ژلوفن حاوی چه موادی است

آشنایی بیشتر و بهتر درباره ی داروی ارگوتامین  Ergotamine C

داروی ارگوتامین ( Ergotamine C) یا ارگوتامین کافئین( Ergotamine-Caffeine) که با نام تجاری   Cafergot در بازار شناخته می شود. از ارگوتامین  برای درمان برخی از سردردها استفاده می شود. این دارو بیشتر برای پیشگیری یا درمان سردردهای عروقی از جمله میگرن و سردردهای خوشه ای استفاده می شود. گشاد شدن رگ های خونی در سر می تواند موجب سردرد شود و ارگوتامین با تنگ کردن این عروق خونی سردرد را تسکین می دهد. و اما کافئین میزان جذب ارگوتامین را افزایش می دهد و همچنین عروق خونی گشاد شده را تنگ می کند.

نحوه استفاده از ارگوتامین Ergotamine C

مطابق دستور پزشک، ارگوتامین  را از طریق دهان با غذا یا بدون آن مصرف می کنند. معمولا در اولین علامت سر درد 2 قرص و بعد از آن هر نیم ساعت یک قرص مصرف شود تا سردرد تسکین پیدا کند. بیش از 6 قرص در هر جمله سردرد یا 10 قرص در یک دوره 7 روزه مصرف نکنید. اگر دکتر میگرن این دارو را برای جلوگیری از سر درد تجویز کرده بنابراین آن را مطابق دستور پزشک مصرف کنید. دوز مصرفی که پزشک برای شما در نظر می گیرد بر اساس شرایط شما متفاوت خواهد بود.  ارگوتامین اگر در اولین علامت سر درد مصرف شود بهترین عملکرد را خواهد داشت اگر تا بدتر شدن سر درد صبر کنید احتمالا این دارو به خوبی کار نکند.  پزشک قبل از شروع مصرف دارو معاینه قلب را انجام می دهد تا از سلامت قلبی شما مطمئن شود. پزشک ممکن است شما را راهنمایی کند تا اولین دوز ارگوتامین  را در کلینیک مصرف کنید تا از نظر عوارض جانبی مانند درد قفسه سینه شما را نظارت کند.  این نکته را فراموش نکنید که این دارو فقط در صورت نیاز مصرف می شود و برای استفاده روزانه طولانی مدت نیست. ارگوتامین به بسیاری از افراد کمک می کند تا دردهایشان تسکین پیدا کند اما در برخی موارد باعث اعتیاد می شود. در صورت ابتلا به اختلال مصرف مواد مخدر مانند مواد مخدر یا الکل این خطر ممکن است افزایش یابد. فراموش نکنید که این دارو را دقیقا طبق دستورالعمل پزشک خود مصرف کنید تا خطر اعتیاد را کاهش دهید. مصرف بیش از حد ارگوتامین موجب سردرد می شود یعنی اگر هر ماه بیش از 10 روز یا بیشتر از این دارو برای حملات میگرن استفاده می کنید این دارو ممکن است سردرد شما را بدتر کند. سعی کنید که دارو را بیشتر از دستورالعمل مصرف نکنید.

اثرات جانبی ارگوتامین

به یاد داشته باشید که پزشک این دارو را برای شما تجویز کرده است زیرا او قضاوت کرده است که سود  ارگوتامین برای شما بیشتر از عوارض آن می باشد و بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند عوارض جانبی جدی ندارند.

