قرص خواب صالح جعفر زاده

در این مقاله قصد داریم به معرفی 60 سریال ایرانی در گونه های مختلف کمدی، پلیسی، تاریخی و درام از گذشته تا به امروز را معرفی کنیم. سریال هایی که با بسیاری از آن ها خاطره داریم. همراه زومجی باشید.

امروزه همه ما در جامعه  ای زندگی می کنیم که رسانه در آن نقش پررنگی دارد. دراین میان، تلویزیون یکی از مهم ترین ابزارهای جوامع مدرن است و سریال­های تلویزیونی یکی از بهترین ابزارهای انتقال ارزش­ ها در زندگی اجتماعی به حساب می آیند. در دهه جدیدی که در حال پشت سر گذاشتن اش هستیم تعداد مخاطبان سینما با کاهشی محسوس نسبت به گذشته همراه است و در عوض مخاطب به پلتفرم های داخلی و خارجی روی آورده است.

از طرف دیگر آن چه که در پلتفرم ها از اهمیت برخوردار است سریال های متنوع و متفاوت آن است. هر چند تلویزیون و پلتفرم های ایرانی، آن چنان که باید در به کارگیری تمهیدات تنوع بخش موفق عمل نکرده اند، اما به هر روی امروزه سریال های ایرانی مخاطب بیشتری نسبت به فیلم های ایرانی دارند. سریال  ایرانی تقریبا قدمتی به اندازه فیلم ایرانی دارد و سریال های ماندگار معمولا درام هایی بوده اند که توانسته اند به زبان روز سخن بگویند. در این مقاله قصد داریم تا 60 سریال برتر تاریخ سریال سازی ایران را معرفی کنیم.

سریال ها براساس گونه های مختلف پلیسی، کمدی، تاریخی، درام و سریال های نمایش خانگی و بدون رتبه بندی مرتب شده اند.

سریال های پلیسی ایرانی

60- سریال خواب و بیدار

 • کارگردان: مهدی فخیم زاده
 • نویسنده: مهدی فخیم زاده
 • بازیگران: رویا نونهالی، مهدی فخیم زاده، دانیال حکیمی و محمد صادقی
 • تاریخ پخش: 1381

خواب و بیدار را شاید بتوان موفق ترین سریال پلیسی تاریخ تلویزیون ایران بعد از انقلاب اسلامی دانست. بدیهی است که این ادعا با درنظرگرفتن مقیاس های ژانر پلیسی در ایران قابل گفتن است نه استانداردهای جهانی. در این سریال، داستان یک تیم پلیسی کار کشته و ویژه در مقابل یک زن خلافکار حرفه ای روایت می شود. این اثر به علت کشمکش های واقعی و قابل لمس بین ناتاشا و نیروهای زبده پلیس مورد استقبال اکثر مردم و مخاطبان قرار گرفت.

فخیم زاده با زیرکی خاص خودش ناتاشا را در محور داستان قرار داده و با خلق شخصیتی مرموز، قوی، خبیث، متکی به نفس، غیر قابل پیش بینی، مصمم، کینه جو، باهوش، جدی و خشن، سرد، تند و تیز، شرور و حرفه ای، حریف قدری را برای نشان دادن قدرت نیروهای انتظامی به تصویر کشید.

59- سریال پلیس جوان

 • کارگردان: سیروس مقدم
 • نویسنده: فریبرز کامکاری، سیروس مقدم
 • بازیگران: شهاب حسینی، داریوش ارجمند، مریلا زارعی و فرهاد اصلانی
 • تاریخ پخش: 1380

پلیس جوان زمانی روی آنتن تلویزیون رفت که پس از چند سال خالی بودن جدول پخش تلویزیون از از سریال های پلیسی، رفته رفته بازار ساخت این گونه آثار مجددا داغ شد و سیروس مقدم یکی از آغازگران این شروع دوباره بود. سریال روایت همزمان چند قصه بود اما حضور شهاب حسینی به عنوان یک افسر پلیس جوان آن را در زمره کارهای قابل تأمل پلیسی تلویزیون قرار داد. داستان این سریال درباره یونس پلیس جوانی بود که پدرش در مقام قاضی دادگستری سال ها پیش به شکل مشکوکی به قتل رسیده بود و او به توصیه های مادرش برای کشف راز قتل پدر وارد دانشکده پلیس شده بود.

پلیس جوان توانست با بهره گیری صحیح از عناصر درام های پلیسی معمایی، ابتدا به پیرنگ معماگونه خود شکل درستی بدهد و بعد روابط عشقی را در مناسبات قدرت میان پروتاگونیست و آنتاگونیست بیافریند. سریال از بازیگرهای خوبی هم بهره گرفت و شخصیت هایی را شاهد بودیم که هر کدام انگیزه های مشخص و قابل توجیهی داشتند. در این بین تنها نقص سریال را می توان به رابطه میان نیلوفر و پدرش وارد دانست.

58- سریال حس سوم

 • کارگردان: مهدی فخیم زاده
 • نویسنده: مهدی فخیم زاده
 • بازیگران: مهدی فخیم زاده، نسرین مقانلو، لیلا برخورداری و کامران تفتی
 • تاریخ پخش: 1385

مهدی فخیم زاده حدود سه سال بعد از «خواب و بیدار» تصمیم به ساخت سریال پلیسی دیگری گرفت؛ مجموعه ای که خیلی ها در ابتدای پخش اش فکر می کردند می تواند خاطره خوب «خواب و بیدار» را برای شان زنده کند. اما «حس سوم» ساخته جدید فخیم زاده هم به لحاظ قصه و هم ساختار فاصله زیادی با اولین اثر ساخته شده این کارگردان در ژانر پلیسی داشت.

«حس سوم» روایت قصه فانتزی یک زن با حس بویای خاص (با بازی نسرین مقانلو) شاید برای مخاطب عادی تلویزیون جذاب می آمد، اما روایت این اثر هیچ وقت نتوانست طرفداران جدی ژانر پلیسی را راضی نگه دارد. اشکال اصلی سریال، معلق بودن میان ترسیم یک فضای رئالیستی و فانتزی بود که کارگردان را به فراخور آن در خلق موقعیت های پیچیده محدود می کرد. بااین حال کلیت سریال پیشنهاد جدیدی در زمینه ساخت سریال های پلیسی با مایه های کمدی بود. فخیم زاده در سال های بعد نیز چند اثر در ژانر پلیسی ساخت «بی صدا فریادکن» و «ساختمان 85» از جمله این آثار بودند که به جرأت می توان گفت هیچ کدام نتوانستند موفقیت اولین کار این کارگردان در این زمینه را تکرار کنند.

57- سریال هوش سیاه

 • کارگردان: مسعود آب پرور
 • نویسنده: آرش قادری
 • بازیگران: حسین یاری، کیکاووس یاکیده و ارسلان قاسمی
 • تاریخ پخش: 1389

«هوش سیاه» با فیلم نامه ای از آرش قادری به جرائم رایانه ای می پرداخـت. موضوعی که تا قبل از آن کسی به سراغ اش نرفته بود و در آن سال با هرچه بیشتر پررنگ شدن نقش فضای مجازی در زندگی روزمره افراد، مورد توجه قرار گرفت. نقش اصلی پلیس این سریال به حسین یاری سپرده شده بود و کیکاووس یاکیده نیز نقش خلافکار قصه را داشت. موفقیت ها و پربیینده شدن فصل اول این سریال، باعث ساخته شدن فصل دوم سریال شد.

فیلم نامه هوش سیاه در تعلیق زایی و در ساخت شخصیت اصلی خود بسیار موفق عمل می کند. تا جایی که ابعاد مختلف آنتاگونیست توسط مخاطب به شکلی دقیق قابل فهم است. پلیس نیز در حد و اندازه های شخصیت منفی زیرک و باهوش است و هر کنش از سوی ضدقهرمان با واکنش های متناسب او همراه می شود. از دیگر ویژگی های قابل توجه که تا پیش از این در سریال های پلیسی غایب بود، توجه به خانواده و زندگی شخصی پلیس است.

سریال های کمدی ایرانی

56- سریال دایی جان ناپلئون

 • کارگردان: ناصر تقوایی
 • نویسنده: ایرج پزشکزاد و ناصر تقوایی
 • بازیگران: ناصر تقوایی
 • تاریخ پخش: 1355

بی شک توفیقی که سریال دایی جان ناپلئون ساخته ناصر تقوایی کسب کرد ارتباط زیادی با رمان آن دارد. رمان پرفروشی که بارها تجدید چاپ شد و مخاطبان زیادی را با خود همراه کرد. کیفیتی که دایی جان ناپلئون را به یک اثر ممتاز بدل ساخته است. امتیاز این رمان، چنان که ناصر تقوایی گفته است، در کلام کتاب و طنز شیرین آن نهفته است و همین امتیاز است که او را موفق ساخته تا تصاویر بسیار مناسب و زنده ای در فیلم خود بیافریند. رمان دایی جان ناپلئون اگرچه به شیوه اول شخص مفرد نوشته شده است، حداقل تعریف و توصیف در آن به کار رفته است و کمتر اثری از نثر مباحثه ای یا تشریحی در آن می توان یافت.

