روش های دفع پشه ها در تابستان و دانستنی هایی درباره این حشرات موزی

علیرضا زمانی* در گفتگو با خبرنگار مهر اعلام کرد: این روزها، با افزایش دمای هوا در کشور، عکس و گزارش های مردمی زیادی به دست ما می رسد حاکی از اینکه افراد زیادی در مناطق مختلف ایران، به ویژه کسانی که در خارج از شهر هستند، موجوداتی را به ویژه در شب ها می بینند و راجع به آنها سوال می کنند و نام های مختلفی به آن اطلاق می کنند.

یکی از باورهای غلط راجع به رتیل ها این است که زهرآگین هستند اما راسته رتیل ها فاقد غدد زهری بوده و طعمه خود را با گزش و تکه تکه کردن از بین می برند زمانی توضیح داد: اگر بخواهیم به صورت علمی، جامع و جمع بندی شده به مسئله نگاه کنیم، این جانوران رتیل های حقیقی هستند که به صورت علمی یک راسته جانوری به نام Solifugae را تشکیل داده که در رده عنکبوتیان یا آراکنیدا طبقه بندی می شود. این رده راسته های دیگری را نیز شامل شده که از شناخته شده ترین هایشان می توان به راسته عنکبوت ها، عقرب ها، کنه ها، درازپایان و شبه عقرب ها اشاره کرد که عموم مردم با آن آشنایی زیادی ندارند. به عبارت دیگر، رتیل ها جزو عنکبوتیان هستند، ولی عنکبوت نیستند. گروه بزرگ عنکبوتیان، خود در شاخه بندپایان طبقه بندی شده که گروههای دیگری مثل حشرات، سخت پوستان و هزارپایان را هم شامل می شود.

وی تصریح کرد: یکی از باورهای غلط راجع به رتیل ها این است که رتیل ها یک نوع عنکبوت هستند. در امریکا و در زبان انگلیسی معادل نام عمومی که به آن اطلاق شده عنکبوت شتری است و علت آن این است که در کشور انگلستان اصلاً رتیل وجود ندارد و در آمریکا هم مردم عادی با آن خیلی زیاد در ارتباط نیستند و آن را زیاد نمی بینند که بخواهند برای آن اسم عمومی و مشخصی را انتخاب کنند.

رتیل ها سریع از خود دفاع می کنند و اگر لمس شوند به سرعت گاز می گیرند بنابراین بهتر است در صورتی که در طبیعت با آن ها رو به رو شدید لمسشان نکنید این عنکبوت شناس در توضیح چرایی انتخاب این نام گفت: مردم عمومی صرفاً به این علت که در عکس ها و فیلم ها دیده اند که این گونه در نواحی بیابانی زندگی می کند به آن عنکبوت شتری هم می گویند. البته یک شایعه و باور عمومی غلط وجود دارد که می گوید رتیل ها، شترها را با گزش خود می کشند و در بدن آنها سوراخ ایجاد کرده و در آنجا تخم گذاری می کنند. این باور عمومی غلط است و صرفاً به این خاطر که در بیابان زندگی می کنند به آنها عنکبوت شتری می گویند. اسامی دیگری مثل عقرب باد هم گفته می شود چون سریع حرکت می کنند.

زمانی تصریح کرد: به نظر من بهتر است این عنوان در فارسی استفاده نشود زیرا در زبان ما از قبل معادل مناسبی برای آن وجود داشته که می توانیم از این نام استفاده کنیم. راسته رتیل ها در دنیا بیش از هزار گونه مختلف را شامل می شود که در 12 خانواده طبقه بندی می شوند که در ایران حدود 75 گونه مختلف از آنها شناسایی شده است. این موجودات زندگی در نواحی بیابانی و گرم و خشک را ترجیح می دهند. البته ممکن است در زیستگاه های مرطوب هم پیدا شوند.

