عوارض سرم ویتامین سی برای پوست

سرم ویتامین سی کلید حفظ سلامت و شادابی پوست است که به عنوان یک لایه محافظ قوی عمل می کند و از پوست شما در برابر آسیب های خارجی محافظت خواهد کرد.

سرم ویتامین سی تراست

397,000تومان
افزودن به سبد خرید

ویتامین C یک آنتی اکسیدان است و با رادیکال های آزاد مضر (سموم) که از منابع خارجی مانند آلودگی هوا و یا از داخل بدن در تماس با پوست شما قرار می گیرند، مقابله کرده و پوست را شفاف و سالم نگه می دارد. رادیکال های آزاد، آسیب بسیاری به پوست وارد می کنند، اما با استفاده از سرم ویتامین سی موضعی می توانید از پوست خود در مقابل این مواد مضر محافظت کنید و پوستی شاداب و درخشان داشته باشید.

بسیاری از افراد ویتامین c را از طریق رژیم غذایی خود و با مصرف میوه و سبزیجات دریافت می کنند. اما این مقادیر ممکن است برای سلامت کلی بدن و تقویت پوست کافی نباشد. از این رو، استفاده از مکمل ها و محصولات تقویتی حاوی ویتامین سی همچون سرم ویتامین c تمامی نیازهای پوستی شما را برآورده خواهد کرد.

سرم ویتامین سی چیست؟

سرم ویتامین C یک محصول مراقبت از پوست است و همانطور که از نام آن پیداست، منبعی غنی از ویتامین سی بوده و به صورت موضعی روی پوست استفاده می شود.

ویتامین C به طور طبیعی در پوست وجود دارد و به افزایش تولید کلاژن و سطح آنتی اکسیدان کمک می کند. بنابراین، سرم ویتامین سی از پوست در برابر آسیب های ناشی از اشعه ماوراء بنفش محافظت کرده (به خصوص زمانی که در کنار ویتامین E استفاده شود) و مانع از آسیب به بافت های پوست خواهد شد.

این محصول همچنین محرک های مضر را از پوست دور نگه می دارد و به حفظ رطوبت و آبرسانی مناسب پوست نیز کمک خواهد کرد. سرم ویتامین همچنین دارای ترکیبات ضدپیری است که به جوانسازی و جلوگیری از ایجاد چین و چروک روی پوست کمک می کند.

به منظور حفظ جوانی و شادابی پوست، مهم است که استفاده از این محصول را در برنامه روزانه مراقبت از پوست خود گنجانده و از مزایای قابل توجه آن در تقویت سلامت و شادابی پوست بهره مند شوید. این سرم، با خواص آنتی اکسیدانی خود، به بهبود کیفیت پوست کمک کرده و به شما کمک می کند تا پوستی سرزنده تر و با طراوت داشته باشید.

خواص سرم ویتامین سی

فواید این محصول بسیار زیاد است. از شادابی و روشنایی پوست گرفته تا خاصیت ضد پیری. در این بخش به بخشی از خواص این محصول می پردازیم.

1_ مناسب برای تمامی پوست ها

یکی از مهم ترین ویژگی های سرم ویتامین سی که آن را به محصولی محبوب تبدیل کرده است، امکان استفاده برای تمامی انواع پوست همچون پوست نرمال، چرب، خشک و حساس است. این محصول در غلظت 10 الی 20 درصد، هیچگونه عوارض جانبی برای پوست نداشته و می توانید به طور روزانه از آن به صورت موضعی روی پوست خود استفاده کنید. البته غلظت بالاتر از 20 درصد سرم ویتامین سی ممکن است باعث تحریک جزئی پوست شود.

2_ آبرسان قوی

آبرسانی پوست یکی دیگر از خواص سرم ویتامین سی است که با افزایش تولید و حفظ کلاژن به حفظ رطوبت پوست کمک بسیاری می کند. کلاژن یک پروتئین مهم است که موجب تقویت ساختار پوست و حفظ رطوبت در بافت های پوستی می شود. با افزایش سطح کلاژن، پوست شما لطیف تر و شاداب تر شده و توانایی حفظ رطوبت در آن افزایش می یابد.