حال موفقیت تقوایی در این موضوع نهفته است که او به بهترین شکل قسمت های نغز اثر پزشکزاد را برمی گزیند و با تبدیل آن بخش ها به موقعیت های دراماتیک، اثری ماندگار می آفریند. او در طراحی دیالوگ ها و جملاتی که بین شخصیت ها رد و بدل می شود دقت به خرج می دهد و همین موضوع او را به توفیق می رساند. دایی جان ناپلئون تمام مولفه های یک سریال ایرانی را داراست. از خانه ای که دایی جان با سه خانوار دیگر در آن زندگی می کند گرفته تا رفت وآمدها، آداب ورسوم، مهمانی ها و حتی دیالوگ هایی که ردوبدل می شوند نشانه این است که اهالی خانه، پایبندی کامل خود را به فرهنگ و ادبیات ایران و ایرانی حفظ کرده اند. داستان در بستر یک خانه باغ با معماری ایرانی شکل می گیرد که اندرونی دارد و زیرزمین های متعدد و جویباری که آب را به باغچه ها می رساند. شب های خنک تابستان در تخت های چوبی زیر پشه بندهای توری بزرگ و سپید سپری می شود.

55- سریال زیر آسمان شهر

 • کارگردان: مهران غفوریان
 • نویسنده: رضا عطاران و سروش صحت
 • بازیگران: حمید لولایی، مهران غفوریان و ناصر ملک مطیعی
 • تاریخ پخش: 1381

زیر آسمان شهر برای اولین بار در سال 1380 از تلویزیون پخش شد. سریالی که می توان آن را از اولین تجربه های ساخت کمدی 90 قسمتی محسوب کرد. زیر آسمان شهر که در تیم نویسندگی خود از رضا عطاران بهره می برد، قصه ساده چند همسایه در آپارتمانی مسکونی را روایت می کرد که هر یک از آن ها را می شد نماینده قشر خاصی از جامعه به حساب آورد. شخصیت اصلی سریال که فردی به نام خشایار مستوفی بود خیلی زود جایش را میان مردم باز کرد و دیالوگ هایش بر سر زبان ها افتاد.

سیاست کلی تیم نویسندگان زیرآسمان شهر این بود که در هر قسمت به ماجرایی جدید بپردازند. طوری که هر اپیزود را بتوان یک فیلم سینمایی کوتاه شده به حساب آورد. سریال زیرآسمان شهر در سه فصل ساخته شد و در یک ارزیابی کلی می توان فصل دوم آن را موفق ترین فصل مجموعه دانست چراکه هم در متن به پختگی رسیده بود و هم در فیلم نامه. فصل سوم سریال نیز در نوع خود یک سقوط آزاد بود چرا که دیگر خبری از داستان های جذاب که در آن ها نوآوری دیده شود نبود.

54- سریال پاورچین

 • کارگردان: مهران مدیری
 • نویسنده: پیمان قاسم خانی، مهران مدیری، مهراب قاسم خانی و امیر مهدی ژوله
 • بازیگران: مهران مدیری، سیامک انصاری، جواد رضویان، سحر زکریا، شقایق دهقان و سحر ولدبیگی
 • تاریخ پخش: 1380

پاورچین یکی از همکاری های موفق مهران مدیری و تیم اش به حساب می آید. تقریبا می توان این طور ادعا کرد که تیم نویسندگان مدیری که در ابتدا سریال های 90 قسمتی تدارک می دیدند از این سریال درکنار هم جمع شدند. پاورچین تحولی بزرگ در زمینه طنزهای انتنقادی فرهنگی بود که هم عادات اجتماعی غلط مردم و هم کاستی های مسئولان را با زبان طنز به باد انتقاد می گرفت و از همین رو، جزو محبوب ترین سریال های کمدی ایرانی سیما محسوب می شود.

پاورچین در کارگردانی فضای بسیار ساده ای داشت و بیشتر اتفاقاتش در خانه و اداره می گذشت. بااین حال، قدرت نویسندگی پیمان قاسم خانی و تیمش، پاورچین را در خلق شخصیت و دیالوگ به اثری مخاطب پسند تبدیل کرد. قدرت فراگیری این سریال به حدی زیاد بود که شهر خیالی برره به دایره واژگانی مردم وارد شد. همچنین واژه های دیگری مثل پاچه خواری یا رسم نخودچی خوران در میان مردم کوچه و خیابان تکرار می شد.

53- سریال شب های برره

 • کارگردان: مهران مدیری
 • نویسنده: پیمان قاسم خانی، مهراب قاسم خانی، خشایار الوند و امیرمهدی ژوله
 • بازیگران: مهران مدیری، سیامک انصاری، رضا شفیعی جم، محمد شیری و سعید پیردوست
 • تاریخ پخش: 1384

شب های برره حاکی از بلوغ مهران مدیری در کارگردانی و پیمان قاسم خانی و تیم اش در امر نوشتن بود. عوامل شب های برره هم چون تیمی کارآزموده که قبلا آزمون و خطاهای بسیار کرده، دقت بیشتری در ساخت این اثر به خرج دادند. طوری که هم شوخی ها و نقدهای اجتماعی با ظرافت بیشتری همراه می شد و هم مهران مدیری در زمینه کارگردانی به میزانسن وسیع تری احاطه یافته بود. شب های برره دیگر مثل پاورچین با چند بازیگر محدود تمرکزش را بر نماهای داخلی نگذاشت و در کارگردانی به پختگی بیشتری رسید. شب های برره یک گام بلند در کارنامه ی مدیری بود و او را در تراز بهترین کمدی سازان تلویزیون قرار داد.

شب های برره که تنها یکبار به صورت رسمی از تلویزیون پخش شده است، بزرگ ترین امتیازش را مدیون شوخی های بود که به درستی هدف را نشانه می رفتند. انتقاد از مسائل فرهنگی، سیاسی و اجتماعی با طنازی همراه می شد و ویژگی مهم تیم بازیگران این بود که بازی هایی متناسب با اندازه نقش هایشان ارائه می دادند. شب های برره در عین اینکه مخاطبش را می خنداند، به برخی رسم و رسومات و فرهنگ های غلط جامعه هم طعنه می زد. همین پرداختن به نقدهای اجتماعی سبب شد تا پخش سریال با مشکل مواجه شد و به نوعی شب های برره نیمه تمام پایان یابد.

52- سریال پایتخت

 • کارگردان: سیروس مقدم
 • نویسنده: محسن تنابنده
 • بازیگران: محسن تنابنده، ریما رامین فر، احمد مهرانفر و علیرضا خمسه
 • تاریخ پخش: 1390

فصل اول سریال پایتخت در عید نوروز سال 90 روی آنتن شبکه یک رفت. امروزه دیگر تمام مخاطبان سریال های تلویزیونی، خصوصا سریال های کمدی با ماجراهای نقی معمولی و خانواده اش آشنا هستند. شخصیت های سریال پایتخت از چنان تنوعی برخوردار بودند که پرداختن به هر یک از آن ها به صورت جداگانه، این امکان را برای گروه سازنده فراهم کرد که تا 7 سری ساخت این مجموعه پرطرفدار را ادامه دهند.

فیلم نامه پایتخت براساس الگوی پیشرفت نوشته شده است. خانواده ای که با سفر به تهران هدف شان این است که در رفاه بیشتری زندگی کنند و در این بین یکی از مصادیق پیشرفت را می توان در ادامه تحصیل شخصیت هما (ریما رامین فر)  یافت. این کانسپت در دیگر شخصیت ها نیز وجود دارد، مثلا شخصیت ارسطو ازدواج را هم چون پیشرفتی برای زندگی خود می داند و در تمام فصل ها روی این موضوع توجهی ویژه دارد. در یک مقایسه کلی میان 7 فصل سریال پایتخت می توان این طور ادعا کرد که فصل های اول تا سوم بیشتر به سمت کمدی موقعیت می روند و فصل های بعدی بیشتر در راستای یک کمدی انتقادی هستند.

51- سریال مرد هزار چهره

 • کارگردان: مهران مدیری
 • نویسنده: پیمان قاسم خانی، مهراب قاسم خانی، خشایار الوند، سروش صحت و امیرمهدی ژوله
 • بازیگران: مهران مدیری، پژمان بازغی، سیامک انصاری و علیرضا خمسه
 • تاریخ پخش: 1387

این ایده که مردی چهره های متفاوت داشته باشد و هر لحظه به یکی از آن ها تبدیل شود به خودی خود جذاب است. اما وقتی این تغییر شخصیت ها به شکلی اتفاقی برای کاراکتر ساده مسعود شصت چی می افتد، کمدی تمام زوایای پنهان اش را آشکار می کند. در اینجا است که می توانیم ادعا کنیم برادران قاسم خانی در نوشتن فیلم نامه ای که مهران مدیری آن را جلوی دوربین برده به درستی مولفه های کمیک را از آثار نمایشی اصیل بیرون می کشند.

سیر وقایع بر حسب تصادف، سوءتفاهم، شخصیت ساده و نسبتا پخمه و تبدیل به دیگری شدن در یک فرایند کمدی همه از ویژگی های است که یک کمدی خوب دارا است. حتی در فصل دوم این مجموعه مسعود شصت چی با مهران مدیری اشتباه گرفته می شود که این موضوع علاوه بر اینکه حاکی از خلاقیت تیم نویسندگان است یک ارجاع برون متنی به خود سازنده هم محسوب می شود. مسعود شصت چی در هر موقعیتی که قرار می گیرد و سر هر شغلی حاضر می شود، کار تیم نویسنده، انتقادهای برآمده از شرایط اجتماعی است. مخصوصا وقتی گروه نویسندگان، ابتذال در هنر را نشانه می روند.