یک باور دیگر هم این است که رتیل ها زمانی که بخواهند به کسی آسیب بزنند به یک نقطه مرتفع می روند و روی فردی که در پائین است می افتند در حالی که این مسئله اشتباه است وی ادامه داد: یکی دیگر از باورهای غلط راجع به رتیل ها این است که زهرآگین هستند اما راسته رتیل ها فاقد غدد زهری بوده و طعمه خود را با گزش و تکه تکه کردن از بین می برند. یک باور دیگر هم این است که نیش رتیل ها در زیر شکم آنها قرار دارد و زمانی که بخواهند به کسی آسیب بزنند به یک نقطه مرتفع می روند و روی فردی که در پائین است می افتند در حالی که این مسئله اشتباه است.

این عنکبوت شناس توضیح داد: مسئله ای که در این زمینه وجود دارد این است که در شب ها وقتی چراغی روشن است، حشرات جذب منابع نور می شوند، رتیل ها هم برای اینکه بخواهند این حشرات را شکار کنند به سمت منابع نوری می روند.

زمانی تصریح کرد: اعتقاد اشتباه دیگر این است که ساختارهای زیر شکم آنها نوعی مکنده است که با آن بالا می روند. در حالی که وقتی رتیل به منبع نوری نزدیک می شوند تا حشرات را شکار کنند در این میان ممکن است رتیل سر بخورد و به طور اتفاقی روی کسی که پایین است بیفتد و گزشی ایجاد شود و همین باعث ایجاد این باور غلط شده است.

وی تأکید کرد: اندام زیر شکم رتیل هم در اصل اندامی است قارچ شکل یا بادبزن شکل که در ناحیه زیرین جفت چهارم پاهای رتیل وجود دارد و به اصطلاح به آن اندام راکوئت گفته می شود که نوعی اندام حسی است. یک گیرنده حسی است که در نرها بزرگتر و مشخص تر است به خاطر اینکه به راحتی جفت خود را پیدا کنند و نه نقش مکنده دارد و نه برای تزریق زهر استفاده می شود.

رتیل ها بی دلیل به کسی حمله نمی کنند. اگر کسی آنها را محاصره نکند و سعی در آسیب رساندن به آنها نداشته باشد، مشکلی به وجود نمی آید و آنها مسیر خود را می روند و کاری به کار کسی ندارند این عنکبوت شناس افزود: همچنین می گویند رتیل ها 10 پا دارند در حالی که رتیل ها به مانند تمام عنکبوتیان 4 جفت پا یعنی 8 تا پا دارند. در عنکبوتیان کلاً 4 جفت پا وجود دارد و یک جفت اندام دیگر به نام پدی پالپ دارند که معادل فارسی آن پای حسی است. در گروه های مختلف این اندام به شکل مختلف هست که در عقرب ها چنگک مانند است، در عنکبوت ها ظاهری مشابه پا دارد، کوچکتر است و در نرها بعد از بلوغ به عنوان اندام تولیدمثلی ثانویه استفاده میشود. در رتیل ها معمولاً طول آن اندام از پاها بزرگتر است و به همین خاطر باور عوام این است که این اندام هم پا است درحالی که نقشی در حرکت ندارد. در انتهای پدی پالپ های رتیل ها یک نوع اندام مکنده دارند که حالت بادکش دارد و برای تسخیر طعمه است. اگر یک حشره را بخواهند شکار کنند مکنده را به کار می گیرند و می توانند به راحتی به طعمه بچسبند و طعمه را به راحتی شکار می کنند.

زمانی ادامه داد: در رتیل ها جفت اول پاها قابلیت حرکتی خود را از دست داده و به عنوان اندام حسی شناخته می شود در بالا نگه داشته می شود و با آن حرکتی نمی کنند. زمانی که در زمین حرکت می کنند این اندام بالاست تا بتوانند به واسطه موهای حسی که روی پاها از داخل عصب دهی شده دید دقیقی نسبت به محیط داشته باشند.

