مقایسه هیوندای ولستر با هیوندای جنسیس کوپه و کیا سراتو کوپه

ارزان ترین کوپه های بازار این روزها رقابت داغ تری باهم دارند. تویوتا GT86 به عنوان نماینده ژاپنی ها این بار رودر روی هیوندای ولستر و کیا سراتو کوپه ایستاده است.

به گزارش ایران جیب به نقل از کالایاب خودرو، در چند سال گذشته که بازار ایران از کوپه های میلیاردی و چند صدمیلیونی پر شده است واقعاً جای خالی خودرو های اسپرتی که بتوان با بودجه ای محدود و بدون نیاز به فروش داروندار زندگی تان آن ها را بخرید و لذت سواری شان را بچشید احساس می شد. خوشبختانه به لطف ابتکار خودروسازهای کره ای و ژاپنی این حسرت چندان به دل ما نمانده است!
 

1. حریف اول: تویوتا GT86

GT86 خورویی در کلاس اسپرت است که با همکاری مشترک تویوتا و سوبارو وارد بازار شد. بگونه ای که تویوتا طراحی استایل خارجی و فرآیند تولید را بر عهده داشته و سوبارو عهده دار بخش های موتور، گیربکس، ترمز و سیستم تعلیق بوده است. این کوپه محبوب تویوتا، خودرویی دیفرانسیل عقب است که همه کم وکاستی هایش را به عنوان یک رقیب قابل احترام در بازار کوپه های ارزان قیمت با برتری خود از حیث کیفیت رانندگی و لذت سواری جبران کرده است. چراکه اساسا مبنای طراحی تویوتا GT86 تمرکز بر روی راننده و ارائه کیفیت های یک خودروی اسپرت کلاسیک است.

وقتی که پس از سال ها انتظار، تویوتا GT86 با مدل 2013 جایزه زیباترین خودرو اسپرتی سال را به نام خود تمام کرد، آنجا بود که پای تقابل زیبایی و سبک طراحی هیجان انگیز کوپه های میلیون دلاری به رده اتومبیل های اسپرت با قیمت اقتصادی باز شد. چهره تهاجمی خودرو در نمای روبرو با کاپوت کشیده و چراغ جلوهایی که تا پیشانی خودرو تیز شده اند اوج زیبایی را به نمایش گذاشته است. همچنین، جلوپنجره تحتانی با اندازه ای بزرگ تر از حد متعارف و هم نشینی با مه شکن ها و چراغ های اصلی به نماد عقرب در مدل های تویوتا معروف شده است.

طراحی داخل کابین تویوتا GT86 به همان اندازه جذابیت نمای خارجی اش هوش از سر عشق ماشین ها می برد. در نگاه اول رول فرمان با حالت تخت قسمت پایین و قطر 365 میلی متر هیجان سرعت را در وجود بیننده زنده می کند. همچنین پدال های آلمنیومی، صفحه نمایشگر سیستم ناوبری خودرو، نشانگرهای روی داشبورد با رگه های نور نئون چشم نواز بر محیط دایره ای شکل آن ها به همراه نمایشگرهای دیجیتالی و دورشمارهایی که نمونه طراحی جمع وجور و کاربردی آن را تنها در اتومبیل های ژاپنی سراغ داریم از جمله ویژگی های منحصربه فرد کابین GT86 به حساب می آیند.
 

کیلومترشمار درست مقابل چشم راننده و با اندازه درشت طراحی شده است تا موقع رانندگی و هیجان شتاب گیری و لایی کشیدن از میان خودروها تنها به یک اشاره چشم قابل خواندن باشد. طراحی صندلی جلو باهدف خلق راحت ترین حالت لمیدن و تسلط بر جاده طراحی شده است و راننده را در وضعیت ارگونومی ایده آل نسبت به اهرم دنده و شستی های کنترلی روی داشبورد قرار می دهد.
 

برای نزدیک کردن هر چه بیشتر مرکز ثقل به زمین، نیروی پیشرانه تویوتا GT86 توسط یک موتور چهار سیلندر با آرایش تخت (بوکسری) تأمین می شود. تویوتا GT86 قابلیت های سیستم تعلیق خود را به عنوان یک سیستم کاملاً پایدار و منسجم، با جذب بخش قابل توجهی از ارتعاشات منتقل شده به چرخ ها به اثبات رسانده است. عکس العمل فرمان به طور کامل در کف دستان راننده احساس می شود و ترمزهای قدرتمند آن بدون کمترین لغزش لاستیک، بر سطح آسفالت پشت راننده را در رانندگی با سرعت زیاد قرص می کنند.
 

2. حریف دوم: کیا سراتو کوپه

 

کیا مدل کوپه خود را که در برخی بازارها با Forte عرضه می شود، برای اولین بار در نمایشگاه نیویورک در سال 2008 به عنوان یک نسخه مفهومی رونمایی کرد. تولید این نسل تا سال 2013 ادامه داشت تا اینکه همزمان با تولید نسل سوم نسخه سدان سراتو در سال 2014 ، نسل جدید کوپه سراتو، یعنی همین نسلی که قصد داریم به بررسی آن بپردازیم، به بازار آمد.

همچون کوپه Forte، کوپه سراتو نیز بر پلت فرم سدان های سگمنت C کیا طراحی شده است و با پلت فرم هیوندای الانترا مشترک است. با وجود اینکه نسخه کوپه سراتو از لحاظ عرض بدنه و حتی فاصله محوری با مدل سدان مطابقت میلی متری دارد، با این  حال ارتفاع کوپه سراتو 25 سانتیمتر نسبت به مدل سدان کمتر است و خط سقف آن برای نمایش هیبت اسپرت خودرو کوتاه تر شده است.

کیا با تعبیه پنجره های بدون فریم برای هر چه شبیه تر نشان دادن این سراتو به یک کوپه تمام عیار تلاش کرده است. همچنین، کشیدگی چراغ های جلو به اضافه چینش زیبای LED های درخشان برای خودنمایی در روشنایی روز و مهم تر از آن برق خیره کننده مه شکن ها، جذابیت نمای روبرو را دوچندان می کنند.

ممکن است شیب کم خط سقف در قسمت عقب خودرو ازیک طرف و چشم انداز مربعی شکل ستون انتهای بدنه در قیاس با ولستر، چندان چنگی به دل نزند، اما همین جسارت در طراحی سراتو کوپه در داخل کابین فضای بیشتری را برای نشستن بی دردسر سرنشین های عقب فراهم کرده است، هر چند که دید عقب آن چندان مطلوب نیست و نباید انتظار یک سدان را از آن داشت.

سراتو کوپه علی رغم نام و نشان اسپرتی اش خودروی مناسبی برای نشستن چهار سرنشین به حساب می آید. با وجود اینکه اغلب، مدل های کوپه را به عنوان خودروهایی برای آدم های خودپسند می شناسند اما در این کوپه خاص نه تنها توجه ویژه ای به طراحی نور قسمت عقب شده است بلکه در کمال تعجب دو دریچه تهویه هوا هم در ردیف پشتی به چشم می خورد که حاکی از توجه کیا به بنیان خانواده (!) و به  بیان  دیگر مجاب کردن همسر و فرزندان به خرید یک کوپه اسپرتی است. داشبورد و طراحی داخل کابین سراتو کوپه آن طور که از یک اتومبیل اسپرتی انتظار می رود نیست و سادگی و خطوط ملایم و یکنواخت آن بیشتر به یک هاچ بک معمولی می ماند تا یک کوپه جوان پسند.

نیروی پیشرانه از طریق یک گیربکس اتوماتیک شش دنده تیپ ترونیک به چرخ های جلو منتقل شده و به استناد آمار و ارقام منتشرشده، باوجود حجم بیشتر نسبت به دیگر خودرو هم وطنش، مصرف سوخت کمتری دارد. برای آن هایی که به امید یک رانندگی هیجان انگیز به سبک “سریع و خشن” به سراغ کوپه سراتو می روند، اولین چیزی که باعث دلسردی شان خواهد شد فرمان پذیری آن است که علی رغم وجود سیستم فلکس استر کیا برای تنظیم حالت فرمان در سه وضعیت آرام، معمولی و اسپرت بازهم واکنش پذیری مناسبی به فرمان دهی راننده از خود نشان نمی دهد. با این  حال سیستم تعلیق سراتو در حد قابل قبولی ارتعاشات سطح جاده را جذب کرده و از این نظر کیفیت سواری این کوپه کره ای را به یکی از مزیت های آن تبدیل نموده است.