50- سریال خانه به دوش

 • کارگردان: رضا عطاران
 • نویسنده: رضا عطاران و سعید آقاخانی
 • بازیگران: حمید لولایی، مریم امیر جلالی و رضا عطاران
 • تاریخ پخش: 1383

رضا عطاران کمدی های مهمی را برای تلویزیون ساخت. خانه به دوش سرآغاز آثار پرطرفدار او محسوب می شود. سریالی که گفته می شود اصغر فرهادی فیلم نامه آن را به رشته تحریر درآورده. سریالی که دغدغه نوشته شدن آن نیز قابل درک است. در دهه 80 یکی از کلاهبرداری هایی که بسیار رواج پیدا کرده بود، در رابطه با شرکت های هرمی و کاریابی برای ایرانی ها در خارج از کشور بود، داستان سریال خانه به دوش نیز تقریبا به همین موضوع مربوط است؛ حمید لولایی در نقش آقا ماشاالله و پدر خانواده، تصمیم می گیرد برای ارتقای وضع مالی خانواده اش به مالزی سفر کند اما در این مسیر آسیب های فراوانی متحمل می شود.

نکته جالب توجه در خصوص خانه  به دوش این است که در بازپخش های مکرر نسبت به بسیاری از آثار نمایشی جدیدی که از سیما در حال پخش اند، مخاطب بیشتری را پای تلویزیون می کشاند. در این موفقیت جز فیلم نامه ـ که بهترین فیلم نامه آثاری محسوب می شود که عطاران جلوی دوربین برده ـ گروه بازیگران ـ به ویژه بازی به یادماندنی مریم امیرجلالی ـ تاثیر به سزایی داشته اند.

49- سریال متهم گریخت

 • کارگردان: رضا عطاران
 • نویسنده: سعید آقاخانی
 • بازیگران: مریم امیر جلالی، سیروس گرجستانی، سعید آقاخانی
 • تاریخ پخش: 1384

یک سال پس از خانه به دوش، عطاران برای ماه رمضان سال 84 سریال جذاب دیگری ساخت. عطاران این بار مسئولیت نوشتن فیلم نامه را به سعید آقاخانی سپرد و خودش روی کارگردانی متمرکز شد. عطاران بار دیگر در سریالش به سراغ قشر های فرودست جامعه رفت و فضای خانواده  ی مهاجری را روایت کرد که در شهر شلوغی مثل تهران درگیر اتفاقات جالبی می شوند. متهم گریخت داستان هاشم آقا با بازی سیروس گرجستانی است که برای پیدا کردن کار با خانواده اش به تهران می آید و در این بین اتفاقاتی در تهران برایشان رخ می دهد که آن ها را مجبور به بازگشت می کند.

عطاران مهارت زیادی در انتخاب و هدایت بازیگرها از خود نشان داده است. طوری که یکی از ویژگی های مهم سریال متهم گریخت، بداهه پردازی بازیگران است. عطاران بازیگران این سریال را براساس نزدیکی با نقش برگزیده (یا نقش را براساس ویژگی های بازیگر طراحی می کند) و هر کجا نیاز بوده دست آن ها را در بداهه پردازی باز گذاشته است.

48- سریال ترش و شیرین

 • کارگردان: رضا عطاران
 • نویسنده: سروش صحت و محمد رضا آریان
 • بازیگران: حمید لولایی، مریم امیرجلالی، رضا عطاران و مجید صالحی
 • تاریخ انتشار: 1386

در نوروز 1386، رضا عطاران به همراه تیم ثابت و همیشگی اش با یک سریال دیگر، این بار در 13 قسمت، به استقبال مخاطبان رفت. فیلم نامه ترش و شیرین براساس کهن الگوی پسر پولدار و دختر فقیر نوشته شده است و داستان آشنایی یک مرد پولدار و متمول (حمید لولایی) که تاجر فرش است با یک خانم ترشی فروش (با بازی مریم امیرجلالی) است. مهم ترین مشکلی که بر سر راه دو کاراکتر اصلی قرار دارد بچه های قد و نیم قدی است که هرکدام برای پدر و مادرشان تعیین تکلیف می کنند.

بر این اساس می توان گفت که ترش و شیرین یک کمدی اجتماعی خانوادگی است که روابط افراد درون خانواده را مورد نقد قرار می دهد. هرچند که میزان محبوبیت ترش و شیرین در میان مخاطبان به آثار دیگر عطاران هم چون خانه به دوش و متهم گریخت نرسید اما باز هم از بهترین آثار کمدی تلویزیون محسوب می شد.

47- سریال پژمان

 • کارگردان: سروش صحت
 • نویسنده: پیمان قاسم خانی، مهراب قاسم خانی، سروش صحت و ایمان صفایی
 • بازیگران: پژمان جمشیدی، سام درخشانی، بهاره رهنما و ویدا جوان
 • تاریخ پخش: 1391

پژمان اولین نقش آفرینی پژمان جمشیدی در عرصه تصویر به حساب می آید. بعد از این سریال است که روند محبوبیت این بازیگر و روند مخالف خوانی ها علیه او، سیر صعودی پیدا می کند. سریال پژمان، هر چند به داستان زندگی پژمان جمشیدی می پردازد اما وقایعی که در این فیلم می گذرد و درباره او به تصویر کشیده می شود، مصادره به مطلوبی به نفع روایت کمدی است و ماجراهای رخ داده در داستان از واقعیت دور است.

در این سریال زوج پژمان جمشیدی و سام درخشانی شیمی خوبی را به وجود آورده اند و بلاهت ذاتی ای که در کاراکترهایشان وجود دارد باعث می شود تا مخاطب این دو کاراکتر را دنبال کند. مهراب قاسم خانی نیز با بهره گیری از داستان پژمان به عنوان یکی از فوتبالیست هایی که در شرف بازنشستگی است، به نقد این حوزه می پردازد. شوخی های فوتبالی و پرتعداد، رقابت هایی که بین افراد مختلف داستان شکل می گیرد و نقدهایی که برآمده از دغدغه فرهنگی کتاب نخواندن است، از بارزترین نکات سریال پژمان به حساب می آید.

46- سریال ساختمان پزشکان

 • کارگردان: سروش صحت
 • نویسنده: پیمان قاسم خانی، مهراب قاسم خانی، سروش صحت و امیر برادران
 • بازیگران: بهنام تشکر، هومن برق نورد، شقایق دهقان و بیژن بنفشه خواه
 • تاریخ انتشار: 1390

ساختمان پزشکان در سال 1390 و در 57 قسمت روی آنتن تلویزیون رفت. مهم ترین ویژگی سریال طیف متنوع شخصیت های اصلی آن بود. کاراکترهایی که هر کدام هدف و انگیزه ای مشخص داشتند و این توانایی را داشتند که صرفا با گفتگوهای عادی هم از مخاطب سخت پسند، خنده بگیرند. ازاین رو شخصیت خانم شیرزاد با هنرنمایی شقایق دهقان هنوز هم پس از سال ها یکی از محبوب ترین و جذاب ترین شخصیت های سریال های کمدی است.

بهنام تشکر که سال ها با حضور در دنیای تئاتر شناخته شده بود با هنرنمایی در این سریال فرصت آن را پیدا کرد تا محبوبیت بی نظیری را تجربه کند و رفته رفته به صورت جدی تر بازی در سینما و تلویزیون را تجربه کند. زوج هومن برق نورد و بهنام تشکر که در سریال ساختمان پزشکان نقش دو برادر را بازی می کردن به حدی با تناقض های بسیار دربرابر یکدیگر قرار گرفته بودند که باید گفت بخش عظیمی از موفقیت سریال مدیون درخشش آن ها بود. مانند بسیاری از آثاری که برادران قاسم خانی نوشته اند، سریال ساختمان پزشکان هم به صورت مستقیم به پدیده ها و مشکلات اجتماعی نقد می کند و خنده نسبتا تلخ اما هیجان انگیزی به تماشاگرش هدیه می دهد.

45- دودکش

 • کارگردان: محمدحسین لطیفی
 • نویسنده: برزو نیک نژاد و حسن وارسته
 • بازیگران: هومن برق نورد، بهنام تشکر، سیما تیرانداز و امیرحسین رستمی
 • تاریخ انتشار: 1395

دودکش سریالی به کارگردانی محمدحسین لطیفی است که ماه رمضان سال 1392 از شبکه یک سیما پخش شد. دودکش روایت گر داستانی از دو خانواده است که فیلم نامه آن براساس پیرنگ رقابت نوشته شده است و مخاطب داستان دو باجناق را دنبال می کند که دائما با هم در حال جدال لفظی هستند. این جدال در راستای کانسپت برتر بودن و موفق بودن پیش می رود. هومن برق نورد و بهنام تشکر که پیش از این سریال سابقه بازی در سریال های ساختمان پزشکان و دزد و پلیس را داشته اند، در اینجا به عنوان زوج هنری، تثبیت می شوند.

به غیر از بازی بازیگران، یکی از نکات قوت سریال حضور بچه ها و نقش آن ها در خانواده است. در این سریال شاهد حضور سه کودک در سنین دبستان، پیش دبستان و یک کودک یک ساله هستیم. این در حالی است که در سال های اخیر، بچه ها از اکثر سریال های تلویزیونی عملا حذف شده بودند یا اینکه نقش دکور صحنه و آکسسوار را ایفا می کردند! اما در دودکش کودکان در داستان حضوری فعال دارند و نقش خود را نیز گرم و گیرا ایفا کرده اند.

