تکنولوژی

ساخت آنتن وای فای با برد بالا با کمترین هزینه

گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، یکی از موضوعاتی که نظریات متفاوتی درباره آن ارائه شده و حرف و حدیث های زیادی پیرامون آن وجود داشت، موضوع دکل های مخابراتی BTS  است. از مضر بودن نصب این دکل ها تا اثراتی که بر زیبایی معماری شهر می گذارد، پرسش هایی است که برای پیدا کردن پاسخ آن با سید حسن سید موسوی استاد دانشگاه و مشاور مدیر عامل همراه اول گفت وگو کردیم.

آنچه در این گفت وگو می خوانید:

* آشنایی با دکل های مخابراتی

*تأثیر دکل های مخابراتی بر زیبایی شهری

*نظارت بر نصب دکل های موبایل

*همه چیز درباره برج میلاد

*تأثیر تشعشعات بر زنان باردار

 

دکل مخابراتی چیست؟

فارس: دکل هایی که در سطح شهر به وفور دیده می شوند و روی آنها آنتن های مختلفی نصب شده است، مربوط به چه سرویس هایی هستند؟

سید موسوی: دکل هایی که روی آنها آنتن نصب شده است عموماً به 5 دسته تقسیم می شوند که شامل آنتن های پخش رادیو و تلویزیون آنالوگ و دیجیتال، آنتن های مخابراتی نقطه به نقطه معروف به لینک های رادیویی، آنتن های مخابراتی شبکه های سلولار موبایل مشتمل بر BTS ها، آنتن های مخابراتی شبکه های خصوصی سازمان ها و آنتن های مخابراتی شبکه های عمومی دیتا می شود.

دکل های مخابراتی، به تمام دکل هایی اطلاق می شود که با استفاده از آنتن های نصب شده روی آنها، یک ارتباط مخابراتی بدون سیم دو طرفه را برقرار می سازند و دارای تنوع بسیار زیاد از نظر کاربران است که شامل دکل های شرکت های تامین کننده اینترنت بدون سیم، اپراتورهای موبایل، اپراتور های رادیو ترانک نظامی، سامانه ارتباطی بدون سیم نیروی انتظامی، آتش نشانی، آمبولانس، شهرداری، ارگان های امنیتی است.

فارس:  آیا تعداد زیاد دکل های مخابراتی در تهران، سلامت شهروندان را به خطر می اندازد؟

سید موسوی: توسعه امن شبکه موبایل، مرهون افزایش تعداد آنتن های BTS است تا لازم نباشد هر آنتن توان زیادی از خود ساطع کند و بتواند با انتشار توان کمتر از خود به پوشش مطلوب دست یابد و ظرفیت مشترکین را نیز تأمین کند، چرا که با کم بودن تعداد آنتن ها، اپراتورها ناگزیر از افزایش توان آنتن ها هستند تا کل شهر برای استفاده همه شهروندان از سرویس های موبایل، پوشش داده شود.

از طرف دیگر، کم بودن تعداد سایت های موبایل در اطراف کاربران، برای دریافت و ارسال اطلاعات با کیفیت بالا در حد استانداردهای 3GPP و 5GPP، لازم است تا توان ساطع شونده از گوشی های کاربران توسط پیام های الکترونیکی بین سایت و موبایل، از طریق کانال های کنترلی و سیگنالینگ، افزایش داده شود.

بنابراین کم بودن تعداد سایت ها هم باعث می شود تا توان سایت های موبایل روی مقادیر بیشتر تنظیم شود و هم باعث می شود پرتوگیری شهروندان از گوشی های موبایل به دلیل گفته شده بیشتر باشد. با توجه به این، افزایش تعداد سایت ها سلامت شهروندان را تضمین می کند، نه آنکه به خطر بیندازد.

تأثیر دکل های مخابراتی بر زیبایی شهری

زیبایی بصری کوچه و خیابان های پایتخت از دغدغه های اپراتورهای موبایل نیزهست، و در این راستا، اپراتورهای مبادرت به تأسیس شرکت های مشترک با شهرداری ها کردند که با زیباسازی های هنری روی دکل ها، این امر را محقق کنند.

فارس: همگی می دانیم که زیبایی بصری خیابان ها و کوچه های پایتخت به دلیل ساخت و سازهای غیر هم شکل به هم ریخته است. با توسعه اپراتورهای موبایل همچون همراه اول، ایرانسل و رایتل که نیاز توسعه فناوری دیجیتال بی سیم در کشور است، به هرحال دکل های موبایل روی پشت بام خانه ها نیز اضافه شده اند که زیبایی بصری شهری را بیشتر تحت الشعاع قرار می دهند. آیا نصب آنتن ها روی پشت بام منازل امری اصولی و صحیح است؟ آیا اپراتورها راه حلی برای کاهش این تأثیرگذاری داشته اند یا آنکه این وضعیت را به حال خود رها کرده اند؟

سید موسوی: با توجه به وزن مناسب سیستم های موبایل، این تنها دکل های موبایل هستند که روی پشت بام ها قابل نصب هستند و سایر دکل های گفته شده مخابراتی این امکان را ندارند.

دکل های مخابراتی بیش از 100 سال قدمت داشته و نوع موبایل این دکل ها، از 29 سال پیش در جهان و از 25 سال قبل در ایران قدمت دارند و یکی از دلایل کم بودن شکاف فناوری بین ایران با جهان از منظر توسعه شبکه های سلولار موبایل، این بوده است که مشابه با سایر کشورهای جهان و با هدف توسعه سریع شبکه دسترسی رادیویی، از پشت بام های منازل نیز برای نصب دکل های موبایل استفاده شده است.

زیبایی بصری کوچه و خیابان های پایتخت از دغدغه های اپراتورهای موبایل نیز هست و در این راستا، اپراتورها مبادرت به تأسیس شرکت های مشترک با شهرداری ها کردند که با زیباسازی های هنری روی دکل ها، این امر را محقق کنند.
سه نمونه از زیباسازی های اجرا شده در شهر مشهد در زیر نشان داده می شود.

نظارت بر نصب دکل های موبایل

فارس: آیا هیچ نظارتی بر نصب دکل های موبایل در حیاط یا پشت بام منازل وجود ندارد؟ آیا اپراتورها و پیمانکاران آنها با دورزدن قانون و بدون گرفتن مجوز از وزارت بهداشت و با پرداخت مبالغ هنگفت مالکان ساختمان ها را برای اجاره دادن پشت بام برای نصب سایت، تطمیع می کنند؟

سید موسوی: طبق قانون حفاظت در برابر اشعه مصوب سال 1368 مجلس شورای  اسلامی، دستورالعمل اجرایی این قانون مصوب 1386 هیئت وزیران و استاندارد ملی ایران با عنوان حدود پرتوگیری غیر یونیزان – کد 8567، تهیه شده توسط سازمان ملی استاندارد ایران، دفتر حفاظت در برابر اشعه سازمان انرژی اتمی ایران به عنوان واحد قانونی نظارت بر ایمنی تشعشع ناشی از تمام منابع و آنتن های تولید کننده امواج الکترومغناطیسی، تعیین شده  است نه وزارت بهداشت یا هر دستگاه دیگر.

انتخاب مکان نصب دکل ها و اتصال آن با شبکه، تحت یک فرآیند استاندارد جهانی با نام    Site Acquisition صورت می گیرد که در قالب یک قرارداد قانونی بین اپراتور با مالک منازل یا ادارات یا واحدهای تجاری  صورت می گیرد و پس از احراز ایمنی پشت بام و سازه از منظر مقاومت مصالح و غیره، و در خصوص سایتهایی که پس از تأسیس شرکت ارتباط مشترک شهر توسط شهرداری، نصب می شوند، پرداخت عوارض و اخذ مجوزهای مربوطه از شرکت مذکور مبادرت به انجام فعالیت های بعدی برای نصب و متصل ساختن آن به شبکه و در نهایت بهره برداری می شود.

اپراتورهای ارائه دهنده خدمات ارتباطات بدون سیم همچون اپراتورهای موبایل همراه اول، ایرانسل، رایتل، مبین نت، شاتل، افرانت برای فعالیت و نصب و راه اندازی و بهره برداری از دکل های لازم برای ایجاد شبکه دسترسی بدون سیم مشترکین خود، بایستی با رعایت موازین و اصول قانونی مرتبط، پروانه اشتغال به کار و خدمات خود را از واحد قانونی دریافت کنند که به صورت دوره ای پس از احراز بقای شرایط عمومی و اختصاصی مربوطه، تمدید می شود.

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی که طبق قانون به عنوان رگولاتوری مخابراتی کشور بر کسب و کار اپراتورها نظارت دارد، یک سامانه الکترونیکی در نشانی www.195.cra.ir ایجاد کرده است که همه شهروندان هر گونه نظر و شکایات خود را در این سایت منعکس می کنند و اپراتور ها موظف به انجام اقدام های فنی و پرتوسنجی های قانونی تحت امر و نظارت رگولاتور امور حفاظت در برابر اشعه سازمان انرژی اتمی ایران برای اطمینان از سطح امن تابش الکترومغناطیسی ناشی از سایت ها هستند.
سایت ها و دکل های موبایل عموماً در پشت بام منازل یا واحدهای اداری و تجاری شهری، در پارک ها ، دیوارها، خیابان ها، چهارراه ها، جاده ها و نزدیک به جاده ها و قطارهای بین شهری  نصب می شوند و نصب سایت روی پشت بام منازل، با توجه به اینکه هیچ گونه خطر پرتوگیری برای ساکنین در بر ندارد، یکی از روش های متداول در جهان است که برای توسعه سریع شبکه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 انتخاب مکان نصب دکل ها و اتصال آن با شبکه، تحت یک فرآیند استاندارد جهانی با نام    Site Acquisition صورت می گیرد که در قالب یک قرارداد قانونی بین اپراتور با مالک منازل یا ادارات یا واحدهای تجاری  صورت می گیرد و پس از احراز ایمنی پشت بام و سازه از منظر مقاومت مصالح و غیره، و در خصوص سایتهایی که پس از تأسیس شرکت ارتباط مشترک شهر توسط شهرداری، نصب می شوند، پرداخت عوارض و اخذ مجوزهای مربوطه از شرکت مذکور مبادرت به انجام فعالیت های بعدی برای نصب و متصل ساختن آن به شبکه و در نهایت بهره برداری می شود.

در خصوص سایت هایی که از قبل از تأسیس شرکت ارتباط مشترک شهر توسط شهرداری، قراردادهای مربوطه بسته شده و سایت ها نصب شدند، نظر به اینکه طبق قانون، مصوبات و اصول شرکت مذکور قابل عطف به ماسبق نمی تواند باشد، بین اپراتورها و این شرکت، اختلاف وجود دارد و شرکت مذکور برای دریافت عوارض نامشروع 80 میلیون ریال برای هر سایت در سال دست به اقدامات غیرقانونی توسط شهرداری می زند، مثلاً مکان را به ماده 100 می برد که، این هم غیر قانونی است چرا که احداث سایت، احداثِ بنای جدید یا تغییر بنا در مکان نیست، لیکن شهرداری با فشار و زور، این کار را کرده و اقدام به تحصیل مال غیرمنصفانه می کند، اگرچه مصوبات مربوطه بارها توسط دیوان عدالت اداری ملغی و حق به اپراتور داده شده است، مع الوصف اپراتور برای تداوم کسب و کار و عدم قطع سرویس و ارائه خدمات با کیفیت به مشترکین، از این شرایط غیر قانونی و غیر منصفانه تمکین کرده است.

بدیهی است که قرارداد قانونی بین اپراتور و مالکین منازل، دارای چارچوب و حدود مربوطه است و هیچ مسأله غیرقانونی و زشتی همچون دور زدن قانون و  تطمیع در این کار وجود ندارد.

