عمومیکسب و کار ایرانی

مهمترین خدمات حسابداری و حسابرسی چیست؟

خدمات حسابداری چیست؟ وظایف شرکت خدمات حسابداری

مسائل زیادی پیش روی کسب و کارها وجود دارد. یکی از این موارد، انجام خدمات حسابداری است که به طور مستقیم به تخصص بیزینس مرتبط نیست اما اجرای آن بعلاوه داشتن برنامه حسابداری خدماتی در شرکت الزامی می باشد. این که یک شرکت چگونه باید به برنامه حسابداری امور مالی خود بپردازد و بر اجرای آن فائق آید دغدغه بسیاری از شرکت هاست. در این مقاله به موضوعاتی چون: خدمات حسابداری چیست؟ شرکت خدمات حسابداری، انواع خدمات حسابداری، وظایف شرکت های ارائه دهنده خدمات، تعرفه ها و سوالات مهم آن خواهیم پرداخت.

حسابداری | حسابرسی

خدمات حسابداری چیست؟

خدمات حسابداری چیست؟ این سوالی می باشد که برای خیلی از افراد به وجود می آید، در پاسه به پرسش خدمات حسابداری چیست؟ باید بگوییم که خدمات حسابداری تمامی امور حسابداری مالی یک واحد اقتصادی را شامل می شود. این خدمات از کوچکترین کارهای حسابداری تا مهمترین انها را در بر می گیرد. همه امور و محاسبات مالی با توجه به قوانین آن باید صورت گیرد.

به عبارت دیگر، به تمام کارهایی که یک حسابدار در شرکت باید با توجه به اصول حسابداری و قوانین اداری انجام دهد خدمات حسابداری گفته می شود. یک واحد اقتصادی می تواند تمام یا بخشی از خدمات حسابداری خود را به شرکت های حسابداری بسپارد. در بسیاری شرکت ها تمام خدمات حسابداری توسط نیروی داخلی همان شرکت انجام می گیرد.

اهداف خدمات حسابداری چیست؟

خدمات حسابداری شامل تمام فعالیت های مربوط به امور مالی می باشد . این خدمات با تکمیل دفاتر مالی شروع می شود و با هدف تهیه صورت های مالی، تهیه گزارشات مالی، بررسی خروجی مالی شرکت، تهیه ترازآزمایشی و ترازنامه ادامه می یابد. خدمات حسابداری به شما گزارشی از عملکرد خود در بازه زمانی مشخصی ارائه می کند.

خدمات حسابداری با اهداف زیر فعالیت می کند:

  • تهیه اطلاعات مورد نیاز مدیران داخلی شرکت
  • اطلاعات لازم برای استفاده کنندگان خارجی نظیر سرمایه گذاران، بانک، اداره مالیات
  • تجزیه و تحلیل اطلاعات به دست آمده، محاسبه عوارض، بیمه، مالیات
  • ارائه اطلاعات لازم برای بخش های تولید، تصمیم گیری و فروش
  • مستند کردن رویداد های مالی
  • گزارش و تجزیه و تحلیل مالی از عملکرد شرکت

گزارشاتی که با استفاده از خدمات حسابداری به دست می آید نشان دهنده صحت عملکرد شرکت و تناسب آن است. در صورتی که صورت های مالی این گزارشات نشان دهنده سود کافی نباشد، ممکن است زنگ خطری به معنی زیان ده بودن شرکت باشد.

حسابرسی چیست؟

حسابرسی فعالیتی است که توسط آن، کار بخش حسابداری شرکت، بررسی و خروجی های آن تحت بازرسی قرار می گیرد. با استفاده از حسابرسی، خروجی های تهیه شده در واحد حسابداری بازرسی شده و صحت آنها مورد ارزیابی قرار می گیرد. این فعالیت مورد سنجش قرار می دهد که گزارشات و محاسبات در حسابداری از استانداردهای اصلی تبعیت کنند و محاسبات بدون اشکال انجام شده باشد. مسئولیت صحت صورت های مالی بر عهده بخش حسابرسی می باشد.

