ایجاد متن تصادفی در Word با تابع Rand  و Lorem

گاهی اوقات برای بررسی ابزارها و تنظیمات در Word، به متن تصادفی نیاز داریم. اغلب افراد متن تصادفی را با فشار دادن سریع کلیدهای مختلف کیبورد تایپ می کنند اما نکته ی جالب این است که در نرم افزار ورد قابلیت ایجاد متن تصادفی وجود دارد! تابعی که متن تصادفی ایجاد می کند، تابعی به اسم Rand است.

در این مقاله به روش ایجاد متن تصادفی در نرم افزار ورد مجموعه ی آفیس مایکروسافت می پردازیم.

ایجاد متن تصادفی در ورد با تابع Rand

تابع Rand متن تصادفی ایجاد می کند و در صورت نیاز می توانید آرگومان های آن را وارد کنید تا متن تصادفی ایجاد شده از نظر تعداد حروف، اندازه ی مشخصی داشته باشد.

ساده ترین شکل استفاده از تابع و دستور Rand در ورد این است که در خط جدید دستور زیر را تایپ کنید و Enter را فشار دهید:

=Rand()

با فشار دادن کلید اینتر، به صورت خودکار 5 پاراگراف متن ایجاد می شود که در هر یک سه جمله وجود دارد.

و اما آرگومان های تابع Rand: این تابع دو آرگومان دارد که آرگومان اول تعداد پاراگراف است و آرگومان دوم تعداد جمله در هر پاراگراف است.

=rand(x,y)

به عنوان مثال برای ایجاد متن تصادفی که دارای 10 پاراگراف و 5 جمله در هر پاراگراف است، می بایست دستور زیر را تایپ کرده و Enter را فشار دهید:

=rand(10,5)

ایجاد متن تصادفی فرانسوی در ورد

برای ایجاد متنی که به زبان انگلیسی نیست، می توانید از تابع مشابهی به اسم Lorem استفاده کنید. به عبارت دیگر فرمول زیر را تایپ کرده و Enter را فشار دهید:

=lorem()

با زدن کلید اینتر، جملات فرانسوی که با عبارت Lorem ipsum dolor sit amet شروع می شود را مشاهده خواهید کرد. این متن نمونه از این جهت بهتر است که به زبان فرانسوی است و توجه شما یا کاربر روی معنی جملات متمرکز نمی شود.

تابع Lorem هم دو آرگومان دارد، درست مثل Rand و تعداد پاراگراف ها و جملات هر بند قابل تنظیم است. به عنوان مثال دستور زیر متنی تصادفی با 4 بند 9 جمله ای ایجاد می کند:

=Lorem(4,9)

هنگامی که یک سند ورد جدید ایجاد می کنید، می توانید متن های تصادفی را در آن تولید کرده و برخی ویژگی ها و فونت های موجود در سیستم را با آن متن تصادفی آزمایش کنید. همچنین تولید متن های تصادفی یک روش مناسب برای داشتن نمای کلی از آنچه قرار است بنویسید و اینکه چه بخش هایی باید پوشش داده شود، ارائه می کند. در این مطلب قصد داریم نحوه تولید متن تصادفی در نرم افزار Word را مورد بررسی قرار دهیم؛ تا انتهای آموزش با ما همراه باشید.

تولید متن تصادفی در Word

در فضای اینترنت امکان تولید متن های تصادفی آنلاین فراهم است و هیچ کمبودی از این نظر در سرویس های آنلاین وجود ندارد. شما می توانید یک تولیدکننده متن تصادفی یا تولید کننده lorem ipsum را جستجو کنید و آنچه را که می خواهید در فضای وب پیدا نمایید. مدل های پیچیده تر تولیدکننده متن تصادفی این امکان را به کاربر می دهند که طول جمله و تعداد پاراگراف موردنیاز خود را انتخاب کند. درصورتی که از نرم افزار مایکروسافت ورد استفاده می کنید و نمی خواهید به سراغ تولید کننده های متن تصادفی آنلاین بروید، می توانید به سادگی این کار را داخل خود برنامه انجام دهید. خوشبختانه در Word یک ابزار داخلی برای این کار وجود دارد که البته فقط در نسخه ویندوز کار می کند و کاربران مک به آن دسترسی ندارند.

چگونه متن تصادفی تولید کنیم؟

به کمک ابزار تولید متن در نرم افزار ورد می توانید طول متن موردنظر و سپس تعداد پاراگراف ها و جملات موجود در هر پاراگراف را انتخاب کنید. برای شروع موارد زیر را دنبال کنید:

 • داخل سند وردی که می خواهید در آن متن تصادفی ایجاد کنید، کلیک نمایید.
 • عبارت  =rand()    را وارد کرده و سپس کلید اینتر را فشار دهید.

 • متن تصادفی تولید شده و در صفحه قرار می گیرد.
 • به جهت تنظیم مواردی ازجمله تعداد پاراگراف ها و… از فرمت زیر استفاده کنید.

=rand(3,4)

 • عدد 2 نشان دهنده تعداد جملات هر پاراگراف و عدد 1 نشان دهنده تعداد پاراگراف است.

مطلب مرتبط:  آموزش ساخت کتاب در نرم افزار Word

تولیدکننده Lorem Ipsum در برنامه Word

درصورتی که تمایل به استفاده از متن Lorem Ipsum در نرم افزار ورد دارید، می توانید از تولید کننده داخلی متن تصادفی در خود برنامه استفاده نمایید؛ برای این کار کافی است مراحل زیر را دنبال کنید:

 • برنامه ورد را باز کنید.
 • یک سند جدید ایجاد کنید.
 • عبارت ()lorem= را تایپ کرده و سپس کلید اینتر را فشار دهید.

 • همچنین می توانید از فرمت استفاده شده برای متن های تصادفی که در بالا گفته شد، استفاده کنید، بطوریکه:

=lorem(1,2)

 • عدد 2 نشان دهنده تعداد جملات هر پاراگراف و عدد 1 نشان دهنده تعداد پاراگراف است.

تولید کننده متن Pangram در نرم افزار Word

پانگرام یک جمله انگلیسی است که شامل تک تک حروف الفبای این زبان می شود. درصورتی که قصد دارید دستخط خود را بهبود ببخشید، متن پانگرام برای تمرین بسیار مناسب است. یکی دیگر از کاربردهای پانگرام، پیش نمایش حروف و فونت ها است. برای ایجاد پانگرام در برنامه ورد مراحل زیر را دنبال کنید:

 • نرم افزار Word را اجرا کنید.
 • یک سند جدید ایجاد کرده و روی آن کلیک کنید.
 • عبارت ()ran.old= را وارد کرده و سپس کلید اینتر را فشار دهید.
 • به جهت تغییر در تعداد پاراگراف ها و جملات موجود در آنها همانند روش گفته شده در بالا عمل کنید.

=rand.old(1,2)

 • عدد 2 نشان دهنده تعداد جملات هر پاراگراف و عدد 1 نشان دهنده تعداد پاراگراف است.

سخن پایانی

متن تصادفی یک روش عالی برای قالب بندی اسناد در ورد قبل از نوشتن متن اصلی هستند. اگر قصد دارید یک الگو برای سند ورد (برای مثال نحوه نگارش رزمه، پروپوزال و…) تولید کنید، بهترین روش استفاده از متن های تصادفی به منظور قالب بندی نهایی کار است.