است. هرچند خاصیت ضددردی دارد ولی خاصیت ضدالتهابی شناخته شده ای ندارد. استامینوفن بیشتر در ترکیب با سایر داروهای ضددرد تجویز می شود. در خانم های باردار هم استامینوفن ضددرد خوبی در تمام مراحل بارداری تلقی می شود.

ایبوپروفن برای دندان درد

ایبوپروفن یک مسکن دندان درد است که در دو دوز 200 و 400 میلی گرم در داروخانه ها وجود داررد. البته کسانی که دچار خونریزی یا مشکلات قلبی هستند نمی توانند از قرص ایبوپروفن استفاده کنند.

این دارو بدون نسخه در ایران و بیشتر کشورها قابل تهیه است و اگر منع مصرفی برای این دارو نداشته باشید (مثلا خونریزی گوارشی، مشکلات قلبی مانند انجام جراحی بای پس قبلی اخیر و وجود حساسیت دارویی شناخته شده به این دارو و…) می توانید آن را برای دندان درد خود استفاده کنید. شکل ژلاتینی کپسولی این دارو (با نام ژلوفن در ایران شناخته شده) جذب گوارشی راحت تری نسبت به قرص دارد.

کتوپروفن دارویی هم خانواده با ایبوپروفن است که اثر قوی ای بر تسکین دندان درد دارد ولی در حال حاضر در بازار ایران به طور عمومی وجود ندارد. پیروکسیکام و کتورولاک در بازار ایران موجود است. کتورولاک از جمله داروهای این خانواده است که شکل تزریقی آن هم در بازار وجود دارد.

ژلوفن برای درمان دندان درد

ژلوفن (Gelofen) از مسکن های غیرکورتونی و از خانواده ایبوپروفن می باشد. از این تسکین دهنده درد در موارد بسیار استفاده می شود. دندان درد معمولا با مصرف این دارو رفع می شود. علاوه بر این از داروی ژلوفن در تسکین دردهایی مثل آرتریت یا درد مفاصل، درد استخوان، تب، نقرس و دردهای دوران قاعدگی استفاده می شود.این دارو معمولا به صورت کپسول یا قرص ژلوفن 400 یا 200 گرمی در داروخانه ها موجود است.

نوافن و سایر دارو های ترکیبی برای دندان درد

نوافن یک قرص دندان درد قوی است و ترکیبی از ایبوپروفن، استامینوفن و کافئین می باشد. هر چند داروهای ترکیبی در تسکین دندان درد موثر است، ولی در مصرف آن ها باید احتیاط بیشتری نشان داد. چون احتمال آلرژی یا عوارض ناخواسته با افزایش تعداد ترکیب های دارو افزایش می یابد.

داروهای ترکیبی ضددرد اغلب حاوی ایبوپروفن، استامینوفن و کافئین هستند که در درمان دندان درد موثر شناخته می شوند. این داروها اغلب به شکل کپسول و با نام های تجاری مانند نوافن، آسیفن، مگافن و… عرضه می شوند ولی اغلب ترکیبات یکسانی دارند. ترکیب استامینوفن و کدیین هم در بازار ایران وجود دارد که بدون نسخه در حال حاضر از داروخانه ها قابل تهیه است.

در کشورهای دیگر داروهای ترکیبی ضددرد متنوعی که حاوی اکسی کدون (ضددرد مخدر) هستند، وجود دارند. هرچند داروهای ترکیبی در تسکین دندان درد تاثیر خوبی نشان داده اند ولی در مصرف آنها باید احتیاط بیشتری نشان داد زیرا احتمال حساسیت با عوارض ناخواسته با افزایش تعداد ترکیب های دارو ممکن است افزایش یابد.

مفنامیک اسید برای درد دندان

مفنامیک اسید به دسته ای از داروها تعلق دارد که داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی نام دارند. این دارو برای تسکین دردهایی مانند دندان درد، دردهای عضلانی، دردهای ناشی از قاعدگی، سردرد و… مصرف می شود و تنها درد و التهاب را کاهش می دهد و تاثیری در درمان بیماری ندارد.

