روتین پوستی برای پوست چرب و جوش دار

جوش مشکلی است که می تواند شما را برای سالیان سال درگیر کند. مراقبت از پوست جوش دار پیچیدگی های خاص خودش را دارد. این مراقبت شامل ایجاد تغییراتی در سبک زندگی هم می شود. اولین کاری که باید در این زمینه بکنید این است که یک روتین جدید را برای مراقبت از پوست خود دنبال کنید. در مقاله ی امروز مجله ی دیجی استایل تصمیم داریم شما را به طور کامل برای مراقبت از پوست جوش دار راهنمایی کنیم. تا پایان مقاله در کنار ما بمانید.

انواع جوش

جوش ها به دو دسته ی التهابی و غیرالتهابی تقسیم می شوند که در ادامه آن ها را بررسی می کنیم.

1. جوش های غیرالتهابی

جوش های غیرالتهابی به منافذ مسدود شده اشاره دارند که در شکل جوش سرسفید یا جوش سرسیاه روی پوست ظاهر می شوند. این نوع جوش ها خفیف ترین نوع جوش  هستند. جوش سرسیاه ظاهر سیاهی دارد. جوش های سرسفید هم به عنوان برآمدگی های سفید رنگ روی پوست بروز می کنند.

2 . جوش های التهابی

هر نوع جوش قرمز در دسته ی جوش های التهابی قرار می گیرد. این نوع جوش ها شامل پاپول و پاسچول، همچنین انواع شدیدتر به نام های ندول و کیست می شوند. پاپول برآمدگی های کوچک قرمز رنگ هستند، در حالی که پاسچول برآمدگی های کوچکی است که شامل چرک می شوند. پاپول معمولا به پاسچول تبدیل می شود. ندول و کیست جوش های دردناک تر هستند که معمولا بزرگتر از جوش هستند و انگار زیر پوست قرار دارند.

ارتباط نوع پوست و جوش

افراد معمولا پوست چرب را با جوش مرتبط می دانند، چون چربی اضافی علت شناخته شده ی جوش به شمار می رود. اما لازم است بدانید که پوست خشک هم می تواند به دلایل مختلف دچار جوش شود که از جمله ی آن ها می توانیم عوامل محیطی یا دنبال نکردن یک روتین مناسب برای مراقبت از پوست را نام ببریم که منجر به تحریک پوست و بسته شدن منافذ می شود.

اگر نمی دانید نوع پوستتان چیست، یک روش ساده برای پی بردن به این موضوع وجود دارد. صورتتان را با شامپو بچه ی ملایم بشویید. با انگشتان دستتان به آرامی به صورت خود ضربه بزنید تا خشک شود. از هیچ محصول مراقبتی روی پوست خود استفاده نکنید.

چند ساعت بعد پوستتان را بررسی کنید. اگر پوستتان درخشان است، یعنی پوست چربی دارید. اگر پوستتان پوسته پوسته، زبر یا قرمز شد، پوستتان خشک است. اگر پوستتان مختلط باشد، گونه ها خشک، پیشانی، بینی و چانه تان درخشان خواهد شد .

اگر پوستتان معمولی باشد، مشکل خاصی را روی پوست خود مشاهده نخواهید کرد. به یاد داشته باشد کسانی که پوستشان مستعد آکنه است، لزوما پوست خشک یا چرب ندارند.

نکته های مهم برای مراقبت از پوست جوش دار

درمان جوش و آکنه فقط شامل استفاده از محصولات مراقبتی جدید نمی شود. باید پوستتان را با دقت پاکسازی کرده و تغییرات لازم را در سبک زندگی خود ایجاد کنید. در این زمینه به نکات زیر توجه کنید .

1. صورتتان را دو بار در روز و بعد از تعریق بشویید

توصیه می کنیم زمانی که از خواب بیدار می شوید، اول از همه صورتتان را بشویید. صورت خود را فقط دو بار در روز (یک بار صبح و یک بار شب) بشویید؛ مگر اینکه عرق کرده  باشید. دقت کنید که شست وشوی بیش از حد صورت باعث تحریک پوست می شود.