وی تأکید کرد: رتیل ها قرابت ویژه و مشخصی با عنکبوت ها ندارند. تفاوت های زیادی با هم دارند که از جمله مهم ترین آن ها این است که رتیل ها غده زهر ندارند اما عنکبوت ها غده زهر دارند. البته تعداد خیلی خیلی کمی از عنکبوت ها هستند که زهرشان برای انسان خطرناک است. این غدد زهری اکثراً برای اثرگذاری روی طعمه های معمول مثل بندپایان کوچک و حشرات کوچک استفاده می شود و تکامل پیدا کرده است. عنکبوت ها غدد تولید ابریشم دارند و از ابریشم تور خودشان و کیسه تخم درست می کنند، در حالی که رتیل ها چنین توانایی ندارند. فرم نیش ها یا به اصطلاح علمی کلیسرها که یک جفت اندام در جلوی بدن عنکبوتیان است در رتیل و عنکبوت با هم متفاوت است. در عنکبوت ها دو بندی است و حالت خنجری دارد در حالی که در رتیل ها حالتی انبرمانند دارد. دقیقاً مثل انبر، لبه های تیز و دندانه دار دارد و هر کدام یک قسمت بالایی ثابت و یک بخش کوچکتر پایینی و متحرک دارد که مثل انبر گاز می گیرد.

اکثر رتیل هایی که این روزها به علت فصل گرما دیده می شود رتیل های نر هستند که به دنبال رتیل ماده می گردند. این ها هیچ خطری ندارند، اصلاً نیاز به سمپاشی خاصی نیست و یک دوره فصلی است که می گذرد این عنکبوت شناس تصریح کرد: ویژگی دیگری که به ویژه در عنکبوتیان ایران خیلی قابل اتکاست اینکه رتیل ها شکمی بند بند دارند اما تعداد خیلی کمی از عنکبوت ها در دنیا شکمی بند بند دارند که در جنوب شرق آسیا هستند.

زمانی در خصوص میزان تهاجمهی و خطرناک بودن این گونه نیز توضیح داد: رتیل ها معمولاً در زمان احساس خطر یا فرار می کنند یا حالت تهاجمی می گیرند که مثلاً بخواهند از خودشان دفاع کنند اما بی دلیل به کسی حمله نمی کنند. اگر کسی آنها را محاصره نکند و سعی در آسیب رساندن به آنها نداشته باشد، مشکلی به وجود نمی آید و آنها مسیر خود را می روند و کاری به کار کسی ندارند.

وی تصریح کرد: اکثر رتیل هایی که این روزها به علت فصل گرما دیده می شود که فصل تولید مثلی آنهاست، رتیل های نر هستند که برای جفت گیری به دنبال رتیل ماده می گردند و مردم اینها را به راحتی می بینند. این ها هیچ خطری ندارند، اصلاً نیاز به سمپاشی خاصی نیست و یک دوره فصلی است که می گذرد.

زمانی یادآور شد: ممکن است ببینید که در بیابان رتیل به سمت شما می آید. این به این علت است که اصلاً Solifugae به معنای فرارکننده از آفتاب در زبان یونانی است. اینها می خواهند در طول روز به سمت سایه بروند و بیشتر می خواهند که در سایه شما قرار بگیرند و قصد حمله وجود ندارد. اندازه آنها در گونه های مختلفی که در جهان است، از چندمیلیمتر تا چند سانتیمتر است. در ایران گونه هایی وجود دارد که با احتساب پاها ممکن است به 15 تا 16 سانتی متر نیز برسد.

ممکن است ببینید که در بیابان رتیل به سمت شما می آید. این به این علت است که می خواهند در طول روز به سمت سایه بروند و بیشتر می خواهند که در سایه شما قرار بگیرند و قصد حمله ندارند وی افزود: مسئله دیگر این است که اینها با اینکه زهرآگین نیستند ولی خیلی وقت ها ممکن است اتفاق بیفتد که اگر کلیسر آنها کثیف باشد، ممکن است اگر فردی را بگزند و ایجاد زخم کنند، عفونت ثانویه ایجاد شود. این عفونت به علت وجود زهر نیست و صرفاً به خاطر گزش است. این اتفاق ممکن است در محیط شهری بر اثر خراشیدگی هم به وجود بیاید و این دلیل وجود زهر در این حشرات نیست. توجه کنید که رتیل ها موجودات نسبتاً تدافعی هستند و سریع از خود دفاع می کنند و اگر لمس شوند به سرعت گاز می گیرند. بنابراین بهتر است در صورتی که در طبیعت با آن ها رو به رو شدید لمسشان نکنید.