برخی از بیماران، به اشتباه مفنامیک اسید را چرک خشک کن می دانند و تصور می کنند که عفونت دندان آن ها با خوردن این دارو از بین می رود. برطرف شدن درد را هم به برطرف شدن عفونت دندان ربط می دهند. نام دارو وشکل رایج کپسولی آن هم (در بازار ایران) روی این برداشت نادرست اثر داشته است.

چه داروهایی برای دندان درد مناسب اند؟

آنتی بیوتیک برای درمان دندان درد

مصرف آنتی بیوتیک به تنهایی کمکی به کاهش درد دندان نمی کند. در مواقع تورم و تب، آنتی بیوتیک ها ممکن است در کنترل علایم با کاهش فشار بافتی کمک کننده باشند، ولی آنتی بیوتیک هایی مانند آموکسی سیلین اثر ضد دردی ندارند.

داروهایی برای درمان دندان درد

دگزامتازون برای دندان درد

دگزامتازون و بتامتازون از جمله داروهای کورتونی هستند که متاسفانه در کشور ما مصرف و حتی تجویز آنها بیش از حد لازم است که برای سلامت زیانبار است. برای دریافت کورتون از داروخانه تجویز پزشک ضروری و فروش آنها بدون نسخه ممنوع است. کورتون هایی مانند دگزامتازون در دندان های معمولی نباید استفاده شوند. اثر این داروها بیشتر ضدالتهابی است. این داروها اصلا در خط اول و دوم تجویز دندان پزشکان نیستند و بهتر است تا جایی که ممکن است از آنها برای تسکین دندان درد استفاده نشود.

داروهای درمان سریع و فوری دندان درد

دیکلوفناک برای دندان درد

دیکلوفناک صورت قرص یا شیاف به عنوان ضددرد برای تسکین درد دندان می توانند استفاده شوند. ولی حقیقت این است که این داروها برتری بر داروهای معمول ندارند و دلیلی برای استفاده از این داروها در دندان درد نیست.استفاده از فرم تزریقی دیکلوفناک توصیه نمی شود و موارد فلج متعاقب مصرف به نوع تزریقی نسبت داده شده است.

داروهای مجاز برای دندان درد

آسپرین برای درد دندان

آسپرین ساده دارویی برای تسکین دندان درد است اما چون اثرات آن در دوزهای معمول اندک است در دندانپزشکی به عنوان مسکن قوی برای دندان درد کاربردی ندارد.

آسپرین در دوزهای خاص ضد درد و ضدالتهاب خوبی است و اثرات جانبی کمی دارد. در کودکان نباید برای دندان درد آسپرین تجویز شود. آسپرین تشکیل لخته را در خون به تأخیر می اندازد و در بیمارانی که مشکلاتی مانند خونریزی یا زخم های گوارشی دارند نباید استفاده شود.

بی حس کننده ها یا ضد دردهای موضعی 

ضددردهای مخدر

معروف ترین ضددرد مخدر کدیین است که در بازار ایران به صورت ترکیبی وجود دارد. ضددردهای مخدر عوارض جانبی زیادی دارند و استفاده از آنها برای دندان درد توصیه نمی شود. در برخی کشورها ضددردهای ترکیبی قوی تری حاوی مخدرهایی مانند اکسی کدون هم برای دندان درد تجویز می شود که در ایران این داروها فعلا برای تجویز دندان پزشکان در دسترس نیست. ترامادول و مخدرهای صناعی از این قبیل نباید برای دندان درد استفاده شوند.