2. از اسکراب یا لایه بردارهای ناملایم استفاده نکنید

باید با پوست جوش دار با ملایمت رفتار کنید. توجه کنید که جوش مثل کثیفی و آلودگی نیست و با لایه برداری بیش از حد پوست برطرف نمی شود. بنابراین استفاده از لایه بردارهای ناملایم و اسکراب شدید پوست نه تنها کمکی نخواهد کرد، بلکه می تواند منجر به قرمزی و تحریک بیشتر پوست شود.

3 . پوست خود را دستکاری نکنید

اگر پوستتان جوش داشته باشد، به احتمال زیاد وسوسه می شوید آن را دستکاری کنید و جوش ها را بترکانید. باید در نظر داشته باشید که دستکاری کردن جوش ها باعث می شود جای جوش ها روی پوستتان باقی بماند . علاوه بر این می تواند باکتری ها را به منافذ دیگر منتقل کرده و یک جوش کوچک را تبدیل به یک آکنه ی التهابی کند.

4. در صورت لزوم جوش را درست تخلیه کنید

می  توانید برای تخلیه ی جوش خود از روش اصولی کمک بگیرید. یک کمپرس گرم را روی منافذ باز خود قرار دهید. دو عدد گوش پاک کن را روی دو طرف جوش سرسیاه یا سرسفید فشار دهید. بهترین کار این است که این کار را برای انواع عمیق تر جوش ها مانند پاسچول انجام ندهید  .

5. هر چیزی که در تماس با پوست است را به طور مرتب بشویید

روتختی، روبالشی و حتی صفحه ی موبایل همگی می توانند حاوی آلودگی باشند و منافذ را مسدود کنند. آکادمی متخصصان پوست آمریکا توصیه می کند هفته ای دو تا سه بار روتختی و روبالشی خود را بشویید. لوازم آرایشی خود را هم هر روز تمیز کنید. اگر شست وشوی روزانه ی لوازم آرایشی برایتان امکان پذیر نیست، دست کم یک بار در هفته این کار را انجام دهید .

6. از محصولات غیرکومدون زا استفاده کنید

منظور از محصولات غیرکومدون زا محصولاتی است که به احتمال کمتر منجر به بروز جوش می شوند. البته گاهی اوقات به جای غیرکومدون زا، روی محصولات عبارت های «بدون چربی و غیرآکنه زا» نوشته می شود. اگر پوستتان جوش دارد، باید روی تمام محصولاتی که استفاده می کنید، عبارت «بدون چربی، غیرکومدون زا» نوشته شده باشد.

این محصولات نه تنها به پوست مستعد آکنه کمک می کنند، بلکه تمام ترکیبات موجود در آن ها هم بررسی شده است. از استفاده از محصولاتی که حاوی محرک های بالقوه مانند الکل یا عطر هستند، خودداری کنید.

7. محصولات مراقبت از موی خود را عوض کنید

محصولات مراقبت از مو از شامپو گرفته تا نرم کننده ی مو و لوازم حالت دهنده ی مو همگی می توانند منجر به بروز جوش در نواحی پیشانی و گردن شوند . از هر نوع محصول حاوی چربی دوری کنید. اگر گمان می کنید روتین مراقبت از موهایتان باعث بروز جوش روی پوست شما شده است، روتین خود را عوض کنید و ببینید تغییری در پوستتان ایجاد می شود یا نه.

چربی موجود در مو هم می تواند به پوست منتقل شود. سعی کنید تا جایی که امکان دارد، موهای خود را به ویژه هنگام خواب از صورتتان دور نگه دارید. می توانید موقع خواب موهایتان را گوجه ای ببندید.

8 . پوستتان را هیدراته نگه دارید

هیدراته نگه داشتن و آبرسانی به پوست ممکن است با چربی اضافی پوست مبارزه کند که منجر به جوش و آکنه می شود. هرچند تحقیقات کمی در این زمینه انجام شده است، اما با این حال نوشیدن 8 لیوان آب در روز نه تنها ضرری ندارد، بلکه برای سلامتی پوست و بدن فوایدی دارد.