این عنکبوت شناس افزود: طول عمر رتیل ها کمتر از یک سال تا نهایتاً یک سال و نیم است. رتیل ها همگی تخم گذار هستند، برای تخم ریزی حفاری می کنند و برخی گونه ها برای مدتی از فرزندان خود مراقبت می کنند و به واسطه اینکه تغذیه بالایی دارند، زیاد شکار می کنند و از نظر متابولیسم موجودات فعالی هستند نقش مهمی در کنترل جمعیت حشرات و جانورانی که برای ما مضرندT دارند و واقعاً بهتر است با این موجودات برخورد خشونت باری صورت نگیرد.

*دانشجوی دکترای زیست شناسی دانشگاه تورکو (فنلاند)

مسعود بربر

به گزارش مشرق، بر اساس یک مطالعه که در نشریه بیولوژی و پزشکی PeerJ به چاپ رسیده است، نشان می دهد که به طور متوسط در خانه های آمریکایی حدود 100 گونه مختلف از بندپایان ساکن هستند. دسته بندپایان تقریباً همه نوع حشره را که می توانید به آن فکر کنید، از عنکبوت ها و سوسک ها گرفته تا کنه ها و پروانه ها را شامل می شود. بندپایان بیش از 75 درصد زندگی خود را بر روی زمین سپری می کنند، بنابراین جای تعجب نیست که آن ها به زندگی در کنار انسان ها عادت کرده و از زیستگاه های ما نیز استفاده می کنند.

وقتی درباره حشرات خانگی حرف می زنیم، این هم خانه ای های ناخواسته ممکن است تأثیرات متفاوتی بر زندگی ما داشته باشند. ممکن است یک عنکبوت کوچک در گوشه ای غبارآلود در خانه هیچ دردسری برای ما ایجاد نکند، اما مسلماً حشرات کوچکی همچون کک در رختخوابمان می تواند ما را با مشکل مواجه کند. احتمالاً وقتی حشراتی را در خانه خود مشاهده می کنید، اولین راه حلی که به ذهنتان می رسد این است که به نزدیک ترین فروشگاه محل زندگی خود مراجعه کنید و یک حشره کش خریداری کنید. اما آیا می دانید که این محصولات معمولاً حاوی مواد شیمیایی سمی هستند که برای شما و خانواده تان (و حتی حیوانات خانگی شما) ناسالم هستند و البته برای کره زمین نیز مضر هستند.

با این حال جای نگرانی نیست و خوشبختانه راه حل های خانگی معمولی بسیاری وجود دارد که می تواند به شما در مقابله با مشکل حشرات خانگی کمک کند. این حشره کش های خانگی به راحتی ساخته می شوند و می توانند به پاک نگه داشتن آپارتمان شما از وجود حشرات کمک کنند. همچنین این راه حل ها می توانند در هزینه های خانوار نیز صرفه جویی کنند و سلامت و ایمنی را برای خانه ها به ارمغان بیاورند.

الف) حشرات خانگی موجود در آشپزخانه

طبیعتاً حشرات را در هرجای خانه می توان یافت، اما به طور معمول برخی از حشرات به بعضی از مکان های خانه ما علاقه بیشتری دارند. در این بخش ما شما را با حشراتی که بیشتر در آشپزخانه با آن ها مواجه می شوید آشنا می کنیم و راه حل های خانگی برای دفع آن ها را به شما آموزش می دهیم.

1. مورچه ها

مورچه ها یکی از معمول ترین حشرات خانگی هستند که در هر آب و هوا یافت می شوند. اگر تاکنون وجود مورچه ها را در خانه خود را تجربه کرده اید، احتمالاً این موضوع را متوجه شده اید که چگونه این موجودات ریز و درشت قادر به ورود به هر گوشه و کنار در خانه شما هستند. مورچه ها نه تنها می توانند با جابجا کردن خاک و حتی مدفوع خود، مواد غذایی را آلوده کنند، بلکه می توانند تهدیدی برای خانه شما باشند. به عنوان مثال، مورچه های نجار می توانند در وسایل چوبی منزل شما تونل سازی کنند و به ساختار خانه شما آسیب بزنند.