منبع:نمناک

انتهای پیام/

سلامت نیوز: «درد را از هر طرف بنویسی درد است.» این جمله را شاید بارها شنیده باشید. درد که بیاید فرقی نمی کند از کجا شروع  شود و کجا را درگیر کند مهم آن لحظه ای است که به دنبال یک قرص مسکن تمام خانه را زیر و رو می کنید. همان طور که درد جزء جدا نشدنی زندگی است مسکن ها هم نقش روزانه خود را ایفا می کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از برترین ها ؛ در هر کیفی یک ورقه قرص مسکن وجود دارد با نام ها و دوزهای مختلف. قرص های ایرانی و خارجی که تنها با عنوان مسکن شناخته می شوند اما چقدر در موردشان می دانیم؟ اصلا آنها به درد مشکل ما می خورند؟ در یک روز چقدر مجاز به استفاده از مسکن ها هستید؟ هر چند ساعت یک بار باید آنها را تمدید کرد؟ اینها تمام سؤال هایی است که باید جوابشان را بدانید تا تندرستی را عضو جدانشدنی وجودتان بکنید. برای دانستن جواب همه این سؤال ها این مطلب را بخوانید.

استامینوفن

ضددرد، ضد تب

کجا به درد می خورد؟

رایج ترین انتخاب هر کسی برای درد، استامینوفن است. تازگی ها هم حرف از ممنوعیت واردات آن به میان آمده که باعث نگرانی داروسازهای زیادی شده است. در حال حاضر استامینوفن بی ضررترین دارویی است که برای کودکان و خانم های باردار تجویز می شود. شاید بتوان گفت استامینوفن ساده تنها مسکنی است که خانم های باردار مجاز به خوردن آن هستند. این دارو در دو دوز 325 و 500 میلی گرم وجود دارد و نوع شربت و شیاف آن معمولا برای کودکان تجویز می شود.

حواستان باشد:

استامینوفن ساده کم عارضه ترین داروی تب بر است. برای استفاده آن باید به ازای هر کیلوگرم وزن بیمار 15- 12.5 میلی گرم مصرف شود. یعنی اگر 50 کیلوگرم هستید باید حداکثر 725 میلی گرم دارو استفاده کنید.  مدت زمان تمدید استامینوفن هم هر 6-4 ساعت است. در خانم های باردار خوردن این دارو باید هر 6 ساعت یک بار باشد. این را بدانید که هیچ قرصی بی عارضه نیست پس اگر شروع به خوردن بی وقفه آن بکنید باید قید سلامت تان را بزنید.

استامینوفن کدئین

ضد سرفه، مسکن برای دردهای متوسط

کجا به درد می خورد؟

گاهی اوقات افراد از استامینوفن کدئین به عنوان یک داروی مسکن قوی یاد می کنند. با اینکه فروش این دارو بدون نسخه ممنوع است اما اگر از داروهای باقیمانده نسخه های قبلی تان نگه شان داشته اید یادتان باشد این دارو در طولانی مدت شما را به ماده کدئین فسفات وابسته می کند. کدئین فسفات بعد از ورود به بدن به مورفین تبدیل می شود به همین دلیل بهتر است حتما با نسخه پزشک و در فواصل زمانی که پزشک پیشنهاد می کند مصرف شود. استامینوفن کدئین نباید بیشتر از 3 گرم در روز استفاده شود یعنی با توجه به نسخه پزشک چیزی حدود 6-4 قرص.

 حواستان باشد:

این داروی ضدسرفه،  خواب آلودگی می آورد. پس سعی کنید در زمان هایی که نیاز به هوشیاری کامل  دارید این دارو را مصرف نکنید. استامینوفن کدئین می تواند در مواردی هم حساسیت زا باشد. نکته قابل توجه این دارو این است که هرگز نباید همراه با داروهای اعصاب استفاده شود چون ممکن است تداخل دارویی ایجاد کند.

استامینوفن کافئین

 مشکلات تنفسی نوزادان، میگرن، خواب آلودگی

کجا به درد می خورد؟

وقتی قهوه،  شکلات یا نوشابه می خورید مقدار پایینی از کافئین را به بدن خود وارد می کنید. کافئین موجود در این دارو جذب استامینوفن و هوشیاری را بالا می برد. با اینکه مصرف ماده کافئین عوارض دارد اما مقدار مجازش در بعضی مکمل ها هم آثار مثبتی دارد. همانطور که در مکمل های غذایی ورزشکاران دیده می شود،  این ماده با ترشح اسیدهای چرب  به چربی سوزی بدن کمک می کند. با خوردن کافئین خالص، عمل هضم هم تقویت می شود. بهترین مورد استفاده این دارو برای میگرن است چون که خیلی زود جذب می شود و اثرش را می گذارد.

