لوازم خانگیکسب و کار ایرانی

راهکارهایی برای جلوگیری از لکه شدن فرش

راهکار جلوگیری از کثیف شدن فرش را بلدید؟

حتما برای تان پیش آمده که لکه زردچوبه روی فرش منزل تان بیافتد و بابت آن خیلی ناراحت شوید؛ فرش یک کالای دکوراسیون داخلی گران و لوکس است. بنابراین هیچ کس دوست ندارید فرش منزل یا محل کارش، به خاطر لکه یا کثیفی از قیمت بیافتد. از آنجا که چنین مشکلی، ممکن است برای افراد بسیاری رح دهد؛ در ادامه با هم روش های جلوگیری از کثیف شدن فرش را یاد می گیریم. سپس بررسی می کنیم اگر فرشی کثیف شد؛ بهترین روش شستن آن چیست؟

روش های جلوگیری از کثیف شدن فرش چیست؟

بهترین روش پیش گیری از چرک و کثیف شدن فرش این است که مواد آلاینده را از فرش منزل یا محل کار دور نگاه دارید. یعنی این عوامل:

 • انواع خوراکی ها و آشامیدنی های رنگی
 • کودکان نوپا
 • کودکان یا سالمندانی که کنترلی بر یرون روی ندارند.
 • کفش آلوده
 • انواع گرد، غبار و آلودگی هوا
 • حیوان خانگی تربیت نشده

بهترین روش پیشگیری از کثیفی فرش

تمام عوامل آلوده کننده فرش که در بالا به آنها اشاره کردیم؛ باید از فرش دور بمانند؛ به عبارتی بهترین روش تمیز نگاه داشتن فرش، جلوگیری از کثیف شدن آن است. با این حال چطور می توان این عوامل کثیف کننده را از فرش دور نگاه داشت؟ یعنی غذا نخوریم؟ اجازه ندهیم، فرزند یا سالمندمان از روی فرش رد شوند؟ راهکارها چیست؟ خیر باید برای جلوگیری از کثیف شدن فرش، فقط کمی دقت کنید.

راهکار 1) در خانه با کفش راه نروید

کفش آلوده ترین شیئی است که ممکن است با فرش تماس پیدا کند. البته در فرهنگ ما درآوردن کفش جلوی در ورودی منزل، بسیار رعایت می شود؛ منتهی در 1-2 دهه اخیرف افرادی که به سبک مدرن زندگی می کنند؛ در آوردن کفش را عادتی دمده و بی فایده می دانند.

مشکل چیست؟ هنگامی که چنین افرادی در منزل با کفش تردد کنند؛ آلودگی خیابان یا تمام ساختمان هایی که افراد مختلفی در آنها تردد دارند را به منزل وارد می  کنند. به علاوه با همان کفش وارد سرویس بهداشتی عمومی نیز می شوند؛ بنابراین کاملا سبب آلودگی کف و فرش منزل می شوند.

راه کار چیست؟ اگرچه در کشور ما فرهنگ دراوردن کفش، از قدیم بوده است؛ اما یک نقص بزرگ در این روند هست. آن هم این که افرادی که با کفش در منزل راه می روند؛ می توانند ادعا کنند که تمایلی ندارند، پابرهنه، بر کف جایی راه بروند. برای این منظور ترک ها و کره ای ها راه کار جالبی دارند.

دمپایی مهمان. اگر می خواهید در جلوگیری از کثیف شدن فرش موفق عمل کنید. همچنین مهمانان و اعضای خانواده از قانون منزل شما نرنج اند؛ در جا کفشی تان تعدادی دمپایی مناسب در سایزهای مختلف داشته باشید؛ هنگامی که مهمان  دارید؛ هنگام خوش آمد گویی، جلوی پای او بگذارید.

در مهمانی های بزرگ چه کنیم؟

هنگامی که تعداد مهمان ها بالاست؛ این راه کار جلوگیری زا کثیف شدن فرش، جواب نمی دهد. هیچ کس نمی تواند برای چند ده نفر آدم، دمپایی بخرد تا فرش منزلش کثیف نشود. به علاوه، در مهمانی های رسمی، کفش جزئی از استایل است. در چنین مواردی می توانید این کارها را انجام دهید:

 • از مهمان ها بخواهید، دمپایی روفرشی بیاورند.
 • فرش ها را از کف منزل جمع کنید.
 • در صورتی که مهمانی نمی خواهد قوانین مهمانی شما را رعایت کند، به او پاپوش یا دمپایی بدهید.
 • اگر منزل تان موکت است، بعد از اتمام مهمانی  از یک قالیشویی آنلاین ، درخواست کمک کنید.