3_ روشن کننده پوست

سرم ویتامین سی به شفاف سازی و روشن شدن پوست کمک بسیاری می کند و به مرور زمان موجب از بین رفتن رنگدانه ها شده و سطح پوست را برای کاهش تیرگی و افزایش شفافیت آماده خواهد کرد. ویتامین سی از تولید بیش از حد ملانین (رنگدانه  مسئول رنگ پوست) جلوگیری کرده و مهار آن منجر به محو شدن لکه ها و تیرگی پوست خواهد شد. بدین ترتیب، پوست صورت شما روشن، شاداب و عاری از هرگونه تیرگی و لک می شود.

4_ کاهش التهاب و قرمزی پوست

ویتامین C از قابلیت آنتی اکسیدانی خود به عنوان یک عامل ضد التهابی استفاده کرده و از التهاب و قرمزی پوست صورت جلوگیری می کند. ویژگی آنتی اکسیدانی ویتامین سی، اثرات رادیکال های آزاد که باعث آسیب اکسیداتیو می شوند را خنثی می کند و با تقویت سیستم ایمنی به جلوگیری از بروز التهابات پوستی کمک خواهد کرد. خواص ضد التهابی ویتامین C همچنین موجب کاهش قرمزی پوست شده و پوست شما را یکدست و شفاف خواهد کرد.

5_ از بین بردن لکه های تیره پوست

از بین بردن لکه های تیره پوست (هایپرپیگمانتاسیون) یکی دیگر از خواص سرم ویتامین سی است که با کنترل تولید ملانین به جلوگیری از ایجاد لکه های تیره پوستی کمک می کند. این لکه ها زمانی روی پوست به وجود می آیند که ملانین در بخش هایی از پوست، بیش از حد تولید شود. سرم ویتامین C با کاهش فعالیت یک آنزیم به نام تیروزیناز، تولید ملانین را مهار کرده و مانع ایجاد لکه ها و رنگدانه های تیره روی پوست خواهد شد.

6_ کاهش تیرگی و سیاهی زیر چشم

از دیگر خواص سرم ویتامین سی می توانیم به کاهش تیرگی و سیاهی زیر چشم اشاره کنیم که تاثیر بسزایی بر زیبایی چهره خواهد داشت. سرم ویتامین C با حجیم کردن و آبرسانی به ناحیه زیر چشم از ایجاد خطوط و تیرگی جلوگیری کرده و تیرگی های قدیمی زیر چشم را نیز کمرنگ می کند. ( دقت داشته باشید که سرم های ویتامین سی مخصوص دور چشم  مانند Garnier در بازار موجود است و از استفاده از محصولات نرمال پوست برای دور چشم پرهیز کنید )

7_ افزایش تولید کلاژن

کلاژن یک پروتئین طبیعی است که میزان آن در بدن با گذشت زمان کاهش پیدا می کند. سطوح پایین کلاژن نیز منجر به ایجاد خطوط ظریف و چین و چروک در پوست می شود. ویتامین C از طریق فرآیند سنتز کلاژن به افزایش تولید کلاژن کمک می کند؛ سنتز کلاژن بدون وجود ویتامین C امکان پذیر نیست. بنابراین، سرم ویتامین C با تحریک تولید کلاژن و بهبود ساختار پروتئینی پوست، نقش مهمی را در بهبود انعطاف پذیری، جلوگیری از پیری زودرس و ایجاد خطوط ریز در پوست ایفا می کند.

8_ جلوگیری از افتادگی و شل شدن پوست

یکی دیگر از خواص سرم ویتامین سی کمک به جلوگیری از افتادگی پوست صورت است. تولید کلاژن در پوست موجب افزایش خاصیت ارتجاعی و استحکام پوست می شود. زمانی که سطح کلاژن در پوست کاهش پیدا کند، فرآیند شل شدگی و افتادگی پوست نیز به تدریج آغاز خواهد شد. همانطور که اشاره کردیم، سرم ویتامین C موجب افزایش تولید کلاژن در پوست شده و از پیری زودرس، ایجاد خطوط و افتادگی پوست جلوگیری می کند. بدین ترتیب، پوست شما جوان تر و شاداب تر به نظر می رسد.