 نتیجه می گیریم که هیچ گونه بی نظارتی، یا عدم دریافت مجوز قانونی، یا دور زدن قانون یا تطمیع مالکان  در نصب سایت های پشت بامی مطرح نبوده و سؤال فوق در اثر اشاعه دروغ ها و سیاه نمایی های مختلف ایجاد می شود که عموماً هم در فضای مجازی روی می دهد.

فارس: آیا فضای اطراف دکل ها، محیطی آلوده است که برای همسایگان انواع بیماری ها و عوارض به ارمغان می آورد؟

سید موسوی: طبق استاندارد ملی ایران با کد ISIRI-8567 ، برای ایمنی پرتو گیری عموم از امواج منابع تابش کننده امواج الکترومغناطیس در نقاط اندازه گیری در فضای آزاد، چگالیِ سطحیِ توان موج نباید از 440 میکرو وات بر سانتیمتر مربع تجاوز کند. دو سازمان نظارتی، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از یک سو و سازمان انرژی اتمی ایران از سوی دیگر، بر مقادیر پرتوگیری نظارت دارند.

با توجه به این دو مورد، فضای اطراف دکل ها اگرچه دارای امواج مخابراتی است، اما با توجه به اینکه مقدار پرتوگیری آن در حد استاندارد بوده و از آستانه ها و خطوط قرمز استاندارد فاصله بسیار زیادی دارد، به هیچ وجه آلوده نبوده و باعث بیماری و عوارض برای شهروندان نیست.

نصب دکل های موبایل بر روی پشت بام ها یکی از روش های توسعه سریع شبکه دسترسی موبایل است که تقریباً در همه کشورهای جهان مورد استفاده قرار می گیرد.

فارس:  اگر در اینترنت جستجو کنیم، در مورد عوارض امواج موبایل مطالبی  از قبیل تغییر در انرژی ارتعاشی و گردشی مولکول های بیولوژیک، تغییر در نوار مغزی و رفتارهای رفلکسی، تغییر در ترکیبات شیمیایی و سلولی خون، تغییر در سیستم هورمون های درون ریز و سیستم های ایمنی بدن، ناباروری، آب ریزش چشم، سرگیجه، پیدایش ناهنجاری های مادرزادی در جنین، سوزن سوزن شدن بدن، اختلالات عصبی و رشد سلول های سرطانی مطرح می شود، آیا این موضوعات  صحت دارند؟

سید موسوی: برخی از این عناوین همچون هورمون های درون ریز،  اصولاً بی معنی و مضحک بوده و حتی در ادبیات بیولوژی و پزشکی نیز وجود خارجی ندارند. بسیاری از عوارضِ نوشته شده، در حد شایعات مطرح هستند که اکثراً در سایت های نامطمئن و غیر تخصصی اینترنتی و به وفور یافت می شوند.

آنچه که از نظر علمی دارای اعتبار بوده و می توان به آن یقین داشت، شایعات نیستند بلکه این است که هنوز هیچ نوع پیوند و ارتباط معنی داری بین تابش  الکترومغناطیس با موارد گفته شده به اثبات نرسیده است.

از نظر علمی و در قالب پژوهش های بالینی، بروز برخی علائم خاص به دلیل استفاده بیش از حد از گوشی های هوشمند و موبایل و مودم های وای فای که در مجاورت قطعی کاربران قرار دارند، گزارش شده است، حتی این موارد نیز قابل اثبات به عاملیت تابش الکترومغناطیس نیستند، چرا که این وزن پژوهش های اپیدمیولوژیک است که دارای بیشترین حد اعتبار است و مطالعات از این دسته هنوز به کفایت تعداد، اتحاد موضوعی و تداوم 30 ساله پژوهش ها، نرسیده است.

فارس: آیا نصب دکل های موبایل و سایت های BTS  در پشت بام خانه ها و ادارات، فقط خاص ایران است یا در جهان نیز انجام می شود؟ آیا خطری متوجه ساکنین درون این خانه ها نیست؟

سید موسوی: نصب دکل های موبایل بر روی پشت بام ها یکی از روش های توسعه سریع شبکه دسترسی موبایل است که تقریباً در همه کشورهای جهان مورد استفاده قرار می گیرد.با توجه به اینکه تنها تابش ناشی از لوب های فرعی آنتن های نصب شده، پشت بام را تحت تأثیر قرار داده و پس از تضعیف بسیار زیاد سقف بین پشت بام تا سقف درون اتاق ها، به درون ساختمان می رسند، چگالی توان انتقالی به شدت ناچیز می شود و عملاً زیر دکل آنتن، یک ناحیه کاملاً سفید محسوب می شود و هرجای دیگر در اطراف همین نقطه، از نظر علمی، که بر اساس اندازه گیری های به عمل آمده نیز مورد تأیید قرار می گیرد، دارای پرتوگیری بیشتری خواهد بود.

در شکل های زیر پنج نمونه از مصادیق نصب سایت ها روی پشت بام منازل در کشورهای خارجی نشان داده می شود:

همه چیز درباره برج میلاد

فارس: درباره برج میلاد به عنوان ششمین برج بلند مخابراتی جهان توضیح دهید؟

سید موسوی: یکی از فلسفه های پیدایش شبکه های موبایل سلولار، این بوده است که با توجه به ماهیت لزوم دید مستقیم بین آنتن شبکه با آنتن گوشی کاربر و تنوع و تراکم ساخت و سازهای شهری و ارتفاع های متفاوت ساختمان ها و با هدف از بین بردن نقاط کور و افزایش کیفیت ارتباطات، جغرافیای شهر به یک تعداد شش ضلعی فرضی با شعاع متوسط 300 تا 500 متر تقسیم شده و هر سلول توسط یک سایت BTS با آنتن های سکتورال 120 درجه افقی پوشش داده شده است.

با این کار، توان هر سایت نیز کاهش داده شده است، در صورتی که اگر از یک آنتن استفاده  می شد، لازم بود توان بسیار زیادی برای آن در نظر گرفته شود تا بتواند تا طولانی ترین فاصله از آنتن را نیز پوشش دهد، ضمن اینکه با توجه به موانع گوناگون، امکان برقراری ارتباط مقدور  نمی شد، همینطور ظرفیت مشترکین در حد کلان با بیش از 12 میلیون نفر جمعیت، غیر ممکن است.این که برج میلاد می تواند راه حلی برای حذف این سایت ها باشد یک تصور ذهنی کودکانه و نادرست است و از نظر علمی، چنین کاری غیر ممکن است.

برج های مرتفع در جهان برای نصب سایت های BTS موبایل کاربرد ندارند و غیر از کاربردهای امنیتی خاص، عموماً برای 4 هدف کلی مورد استفاده قرار می گیرند. ایجاد شبکه های پخش رادیو و تلویزیون  فقط در یک جهت، از برج به سمت ساختمان ها، باوجود اینکه اکثر این برج های بلند در جهان عموماً بعنوان برج تلویزیونی یا  TV Tower معروف هستند؛برای نصب آنتن های فرستنده و گیرنده برای ایجاد نقاط تکرار کننده و لینک های رادیویی نقطه به نقطه مخابراتی بین شهری یا لینک های ماهواره ای، تحقیقات صاعقه، با نصب کویل های جریان معروف به Rogowski،نصب دوربین های دوربرد برای پایش های شهری دراز مدت مانند رصدخانه شهری از کاربردهای این برج هاست.

فارس: آیا طبق قانون نصب دکل های مخابراتی بدون اجازه شهرداری ممنوع بوده، اما پیمانکاران شرکت های مخابراتی با تطمیع صاحبخانه ها قانون را دور می زنند؟

سید موسوی: ممنوع بودن نصب دکل های مخابراتی بدون اجازه شهرداری یک قانون نیست، اماهماهنگی با شرکت ارتباط مشترک شهر که متعلق به شهرداری است، از تاریخ ایجاد این شرکت، برای نصب و پرداخت عوارض مربوطه روالی به وجود آمده است که گرچه ظالمانه و اجحافدر حق سهامداران اپراتورهاست که همان مردم عادی هستند، اما اپراتورها برای آنکه کسب و کار متوقف نشود و با قطع سرویس موجبات نارضایتی شهروندان فراهم نشود، از این روال تمکین کرده و برای همه سایت های جدید، سالیانه به ازای هر سایت 8 میلیون تومان می پردازند.

اپراتورها در خصوص پرداخت عوارض به سایت هایی که قبل از تأسیس شرکت ارتباط مشترک شهر وجود داشته اند، با شهرداری اختلاف دارند، چرا که با آنکه هر مصوبه یا ابلاغیه و حتی قانون عطف به ماسبق نمی شود، ولی شهرداری اصرار به دریافت این عوارض نیز دارد، که منجر به شکایت اپراتورها به دیوان عدالت اداری شده و در اکثر موارد شکایت شده، رأی به نفع اپراتورها صادر شده و دیوان عدالت اداری در اکثر موارد، مصوبه یا ابلاغیه شورای شهر را ابطال کرده است.

اپراتور ها برای تسریع در هماهنگی های مربوطه، حتی یک شرکت ثالث مشترک با شهرداری ها نیز ایجاد کرده اند و هیچ بحث دورزدن قانون و غیره نیز مطرح نیست.

فارس: آیا با اجاره پشت بام منازل برای نصب سایت های BTS و آنتن های آن، صاحب خانه ها سلامت و آرامش خود، خانواده و همسایگان و هم محلی هایشان را با دریافت چند میلیون تومان، به خطر  انداخته اند؟

سید موسوی: همانطور که گفته شد، با ایجاد هر سایت BTS جدید، میزان پرتوگیری شهروندان، ناشی از کل سایت ها، با توجه به اینکه برای هر سایت جدید، سایت های همسایه لازم است تا توان ساطع شده از خود را کاهش دهند و همین طور پرتوگیری ناشی از گوشی های هوشمند خودکاربران کاهش یافته، در مجموع کل پرتوگیری کاهش پیدا می کند.

با کاهش کل پرتوگیری جمع پرتوگیری از سایت ها و گوشی های هوشمند کاربران، ریسک سلامتی کاهش پیدا می کندو نه افزایش، لذا سلامت همه به خطر نمی افتد که هیچ، کیفیت پارامترهای سلامتی همگان، بهبود نیز پیدا می کند.

فارس: آیا استاندارد ملی ایران در موضوع نصب آنتن ها و دکل های مخابراتی، روی میزان انرژی ساطع شده از این دستگاه ها حد و مرزی قائل شده است؟

سید موسوی: استاندارد ملی ایران، در مورد انرژی ساطع شده از دستگاه ها صحبتی نمی کند،چرا که مهم انرژی دریافت شده توسط هر فرد است، که آن هم از فردی به فرد دیگر با توجه به درشتی یا کوچکی، سالمندی یا کودکی، سالم بودن یا بیمار بودن و زمان پرتوگیری  فرق می کند، بنابراین استاندارد در مورد چگالی سطحیِ توان دریافت شده توسط عموم مردم نظر می دهد که نه انرژی ارسال شده، یا توان دریافت شده، چرا که توان دریافت شده به پارامترهای زیادی بستگی دارد.  برخی از آنها مساحت مؤثر بدن فرد، میزان رطوبت بدن و نحوه قرار گیری فرد در برابر امواج هستند.

طبق استاندارد ملی ایران با عنوان حدود پرتوگیری غیریونیزان – کد 8567،  چگالی سطحی توان اندازه گیری شده در محل در فرکانس 900 مگاهرتز باید از 440 میکرووات بر سانتی متر مربع کمتر باشد، که بعنوان یک معیار سختگیرانه، همین مقدار برای فرکانس های بالاتر نیز تعمیم داده شده است.

سازمان انرژی اتمی ایران طبق اصل ALARA (تا کمترین اندازه معقول و شدنی) اپراتورها را ملزم می کند که برای به حداقل رساندن میزان پرتوگیری عموم از سایت های اپراتورها، بسته به مورد، اقداماتی را نیز روی پیکربندی شبکه سلولار خود انجام دهند، و به همین منظور حدود پرتوگیری کاهش یافته نیز تعریف کرده اند، و در این خصوص اپراتور ها نیز مطابق با اصل یاد شده، نهایت تلاش خود را می کنند.

تأثیر تشعشعات بر زنان باردار

فارس: بعضی از پزشکان متخصص اعلام کرده اند که تششعات سایت های موبایل می تواند آسیب های جبران ناپذیری برای مردم به خصوص زنان باردار به همراه داشته باشد، این نظر تا چه حد صحیح است؟

سید موسوی: همانطور که گفته شد سطح پرتوگیری تجمعی عموم از سوی سایتهای BTS متعلق به اپراتورهای موبایل، تحت کنترل و نظارت مستمر دو سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و سازمان انرژی اتمی ایران قرار دارد، به نحوی که سطوح اندازه گیری شده به طور میانگین کمتر از یک میکرو وات بر سانتی متر مربع است که فاصله بسیار زیاد از حد آستانه تعیین شده در استاندارد را نشان می دهد.

اینکه تشعشعات موبایل که از نوع غیر یونیزان است بتواند آسیب های جبران ناپذیر وارد کند، از نظر علمی نادرست است، اما اینکه خود متخصصان و پزشکان هرگز حاضر به این نیستند که گوشی های موبایل خود را کنار بگذارند.

متأسفانه در قشر پزشکان متخصص، افراد اندکی وجود دارند که وقتی نمی توانند بیماری مراجعان خود را تشخیص دهند، از تأثیرات جسمی و روانی و اجتماعی استفاده بی حد و اندازه از گوشی هوشمند که در دست خودشان قرار دارد غافل شده، عبور کرده و بیماری ها را به سایت های موبایل ربط می دهند که مبرهن است که با توجه به فاصله دور و نبود دید مستقیم بین افراد با سایت ها و مقایسه آن با گوشی هایی که عموماً در دست افراد قرار داشته و به سر و بدن مردم چسبیده است، نمی تواند صحیح باشد.

اصولاً، پرتوگیری موجود از سوی گوشی های هوشمند یا گوشی های قدیمی موبایل و مودم های وای فای یا هدفون های بلوتوثی، ساعت های هوشمند و غیره اصولاً غیر قابل کنترل و نظارت از سوی سازمان های نظارتی یاد شده یا اپراتور است و این تنها خود شهروندان هستند که قادر به کنترل این بخش هستند، بنابراین برای مثال در خصوص زنان باردار، لازم است از مکالمات طولانی مدت اجتناب کنند یا هندزفری استفاده کنند و گوشی ها را از بدن خود دور نگه دارند.

 

فارس: آیا مطالعات علمی پژوهشگران، واقعاً خبر از خطرات جبران ناپذیر تشعشعات الکترومغناطیس دکل های مخابرات می دهند؟

سید موسوی: این جمله درست نیست. برای مثال در یک بررسی انجام شده توسط یک تیم تحقیقاتی که می خواستند برای همین سؤال پاسخ درستی بیابند، تعداد 66 مقاله پژوهشی از سه نوع پژوهش های سلولی، پژوهش های حیوانات آزمایشگاهی و پژوهش های بالینی که در سطح جهان و در ژورنال های معتبر منتشر شده بود و در اکثر قریب به اتفاق این پژوهش ها به منابع تابشی نزدیک به موجودات زنده تحت آزمایش پرداخته شده بود سایت های BTS در دوردست، مورد کند و کاو قرار گرفت و از این تعداد مقاله و با کنارگذاشتن مقاله های دارای سوگیری، این نتیجه حاصل شد که تنها 20 درصد از پژوهش ها به این نتیجه رسیده اند که پرتوگیری EMF دارای خطرات مشهود است و با توجه به اینکه وزن این پژوهش ها نسبت به وزین ترین پژوهش ها که همان پژوهش های اپیدمیولوژیک هستند بسیار ناچیز است و همچنین این پژوهش ها در مورد منابع تابشی نزدیک انجام شده بودند نه منابع دور مثل دکل های مخابراتی و BTS ها، می توان به یقین پاسخ داد که نتیجه گیری سؤال ناصحیح است.

فارس:  اینکه برخی از متخصصان مغز و اعصاب بر این باورند که هر چند میزان تشعشعات ایستگاه های BTS اندک هم باشد، اما به مرور در معرض قرار گرفتن دایم در مقابل این تشعشعات می تواند تاثیرات بسیار منفی را بر بدن افراد بگذارد، تا چه حد صحت دارد؟

سید موسوی: با توجه به اینکه پرتوگیری از امواج غیر یونیزان ساطع شده از BTS ها که عموماً در ارتفاع های بالا و در فواصل زیاد و بیرون از ساختمان محل اقامت افراد واقع اند صورت می گیرد و باتوجه به اینکه موجودات زنده حتی در شرایط خواب نیز در واقع در حال حرکت هستند و در یک نقطه خاص ساکن نیستند و همچنین سیستم گردش خون مبادرت به انتقال حرارت تولید شده در هر نقطه از بدن به جاهای سردتر می کند که منجر به توقف افزایش دمای بدن می شود، عملاً مفهومی به عنوان در معرض قرار گرفتن دائم مصداق خارجی ندارد، پس نظر مذکور مردود است.

اما، در خصوص پرتوگیری از سایت های IBS داخل ساختمان که آنتن های آنها در ارتفاع حدود 3 متری از کف طبقه به سقف نصب می شوند و همینطور در خصوص پرتوگیری از گوشی های هوشمند که نزد کاربران قرار داشته و به سر و دست و بدن آنها می چسبند، از حیث زمان استفاده و میزان برودت و سرمای هوای محیط لازم است یک سری ملاحظات احتیاطی از نظر کاهش زمان استفاده، نصب آنتن ها در راهروها و هال ها، عدم نصب آنتن ها در اتاق ها، رعایت فاصله مناسب گوشی های هوشمند و مودم های وای فای با بدن با بهره گیری از هندزفری، استفاده از حفاظ های طراحی شده خاص نیز لازم است در نظر گرفته شود.

فارس: آیا تشعشعات الکترومغناطیسی در همه طیف فرکانسی خود تأثیر سوء بر سلامت انسان می گذارد؟

سید موسوی: در تلاقی علوم فیزیک و بیولوژی، امواج الکترومغناطیس به دو طیف غیر یونیزان و یونیزان تقسیم می شوند، طیف غیر یونیزان به طیف با فرکانس کمتر از امواج مافوق بنفش اطلاق می شود، طیف یونیزان به امواج با فرکانس بیش از مافوق بنفش اطلاق می شود که  امواج رادیویی یا RF با فرکانس کمتر از 300GHZدارای انرژی کافی برای درهم شکستن پیوند مولکولی بافت زنده که مورد تابش قرار گرفته است. به جای استفاده از ژول برای واحد انرژی تابشی امواج، از واحد الکترون- ولت استفاده می شود که واحد کوچک تری است و هر الکترون ولت برابر با انرژی لازم برای جابه جاکردن یک الکترون بین دو نقطه با اختلاف پتانسیل یک ولت تعریف می شود. بنابر این هر الکترون ولت یا eV، برابر با 1.6 ضربدر 10 به توان منفی 19 ژول خواهد بود.

کمترین انرژی یونیزاسیون عناصر متعلق به اتم سزیوم با 3.89 eV است. معادل این عدد برای انرژی یونیزاسیون اکسیژن و همینطور هیدوژن برابر با 14 eV است. در عین حال FCC یا رگولاتوری مخابراتی آمریکا که دارای جایگاهی معادل با جایگاه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ایران است، تشعشع یونیزان را برای انرژی فوتون هایی با بیش از 10 eV تعریف می کند که معادل با طول موج دور مافوق بنفش با 124 نانومتر است و مقداری سخت گیرانه است.

در برخی از مراجع مرتبط با EPA یا آژانس حفاظت محیط زیست، مقدار انرژی یونیزاسیون مولکول آب معمولی در انرژی 33 eV به عنوان مرجعی برای حد آستانه خاص بیولوژیکی تابش یونیزان انتخاب شده است. 

جدول زیر ارتباط بین فرکانس، طول موج و انرژی تابشی امواج گوناگون را نشان می دهد. با مراجعه به این جدول و مقایسه سطر چهارم مربوط به طیف امواج به کار رفته در ارتباطات موبایل، که غیر یونیزان هستند و سطر هفتم مربوط به طیف امواج یونیزان و مخرب بافت زنده) می فهمیم که انرژی امواج ساطع شده با فرکانس های کار موبایل، یک میلیونیم ضعیف ترین موج غیر یونیزان است که مافوق بنفش یا UV نام داشته و در انتهای طیف نور مرئی قرار داشته و در تابش خورشید، به وفور یافت می شود.

این بدان معنی است که ریسک قرار گرفتن در معرض نور خورشید، یک میلیون بار بیشتر  از سایت های BTS است. باورکنید این یک شعبده بازی نیست بلکه تشریح عین یک حقیقت علمی است و بس.

 

امواج یونیزان مانند اشعه آلفا، گاما، رادون، اشعه ایکس با توجه به انرژی بسیار زیاد و فرکانس بسیار زیاد و طول موج خیلی کم در شرایط کنترل نشده و چنانچه به طور مستمر و ممتد تابانده شوند باعث تخریب بافت های زنده می شوند. ولی حتی همین طیف یونیزان نیز در شرایط کنترل شده قابل استفاده به عنوان عکس برداری (رادیولوژی) و پرتودرمانی (رادیوتراپی) هستند. بنابراین تشعشع الکترومغناطیسی، حتی از نوع یونیزان نیز، با بهره گیری مناسب و کنترل شده، قادر به تأثیرگذاری مثبت روی سلامتی انسان است.

 درباره پرتوگیری از سایت های IBS داخل ساختمان که آنتن های آنها در ارتفاع حدود 3  متری از کف طبقه به سقف نصب می شوند و همینطور در خصوص پرتوگیری از گوشی های هوشمند که نزد کاربران قرار داشته و به سر و دست و بدن آنها می چسبند، از حیث زمان استفاده و میزان برودت و سرمای هوای محیط لازم است یک سری ملاحظات احتیاطی از نظر کاهش زمان استفاده، نصب آنتن ها در راهروها و هال ها، عدم نصب آنتن ها در اتاق ها، رعایت فاصله مناسب گوشی های هوشمند و مودم های وای فای با بدن با بهره گیری از هندزفری، استفاده از حفاظ های طراحی شده خاص،  نیز لازم است در نظر گرفته شود.

فارس: آیا همانطور که برخی از پزشکان متخصص اعلام می کنند، هر چقدر به امواجی که از آنتن های BTS تلفن همراه ساطع می شود مثل آنتن هایی که در پشت بام یا حیاط منزل قرار می گیرد نزدیک تر باشیم برایمان خطرناک تر خواهد بود؟

سید موسوی: اصطلاح «هرچه قدر به امواجی که از هرچیزی ساطع می شود نزدیکتر باشیم»، یک اصطلاح غلط است و نزدیک بودن و دور بودن به موج، بی معنی است، بلکه در جهت دریافت، موج با سرعتی نزدیک به سرعت نور از منبع تولید کننده موج که آنتن نامیده می شود، جدا شده و منتشر می شود و توسط افراد و همچنین آنتن هایی که در گوشی های هوشمند آنها قرار دارد، دریافت می شود و بالعکس در جهت ارسال، از آنتن های گوشی های هوشمند جدا می شود و با سرعت نور منتشر شده و توسط بدن افراد و همچنین آنتن هایی که روی دکل های سایت های موبایل قرار دارد دریافت می شود.