44- سریال عید امسال

 • کارگردان: سعید آقاخانی
 • نویسنده: سعید فرهادی
 • بازیگران: مجید صالحی، مهران غفوریان، محسن قاضی مرادی و علی صادقی
 • تاریخ پخش: 1388

سریال عید امسال در نوروز 1388 روی آنتن رفت. سریالی که فیلم نامه آن را سعید فرهادی براساس داستانی ساده آفریده بود. داستان مجموعه تلویزیونی عید امسال که از مضمون طنز برخوردار است، درباره اتفاقاتی است که در ایام نوروز برای یک خانواده رخ می دهد. سریال عید امسال روی همان کلیشه هایی سوار است که بارها در سریال های ایرانی نظیرش را دیده ایم. برادری به اصطلاح غیرتی که با ازدواج خواهر و همسایه شان موافق نیست و مدام بر سر راه شان سنگ اندازی می کند. آن چه در عید امسال جلب توجه می کند خرده داستان هایی است که از پس داستان اصلی خود را نشان می دهند.

جواد در انتظار این است که بدهی اش پرداخت شود و از زندان آزاد شود. منصور که خاطرخواه الهام است در تلاش است تا مقدمات ازدواج با او را فراهم کند. از طرف دیگر منصور که چکی را گم کرده در دردسر میفتد. نادر نیز به عنوان برادر الهام به غیر از مخالفت های معمول این دست از سریال ها، از عباس آقا طلبکار است و مدام پولش را طلب می کند.

43- سریال آژانس دوستی

 • کارگردان: احمد رمضان زاده، کاوه دژاکام، اکبر منصور فلاح
 • نویسنده: حمید جبلی، فتح الله جعفری جوزانی و عبدالله اسفندیاری
 • بازیگران: فردوس کاویانی، اسماعیل داورفر و حسین پناهی
 • تاریخ پخش: 1378

آژانس دوستی نام تاکسی سرویسی بود که اتفاقات اصلی داستان در آن جا رخ می داد. آقای رئوفی بزرگ (مرحوم اسماعیل داورفر) صاحب جواز این آژانس بود و هرروز با راننده های مختلفی که به نوعی هرکدام قهرمان یک قسمت از سریال بودند، داستان را جلو می برد. تهرانی (فردوس کاویانی)، کامیاب (حمید لولایی)، هوشنگ (حسین پناهی)، و جواد (پژمان بازغی) شخصیت های اصلی این سریال بودند. داستان هایی که آن ها در مواجهه با مسافران خود از سر می گذراندند، درونمایه اصلی هر قسمت این مجموعه را تشکیل می داد. آژانس دوستی این باور را که سریال ماندگار حتما باید پرهزینه باشد برهم زد و با داستان های ساده ای که روایت می کرد به خاطرات مردم پیوست و در اذهان مخاطب جای گرفت.

فضای کلی سریال آژانس دوستی فضایی شاد و سرگرم کننده است که با مضمونی کمدی و شخصیت های بعضاً تیپیکال، در بسیاری از قسمت ها، ایده های درخشانی دارد. کمدی های موقعیت، دیالوگ های حکیمانه و رندانه که در دهان شخصیت ها قرار می گیرد ـ به خصوص صحبت های هوشنگ رئوفی با بازی مرحوم حسین پناهی ـ ایده های جذاب و نو و استفاده از بازیگران مهمان متعدد باعث شد تا این سریال از ورطه تکرار خارج شود و در دسته سریال های دیدنی تلویزیون در دهه هفتاد قرار بگیرد.

42- سریال چاردیواری

 • کارگردان: سیروس مقدم
 • نویسنده: محسن تنابنده و سعید آقاخانی
 • بازیگران: امیر جعفری، بهنوش طباطبایی، آتیلا پسیانی، سعید آقاخانی و مریم امیرجلالی
 • تاریخ پخش: 1389

محسن تنابنده فیلم نامه چاردیواری را پیش از آن که پروژه پایتخت آغاز شود، نوشت. روایت چاردیواری که طبق مصاحبه محسن تنابنده برخاسته از واقعیت است در آن دسته از آثار کمدی قرار می گیرد که بیشتر مبتنی بر قصه اند تا شخصیت. بر این اساس در این سریال کمتر شاهد دیالوگ های بداهه و اوج گیری تکیه کلام ها هستیم. نکته مهمی که در سریال چاردیواری وجود دارد و در سریال های ایرانی دیگر کمتر به آن توجه می شود، توجه ویژه به درونیات کاراکترهاست. کاراکترهایی که هر جا دروغ می گویند سزایش را می بینند و هر جا با صداقت رفتار می کنند نیز به تبع آن پاداش می گیرند.

بر این اساس چاردیواری روی موقعیت هایی استوار است که فرد را در مقابل خود به چالش می کشد. رخدادهایی که کاراکتر اصلی با قرارگرفتن در آن یا باید راه خیر را برگزیند یا راه شر. انتخاب او هر یک از این دو مورد باشد بی شک شناخت درونی او برای مخاطب امکان پذیرتر خواهد بود. بازی های بازیگران این سریال، به ویژه امیر جعفری و آتیلا پسیانی از جمله نکات قوتی است که اثر را ماندگار می کند.

41- سریال نون خ

 • کارگردان: سعید آقاخانی
 • نویسنده: امیر وفایی
 • بازیگران: سعید آقاخانی، کاظم نوربخش، علی صادقی، سیروس میمنت، شقایق دهقان
 • تاریخ انتشار: 1398

سریال نون .خ به نویسندگی امیر وفایی و به کارگردانی سعید آقاخانی در سه فصل روی آنتن شبکه یک رفت. نون خ برعکس بسیاری از سریال هایی که دنباله بی کیفیتی برایشان ساخته می شود، با آغاز فصل های جدید توانست مخاطب بیشتری را با خود همراه کند. در فصل یک این مجموعه داستان به گرمی آغاز می شود و جغرافیای روستا و فضای کلی سریال ساخته می شود این روند تا فصل سوم ادامه می یابد و مخاطب در هر فصل با داستان ها و چالش های جدیدی که کاراکترها به وجود می آورند مواجه است. استفاده از استعدادهای بومی در زمینه بازیگری به جای بهره گیری از سلبریتی ها از مشخصه های اصلی سریال نون خ است.

دیالوگ های سرخوشانه و شخصیت های متفاوت و بامزه و مردم روستایی ای که امیر وفایی خلق می کند مشابه جامعه بزرگتر و از نوع بی پرده تر آن است. مردمی که در عین متحد بودن گاهی اوقات تصمیمات نابه جایشان نتایج زیان باری به همراه می آورد. از طرف دیگر، توفیق در میزانسن های شلوغ و پرداختن به شخصیت ها در چنین موقعیتی که قرار نیست هیچ یک از آن ها در پیشرفت داستان بی تاثیر باشند، کار دشواری است که آقاخانی در تعامل با وفایی به خوبی از پس آن برآمده است.

40 سریال قصه های مجید

 • کارگردان: کیومرث پوراحمد
 • نویسنده: کیومرث پوراحمد، هوشنگ مرادی کرمانی
 • بازیگران: پروین دخت یزدانیان، مهدی باقربیگی و جهانبخش سطانی
 • تاریخ پخش: 1370

قصه های مجید با آن بازیگر نوجوان اصفهانی اش بی شک یکی از ماندگارترین مجموعه های تاریخ تلویزیون است. طوری که وقتی به تاریخ فیلم و سریال در حوزه کودک و نوجوان نگاه می کنیم کمتر اثری را هم چون قصه های مجید می یابیم که بتواند به اثری تبدیل شود که نه تنها مناسب تمام اقشار جامعه و گروه های سنی مختلف است، بلکه با دست یافتن به فرم بومی قدرتمند به یک نماد مهم فرهنگی در تاریخ تلویزیون تبدیل شود.

کیومرث پوراحمد، اگرچه در سال های اخیر به خاطر افول کیفیت آثارش همواره مورد شماتت و طعنه اهالی سینما واقع شده، اما اگر فقط همین یک اثر را هم در کارنامه داشت، باز هم نامش در تاریخ تلویزیون ماندگار می شد. پوراحمد توانست فیلم نامه ای قابل تأمل بر پایه کتابی به همین نام که توسط هوشنگ مرادی کرمانی به رشته تحریر درآمده بود، جلوی دوربین ببرد. درواقع نخستین مرحله خلق «قصه های مجید» به اقتباس اصولی و باکیفیت فیلمنامه از مجموعه داستان مذکور برمی گشت که حاصل آشنایی پوراحمد با ادبیات و تسلطش به این حوزه در مقام یک فیلمسازِ دست به قلم بود. همگرایی قابل ملاحظه عناصر مختلف هنری و فنی در قصه های مجید انسجام ویژه ای به این اثر بخشیده اند و هیچ کدام از مولفه های این سریال خارج از مسیر مورد نظر کارگردان برای تحقق هدف اصلی پروژه حرکت نمی کنند؛ موسیقی ناصر چشم آذر در بین عناصر هنری این سریال، بیشتر از سایر مولفه های هنری قصه های مجید، در ذهن مخاطبان باقی مانده است.

39- سریال لیسانسه ها

 • کارگردان: سروش صحت
 • نویسنده: سروش صحت، ایمان صفایی
 • بازیگران: هوتن شکیبا، امیرحسین رستمی و هادی کاظمی
 • تاریخ پخش: 1395

سریال لیسانسه ها یکی از آخرین ساخته های سروش صحت است که او فیلم نامه آن را درکنار ایمان صفایی به رشته تحریر درآورد. فصل اول سریال لیسانسه ها در 28 قسمت در سال 1395 پخش شد و محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرد. جنس کمدی سریال لیسانسه ها به آثار کمدی مدرن پهلو می زد که گاهی در آن با شکستن دیوار چهارم به تماشاگر نزدیک تر می شد. شکستن دیوار چهارم به معنای آن است که بازیگران و داستان فیلم نامه برای ارتباط مستقیم و گفتگوی صریح با تماشاگران، از فضای اصلی داستان خارج می شوند.