9_ محافظت از پوست در برابر نور خورشید

قرار گرفتن مداوم در معرض آفتاب و نور مستقیم خورشید باعث ایجاد آسیب هایی همچون قرمزی، التهاب، آفتاب سوختگی و حساسیت پوستی می شود. سرم ویتامین سی از پوست شما در برابر رادیکال های آزادی که توسط نور خورشید تولید می شوند، کاملا محافظت کرده و اثرات مخرب آن بر پوست را خنثی می کند. رادیکال های آزاد، اتم هایی هستند که یک الکترون از دست داده اند و به دنبال اتم های دیگری هستند تا از آن ها یک الکترون را دریافت کنند.

این فرآیند، آسیب قابل توجهی به پوست وارد می کنند و زیبایی و شادابی آن را از بین می برد. سرم ویتامین C سرشار از آنتی اکسیدان است که به عنوان یک لایه محافظتی از پوست در برابر رادیکال های آزاد عمل می کند. آنتی اکسیدان ها با دادن الکترون به این رادیکال های آزاد از سلول های سالم پوست محافظت خواهند کرد.

10_ بهبود آفتاب سوختگی

اگر پوست شما دچار التهاب و قرمزی ناشی از آفتاب سوختگی شده  است، سرم ویتامین سی به بهبود علائم آن کمک بسیاری می کند. ویتامین C علاوه بر کاهش قرمزی پوست، موجب تسریع گردش سلولی شده و سلول های آسیب دیده را با سلول های جدید و سالم جایگزین می کند. استفاده موضعی سرم ویتامین C، آسیب و التهاب ناشی از تابش اشعه ماوراء بنفش (آفتاب سوختگی) را کاهش می دهد و پوست شما را شفاف و درخشان خواهد کرد.

11_ اثرات ضد پیری

یکی دیگر از فواید مهم استفاده از سرم ویتامین سی، جلوگیری از ایجاد چین و چروک و خطوط ناشی از افزایش سن روی پوست است که به جوانی و شادابی پوست صورت کمک بسیاری می کند. میزان کلاژن پوست با افزایش سن، کاهش پیدا می کند و افت سطح کلاژن در پوست نیز موجب ایجاد چین و چروک خواهد شد. همانطور که اشاره کردیم، ویتامین سی یک آنتی اکسیدن و کلاژن ساز قوی است که آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد را خنثی کرده و از پیری زودرس پوست و بروز نشانه های پیری همچون شل شدگی و چین و چروک جلوگیری خواهد کرد.

بنابراین با استفاده از سرم ویتامین سی علاوه بر تقویت، جوانسازی و شادابی پوست خود همچنین می توانید از مزایای آن در جلوگیری از بروز آثار پیری و آسیب های خارجی بهره مند شوید.

طرز استفاده از سرم ویتامین سی

طرز استفاده از سرم ویتامین سی بسیار مهم است و ارتباط مستقیمی با میزان تاثیرگذاری آن بر پوست دارد. این سرم باید بر روی پوست کاملا تمیز استفاده شود تا بتواند به عمق لایه های پوست نفوذ کرده و آنها را تقویت کند. از این رو، ابتدا باید صورت خود را با یک شوینده مناسب شسته و خشک کنید و به منظور تنظیم میزان ph پوست خود می توانید از تونر استفاده نمایید. بعد از آن می توانید چند قطره از این محصول را روی پوست صورت و گردن خود بریزید و آن را ماساژ دهید تا کاملا جذب شود.

پس از آن به برای افزایش رطوبت پوست خود می توانید از یک مرطوب کننده ملایم استفاده کنید. به یاد داشته باشید در کنار این محصول باید از کرم ضد آفتاب نیز استفاده کنید.