به خاطر اینکه آنتن در یک ارتفاع تقریبا 20 متری از سطح زمین و روی دکل نصب می شود، در اصطلاح مخابراتی اینطور متداول است که می گویند لوپ اصلی از پترن تشعشعی آنتن در یک فاصله 50 تا 300 متری از آن به زمین می رسد، بنابراین در زیر آنتن، اصولاً لوپ اصلی از پترن تشعشعی وجود ندارد و زیر آنتن، تنها تحت تابش لوپ های فرعی از پترن قرار دارد که دارای توان بسیار ناچیزی است، بنابر این، جمله هرچه که به آنتن هایی که در پشت بام یا حیاط نصب می شوند نزدیک تر باشیم خطرناک تر  است، 100%  غلط و فاقد ارزش علمی است. اصولاً انتظار نمی رود مردم عادی و حتی پزشکان عمومی یا متخصص مغز و اعصاب قادر باشد یک مفهوم پیچیده مخابرات میدان های الکترومغناطیسی را درک کند و بدانند، و این اشتباه صد درصدی، چیزی از ارزش های مردم عادی یا پزشکان محترم کم نمی کند، ولی انتظار می رود پزشکان  درباره  چیزی که تخصص اصلی آنان نیست اظهار نظر نکنند، چرا که از منظر علم و دانش، اظهار نظر در زمینه ای که فاقد تخصص در آن هستیم، گناه بزرگی است، چرا که اظهارات نادرست از سوی پزشکان، به باورهای گمراه کننده توسط مردم عادی تبدیل می شود.

آنتن های BTS خطرناکند؟

فارس: اینکه می گویند تا فاصله 50 متر از آنتن های BTS برای انسان خطرناک است تا چه حد می تواند صحیح باشد؟

سید موسوی: هر عددی که به عنوان معیار فاصله برای آستانه سلامت در پرتوگیری از دکل های BTS در محیط های شهری با تراکم ساخت و ساز بالا اعلام شود، مبنای علمی نمی تواند داشته باشد و قطعاً غلط و نادرست است.

از نظر علمی، در شرایط خاص در یک محیط روستایی که فاقد هر گونه ساخت و ساز باشد، با دور شدن از یک آنتن ساده دوقطبی که در ارتفاع 15 تا 50 متری از سطح زمین نصب شده باشد، یک نقطه 50 تا 300 متری از پای دکل، وجود دارد که تا آن نقطه، میزان پرتوگیری بتدریج افزایش می یابد، و سپس با دورشدن از آن نقطه، چگالی سطحی توانِ موج ساطعه از آنتن، با نسبت عکس مجذور فاصله از دکل 1 به روی R به توان 2 کاهش پیدا می کند.

توجه کنید که ذکر هیچ رقم قطعی به عنوان معیار فاصله خطر یا امنیت، صحیح نیست و حتی در مورد خاصی که ذکر شد نیز فقط یک بازه داده شده است نه یک عدد.

از نظر علمی، در شرایط واقعی در یک محیط شهری با ساخت و ساز پرتراکم و جمعیت بالا، معیار علمی برای احراز ایمنی پرتو گیری طبق استاندارد، تنها اندازه گیری چگالی سطحی توان موج دریافتی در محل قرار گیری انسان، و مقایسه با سطوح آستانه اعلام شده در استاندارد ملی ISIRI-8567 خواهد بود و لاغیر.

فارس:  آیا تشعشعات در فاصله نزدیک بدن، قلب یا سیستم اعصاب مرکزی یا گوش و چشم را تحت تاثیر قرار داده و باعث ایجاد اختلال در عملکرد این اعضاء می شود؟

سید موسوی: تشعشعات در فاصله نزدیک بدن ، یک اصطلاح غیر علمی غیر رایج و نادرست است ولی اگر بجای تشعشعات ، ترکیب منبع تشعشع استفاده شود، مصطلح است.

تا به این لحظه، هیچ رابطه معنی دار علمی بین بروز اختلال در عملکرد قلب، سیستم اعصاب مرکزی، گوش و چشم در قالب تحقیقات اپیدمیولوژیک وزین گزارش نشده است، و جمله فوق، در حد یک شایعه قابل تصور است و نه بیشتر.

فارس: آیا اصولا آنتن های تلفن همراه دکل های مخابراتی و همچنین امواج ناشی از دکل های برق فشار قوی هر یک به نوبه خود اثرگذاری خفیف تا شدیدی را روی افراد دارند، این خبر تا چه اندازه می تواند صحیح باشد؟

سید موسوی: یک اشتباه بسیار بزرگ در این اظهار نظر وجود دارد، و آن نسبت دادن امواج به دکل های برق فشار قوی است، چرا که حتی طبق اصول مقدماتی مهندسی برق، دکل های برق فشارقوی، تنها قادر به القای میدان الکتریکی و میدان مغناطیسی بطور جداگانه هستند، و با توجه به فرکانس ناچیز 50Hz جریان و ولتاژ این خطوط، هیچ موجی از این خطوط قادر به انتشار نیست.

بنابراین، خطوط فشار قوی تنها می توانند میدان های الکتریکی و مغناطیسی با فرکانس بسیار کم القاء کنند که ELF فرکانس های بسیار کم نام دارد، ولی به خاطر همین فرکانس بسیار کم، نسبت به امواج فرکانس رادیویی ساطعه از آنتن های تلفن همراه RF، میدانهای القایی دارای عمق نفوذ بسیار زیادی هستند، که باعث می شود القای میدان در بدن را شدیدتر کند، در حالی که امواج فرکانس رادیویی در حد 2000MHz برای بافت زنده با ضریب هدایت الکتریکی متداول (نه خیس، نه خشک)، دارای عمق نفوذ حدود میلی متر بوده، و بنابراین اثر آنها خفیف است.

با توجه به توضیحات فوق، مبرهن است که اصولاً طبقه بندی امواج RF و میدان های ELF متفاوت از یکدیگر می باشند، بنابر این در کنار هم قراردادن این دو نوع کلی از پرتو گیری، از نظر علمی پذیرفتنی نیست.

فارس: اخیراً گفته شده که به عقیده رئیس مرکز تحقیقات سرطان در زندگی امروزی اکثر افراد تحت تاثیر این امواج قرار دارند که در مورد امواج پر فرکانس و حتی سایر امواج توصیه می کنیم که این دکل ها تا شعاع معینی دور از مناطق مسکونی نصب شوند و چنانچه این آنتن ها یا دکل ها در مناطق مسکونی نصب شده اند، حتما باید جابه جا شوند؛ چون زندگی طولانی مدت افراد و خصوصا کودکان در مجاورت این دکل ها بسیار خطرناک است، این خبر تا چه اندازه می تواند صحیح باشد؟

سید موسوی: همانطور که پیشتر نیز گفته شد، قابل پیش بینی است اگر یک فرد غیر متخصص در طراحی شبکه های سلولار موبایل بخواهد اظهارنظر کند، احتمال به خطا رفتن وی بسیار بسیار بالا خواهد بود، و در این خصوص نیز این اتفاق نامبارک رخ داده است.

از نظر من توصیه های ایشان نادرست هستند چرا که ایشان دانش کافی از طرز کار این نوع شبکه ها نداشته است،لذا از این امر که با دور شدن دکل ها از مناطق مسکونی، گوشی های هوشمند توان خود را برای برقراری امکان تماس با کیفیت مناسب بیشتر خواهند کرد، و لذا پرتوگیری افراد از گوشی های خودشان که بدلیل چسبیدن به دست و بدن ایشان به مراتب دارای ریسک بیشتری است افزایش خواهد یافت،  غافل مانده است.

اشتباه دوم اینکه همانطور که قبلاً نیز تشریح شده است، مفهومی به صورت زندگی طولانی مدت، غیر قابل تصور است، چرا که انسان ها همواره در حال حرکت هستند، حتی در حال خواب، و سیستم گردش خون افراد همواره برقرار است، و گرمای موضعی تولید شده ناشی از گوشی های هوشمند را توزیع کرده و جلوی افزایش بیش از نیم درجه سلسیوس دمای بافت های زنده را می گیرند.

فارس:  آیا دکل های نصب شده مخابراتی در ایران، غیر استاندارد بوده و دارای عوارض سلامتی هستند؟

سید موسوی: دکل ها و آنتن های نصب شده روی آن و همینطور BTS هایی که به آنتن ها متصل می شوند، همگی ساخت کشورهای معتبر از حیث فناوری های پیشرفته همچون اروپا و چین بوده، دارای استانداردهای ایمنی و حفاظت در برابر انسان هستند، و اصولاً بدون رعایت استانداردهای مذکور، واردات این تجهیزات و ترخیص آنها از مبادی گمرک، غیر ممکن است.

در این راستا، کلیه اپراتورهای موبایل طبق قانون حفاظت در برابر اشعه، لازم است پروانه اشتغال (واردات) از واحد قانونی داشته باشند که یک پروانه جداگانه از پروانه اشتغال (خدمات) است، و الزام اپراتورها بر اخذ چنین پروانه ای بیانگر میزان حساسیت قانونی به مسئله رعایت استانداردها است.

بنابر این، ادعای غیراستاندارد بودن ذکر شده، در درجه اول یک توهم است که با توجه به عدم آگاهی عموم  از فضای قانون و علم و فناوری، طبیعی است و از عدم تخصص و شناخت علمی و فنی ناشی می شود.

فارس: گفته شده که چمران، رئیس شورای شهر در سال 90  نسبت به نصب دکل های مخابراتی در حیاط های 6 متری خانه ها انتقاد کرده بود.نظر شما چیست؟

سید موسوی: این جمله آقای چمران، یک اظهارنظر رسمی نبوده بلکه در حاشیه جلسه شورای شهر و در گفتگوها و گله گذاری ها چنین صحبتی مطرح شده است و اصولاً نمی تواند صحیح باشد، چرا که هر سایت BTS نیاز به یک سیستم Grounding در زیر زمین دارد که عموماً به صورت یک حلقه دایره ای از جنس آرماتور فولادی با قطر 6 متر است که خود دارای تعداد زیادی میله های آرماتور عمودی است که از یک طرف به حلقه دایره ای جوش داده شده و از طرف دیگر در زمین پر شده از الکترولیت که اصطلاحاً زمین الکتریکی نامیده می شود فرو برده می شوند و یک شبکه توری یا Grid فلزی ایجاد می کنند تا در نهایت دارای یک امپدانس 2 تا 3 اهمی بوجود بیاورند، تا سیم Earth تجهیزات و کیت صاعقه دکل همگی به این زمین متصل شوند. بنابراین اجرای چنین سیستم گراندینگ ای در یک حیاط 2 در 3 (6 متر مربع) اصولاً غیر ممکن است چرا که در عمل و عموماً در یک مساحت 25 متر مربعی صورت می گیرد نه کمتر.

این جملات انتقادی در روزهایی به اوج خود رسیدند که شورای شهر با هدف حصول یک درآمد پایدار و باد آورده، در حال ایجاد شرکت ارتباط مشترک شهر و وضع مصوبه ها و صدور ابلاغیه هایی بودند تا برای نصب سایت های موبایل، از اپراتورها عوارض دریافت کنند، چیزی که علی رغم ابطال بسیاری از آن مصوبات از سوی دیوان عدالت اداری، موفق نیز شدند و اینک، به ازای هر سایت جدید، از هر اپراتور 80،000،000 ریال (8 میلیون تومان) دریافت می کنند.

فارس:همچنین اظهار نظری از معصومه ابتکار منتشر شده، که در دویست و هفتاد و یکمین جلسه شورای شهر تهران گفته بود  استانداردها در نصب این آنتن ها و شعاع مجاز آنها رعایت نمی شود و اغلب این آنتن ها با اتاق خواب و منزل افراد فاصله ای کمتر از یک متر دارد، آیا این جملات واقعیت دارند؟

سید موسوی: این جمله خانم ابتکار نیز یک اظهار نظر رسمی نبوده، بلکه در آن زمان خاص بین سال های 89 تا 90 با  هدف حصول یک درآمد پایدار و باد آورده ، از راه وضع مصوبه ها و صدور ابلاغیه ها  برای دریافت عوارض نصب سایت های موبایل از اپراتورها، یک اظهارنظر انتقادی با درجه بالای بزرگ نمایی و  سیاه نمایی بوده است، و در این جمله توهم عدم رعایت استاندارد در نصب و شعاع مجاز آنتن ها به وضوح قابل مشاهده است.