احتمالاً وقتی با یک لانه مورچه در خانه خود مواجه می شوید می خواهید هرچه زودتر از شر آن ها خلاص شوید. اسپری های ضد مورچه ای زیادی در بازار وجود دارد، اما بسیاری از آن ها مواد شیمیایی دارند که می توانند برای شما و حیوانات خانگی مضر باشند. برای این که به صورت طبیعی و با روش های خانگی مورچه ها را دفع کنید می توانید موارد ذیل را دنبال کنید.

سرکه و آب: نصف یک پیمانه سرکه سفید و نصف پیمانه آب را در یک بطری اسپری ترکیب کنید. محتوای اسپری را بر روی هر مورچه ای که دیدید و یا در مسیر و لانه آنها، بپاشید، سپس ناحیه را پاک کنید. سرکه حس بویایی مورچه ها را تحت الشعاع قرار خواهد داد و دیگر به آن ناحیه برنمی گردند.

فلفل، پودر ذرت یا قهوه: راه دیگری که برای برهم زدن حس بویایی مورچه ها وجود دارد، بدون اینکه خانه شما با بوی سرکه پر شود، پاشیدن ترکیب فلفل با پودر ذرت یا پودر قهوه در اطراف ناحیه ای است که مورچه ها در آن تردد می کنند. این ترکیب باعث می شود که حس بویایی مورچه ها برای یافتن غذا مختل شود و همچنین نتوانند یک دیگر را دنبال کنند. این ترکیب همچنین باعث می شود مورچه ها مایل به ترک منطقه شوند.

اسپری صابون ظرف شویی: اگر می خواهید اسپری که باعث از بین رفتن مورچه ها در خانه شما می شود، سطوح خانه شما را نیز تمیز کنند، می توانید از یک صابون ظرف شویی و مخلوط آب استفاده کنید. بطری اسپری را به میزان سه چهارم از آب پر کنید سپس حدود دو تا سه قاشق از صابون پودر شده را به آن اضافه کنید و هم بزنید. شما می توانید این کار را با استفاده از مایع ظرف شویی هم انجام دهید با این تفاوت که 10-20 قطره از مایع را به آب اضافه کنید. پس از هم زدن ترکیب آن را در مسیر مورچه ها و یا ورودی لانه آن ها بپاشید.

2. مگس ها

انواع زیادی از مگس ها وجود دارد که ممکن است در آشپزخانه خود بیابید، اما دو مورد شایع آن ها مگس های خانگی و مگس های میوه ای هستند. این مگس ها می توانند به راحتی از طریق درز پنجره ها یا درهای باز به خانه شما وارد شوند. آن ها به غذاهای مانده یا تکه های کوچک خوراکی افتاده بر روی زمین که ممکن است در اطراف آن ها باشد، جذب می شوند. آن ها همچنین به زباله های سرریز شما یا میوه های جا مانده که روی میز شما است، جذب می شوند. علاوه بر وزوزهای ناراحت کننده آنها، مگس ها می توانند خطرناک باشند، زیرا بیماری ها را حمل می کنند و گسترش می دهند. مگس ها عامل اصلی گسترش سالمونلا و اشریشیا کلی هستند که یکی از مهمترین عوامل مسمومیت های غذایی به شمار می روند.

برای کاهش جمعیت مگس ها در آپارتمان خود و جلوگیری از خطر ابتلا به بیماری، می توانید راه حل های خانگی ذیل را امتحان کنید.

تله ظرفی: یک راه خوب برای از بین بردن این موجودات، ایجاد یک دام است. یک گلدان را با حدود یک اینچ سرکه سیب پر کنید و سپس چند قطره صابون مایع با عطر گل را اضافه کنید. دهانه گلدان را با یک پلاستیک بپوشانید و سپس پلاسیک را با یک نوار یا بند محکم کنید. سوراخ های را بر روی پلاستیک ایجاد کنید، به اندازه ای که مگس به راحتی بتواند وارد گلدان شود. بوی صابون مگس ها را به خود جلب می کند و مگس وارد دام می شود، اما در همانجا گرفتار سرکه خواهد شد.