 • شایعترین عوارض جانبی ارگوتامین سرگیجه، ضعف، حالت تهوع، ناراحتی معده، بی قراری، مشکل خواب، استفراغ، خارش خفیف و تورم می باشد. در صورت بروز عارضه جانبی که باعث آزار شما می شود یا از بین نمی رود به پزشک خود اطلاع دهید.
 • در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی ، از جمله: ضربان قلب (آهسته، سریع، نامنظم) مشکل تنفس، بی حسی و سوزن سوزن شدن انگشتان دست و انگشتان پا ، درد ، ضعف عضلانی ، انگشتان دست و پا به رنگ آبی، معده درد شدید، شکم درد ، کمردرد ، علائم مشکلات کلیوی به پزشک خود مراجعه کنید.
 • در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی از جمله: درد قفسه سینه، درد فکف درد بازوی چپ ، گیجی ، لکنت زبان، اختلال در گفتار ، تغییرات بینایی ، ضعف در یک طرف بدن سریعاً به پزشکی مراجعه کنید.
 • واکنش آلرژیک بسیار جدی به ارگوتامین بسیار کم است. با این حال ، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی ، از جمله: خارش و تورم (به خصوص صورت ، زبان، گلو) ، سرگیجه شدید ، مشکل تنفس ، سرفه خشک، فوراً به کمک پزشکی بروید

موارد احتیاط

 • قبل از استفاده از این دارو، اگر به ارگوتامین یا کافئین حساسیت دارید ، به پزشک خود بگویید. یا به. این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد ، که می تواند باعث واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.
 • قبل از اینکه شروع به مصرف دارو کنید، سابقه پزشکی خود را به پزشک بگویید مخصوصا اگر مشکلات گردش خون در دست ها، معده، پاها و بازوها دارید یا مشکلات قلبی (همچون درد در قفسه سینه، ضربان قلب نامنظم، حمله قلبی)، بیماری کبدی، بیماری کلیوی دارید.
 • در صورت داشتن هر یک از این شرایط ، از جمله: فشار خون بالا ، کلسترول بالا ، دیابت ، سابقه خانوادگی بیماری قلبی ، اضافه وزن ، یائسگی (زنان) ، سن بیش از 40 سال (مردان) به پزشک خود اطلاع دهید.
 • حین استفاده از ارگوتامین از محصولات دخانیاتی و نیکوتینی استفاده نکنید چرا که خطر عوارض جانبی جدی مانند مشکلات قلبی و کاهش جریان خون در مغز، دستها، پاها را افزایش دهد.
 • قبل از انجام عمل جراحی به پزشک خود بگویید که از این دارو و همه محصولات استفاده شده استفاده می کنید.
 • ارگوتامین نباید در دوران بارداری استفاده شود چون ممکن است به یک نوزاد متولد شده آسیب برساند. اگر باردار شدید یا فکر می کنید باردار هستید ، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.
 • ارگوتامین دارو به شیر مادر منتقل می شود و ممکن است اثرات نامطلوبی بر نوزاد شیرخوار بگذارد. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی ارگوتامین

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروهای شما را تغییر دهد یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. بدون تایید پزشک دوز داروها را شروع، متوقف یا تغییر ندهید.

 • اگر داروهای میگرن “تریپتان” نیز مصرف می کنید (مانند سوماتریپتان ، رزاتریپتان) ، باید دوز تریپتان را از دوز این دارو جدا کنید تا احتمال عوارض جانبی جدی را کاهش دهید. از پزشک خود بپرسید که چه مدت باید بین دوزهای این داروها صبر کنید.
 • بعضی از محصولات ممکن است حاوی کافئین یا موادی باشند که می توانند ضربان قلب یا فشار خون شما را افزایش دهند. برخی از نوشیدنی ها (مانند قهوه ، کولا ، نوشیدنی های انرژی زا) نیز ممکن است حاوی کافئین باشند. به پزشک خود بگویید که از چه محصولی استفاده می کنید و نحوه استفاده بی خطر از آن (به ویژه محصولات سرفه و سرماخوردگی ، کمکهای رژیم غذایی یا سایر محصولات سردرد) را بپرسید.
 • ارگوتامین ممکن است در برخی آزمایشات پزشکی و آزمایشگاهی (از جمله آزمایش های تصویربرداری دی پیریدامول – تالیوم ، سطح کاتکول آمین ادرار / 5-HIAA) تداخل ایجاد کند ، که احتمالاً باعث نتایج آزمایش نادرست می شود. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و کلیه پزشکان از استفاده شما از این دارو مطلع هستند.

