نحوه استفاده از کرم شیر گاو

معمولا یک روتین پوستی شامل چند محصول مختلف است. از بعضی از این محصولات می توانید بسته به اهداف خود صرف نظر کنید، اما مرطوب کننده  و ضدآفتاب  هر دو ضروری هستند. چه بیرون بروید و چه روز خود را در داخل خانه سپری کنید، برای کسب بیشترین فایده از محصولات مراقبت از پوست باید بدانید که چگونه و چه زمانی از آن ها استفاده کنید. اگر نحوه استفاده از ضد آفتاب را نمی دانید یا هنوز مطمئن نیستید که ابتدا باید مرطوب کننده بزنید یا ضدآفتاب، توصیه می کنیم مقاله ی امروز دیجی کالا مگ را از دست ندهید.

آنچه در ادامه می خوانید:

انواع ضدآفتاب
اول مرطوب کننده بزنیم یا ضد آفتاب؟
چقدر فاصله بین استفاده از ضدآفتاب و مرطوب کننده در نظر بگیریم؟
چند نکته ی مهم درباره ی نحوه استفاده از ضد آفتاب

انواع ضدآفتاب

ضدآفتاب ها انواع مختلفی دارند. این محصولات از نظر ترکیب، نحوه ی عملکرد در برابر نور خورشید و افرادی که می توانند از آن ها استفاده کنند، با هم تفاوت دارند. به طور کلی، ضدآفتاب های رایج را می توان به دو گروه طبقه بندی کرد:

1. ضدآفتاب شیمیایی

ضدآفتاب های شیمیایی حاوی موادی مانند اکسی بنزون، آزوبنزون، اکتیسالات و… هستند. این محصولات از موادی تشکیل شده اند که اشعه ی ماوراء بنفش خورشید را بعد از جذب به گرما تبدیل کرده و سپس آن را از سطح پوست آزاد می کنند.

فرمولاسیون ضدآفتاب های شیمیایی به صورتی طراحی شده است که به سرعت جذب پوست شوند و در برابر آب مقاوم باشند. بنابراین، اگر شنا می کنید یا فعالیت های دیگری انجام می دهید که باعث تعریق زیاد می شوند، ضدآفتاب شیمیایی بهترین عملکرد را برای شما دارد.

2. ضدآفتاب فیزیکی

ضدآفتاب فیزیکی که به  آن ضدآفتاب مینرال یا معدنی هم گفته می شود، از ترکیباتی مثل دی اکسید تیتانیوم و زینک اکسید تشکیل شده است. ضدآفتاب های فیزیکی به عنوان یک سپر محافظ عمل می کنند. به عبارت دیگر، مانند آینه اشعه های مضر خورشید را منعکس می کنند و به آن ها اجازه نمی دهند وارد پوست شوند. اما ممکن است کمی روی پوست احساس سنگینی ایجاد کنند و رنگ سفیدی روی آن باقی بگذارند.

اگر پوست حساسی دارید، ضدآفتاب های فیزیکی می توانند انتخاب خوبی برای شما باشند. آن ها روی سطح پوست قرار می گیرند و به همین دلیل آن را کمتر تحریک می کنند.

 • راهنمای کامل خرید بهترین کرم ضدآفتاب برای خانم ها و آقایان
 • آیا استفاده از ضد آفتاب مردانه برای آقایان امری ضروری است؟

اول مرطوب کننده بزنیم یا ضد آفتاب؟

این یکی از سوالات رایجی است که درباره ی نحوه استفاده از ضد آفتاب مطرح می شود. پاسخ به این سوال در درجه ی اول به نوع ضدآفتابی که استفاده می کنید بستگی دارد.