همچون سایر خودروهای کره ای، کوپه سراتو نیز به لیست بلندبالایی از امکانات رفاهی از جمله گرم کن صندلی جلو و پشت سری های فعال در هنگام وقوع تصادف، سیستم تهویه اتوماتیک دوگانه با دریچه هایی در قسمت عقب و استارت اتوماتیک مجهز است.
 

3. حریف سوم: هیوندای ولوستر

 

در بازار هزار رنگ خودرو، از وارداتی های خوش رنگ و لعاب و باکیفیت گرفته تا وطنی های سوگلی و نازپرورده و البته مدل های ظاهرفریب چینی باز هم قیافه خودروهای منحصربه فردی همچون هیوندای ولستر خودنمایی می کند. ولستر به لطف طراحی نوآورانه خود در همه جهات بدنه حرف هایی برای گفتن دارد.

در سال 2011 هیوندای به دنبال خلأ ناشی از خروج مدل کوپه، ولستر را معرفی کرد که مستقیماً قشر جوان و از طرفی کوپه های اسپرت میان قیمت را نشانه رفته بود. چشمگیرترین ویژگی ولوستر، وجود دو درب در سمت راست و یک درب بزرگتر برای راننده در سمت چپ خودرو است حال آن که دستگیره درب عقب سمت راست با زیرکی در منتهی علیه بالا جاسازی شده است تا دورنمایی از کوپه های دو در به ولستر ببخشد. از منظر دیگر باوجود یک درب کوچک در قسمت عقب بدنه قابلیت های کاربردی یک هاچ بک را با این کوپه خوش نقش همراه کرده است.

درب کوچک سمت مخالف راننده با تمام مزیت هایی که دارد خواه ناخواه برای سوار و پیاده شدن سرنشین های قدبلند مشکل ساز خواهد شد. فضای نشستن در صندلی های عقب و نیز جای پا برای سرنشین ها تقریبا مناسب است اما به واسطه شیب انتهای سان روف بازهم قدبلندها از برخورد مدام سرخود به سقف شکایت خواهند کرد. صندوق عقب کابین با عمق کافی نزدیک به نیم مترمکعب حجم دارد و با خواباندن صندلی ها به یک مترمکعب خواهد رسید که اگر اهل انصاف باشید اذعان می کنید که چنین حجمی را از یک کوپه انتظار نداشته اید.

قسمت جلو کابین از طراحی سرزنده و مدرنی بهره مند است که کمی پرزرق وبرق تر از آنچه هست به نظر می رسد. به دلیل کاهش هزینه های تولید هیوندای در استفاده از پلاستیک سخت کم نگذاشته اما لااقل با طراحی الگوهای چشم نواز ظاهر آن را حفظ کرده است. انواع تجهیزات ازجمله صفحه نمایش 7 اینچی به خوبی بر روی داشبورد تعبیه شده و وضعیت ارگونومی مناسبی دارند. همچنین تجهیز ولستر به سیستم صوتی 196 وات به همراه شش بلندگوی باکیفیت سیستم رهیابی هیوندا موسوم به Blue Link از دیگر مزیت های این خودرو به شمار می آید.
 

ولستر مجهز به موتور چهار سیلندر با آرایش خطی است که نیروی پیشرانه ای نه در حد انتظار از این هیبت پرطمطراق خود تولید می کند، مخصوصا که بدانید به اندازه یک پیشرانه دو لیتری اشتها دارد. سیستم تعلیق ولستر به نسبت برخی خودروهای هم ترازش اندکی خشک است ولی همین سفتی و انعطاف کم، اطمینان شما را از رانندگی در سرعت بالا و حفظ ثبات خودرو در سر پیچ ها بالا می برد. وقتی عنوان «کوپه» به زبان می آید، یک خودروی کم ارتفاع، چابک و سریع با انتظار خریدار همراه می شود، درحالی که سقف سرعت ولستر در حد یک هاچ بک خانوادگی نزول پیدا کرده و حتی شتاب آن به قدری ناامیدکننده است که گاهی اوقات برای حفظ آهنگ حرکت خودرو باید دو دنده کم کنید.