نحوه نگهداری از ارگوتامین

 • داروی ارگوتامین را باید دور از نور و رطوبت نگهداری کرد و دمای مناسب برای نگهداری آن، دمای اتاق می باشد.
 • به هیچ عنوان دارو را در حمام یا مکان های مرطوب نگهداری نکنید.
 • دور از دسترس کودکان و حیوانات باشد.

3.8/5

(8 نظر)

مصرف مسکن در بارداری چگونه است؟ لیست داروهای مجاز در بارداری

استفاد از داروهای مسکن در بارداری آیا مجاز و بی خطر است؟ شرایط استفاده از قرص های مسکن و آرام بخش در دوران بارداری به چه شکل است؟ لیست داروهای مجاز و غیر مجاز در دوران حاملگی شامل چه مواردی است؟ کدام دارو باعث ناقص شدن جنین می شود؟ اصولا هنگام تصمیم گیری برای مصرف یک دارو در دوران بارداری، مهم است که در مورد اثرات احتمالی آن دارو بر روی کودک خود اطلاعاتی داشته باشید. زیرا بیشتر داروهای مصرف شده در دوران بارداری از جفت عبور کرده و و وارد جریان خون جنین می شوند.

پس قبل از مصرف هر دارویی در دوران بارداری از جمله داروهای مسکن، با داروساز، ماما یا پزشک خود در مورد بی خطر بودن آن مشورت کنید.

از عوارض مصرف خودسرانه انواع مسکن در بارداری یا داروهای دیگر می توان به تاخیر در رشد، ناتوانی ذهنی، نقایص مادرزادی، سقط جنین و مرده زایی اشاره کرد. خوشبختانه امرزوه داروهای مسکن بی خطری وجود دارند که پزشک متخصص زنان و زایمان می تواند در شرایط حاد برای تجویز آن ها اقدام کند.

در این مطلب قصد داریم شما را با لیست مسکن های مجاز در بارداری شامل انواع آمپول مسکن در بارداری، شیاف مسکن در بارداری و قرص مسکن در بارداری، داروهای مجاز در بارداری برای سرماخوردگی و داروهای معده مجاز در بارداری آشنا کنیم.

نحوه دسته بندی داروها در بارداری

در حال حاضر یک طبقه بندی کلی برای داروهای مجاز و غیر مجاز مخصوص زنان باردار وجود دارد که عبارت است از:

 • داروهای گروه A: داروهایی که توسط تعداد زیادی از زنان باردار مصرف شده اند و شواهدی در مورد خطر بروز نقص مادرزادی ناشی از آن ها وجود ندارد.
 • داروهای گروه B: داروهایی که تنها توسط تعداد محدودی از زنان باردار مصرف شده اند و داده های انسانی از آن ها وجود ندارد. فقط مطالعات حیوانی آن ها را بی خطر تلقی می کنند.
 • داروهای گروه B1: مطالعات حیوانی هیچ افزایش خطر احتمالی را نشان نداده اند.
 • داروهای گروه B2: مطالعات حیوانی در مورد آن ها محدود است و با این وجود به نظر نمی رسد که خطر افزایش بروز عوارض دارویی وجود داشته باشد.
 • داروهای گروه B3: اگرچه مطالعات حیوانی افزایش خطر بروز عوارض را نشان می دهند، اما مشخص نیست که آیا این خطر در مورد انسان نیز صدق می کند یا خیر.
 • داروهای گروه C: داروهایی که به دلیل تأثیرات خود ممکن است بدون ایجاد نقص مادرزادی، به جنین آسیب های دیگری برسانند. این اثرات ممکن است برگشت پذیر باشند.
 • داروهیا گروه D: داروهایی که باعث نقایص مادرزادی می‎شوند. با این حال، مزایای سلامتی آن ها ممکن است بیشتر از خطرات و عوارض باشد.
 • داروهای گروه X: داروهایی که خطر نقایص مادرزادی بالایی دارند و نباید در دوران بارداری استفاده شوند.

