عمومیکسب و کار ایرانی

انواع فیلترهای تولیدی شرکت مان فیلتر

فیلتر صنعتی از جمله تجهیزات پرکاربرد در صنایع مختلف است. این فیلتر، مانع از حرکت ذرات جامد معلق در سیالات مختلف از قبیل مایعات و گازها می شود. به طور کلی دو نوع فیلتر برای استفاده در صنایع وجود دارد. یکی فیلترهایی که هنگام حرکت سیال عمل فیلتر را انجام می دهند و نوع دیگر هم وقتی که سیال از حرکت ایستاده باشد، فیلتراسیون را پیاده می کند.فیلتر مان یک برند آلمانیست که کارخانه ی تولید کننده ی آن در کشور آلمان واقع شده است. شرکت بیش از 6500 نوع از فیلترهای مختلف را تولید می کند. مان فیلتر از محبوبترین برند های موجود در ایران است.

 

فیلتر هوای مان فیلتر

موتور های احتراق برای عملکرد بهتر و بیشتر نیاز به هوای تمیزی دارند که این عملکرد به وسیله ی فیلتر مان انجام می شود. اگر آلاینده هایی که در هوا وجود دارند وارد محفظه ی احتراق شوند در اکثر مواقع این امکان وجود دارد که روی سرسیلندر حفره ای به وجود بیاید و این موضوع فرسودگی زودرس موتور را به دنبال دارد. در ضمن امکان دارد قطعات الکترونیکی که در بین مکش و محفظه احتراق قرار گرفته است دچار اختلال شوند. فیلترهای هوای مان با تکنولوژی پیشرفته ای که دارند حتی ریزترین ذرات خارج شده از هوا را فیلتر می کنند. یکی از نکاتی که باید مورد توجه قرار دهیم این است که فیلترهای هوا باید مرتب بررسی شوند به این دلیل که فیلتر مسدود شده مانع از آن می شود که هوا وارد موتور شود ،در نتیجه امکان دارد سوخت به طور کامل سوخته نباشد و قسمتی از آن بدون استفاده از دور ریخته شود.

فیلتر سوخت مان

فیلترهای سوخت مان با کیفیت عالی این اطمینان را ایجاد می کند که هیچگونه ذرات کثیف و آب موجود در سوخت به موتور صدمه ای وارد نکند. محیط فیلتر بسیار ریز می باشد، به همین علت سوخت خیلی راحت از ذرات کثیف جدا می شود. فیلتر مان از سیستم های تزریق در مقابل خوردگی حفاظت می کنند و باعث حفظ عملکرد دقیق موتور می شوند. این تاثیرات می تواند هزینه های نگهداری را هم کاهش دهد.

فیلتر روغن مان

تولیدکنندگان خودرو همیشه به دنبال کارایی بیشتر و مصرف کمتر هستند و همیشه انتظار دارند اجزای موتور بالاترین سطح عملکرد خود را داشته باشد. موتورهای مدرن باید کارایی بیشتر و مصرف کمتری داشته باشند تا بتوانند توقعات تولیدکنندگان خود را برآورده سازند. زیرا آنها انتظار بالاترین سطح عملکرد اجزای موتور را دارند. مدار روغن در این موضوع اهمیت بالایی دارد زیرا فقط یک روغن موتور تمیز می تواند تضمین کند که موتور عملکرد خوبی داشته باشد. در صورتی که روغنی که در حال گردش است، به طور دائم از آلودگی ها و باقیمانده های ناشی از احتراق پاک و تمیز نشود، محافظتی که باید در برابر سایش داشته باشد را ندارد و ممکن است به موتور آسیب جدی وارد شود.

در صورتی که تمایل به خرید فیلتر روغن مان با کیفیت دارید برند مان گزینه ی مناسبی است. این فیلترها برای روغن های مدرن که دارای کارایی بالایی هستند طراحی شده اند و می توانند به راحتی در برابر چالش های فنی مقاومت بالایی از خود نشان دهند. فیلترهای روغن در طرح های مختلف وجود دارند، زیرا کاربرد آنها و مناطقی که از آنها استفاده می شود گوناگون است.

انواع فیلتر صنعتی  با توجه به راندمانی که در جذب غبار و ذرات هوا دارند:

فیلتر با بازدهی 90 الی 95 درصد

فیلتر با بازدهی 80 الی 85 درصد

فیلتر با بازدهی 60 الی 65 درصد

این سه نوع فیلتر دارای ظاهر یکسان اند در حالی که کاربرد متفاوتی دارند.

در یک طرف فیلتر صنعتی، لاستیک سیلینگ می باشند که پس از این که در فیلتر خانه نصب می شوند، این لاستیک سیلینگ باعث شده تا هوای فیلتر نشده، از طرفین فیلتر به فضایی که با فیلتر تصفیه شده است، وارد نشود. هر دستگاه صنعتی با توجه به کاربردشان، از فیلتر صنعتی مرتبط با خود استفاده می کند.