9. حواستان به رژیم غذایی و مکمل های تبلیغاتی باشد

زمانی که در اینترنت جست وجو می کنید، مکمل ها و قرص ها مختلفی را می بینید که تولیدکنندگان آن ها ادعا می کنند جوش را برطرف کرده و پوست را صاف و بدون عیب می کنند. لازم است بدانید که نتایج قطعی درباره ی اثربخشی این محصولات وجود ندارد و چنین مکمل ها و داروهایی بیشتر جنبه ی تبلیغاتی دارند.

این موضوع درباره ی رژیم ها هم صدق می کند. توجه کنید که فقط تعداد کمی از تحقیقات به این نتیجه رسیده اند که بین رژیم غذایی و جوش ارتباط وجود دارد. بهترین کار این است که هیچ ماده ی مغذی را از رژیم غذایی خود حذف نکنید.

بهترین روتین برای مراقبت از پوست جوش دار

اگر روتین مناسبی را برای مراقبت از پوست خود دنبال نکنید، مشکلات پوستیتان می توانند بیشتر شوند. در ادامه به تمام قدم های مهم در روتین مراقبت از پوست جوش دار اشاره می کنیم.

1. پیدا کردن ترکیبات مناسب برای پوست جوش دار

اولین قدم برای مراقبت از پوست جوش دار، شناسایی ترکیبات مناسب است. در ادامه چند ترکیب مفید را معرفی کرده ایم  . می توانید محصولات حاوی ترکیبات زیر را از داروخانه تهیه کنید.

2. دنبال کردن روتین صبحگاهی مراقبت از پوست جوش دار

روتین صبحگاهی مراقبت از پوست جوش دار شامل مراحل زیر می شود.

1. پاکسازی پوست

پاکسازی پوست در صبح می تواند برای پوست جوش دار بسیار مفید باشد. با توجه به نوع پوست خود باید یک پاک کننده ی صورت مناسب را تهیه کرده و با آن پوستتان را پاکسازی کنید.

2. تونر

برای رها شدن از چربی اضافی که ممکن است منجر به جوش شود، از تونر استفاده کنید. نوعی از تونر را خریداری کنید که برای پوست مستعد آکنه طراحی شده است. حواستان باشد تونری که استفاده می کنید، الکل و عطر نداشته باشد.

3 . مرطوب کننده

پوستتان چرب است یا خشک فرقی ندارد، در هر صورت باید با استفاده از کرم مرطوب کننده پوست خود را هیدراته نگه دارید. از مرطوب کننده ای استفاده کنید که منافذ را مسدود نمی کند.

4. کرم ضدآفتاب

مهم ترین محصول در روتین مراقبت از هر نوع پوست، کرم ضدآفتاب است. بعضی از داروها و روش های درمانی جوش می توانند حساسیت پوست به نور خورشید را افزایش دهند.

بنابراین از پوست خود در برابر اشعه های مضر خورشید با یک کرم ضدآفتاب طیف گسترده که SPF آن دست کم 30 است، محافظت کنید. حواستان باشد ضدآفتابی که خریداری می کنید، بدون چربی و غیرکومدون زا باشد.

5. لوازم آرایشی برای پوشاندن جوش

این قدم در روتین مراقبت از پوست جوش دار واجب نیست، اما می تواند به پوشاندن جوش ها کمک کند. در این زمینه می توانید از یک کرم پودر ضدلک که حاوی سالیسیلیک اسید است استفاده کنید.

3. روتین شبانه ی مراقبت از پوست جوش دار

برای مراقبت از پوست خود در شب قدم های زیر را دنبال کنید.