محبوبیت سریال پس از فصل اول باعث شد تا گروه سازنده، دو فصل دیگر را در ادامه آن بسازند. داستان هر سه فصل سریال لیسانسه ها درباره سه دوست صمیمی و جوان است. یکی از آن ها فکر مهاجرت در سر دارد و یکی دنبال تشکیل زندگی است و یکی هم به دنبال خانه می گردد. لیسانسه ها تاثیر فراوانی در رشد و پیشرفت هوتن شکیبا گذاشت و او با بازی در این سریال، بیشتر از قبل شناخته شد.

سریال های تاریخی ایرانی

38- سریال امام علی (ع)

 • کارگردان: داوود میرباقری
 • نویسنده: داوود میرباقری
 • بازیگران: داریوش ارجمند، مهدی فتحی، بهزاد فراهانی و پرویز پرستویی
 • تاریخ انتشار: 1375

سریال امام علی (ع) ساخته داوود میرباقری ضمن رعایت روایت تاریخی زمانه خود، هر جا که نیاز بوده به نفع درام از وقایع تاریخی عدول کرده است و این امر نقش بسزایی در ماندگاری این فیلم داشته است. داستان این سریال از اواخر دوره خلافت عثمان بن عفان شروع می شود و سپس به وقایع پنج سال انتهایی و دوران خلافت و زندگی علی بن ابی طالب می پردازد.

از سریال امام علی (ع) می توان به عنوان اولین سریال مذهبی تلویزیون نیز یاد کرد. به ویژه اینکه حساسیت های جامعه و تلویزیون همیشه در قبال سوژه های مذهبی به شدت بالا بوده و این مسئله در دهه 70 نیز بیشتر از همیشه حس می شد. گرچه ساخت و پخش این سریال، مسیر را برای تولید آثاری عظیم با مایه های مذهبی هموار کرد. داریوش ارجمند در نقش مالک اشتر، مهدی فتحی در نقش عمروعاص، بهزاد فراهانی در نقش معاویه و پرویز پرستویی در نقش محمدبن ابوبکر از نقش های ماندگار و اصلی این سریال تاریخی محسوب می شوند.

37- سریال سربداران

 • کارگردان: محمدعلی نجفی
 • نویسنده: کیهان رهگذر
 • بازیگران: امین تارخ، سوسن تسلیمی، محمدعلی کشاورز، علی نصیریان
 • تاریخ پخش: 1362

سربداران محصول 1362 است و ساخته محمدعلی نجفی است. کیهان رهگذر نیز نویسندگی این سریال را برعهده داشته است. سربداران براساس قیام سربداران خراسان به رهبری شیخ حسن جوری علیه استیلای مغول بر ایران ساخته شده است. گوشه هایی از این فیلم هم مربوط به رهبری پیشین شیخ خلیفه مازندرانی مؤسس این قیام است. نقل است که تهیه کنندگان این مجموعه در بدو امر برای فیلم نامه سریال به سراغ محمود دولت آبادی و بهرام بیضایی رفته بودند و این دو هنرمند نیز نسخه ای از فیلم نامه را برای تهیه کننده ارسال کرده بودند.

سربداران نیز آن طور که از مصاحبه های محمدعلی نجفی نیز برمی آید، اثری است که تاریخ را بهانه کرده تا به واسطه ی آن، بحث های مد نظر خود را مطرح کند. امین تارخ در نقش شیخ حسن جوری، سوسن تسلیمی در نقش فاطمه خانم، علی نصیریان در نقش قاضی شارع و محمد علی کشاورز در نقش خواجه قشیری از بازیگران اصلی سریال سربداران محسوب می شوند. پس از پخش مجموعه تلویزیونی سربداران بسیاری از شاعران ایرانی به صورت مستقیم یا غیر مستقیم با استفاده نمادین از واژه سربداران یا سایر ویژگی های واضح آن ، تأثیرپذیری خود را از این جنبش مردمی نشان دادند. یکی از معروف ترین اشعار سروده شده رباعی سید حسن حسینی است.

36- سریال هزاردستان

 • کارگردان: علی حاتمی
 • نویسنده: علی حاتمی
 • بازیگران: جمشید مشایخی، عزت الله انتظامی، علی نصیریان و محمدعلی کشاورز
 • تاریخ پخش: 1367

هزاردستان اثر ماندگار علی حاتمی است که برای اولین بار در سال 1367 از تلویزیون پخش شد. ساخت این سریال هشت سال به طول انجامید و طرح اولیه این سریال در سال 1354 با عنوان جاده ابریشم مطرح شد اما درنهایت بعد از تغییرات اساسی ماهیت کار عوض شد و نتیجه فعلی به دست آمد. این مجموعه ی تلویزیونی در روز جهانی میراث دیداری و شنیداری در فهرست ملی برنامه حافظه جهانی یونسکو ثبت شد.

این سریال به داستان زندگی رضا خوشنویس که شخصیتی تخیلی مبتنی بر شخصیتی تاریخی به  نام کریم دواتگر است، و نظریه ی توطئه ای مبنی بر دست داشتن شخصیتی به نام خان مظفر در وقایع پشت پرده ی سیاسی و اجتماعی ایران در دوران قاجار و پهلوی می پردازد. محیط بازیگری این سریال در محیطی بازسازی شده از تهران قدیم است و شهرک سینمایی غزالی به خاطر ساخت این سریال به وجود آمد. جمشید مشایخی در نقش رضا تفنگچی، عزت الله انتظامی در نقش خان مظفر، علی نصیریان در نقش صحاف، داوود رشیدی در نقش مفتش شش انگشتی و محمدعلی کشاورز در نقش شعبون بی مخ از مهم ترین بازیگران این سریال به حساب می آیند.

35- سریال مختارنامه

 • کارگردان: داوود میرباقری
 • نویسنده: داوود میرباقری و حسن میرباقری
 • بازیگران: فریبز عرب نیا، فرهاد اصلانی، رضا کیانیان، فریبا کوثری و مهدی فخیم زاده
 • تاریخ پخش: 1390

داوود میرباقری مختارنامه را پیرامون زندگی مختار ثقفی و قیام او به خون خواهی از امام حسین (ع) ساخت. این سریال در 40 قسمت 60 دقیقه ای برای اولین بار در سال 1389 از تلویزیون پخش گردید. فیلم برداری سریال مختارنامه از سال 1382 آغاز شد و در سال 1388 به پایان رسید. سریال لوکیشن های متعددی را در شهرهای تهران، قزوین، تاکستان، آبادان، آران و بیدگل، و شاهرود در برمی گرفت. این سریال دارای حدودا 700 سکانس است که 100 سکانس آن مربوط به 5 جنگ بزرگ این سریال هستند.

سریال مختارنامه در کارگردانی با قدرت ظاهر می شود اما در فیلم نامه و خط روایی خود گاها عملکردی مغشوش دارد. بازی خوب بازیگران اصلی و فرعی، عنوان  بندی، طراحی صحنه و لباس و سایر امور فنی از لحاظ کیفی، سطحی بالاتری از سایر سریال های ایرانی دارند. در مورد مختارنامه چیزی که باعث شده رنجش مخاطب شده، بازپخش های فراوان این سریال است، طوری که داوود میرباقری در مصاحبه ای از تلویزیون خواهش کرد که دیگر اثرش را پخش نکند. بااین حال این بازپخش ها همواره پرمخاطب بوده است. فریبرز عرب نیا در نقش مختار، فرهاد اصلانی در نقش عبیدالله بن زیاد، رضا کیانیان در نقش عبدالله بن زبیر و مهدی فخیم زاده در نقش عمربن سعد مهم ترین بازیگران این سریال تاریخی هستند.

34- سریال ولایت عشق

 • کارگردان: مهدی فخیم زاده
 • نویسنده: مهدی فخیم زاده
 • بازیگران: فرخ نعمتی، محمد صادقی، دانیال حکیمی و اکبر زنجانپور
 • تاریخ پخش: 1379

ولایت عشق ساخته مهدی فخیم زاده برای اولین بار در سال 1379 از تلویزیون پخش شد. سریالی با محوریت امامت امام رضا (ع) و دشمنی های پنهان و آشکار مأمون با ایشان. فیلم نامه ولایت عشق به اصول کلاسیک توجه شایانی داشت، طوری که پروتاگونیست و آنتاگونیست آن، از ابتدا تا انتها با یکدیگر در حال نبردی پنهان بودند. داستان با مرگ هارون الرشید خلیفه عباسی و روی کار آمدن پسرش امین آغاز می شود. در ادامه جنگ امین و برادرش مأمون، خلافت مأمون و آوردن علی بن موسی الرضا به مرو به نمایش کشیده است. همچنین به بیان حوادث مهم این دوران از جمله نماز باران، نماز عید فطر و مناظرات بین ادیان می پردازد.

عدم توجه به برخی روایات تاریخی، موجب انتقاد به سریال ولایت عشق در زمان پخش شد؛ وقایعی مانند پناه آوردن آهو به امام رضا(ع) و ازدواج همراه با اکراه امام رضا(ع) با دختر مأمون عباسی. ضعف مطالعات تاریخی، عدم درک صحیح از سیره و شخصیت امام رضا(ع)، عدم آشنایی با تاریخ خلفای عباسی، به ویژه هارون و مأمون و عدم توجه به شخصیت پردازی صحیح امام کاظم(ع) و امام رضا(ع)، از دیگر انتقادهایی است که به این مجموعه تلویزیونی وارد شده است. محمد صادقی در نقش مأمون عباسی، اکبر زنجانپور در نقش فضل و دانیال حکیمی در نقش عمرو از مهم ترین بازیگران سریال ولایت عشق هستند.

