پوست سر درد می کند

درد پوست سر اغلب بسیار آزاردهنده و گاهی نگران کننده است. برای بعضی از افراد، علائم درد پوست سر می تواند آنقدر شدید باشد، که حتی نتوانند امور روزانه خود را انجام دهند. خوشبختانه در بیشتر موارد علل درد پوست سر خوش خیم بوده و به راحتی قابل درمان است. درد ریشه مو و پوست سر می تواند ناشی از عفونت فولیکول ها، جوش  پوستی یا حتی فشاری باشد که مدل بستن مو به پوست سر وارد می کند.

پوست

اما علت های دیگری هم برای این عارضه وجود دارد، که در ادامه با جزییات برایتان توضیح می دهیم. در ضمن در اینجا به شما می گوییم که راه درمان درد ریشه مو چیست و به همه سوالات شما در این رابطه پاسخ می دهیم.  

نشانه های درد ریشه مو چیست؟

علائم همراه با درد پوست سر که بسیار رایج است، عبارتند از:

 • گرم یا داغ بودن پوست سر
 • پوسته پوسته شدن پوست سر
 • خارش و التهاب در پوست سر
 • دردی که منتشر می شود و مثلا از پوست سر تا صورت، فک، گردن یا شانه ها پیش می رود

درد ریشه مو چه علتی دارد؟

در بیشتر موارد درد پوست سر را می توان به دلایلی نسبت داد، که فشار یا کشش مستقیم بر روی پوست سر وارد می کند. محلول تقویت ابرو لاکچری کوین در رشد مجدد موهای ابرو شما موثر است .

با این حال، دلایل پزشکی برای اثرگذاری بر اعصاب و رگ های خونی پوست سر هم وجود دارد. به هر حال شایع ترین دلایل درد ریشه مو و پوست سر به شرح زیر است:

اعصاب

بیماری های اعصاب مانند سردرد و نورالژی تریژمینال یکی از دلایل درد کف سر است. نورالژی تریژمینال یک بیماری عصبی است که بر حواس صورت شما تاثیر می گذارد. این بیماری می تواند باعث درد پوست سر و دردی شود که به سایر قسمت های سر مانند فک، دندان ها و لب ها نفوذ می کند. اعصاب همچنین می توانند تحت تأثیر ویروس های خاصی قرار گیرند، که منجر به درد پوست سر می شود.

بیماری های خودایمنی

بعضی از بیماری های خودایمنی می توانند باعث التهاب رگ های خونی در سر شده و ایجاد درد کنند. آرتریت گیجگاهی نمونه ای از این بیماری ها است.

بیماری های پوستی

بیماری های پوستی مانند اگزما یا شوره می توانند باعث التهاب پوست سر شوند. این التهاب می تواند باعث خارش، حساسیت و درد در ریشه مو شود.

آفتاب سوختگی

یک روز طولانی بیرون از منزل و در معرض نور مستقیم خورشید، می تواند نه تنها بدن بلکه پوست سر را هم دچار آفتاب سوختگی کند. علائم سوختگی پوست سر می تواند بسیار شبیه به علائم آفتاب سوختگی در بدن باشد. درد و حساسیت هم دقیقا از همین علائم است. هیالورونیک اسید در افزایش تولید کلاژن پوست به خوبی جواب میدهد.

تنش

مدل موهایی مانند دم اسبی یا بافت محکم می تواند باعث کشیدگی و تنش در پوست سر شده و ایجاد درد و ناراحتی کند.

تروما

هر موقعیتی که به موجب آن پوست سر شما ضربه خورده یا بریده شود، می تواند منجر به درد طولانی مدت پوست سر شود. در این شرایط ممکن است علائم بعد از مدتی بروز پیدا کند.

آبسه پوست سر

آبسه یک توده پر از عفونت است که درست در زیر لایه سطحی پوست ایجاد می شود. این بیماری در اثر نفوذ باکتری ها به زیر پوست از طریق یک بریدگی یا خراش کوچک، و تکثیر آن ها ایجاد می شود. عوارض این شرایط شامل: ایجاد توده چرکی، تب، لرز و بدن درد و همچنین درد ریشه مو است.