فیلتر های سپریتور:

فیلتر های سپریتور که یکی از انواع فیلتر های صنعتی هستند، در کمپرسور ها مورد استفاده قرار می گیرند، و به عنوان جداساز هوا از روغن  استفاده می شود. جنس مدیای این نوع از الیاف میکرو فایبر گلاس است.

فیلتر گاز خشک:

از این نوع فیلتر به منظور حذف رطوبت از گاز و حذف ذره های جامد از گاز در دستگاه های صنعتی به کار می رود.

این مدل در سه کلاس کاری تولید می شوند که عبارت اند از:

45 _ 65 _ 150 psi

150 _ 250 _ 300 psi

400 _ 600 _ 1050 psi

مدیای این نوع فیلتر از الیاف سلولزی، الیاف میکرو فایبر گلاس و نمد پلی استر است.

فیلتر های کیسه ای:

فیلتر های صنعتی از نوع فیلتر کیسه ای در چند مدل ساخته  می شوند.

تک رینگی و چند رینگی

یک سرباز و دو سرباز

در این نوع فیلتر صنعتی، در شرایط خاص از الیاف تفلون، زیر دمای 150 درجه ی سانتیگراد، از الیاف پلی استر و بالای دمای 150 درجه سانتیگراد از الیاف نومکس، استفاده می شود.

میکرو فیلتر ها:

راندمان این نوع فیلتر از 0٫01 میکرون الی 1 میکرون است.

میکرو فیلتر ها قادر به حذف روغن از گاز و هم چنین حذف رطوبت از گاز هستند که در زمانی که دستگاه صنعتی، به سیال فوق تمیز احتیاج داشته باشد، استفاده می شود.

پیش فیلتر صنعتی:

راندمان این مدل از فیلتر صنعتی 40 الی 45 درصد است و معمولا در اولین مرحله ی فیلتراسیون و برای حذف ذرات، ساخته و استفاده می شود.

کاربرد اصلی این نوع فیلتر افزایش عمر مفید فیلتر های تهویه ی صنعتی است.

مدیای این پیش فیلتر ها الیاف شیشه ای، الیاف پلی استر و وایر مش های فلزی است.

پیش فیلتر های صنعتی معمولا به شکل های چین خورده یا تخت اند که در درون قاب های مقوایی، پلاستیکی و فلزی است و می توانند اختلاف فشار پایین را به وجود بیاورند.

فیلتر های روغن هیدرولیک:

برای حذف ذره های جامد از مایع اصولا از فیلتر های روغن هیدرولیک استفاده می شود. مدیای این نوع فیلتر صنعتی از کاغذ سلولزی، الیاف میکرو فایبر گلاس، با مش یک میکرون به بالا و جنس وایر مش و پلی استر ساخته می شود.

فیلتر های کربن اکتیو:

از فیلتر های کربن اکتیو که به شکل های قابی و استوانه ای ساخته می شوند، برای حذف رطوبت از گاز، در دستگاه های صنعتی استفاده می شود.

فیلتر های تهویه ی صنعتی:

راندمان این نوع فیلتر که در شکل های کارتریجی، پاکتی،لانه زنبوری و کیسه ای تولید می گردد، بین 50 الی 99٫9 درصد است. مدیای فیلتر های تهویه ی صنعتی، سلولوزیک، فایبرگلاس و الیاف پلی استر می باشد.

فیلتر های میکروتاپ:

بکار بردن لفظ میکروتاپ در فیلتر ها نشان دهنده ی دقت بالای فیلتر ها در تصفیه ی ذرات، مخصوصا ذرات بسیار ریز است. این نوع فیلتر یک بار مصرف هستند که قیمت این نوع فیلتر معمولا گران تر از سایر فیلتر صنعتی است.

فیلتر های مواد سوختی:

برای فیلتراسیون مازوت، بنزین و سایر ساخت های آلی، از فیلتر های صنعتی ظریف لوله ای و نمدی استفاده می شود که این فیلتر ها، می توانند سوخت را تصفیه کرده و آلودگی های موجود در آن ها را حذف کند که از این بابت بسیار حائز اهمیت اند، زیرا در دستگاه های صنعتی امروزی تمیز و تصفیه بودن سوخت از اهمیت زیادی برخوردار است. چرا که در صورت ورود آلودگی سوختی به درون دستگاه صنعتی، سبب ایجاد اختلال در روند دستگاه صنعتی می گردد.

زهرا رضی

زهرا هستم، نویسنده ای که با جسارت به واکاوی مسائل پرداخته و از پرسیدن سوالات سخت نمی‌ترسم. در این سایت، با نگاهی موشکافانه به مسائل اجتماعی و اقتصادی، به دنبال یافتن پاسخ‌های واقعی و ارائه راه حل‌های خلاقانه هستم.