اموزش نوشتن به کودکان اوتیسم

پیش از آن که بخواهیم درباره آموزش نوشتن به کودکان اوتیسم صحبت کنیم باید بدانید که اوتیسم بسته به شدت آن می تواند به میزان زیادی روی روند یادگیری کودکان اوتیسم تاثیرگذار باشد و باعث کند شدن روند یادگیری آنها شود. اگرچه این مسئله را نمی توان یک اختلال یادگیری به شمار آورد ولی تحقیقات نشان داده است که کودکان مبتلا به اختلال اوتیسم چالش های زیادی را در فرایند یادگیری تجربه می کنند که یکی از مهمترین آنها نوشتن مطلب است. به همین علت است که آموزش نوشتن به کودکان اوتیسم از اهمیت زیادی برخوردار است و امروزه در بسیاری از روی آن تمرکز شده است.

اوتیسم | کودکان

آموزش نوشتن به کودکان اوتیسم

یادگیری نوشتن برای کودکانی که به اختلال اوتیسم مبتلا هستند می تواند یک پروسه بسیار چالش برانگیز باشد چرا که نیازمند برنامه ریزی دقیق حرکتی، توجه، هماهنگی عصب و عضله، قدرت عضلانی، قدرت سازماندهی، مهارت های زبانی، مهارت های حسی و … می باشد. برخی از والدین با خریدن لباس شخصیتی پسرانه ، به رشد خلاقیت و تخیل فرزندانشان کمک می کنند. به همین علت است که معلمان و مربیان باید از جدیدترین متدهای روز دنیا برای آموزش نوشتن به کودکان اوتیسم بهره مند شوند. ما در این مطلب قصد داریم کمی بیشتر درباره آموزش نوشتن به کودکان اوتیسم صحبت کنیم و اطلاعات جامع و کاملی را درباره بهترین مرکز آموزش برای این کار در اختیار شما قرار دهیم.

شما با مراجعه به سایت بهترین مرکز گفتاردرمانی می توانید مشاوره های تخصصی را در این زمینه دریافت کنید به میزان زیادی می تواند روی آموزش نوشتن به کودکان اوتیسم تاثیرگذار باشد و این روند را بهینه سازی کند. روش هایی که در ادامه برای آموزش نوشتن به کودکان اوتیسم بررسی خواهیم کرد شامل روش هایی برای بهبود دستخط آنها و همینطور ترکیب بندی درست جملات و کلمات می باشد.آموزش نوشتن به کودکان اوتیسم یک مسئله بسیار چالش برانگیز است چرا که این کودکان در برنامه ریزی حرکتی، توجه و مسائل این چنینی که در بخش قبلی درباره آنها صحبت کردیم مشکل دارند و نمی توانند این کار را به شکل درست انجام دهند. به همین علت است که نیازمند خدمات کاردرمانی خوب می باشند.

مشکل در نوشتن ایده های خود

ممکن است برخی از کودکان اوتیسم در نوشتن ایده های خود مشکل داشته باشند. در واقع این کودکان نمی توانند ایده های خود را به درستی روی کاغذ بیاورند و همین عامل نیز باعث به وجود آمدن مشکلاتی در آموزش نوشتن به کودکان اوتیسم می شود. یکی از بهترین راهکارهایی که برای حل کردن این مشکل وجود دارد این است که می توانید عکس های مختلف را به آنها نشان دهید و از آنها سوالاتی درباره عکس ها بپرسید و مطالب نوشته شده درباره آنها را به عنوان نمونه به کودکان اوتیسم ارائه دهید. از این کودکان بخواهید درباره ایده های خود صحبت کنند و کلمات کلیدی و تصاویر مربوط به آنها را ذخیره کنید. در ادامه با نشان دادن این کلمات کلیدی و تصاویر به آنها کمک کنید تا بتوانند ایده های خود را سازماندهی کنند.

برای آموزش نوشتن به کودکان اوتیسم لغات را به آنها آموزش دهید.به کودکان اوتیسم کمک کنید تا واژگانی که هر روز از آنها استفاده می کنند را به خاطر بسپارند یا بنویسند. سعی کنید روش های مختلفی که برای بیان یک کلمه وجود دارد را به آنها آموزش دهید و از این کودکان بخواهید تا از این روش ها در نوشتن جملاتی به شکل های مختلف استفاده کنند. این کار به کودکان اوتیسم کمک می کند تا یاد بگیرند چگونه افکار خود را به شکل های مختلف بنویسند.نمونه های عینی را به این کودکان نشان دهید. یکی دیگر از راهکارهای بسیار خوبی که برای آموزش نوشتن به کودکان اوتیسم وجود دارد این است که نمونه های ساده و روان از جملاتی که توسط یک فرد متخصص در این زمینه نوشته شده اند را به آنها نشان دهید.