1. پاک کننده ی آرایش

اگر در طول روز روی صورت خود آرایش داشتید، باید شب صورت خود را با یک آرایش  پاک کن خوب تمیز کنید تا منافذ پوستتان مسدود نشوند. می توانید از میسلار واتر برای پاک کردن آرایش خود استفاده کنید. یک آرایش  پاک کن ملایم و هیدراته کننده را برای پاک کردن آرایش به کار بگیرید.

2. کلینزر

در طول روز کثیفی ها و میکروب های زیادی روی سطح پوست می نشینند. برای اینکه از شر کثیفی ها و باقیمانده ی لوازم آرایشی روی پوست خود خلاص شوید، باید از یک کلینزر یا پا ک کننده  ی خوب کمک بگیرید. از یک فیس واش متناسب با نوع پوست خود استفاده کنید.

3. دارو برای درمان جوش

بعد از اینکه صورتتان را با کلینزر تمیز کردید، نوبت به استفاده از داروهای مناسب برای درمان جوش می رسد. این محصولات به طور عمیق وارد پوست می شوند و به درمان جوش های موجود روی پوست کمک می کنند. علاوه بر این روی جای جوش تمرکز کرده و از شکل گیری جوش های جدید پیشگیری می کنند.

4 . روتین هفتگی مراقبت از پوست

بعضی از قدم های مراقبت از پوست را لازم نیست هر روز انجام دهید، بلکه باید آن ها را به صورت هفتگی دنبال کنید  که در ادامه آن ها را در اختیارتان قرار داده ایم.

1. استفاده از لایه بردار

باید یک تا دو بار در هفته پوست خود را لایه برداری کنید تا سلول های پوستی مرده  ی روی پوستتان از بین بروند. جمع شدن سلول های پوستی مرده روی پوست می تواند منافذ را مسدود کند و منجر به شکل گیری جوش و آکنه شود. حواستان باشد که نباید در لایه برداری پوست زیاده روی کنید.

2. ماسک صورت

از یک ماسک صورت ضدجوش برای مبارزه با جوش های خود استفاده کنید. یک ماسک صورت مناسب می تواند به مبارزه با چربی و ناخالصی ها کمک کند، خشکی را کاهش دهد و پوست را هیدراته کند. تا سه بار در هفته از ماسک صورت استفاده کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

جوش خفیف را معمولا می توان با محصولات بدون نسخه ی پزشک درمان کرد. اگر جوش صورتتان با این محصولات برطرف نشد، باید به یک متخصص پوست حاذق مراجعه کنید. برای درمان جوش متوسط تا شدید مانند جوش کیستی یا جوش هایی که جایشان روی صورتتان باقی مانده  است، باید از محصولات با نسخه ی پزشک استفاده کنید .

متخصص پوست در اولین ویزیت از شما درباره ی سابقه ی پزشکی و روتین مراقبت از پوست سؤالاتی می پرسد. سپس پوستتان را معاینه می کند تا نوع و شدت جوش را مشخص کند. پزشک برای درمان جوش، داروهای موضعی یا خوراکی یا هر دو را تجویز می کند. همچنین ممکن است به شما داروهایی برای درمان جای جوش بدهد .

کلام پایانی

بروز جوش  و جای جوش جدید روی پوست کابوس خیلی از ما به شمار می رود. زمانی که دچار جوش می شوید، باید بلافاصله به درمان آن بپردازید تا جای جوش روی صورتتان باقی نماند. هنگامی که از یک دارو برای درمان جوش استفاده می کنید، نباید توقع معجزه  داشته باشید و باید دست کم 3 ماه صبر کنید تا شاهد یک تغییر بزرگ در پوست خود باشید.

یک روتین مناسب را برای مراقبت از پوست جوش دار دنبال کنید. حواستان باشد که بعضی از اشتباهات مانند لایه برداری بیش از حد پوست یا مرطوب نکردن پوست می توانند منجر به بدتر شدن جوش های فعلی یا بروز جوش های جدید شوند. اگر با دنبال کردن این روتین بهبودی را در پوست خود مشاهده نکردید، باید یک روتین جدید را دنبال کرده یا به یک متخصص پوست مراجعه کنید .

منبع: health line