چگونه Sheetها را در اکسل مخفی کنیم و چگونه شیت های مخفی را Unhide کنیم؟

در نرم افزار اکسل می توان از ورک شیت های مختلف برای کار با داده های مختلف استفاده کرد و در هر صفحه به صورت جداگانه جداول و نمودارهایی قرار داد. مخفی کردن یا Hide کردن صفحات نیز ممکن است و محیط اکسل را خلوت تر می کند. با کلیک روی Sheet1  و Sheet2 و … می توان صفحه ی فعال را تغییر داد و همین طور می توان برای هر صفحه، نامی مرتبط با محتویات آن انتخاب کرد.

در این مطلب به آموزش مخفی کردن و از حالت مخفی خارج کردن Sheetها در مایکروسافت اکسل و همین طور روش مخفی کردن صفحات Excel به گونه ای که به راحتی نتوان از حالت مخفی خارج کرد، می پردازیم. با ما باشید.

مخفی کردن شیت هایی که حین کار با اکسل مفید نیستند و صرفاً  برای کاری مثل بایگانی کردن و نگه داشتن کپی از اطلاعات کاربرد دارند، روش خوبی برای خلوت تر کردن یک فایل اکسل است. در یک فایل اکسل می توان چندین Sheet مختلف را به صورت فعال و چندین شیت دیگر را به صورت مخفی ذخیره کرد و همین طور می توان برای کاربردی تر شدن فایل اکسل، برای هر صفحه نام خوبی انتخاب کرد تا به راحتی و با یک نگاه به پایین صفحات، صفحه ی دیگری که لازم داریم را پیدا کنیم.

چگونه یک Sheet را در Excel مایکروسافت مخفی کنیم؟

برای مخفی کردن یک یا چند صفحه ی اکسل، ساده ترین روش این است که روی نام صفحه ی مورد بحث در پایین نرم افزار، راست کلیک کنید و گزینه ی Hide را انتخاب کنید.

روش دیگر برای مخفی کردن سلول ها به صورت ردیفی یا ستونی و همین طور Hide کردن یک Sheet کامل، استفاده از منوی بالای صفحه است. در منوی بالای صفحه از تب Home و بخش Cells، روی آیکون Format کلیک کنید.

در منوی فرمت گزینه ی Hide & Unhide را انتخاب کنید و سپس روی Hide Sheet کلیک کنید تا صفحه ی فعلی، مخفی شود.

چگونه صفحات Hide شده در اکسل را از حالت مخفی خارج کنیم؟

برای Unhide کردن یک یا چند Sheet که قبلاً به صورت عمدی یا تصادفی مخفی کرده اید، در منوی بالای صفحه و از تب Home، روی گزینه ی Format در بخش Cells کلیک کنید. روی Hide & Unhide کلیک کنید و این بار روی گزینه ی Unhide Sheet کلیک کنید. اگر صفحه ی مخفی وجود نداشته باشد، طبعاً این گزینه خاکستری و غیرفعال خواهد بود. مثل تصویر قبلی.

پنجره ی کوچک Unhide در پایین صفحه نمایان می شود. صفحه ی موردنظر خود را انتخاب کنید و سپس روی OK کلیک کنید.

روش ساده تر و سریع تر برای دسترسی به این پنجره، راست کلیک کردن روی نام یکی از صفحات در پایین صفحه و انتخاب گزینه ی Unhide است. ادامه ی مراحل مثل قبل است.

چگونه چند صفحه ی اکسل را به یکباره مخفی یا Hide کنیم؟

برای مخفی کردن چند صفحه ی اکسل، ابتدا کلید Ctrl  را نگه دارید و سپس در پایین صفحه روی نام صفحات موردنظر خود، کلیک کنید تا چند صفحه با هم انتخاب شوند. قدم بعدی مثل روش مخفی کردن یک صفحه ی خاص است، می توان از منوی بالای صفحه و یا راست کلیک کردن روی یکی از صفحات انتخاب شده اقدام کرد و روی گزینه ی Hide یا Hide Sheet کلیک کرد.

برای مخفی کردن چند شیت پشت سر هم، کلید Shift  را نگه دارید و روی اولین و سپس آخرین صفحه کلیک کنید تا همه ی صفحات بینشان نیز انتخاب شوند. اکنون می توانید از دو روش موردبحث استفاده کنید و تمام صفحاتی که کنار هم بوده و با شیفت انتخاب شده اند را به یکباره مخفی کنید.

کلید میانبر برای مخفی کردن و از حالت مخفی خارج کردن صفحات در اکسل

اگر به راست کلیک کردن و یا استفاده از منوی بالای صفحه علاقه ندارید و به دنبال کلید ترکیبی هستید، ابتدا صفحات دلخواه برای مخفی کردن را انتخاب کنید و سپس کلید Alt و O را فشار دهید و در ادامه دو بار کلید H  را فشار دهید.

با فشار دادن کلید ترکیبی Alt + O و سپس کلید H و در نهایت U نیز می توان به پنجره ی Unhide دسترسی پیدا کرد. صفحه ی موردنظر را فلش های بالا و پایین کیبورد انتخاب کنید و سپس برای کلیک کردن روی OK، کلید Enter کیبورد را فشار دهید.

به این ترتیب بدون استفاده از کیبورد هم می توان صفحه را مخفی کرد و همین طور یکی از صفحات مخفی را آشکار یا Unhide نمود.

روش مخفی کردن صفحات اکسل به گونه ای که راحت از حالت مخفی خارج نشوند: با ویژوآل بیسیک

اگر نمی خواهید صفحات یک فایل اکسل، به راحتی با راست کلیک کردن و استفاده از گزینه ی Unhide، از حالت مخفی خارج شوند، می توانید از ویژوآل بیسیک استفاده کنید و البته نیازی به دانش برنامه نویسی نیست.

ابتدا باید Developer Tab را در اکسل فعال کنید. به این منظور روی منوهای بالای صفحه راست کلیک کنید و گزینه ی Customize the Ribbon را انتخاب کنید.

در پنجره ای که باز می شود، تیک گزینه ی Developer را اضافه کنید و روی OK کلیک کنید.

اکنون در تب دولوپر (برنامه نویس) روی Visual Basic کلیک کنید. ادیتور ویژوآل بیسیک برای کدنویسی باز می شود. در سمت چپ یا بخش Project نیز نمایی از صفحات اکسل را مشاهده می کنید. Sheet موردنظر خود را انتخاب کنید.

کمی پایین تر بخشی به اسم Properties وجود دارد که در ردیف اول جدول درون آن، نام صفحه ی انتخاب شده را رویت می کنید. در آخرین سطر جدول، گزینه ی Visible وجود دارد. روی منوی کرکره ای روبروی آن کلیک کنید و حالت 2 – xlSheetVeryHidden را انتخاب کنید که به معنی Very Hidden کردن یا کاملاً مخفی است و با Hidden کردن معمولی که قبلاً بررسی کردیم، متفاوت است. در نهایت پنجره ی ویژوآل بیسیک را ببندید.

اکنون اگر کاربر روی نام صفحات در پایین اکسل راست کلیک کند و گزینه ی Unhide  را انتخاب کند، در لیست نام صفحاتی که Very Hidden هستند را مشاهده نمی کند و فعالسازی نمایش از این روش ممکن نیست. برای نمایش مجدد می بایست مجدداً روی Visual Basic کلیک کنیم و خواص صفحات را به روشی که گفته شد، تغییر دهیم و به جای گزینه ی سوم، حالت اول را انتخاب کنیم.