بخش های اصلی دراپ شیپینگ

یکی از مشکلات اصلی اکثر ما برای راه اندازی کسب و کار این است که در ابتدای راه بودجه خیلی محدودی داریم. در این مقاله به شما روشی معرفی می کنیم که با سرمایه کم، یک کسب و کار اینترنتی راه اندازی کنید.یک سوال، اگر همین الان بخواهید یک فروشگاه راه اندازی کنید، چقدر سرمایه نیاز دارید؟ خب در کم ترین حالت برای اجاره مغازه، تامین محصول، استخدام نیرو و… نیاز به چیزی بین 50 تا چند صد میلیون تومان بودجه دارید. خیلی از ما چنین پولی را نداریم و به همین دلیل هم قید راه اندازی کسب و کار را می زنیم. نحوه انتخاب محصولات پرفروش برای دراپشیپینگ  را برای شما عزیزان شرح داده ایم.

دراپ شیپینگ چیست؟ مزایا و معایب راه اندازی فروشگاه بدون موجودی

اما اگر یک روش به شما آموزش بدهم که با کم تر از 5 میلیون تومان بتوانید کسب و کار شخصی تان را راه اندازی کنید چه؟! دراپ شیپینگ دقیقا همین روش جادویی است که در این مقاله همه چیزش را به شما آموزش می دهم.

دراپ شیپینگ یکی از روش های راه اندازی کسب و کار فروشگاهی است. در این روش، خرده فروش محصولی که به مشتری می فروشد را در انبار ندارد. در واقع محصول او را یک تولیدکننده یا تامین کننده دیگر برای مشتری می فرستد. این یعنی چه؟

تصور کنید من علاقه دارم یک فروشگاه در زمینه فروش لوازم کوهنوردی داشته باشم، اما خب نه هزینه کافی برای اجاره انبار دارم و نه اصلا آنقدر سرمایه که بتوانم محصولات را بخرم و در انبار موجود کنم. پس به سراغ آقای سعادت می روم که خودش یک فروشگاه بزرگ محصولات کوهنوردی دارد. حالا با او قرارداد می بندم و تعیین می کنم که در صورت فروش هر مقدار از محصولاتش، درصدی سود به من بدهد.

بعد، از محصولاتش عکس می گیرم و در وب سایت اینترنتی خودم قرار می دهم. در ادامه به محض اینکه مشتری محصولی را از من خرید، با فروشگاه آقای سعادت تماس گرفته و اطلاعات مشتری مثل شماره تماس، آدرس و… را برای او ارسال می کنم.

به این ترتیب آقای سعادت محصول را برای مشتری ارسال می کند. در مورد نحوه پرداخت هزینه محصول به آقای سعادت هم طبق توافق قبلی، همان زمان سفارش محصول یا بعد از رسیدن تعداد محصولات به یک عدد مشخص، بدهی تسویه می شود. این دقیقا یک مدل دراپ شیپینگ است!بنابراین تفاوت این مدل فروش با مدل عادی این است که عملا به سرمایه ای برای اجاره انبار نیاز نداریم و لازم نیست برای خرید محصول هزینه کنیم.

آیا Dropshipping در فروشگاه حضوری هم ممکن است؟

اصولا دراپ شیپینگ در کسب و کارهای آنلاین، هم درآمد زیادی دارد و هم فرآیند اجرایش آسان است. اما خب در هر حال در یک فروشگاه حضوری هم می توانید به شکل دراپ شیپینگ فعالیت کنید. البته در این روش باید یک هزینه برای اجاره مغازه و سپس بودجه برای خرید محصول یا محصولات مورد نظر در تعداد کم برای نمایش به مشتری و همینطور فروش حضوری داشته باشید.

مثلا یکی از دوستان من کسب و کارش به همین شکل است. دوست یک مغازه لوازم خانگی دارد و فقط یک نمونه از هر محصول را برای نمایش به مشتری در مغازه دارد. وقتی مشتری مثلا یک یخچال می خرد، دوست من با تامین کننده ای که دارد تماس می گیرد و آدرس مشتری را برای او می فرستد. تامین کننده که در این جا معمولا نماینده آن برند است، محصول را برای مشتری می فرستد و نصب می کند. این مورد یکی از نمونه های دراپ شیپینگ است.

اما خب مدل بهتر برای کسب و کارهای حضوری، اجرای دراپ شیپینگ در دفاتر فروش است. منظورم آن دفاتری است که کار فروش را صرفا به شکل تلفنی انجام داده و قرار نیست مشتری برای دریافت جنس به محل شان مراجعه کند.

مزایای دراپ شیپینگ

همین حالا تعداد زیادی از کسب و کارهای بزرگ در حال فعالیت به روش دراپ شیپینگ هستند. حتی جالب است بدانید که دیجی کالا هم با بعضی از فروشندگان به شکل دراپ شیپینگ همکاری می کند و عملا محصولاتی را در معرض فروش قرار داده که اصلا در انبار خودش موجود نیست. این محصولات توسط خود فروشندگان برای مشتری ارسال می شود. در هر حال بیایید با مزایای دراپ شیپینگ بیشتر آشنا شویم.

1_ بدون نیاز به سرمایه زیاد

بزرگ ترین مزیت دراپ شیپینگ این است که به شما امکان راه اندازی یک فروشگاه با تعداد زیادی کالا بدون نیاز به سرمایه زیاد را می دهد. به طور عادی همانطور که بالاتر هم گفتم، قطعا برای شروع کسب و کارتان نیاز دارید سرمایه زیادی را برای تهیه محصول کنار بگذارید اما خب در این روش، شما پولی که از مشتری گرفته اید را بعد از کسر سود به تامین کننده یا تولیدکننده می دهید و نیاز ندارید هیچ سرمایه در گردشی داشته باشید.

