ظرف مخصوص سرخ کن بدون روغن

ظروف قابل استفاده در سرخ کن بدون روغن

شاید شما نیز از آن دسته افرادی باشید که قصد خرید بهترین سرخ کن بدون روغن را دارید یا سرخ کن بدون روغن را قبلا خریداری کرده اید و می خواهید ظروف قابل استفاده در سرخ کن بدون روغن را بشناسید. سرخ کن های بدون روغن به دلیل کاربرد های زیادی که دارند در بین افراد محبوبیت زیادی پیدا کرده اند. استفاده از سرخ کن بدون روغن بسیار ساده است اما رعایت یک سری نکات برای استفاده ایمن و افزایش طول عمر دستگاه لازم و ضروری است.

برای استفاده از دستگاه سرخ کن رژیمی تنها کافی است سرخ کن را از قبل گرم کنید. برنامه های سرخ کن بدون روغن را بر اساس دستوری که استفاده می کنید تنظیم کنید و غذا را در ظروف قابل استفاده در سرخ کن بدون روغن بریزید و داخل دستگاه قرار دهید. در مرحله ی بعد باید اجازه دهید که سرخ کن بدون روغن برای مدت زمان نسبتاً کوتاهی، پخت و پز خود را انجام دهد و شاهد نتیجه غذای ترد و خوشمزه ای که را برای شما درست می کند باشید.

سوالی که امروزه برای بیشتر کاربران مطرح است، این است که چه نوع ظروف هایی قابل استفاده در سرخ کن بدون روغن هستند؟ آیا می توانیم به غیر از سبد خود سرخ کن بدون روغن از انواع ظروف در سرخ کن بدون روغن استفاده کنیم؟ در جواب این سوال باید به شما بگوییم که بله گاهی مواقع می توانید بجز دیگ و سبد همراه دستگاه از انواع ظروف دیگر نیز استفاده کنید. اما باید بدانید که هر نوع ظروفی برای داخل سرخ کن بدون روغن مناسب نیستند. در این مطلب می خواهیم به معرفی یک سری ظروف قابل استفاده در سرخ کن بدون روغن بپردازیم. زیرا باید از ظروفی استفاده کنید که به سرخ کن شما آسیبی نزند و  تاثیر منفی در پخت مواد غذایی شما نداشته باشد.

سرخ کن بدون روغن

چه نوع ظروفی برای استفاده در سرخ کن بدون روغن ایمن هستند؟

از بهترین ظروفی که قابل استفاده در سرخ کن بدون روغن هستند، ظروف سرامیکی می باشند. ظروف سرامیکی به راحتی قابل استفاده در سرخ کن بدون روغن هستند و هیچ گونه آسیبی به دستگاه وارد نمی کنند. ظروف سرامیکی با توجه به مقاومت بالایی که در برابر حرارت دارند در مقابل دمای سرخ کن هیچ اتفاقی برای آن ها رخ نمی دهد. این نوع ظروف در اثر حرارت نمی شکنند، دچار تغییر شکل و یا تغییر ماهیت نمی شوند.

از دیگر مزایای استفاده از ظروف سیلیکونی برای دستگاه سرخ کن بدون روغن این است که، حرارت را به بهترین حالت ممکن به مواد غذایی انتقال می دهند و باعث پخت یکنواخت غذا نیز می شوند. ظروف سرامیکی به دلیل اینکه از مواد معدنی تولید می شوند، ماده مضری که باعث از بین رفتن حفظ سلامتی مواد غذایی شود از خود تولید نمی کند. بنابراین می توانید با خیال راحت از ظروف سرامیکی که جزء ظروف قابل استفاده در سرخ کن بدون روغن هستند استفاده کنید.

– استفاده از کاغذ روغنی در سرخ کن بدون روغن

استفاده از کاغذ روغنی در سرخ کن بدون روغن باعث راحتی و ابزاری مناسب برای پخت انواع کوکو، مرغ، سیب زمینی، کیک و … در دستگاه ایرفرایر است. بدین صورت که شما می توانید با استفاده از کاغذ روغنی در سرخ کن بدون روغن از شستشوی مکرر سبد و ظرف دستگاه خود جلوگیری کنید.

به این خاطر که دیگر با دور انداختن کاغذ روغنی بدون شستن سبد روند پخت و پز شما به پایان می رسد. یا برای پخت و پز مواد آبکی مثل کوکو شما نمی توانید مواد غذایی را مستقیم روی سبد بگذارید، چون یا زیاد به سبد می چسبد و یا اینکه کامل در ظرف دستگاه ایر فرایر می ریزد. در این موقعیت هم کاغذ روغنی چاره کار است.

– قالب یا ظرف سیلیکونی مخصوص سرخ کن بدون روغن

از ظروفی که این روز ها در بین آشپز ها طرفداران زیادی پیدا کرده است، قالب ها و ظروف سیلیکونی می باشد. ظرف سیلیکونی مخصوص سرخ کن بدون روغن یک ماده ایمن برای استفاده در ایرفرایر می باشد. شما عزیزان حتی می توانید از قالب های کیک کوچک که سیلیکونی هستند نیز درون سرخ کن بدون روغن استفاده کنید. قالب سیلیکونی یکی از بهترین انتخاب ها برای پخت در سرخ کن بدون روغن است. درست است که سیلیکون گرما را به خوبی منتقل نمی کند، اما نچسب باقی می ماند. اگرچه سیلیکون نوعی پلاستیک است، اما به دلیل اینکه برای پخت و پز طراحی شده اند، ذوب نمی شود.

– استفاده از پیرکس در سرخ کن بدون روغن

ظروف های شیشه ای انواع مختلفی دارند، بنابراین هر نوع شیشه ای قابل استفاده در سرخ کن بدون روغن نیستند. بهترین نوع ظروف قابل استفاده در سرخ کن بدون روغن که می توانید به کار ببرید، ظروف پیریکس (نشکن) است  پیرکس ها در برابر دما مقاوم می باشند و می توانید از آن در سرخ کن استفاده کنید .  بر روی ظروف شیشه ای که مناسب برای استفاده در سرخ کن و یا فر هستند برچسب Oven Safeنوشته می شود. به همین دلیل اگر ظروف شیشه ای شما پیرکس نیست و علائمی از درجه مقاومت در برابر حرارت رابر روی آن نمی بینید، یه هیچ وجه از آن استفاده نکنید.

سرخ کن های بدون روغن خیلی سریعتر از فر گرم می شوند. این موضوع را به یاد داشته باشید که تمام شیشه ها برای استفاده در سرخ کن های رژیمی مناسب نیستند. باید به درجه حرارت بالای استفاده شده در سرخ کن درجه بندی شود. این موضوع که نمی دانید چه نوع شیشه ای مناسب استفاده در سرخ کن بدون هستند و چه نوعی از آن ها قابل استفاده نیست ممکن است گیج کننده باشد. بنابراین پیشنهاد ما به شما این است که اگر مواد دیگری در دسترس دارید بهتر است از استفاده از کاسه شیشه ای در سرخ کن خودداری کنید.

– ظروف استیل ضد زنگ

از دیگر ظروف قابل استفاده در سرخ کن بدون روغن، ظروف استیل ضد زنگ می باشد. اگر درخانه خود کاسه ها و یا قالب های فولادی ضد زنگ بدون دسته پلاستیکی دارید، برای استفاده در سرخ کن بدون روغن بسیار عالی است.  همانطور که می دانید فولاد ضد زنگ یک رسانای خوب برای گرما می باشد. این نوع جنس در برابر حرارت بسیار مقاوم است و هنگامی که در معرض دما های بالا قرار می گیرد تاب نمی خورد، خم و یا ذوب هم نمی شود.

اما این نکته را به یاد داشته باشید که هر کاسه فولادی که دسته های پلاستیکی دارد، برای قرار دادن در داخل سرخ کن بدون روغن مناسب نیست. بنابراین، قبل از قرار دادن آن درون سرخ کن بدون روغن مطمئن شوید که ظروف استیل شما هیچ گونه مواد پلاستیکی بر وروی آن قرار ندارد.

-ظروف سرامیکی

یکی از بهترین ظروفی که می توانید درون دستگاه خود از آن استفاده نمایید ظروف سرامیکی می باشند . این ظروف با توجه به مقاومت بالایی که در برابر حرارت دارند در مقابل دمای سرخ کن مقاوم هستند . دچار تغییر شکل و یا تغییر ماهیت نمی شوند و در اثر حرارت نمی شکنند . شما می توانید با خیال آسوده از آن ها استفاده نمایید . همچنین حرارت را به بهترین حالت ممکن به مواد غذایی انتقال می دهند و باعث پخت یکنواخت آن می شوند . با توجه به اینکه ظروف سرامیکی از مواد معدنی تولید شده اند هیچ گونه ماده مضری از خود تولید نمی کنند که باعث حفظ سلامتی مواد غذایی درون آن نیز می شود .

-ظروف شیشه ای

این ظروف انواع مختلفی دارد بهترین ظروف شیشه ای که می توانید در سرخ کن و یا همان هواپز استفاده کنید پیریکس است . پیرکس در برابر دما مقاوم می باشد و می توان از آن در سرخ کن استفاده کرد .  معمولاً روی ظروف شیشه ای مناسب برای استفاده در هواپز برچسب Oven Safe ذکر شده است؛ بنابراین چنانچه ظرف شیشه ای پیرکس نیست و علائمی از درجه مقاومت در برابر حرارت در آن نمی بینید از آن استفاده نکنید.

-سیلیکون ظروف قابل استفاده در سرخ کن بدون روغن

ظروف سیلیکونی از محبوبیت بسیاری برخوردار هستند چرا که مقاومت بالایی در برابر حرارت می باشند . انعطاف پذیر هستند این انعطاف پذیری قابلیت خارج شدن هوا و گرما از بافت و اطراف غذا را تسهیل می کند و به پخت غذا کمک می کند و مواد غذایی به درون آن ها نمی چسبد .

سخن آخر در مورد ظروف قابل استفاده در سرخ کن بدون روغن

ظرفی که برای سرخ کن استفاده می کنید باید ابعاد و جنس مناسبی داشته باشد از ظروف پلاستیکی درون مخزن سرخ کن استفاده نکنید چرا که می تواند به دستگاه و مواد غذایی شما آسیب وارد کند . بهتر است که کیفیت ظرف مورد استفاده را نیز در نظر بگیرید تا در طعم مواد غذایی تاثیری نداشته باشد.