تله میوه: این تله مگس های میوه را هدف قرار می دهد، اما می تواند انواع دیگر مگس را نیز جلب کند. یک تکه میوه را در حدود یک اینچ برش دهید. آن را درون یک کاسه قرار دهید به نحوی که قسمت بریده شده به سمت بالا باشد. کاسه را با بسته بندی پلاستیکی بپوشانید و آن را با نوار یا باند لاستیکی محکم کنید. از یک خلال دندان برای ایجاد سوراخ ها در بالا استفاده کنید و سپس آن را در یک قسمت از آشپزخانه قرار دهید.

3. پروانه ها

پروانه ها معمولاً در آشپزخانه ها و گوشه های خانه ها یافت می شود. این حشرات شبانه در تاریکی شب به درون خانه وارد می شوند و تخم های میکروسکوپی خود را در آرد، غلات، حبوبات، دانه ها و غذای حیوانات خانگی خشک می گذارند. خطر اصلی پروانه ها این است که آن ها غذای شما را خراب می کنند. وقتی این حشران بر روی غذاهای ما می نشینند، پوست، مدفوع و بخش هایی از بدن آن ها بر روی غذا می ماند که این امر مواد غذایی را آلوده می کند.

احتمالاً در حال حاضر به فکر این هستید تا از این پس غذاهای خود را از آلودگی دور کنید و پروانه ها را دفع کنید. اما باید توجه داشته باشید که استفاده از محلول های شیمیایی می تواند خطرناک باشد، بنابراین یافتن یک راه حل طبیعی بهترین روش برای درمان این حشرات است. پس بهتر است راه حل های ذیل را امتحان کنید.

ظروف و کیسه های خود را پاک کنید: در مورد پروانه ها، پیشگیری بهترین تاکتیک است. این پروانه ها معمولاً در ظروف و جعبه ها مشاهده می شوند و می توانند از طریق قوطی و کیسه های غذای خشک خریداری شده، راه خود را به داخل منزل باز کنند. پاک کردن قوطی ها و کیسه های خرید با یک دستمال نم دار و صابون، مانع از پخش شدن آن ها به بقیه مواد غذایی می شود.

استفاده از برگ بو: یک روش طبیعی برای جلوگیری از پروانه ها، قرار دادن برگ های بو در تمام کابینت های آشپزخانه است. این برگ ها مانع از تکثیر این حشرات در آشپزخانه شما می شوند.

4. سوسک ها

سوسک ها از جمله شایع ترین حشرات خانگی ناخواسته هستند و در سراسر جهان یافت می شود. آن ها می توانند از طریق سوراخ ها و ترک های کوچک در دیوارها یا لوله ها، راه خود را به داخل آپارتمان شما بیابند. سوسک ها در فضاهای باریک پناه می برند، بنابراین اغلب در زیر کمدها و در کشوهای تاریک یافت می شوند. سوسک ها نیش نمی زنند، اما ثابت شده است که باعث مشکلات سلامتی می شوند. پوست و ضایعات آن ها می تواند باعث ایجاد آلرژی یا علائم آسم در انسان شود.

ممکن است سموم دفع آفات، خانه شما را از این حشرات خلاص کند، اما این سموم می تواند برای سلامتی انسان نیز مضر باشد. بجای آن می توانید این راه حل های طبیعی را برای رهایی از سوسک ها امتحان کنید.

دام بطری: کف یک بطری قدیمی را با چیزی چسبنده مانند شربت یا کره بادام زمینی که سوسک ها را به خود جلب کند، پر کنید. سپس قسمت داخلی و بالای بطری را با روغن پخت و پز چرب کنید (توجه داشته باشید قسمت بیرونی بطری را چرب نکنید). سوسک ها به سمت محتویات شیرین کشیده می شوند، اما داخل بطری گیر می کنند، زیرا نمی توانند از دیوارهای لغزنده بالا بیایند.

نعناع گربه ای: این گیاه یک روغن با بوی بسیار قوی ایجاد می کند که گربه ها آن را دوست دارند، اما سوسک ها از آن متنفر هستند. گلدان های کوچک از این گیاه را در مکان هایی که سوسک ها را مشاهده کردید قرار دهید. این گیاه باعث فرار سوسک ها از خانه شما می شود.