این کار باعث می شود تا کودکان به شکل بهتری جملات و نحوه استفاده از آنها را درک کنند و به شکل بهتری بتوانند جمله سازی انجام دهند. شما می توانید این محتوا را روی کاغذ بنویسید و تصاویری را نیز روی هر یک از آنها قرار دهید تا باعث یادگیری هرچه بهتر کودکان اوتیسم شود.لباس مرد آهنی جدید ، گاهی اوقات باعث می شود که کودکان بتوانند بازی های گروهی متفاوتی را تجربه کنند و ارتباطات اجتماعی خود را نیز تقویت کنند . علاوه بر این شما باید اطمینان حاصل کنید که این کودکان را با توضیحات شفاهی طولانی که درباره نوشتن جملات به آنها می دهید خسته نکنید چرا که این کار یک روند اشتباه در آموزش نوشتن به کودکان مبتلا به اوتیسم است.

از کودکان اوتیسم برای نوشتن پیش نویس حمایت کنید.کودکان اوتیسم معمولا در سازماندهی کردن ایده های خود و نوشتن آنها مشکل دارند. به همین علت است که تهیه پیش نویس از ایده ها می تواند برای آنها بسیار چالش برانگیز باشد. شما برای این که بتوانید به آنها کمک کنید و به خوبی از آنها حمایت کنید می توانید در شروع جملات به راهنمایی هایی را به آنها ارائه دهید یا این که اگر نمی توانند جملات خود را به خوبی به پایان برسانند برای انجام این کار راهنمای آنها شوید. برای آموزش الفبا به کودکان اوتیسم دستورالعمل های ساده بدهید. دلیل این موضوع این است که بیشتر روند یادگیری کودکان اوتیسم به صورت بصری است و آنها به این شکل مطالب را به شکل بهتری می آموزند

در انتخاب لباس برای کودکان، لباس مرد عنکبوتی اصل یک گزینه جذاب و مناسب است که همچنین می تواند به سلیقه و علایق آن ها بپردازد.در طول فرایند تهیه پیش نویس می توانید از این کودکان بخواهید که اهداف مختلفی را برای خود مشخص کنند. به عنوان مثال مشخص کنند که چقدر می خواهند روی نوشتن ایده ای که در ذهن دارند زمان بگذارند. علاوه بر این شما می توانید راهنمایی هایی را از طریق انواع برچسب ها نیز به آنها ارائه دهید که می تواند به میزان زیادی کمک کننده باشد. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر درباره این موضوع می توانید از خدمات بهره مند شوید.

یکی از مهم ترین نکاتی که در آموزش الفبا به کودکان اوتیسم باید رعایت کنید این است که سعی کنید دستورالعمل های ساده را به آن ها ارائه دهید. کودکان مبتلا به اختلال اوتیسم معمولا نمی توانند به سوالات پیچیده به صورت هوشمندانه پاسخ دهند. بنابراین زمانی که از آن ها می خواهید تا کاری را مانند حفظ کردن اعداد انجام دهند باید به خاطر داشته باشید که اولا آن ها را به صورت مودبانه خطاب کنید و ثانیا سعی کنید دستور العمل های ساده و کوتاهی را برای انجام این کار به آن ها بدهید تا دقیقا متوجه شوند که چه کاری را باید انجام دهند. سعی کنید نسبت به این کودکان به هیچ وجه ناامید نشوید و با حوصله کامل با آن ها برخورد کنید. از زبانی استفاده کنید که برای آن ها ساده و قابل فهم باشد.

از تکنیک های بازی برای آموزش الفبا به کودکان اوتیسم استفاده کنید.یکی از مهم ترین مشکلاتی که کودکان مبتلا به اوتیسم دارا هستند و شما در آموزش الفبا به کودکان اوتیسم باید توجه ویژه ای به این مسئله داشته باشید این است که این کودکان معمولا در بیان مواردی که باعث اذیت شدن آن ها می شود با مشکل مواجه هستند. به همین علت شما باید سعی کنید به آن ها آسان بگیرید و به شکلی با آن ها رفتار کنید که احساس استرس آن ها در برابر شما از بین برود. برای انجام این کار شما می توانید از بازی های مخصوص یادگیری الفبا استفاده کنید که می توانند جذابیت های یادگیری الفبا را برای این کودکان به میزان زیادی افزایش دهند و باعث شوند تا شما بتوانید به شکل بهتری با این کودکان ارتباط برقرار کنید.

