بررسی کردن قدرت آنتن وای-فای با دستورات cmd

یکی از راه های عیب یابی شبکه ی وای-فای این است که قدرت آنتن را چک کنیم چرا که ممکن است کاهش سرعت Wi-Fi و اینترنت و همین طور قطع و وصل شدن شبکه، به دلیل ضعیف بودن آنتن دهی در نقاط خاصی از منزل یا محل کار باشد.

در این مقاله به روش بررسی کردن قدرت آنتن شبکه ی Wi-Fi با دستورات cmd می پردازیم که شما را از نصب کردن نرم افزار اضافی بی نیاز می کند. در ادامه می توانید دانگل وای-فای یا مودم و روتر بی سیم را جابجا کنید تا وضعیت قدرت آنتن بهتر شود.

محدوده ی عملکرد وای-فای بیش از 10 متر است اما با توجه به وجود دیوارهای ضخیم و سطوح فلزی و وسایل الکترونیکی متعدد در محیط پیرامون، حتی در فاصله ی 10 متری هم ممکن است Wi-Fi عملکرد خوبی نداشته باشد و به عنوان مثال ارتباط با شبکه مرتباً قطع و وصل شود و همین طور سرعت ارتباط کم باشد. ممکن است با ضعیف شدن آنتن دهی، سرعت وای-فای به قدری پایین بیاید که روی اینترنت کم سرعت نیز اثر منفی بگذارد.

بررسی قدرت آنتن وای-فای با دستورات cmd

در سیستم عامل ویندوز معمولاً آیکون وای-فای در بخش کنار ساعت در گوشه ی صفحه دیده می شود و قدرت آنتن را به صورت آیکون پر یا نیمه پر نمایش می دهد. طبعاً اگر نمایش گرافیکی قدرت آنتن در گوشه ی تسک بار به نظر ضعیف برسد، ممکن است مشکلات شبکه به دلیل ضعف آنتن باشد. اما صرفاً نمی توان به نمایش گرافیکی بسنده کرد.

در مقاله ای که قبلاً منتشر کردیم به روش چک کردن قدرت آنتن که با واحد دسی بل بیان می شود، پرداختیم و این کار را در محصولات اندرویدی انجام دادیم:

چگونه قدرت آنتن شبکه های Wi-Fi اطراف را در اندروید 8.1 و نسخه های قدیمی تر بررسی کنیم؟

در ویندوز هم می توانید از نرم افزارهای جانبی استفاده کنید اما روش ساده تر، استفاده از دستورات cmd است. توجه کنید که سیستم شما به شبکه ی بی سیم متصل شده باشد و سپس مراحل زیر را طی کنید:

کلید میانبر Windows + R را فشار دهید تا پنجره ی Run باز شود.

دستور cmd را تایپ کنید و کلید Enter را فشار دهید.

در پنجره ی cmd دستور زیر را تایپ کنید:

netsh wlan show interface

و کلید Enter را فشار دهید. به عدد روبروی Signal توجه کنید.

همان طور که مشاهده می کنید اطلاعات کاملی مثل نام شبکه یا SSID و سرعت دریافت داده یا Receive rate و سرعت ارسال یا Transmit rate که هر دو بر حسب مگابیت بر ثانیه بیان می شود و همین طور قدرت آنتن به صورت درصد، ذکر می شود. اگر Signal  که همان قدرت آنتن است، درصد کوچکی باشد، وضعیت آنتن دهی خوب نیست و باید محل دانگل وای-فای یا لپ تاپ را تغییر دهید و به مودم نزدیک شوید. به علاوه اگر سرعت تبادل داده کمتر از حداکثر سرعت اینترنت شما باشد، به این معنی است که باید فکری برای بهبود سرعت وای-فای بکنید.

دقت کنید که تنظیمات دیگری برای کاهش تداخل الکترومغناطیسی امواج وجود دارد که می توانید تغییر دهید و بدون کاهش فاصله، مشکلات شبکه ی بی سیم را برطرف کنید.

بررسی و افزایش سرعت مودم وای-فای با معرفی اپ اندازه گیری قدرت آنتن و سرعت