2_ شروع آسان

راه اندازی کسب و کار به روش Dropshipping بسیاری از مشکلاتی که در حالت عادی وجود دارد را حذف می کند. مثلا:

 • دیگر نیاز نیست دائما با محصولات فیزیکی سر و کار داشته باشید،
 • از شر انبارداری راحت می شوید،
 • با مشکلات بسته بندی روبرو نیستید،
 • حمل سفارشات از شما زمان نمی گیرد،
 • در حسابداری به مشکل نمی خورید.

3_ کاهش هزینه های اضافه

یک کسب و کار سنتی یا عادی چه هزینه های اضافه ای دارد؟

 • مزایا و بیمه نیروها،
 • هزینه های آب و برق و گاز محل،
 • مالیات،
 • اجاره مکان
 • و…

اما اگر کسب و کار شما از نوع دراپ شیپینگ باشد، چنین هزینه هایی نخواهید داشت. در واقع بسیاری از این نوع کسب و کارها، صرفا به کمک یک لپ تاپ یا رایانه از خانه مدیریت می شوند! در ادامه هم در صورتی که درآمد کسب و کار بالا برود، ممکن است هزینه های بسیار جزئی گسترش فروشگاه اینترنتی به آن اضافه شود نه چیز دیگری.

4_ مکان جغرافیایی قابل انعطاف

احتمالا همه شما بارها تصاویری را مشاهده کرده اید که در آن یک نفر لب دریا نشسته، لپ تاپش را روی پایش گذاشته و پول در می آورد. خب به نظر من قطعا یکی از همین افرادی که در تصاویر می بینید، یک صاحب کسب و کار دراپ شیپینگ است! چراکه برای مدیریت این کسب و کارها صرفا به یک رایانه و اینترنت نیاز دارید، بنابراین در هر محلی می توانید کسب و کارتان را مدیریت کنید و از آن پول در بیاورید.

5_ افزایش انعطاف در انتخاب محصول

تصور کنید می خواهید برای فروشگاه فیزیکی خودتان از عمده فروش جنس بخرید. در این شرایط باید به موارد زیادی از جمله:

 • محدودیت فضای مغازه،
 • بودجه خرید،
 • ذائقه مشتریان،
 • و…

دقت کنید. اما زمانی که می خواهید به فروشگاه آنلاین خودتان محصول اضافه کنید باید به چه چیزی دقت کنید؟ هیچ! در واقع فروشگاه های دراپ شیپینگ دست شما را حسابی برای انتخاب محصول فروشگاه تان باز گذاشته و عملا محدودیت خاصی را تحمیل نمی کنند.

6_ تست آسان

اصولا افرادی که در دنیای کسب و کار تجربه دارند یا حداقل کمی در موردش مطالعه کرده اند، ترجیح می دهند برای شروع یک کسب و کار یا حتی اضافه کردن یک دسته محصول به فروشگاه شان، ابتدا تست کنند.

یکی دیگری از مزایای دراپ شیپینگ این است که به شما اجازه می دهد با کم ترین ریسک ممکن محصول یا محصولات مورد نظر را تست کرده و در صورتی که بازخورد مناسب بود، کسب و کار را گسترش بدهید.

7_ ریسک پایین

به نظرتان شکست خوردن در یک کسب و کار سنتی چقدر ضرر مالی دارد؟ حالا شکست خوردن در یک کسب و کار آنلاین دراپ شیپینگ چه؟در بدترین حالت ممکن اگر در کسب و کار آنلاین تان شکست بخورید، تنها ضرری که داده اید، یک یا چند ماه زمانی است که برای آن صرف کرده اید.

حتی بعد از شکست خوردن می توانید از وب سایتی که دارید هم استفاده های دیگری بکنید! اما در مورد کسب و کار سنتی؛ در واقع در این کسب و کارها بخش اعظم سرمایه شما در صورت شکست خوردن از بین می رود.

8_ گسترش آسان

تصور کنید در کسب و کار عادی تان تعداد مشتری ها افزایش پیدا کرده و نزدیک به 3 برابر قبل فروش دارید. در این شرایط خب قطعا باید به فکر گسترش کسب و کار باشید. حالا چه مسیری پیش روی شماست؟

 • بزرگ تر کردن انبار،
 • بزرگ تر کردن فروشگاه،
 • استخدام نیروی جدید،
 • استخدام عنوان های شغلی جدید،
 • و…

اما در یک کسب و کار آنلاین دراپ شیپینگ شما قرار نیست هیچ کار خاصی انجام بدهید! در واقع همه فرآیندی که شما می خواستید در کسب و کار سنتی برایش نیرو استخدام کنید، به عهده تامین کننده محصول است. مهارت های مورد نیاز برای Drop shipping را در سایت میتوانید مشاهده کنید.

اگر هم بخواهیم خیلی محتاطانه حساب کنیم، شاید ابتدا نیاز داشته باشید کمی زیرساخت سایت را گسترش بدهید. این کار با پرداخت یک هزینه اندک به شرکت طراحی سایت مورد نظر، انجام می شود! همینطور ممکن است بخواهید یک نفر پشتیبان محصول هم استخدام کنید تا رضایت مخاطبان بیشتر از قبل شود. همین…