33- سریال مردان آنجلس

 • کارگردان: فرج الله سلحشور
 • نویسنده: فرج الله سلحشور
 • بازیگران: جعفر دهقان، مهتاب کرامتی، جهانبخش سلطانی و حسین یاری
 • تاریخ پخش: 1376

مردان آنجلس در سال 1376 به کارگردانی فرج الله سلحشور تولید شد. این سریال روایتگر داستان تاریخی اصحاب کهف است و از لحاظ دراماتیک برای سازندگان این موقعیت فراهم بود که از پرش زمانی داستان اصلی استفاده کنند و روایت خود را براساس دانش پایین تر شخصیت های اصلی نسبت به مردم عادی آن زمان سامان دهند. اما به این اتفاق در فیلم نامه توجه چندانی نمی شود و هدف کارگردان شمایل سازی پیامبرگونه از شخصیت های اصلی است.

دقیانوس پادشاه روم 7 شخصیت اصلی را به خاطر گرویدن به دین مسیح زندانی کرد و زمانی که شب شد یاران غار از زندان دسیوس گریختند و در بیرون شهر به کوه بیجلوس پناه بردند. نزدیک کوه شبانی بود به نام آنتونیوس که گوسفندان را نگاهبانی می کرد. یاران غار دین و آئین تازه را بر شبان نمایاندند و از او پناه خواستند. دنیموس شبان دین ایشان را پذیرفت و گوسفندان را به حال خود گذاشته و با آن ها در یکی از شکاف ها و غارهای سخت گذر کوه که دور از نگاه رهگذران بود پنهان شد. به همراه شبان سگی بود بنام قطمیر که هرچند آن سگ را می زد بازنمی گشت و با هفت تن «یاران غار» به درون غار رفت. جعفر دهقان در نقش ماکسی میلیان، مهتاب کرامتی در نقش هلن، جهانبخش سلطانی در نقش دقیانوس و حسین یاری در نقش ژولیوس از مهم ترین بازیگران این سریال به حساب می آیند.

32- سریال روزی روزگاری

 • کارگردان: امرالله احمدجو
 • نویسنده: امرالله احمدجو
 • بازیگران: خسرو شکیبایی، محمود پاک نیت، ژاله علو و محمد فیلی
 • تاریخ پخش: 1370

امراالله احمدجو کارگردان سریال ماندگار روزی روزگاری است که برای اولین بار در سال 1370 از رسانه ملی پخش شد. سریال داستان راهزنی معروف به نام مرادبیگ است که طی نزاعی با یک گروه راهزن دیگر مجروح می شود و توسط خانواده روستایی از مرگ نجات پیدا کرده و طی زندگی با این روستاییان تحولاتی عمیق در زندگی او رخ می دهد. رفته رفته در طول داستان متحول و به فردی صالح تبدیل می شود. روزی روزگاری درواقع داستان کمال یافتن انسانی است. امرالله احمدجو که خود این شیوه زیست را تجربه کرده، صحنه ها و اکشن ها را متناسب با فضای روستایی طراحی کرده است.

می توان ادعا کرد که فیلم نامه روزی روزگاری با بهره گیری از مهم ترین اصول خلق درام، ابتدا شخصیت را در مرکز توجه قرار می دهد و سپس به واسطه ی آن داستان هایی را بیان می کند که در همه ی آن ها یک خاطره جمعی مشترک وجود دارد. داستان هایی برآمده از دغدغه و زیست فیلم ساز که به خوبی در بطن اثر می نشینند و محتوا را برای مخاطب تماشایی می کنند. بازی قابل تحسین خسرو شکیبایی در نقش مراد بیگ تاثیر به سزایی در ماندگار شدن این سریال تاریخی دارد. محمود پاک نیت در نقش حسام بیک، ژاله علو در نقش خاله لیلا و محمد فیلی در نقش نسیم بیگ از مهم ترین بازیگران سریال روزی روزگاری هستند. امرالله احمدجو در دهه نود سریالی با نام پشت کوه های بلند به تأسی از روزی روزگاری ساخت اما این سریال در جذب مخاطب به توفیق چندانی دست نیافت.

31- سریال امیرکبیر

 • کارگردان: سعید نیکپور
 • نویسنده: پرویز زاهدی
 • بازیگران: سعید نیکپور، ایرج راد، فخری خوروش و محمد مطیع
 • تاریخ پخش: 1364

امیرکبیر ساخته سعید نیک پور و محصول 1364 است. سریالی که از همان بدو امر میان مخاطبان جای خود را پیدا کرد و به یکی از محبوب ترین مجموعه های تلویزیونی دهه شصت تلویزیون تبدیل شد. فیلم نامه امیرکبیر را پرویز زاهدی به نگارش درآورده است. این مجموعه در 12 قسمت اولین بار چهارشنبه شب ها بعد از اخبار از شبکه اول پخش می شد. داستان سریال از مرگ محمدشاه و آمدن ناصرالدین شاه به تهران و تاجگذاری وی آغاز می شود و تمامی دوران صدرات امیرکبیر و توطئه های دشمنانش را در بر می گیرد. امیرکبیر در دوره ناصرالدین شاه قاجار، اصلاحات کشور را اندکی پس از رسیدن به صدارت آغاز می کند. سعید نیک پور در نقش امیرکبیر، فخری خوروش در نقش مهدعلیا، محمد مطیع در نقش میرزا آقاخان نوری و ایرج راد در نقش ناصرالدین شاه از مهم ترین بازیگران این سریال به شمار می آیند.

امیرکبیر با اینکه نکات قوت کمی در ارائه به مخاطب ندارد و موفق می شود یک شخصیت سمپاتیک بیافریند، اما از لحاظ شخصیت پردازی همان مشکلی را دارد که اکثر سریال های ایرانی آن دهه از آن برخوردار بوده اند. مشکلی که امروز در سینما و تلویزیون ایران نیز گاها دیده می شود و آن قدیس سازی از شخصیت اصلی است. درست است که شخصیت میرزا تقی خان فراهانی قرار است به عنوان قهرمان سریال مطرح شود اما اینکه هیچ گاه هیچ اشتباهی از او سر نمی زند برخلاف قواعد درام بوده و آن وجهه انسانی شخصیت را تا حدودی مخدوش می کند.

سریال های درام ایرانی

30- سریال در چشم باد

 • کارگردان: مسعود جعفری جوزانی
 • نویسنده: مسعود جعفری جوزانی
 • بازیگران: پارسا پیروزفر، اکبر عبدی، سعید نیکپور، کامبیز دیرباز و سحر جعفری جوزانی
 • تاریخ پخش: 1390

مجموعه تلویزیونی در چشم باد که مسعود جعفری جوزانی از آن به عنوان وصیت نامه خود و مهم ترین اثرش یاد می کند در 44 قسمت 50 دقیقه ای برای پخش از شبکه اول سیما تهیه و تولید شد. سریال تاریخی «در چشم باد»، وقایع سیاسی و اجتماعی سه دوره از تاریخ در سال های 1300، 1320 و 1360 را بررسی می کند که دوره اول پایان دوره قاجار و آغاز دوره پهلوی، دوره دوم جنگ جهانی دوم و دوره سوم یک دوره زمانی خاص، بعد از انقلاب اسلامی ایران را که دوره فتح خرمشهر است، در بر می گیرد. در در چشم باد وجوه دراماتیک بر روایت بی پیرایه تاریخ غلبه پیدا می کنند که در نتیجه آن اثری را شاهد هستیم که در بدو امر به خوبی روایت پردازی می کند و بعد با نظر به تاریخ از حقایق نیز پرده برمی دارد. سریالی که از همان ابتدا همه چیز دارد؛ روایت عاشقانه، کشته شدن در راه دوست و جداافتادن از فرزند و همسر.

در این سریال 150 بازیگر در نقش های اصلی ایفای نقش کرده اند. سعید نیک پور در نقش حسن ایرانی، نقش پدر خانواده را بازی می کند. او از ابتدای سریال در قصه حضور دارد و در فاز دوم به علت مرگ از قصه خارج می شود. از فاز دوم به بعد نقش پسر او بیژن با بازی پارسا پیروزفر پررنگ تر می شود. در این پروژه که حسین علیزاده موسیقی آن را ساخته، بازیگران دیگری هم چون اکبر عبدی، کامبیز دیرباز و سحر جعفری جوزانی دیگر نقش های اصلی را ایفا می کنند.

29- سریال کیف انگلیسی

 • کارگردان: ضیا ء الدین دری
 • نویسنده: ضیا ء الدین دری
 • بازیگران: لیلا حاتمی، علی مصفا، فرهاد اصلانی و رضا کیانیان
 • تاریخ پخش: 1379

کیف انگلیسی ساخته ضیا ء الدین دری برای اولین بار در سال 1379 ازطریق تلویزیون پخش شد. داستان کیف انگلیسی در دوران موسوم به دهه طلایی آزادی اتفاق می افتد و داستان شخصیت سیاست مدار روشنفکری را در این دوران به تصویر می کشد. این مجموعه از مجموعه های موفق تلویزیونی دهه هفتاد بود که مورد توجه هر دو طیف مخاطبان خاص و عام قرار گرفت.