در صورت بروز ایراد در این محاسبات، موسسه یا شخص حسابرس باید از لحاظ حقوقی پاسخگو باشد. البته شرح کامل حسابرسی در این مقاله نمی گنجد، اگر شما هم جزء افرادی هستید که می خواهید اطلاعات خود را در زمینه حسابرسی افزایش بدهید، حتما مقاله حسابرسی چیست را مطالعه کنید.

اهداف خدمات حسابرسی چیست؟

ممکن است افراد به اشتباه یا به عمد در گزارشات حسابداری تغییراتی ایجاد نمایند. این تغییرات می تواند به دلیل اشتباه در محاسبات، یا جرائمی چون فرار مالیاتی و … باشد. خدمات حسابرسی وظیفه دارد با بررسی دقیق صورت های مالی، این خطاها را استخراج نماید و پس از اطلاع رسانی، در صورت اصلاح شدن، صحت آنها را تایید نماید. جلوگیری از بروز اشتباه در محاسبات حسابداری، اصلی ترین هدف حسابرسی می باشد.

بعضی از ادارات جهت تایید گزارشات مالی شرکت مقابل، درخواست اخذ تاییدیه از یک موسسه حسابرسی می نمایند.

نکته: خدمات حسابرسی به اعتبار سنجی فعالیت های حسابداری می پردازد. به طور کلی، نظارت بر خدمات حسابداری توسط حسابرسی انجام می گردد.

مهم ترین خدمات در یک شرکت حسابداری

یک شرکت حسابداری معتبر خدمات متنوعی را در زمینه های مختلف مالی به شرکت ها و کسب و کارها ارائه می کند. این خدمات در دسته بندی های مختلفی قرار می گیرند. در ادامه، 4 مورد از مهم ترین و اصلی ترین خدماتی که در شرکت های حسابداری ارائه می شوند معرفی کرده و آن ها را بررسی خواهیم کرد.

·         خدمات حسابرسی در شرکت های حسابداری

    خدمات حسابرسی بخشی از خدماتی است که در شرکت های حسابداری ارائه می شود. با توجه به اهمیت امور مالی و مدیریت آن ها در شرکت ها، استفاده از خدمات حسابرسی یکی از موارد ضروری به شمار می رود. حسابرسی شامل مجموعه ای از کنترل ها و بررسی ها در اسنا و مدارک و اطلاعات مالی یک کسب و کار می شود. با انجام این فعالیت ها، حسابرس یک گزارش کامل از نحوه مدیریت مالی و حسابداری در شرکت ارائه می کند تا مدیران را از ایرادات و مشکلات مطلع سازد.

    ارائه گزارش حسابرسی به امور مالیاتی از اهمیت بالایی برخوردار است و عدم توجه به این موضوع، جریمه های سنگینی را متوجه کسب و کارها خواهد کرد. در بسیاری از شرکت ها که به صورت سهامداری یا سرمایه گذاری فعالیت می کنند، سهامداران و سرمایه گذاران با وجود این که به نوعی مدیران این شرکت ها و کسب و کارها هستند، چندان دخل و تصرفی در امور حسابداری و مالی ندارند؛ به همین دلیل انجام این امور را به عهده افرادی می گذارند که به صورت بی طرف به امور مالی و حسابداری شرکت رسیدگی کرده و دارای تخصص کافی در این زمینه هستند. در کسب و کارها، هرچقدر که مالکیت یک کسب و کار یا شرکت با مدیریت آن فاصله داشته باشد، حسابرسی نیز به همان میزان اهمیت پیدا خواهد کرد.

    حسابرسی در زمینه های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. زمانی که صاحبان و سرمایه گذاران یک کسب و کار برای بررسی شرایط مالی نیاز به گزارش داشته باشند و یا برای طرح در نشست های هیئت مدیره شرکت ها و غیره، حسابرسی نیاز خواهد بود و باید از یک حسابرس در این زمینه استفاده کرد. یکی از انواع این حسابرسی ها، حسابرسی داخلی است که بیشتر برای افزایش ارزش های شرکت و اطمینان از صحت عملکرد بخش های مختلف صورت می گیرد.