حواستان باشد:

در زمان مصرف دارو نوشیدنی های کافئین دار( نوشابه های انرژی زا) مصرف نکنید چون باعث بی خوابی و تپش قلب می شود. این ماده در شیر ترشح می کند پس اگر نوزادتان را شیر می دهید کافئین و هر ماده کافئین دار را فراموش کنید. باید توجه داشته باشید که آدم های مسن تر واکنش های حساس تری نسبت به این ماده دارند. ممکن است به بی خوابی های حاد یا مشکلات قلبی دچار شوند.

آسپیرین  ( آ. اس. آ)

 ضددرد غیرمخدر، تب بر،  ضدالتهاب،  ضدپلاکت

کجا به درد می خورد؟

آسپیرین با تاثیری نامعلوم روی هیپوتالاموس درد را از بین می برد. هیپوتالاموس دقیقا جایی است که فرمان درد را به اعضا صادر می کند. شاید از خودتان بپرسید چطور روی از بین رفتن تب اثر می گذارد؟ ترموستات بدن در همان قسمت هیپوتالاموس واقع شده است. آسپیرین با تاثیر مستقیم روی این ناحیه aدمای بدن را حفظ می کند و با فرمان تعریق سعی در حفظ دمای بدن می کند. آسپیرین از آن دسته داروهایی است که در حال حاضر خیلی تجویز نمی شود. آسپیرین با تاثیر روی غلظت خون یکسری آثار منفی دارد که به همین دلیل دیگر از آن به عنوان داروی مسکن استفاده نمی شود اما باید گفت  هنوز هم آسپیرین تنها درمان بعضی بیماری ها مثل روماتیسم مفصلی است.

حواستان باشد

مصرف خودسرانه آسپیرین باعث رقیق شدن خون و پایین آمدن پلاکت خون می شود. این مشکل ممکن است باعث جلوگیری از ایجاد لخته و بند نیامدن خون در هنگام جراحت شود. این دارو عوارض ضعیف دیگری مانند وزوز گوش،  تهوع،  نارسایی حاد کلیه و کهیر دارد.

آکسار ( آ.ث.آ)

ضددرد، ضدتب، ضدمیگرن

کجا به درد می خورد؟

آکسار را به نام قرص دورنگ یا قرص سفید-صورتی می شناسند. این دارو در گذشته طرفداران زیادی داشت اما در حال حاضر با این همه تنوع دارویی آکسار نمونه یک قرص فراموش شده است و مورد استفاده ای ندارد. این دارو از استامینوفن، کافئین و اسید استیل سالیسیلیک ( آ.اس.آ) تشکیل شده است.

حواستان باشد

اگر به هرکدام از داروهای مسکن مثل استامینوفن، کافئین یا آسپیرین حساسیت دارید پس دور آکسار را خط بکشید و از پزشک تان جایگزین بخواهید. یادتان باشد که این دارو را نباید به طور همزمان با استامینوفن، آسپیرین و ترکیبات حاوی الکل  مصرف کنید. بهتر است که برای مقابله با عوارض گوارشی آن را همراه با غذا یا یک لیوان آب پربخورید. توجه داشته باشید که اگر این قرص بوی سرکه بدهد باید از مصرف آن خودداری کرد.

ایبوپروفن

آرتریت،  درد پس از کشیدن دندان، ضدتب

کجا به درد می خورد؟

به رنگ صورتی زیبا و گول زنکش دقت نکنید. این دارو عوارض بسیاری دارد. البته برای دردهای نام برده بسیار مناسب است. اگر  هر کدام از این مشکلات را دارید می توانید پروفن را استفاده کنید. پروفن دارویی است که بدون نسخه هم می توانید آن را تهیه کنید. این مسئله تهیه دارو بدون نسخه خیلی وقت ها باعث شده است که تصور شود آنها بی خطر هستند در صورتی که استفاده بیش از حد پروفن در درازمدت بیشترین عوارض را نسبت به هر داروی دیگری دارد.