در ابتدا کمتر کسی تصور می کرد که این سریال بتواند عموم استقبال بینندگان را به خود جذب کند اما پس از گذشت دو یا سه قسمت، این اثر تأثیر و جذابیت خودش را ثابت کرد و توانست همچون «امام علی» و «هزاردستان» جمعیت خیابان های شهر را به پای تلویزیون بنشاند. گیرایی سریال به حدی بین مردم شایع بود، که پای آن به میان محافل سیاسیون در آن دوره، که مقارن با مجلس پرهیاهوی ششم بود، کشیده شد و هر کس بنا به سلیقه و تحلیل خودش برداشتی از روایت جنجالی موجود در سریال می کرد؛ چیزی نگذشت که نام کیف انگلیسی به اصطلاحی بین مردم در خطاب به طبقه خودفروخته و روشنفکر کشور بدل شد. یکی از مهم ترین دلایلی که کیف انگلیسی را به سریالی موفق بدل کرد، جز روایت جذاب سیاسی آن فیلم نامه پرکشش آن بود که جنبه های دراماتیکِ عاشقانه داشت. لیلا حاتمی، علی مصفا، فرهاد اصلانی و رضا کیانیان از مهم ترین بازیگران این سریال محسوب می شوند. درّی نتوانست در دهه نود با کلاه پهلوی، موفقیت خود در کیف انگیسی را دوباره تکرار کند.

28- سریال شب دهم

 • کارگردان: حسن فتحی
 • نویسنده: حسن فتحی
 • بازیگران: حسین یاری، کتایون ریاحی و پرویز فلاحی پور
 • تاریخ پخش: 1380

داستان شب دهم به کارگردانی حسن فتحی در اواخر حکومت رضاخان در تهران رخ می دهد. فردی به نام حیدر خوش مرام که از لات های تهران قدیم است، خواهان ازدواج با دختری از تبار قاجار می شود و آن دختر شرط ازدواج با حیدر را اجرای تعزیه در ده شب ماه محرم عنوان می کند، اتفاق هایی که در جریان تعزیه برای حیدر رخ می دهد شخصیت او را دگرگون می کند و او را تبدیل به انسانی پاک و با ایمان می کند. سریال شب دهم علاوه بر ارجاعات تاریخی و با اینکه برای ایام محرم ساخته شده بود، ولی از موقعیت های طنز متعددی نیز بهره می برد که در همان زمان مورد استقبال مردم قرار گرفت. از جمله این موقعیت ها سکانس معطل کردن ماموران نظمیه با دعوای ساختگی است.

فتحی برای پلات مرکزی سریال، موضوع محرم و تعزیه را در اواخر حکومت رضاشاه پهلوی انتخاب می کند. از طرفی او شخصیتی را از دل مردم در آن زمان برمی گزیند که مانند دیگران در حال گذران زندگی در شرایطی سخت است و با همه ی گاف هایش، بنا به نوع زیست مردم و تاثیر جغرافیا، فردی معتقد و با معرفت است. در سمت مقابل او خانواده ای از قاجارها حضور دارند که با روی کار آمدن پهلوی، شاید هم چنان ثروت و مال و منالی داشته باشند، اما گوشه نشین و منزوی هستند. این تضاد زمینه ساز مهم ترین وقایع سریال شب دهم است. حسین یاری، کتایون ریاحی و پرویز فلاحی پور بازیگران اصلی شب دهم به حساب می آیند.

27- سریال پس از باران

 • کارگردان: سعید سلطانی
 • نویسنده: سعید سلطانی
 • بازیگران: محمود پاک نیت، کتایون ریاحی و مرجان محتشم
 • تاریخ پخش: 1379

پس از باران ساخته سعید سلطانی روایتی از روابط ارباب و رعیتی زمانه خود ارائه می دهد. تضادی که این سریال ایجاد می کند از نوع طبقاتی بوده و خانواده یک ارباب از طبقه متمول در مقابل همسر دوم او که دختری ساده و روستایی است قرار می گیرد. البته این بخش مهم داستان در فلاش بک روایت می شود. تمهیدی که تا پیش از آن کمتر کارگردانی از آن بهره برده بود. در این سریال عشق همراه با ارباب بودن، و مظلومیت زنان دوم اربابان، قدرت اربابان و عمق فساد در نظام ارباب رعیتی گذشته را می توان دید. بازی خوب بازیگران توانست در آن زمان سریال را تا اندازه ای قابل قبول جلوه دهد، هرچندکه برقراری پیوندها بین اتفاقاتی که در گذشته رخ می داد و وقایعی که در زمان حال می گذشت، برای مخاطب کمی دشوار بود.

نکته مهم در این مجموعه شخصیت ارباب است. همان مرد بی گناه دو زنه که برخلاف میل خود و به اصرار همسرش زن دوم گرفته. این مرد، بی گناه ترین فرد این مجموعه  است. اگر هم سایه به سایه، زن دوم فراری را تعقیب می کند در حقیقت برای نجات جان او از دست برادر بیرحم زن اول است و اصلاً قصد آزار او را ندارد. محمود پاک نیت، کتایون ریاحی و مرجان محتشم از مهم ترین بازیگران سریال به حساب می آیند.

26- سریال خط قرمز

 • کارگردان: قاسم جعفری
 • نویسنده: علی رضا بذرافشان و شعله شریعتی
 • بازیگران: شهرام حقیقت دوست، پویا امینی، سروش گودرزی و شهرام عبدلی
 • تاریخ پخش: 1380

خط قرمز ساخته قاسم جعفری در سال 1380 برای اولین بار از تلویزیون پخش شد. خط قرمز سریالی با الگوی کلاسیک سفر بود که در آن چند جوان که هر یک برای فرار از مشکلات زندگی شان، از خانه فرار کرده اند، دور هم جمع می شوند و با هدف سفر به سوی آرمان ها و خواسته های خود پا به راهی با مقصد نامعلوم می گذارند. سفری که حوادث ناگواری را با خود همراه دارد و باعث رشد شخصیت های اصلی می شود.

دلیل مهمی که خط قرمز را به یک سریال پرمخاطب در زمان خود تبدیل کرد، توجه به مسائل و دغدغه های جوانان بود که برای اولین بار به آن پرداخته می شد. یکی از معدود سریال هایی که تاثیرش را بر بدنه های خانواده هایی که آن را تماشا می کردند گذاشت. سریال این دغدغه را نه به زبان شعار بلکه در یک محتوای نظام یافته و تحقیق شده ارائه می دهد و دنبال آن است تا در عین سرگرم کننده بودن از لحاظ تربیتی نیز بر افراد تاثیر بگذارد. یکی از مهم ترین نتایج این سریال معرفی نسل جدیدی از بازیگران مرد سینما و تلویزیون بود. شهرام حقیقت دوست، پویا امینی، سروش گودرزی و شهرام عبدلی از چهره هایی هستند که خط قرمز اولین تجربه تصویری شان محسوب می شد.

25- سریال خانه سبز

 • کارگردان: بیژن بیرنگ
 • نویسنده: بیژن بیرنگ، پیمان قاسم خانی و شادمهر راستین
 • بازیگران: خسرو شکیبایی، مهرانه مهین ترابی، رامبد جوان، آتنه فقیه نصیری و داریوش اسدزاده
 • تاریخ پخش: 1375

خانه سبز در سال 1375 از شبکه دو سیما پخش می شد. این مجموعه تلویزیونی ساخته بیژن بیرنگ است که در زمان پخش خود از پربیننده ترین سریال های تلویزیونی بود، به طوری که حتی رکورد مخاطبان اثر قبلی بیرنگ یعنی سریال همسران را نیز شکست. داستان این مجموعه در مورد ساکنین یک خانه است که همه با هم فامیل هستند و درکنار یکدیگر ماجراهای گوناگونی را تجربه می کنند. در خانه سبز نگاه هدفمند به بنیان خانواده و حفظ و یاد آوری ارزش هایی که بیم آن می رفت از یاد برود در مرکز توجه قرار می گیرد. نگاهی امیدوارانه و سرزنده درکنار طنزی که هم از شخصیت ها بیرون می آید و هم از موقعیت ها، مجموعه ای را به وجود آورده که در پایان سهم مخاطبش به جای غم و اندوه و اضطراب و افسوس، امید است.

خانه سبز در هر قسمت به موضوعی جدید می پرداخت و دغدغه های اجتماعی و مسائل روز متناسب با یک خانواده را به تصویر می کشید. دغدغه هایی که هم در زمانه خود ارزشمند بودند و هم در زمان حال می توان از آن ها به عنوان مضامین مهم خانوادگی یاد کرد. خسرو شکیبایی، مهرانه مهین ترابی، رامبد جوان، آتنه فقیه نصیری و داریوش اسدزاده از بازیگران اصلی این سریال به حساب می آیند.

24- سریال مدار صفر درجه

 • کارگردان: حسن فتحی
 • نویسنده: حسن فتحی
 • بازیگران: شهاب حسینی، لعیا زنگنه، رویا تیموریان و مسعود رایگان
 • تاریخ پخش: 1386

مدار صفر درجه ساخته حسن فتحی از 3 اردیبهشت 1386 از شبکه اول سیما به روی آنتن رفت و تبدیل به یکی از سریال های محبوب تلویزیون شد. فیلم ماجرای سفر دانشجویی ایرانی به نام حبیب پارسا (شهاب حسینی) به فرانسه- به خاطر تحصیل در رشته فلسفه در دانشگاه پاریس را نشان می دهد. ماجرا بر بستر جنگ جهانی دوم و شکل گرفتن صهیونیزم و تسلط تدریجی بر فلسطین می گذرد که طبیعتاً فضای داستان متأثر از این واقعه مهم تاریخی است. در زمان اعزام دانشجویان ایرانی به فرانسه و همچنین تحصیل آن ها در دانشگاه پاریس، جنگ جهانی دوم نیز در حال آغاز است.