همچنین با توجه به اینکه تخصص ایشان در ایمونولوژی بوده و دغدغه کاری وی نیز مطالعات و تحقیقات روی مسایل زنان و سازمان های غیر دولتی مربوطه است، لذا عدم تخصص مرتبط ایشان در علوم فیزیک و مخابرات میدان و سیستم محرز است، و هر اظهارنظری از ایشان در فضای خارج از تخصص خودشان، وارد و حتی مسموع نیز نبوده، ضمن اینکه یک گناه نابخشودنی در محضر علم و دانش به شمار می آید.

فارس: همچنین از مرتضی طلایی خبری منتشر شد که از نصب مخفیانه دکل های مخابراتی توسط پیمانکاران  در پشت بام خانه ها خبر داده بود و در هشداری به شهروندان گفته بود شهروندان باید بدانند میزان عوارض منفی که از نصب دکل های موبایل نصیب آنها می شود در برابر درآمدی که کسب می کنند بسیار بالاتر است، آیا صحت این جملات را تأیید می کنید؟

سید موسوی: این جمله آقای طلایی نیز یک اظهار نظر رسمی نبوده، بلکه در آن زمان خاص بین سالهای 89 تا 90، این نوع اظهار نظرات انتقادی، و بزرگنمایی و سیاه نمایی، و اشاعه توهم وجود عوارض منفی پزشکی از نصب دکل های موبایل در پشت بام ها، برای مجبور کردن اپراتور ها به پرداخت عوارض بوده است.اصولاً نصب مخفیانه چه معنایی می تواند داشته باشد؟ اگر منظور نصب در ساعات شب است، که دلیل آن مخفی کاری نیست، بلکه بدلیل قوانین راهنمایی و رانندگی، ورود تریلرهایی که تجهیزات، آنتن ها و دکل ها بر روی آن حمل می شوند از ساعت حدود 23:00 شب به بعد آزاد است نه قبل از آن، و نمی توان باور کرد که آقای طلایی که خود مدتها فرمانده نیروی انتظامی بوده، از این قانون بی اطلاع بوده باشد.

همانطور که در پاسخ های داده شده تشریح شد، بهترین نقطه از نظر کم بودن پرتو گیری، زیر دکل های موبایل است، بنابراین وجود عوارض منفی در پشت بام ها، از نظر علمی کاملا مردود و یک توهم بیش نیست.

فارس:  در خبرها نقل شده بود که در سیصد و هشتادو یکمین جلسه رسمی شورای شهر در 17 خرداد  سال 90 مصوبه ساماندهی دکل ها ، آنتن ها و ایستگاه های ارتباط رادیویی در شهر تهران به تصویب رسیده است، به نظر شما هدف این مصوبه چیست؟

سید موسوی:اخذ هرگونه عوارض در ازای نصب دکل ها، طبق قانون ممنوع بوده و به همین دلیل مصوبه یاد شده با طرح شکایت اپراتورها در دیوان عدالت اداری، توسط دیوان مذکور ابطال شده است. با این وجود، اپراتور ها به منظور پایین نیامدن کیفیت ارتباطات سیار در سطح شهرها و انجام تعهدات رگولاتوری سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، توسعه و بهینه سازی شبکه دسترسی رادیویی را معلق نگذاشته و زیر بار فشارهای شورای شهر که تنها برای اهداف مالی صورت می گیرد، رفته اند.

فارس: به نظر شما دلیل درج یک ماده بسیار طولانی با عنوان ماده ششم در مصوبه ساماندهی دکل های شهر تهران، چیست؟

سید موسوی: تمام مفاد اظهار شده ماده ششم، جزو الزامات پروانه کسب و کار اپراتورها از رگولاتوری سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، و همچنین جزو الزامات پروانه اشتغال  خدمات و واردات از رگولاتوری سازمان انرژی اتمی ایران هستند و از تاریخ صدور پروانه اپراتور ها از سوی واحد قانونی، توسط اپراتورها رعایت می شود، بنابر این تکرار این اصول در ماده ششم، فقط برای سیاه نمایی و القای این مفهوم بوده است که این ها تا بحال رعایت نمی شده و این مصوبه رعایت این ها را الزامی ساخته است.

نصب بدون مجوز دکل ها

فارس: همچنین گفته شده که  با وجود مصوبه ساماندهی دکل های شورای شهر تهران، سال هاست که برخی از پیمانکاران بدون مجوز اقدام به نصب این دکل ها آن هم تنها با پرداخت پول به مالکان می کنند، آیا  این موضوع واقعیت دارد؟

سید موسوی: همانطور که گفته شد از صفر تا 100 این جمله کذب است، چرا که اپراتورها اولاً با پرداخت عوارض به شهرداری به صورت سالیانه، اقدام به اخذ مجوز و سپس نصب دکل های جدید می کنند، و دوماً طبق قراردادهای کاملا قانونی، شفاف و حقوقی، اجاره بهای محل نصب را به مالکان پرداخت می کنند. در خصوص دکل های قدیمی که قبل از ایجاد شرکت ارتباط مشترک شهر وجود دارند، نیز دریافت عوارض غیرقانونی است، و بین اپراتورها و شهرداری اختلاف وجود دارد که معمولاً به محاکم قضایی و دیوان عدالت اداری ارجاع می گردد.

فارس: چرا نصب دکل های مخابراتی معمولاً با ناراحتی و اعتراض بسیاری از شهروندان پایتخت مواجه می شود؟

سید موسوی: متأسفانه وجود ممانعت های مردمی از نصب سایت های موبایل با اینکه منجر به کاهش پرتو گیری هم از گوشی های هوشمند و همچنین از سایت های موبایل می شود، به دلیل فقدان آگاهی بایسته در عموم مردم و همینطور به 5 دلیل جامعه شناختی ، یک واقعیت تلخ و غیر قابل کتمان است. ترس عموم از کاهش قیمت منازل مسکونی که در مجاورت دکل های موبایل قرار دارند، یکی  از دلایل ممانعت های مردمی از نصب سایتهای موبایل است.

همچنین، ناراحتی مردم نسبت به درآمد سالیانه حدود 20 میلیون تومانی مالکانی که پشت بام خود را برای نصب دکل به اپراتور ها اجاره می دهند، یکی دیگر از ممانعت های مردمی از نصب سایت های موبایل است.مسئله ممانعت مردمی از نصب دکل یک مسئله پیچیده است که در فلسفه به “جمع نقیضین” معروف است، به این معنی که شخص معترض، حاضر نیست گوشی هوشمند خود را کنار بگذارد، و نمی خواهد باور کند که گوشی هوشمند او با استفاده از همین دکل کار می کند، نه چیز دیگری، یعنی هم گوشی را می خواهد، و هم عامل آن را نمی خواهد، مثل خانمی که شوهرش را دوست داشته باشد ولی به پدرشوهرش احترام نگذارد.

 

فرهنگ برخورد عوام با مسئله دکل، درست شبیه به برخورد آنان با محل قرار گرفتن مخزن جمع آوری زباله در کوچه، و یا مدرسه ابتدایی در همسایگی آنها است، که اکثر مردم دوست ندارند اماکن با این دو نوع کاربری در کنار خانه آنان باشد، اگرچه نیاز آنها به هر دو نوع کاربری یاد شده، از نیازهای حیاتی و غیر قابل اجتناب است. 

همزمان که عده ای به نصب دکل های موبایل اعتراض داشته و در سایت cra.195.ir ثبت شکایت کرده و مانع از نصب آن هستند، عده ای دیگر به عدم وجود پوشش در منطقه خود اعتراض داشته و در همان سایت نیز  ثبت شکایت کرده و درخواست نصب سایت جدید در محل می کنند، و به استناد آمار، تعداد این اعتراض های دوم از تعداد اعتراض های قبلی بیشتر است.

فرهنگ برخورد عوام با مسئله دکل، درست شبیه به برخورد آنان با محل قرار گرفتن مخزن جمع آوری زباله در کوچه، و یا مدرسه ابتدایی در همسایگی آنها است، که اکثر مردم دوست ندارند اماکن با این دو نوع کاربری در کنار خانه آنان باشد، اگرچه نیاز آنها به هر دو نوع کاربری یاد شده، از نیازهای حیاتی و غیر قابل اجتناب است. 

فارس: همچنین گفته شده که تعداد زیادی از اهالی انتهای خیابان جشنواره در منطقه تهرانپارس در نامه ای به محمد علیخانی رئیس کمیسیون عمران ، حمل و نقل شورای اسلامی نسبت به نصب اپراتور در پشت بام یکی از ساختمان ها اعتراض کردند و خواستار برچیده شدن این دکل مخابراتی که سلامت مردم منطقه را به خطر می اندازد شدند، حقایق علمی مربوط به این رویداد در چیست؟

سید موسوی: این موضوع هم به همان مسأله در خصوص اینکه مردم اصولا چرا اعتراض به نصب دکل ها دارند، برمی گردد. در باره این جمله که “نصب دکل سلامتی مردم منطقه را به خطر می اندازد”، همانطور که گفته شده و از نظر علمی و فنی اثبات شد، مسئله درست برعکس است، به این معنی که نصب یک دکل مخابراتی در محل، پارامترهای کیفیت سلامتی مردم منطقه را با کاهش پرتوگیری از سایت و گوشی هوشمند، بهبود می بخشد.

درباره عکس العمل آقای علیخانی و نوشتن نامه به شهردار و درخواست رعایت حقوق شهروندی، از آقای علیخانی باید پرسید، آیا افزایش کیفیت  پارامتر های سلامتی عموم مردم، جزو حقوق شهروندی مدنظر ایشان نیست؟ ایشان به جای اینکه نامه مردم را مثل یک توپ در زمین شهردار بیندازد، باید با بهره مندی از مشاوره علمی و تخصصی از خبرگان امر، به این نکته ذی قیمت می رسید که افزودن یک دکل موبایل در یک منطقه، با توجه به کاهش شعاع سلولی، منجر به کاهش توان ارسالی سایت اضافه شده و سایت های مجاور شده و به پیروی از آن، گوشی های هوشمند نیز که سایت های موبایل را نزدیک تر به خود می بینند، توان خود را کم می کنند لذا در مجموع هم پرتوگیری از گوشی ها و هم پرتوگیری از سایت ها کم شده، و نتیجه افزایش کیفیت پارامترهای سلامتی عموم را در پی خواهد داشت، و این نتیجه حقوق شهروندی را بهتر می کند.

فارس: خداکرمی رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران، نیز در رسانه ها عنوان کرده بود که وجود دکل ها و ساماندهی و استانداردسازی آنها هم یک ضرورت است که شورا به جد پیگیر این موضوع است، تاکنون اراده جدی در  شورای پنجم برای ساماندهی و جمع آوری دکل های غیرقانونی که علاوه بر بهم زدن نظم آسمان پایتخت سلامت شهروندان را نیز به خطر می اندازد وجود ندارد، واقعیت های پشت پرده این جملات چیست؟

سید موسوی: همان طور که خود ایشان نیز اذعان داشته اند، اعتراض هایی که به نبود آنتن یا نبود دسترسی به اینترنت پر سرعت وجود دارد، بسیار بیشتر از شکایت هایی است که برای احداث دکل ها وجود دارد.

با توجه به جمیع مفاد ذکر شده در کلیه پاسخ های این FAQ ، مبرهن است که مسئله استاندارد و سامان داشتن در خصوص دکل های موبایل اپراتور ها از قبل جاری و ساری است، و اظهار همیشگی این چهار کلمه کلیدی استاندارد نبودن سایت ها،سامان نداشتن سایت ها،برهم زدن نظم آسمان پایتخت، به خطر انداختن سلامت شهروندان ، بهانه است برای اینکه دست شورا باز باشد برای دریافت عوارض 8 میلیون تومانی.