راه کار 2) روفرشی بخرید

اگرچه برای جلوگیری از کثیف شدن فرش باید تمام مواد آلوده کننده را از آن دور نگاه دارید؛ اما با آلودگی هوا چه می شود کرد؟ هرچه قدر هم جنس پنجره های دوجداره مرغوب باشد؛ باز هم گرد و غبار و دوده در هواپخش است و به مررور زمان، روی فرش می نشیند. برای این منظور در بازار انواع روفرشی های زیبا موجود اند. می توانید این روفرشی ها را روی فرش بیاندازید که گرد و غبار در بطن تاروپود فرش، وارد نشود. به این ترتیب اگر لازم شد از یک قالیشویی آنلاین خوب کمک بگیرید؛ فرش تان چرک مُرد نشده است.

راه کار 3) به طور منظم جاروبرقی بکشید

تعداد از افراد تصور می کنند که جاروبرقی کشیدن، تاثیر چندانی در جلوگیری از کثیف شدن فرش ندارد. با این حال جاروبرقی روزانه کشیدن فرش، کمک می کند، دوده ها و گرد و غبار، فرصت نشست روی پرزهای فرش را پیدا نکنند. در مثال اگر ماهی یک بار، هفته ای یک بار جارو برقی بکشید؛ آلودگی ها و غبار، زمان نکافی رای ادغام شدن با پرزهای فرش را پیدا می کنند.

راه کار 4) جوش شیرین برای فرش مفید است

توجه کرده اید وقتی می خواهید کمی به کمر خود استراحت دهید؛ روی فرش دراز می کشید اما بوی ضخم، مشمئز تان می کند. این بود ناشی از فعالیت برخی میکروارگانزیم ها است. برای جلوگیری از کثیف شدن فرش باید مراقب بوی آن هم باشید. به این منظور قبل از کشیدن جاروبرقی، کمی جوش  شیرین روی فرش بپاشید؛ این ماده قلیایی از فعالیت میکروارگانیزم ها جلوگیری می کند. بعد از 20-30 دقیقه پا خوردن، جارو برقی بکشید.

راه کار 5) از بین بردن لکه فرش

یکی از مهم ترین مواردی که افراد به منظور رفع آن با قالیشویی تماس می گیرند؛ از بین بردن لکه فرش خصوصا پاک کردن لکه زردچوبه از روی فرش است. به این منظور بهترین قالیشویی شهرتان را پیدا می کنید و از آنها می خواهید فرش شما را برای لکه گیری ببرند. عده ای از افراد وقتی فرش شان لک می شود، با خودشان می گویند، آخر سال به قالیشویی می سپاریم که به طور حرفه ای آن را از بین ببرد.

تمام این کارها اشتباه است. اگر می خواهید لکه از روی فرش تان پاک شود؛ در این راهنمای جلوگیری از کثیف شدن فرش، تاکید می کنیم؛ لکه را باید بلافاصله پاک کنید. هرچه لکه بیشتر روی فرش بماند و کهنه شود؛ پاک کردن آن دشوارتر خواهد شد. برای این منظور به نکات زیر دقت کنید:

 • لکه را نسائید زیرا بیشتر در عمق پرزها فرو می رود.
 • حلال مناسب لکه را پیدا کنید.
 • حجم ماده لکه را با کارد از فرش بردارید.
 • برای برداشتن مواد مایع دستمال جاذب روی لکه بگذارید تا مواد جذب دستمال شوند.

راه کار 6) رفتار مناسب با کودک، سالمند و حیوان خانگی

هنگامی که این 3 دسته عزیز، در منزل شما زندگی می کنند؛ باید راه های جلوگیری از کثیف شدن فرش را ببندید. هیچ کس دوست ندارد، بچه ای که هنوز گرفتن اشیا در دستش را بلد نیست را دعوا کند که چرا چیزی را روی فرش ریخته است. بسیاری از سالمندان، تعادلی روی بدن خود ندارند و اگر چنین حادثه ای اتفاق بیافتد، بسیار شرمنده می شوند. حیوانات خانگی نیز، هرچه قدر هم تربیت شده باشند؛ واقعا نمی دانند، فرش چیست یا آلودگی چیست که بخواهند مراقب رفتار خود باشند.

چاره چیست؟ اگر شما هم چنین شرایطی در خانه دارید؛ باید بین عزیزتان و فرش تان یک تصمیم جدی بگیرید. فرش مرغوب تان را در سالن پذیرایی پهن کنید و اجازه ندهید فرزند نوپا یا حیوان خانگی وارد آن جا شوند. در مسیر حرکت روزانه فرد سالمند نیز می توانید از فرش های ساده تر استفاده کنید؛ تا هم احترام او حفظ شود؛ هم لیز نخورد؛ هم اتفاقی نیافتد.