سلولیت

سلولیت یک عفونت باکتریایی است که در لایه های عمیق پوست نفوذ می کند. این بیماری می تواند در هر جایی از بدن ظاهر شود، اما بیشتر در ساق پا و صورت شایع است. اگر باکتری استافیلوکوک از طریق بریدگی، خراش یا عفونت پوستی موجود مانند اگزما وارد پوست شود، سلولیت قطعا بدن را درگیر می کند. از جمله عوارض این بیماری، درد پوست سر است.

اگزما

درماتیت آتوپیک که اگزما، درماتیت و اگزمای آتوپیک هم نامیده می شود، یک بیماری مزمن پوستی همراه با بثورات خارش دار است. این بیماری ناشی از یک نقص ژنتیکی است که بر توانایی پوست برای محافظت از خود در برابر باکتری ها تاثیر می گذارد. از جمله عوارض این بیماری می توان به درد در ریشه مو اشاره کرد.

آیا درد ریشه مو بیماری است؟

خیر؛ درد ریشه مو به خودی خود یک بیماری نیست. این درد در واقع عارضه ای است که ممکن است در اثر بیماری های دیگر یا حتی عادات و رفتارهای غلط ایجاد شود.

راه درمان درد ریشه مو در خانه چیست؟

اگر می خواهید درد ریشه مو را در خانه برطرف کنید، باید به توصیه های زیر عمل کنید:

 1. مشکل را شناسایی و درمان کنید

اولین قدم در رفع این مشکل، شناسایی علت آن است. خوب فکر کنید تا بفهمید کدامیک از دلایلی که نام بردیم، عامل درد ریشه موهای شما است. سپس تصمیم بگیرید که چگونه باید از شر این عامل راحت شوید.

 1. در مقابل خاراندن مقاومت کنید

اگر علائمی مانند پوسته پوسته شدن یا خارش همراه با درد پوست سر دارید، در مقابل میل به خاراندن مقاومت کنید. ممکن است به نظر برسد که خاراندن باعث تسکین درد می شود، اما در دراز مدت این کار می تواند التهاب را تشدید و درد پوست سر را بدتر کند.

 1. استرس خود را کنترل کنید

به هر عامل استرس زا در زندگی خود که ممکن است به سردرد کمک کند، توجه داشته باشید. راهی برای کنترل این عوامل و استرس خود پیدا کنید.

 1. مدل موهای راحت تر را امتحان کنید

مدل موهایی مانند دم اسبی یا بافت که باعث کشش پوست سر می شود را کنار بگذارید. سعی کنید به موها و پوست سرتان استراحت دهید.

 1. از پوست سر خود در برابر نور خورشید محافظت کنید

در روزهایی که در معرض نور خورشید قرار دارید، ترکیبی از آب و آب آلوئه ورا را روی پوست سر خود اسپری کنید.

 1. به پزشک مراجعه کنید

چنانچه هیچ کدام از دلایل نام برده را به عنوان عامل درد خود شناسایی نکردید، و هیچکدام از توصیه های بالا به درمان این درد کمک نکرد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. به خصوص اگر درد شما روز به روز بیشتر شد و علائم دیگری نیز پیدا کردید، شک نکنید که باید با یک پزشک قابل اعتماد مشورت کنید.

سوالات متداول درباره درد ریشه مو

 1. چرا پوست سر من در بارداری درد می کند؟

تغییرات هورمونی در دوران بارداری باعث تغییراتی هم در پوست سر می شود. این تغییرات می تواند پوست را خشک و حساس یا چرب و مستعد آکنه کند. این تغییرات همچنین شرایطی مانند اگزما یا درماتیت سبورئیک را تشدید می کند. همچنین سردرد و میگرن رایج در بارداری می تواند باعث ایجاد درد ریشه مو شود. روغن رزماری برای رشد ریش آقایان  در مدت کوتاه اثرات عالی خواهد داشت. 

 1. آیا درد پوست سر ناشی از حالت بستن آن است؟

پایه هر یک از فولیکول های مو حاوی رشته های عصبی است. خم کردن موها این رشته های عصبی را تحریک کرده و به شما احساس درد در ریشه مو را القا می کند. بستن موها به صورت دم اسبی باعث تحریک رشته های عصبی می شود. هرچه دم اسبی شما سفت تر یا سنگین تر باشد، فشار بیشتری بر روی رشته های عصبی وارد می شود. در این شرایط سیگنال هایی به مغز شما منتقل می شود، که احساس درد و ناراحتی به شما می دهد.