فارس: وسخن پایانی…

سید موسوی: با توجه به جمیع پاسخ های داده شده در این FAQ، و اگر انصاف را رعایت کنیم در می یابیم که طبق الزامات رگولاتوری های دوگانه یعنی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و سازمان انرژی اتمی ایران، اصولاً مفهومی به اسم سایت غیر قانونی نمی تواند وجود خارجی داشته باشد.

مشخص است که از منظر شورای شهر، چیزی که باعث می شود یک سایت غیر قانونی یا قانونی باشد، همان پرداخت عوارض است، و طرح مسئله سلامتی و غیره بهانه است ولاغیر.

 اگرچه اپراتور های موبایل تا کنون برای تداوم کسب و کار و همچنین عدم تضییع حق مردم از حیث داشتن پوشش ارتباطی و ظرفیتی و با کیفیت بالا، از این اعمال زور غیر منصفانه و فی الواقع غیرقانونی تمکین کردند.

انتهای پیام/

اینترنت رادیویی | اینترنت وایرلس | اینترنت بی  سیم

خرید و ثبت نام هزینه نصب و راه اندازی مقایسه با دیگر سرویس ها تعرفه ترافیک

امکان سنجی

انجام امکان سنجی جهت بررسی امکان نصب لینک رادیویی

نصب و راه اندازی

پرداخت فاکتور توسط مشترک و نصب لینک در کمتر از 48 ساعت

پشتیبانی دائمی

پشتیبانی 24 ساعته به صورت تلفنی و یا اعزام کارشناس فنی

بدون نیاز به خط تلفن

عدم وابستگی به زیرساخت  مخابراتی

قابل ارائه در هر مکان

نصب در مکان های فاقد آنتن موبایل

شفافیت در ارائه قیمت

صداقت و شفافیت در ارائه قیمت به مشترک

اینترنت رادیویی (اینترنت وایرلس) چیست و چه مزایایی دارد؟ آیا می دانید قیمت خرید اینترنت رادیویی چقدر است؟ آیا می دانید برای راه اندازی یک لینک رادیویی با سرعت های متفاوت به چه تجهیزاتی نیاز دارید؟ هزینه تجهیزات اینترنت وایرلس چقدر است؟ بهترین اینترنت رادیویی نامحدود را از چه شرکتی باید تهیه کنید؟ بهترین آنتن وایرلس اینترنت کدام است؟ برای خرید یک رادیو وایرلس ارزان یا دست دوم باید چه مواردی را در نظر بگیرید؟ اینترنت رادیویی آسیاتک بهتر است یا اینترنت رادیویی پیشگامان، شاتل و …؟  هزینه نصب و راه اندازی اینترنت رادیویی مشهد، تهران و یا هر شهر دیگری چقدر است؟

ما در این مقاله به تمامی این سوالات پاسخ داده و سعی داریم علاوه بر معرفی اینترنت رادیویی، سرعت و تعرفه آن، انواع مختلف تجهیزات را با توجه به فاصله و محل مشتریان از دکل اصلی ارتباطات رادیویی، نیز معرفی کنیم.

ضمنا معرفی این تجهیزات با درنظر گرفتن مجوز واردات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی که متولی این امر است، انجام شده است. یعنی ممکن است تجهیزات دیگر و حتی قوی تری برای نصب و راه اندازی اینترنت رادیویی وجود داشته باشد، اما نصب لینک های رادیویی فقط با تجهیزات مورد تایید سازمان تنظیم و مقررات رادیویی امکان  پذیر است. به همین علت ما نیز در این مطلب فقط درباره همین تجهیزات صحبت خواهیم کرد. پس همراه ما بمانید.

امنیت پرداز دارای نمایندگی رسمی فروش خدمات و محصولات اینترنت از چندین سرویس دهنده FCP در کل کشور می باشد. جهت نصب و راه  اندازی بهترین اینترنت پرسرعت وایرلس یا جهت مشاوره رایگان با شماره های  زیر تماس بگیرید.

051-91094500 021-91094483

اینترنت رادیویی چیست؟ (Wireless)

اینترنت رادیویی چیست؟ اینترنت وایرلس چیست؟ اینترنت رادیویی که به آن اینترنت وایرلس یا اینترنت بی سیم نیز گفته می شود، هم اکنون پرسرعت ترین اینترنت در کشور ما است. این نوع از پهنای باند با سرعت  های بین 20 تا 100 مگابیت بر ثانیه (اشتراکی) و 50 تا 1000 مگابیت بر ثانیه (اینترنت وایرلس نامحدود اختصاصی) توسط شرکت های ارائه دهنده اینترنت وایرلس مانند امنیت پرداز قابل ارائه می باشد.

در لینک های رادیویی انتقال پهنای باند بر روی بستر امواج رادیویی توسط “تجهیزات رادیویی یا وایرلس “صورت می گیرد. یعنی پهنای باند با استفاده از تجهیزات اینترنت رادیویی شامل: آنتن وایرلس یا همان رادیو، کابل و اکسس پوینت از دکل های سطح شهر به محل مشترک انتقال می یابد.

علت اینکه به این لینک ها، اینترنت بی سیم یا وایرلس گفته می شود، این است که ارتباط بین دو نقطه که یکی دکل ارائه دهنده اینترنت و دیگری رادیوی مشترک است، بیسیم و بدون کابل می باشد. یعنی این ارتباط از طریق امواج الکترومغناطیسی با استفاده از فرکانس های رادیویی برقرار می شود.

در لینک های رادیویی ارتباط اینترنت توسط امواج رادیویی بین دو عدد رادیو برقرار می گردد. این عمل وظیفه آنتن رادیو است که در واقع نوعی دستگاه مخابراتی بی سیم فرستنده و گیرنده سیگنال است.

همانطور که گفته شد؛ نصب اینترنت بییسیم بدین گونه است که، یک رادیو روی پشت بام ساختمان شما و یک رادیو روی دکل شرکت ارائه دهنده اینترنت قرار می گیرد. این دکل ها (پاپ سایت) نیز مسقیما به زیرساخت اینترنت شهری متصل هستند.

اتصال مستقیم شما به زیر ساخت توسط این دکل ها یکی از نقاط قوت اینترنت بی سیم وایرلس محسوب می شود، زیرا سبب می شود هیچکدام از محدودیت های اینترنت های دیگر مانند الزام به وجود آنتن موبایل، یا نزدیک بودن مراکز مخابراتی و دکل های BTS را نداشته باشید.

سرعت دانلود

10 تا 100 مگابیت بر ثانیه

سرعت آپلود

1 تا 100 مگابیت بر ثانیه

پینگ تایم

35 تا 50 میلی ثانیه

انواع اینترنت رادیویی (3 نوع)

اینترنت پوینت تو پوینت

  ptp | point to point

مشاهده جزئیات سرویس

اینترنت مولتی پوینت

  ptmp | point to multi point

مشاهده جزئیات سرویس

اینترنت WILT

WiltTap | WiltTap+ | Wilt+

مشاهده جزئیات سرویس

اینترنت رادیویی پوینت تو پوینت

اگر لینک رادیویی به روش اینترنت پوینت تو پوینت پیاده سازی گردد، شما به عنوان مشترک باید هزینه خرید 2 رادیو را بپردازید (یک رادیو روی پشت بام و یک رادیو روی دکل) و مالکیت 2 رادیو با شما می باشد. این بدان معنی است که به رادیو که در سمت دکل نصب شده است، فقط خودتان متصل هستید.

درست است که هزینه ای که باید بپردازید کمی بیشتر است، اما ارتباط شما پایدارتر و سرعتی که دریافت می کنید، نیز بیشتر است (تا 100 mbps).

اینترنت رادیویی مولتی پوینت

چنانچه لینک رادیویی به روش مولتی پوینت اجرا شود، شما به عنوان مشترک باید هزینه خرید 1 عدد رادیو را بپردازید. (رادیویی که روی پشت بام شما است). یعنی به رادیویی که بر روی دکل نصب است، متعلق به شرکت بوده و علاوه بر شما، چندین کاربر دیگر نیز همزمان به آن متصل هستند.

ارتباط شما در این حالت نسبت به روش ptp فقط دارای کمی تفاوت سرعت است.

اینترنت رادیویی WILT

این سرویس اینترنتی هم نوعی از اینترنت وایرلس یا همان رادیویی است که فقط توسط مجموعه امنیت پرداز در داخل و خارج از شهرها به خصوص در مناطقی که هیچ گونه دسترسی به دکل های شرکت های ارائه دهنده اینترنت ندارند، قابل ارائه و راه اندازی است.

اینترنت WILT با سرعت بین 20 تا 80 مگابیت بر ثانیه، در مکان هایی که آنتن دهی موبایل در آنجا با مشکل روبه رو است، و حتی خط تلفن ثابت وجود ندارد، توسط مجموعه ما اجرا می شود.

اینترنت وایرلس wilt حتی در مناطق دور افتاده، اطراف شهرها، ویلاها و باغ های شخصی و تجاری و حتی در روستاها نیز قابل استفاده است. این سرویس خود شامل زیر مجموعه هایی به نام های WI-TAP، WI-TAP PLUS , WILTX و WILT PLUS نیز می باشد.

تماس با ما

اگر در مورد خرید اشتراک اینترنت بی سیم سؤالی دارید، می توانید از طریق شماره های مجموعه، ایمیل یا فرم تماس با ما در ارتباط باشید. ما با کمال میل به سؤالات شما پاسخ خواهیم داد تا بتوانید به آسانی بهترین اینترنت پرسرعت وایرلس را برای انجام امورات خود انتخاب کنید.

اینترنت رادیویی برای چه کسانی مناسب است؟

سرویس رادیویی هم برای مشترکین خانگی و هم برای مشترکین سازمانی مناسب است. این سرویس برای ماینر ها، تریدر ها، استریمر ها، برای برج ها ومجتمع ها، کارخانجات، کارگاه ها، شرکت ها و همانطور که گفتیم حتی منازل بهترین گزینه است. اینترنت وایرلس رادیویی بهترین اینترنت گیمینگ در کل کشور است، زیرا پایین ترین پینگ تایم و بالاترین سرعت را در میان همه انواع پهنای باند دارد.

در کل اینترنت وایرلس رادیویی برای مشترکینی که سرعت بالای دانلود و آپلود نیاز دارند، پایداری برایشان اهمیت دارد و یا در مناطقی زندگی می کنند که آنتن دهی موبایل وجود ندارد، طراحی شده است. 

بنابراین در جواب این پرسش که «اینترنت رادیویی برای چه کسانی مناسب است؟» می توان موارد ذیل را بیان کرد:

 • منازل و به طور کلی تمامی افرادی که تمایل به داشتن یک اینترنت پرسرعت پایدار و بدون قطعی دارند
 • شهرک های صنعتی و کارخانجات، سوله ها، کارگاه های داخل و خارج از شهرها
 • گیمر ها و کسانی که برای بازی آنلاین دنبال اینترنتی با پایین ترین پینگ تایم هستند
 • تریدرها و تمامی افرادی که در بازارهای مالی مانند فارکس، بورس و … فعالیت دارند
 • کسب و کار های بزرگ و کوچک مانند شرکت ها، سازمان ها، فروشگاه ها و …
 • مدارس، آموزشگا ه های مختلف که برای تدریس آنلاین نیاز به یک اینترنت پرسرعت دارند.
 • فضاهای خارج از شهر و حتی مناطق کوهستانی مانند ویلا، باغ و تالارها

پیشنهاد مطالعه :  بهترین اینترنت برای گیم (گیمینگ)| جدول مقایسه + پینگپیشنهاد مطالعه :  بهترین اینترنت برای ترید، فارکس و ارز دیجیتال | هزینه +سرعت

شرکت های ارائه دهنده اینترنت وایرلس (رادیویی)

تمامی شرکت هایی که دارای مجوز fcp از سازمان متولی امور اینترنتی یعنی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی باشند، می توانند این اینترنت را ارائه کنند. برخی از این شرکت ها عبارتند از پیشگامان، آسیاتک، شاتل و غیره.