حواستان باشد:

دوز مصرفی این دارو نباید بیشتر از 1200 میلی گرم در روز باشد. و مدت زمانی که آن را تکرار می کنید نباید بیشتر از 3 روز باشد. مصرف زیاد پروفن عوارضی مثل سردرد، سرگیجه، خارش و کهیر، کم خونی و… دارد. خیلی ها تصور می کنند به دلیل اینکه این دارو در شیر مادر ترشح نمی شود، مصرفش بی خطر است اما باید گفت که پزشکان مصرف آن را در زمان شیردهی توصیه نمی کنند.

ژلوفن

ضد التهاب، ضددرد و سردردهای میگرنی

کجا به درد می خورد؟

ژلوفن فرم مایع پروفن است که داخل کپسول های ژلاتینی نرم تعبیه شده. این دارو به دلیل اینکه خیلی سریع در بدن باز می شود، تاثیر سریع تری دارد. به این دلیل است که بیشتر اوقات تصور می شود که این دارو از پروفن قوی تر است. اثر سریع این دارو باعث شده که از این دارو استقبال بیشتری شود.

حواستان باشد:

مدت زمان تاثیر این دارو 15 دقیقه است. این قرص این مدت زمان را لازم دارد تا در معده باز و جذب شود. اکثر مردم این تصور را دارند که ژلاتینی بودن این دارو باعث می  شود که آسیب کمتری به معده و دستگاه گوارش برسد اما باید گفت که عوارض ژلوفن دقیقا مانند پروفن است. این دارو در دراز مدت عوارض گوارشی حادی مثل زخم معده ایجاد می کند.

نوافن

دندان درد، سردرد، دردهای عضلانی- مفصلی

کجا به درد می خورد؟

نوافن را در اولویت انتخاب های خود برای دندان درد بگذارید. این دارو از ترکیب 3 ماده استامینوفن، پروفن و کافئین تهیه می شود. دو ماده اول، استامینوفن و کافئین تاثیر ضددردی خود را روی سردرد و دندان درد دارند اما پروفن به دلیل خاصیت ضد التهابی که دارد برای دردهای عضلانی- مفصلی استفاده می شود. هر کپسول نوافن حاوی 325 میلی گرم استامینوفن، 40 میلی گرم کافئین و 200 میلی گرم ایبوپروفن است.

حواستان باشد:

برای نتیجه بهتر این دارو تنها می توانید در هر بار یک کپسول، آن هم هر 8 ساعت یک بار استفاده کنید.  این دارو مانند قهوه و نوشابه منبعی غنی از کافئین است به همین دلیل زیاده روی کردن در خوردن آن باعث تپش قلب و بی خوابی می شود. از طرفی هم به دلیل وجود ماده استامینوفن در نوافن ممکن است استفاده از آن نتیجه کاذب در تست های افراد دیابتی ایجاد کند. باید توجه داشت که مصرف این دارو برای بیماران دچار اختلالات کلیوی به دلیل وجود ایبوپروفن باید حساب شده و زیر نظر پزشک باشد در غیر این صورت شاید مشکلات زیادی برای فرد ایجاد کند.

پانادول

ضددرد، ضدتب

کجا به درد می خورد؟

همان استامینوفن خارجی است. فقط نامش تغییر کرده است. ما ایرانی ها معمولا بیش از حد به اجناس خارجی اعتماد داریم. تصور اینکه این دارو خارجی است پس عوارض آن هم کمتر است را دور بیاندازید. هیچ فرقی نمی کند استامینوفن باشد یا پانادول، مهم این است که شما با وارد کردن بی رویه داروی شیمیایی به بدنتان صدمه می زنید. پانادول در دو نوع قرص و شیاف در بازار وجود دارد.
 
حواستان باشد:

اینکه یک دارو خارجی باشد دلیل بر کیفیت بالا و نداشتن عوارض جانبی اش نیست. پس در مصرف هر دارویی باید به مقدار مصرفی اش توجه کرد تا دچار مسمومیت دارویی نشد. بهتر است مسکن ها همراه با غذا مصرف شوند تا آثار مخرب کمتری به دستگاه گوارش وارد کنند.

ناپروکسن

ضددرد، ضدالتهاب با عوارض کمتر

کجا به درد می خورد؟

باید به ناپروکسن اعتماد کرد. استفاده ناپروکسن اگر درست باشد هیچ مشکلی پیش نمی آید. این دارو  ضددرد و التهاب است البته بیشتر اثر ضدالتهابی دارد. به همین دلیل مصرف آن در دردهای عضلانی-مفصلی توصیه می شود. این دارو از این جهت که در داخل روده باز می شود عوارضی برای معده ندارد و سریع تر هم جذب می شود. ناپروکسن را می توانید در دو نوع قرص و شیاف و در دو دوز 500 و 325 تهیه کنید.

حواستان باشد:

هر چیزی اگر از حد بگذرد نه تنها اثر مثبتی نخواهد داشت بلکه عوارض هم دارد. فرم 500 میلی گرمی ناپروکسن به دلیل زودتر باز شدن در روده و جذب سریع، برای معده مشکلی ایجاد نمی کند. باید گفت  این دارو نسبت به ایندومتاسین و پیروکسیکام عوارض کمتری دارد.

دیکلوفناک

ضد آرتریت(ضد التهاب مفصلی)، ضدتب

کجا به درد می خورد؟

به آرتروز مبتلا هستید؟ اگرگاهی اوقات دچار دردهای مفصلی می شوید دیکلوفناک بهترین مسکن است. این دارو در درمان آرتروز (بیماری تخریب غضروف مفصل)، دردهای زانو و مچ، التهاب مفاصل و درمان دیسمنوره ها (قاعدگی های دردناک) به کار می رود. این دارو یکی از کم عارضه ترین دارو در زمینه درمان آرتریت هاست.

حواستان باشد:

در طولانی مدت مصرف دیکلوفناک باعث زخم و خونریزی در دستگاه گوارش و اختلال در کبد می شود این دارو از طریق کلیه دفع می شود در نتیجه ممکن است منجر به ایجاد یا تشدید نارسایی کلیوی هم شود، پس مصرف آن در بیمارانی که مشکل کلیه دارند توصیه نمی شود. باید حواستان باشد که عوارض دیکلوفناک هم مانند ناپروکسن از دو کپسول ایندومتاسین و پیروکسیکام کمتر است، از آنجا که دیکلوفناک ممکن است علائم معمولی عفونت را پنهان کند باید امکان بروز عفونت را بررسی کرد.

سلبرکس

ضد التهاب

کجا به درد می خورد؟

این دارو بیشتر از اینکه خاصیت ضددرد داشته باشد خاصیت ضد التهابی دارد. به این معنی که التهابات مفصلی و عضلانی را رفع می کند. به همین دلیل بهترین انتخاب برای این نوع مشکل هاست. سلبرکس تنها داروی مسکنی است که روی مخاط معده و دستگاه گوارش تاثیر منفی نمی گذارد. البته این به این دلیل نیست که کلا عوارضی ندارد. هر دارویی عوارض دارد این را یادتان باشد.

حواستان باشد:

حواستان باشد که این دارو با اینکه بهترین و کم عارضه ترین انتخاب است اما پژوهشگران ثابت کرده اند که مصرف زیاد آن باعث مشکلات (آریتمی) قلبی می شود. سلبرکس در حال حاضر تا حدودی جای ایندومتاسین و پیروکسیکام را در بازار نسخه نویسی گرفته است. این دارو در افراد محدودی در درازمدت باعث گیجی،  سردرد،  دردهای شکمی و کمردرد می شود.

مفنامیک اسید

دردهای قاعدگی، دندان درد

کجا به درد می خورد؟

مفنامیک اسید برای دردهای قاعدگی مناسب است اما باید مراقب عوارض گوارشی این دارو هم بود. پس سعی کنید در زمان قاعدگی آن را زیر نظر پزشک و زمانی که درد شدید دارید مصرف کنید.