·         ارائه خدمات مالیاتی در شرکت های حسابداری

    مالیات یکی از مواردی است که امروزه تمام کسب و کارها با آن سروکار دارند و برای پرداخت مالیات نیز قوانین سخت گیرانه ای وجود دارد. برخی از شرکت ها و کسب و کارها بدون جدی گرفتن این مورد، باعث وارد آمدن ضرر و زیان های فراوانی به خود شده اند. استفاده از خدمات مالیاتی شرکت های حسابداری یک روش مطمئن برای پیشگیری از مشکلات مالیاتی خواهد بود.

    خدمات مالیاتی که توسط شرکت های مالیاتی و حسابداری معتبر ارائه می شوند، شامل موارد مختلفی است؛ از جمله ارائه مشاوره مالیاتی، کاهش مالیات و جرائم مالیاتی و نحوه پرداخت آن، تهیه و تنظیم اظهارنامه های مالیات بر ارزش افزوده، مالیات بر درآمد، اجاره و غیره، تهیه و تنظیم لایحه های مالیاتی برای حضور در دادگاه ها و غیره. چنین خدماتی، باعث می شوند تا شرکت ها و کسب و کارها از خطراتی مانند ورشکستگی نجات پیدا کنند و ضرر و زیان آن ها در زمینه مالیات نیز کاهش پیدا کند.

    برخی از شرکت های حسابداری که دارای تجربه های بلند مدت در زمینه حسابداری و مالی هستند؛ مانند رایان محاسبان، با ارائه خدمات متنوع در زمینه خدمات مالیاتی، توانسته اند به شرکت ها و کسب و کارهای زیادی کمک بکنند. ارسال مشاور مالیاتی، وکیل مالیاتی، مشاوره برای کاهش مالیات، مشاوره برای دریافت معافیت از مالیات و غیره از جمله مواردی هستند که شرکت های حسابداری به عنوان مهم ترین خدمات خود در زمینه مالیات ارائه می کنند.

·         خدمات مشاوره مالی در شرکت های حسابداری

    یکی دیگر از خدمات مهمی که در شرکت های حسابداری برای کسب و کارهای مختلف ارائه می شود، مشاوره مالی است. یکی از اصلی ترین و مهم ترین دغدغه های یک کسب و کار یا شرکت این است که از دارایی ها و سرمایه موجود محافظت کرده و از آن در راستای رشد و توسعه شرکت استفاده کند. برای این کار باید از مدیریت مالی حرفه ای بهره مند باشید؛ به همین دلیل نیاز به یک مشاور مالی در این زمینه بسیار موثر خواهد بود.

    استفاده از یک مشارو مالی خود و حرفه ای، یکی از ساده ترین روش ها و کارها در راستای توسعه مالی یک شرکت است. افرادی که در زمینه مدیریت مالی یک کسب و کار یا شرکت فعالیت می کنند، قطعا نمی توانند تصمیمات بدون اشتباه بگیرند و ممکن است در برخی از زمینه ها دچار مشکل شده و نیاز به کمک داشته باشند. در چنین مواردی استفاده از تجربه و مهارت افراد خبره در زمینه امور مالی، کمک بزرگی به شرکت ها خواهد کرد.

·         خدمات حسابداری مدیریتی در شرکت های حسابداری

    همان طور که می دانید، حسابداری یکی از موارد مهم در پیشبرد اهداف مالی یک شرکت است. از طرف دیگر، یکی از مهم ترین خدماتی که شرکت های حسابداری برای کسب و کارها ارائه می کنند، ارائه گزارشات و بررسی صورت های مالی به مدیریت یک کسب و کار است. این کار به مدیران شرکت ها کمک می کند تا بتوانند روش های مدیریتی خود در بخش های مختلف را مورد ارزیابی قرار داده و تصمیمات بهتری برای آینده شرکت خود بگیرند. در این راستا، شرکت های ارائه دهنده خدمات حسابداری با استفاده از افراد متخصص در این زمینه، می توانند بهترین کمک ها را به این شرکت ها کنند تا رشد و توسعه آن ها را سرعت بدهند.

    خدمات ارائه شده در شرکت های حسابداری، شامل موارد مختلفی می شود که حسابرسی، خدمات مالیاتی، مشاوره مالی و حسابداری مدیریتی از جمله مهم ترین آن ها هستند. هر کسب و کاری برای پیشرفت و پیشبرد اهداف خود، باید از این خدمات استفاده کند.