مجموعه ما (امنیت پرداز) نماینده رسمی کشوری چندین شرکت ارائه دهنده دارای این مجوز است. خوشحالیم که توانسته ایم طی سال های پیشین با برقراری انواع لینک های رادیویی در سراسر کشور به تعداد زیادی از مشترکین عزیز خدمت رسانی کرده و به عنوان یکی از بهترین شرکت های ارائه دهنده اینترنت رادیویی شناخته شده باشیم.

اینترنت وایرلس امنیت پرداز یکی از قوی ترین اینترنت های موجود در حال خاضر در کشور ما ایران است.

051-91094500 021-91094483

تعرفه اینترنت رادیویی (وایرلس) امنیت پرداز

تعرفه اینترنت وایرلس رادیویی نسبت به دیگر سرویس ها قیمت پایین تری دارد. به طوری که قیمت هر گیگ بین 1200 تا 2300 هزار تومان می  باشد. هر چه میزان ترافیک بیشتری خریداری کنید، مبلغ هر گیگ به 1,200 تومان نزدیک تر می شود.

هزینه اینترنت رادیویی (وایرلس) امنیت پرداز

 • هزینه کلی: بین 9,450,000 تومان الی 79,000,000 تومان
 • هزینه سرویس بر اساس تعرفه: شروع از 125 هزار تومان
 • هزینه نصب و راه اندازی و کانفیگ: داخل شهری 950,000 تومان و خارج از محدوده شهری 1,800,000 تومان

به طور کلی حداقل هزینه ای که باید برای داشتن یک لینک رادیویی بکنید، 9,450,000 تومان است. هرچه تجهیزات قوی تری انتخاب کنید، یا سرعت بیشتری مدنظرتان باشد، قیمت نهایی افزایش می یابد.

شفافیت در قیمت یکی از اصول مجموعه ما است. به همین دلیل قیمت تجهیزات و همینطور تمامی مراحل نصب و راه اندازی به صورت دقیق و شفاف آورده شده است؛ تا جای هیچ گونه سوال و ابهامی برای مشترک باقی نماند. بنابراین اگر قصد خرید اینترنت رادیویی را دارید، پیشنهاد می کنیم در انتخاب شرکت ارائه دهنده حتما این موارد را در نظر داشته باشید.

پکیج پایه9,450,000 تومان با سرویس اولیه 40 گیگ رایگانرادیوکابلپیکربندینصب و ارسال تکمیل فرم ثبت نام پکیج عادی13,000,000 تومان با سرویس اولیه 40 گیگ رایگانرادیوکابلپیکربندینصب و ارسال تکمیل فرم ثبت نام پکیج نقره ای32,000,000 تومان با سرویس اولیه 40 گیگ رایگانرادیو دیش  دارکابلپیکربندینصب و ارسال تکمیل فرم ثبت نام پکیج طلایی38,000,000 تومان با سرویس اولیه 40 گیگ رایگانرادیو دیش دار High Powerکابلپیکربندینصب و ارسال تکمیل فرم ثبت نام پکیج الماسی65,000,000 تومان با سرویس اولیه 40 گیگ رایگاندو عدد رادیو دیش دارکابلپیکربندینصب و ارسال تکمیل فرم ثبت نام پکیج پلاتینیوم79,000,000 تومان با سرویس اولیه 40 گیگ رایگاندو عدد رادیو دیش دار High Powerکابلپیکربندینصب و ارسال تکمیل فرم ثبت نام

خرید اینترنت پرسرعت با امنیت پرداز  

فاکتورهای قیمت اینترنت وایرلس در سال 1403

هزینه خرید تجهیزات

هزینه ای که برای خرید تجهیزات فنی باید پرداخت کنید، بر اساس سرعت درخواستی و همینطور فاصله شما تا دکل متغیر است.

هزینه نصب و اجرا

شامل هزینه ایاب و ذهاب کارشناس، کانفیگ رادیو و نصب متعلقات روی پشت بام و مراجعه مجدد برای رفع خرابی است.

هزینه ترافیک مصرفی

هزینه ترافیک بر اساس تعرفه سرویس انتخابی شما خواهد بود که کاملا طبق استاندارد سازمان تنظیم مقررات محاسبه می شود.

پیشنهاد مطالعه :  نصب آنتن اینترنت وایرلس رادیویی | 5 مرحله + فیلم

سرعت اینترنت رادیویی ارائه شده توسط امنیت پرداز

اینترنت رادیویی یا همان اینترنت وایرلس، پرسرعت ترین اینترنت در حال حاضر در کشور ما است. با خریداری سرویس رادیویی شما بیشترین پهنای باند با بهترین کیفیت را می توانید داشته باشید. سرعت اینترنت وایرلس (رادیویی) در حالت اشتراکی بین 20 تا 100 مگابیت بر ثانیه و در حالت اختصاصی یعنی وایرلس نامحدود بین 50 تا 2000 مگابیت بر ثانیه است. 

هنگامی که شما برای اینترنت رادیویی درخواست می دهید، می بایست سرعت مدنظرتان را به کارشناس فنی اعلام کنید تا سرویس و پیش فاکتور شما بر اساس همان سرعت درخواستی برایتان ارسال گردد.

این نکته را در نظر داشته باشید که چنانچه قصد دارید به صورت دقیق سرعت لینک خود را بسنجید و یا اینترنت وایرلس را برای انجام امور حساسی مانند گیم، ترید، استریم و … استفاده می کنید، باید اینترنت را مستقیما از سر کابل LAN دریافت کنید. زیرا زمانی که کابل LAN که از پشت بام به داخل محل شما کشیده شده را به اکسس پوینت وصل کنید، با کمی افت سرعت مواجه می شوید.

برای مشاهده تست سرعت لینک های رادیویی نصب شده توسط امنیت پرداز کلیک کنید

تجهیزات لازم برای اینترنت رادیویی (وایرلس) و قیمت آنها

برای نصب و راه اندازی اینترنت رادیویی یا همان وایرلس به 3 نوع تجهیز شامل رادیو، کابل و اکسس پوینت نیاز است. در ادامه به طور ساده خواهیم گفت که هر یک چه کاری انجام می دهند و برای چه لینک هایی مناسب هستند و شما می توانید آنها را با چه قیمتی در بازار تهیه کنید.

البته در نظر داشته باشید تمامی قیمت های اعلام شده مربوط به تاریخ انتشار این مقاله یعنی فروردین 1402 می باشد و احتمال تغییر قیمت بدون اطلاع قبلی از سمت شرکت سازنده یا فروشنده وجود دارد.

1- انتخاب رادیو مناسب یا آنتن وایرلس

رادیو که به آن آنتن وایرلس نیز گفته می شود، مهم ترین کار را که دریافت و انتقال پهنای باند از پاپ سایت ها است، بر عهده دارد. یعنی انتقال پهنای باند از طریق این تجهیز انجام می شود. این تجهیز پس از نصب بر روی پشت بام مشترک، باید توسط کارشناس کانفیگ و برای استفاده آماده شود.

یک لینک رادیویی با سرعت حداقل 20 مگابیت را می توان به صورت  مولتی پوینت یعنی با خرید یک رادیو راه اندازی کرد، اما برای نصب و راه اندازی اینترنت های رادیویی با سرعت 50 مگابیت بر ثانیه و یا بیشتر، حداقل می بایست با تایید کارشناس از هر رادیویی که انتخاب کردید، 2 عدد تهیه شود. یک عدد برای نصب در محل مشترک و یک عدد نیز برای نصب روی دکل شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنت (پاپ سایت) که به این نوع ارتباط پوینت تو پوینت (PTP) می گویند.

قیمت رادیو

در ادامه برای آشنایی بیشتر شما با انواع رادیوها و کارایی آنها، هر یک را جداگانه بررسی می کنیم. برای مشاهده اطلاعات روی نام هر رادیو کلیک کنید:

رادیو SqLight

ارزان ترین آنتن وایرلس یا همان رادیو در بازار با توجه به مدل و مارک در حال حاضر از خانواده میکروتیک و رادیو Sq Lite  است.

رادیو اعلامی فوق تنها برای استفاده داخلی مناسب بوده و به هیچ عنوان برای برقراری یک لینک رادیویی اینترنت پیشنهاد نمی شود، حتی اگر فاصله شما تا دکل شرکت مربوطه خیلی کم باشد.

رادیو LHG 5

رادیو LHG 5 که از کیفیت مناسب تری نسبت به رادیو مدل Sq Lite برخوردار است و قیمت آن نیز کمی بیشتر است. این رادیو برای فاصله 500 متری الی 3 کیلومتری از دکل شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنت مناسب است. اما باز هم در برخی از مناطق و با توجه به نوع کارایی یا استفاده مشترک از اینترنت امکان این وجود دارد که کارشناس نصب رادیو دیگری را انتخاب نماید.

رادیو LHG XL HP5

رادیو LHG XL HP5 از خانواده میکروتیک انتخاب بعدی ما برای راه اندازی یک لینک رادیویی با فاصله 1 الی 7 کیلومتری از دکل ارائه دهنده خدمات اینترنت است. البته در مکان های شلوغ یا با آلودگی فرکانسی بالا نیز از این رادیو در فاصله های کمتر همچون 500 متر نیز استفاده می شود.

رادیو Metal 5

مدل دیگری که در مناطقی با آلودگی فرکانسی بالا و یا با اختلاف زیاد ارتفاع سطح زمین مشترک با دکل رادیویی؛ بسیار مناسب است، رادیو Metal 5 به همراه دیش است. این رادیوها برای مسافت های 1 الی 5 کیلومتر تا دکل رادیویی در نظر گرفته شده است .

رادیوهای Base Box5 و Net Box5 و Net Metal 5

برای لینک های با سرعت 100 مگابیت بر ثانیه یا بیشتر از آن حتما می بایست از رادیوهای Base Box5 Or Net Box5 Or Net Metal 5 به همراه یک دیش Dual با حداقل سایز 27Db الی 34Db استفاده نمود.

قیمت این تجهیزات رادیویی بستگی به نوع و مدل دقیق آن رادیو دارد. همینطور قیمت یک دیش با کیفیت متوسط از 7 میلیون شروع می شود و با توجه به سایز، کیفیت و مارک آن قیمت های بسیار متفاوتی دارند.

رادیو Base box5

رادیو Net Box5

رادیو Net Metal5

به طور کلی قیمت رادیوها بسته به فاصله محل مشترک تا پاپ سایت ها، کاربرد، قدرت، نوع گارانتی و خدمات شرکت فروشنده آنها تا از 5 میلیون تومان شروع می شود.

2- انتخاب کابل شبکه مناسب

عموما لینک های رادیویی در فضای بیرونی محل کار یا منزل نصب می شوند و به نوعی همیشه در شرایط مختلف آب و هوایی مثل: گرما، سرما، باد، طوفان، باران قرار دارند. بنابراین می بایست کابلی را انتخاب نمایید که دارای روکش PVC باشد تا در تمامی این شرایط کاملا مقاوم باشد.

ما در امنیت پرداز از کابل های استاندارد Cat 6.0 SFTP Outdoor Dual Jacket استفاده می کنیم که علاوه بر دارا بودن تمامی موارد بالا، مقاومت زیادی نیز در برابر کشش و نویز دارد.

قیمت کابل شبکه 

در بازار فعلی قیمت کابل های شبکه مخصوص لینک های رادیویی از متری 37,500 تومان تا 100,000 تومان است. در واقع این تفاوت قیمت بر اساس 4 شاخص برند، نوع، مدل و کیفیت تعیین می گردد.

به عنوان مثال: یک کابل Cat 6.0 Utp  با کیفیت متوسط در بازار هر متر 27 هزار تومان به بالا است. اما همان کابل با کیفیت بالاتر با نام Cat 6.0 SFTP که در مقابل نویز و کشش نیز مقاوم است با قیمت هر متر 30 هزار تومان شروع میشود.