اکثر متخصصان به شما توصیه می کنند که از ضدآفتاب شیمیایی مستقیما روی پوست استفاده کنید. این کار به جذب بهتر مواد موجود در ضدآفتاب کمک می کند و اثربخشی آن را برای محافظت از پوست افزایش می دهد. اگر قبل از کرم ضدآفتاب شیمیایی از مرطوب کننده استفاده کنید، مرطوب کننده به عنوان یک مانع عمل کرده و از رسیدن کرم ضدآفتاب به پوست شما و عملکرد موثر آن جلوگیری می کند.

نحوه استفاده از ضد آفتاب فیزیکی متفاوت است. از آنجا که ضدآفتاب های فیزیکی به عنوان یک سد محافظ اشعه ی خورشید را از روی پوست منعکس می کنند، منطقی است که از آن ها به عنوان بالاترین لایه استفاده کنید. اگر ضدآفتاب فیزیکی دارید، قبل از مالیدن آن روی پوست از مرطوب کننده و سایر محصولات مراقبت از پوست استفاده کنید.

 • 5 نکته ی ضروری برای خرید و استفاده از مرطوب کننده های پوست
 • تفاوت مرطوب کننده و آبرسان؛ کدام برای پوست من مناسب تر است؟

کرم ژل ضدآفتاب ساین اسکین مدل SPF 50 مناسب پوست های چرب حجم 50 میلی لیتر

265,000

تومان

کرم ضد آفتاب بی رنگ سیسپرسا SPF50 مدل ضدلک مناسب برای انواع پوست حجم 50 میلی لیتر

549,000

تومان

انواع ضدآفتاب
مشاهده همه

چقدر فاصله بین استفاده از ضدآفتاب و مرطوب کننده در نظر بگیریم؟

مرطوب کننده و ضدآفتاب هر کدام نقش منحصر به فردی در مراقبت از پوست  شما دارند. مرطوب کننده از کاهش رطوبت پوست جلوگیری می کند، در حالی که کرم ضدآفتاب از شما در برابر اشعه های مضر خورشید محافظت می کند. به همین دلیل، برای اینکه هر دو محصول عملکرد موثری داشته باشند، باید از آن ها به درستی استفاده کنید.

چه ابتدا مرطوب کننده بزنید و چه اول به سراغ ضدآفتاب بروید، باید بین زمان استفاده از آن ها 15 تا 20 دقیقه فاصله در نظر بگیرید. این کار به محصول اول اجازه می دهد که قبل از استفاده از محصول دوم، به طور کامل جذب پوست شود. به این ترتیب مرطوب کننده یا ضد آفتاب هیچ گونه تداخلی در عملکرد یکدیگر ایجاد نخواهند کرد.

 • چرا مرطوب کننده ها در رفع خشکی پوست بی تأثیرند؟!

کرم آبرسان سین بیونیم مدل Comfort حجم 40 میلی لیتر

456,050

تومان

وازلین وازلین مدل COCOA BUTTER حجم 50 میلی لیتر

50,000

تومان

انواع مرطوب کننده
مشاهده همه

چند نکته ی مهم درباره ی نحوه استفاده از ضد آفتاب

در هنگام خرید ضدآفتاب و استفاده از آن به نکات زیر توجه کنید:

 • استفاده از کرم ضدآفتاب باید بخش جدایی ناپذیر روتین پوستی شما باشد. حتی اگر قصد دارید برای مدت کوتاهی بیرون از خانه باشید، خوب است از ضدآفتاب استفاده کنید. کرم ضدآفتاب را روی پوست تمیز و خشک بمالید.
 • ضدآفتابی بخرید که SPF آن حداقل 30 باشد. ترجیحا ضدآفتاب های مقاوم در برابر آب را انتخاب کنید.
 • بهتر است یک ضد آفتاب طیف گسترده (broad-spectrum) بخرید که هم اشعه UVA و هم اشعه UVB را مسدود کند. اشعه ی ماوراء بنفش خورشید بر اساس طول موج به سه نوع اصلی تقسیم می شود: UVB ،UVA و UVC. پرتوهای UVA طول موج بیشتری دارند و باعث ایجاد علائم پیری پوست می شوند (مانند چین و چروک و لکه های خورشید)، در حالی که پرتوهای UVB طول موج کوتاه تری دارند و مسؤول آفتاب سوختگی هستند.
 • از ضدآفتاب در تمام طول سال استفاده کنید. اشعه ی مضر خورشید حتی در روزهای ابری هم می تواند به پوست شما نفوذ کند. اشعه ی ماوراء بنفش نه تنها باعث آسیب دیدگی پوست می شود و شما را مسن تر از سن خود نشان می دهد، بلکه خطر ابتلا به سرطان پوست را بالا می برد.
 • محصولات چندکاره را با دقت بخرید. ممکن است بخواهید برای جلوگیری از سردرگمی و همچنین صرفه جویی در وقت و هزینه ی خود، محصولی را انتخاب کنید که هم ضدآفتاب باشد و هم خاصیت مرطوب کنندگی داشته باشد. در هنگام خرید چنین محصولی حتما مطمئن شوید که از SPF کافی برای محافظت از پوست شما در فضای باز برخوردار باشد.
 • از ضدآفتاب های مخصوص بدن برای صورت استفاده نکنید. پوست صورت با پوست سایر نواحی بدن متفاوت است. کرم ضدآفتابی که برای بدن طراحی شده است غالبا چرب است که این برای صورت ایدئال نیست. در مقابل، ضدآفتاب مخصوص صورت می تواند بدون مسدود کردن منافذ پوست یا چرب کردن بیش از حد آن، نیاز شما را برآورده کند.
 • چرا استفاده از ضد آفتاب در زمستان هم ضروری است؟

کلام پایانی

معمولا همه ی محصولات مراقبت از پوست، از جمله مرطوب کننده ها و ضدآفتاب ها، متناسب با انواع پوست طراحی شده اند و حاوی مواد مختلفی هستند. برای تایید نحوه ی تعامل آن ها با یکدیگر و تاثیری که روی عملکردهای هم دارند، به مطالعات بیشتری نیاز است. صرف نظر از این موضوع، توصیه می کنیم که برای داشتن پوست سالم و زیبا و جلوگیری از بروز علائم پیری زودرس، استفاده از ضدآفتاب و مرطوب کننده را جدی بگیرید و هیچ یک از آن ها را از برنامه ی روتین خود حذف نکنید.

منابع: skinkraft, realsimple, verywellhealth

سوالات متداول

اول مرطوب کننده بزنم یا ضد آفتاب؟

نحوه استفاده از ضد آفتاب به نوع آن بستگی دارد. کارشناسان توصیه می کنند قبل از مرطوب کننده از ضدآفتاب شیمیایی و بعد از مرطوب کننده از ضد آفتاب فیزیکی استفاده کنید.

هر چند وقت یک بار باید ضدآفتاب بزنم؟

هر دو ساعت یک بار دوباره از ضدآفتاب استفاده کنید. چون نور خورشید مواد فعال موجود در آن را تجزیه می کند.

برای محافظت از پوستم چه کاری می توانم انجام دهم؟

علاوه بر کرم ضدآفتاب، توصیه می شود هنگام بیرون رفتن از منزل حتما از لباس مناسب که سطح پوست را بپوشاند، عینک آفتابی و کلاه استفاده کنید.

آفتاب سوختگی چقدر طول می کشد؟

آفتاب سوختگی معمولا در عرض سه تا پنج روز برطرف می شود.

چگونه آفتاب سوختگی را درمان کنم؟

چند راهکار برای درمان آفتاب سوختگی وجود دارد، از جمله: دوش گرفتن با آب خنک، استفاده از مرطوب کننده و آلوئه ورا، نوشیدن آب کافی و مصرف داروهای مُسکن مانند ایبوپروفن. تا زمانی که پوست بهبود نیافته است، از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید.