علت روشن نشدن کولر گازی

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در یک روز گرم تابستانی که تازه از سر کار به خانه برگشته اید، با مشکل روشن نشدن کولر گازی مواجه شوید. در چنین شرایطی اولین چیزی که به ذهنتان می رسد این است که علت روشن نشدن کولر گازی را بررسی کرده و هرچه سریع تر با یک تعمیرکار یا سرویس کار کولر گازی تماس بگیرید تا این مشکل را برای شما حل کند. ما در این مقاله از می خواهیم اصلی ترین دلایل روشن نشدن کولر گازی را بررسی کرده و راه حل هایی را برای رفع سریع تر این مشکل به شما ارائه دهیم و همچنین در مورد قیمت کولر گازی گری 36000 موتور بزرگ اطلاعاتی را ارائه خواهیم داد.

1-     وجود مشکل در برق ورودی

یکی از اصلی ترین علت های روشن نشدن کولر گازی قطع بودن جریان برق ورودی به دستگاه است. بنابراین اگر به تازگی می خواهید برای فصل تابستان کولر خود را راه اندازی کنید یا اینکه به طور ناگهانی متوجه روشن نشدن آن شده اید، باید ابتدا از سالم بودن اتصالات برق ورودی به دستگاه مطمئن شوید. برای این کار حتما از یک فازمتر استفاده کنید و در صورت قطع بودن اتصالات، حتما به سراغ یک برقکار ماهر بروید.

2-     وجود اتصالی در سیم کشی دستگاه

گاهی اوقات ممکن است متوجه شوید که کولر خاموش و روشن می شود. حتی ممکن است کولر تا چند دقیقه پیش به طور کاملا معمولی کار کند، اما به طور ناگهانی روشن نشود. در این صورت علت روشن نشدن کولر گازی می تواند اتصالی کردن سیم کشی دستگاه باشد. در این صورت باید دقت کنید که همه سیم ها کاملا سالم باشند و نوساناتی هم در ولتاژ وجود نداشته باشد.

3-     قطع شدن جریان توسط مدارشکن

یکی دیگر از مواردی که مانع از راه اندازی اولیه کولر گازی می شود، مدارشکن است. این قطعه که در جعبه فیوز نصب می شود، وظیفه دارد از خطرات احتمالی که منجر به آتش سوزی می شوند، جلوگیری کند. به همین دلیل اگر هم زمان از چند وسیله برقی استفاده می کنید یا اینکه یکی از وسایل برقی تان خراب و مشکل دار است، باید انتظار داشته باشید که مدارشکن مانع از روشن شدن کولر گازی شود. زیرا در این حالت ولتاژ مصرفی شما به طور ناگهانی بالا رفته و در نتیجه مدارشکن برای جلوگیری از بروز مشکل، جریان را قطع کند.

بنابراین اگر متوجه شدید که کولر گازی شما روشن نمی شود و از سالم بودن اتصالات برقی اطمینان دارید، به سراغ جعبه فیوز بروید. اگر مدارشکن بر روی حالت On بود، با یک فازمتر سالم بودن آن را بررسی کنید. اما اگر مدارشکن بر روی حالت خاموش قرار داشت، آن را روشن کرده و صبر کنید تا ببینید آیا دوباره به حالت off برمی گردد یا نه؟ در صورت بازگشت به حالت خاموش، بدون دست کاری دوباره مدارشکن، با یک برق کار ماهر تماس بگیرید.

4-     کثیف بودن فیلتر کولر گازی

زیرا سرویس نشدن کولر می تواند به یکی از علت های روشن نشدن آن تبدیل شود. به ویژه اگر فیلتر کولر گازی به  موقع تمیز نشود، می تواند باعث از کار افتادن بقیه بخش ها شده و به این ترتیب در عملکرد این سیستم سرمایشی اختلال ایجاد کند. توصیه می شود که فیلترهای هوای کولر گازی را در بازه های زمانی یک ماهه تمیز کنید تا مشکلی برای دستگاه شما به وجود نیاید.

The reason why the air conditioner does not turn on

5-     یخ زدن کویل های کندانسور

یکی دیگر از علت های رایج روشن نشدن کولر گازی، یخ زدن کویل ها است. به طور معمول رطوبتی که توسط این سیستم سرمایشی جذب شده است، به صورت قطره  قطره تخلیه می شود. اما گاهی اوقات مواردی مانند کثیف بودن فیلترها، باعث می شوند که جریان هوا نتواند به خوبی در لوله ها جریان پیدا کرده و به این ترتیب رطوبت متراکم شده در محفظه، باعث یخ زدن کویل های کندانسور شود.