3- انتخاب اکسس پوینت مناسب

در صورتی که شما قصد دارید به صورت وایرلس، دستگاه های خود مانند تلفن همراه یا لپ تاپ را به اینترنت رادیویی که روی پشت بام نصب شده است، وصل نمایید، حتما می بایست یک اکسس پوینت تهیه کنید.

البته اگر یک مودم ADSL از قبل داشته باشید نیز با فعال کردن قابلیت Bridge می توانید اینترنت را به صورت وایرلس در محیط داشته باشید و نیازی به خرید اکسس پوینت نخواهید داشت.

قیمت اکسس پوینت 

قیمت اکسس پوینت در بازار فعلی کاملا به کارایی و گارانتی آن بستگی دارد. در حال حاضر قیمت اکسس پوینت های با کیفیت متوسط از 1 میلیون تومان تا 10 میلیون تومان متغیر است.

 اما اینکه چه اکسس پوینتی با چه قیمتی برای شما مناسب است را کارشناسان فنی ما قبل از آغاز پروسه نصب و راه اندازی اینترنت بیسیم به شما خواهند گفت.

مراحل راه  اندازی اینترنت رادیویی امنیت پرداز در 48 ساعت

tester

مرحله اول

امکان سنجی تلفنی و در صورت لزوم حضوری

مرحله دوم

صدور فاکتور و پرداخت توسط مشترک

مرحله سوم

ثبت نام اکانت مطابق با نیاز و خواسته مشترک

مرحله چهارم

ارجاع درخواست به واحد فنی برای تخصیص پورت به نام مشترک بر روی یکی از پاپ سایت ها

customer-care toolbox-repairing

مرحله پنجم

نصب تجهیزات سمت دکل و سمت مشترک توسط نصاب

مرحله ششم

تحویل پهنای باند و بهترین سرعت اینترنت و کسب رضایت مشترک

base-station

امکانات و مزایا اینترنت رادیویی

اگر بخواهیم درباره مزایای این سرویس صحبت کنیم، ابتدا باید به زیرساخت این سرویس یعنی فناوری بی سیم اشاره کنیم. از آنجایی که انتقال اطلاعات در این سرویس به صورت بی سیم و بدون نیاز به کابل کشی صورت می گیرد، انعطاف پذیری بالایی ایجاد می گردد. یعنی به کمک این فناوری می توانید در هر مکانی به اینترنت پرسرعت دسترسی داشته باشید. 

اضافه بر این، نصب و راه اندازی اینترنت های رادیویی بی سیم مزایای دیگری نیز دارد. برخی از این مزیت ها شامل:

 • سرعت آپلود و دانلود بالا تا 100 مگابیت بر ثانیه
 • پینگ تایم پایین بین 35 تا 50 میلی ثانیه
 • پایداری دائمی لینک و بدون قطعی حتی در شرایط فعلی
 • قابلیت جابه جایی از هر مکان به مکان دیگر
 • امکان اتصال همزمان چندین کاربر بدون افت کیفیت پهنای باند
 • قابل ارائه در مکان های فاقد آنتن موبایل و دور از مراکز مخابراتی
 • تعرفه ارزان و به صرفه نسبت به دیگر سرویس ها (هر گیگ بین 1200 تا 2300 تومان)

پیشنهاد مطالعه :  مزایای اینترنت وایرلس رادیویی (15 مورد که باید بدانید!)

جدول مقایسه ویژگی های اینترنت رادیویی با دیگر اینترنت ها

سرویس ADSL

سرعت 1 تا 16 مگابیت

پینگ تایم 60 تا 70 میلی ثانیه

ارتباط با پایداری پایین

وابستگی به مراکز مخابراتی

نیاز به خط تلفن ثابت

شروع از 70/000 تومان

FD/TD-LTE سرویس

سرعت 1 تا 80 مگابیت

پینگ تایم 70 تا 90 میلی ثانیه

ارتباط با پایداری متوسط

وابستگی به آنتن موبایل

نیاز به سیم کارت

شروع از 4,999,000 تومان

سرویس رادیویی

سرعت 20 تا 100 مگابیت

پینگ تایم 35 تا 50 میلی ثانیه

ارتباط با پایداری بالا

عدم وابستگی به هر زیرساختی

عدم نیاز به خط تلفن یا سیم کارت

شروع از  9,450,000 تومان

کاربرد اینترنت وایرلس چیست؟

عدم محدودیت پهنای باند

اینترنت وایرلس در حال حاضر تنها اینترنت فوق پرسرعت در کشور ما محسوب می شود. زیرا شما با خرید اینترنت وایرلس اشتراکی می توانید تا 100 مگابیت بر ثانیه پهنای باند و در حالت اختصاصی نیز سرعتی تا 2000 مگابیت بر ثانیه خواهید داشت. این در حالی است که شما با هیچ گونه پکت لاست (بسته های داده که در مسیر از بین رفته و به مقصد نمی رسند.) یا قطعی مواجه نمی شوید.

پینگ تایم پایین

اهمیت پینگ تایم برای برخی کاربران مانند گیمرها قابل چشم پوشی نیست. اینترنت بیسیم، کمترین پینگ تایم را در بین سرویس های اینترنتی دارا است. تأخیر کم (تأخیر بین هر اقدام کاربر و پاسخ شبکه) در بازی ها و همینطور برای تریدرها بسیار حائز اهمیت است.

امنیت بالا

مزیت دیگر اینترنت بی سیم یا همان وایرلس (رادیویی) امنیت بالای داده است. زیرا زمانی که بین دو دستگاه یک شبکه بسته ایجاد می گردد، داده ها در فضای اینترنت عمومی انتقال داده نمی شوند و فقط در این شبکه منتقل می شوند. همین امر سبب می شود که این شبکه تا جای ممکن در برابر هکرها یا حملات سایبری ایمن باشد. پس اگر هنگام خرید اینترنت، امنیت داده برایتان در اولویت است، پیشنهاد ما به شما قطعا اینترنت بی سیم وایرلس (رادیویی) است.

نصب آسان

نصب یک سرویس اینترنت بی سیم پیچیده نیست و راه اندازی آن زمان زیادی نمی برد. کارشناسان متبحر فنی ما در کمترین زمان ممکن سرویس را نصب و پیاده سازی می کنند. 

مقرون به صرفه

زمانی که شما این سرویس را از ما خریداری می کنید، یکبار برای همیشه این هزینه را تقبل کرده اید. شاید در نگاه اول قیمت اینترنت وایرلس کمی بالا به نظر برسد. اما شما بهترین اینترنت بی سیم موجود در کشور را خریداری کرده اید، همینطور بهترین پینگ تایم و سرعتی که با توجه به شرایط فعلی می توانید داشته باشید.

البته که بخش اعظم قیمت سرویس اینترنت بیسیم مربوط به تجهیزات آن است که شما خود مالک آن هستید، و اگر روزی نخواهید از آن استفاده کنید با قیمتی بالاتر از چیزی که خریداری کردید (به دلیل قیمت دلار) می توانید آن را بفروشید.

بهترین برای کسب و کارها

برای مشاغلی که به اینترنت متکی هستند، خرید اینترنت بیسیم می تواند تنها گزینه قابل اعتماد باشد. زیرا برای کسب و کارها به خصوص در مقیاس بزرگتر، امکاناتی مانند انتقال داده های حجیم با سرعت و به آسانی، قابلیت پشتیبانی همیشگی، مانیتورینگ دائمی شبکه، امنیت بالا و قابلیت اتصال بین شعب و دفاتر بسیار مهم و حیاتی است. علاوه بر این موارد، می توان با قاطعیت گفت که امینت و حفاظت صد در صدی از دیتای سازمان ها، فقط با خرید اینترنت بی سیم رادیویی امکان پذیر است.

پیشنهاد مطالعه :  اینترنت وای ال تی (WILT) چیست؟ | قیمت، سرعت، تعرفه

سوالات متداول (FAQ)

اینترنت وایرلس ارزان را از کجا باید تهیه کنم؟

ارزانترین اینترنت وایرلس، اینترنت مولتی پوینت است. این اینترنت با هزینه 9,450,000 تومان، سرعت قابل قبولی به مشترکین ارائه می دهد.

بهترین اینترنت رادیویی چیست؟

بهترین اینترنت رادیویی در حال حاضر اینترنت رادیویی پوینت تو پوینت است، که سرعت دانلود آن بین 20 تا 100 Mbps و آپلود بین 20 تا 90 Mbps می باشد.

شرکت های ارائه دهنده اینترنت رادیویی کدام هستند؟

تمامی شرکت هایی که دارای مجوز fcp از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی باشند، می توانند این اینترنت را ارائه کنند.

سرعت اینترنت وایرلس چقدر است؟

سرعت اینترنت وایرلس (رادیویی) در حالت اشتراکی بین 20 تا 100 مگابیت بر ثانیه و در حالت اختصاصی بین 50 تا 2000 مگابیت بر ثانیه است.

تجهیزات لازم برای راه اندازی اینترنت رادیویی چیست؟

تجهیزات موردنیاز برای اینترنت وایرلس (رادیویی) شامل کابل، آنتن رادیو، اکسس پوینت و در صورت لزوم یک لوله 1 تا 2 متری است.

کلام آخر

اینترنت رادیویی که به آن وایرلس یا بیسیم نیز می گویند یکی از بهترین اینترنت های موجود در کشور است که می تواند تغییر اساسی در کسب و کار شما و یا زندگی تان ایجاد کند.

اگر می خواهید اینترنت رادیویی بخرید و نگران تجهیزات آن هستید اینکار را به ما بسپارید. زیرا حتی با در نظر گرفتن نرخ دلار و وارداتی بودن تجهیزات اینترنت وایرلس که امکان افزایش قیمت تجهیزات را بالا می برد؛ ما در امنیت پرداز تلاش می کنیم که همیشه بهترین تجهیزات اینترنت رادیویی و بهترین اینترنت رادیویی را با قیمت مناسب در اختیار مشترکین خود قرار دهیم. زیرا این تنها راهی است که می توانیم پاسخگوی اعتماد شما به خود باشیم.

قصد ما از نگارش این مطلب، ارائه اطلاعات کافی و راهنمایی بیشتر شما بوده است. اما در واقع نیازی به درگیر شدن شما برای مقایسه اینترنت ها، شرکت ها و همینطور خرید تجهیزات مختلف رادیویی نیست. زیرا اینکار نیاز به تخصص و آشنایی با بازار این گونه تجهیزات دارد.

خوشبختانه ما به دلیل داشتن با تجربه ترین کارشناسان فنی  و همینطور به واسطه همکاری طولانی مدت خود با بزرگترین وارد کننده های تجهیزات رادیویی این کار را به صورت تخصصی برای شما انجام می دهیم.

پس با خیال راحت کار خود را به ما سپرده و  فقط از نتیجه نهایی که داشتن یک اینترنت خوب و پرسرعت است، لذت ببرید.

برای خرید اینترنت رادیویی چند روش وجود دارد:

فرم درخواست اینترنت را پر کنید با شماره 91094500-051 تماس بگیرید به شماره 09999897034 در واتس اپ پیام بدهید

مشاوره و خرید بهترین اینترنت وایرلس رادیویی

جهت مشاوره و خرید اینترنت رادیویی همین حالا با شماره های زیر تماس گرفته و یا فرم مقابل را تکمیل کرده تا کارشناسان امنیت پرداز در اولین فرصت با شما تماس بگیرند.

051-91094500 021-91094483

کارشناسان امنیت پرداز در تمامی ساعات روز پاسخ گوی شما خواهند بود.

ثبت نام آنی

  در ضمن می توانید در پایین همین مقاله در قسمت دیدگاه ها، نظرات یا سوالات خود را مطرح کنید و پاسخ خود را در کوتاه ترین زمان ممکن دریافت کنید. کارشناسان امنیت پرداز هر روز به سوالات شما پاسخ می دهند.

  جهت اطلاع از آخرین پروژه ها و تخفیف  سرویس ها ما را در اینستاگرام با آدرس زیر دنبال کنید.

  spardaz.ir