پیشنهاد می کنیم پیش از مصرف مسکن در بارداری یا داروهای دیگر حتما به این دسته بندی دقت کنید. معمولا روی برچسب هر محصول دارویی ذکر می شود که مصرف آن برای خانم های باردار مجاز است یا خیر.

بهترین مسکن های دوران بارداری

داروهای ضد درد که به آن ها مسکن نیز گفته می شود، می توانند بدون نسخه (OTC) یا با نسخه تهیه شوند. به طور طبیعی، مسکن های تجویزی معمولاً قوی تر از داروهای OTC هستند و همچنین خطرات احتمالی بیشتری را برای جنین در حال رشد ایجاد می کنند.

با این حال، مصرف خودسرانه مسکن های OTC در دوران بارداری بدون خطر نیست. پس حتماً قبل از مصرف هر دارویی در دوران بارداری، اعم از OTC یا تجویزی، با پزشک خود مشورت کنید. در ادامه به لیستی از داروهای بی خطر و مجاز در دوران بارداری اشاره خواهیم کرد.

نوشته های مشابه

 • تهوع بارداری و روش های درمان آن چیست؟

  1401-05-01

 • ورم پا در بارداری، علل و روش­های درمان

  1401-04-29

داروی مسکن استامینوفن در دوران بارداری

اصولا مصرف استامینوفن در دوران بارداری بی خطر در نظر گرفته می شود و در درجه اول برای رفع سردرد بارداری، کاهش تب، کاهش درد عضلانی و بهبود گلودرد استفاده می شود. طبق آمار، تقریباً 50 درصد از زنان باردار در سه ماهه اول از آن استفاده می کنند. معمولا رایج ترین مسکنی است که پزشکان به زنان باردار اجازه مصرف آن را می دهند.

با این حال، اخیرا نگرانی هایی در مورد مصرف آن در طی 9 ماه بارداری مطرح شده است. برخی از تحقیقات به طور فزاینده ای ارتباط بین مصرف استامینوفن قبل از تولد و بروز مشکلات رفتاری در دوران کودکی، از جمله اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD) را پیدا کرده اند.

برای مثال، یک مطالعه در سال 2019 نشان داد نوزادانی که در معرض سطوح بالای استامینوفن در رحم قرار می گیرند، خطر بیشتری برای تشخیص اوتیسم یا ADHD در دوران کودکی دارند.

بنابراین، با وجود اینکه استامینوفن با مشکلات بزرگی مانند سقط جنین یا نقایص مادرزادی مرتبط نیست و پزشکتان می گوید مصرف آن اشکالی ندارد، تا جایی که می توانید برای مدت کوتاهی از شیاف استامینوفن در بارداری یا استامینوفن 500 در بارداری استفاده کنید.

در یک مطالعه ثابت شده است که مصرف روزانه استامینوفن برای دوره های طولانی (28 روز یا بیشتر) می تواند کودک شما را در معرض خطر بیشتر تاخیر در رشد خفیف یا اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD) قرار دهد.

تحقیقات دیگر نشان داده اند که مصرف روزانه استامینوفن در نیمه دوم بارداری احتمال خس خس سینه یا آسم را در کودک افزایش می دهد.

استامینوفن کدئین در بارداری به دلیل داشتن ماده مخدر منع مصرف دارد. زیرا مصرف انواع مواد مخدر با خطر کم وزنی نوزاد هنگام تولد، نارس بودن، مرده زایی و نقایص مادرزادی ( در مغز، قلب، دستگاه تناسلی و دستگاه ادراری جنین) و غیره همراه است.

داروهای مسکن NSAID

داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) شامل آسپرین، ادویل یا موترین (ایبوپروفن)، دیکلوفناک و ناپروکسن است.