ب) حشرات خانگی موجود در اتاق خواب

اتاق خواب مکانی است که شما در آن آرامش و استراحت را تجربه می کنید و البته دوست ندارید که این آرامش را حشراتی کوچک بر هم بزنند. اما باید بدانید که حتی اتاق خواب شما نیز ممکن است مورد حمله حشرات قرار گیرد. در ادامه با برخی از حشراتی که ممکن است به اتاق خواب شما برسند و راه های طبیعی دفع آن ها آشنا خواهید شد.

1. کک ها

کک ها جزو حشرات خانگی معمول هستند، به خصوص برای کسانی که حیوانات خانگی دارند. این موجودات ریز که می توانند برای چند هفته تا چند ماه زنده بمانند، به راحتی تولید مثل می کنند و حتی یک کک می تواند به راحتی منزل شما را فرا گیرد. کک ها می توانند حتی با یک پا نیز پرش کنند، بنابراین معمولاً با پریدن روی افراد یا حیوانات خانگی گسترش می یابد. نیش کک ها در میان حیوانات خانگی بسیار شایع تر از انسان هاست، اما در هر صورت این نیش ها معمولاً باعث خارش بیش از حد می شوند. در بعضی مواقع، نیش کک همچنین می تواند منجر به عفونت یا واکنش آلرژیک شود.

از آنجا که حیوانات اهلی هدف اصلی این آفات هستند، مهم است که یک روش طبیعی برای خلاص شدن از شر آن ها که پیدا کنید.

اسپری گیاهی کک: برای از بین بردن کک ها به روشی غیر سمی، سعی کنید اسپری گیاهی ضد کک بسازید. با خالی کردن کل خانه و شستن همه وسایل در با آب گرم شروع کنید. سپس 4 فنجان سرکه، 2 لیوان آب، 4 قاشق آب لیمو و 2 قاشق فندق افسونگر را در یک بطری اسپری دو لیتری مخلوط کنید. آن را در همه جای آپارتمان از جمله فرش، مبلمان و تخت حیوان خانگی اسپری کنید.

نمک: نمک قادر است کک ها را دچار کم آبی کند و آن ها را بکشد. نمک پودر شده را روی فرش ها بپاشید. یک روز بگذارید بماند و سپس آن را پاک کنید.

رزماری و اسپری لیمو: با جوشاندن 4 فنجان آب شروع کنید و سپس آن را از روی حرارت بردارید. 6 عدد لیمو ریز خرد شده، برگ رزماری خرد شده و 3-4 قطره روغن شمعدانی را اضافه کنید. محلول را بپوشانید و بگذارید یک شب بماند. روز بعد، محلول را صاف کرده و ترکیب صاف شده را در یک بطری اسپری بریزید. این محلول طبیعی را در سرتاسر خانه خود اسپری کنید تا کک ها را دفع کند.

2. ساس ها

ساس ها حشراتی آزار دهنده و تاسف آور هستند که به طور معمول در اتاق خواب یافت می شوند. آن ها به اندازه ای کوچک هستند که می توانند به راحتی در چمدان ها، جعبه ها و کفش ها، در کنار هم قرار بگیرند. به همین دلیل، معمولاً در تابستان وقتی افراد تمایل بیشتری به سفر دارند، پیدا می شوند. ساس ها هیچ بیماری را منتقل نمی کنند، اما از خون انسان تغذیه می کنند. نیش آن ها معمولاً صدمه نمی زند، اما علائم خارش خفیف و کبودی روی پوست باقی می گذارد.

بعضی اوقات ممکن است مدت زمان کمی برای برنامه ریزی در جهت دفع ساس ها از خانه داشته باشید، یا ممکن است نخواهید از مواد شیمیایی سمی برای تمیز کردن تخت خواب خود استفاده کنید. در این شرایط، راه حل های خانگی برای دفع ساس ها جواب می دهد.

استفاده از بخارشور یا سشوار: ساس ها و تخم های آن ها هنگام قرار گرفتن در معرض دمای زیاد کشته می شوند. استفاده از بخار شور در مناطقی که ساس ها را مشاهده کردید، آن ها را در دمای بالاتر از 140 درجه فارنهایت قرار می دهد. اگر بخار شور ندارید، سعی کنید از سشوار برای تمیز کردن مناطق مورد نظر استفاده کنید.