زمان و توجه بیشتری را به کودک اوتیسم اختصاص دهید.اختصاص دادن توجه و زمان بیشتر به کودکان مبتلا به اختلال اوتیسم می تواند تاثیر بسیار زیادی روی روند یادگیری آن ها داشته باشد. یک نکته بسیار مهم که در آموزش الفبا به کودکان اوتیسم باید به آن دقت داشته باشید این است که این کودکان معمولا دیرآموز هستند و در نتیجه شما برای آموزش به آن ها نیازمند صرف زمان بیشتری خواهید بود. سعی کنید فعالیت های کوچکی را با آن ها انجام دهید تا بتوانند به این شکل اعداد و حروف الفبا را به خوبی بیاموزند. به عنوان مثال استفاده از گچ، تخته های رنگی، حروف فیزیکی، بلوک های مخصوص الفبا و … می تواند از جمله راهکارهای مفیدی باشد که باعث شود تا این کودکان به شکل بهتری حروف الفبا را بیاموزند.

از آهنگ ها و موسیقی های مخصوص الفبا برای آموزش الفبا به کودکان اوتیسم استفاده کنید.آموزش صوتی تفاوت های بسیار زیادی با آموزش معمولی دارد. همه کودکان مبتلا به اوتیسم نمی توانند از این تکنیک استفاده کرده و موفق شوند. با این حال شما می توانید در زمان آموزش الفبا به کودکان اوتیسم از این تکنیک بسیار کاربردی استفاده کنید تا الفبا و اعداد را به خوبی به آن ها آموزش دهید. استفاده از موسیقی ها و آوازهای مربوط به حروف الفبا باعث می شود تا یک الگوی تکراری در ذهن این کودکان به وجود بیاید که به آن ها کمک می کند تا به شکل بهتری حروف مختلف را به خاطر بسپارند. علاوه بر این سعی کنید در زمان پخش موسیقی از الگوهای تصویری نیز برای آموزش استفاده کنید تا از دو طریق مختلف حروف الفبا را به صورت همزمان به آن ها آموزش دهید.

در دوستیابی به کودکان مبتلا به اوتیسم کمک کنید.یکی از بهترین تکنیک هایی که برای آموزش الفبا به کودکان اوتیسم وجود دارد این است که آن ها را تشویق کنید تا درباره درسی که داده اید با سایر دانش آموزان صحبت کرده و نظر خود را به آن ها بیان کنند. این کار به آن ها کمک می کند تا بتوانند راحت تر دوست پیدا کنند و در نتیجه روند یادگیری حروف الفبا به میزان زیادی سریع تر خواهد شد. علاوه بر این شما می توانید از سایر کودکان و دانش آموزان نیز بخواهید که با این کودکان ارتباط برقرار کرده و با آن ها درباره درس هر جلسه صحبت کنند. پیدا کردن دوست به کودکان اوتیسم کمک می کند تا حتی خارج از فضای کلاس حروف الفبایی که آموخته اند را مرور کنند و علاوه بر این تعاملات اجتماعی آن ها به میزان زیادی بهبود پیدا خواهد کرد.

برای آموزش الفبا به کودکان اوتیسم سعی کنید انتخاب های کمی را به آن ها ارائه دهید.زمانی که از آن ها امتحان می گیرید یا سوالاتی را از می پرسید سعی کنید گزینه های کمتری را برای انتخاب کردن به آن ها بدهید. معمولا زمانی که تعداد گزینه ها افزایش پیدا می کند این کودکان سردرگم شده و حتی دانسته های خود را نیز فراموش می کنند. برای هر سوال حداکثر سعی کنید سه انتخاب را به او ارائه دهید تا راحت تر بتواند از میان گزینه ها، گزینه درست را انتخاب کند. این تکنیک یکی از مهم ترین تکنیک هایی است که برای آموزش الفبا به کودکان اوتیسم باید به آن دقت داشته باشید و سعی کنید حتما آن را رعایت کنید. فراموش نکنید که موفقیت در آزمون می تواند اعتماد به نفس این کودکان را به میزان زیادی افزایش دهد و به همین علت شما باید توجه ویژه ای به این مسئله داشته باشید.