اگرچه در اکثر موارد مصرف آسپرین در بارداری توصیه نمی شود اما ممکن است پزشک برای درمان مشکلات پزشکی در بارداری مانند پره اکلامپسی آن را تجویز کند. مطالعات نشان داده اند که مصرف روزانه دوز کم آسپرین بعد از هفته دوازدهم بارداری، امکان پیشگیری از عوارض زنان باردار در معرض خطر زایمان زودرس ناشی از پره اکلامپسی را فراهم می کند. آسپرین خطر لخته شدن خون را در این بیماران کاهش می دهد.

 اگرچه تا هفته 20 ام بارداری مصرف ایبوپروفن و ناپروکسن در بارداری بی خطر در نظر گرفته می شود، اما در نیمه دوم بارداری تمام NSAID ها منع مصرف دارند. زیرا می توانند منجر به کاهش مایع آمنیوتیک و بروز سایر عوارض برای جنین از جمله مشکلات کلیوی، قلبی و رشدی شوند. معمولا عواقب آن ها می تواند کشنده باشد.

تحقیقات نشان می دهند که سطوح پایین مایع آمنیوتیک، وضعیتی که به نام الیگوهیدرآمنیوس شناخته می شود، تنها پس از دو روز استفاده از NSAID در زنان باردار پس از هفته 20 ام بارداری قابل مشاهده است. پس از تشخیص مشکل و قطع دارو، حجم مایع آمنیوتیک معمولاً به حالت عادی باز می گردد.

پس در مورد مصرف قرص ناپروکسن در بارداری، مصرف ژلوفن در بارداری و حتی شیاف دیکلوفناک در بارداری با احتیاط عمل کنید.

داروی آکسار در دوران بارداری

قرص آکسار در واقع ترکیبی از استامینوفن، کافئین و آسپرین است و به همین دلیل به عنوان آ سی آ (ACA) شناخته می شود. یک ضد درد، ضد التهاب و ضد تب رایج است. ازآنجایی که حاوی کافئین و آسپرین است مطمئنا به عنوان یک خانم باردار اجازه مصرف طولانی مدت آن به خصوص در سه ماه اول بارداری را ندارید.

از عوارض قرص آکسار در بارداری می توان به کم وزنی نوزاد هنگام تولد، سقط جنین و افزایش خونریزی در زمان زایمان اشاره کرد.

بنابراین در پاسخ به سوال کدام داروهای مسکن در دوران بارداری بی خطرند؟ می توان گفت که مصرف حتی بی خطرترین داروهای مسکن در بارداری توصیه نمی شود. زیرا عوارض مصرف مسکن در دوران بارداری برای جنین را نمی توان دست کم گرفت.

مسکن هایی که برای زنان باردار ممنوع است

داروهای ضد درد اپیوئیدی مسکن های قوی هستند که معمولا برای رفع دردهای شدید ناشی از جراحات، جراحی، کارهای دندانپزشکی یا سردردهای میگرنی استفاده می شوند. حاوی مواد افیونی هستند که از گیاه خشخاش استخراج می شوند. تمام مواد افیونی به عنوان مواد مخدر در نظر گرفته می شوند و به همین دلیل بدون نسخه نمی‎توانید داروهای ضد درد اپیوئیدی را تهیه کنید. این مسکن های تجویزی در چندین شکل و نام های تجاری مختلف موجود هستند، از جمله:

 • کدئین
 • اکسی کانتین (اکسی کدون)
 • پرکوست (اکسی کدون و استامینوفن)
 • رکسانول (مورفین)
 • دمرول (مپریدین)
 • دوراژیک (فنتانیل)
 • ویکودین (هیدروکودون و استامینوفن)

ازآنجایی که مواد افیونی داروهای قوی با اثرات نامطلوب هستند، زمانی که فواید آن ها بر خطرات احتمالی غالب باشد، پزشکان استفاده از این داروها را در خانم های باردار مجاز اعلام می کنند.