جوش شیرین: جوش شیرین باعث جذب رطوبت موجود در محیط می شود و ساس ها را می کشد. در منطقه و فضاهایی که ساس وجود دارد، جوش شیرین بپاشید. بگذارید یک ساعت بماند و بعد آن را تمیز کنید. هر چند روز یکبار این روند را تکرار کنید تا مطمئن شوید تمام ساس ها از میان رفته اند.

ج) حشرات خانگی موجود در دیگر نقاط خانه

قطعاً این ها تمام حشراتی نیست که در خانه می توان آن ها را یافت و حشرات دیگری نیز هستند که در خانه های ما حضور دارند. اگرچه ما اغلب این آفات را نمی بینیم، اما گاهی اوقات می توانیم صدای آن ها را بشنویم و یا اثرات آن ها را در خانه مشاهده کنیم.

1. جیرجیرک ها

جیرجیرک های خانگی، گونه ای از حشرات هستند که اغلب در خانه ها دیده می شوند. همانطور که از نام این حشرات پیداست، آن ها در خانه یافت می شوند و به محیط های گرم و مرطوب کشیده می شوند. اگرچه جیرجیرک ها مضر نیستند، اما صدای بلند آن ها کافی است تا شما را دیوانه کند. در واقع این صدای جیر جیر که این حشرات تولید می کنند، یک تماس برای جفت گیری است و این به معنای حضور بیشتر این حشرات در آینده است.

اگر در آپارتمان خود جیرجیرک دارید و می خواهید هر چه سریع تر از شر آن ها خلاص شوید تا آرامش بیشتری کسب کنید، می توانید راه حل های خانگی ذیل را امتحان کنید.

تله شیره: با پر کردن نیمی از یک شیشه با شیره یا شهد شیرین، یک تله درست کنید. بوی شیره جیرجیرک ها را فریب می دهد و بافت چسبنده آن ها را به دام می اندازد.

اسپری فلفل: با جوشاندن 2 فنجان آب و اضافه کردن نصف فنجان فلفل قرمز یا پودر فلفل قرمز (یا سس فلفل)، یک اسپری درست کنید. مایع را صاف کرده و سپس 2 فنجان آب دیگر اضافه کنید. محلول را درون یک بطری اسپری قرار داده و محیط بیرونی خانه خود را اسپری کنید تا جیرجیرک ها را دور نگه دارد. از این اسپری در داخل منزل استفاده نکنید، زیرا رنگ قرمز آن ممکن است مبلمان یا فرش را لکه دار کند.

2. عنکبوت ها

یکی دیگر از حشرات معمول خانگی که احتمالاً می خواهید از شر آن ها خلاص شوید، عنکبوت ها هستند. تقریباً 4000 گونه عنکبوت وجود دارد که برخی از آن ها بیشتر از سایر گونه ها در خانه شما دیده می شوند. بسته به نوع، عنکبوت ها می توانند بی ضرر یا سمی باشند. انواع بی ضرر اگر چه به خودی خود خطری ندارند، اما باعث گسترش حضور عنکبوت ها در سرتاسر خانه شما می شوند. اما گونه های سمی این حشره نیز متفاوت هستند و گزش برخی از آن ها تنها ایجاد خارش می کند، اما برخی انواع نادر نیز هستند که می توانند کشنده باشند.

با سردتر شدن هوا، ظاهراً عنکبوت ها در خانه افزایش می یابند و این ممکن است شما بیشتر به سمت دفع آن ها بکشد. برای دفع این حشرات نیز راه های ساده ای وجود دارد.

مرکبات: عنکبوت ها با رایحه مرکبات دفع می شوند. سعی کنید پوست مرکبات را به کنار تخته ها، چهارچوب های پنجره و قفسه های کتاب، بمالید. این کار باعث می شود خانه شما بوی خوبی داشته باشد و البته عنکبوت ها را از آن دور نگه دارد.

اسپری عنکبوتی خانگی: با مخلوط کردن آب و چند قطره روغن گیاهان خاص، اسپری ضد عنکبوتی درست کنید. رایحه های دفع عنکبوت شامل اکالیپتوس است.

منبع: فرارو