 

  Toyota GT86 Hyundai Veloster MPI Kia Cerato Koup MPI
جدول مشخصات فنی
مدل 2014 2015 2015
قیمت (میلیون تومان) 127-133 125 130
گیربکس 6 دنده اتوماتیک / 6 دنده دستی 6 دنده اتوماتیک تیپ ترونیک 6 دنده اتوماتیک تیپ ترونیک
محور محرک دیفرانسیل عقب (RWD) دیفرانسیل جلو (FWD) دیفرانسیل جلو (FWD)
حجم موتور 1,998cc 1,591cc 1,999cc
قدرت 197hp 138hp 158hp
گشتاور 205nm 167nm 194nm
سرعت 210km/h 195km/h 210km/h
شتاب 8.2sec 10sec 10sec
طول 4,240mm 4,220mm 4,530mm
عرض 1,775mm 1,790 1,780mm
ارتفاع 1,285mm 1,399mm 1,420mm
فاصله محوری 2,570mm 2,650mm 2,700mm
وزن 1,275kg 1,256kg 1,355kg
مصرف جاده ای 6.7L 6.6L
مصرف شهری 9L 10L
مصرف ترکیبی 7.1L 7.8L 7.4L
حجم باک 50L 50L 50L
پیمایش 704km 641km 675km

 

جدول امکانات Toyota GT86 Hyundai Veloster MPI Kia Cerato Koup MPI
 
سیستم های ایمنی 6 ایربگ (2 عدد جلو و سرنشین، 2 عدد جانبی جلو، 2 عدد پرده ای) 6 ایربگ (2 عدد جلو و سرنشین، 2 عدد جانبی جلو، 2 عدد پرده ای) 6 ایربگ (2 عدد جلو و سرنشین، 2 عدد جانبی جلو، 2 عدد پرده ای)
سیستم امنیتی ایموبیلایزر – دزدگیر – استارت دکمه ای ایموبیلایزر – دزدگیر – استارت دکمه ای ایموبیلایزر – دزدگیر – استارت دکمه ای
سیستم های ترمز و پایداری ABS – EBD – ESP – ASR – BAS – TCS ABS – EBD – ESP – BAS ABS – EBD – ESP – BAS
سیستم های فرمان و هدایت فرمان هیدرولیک با تنظیم تلسکوپی فرمان هیدرولیک با تنظیم تلسکوپی- کنترل سیستم صوتی از روی فرمان فرمان هیدرولیک با تنظیم تلسکوپی مجهز به سنسور سرعت – کنترل سیستم صوتی از روی فرمان
سیستم تهویه مطبوع تهویه اتوماتیک تهویه دستی تهویه اتوماتیک دوگانه
سیستم مولتی مدیا CD-LCD-AUX-MP3-iPod-USB-Bluetooth-بلندگو CD-LCD-AUX-MP3-iPod-USB-Bluetooth-بلندگو CD – MP3 – iPod – USB – بلندگو
سیستم صندلی صندلی عقب با قابلیت تاشوندگی تنظیم برقی صندلی ها – تهویه صندلی های جلو تنظیم برقی صندلی ها – گرم کن صندلی جلو – پشت سری های فعال هنگام تصادف
سیستم آینه ها و شیشه ها آیینه های جانبی با قابلیت تنظیم برقی  آینه های جانبی با قابلیت تنظیم برقی مجهز به گرمکن – سقف پانوراما آینه های جانبی با قابلیت تنظیم برقی مجهز به گرمکن – سانروف
سیستم چراغ ها تنظیم ارتفاع نور چراغ ها – مه شکن جلو تنظیم ارتفاع نور چراغ ها – مه شکن جلو روشن و خاموش شدن اتوماتیک چراغ ها – مه شکن جلو
سایر امکانات کروز کنترل – شیفتر تعویض دنده – دوربین دید عقب کروز کنترل – دوربین دید عقب کروز کنترل – سنسور پارک – مدیریت پیمایش – دوربین دید عقب