هیچ مدرکی مبنی بر بی خطر بودن مصرف هر میزان از مواد مخدر در دوران بارداری وجود ندارد و تحقیقات زیادی حاکی از خطرات جدی مانند سقط جنین، مرده زایی یا زایمان زودرس هستند. حتی احتمال مشاهده وزن کم نوزاد هنگام تولد و مشکلات تنفسی و تغذیه وجود دارد. اصولا پزشک شما ممکن است بتواند داروی مشابهی را تجویز کند که استفاده از آن در دوران بارداری ایمن تر باشد.

لیست داروهای مجاز سرماخوردگی در بارداری

خانم های باردار در طول 9 ماه باردرای ممکن است بارها دچار سرماخوردگی شوند. حتی خطر بروز آنفولانزا و کووید-19 آن ها را تهدید می کند. زیرا بارداری منجر به کاهش سطح ایمنی بدن می شود. تا قبل ار هفته 12 ام بارداری بهتر است از مصرف هر نوع داروی سرماخورگی اجتناب کنید و از درمان های خانگی استفاده کنید. پس از این دوره و تا قبل از هفته 28 ام می توانید تحت نظر پزشک متخصص از داروهای زیر استفاده کنید:

 • قرص های مکیدنی برای رفع گلودرد
 • استامینوفن برای رفع تب و بدن درد
 • کربنات کلسیم برای رفع حالت تهوع یا سوزش سر دل
 • شربت سرفه دکسترومتورفان

اگر سرماخوردگی شما بیش از چند روز با درمان های خانگی و تغذیه سالم بهبود پیدا نکرد، حتما به پزشک مراجعه کنید. از مصرف خودسرانه انواع آنتی بیوتیک و داروهای ضد احتقان اجتناب کنید. قرص سرماخوردگی بزرگسالان حاوی آنتی هیستامین است و مصرف مداوم آن باعث کاهش هوشیاری جنین می شود.

کدام داروی معده در بارداری مجاز است؟

اصولا خانم های باردار در ماه های اول بارداری به دلیل افزایش هورمون پروژسترون با رفلاکس اسید معده به مری مواجه می شوند. این مشکل با افزایش سایز جنین و وارد شدن فشار به معده و مری، دوباره در ماه های آخر بارداری به سراغ مادر می آید.

سعی کنید ابتدا با کاهش حجم غذا، عدم مصرف مایعات حین غذا خوردن، پرهیز از مصرف غذاهای چرب و پرادویه، خوردن شام در ساعات اولیه شب و اصلاح وضعیت بدن هنگام خواب این مشکل را کنترل کنید. اگر همچنان درگیر بودید، تحت نظر پزشک امکان مصرف داروهای ضد اسید معده در بارداری مانند موارد زیر وجود دارد:

 • قرص معده فاموتیدین در بارداری
 • قرص معده امپرازول در بارداری
 • شربت معده در بارداری مانند آلومینیوم ام جی

یکی از سوالات رایج بسیاری از خانم ها این است که رانیتیدین در بارداری آیا مجاز است؟ اخیرا مصرف این قرص برای سوزش معده در بارداری توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) ممنوع اعلام شده است. زیرا ترکیبات سرطان زا در آن کشف شده است.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

به یاد داشته باشید که همیشه قبل از مصرف تمام داروهای مسکن (با نسخه و بدون نسخه) با پزشک متخصص زنان و زایمان مشورت کنید. درحالی که بعضی از داروهای مسکن در بارداری بی خطر هستند اما برخی از داروهای مسکن بدون نسخه و تجویزی می توانند عوارض جدی و حتی کشنده را برای جنین و مادر ایجاد کنند.

درصورتی که شرایط مراجعه حضوری را ندارید، پیشنهاد می کنیم از صدها پزشک آنلاین زنان و زایمان پذیرش 24 مشاوره آنلاین تلفنی و متنی بگیرید. مشکلات خود را مطرح کرده و از مشاوره های بهترین دکتر آنلاین زنان برای درمان استفاده کنید. در این سامانه، امکان پرسش و پاسخ و مشاهده نظرات در مورد مصرف مسکن در بارداری وجود دارد.

3.3/5

(12 نظر)