تاثیرات مثبت و فوق العاده سرم ویتامین سی بر پوست صورت به تدریج نمایان می شوند، بنابراین نباید انتظار نتیجه آنی داشته باشید. به منظور اثرگذاری بهتر این محصول می توانید روزانه یک الی دو مرتبه از سرم ویتامین سی استفاده کرده و پس از گذشت دو الی سه ماه، نتایج بی نظیر آن را بر افزایش شادابی، طراوات و درخشندگی پوست خود را مشاهده کنید.

سوالات متداول

بهترین زمان استفاده از سرم ویتامین سی چیست؟

بهترین زمان استفاده از سرم ویتامین سی صورت، صبح ها پس از بیدار شدن و شب ها یک الی دو ساعت قبل از خواب است تا به خوبی جذب پوست شود و بر بافت های داخلی تاثیر بگذارد.

چه مقدار سرم ویتامین سی برای پوست لازم است؟

بهتر است در هر مرتبه مصرف سرم ویتامین سی حدود 4 الی 5 قطره از  آن را به آرامی در سطح پوست خود پخش کنید.

از سرم ویتامین سی در کدام قسمت ها استفاده کنیم؟

از سرم ویتامین سی می توانید روی پوست صورت، دست ها و گردن خود استفاده کنید.

عوارض سرم ویتامین سی چیست؟

سرم ویتامین سی به دلیل دارا بودن ترکیبات مغذی برای پوست معمولا عوارض جانبی خاصی به همراه ندارد، اما ممکن است در برخی افراد منجر به تحریک پوست، ایجاد سوزش و یا خارش جزئی شود. برخی از عوارض به شرح زیر است:

 1. تحریک پوست: برخی از افراد ممکن است نسبت به ویتامین سی حساسیت داشته باشند، که می تواند منجر به قرمزی، خارش، یا سوزش شود.
 2. خشکی پوست: استفاده از این محصول گاهی اوقات می تواند باعث خشکی پوست شود، به ویژه اگر به طور منظم استفاده شود و پوست به اندازه کافی مرطوب و آبرسانی نشود.
 3. راش های پوستی: در موارد نادر، ممکن است باعث بروز راش یا واکنش های آلرژیک شود.
 4. سوزش و قرمزی: برای برخی از افراد با پوست حساس، این محصول ممکن است سوزش یا قرمزی ایجاد کند، به ویژه زمانی که برای اولین بار شروع به استفاده می کنند.
 5. تغییر رنگ: ویتامین سی ممکن است در معرض هوا و نور تغییر رنگ دهد (معمولاً به رنگ زرد یا قهوه ای)، که می تواند نشانه ای از اکسید شدن و کاهش اثربخشی آن باشد.
 6. حساسیت به نور خورشید: استفاده از این محصول می تواند پوست را نسبت به نور خورشید حساس تر کند، بنابراین توصیه می شود همراه با آن از کرم ضد آفتاب استفاده شود.

آیا می توان از سرم ویتامین سی برای زیر چشم استفاده کرد؟

درصورتی که محصول تهیه شده برای دور چشم فرموله شده باشد بله. اما با توجه به حساسیت پوست این ناحیه، لازم است نکاتی را در نظر بگیرید:

 1. فرمولاسیون: اطمینان حاصل کنید که سرم ویتامین سی مورد استفاده شما برای پوست های حساس و ناحیه زیر چشم مناسب باشد. برخی از فرمول های ویتامین سی ممکن است برای این ناحیه خیلی قوی باشند.
 2. تست: قبل از استفاده روزانه، محصول را روی یک ناحیه کوچک پوست تست کنید تا از عدم وجود واکنش های حساسیت زا اطمینان حاصل شود.
 3. مقدار کم: فقط مقدار بسیار کمی از این محصول را استفاده کنید تا از تحریک پوست جلوگیری شود.
 4. مراقبت ملایم: هنگام استفاده از سرم در اطراف چشم ها، از مالیدن شدید یا کشیدن پوست خودداری کنید.
 5. محافظت از نور خورشید: استفاده از این محصول می تواند پوست را نسبت به نور خورشید حساس تر کند، بنابراین استفاده از کرم ضد آفتاب در طول روز توصیه می شود.