برای برطرف شدن این مشکل باید پوشش کولر گازی را بردارید تا مطمئن شوید که علت روشن نشدن کولر گازی یخ زدن کویل ها است. حالا باید برق کولر را قطع کرده و سشوار را بر روی پایین ترین درجه گرمادهی قرار داده و کویل ها را گرم کنید. سپس آب موجود روی آن ها را به طور کامل خشک کرده و دوباره برق را متصل کنید.

6-     خراب شدن ترموستات

یکی از مشکلات رایجی که باعث روشن نشدن کولر گازی اسپلیت می شود، خراب بودن یا تنظیم نادرست ترموستات است. در زمان راه اندازی کولر، حتما باید دقت کنید که ترموستات بر روی حالت سرمایشی قرار گرفته باشد و دمای آن حداقل 3 درجه از دمای فعلی اتاق کمتر باشد. اگر از ترموستات هایی استفاده می کنید که نیاز به باتری دارند، باید شارژ داشتن آن را بررسی کنید. همچنین اگر از ترموستات دیجیتال استفاده می کنید، حتما دقت کنید که نوشته های روی نمایشگر پررنگ باشند و سوسو نزنند. در غیر این صورت ترموستات خراب است و همین موضوع می تواند علت روشن نشدن کولر گازی باشد.

7-     خراب بودن سنسور دمایی کولر

سنسور دمای کولر گازی یا ترمیستور وظیفه دارد دمای هوای اتاق را اندازه گیری کرده و در صورت لزوم، به برد فرمان دستور روشن شدن کمپرسور را بدهد. بنابراین در صورتی که کولر گازی پنجره ای خود را بر روی حالت خودکار قرار داده اید، ممکن است خراب شدن ترمیستور مانع از روشن شدن آن شود.

8-     گرفتگی لوله تخلیه آب

یکی دیگر از دلایل روشن نشدن کولر گازی این است که مسیر تخلیه آب آن دچار گرفتگی شده است. این موضوع می تواند سوئیچ شناوری را فعال کرده و به این ترتیب با هشدار دادن به برد، مانع از راه اندازی سیستم سرمایشی شود. برای این کار باید حتما سینی را به طور مرتب خالی کنید و یا اینکه مطمئن شوید که مسیر مجرا کاملا باز است. سپس سوئیچ شناوری را در حالت خاموش قرار داده و دوباره کولر را روشن کنید.

9-     خراب بودن برد کولر گازی

برد الکتریکی کولر گازی یکی از قطعات اصلی در روشن شدن این دستگاه است. دقت کنید که در صورت خراب شدن برد، چاره ای جز تعویض آن ندارید و برای این کار حتما باید با یک متخصص در زمینه تعمیر کولر گازی تماس بگیرید. در صورتی که سریعا به این مشکل رسیدگی نکنید، سایر قسمت ها هم دچار خرابی خواهند شد.

10- خراب شدن کندانسور

کندانسور در کولر گازی وظیفه دارد که هوای گرم منزل را خارج کرده و هوای خنک را جایگزین آن کند. در صورتی که در این فرایند اختلالی ایجاد شود، فشار زیادی به کمپرسور وارد شده و دمای آن به شدت افزایش پیدا می کند. همین موضوع می تواند به طور کامل عملکرد کولر را متوقف کرده و مانع از روشن شدن آن شود. به همین دلیل حتما باید از یک سرویسکار کولر گازی برای بررسی سلامت این قطعه کمک بگیرید. در صورتی که با این مشکل مواجه شدید می توانید به صفحه “ثبت خدمات سرمایشی ” مراجعه نمایید و خدمات مورد نیاز خود را پیدا و ثبت نمایید تا متخصصان در سریع ترین زمان با شما تماس بگیرند و مشکل تان را رفع کنند.

11- خراب شدن ریموت کنترل

اگر معمولا از کنترل برای روشن کردن کولر گازی استفاده می کنید و حالا متوجه شده اید که کولر با ریموت روشن نمی شود، شاید مشکل از ریموت کنترل شما باشد. در این حالت باید ببینید که آیا سیستم سرمایشی به صورت دستی راه اندازی می شود یا نه؟ در صورتی که کولر به شکل دستی روشن شد، باید به دنبال علت کار نکردن کنترل کولر گازی بروید.

12- خراب شدن موتور فن

موتور فن کولر گازی هم یکی دیگر از قطعاتی است که وظیفه به جریان درآوردن هوا را بر عهده دارد و در داخل کندانسور قرار گرفته است. اگر مدت زیادی است که کولر گازی خود را خریداری کرده اید، ممکن است دلیل روشن نشدن سیستم سرمایشی شما خرابی موتور فن باشد. برای اطمینان از این موضوع باید برق کولر را قطع کرده و با استفاده از مولتی متر، سلامت این قطعه را بررسی کنید. البته که باز کردن کولر یک کار بسیار تخصصی است و حتما باید برای بررسی سلامت موتور فن از یک متخصص کمک بگیرید.