حواستان باشد:

این دارو را نباید بیش از 10-7 روز استفاده کرد چون باعث کم خونی یا افت فشار خون می شود و بهتر است آن را همراه با غذا یا شیر مصرف کنید. از آنجایی که داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مثل مفنامیک اسید ممکن است باعث افت فشارخون، خواب آلودگی یا بی حالی شوند، توصیه می شود بعد از مصرف مفنامیک اسید رانندگی نکنید.

ایندو متاسین

ضدالتهاب، ضددرد

کجا به درد می خورد؟

این دارو در انواع کپسول،  قرص آهسته رهش،  سوسپانسیون و شیاف در بازار موجود است. مکانیسم کارکردن قرص آهسته رهش در بدن به این صورت است که بعد از مصرف در معده آهسته آهسته باز می شود. به همین دلیل در مدت زمانی طولانی در شبانه روز دوز مشخصی از دارو در بدن وجود دارد و درد را در طولانی مدت کنترل می کند.

حواستان باشد:

سوسپانسیون این دارو را با آبمیوه ها ترکیب نکنید. در این صورت باعث یکسری فعل و انفعالات شیمیایی در دارو می شوید. ایندومتاسین ممکن است باعث افزایش فشارخون،  سردرد و منگی،  تاری دید و تهوع شود. در صورت دیدن هر کدام از این عوارض به پزشک مراجعه کنید. حواستان به سالمندها باشد،  این دارو برای  بیماران بالای 90 سال مناسب نیست و آنها را دچار مسمومیت صددرصدی ایندومتاسین می کند.

پیروکسیکام

ضد التهاب،  ضددرد،  تب بر

کجا به درد می خورد؟

 پیروکسیکام و ایندومتاسین داروهای مناسبی نیستند. چون نسبت به اثرشان،  عوارض زیادی دارند. در حال حاضر بیشتر برای دردهای التهابی ژل موضعی پیروکسیکام تجویز می شود. این دارو در سه نوع کپسول،  آمپول،  شیاف و ژل موضعی وجود دارد. مسمومیت در مصرف بی رویه پیروکسیکام و بدون نسخه زیاد دیده می شود.

حواستان باشد:

این دارو در حال حاضر بین روماتولوژیست ها طرفداران کمتری دارد. پیروکسیکام ممکن است باعث خونریزی شدید گوارشی، یبوست،  تهوع،  سردرد و خواب آلودگی،  کم خونی و افزایش مدت زمان خونریزی شود که نسبت به اثر مثبتش نمی ارزد.

شربت ها

سروعده های محلول مثل شربت ها و سوسپانسیون ها برای کسانی تجویز می شود که نمی توانند قرص را راحت بخورند. شربت برای کودکان و سالمندانی که در بلع قرص مشکل دارند،  بهترین انتخاب است. خیلی وقت ها هم فرو بردن قرص برای کسانی که بزاق کمتری دارند سخت است در این صورت شربت داده می شود. شربت ها همان اثر قرص ها را دارند و به نسبت قرص سریع تر جذب می شوند. شربت ها در مواقعی که بیمار در شرایط هوشیار به سر نمی برد و در کماست،  هم استفاده می شوند.

شیاف ها

شیاف برای کسانی تجویز می شود که تهوع و استفراغ شدید دارند و دارو اصلا به دستگاه گوارش شان نمی رسد. در مواردی هم این مورد برای کودکانی که خوراندن دارو برایشان سخت است، توصیه می شود. مکانیسم جذب این نوع دارو از قسمت رکتوم است. گرمای رکتوم به حل شدن دارو کمک می کند و دارو جذب عروق خونی می شود. باید گفت که به دلیل جذب مستقیم از طریق عروق خونی سریع ترین اثر دارویی را دارند.


تماشاخانه

جادوگری در فوتبال/ گل های زیبای رنالدینو، اسطوره فوتبال برزیل را ببینید (فیلم)

جایی از جهان که هیچ وقت روز نمی شود/ زندگی در تاریکی (فیلم)

فیلم های دیگر

عضویت در اینستاگرام عصر ایران 15 سال پیش در چنین روزی این لحظه با حافظ نظرات کاربران