چرا استفاده از خدمات قالیشویی مهم است؟

برای جلوگیری از کثیف شدن فرش، 6 نکته مهم را اشاره کردیم؛ با این حال تمیز نگاه داشتن فرش به تنهایی سبب بالارفتن عمر فرش نمی شود. حتما باید از یک قالیشویی معتبر برای نگهداری و پاکیزگی فرشتان استفاده کنید. امروزه می توانید به جای تلفنی به دنبال قالیشویی گشتن، از خدمات قالیشویی آنلاین استفاده کنید.

بهترین روش شستشوی فرش چیست؟

در یک قالیشویی، متخصصان خبره ای حاضر هستند که ابتدا فرش شما را کارشناسی می کنند. سپس براساس میزان آلودگی، لکه ها و نوع فرش، دستور شستشو را به کارگران می دهند. در یک قالیشویی حرفه ای انواع مواد، تجهیزات و دستگاه های مجهز برای شستشوی فرش موجود است.

بهترین شوینده فرش چیست؟

برای شستن فرش می توانید از انواع شامپو فرش، سرکه، جوش شرین و بخارشو استفاده کنید.

5 دستورالعمل پاک کننده خانگی فرش

1. جوش شیرین و پودر بوراکس:

بوراکس، یک تمیز کننده سازگار با محیط زیست است، که لکه ها را به صورت موثری پاک می کند و ذرات گرد و خاک را از فرش حذف می کند؛ جوش شیرین که یک جذب کننده بوی عالی است، بو را از بین می برد و به فرش طراوت می بخشد. برای تهیه این پاک کننده، فقط به 1 فنجان جوش شیرین، 1 فنجان پودر بوراکس، 1 قاشق غذا خوری سبزیجات خشک و چند قطره روغن نیاز دارید.

2. جوش شیرین و سرکه سفید:

مخلوط سرکه سفید و جوش شیرین، یک عامل پاک کننده بسیار عالی است؛ این دو عنصر، دارای خواص شیمیایی متفاوتی هستند. سرکه اسیدی است در حالی که جوش شیرین خنثی است هنگامی که با هم مخلوط می شوند، دی اکسید کربن تولید می کنند، که باعث ایجاد حباب های تمیزکننده و بی نظیری می شود. در کنار این دو ماده، شما همچنین به مایع ظرفشویی معمولی و آب گرم، نیاز دارید همچنین می توانید برای تمیز کردن فرش ها از جوش شیرین و آب گرم نیز استفاده کنید.

3. سرکه و آب داغ:

طبیعتا سرکه، به شدت اسیدی است، این ویژگی آن باعث شده تا یک ترکیب عالی برای تمیز کردن فرش باشد؛ بوی نامطبوع، خاک و لکه ها را نیز از بین می برد. شما می توانید از سرکه،به صورت خالص استفاده کنید یا آن را با آب داغ مخلوط کنید. به دلیل ساختار بسیار اسیدی اش، ابتدا آن را روی بخشی از قالیچه مرطوب تست کنید، و سپس روی کل فرش بریزید این یک پاک کننده کارآمد فرش خانگی است.

4. آب لیمو و پراکسید هیدروژن:

این پاک کننده فرش خانگی، نه تنها آسان تهیه می شود، بلکه مؤثر نیز می باشد. پراکسید هیدروژن، سفید کننده عالی است که از اکسیژن برای شکستن پیوندهای بین باکتری ها، خاک و سطح فرش استفاده می کند؛ اضافه کردن چند قطره لیمو در این مایع باعث قوی تر شدن محلول می شود، و به این ترتیب به از بین بردن ذرات چسبیده به فرش کمک می کند.

5. ذرت، جوش شیرین و برگ بو:

جوش شیرین، خواصی دارد که لکه ها را به خود جذب می کند و یک لکه بر قوی است، و برگ بو فرش ها را بدون بو می کند، از آنجایی که هیچ محصول مایعی در تهیه این پاک کننده استفاده نمی شود، در میان بهترین پاک کننده های خانگی فرش قرار می گیرد. همچنین می توانید از جوش شیرین، نشاسته ذرت و پودر تالک معطر نیز به عنوان تمیز کننده فرش استفاده کنید.

آتوسا خوش خواهد

من آتوسا، خبرنگاری که تعهدی عمیق به خدمت به مردم دارم. در این سایت، با تمرکز بر مسائل مهم اجتماعی و اقتصادی، تلاش می‌کنم تا صدای گروه‌ه‌های نادیده گرفته شده را به گوش شما برسانم و برای ایجاد عدالت و برابری در جامعه تلاش کنم.