مدار صفر درجه از لحاظ طرح و داستان، ویژگی های مهم جذب مخاطب را داراست و از نظر پردازش موقعیت ها طوری عمل می کند که اهمیت هر سوژه به خوبی برای مخاطب قابل شناسایی است. تنوع شخصیت ها از منظر شخصیت پردازی و بازی خوب بازیگران، از جمله شهاب حسینی (در نقش نقش حبیب پارسا) و پیر داغر لبنانی (بازیگر نقش سرگرد فتاحی) جذابیت این اثر را دو چندان می کند. فضاسازی خوب دوران جنگ جهانی دوم در ایران و مجارستان و تصویر سال های قبل از 1320 هجری شمسی در پاریس از نقاط قابل تقدیر سریال محسوب می شود.

23- سریال روزگار قریب

 • کارگردان: کیانوش عیاری
 • نویسنده: کیانوش عیاری
 • بازیگران: مهدی هاشمی، ناصر هاشمی، آفرین عبیسی و مهران رجبی
 • تاریخ پخش: 1386

روزگار قریب سریالی به کارگردانی و نویسندگی کیانوش عیاری است که نخستین بار در پاییز 1386 به مدت از شبکه سه سیما به نمایش درآمد. این مجموعه بر پایه ی زندگی محمد قریب، پزشک ایرانی و بنیان گذار تخصص پزشکی اطفال در ایران ساخته شده است. روزگار قریب از سال 1295 هم زمان با شروع تحصیلات ابتدایی تا مرگ قریب در سال 1353 روایت می شود و با وقایع آن زمان مانند کودتای رضاخان، قحطی تهران در زمان جنگ جهانی دوم و حضور متفقین در ایران هم زمان است. مهدی هاشمی، ناصر هاشمی، آفرین عبیسی و مهران رجبی بازیگران اصلی روزگار قریب به حساب می آیند.

مهم ترین دستاوردی که سریال روزگار قریب به آن دست یافته و آن را در کلاسی بالاتر از خیلی از سریال های این سال ها قرار می دهد، نوع چارچوبی است که عیاری برای کارش تعریف کرده است. چارچوبی که به هیچ وجه رنگ و بوی سریال های تلویزیونی را ندارد و در کلاسی کاملا جداگانه باید به آن پرداخت. با دقیق شدن به نوع دکوپاژ هر قسمت، درمی یابیم که عیاری هم چون فیلم های سینمایی اش کم فروشی نمی کند و سریال از تعدد نماهای شگفت انگیزی بهره می برد و این قابل مقایسه با سریال هایی که کارگردان آن 5 دقیقه دوربین را در یک زاویه خاص می کارد و داستان را پیش می برد نیست.

22- سریال شهریار

 • کارگردان: کمال تبریزی
 • نویسنده: مهدی سجاده چی
 • بازیگران: سیروس گرجستانی، پیام دهکردی و محمدرضا ابدی
 • تاریخ پخش: 1384

شهریار در سال 1384 به کارگردانی کمال تبریزی در سیما فیلم تولید شد و همان طور که از نامش پیداست به زندگی محمدحسین بهجت تبریزی مشهور به شهریار می پردازد. شهریار قرار است سریالی در ژانر بیوگرافی باشد اما تمرکز فیلم نامه روی بخش هایی از زندگی او که چندان وجوه دراماتیک در آن ناپیداست موجب می شود تا با اثری طرف باشیم که بیشتر روی شعرهای این شاعر در پس زمینه متمرکز است. سریال شهریار به رغم ریتم کند، برای مخاطب عام جذابیت دارد. در این سریال مخاطب به راحتی قراردادها را متوجه می شود و در نتیجه راحت فیلم را می بیند.

در بخش هایی از این سریال کارگردان به عمد شهریار را در جایگاه شخصیتی غیرعادی نشان داده است و این موضوع برمی گردد به آن جنون نهفته ای که ممکن است در هر هنرمند وجود داشته باشد و قصد فیلم ساز نیز بی شک نمایش آن بخش های غیرمعمول شخصیت به قصد تقدس زدایی است. سیروس گرجستانی، پیام دهکردی و محمدرضا ابدی از جمله بازیگران اصلی سریال شهریار به شمار می آیند.

21- سریال بانوی عمارت

 • کارگردان: عزیزالله حمیدنژاد
 • نویسنده: احسان جوانمرد
 • بازیگران: حسام منظور، پانته آ پناهی آ، مریم مومن و غزل شاکری
 • تاریخ پخش: 1396

سریال بانوی عمارت را عزیزالله حمیدنژاد ساخت و برای اولین بار در سال 1396 از تلویزیون پخش شد. بانوی عمارت ملودرام عاشقانه ای را در مقطعی از تاریخ دوران قاجار روایت می کند که در این بستر به مهم ترین حادثه سیاسی آن زمان یعنی ترور ناصرالدین شاه توسط میرزا رضا کرمانی هم پرداخته می شود. در این سریال سعی بر آن شده که دو جبهه خیر و شر به تصویر کشیده شوند و در تعارض میان این دو، بهترین راه برای زندگی به مخاطب نشان داده شود: عشق به جای نفرت، بخشش به جای کینه، تعامل بجای تعارض، سازندگی بجای ویرانگری. باید گفت که حرکت این سریال برای بیان این مسائل خوب و قابل قبول است و سعی شده که به دور از کلیشه سازی باشد و این نمایش خیر و شر با وجود اسم گذاری های کاراکترها (چه عمدا و چه سهوا) به خوبی دیده می شود و در باور پذیر کردن داستان و ایجاد قالب ذهنی برای مخاطب موثرتر شده است.

این تراز خیر و شر و سیاهی و سفیدی در ذهن مخاطب می نشیند و به تعلیم غیرمستقیم می پردازد و یک مسئله ی اخلاقی را با نگاه کلیشه ای بررسی نمی کند. گروه سازنده فقط به داستان گویی می پردازند و دریافت پیام را به مخاطب واگذار می کنند. حسام منظور، پانته آ پناهی آ، مریم مومن و غزل شاکری از بازیگران اصلی بانوی عمارت هستند.

20- سریال زیرتیغ

 • کارگردان: محمدرضا هنرمند
 • نویسنده: علی اکبر محلوجیان
 • بازیگران: پرویز پرستویی، فاطمه معتمد آریا، الهام حمیدی، کوروش تهامی و آتیلا پسیانی
 • تاریخ پخش: 1385

سریال زیر تیغ یکی از ساخته های تلویزیونی محمدرضا هنرمند بود که فیلمنامه آن را علی اکبر محلوجیان نوشت و حسین علیزاده نیز آهنگسازی آن را بر عهده داشت. این سریال در جشنواره تولیدات تلویزیونی رم شرکت کرد که از پنج جایزه جشنواره، دو جایزه را به خود اختصاص داد. آن چه باعث شده سریال زیر تیغ یکی از سریال های قابل اعتنا و ماندگار تلویزیون باشد، پرداخت درست و استاندارد این اثر به مقوله درام است. دعوای میان دو دوست قدیمی که پسر و دخترشان دل در گروی محبت هم دارند منجر به قتل ناخواسته یکی به دست دیگری می شود و همین اتفاق، چندین زندگی را تحت الشعاع قرار داده و تا مرز اضمحلال پیش می برد. مداقه هوشمندانه محمدرضا هنرمند در مقام کارگردان بر المان ها و اجزای درام است که «زیر تیغ» را به یکی از پرمخاطب ترین و بهترین سریال های تلویزیون تبدیل می کند.

سریال زیرتیغ قصه آزمون هاست؛ حکایت غفلت، ماجرای ابدی آدم و ابلیس، خراب شدن همه چیز در یک چشم برهم زدن و انسان هایی بر سر دو راهی. همچنین بسترسازی های اخلاقی مناسب و ارجاعات تاریخی برای شخصیت های سریال باعث همذات پنداری مخاطب با آن ها می شود، تا جایی که حتی کاراکتر قدرت با بازی سیاوش طهمورث هم با وجود تپیکال بودن، باز هم غیرواقعی به نظر نمی رسد و مخاطب با او احساس بیگانگی نمی کند. اصولا شخصیت های سریال زیر تیغ واقعی و ملموس هستند؛ شبیه افرادی که هر روزه در اطراف مان می بینیم. هر یک از این کاراکترها برای رفتارهای خود دلایلی دارند که دست کم برای خودشان منطقی و موجه است. پرویز پرستویی، فاطمه معتمد آریا، الهام حمیدی، کوروش تهامی و آتیلا پسیانی از مهم ترین بازیگران سریال زیر تیغ به حساب می آیند.

19- سریال او یک فرشته بود

 • کارگردان: علیرضا افخمی
 • نویسنده: علیرضا کاظمی پور
 • بازیگران: حسن جوهرچی، بهاره افشاری و مریم کاویانی
 • تاریخ پخش: 1384

سریال او یک فرشته بود در سال 1384 به مناسبت ماه رمضان از شبکه دو سیما پخش شد. کارگردانی این اثر را علیرضا افخمی برعهده داشت و پرداختن او به سوژه ای ملتهب و کاملا نو باعث شد تا سریال مخاطبان فراوانی پیدا کند. از تم مرکزی سریال او یک فرشته بود، یعنی قرارگرفتن شیطان به قصد فریب شخصیت اصلی بعدا در سریال هایی مثل اغما و سقوط یک فرشته نیز استفاده شد. او یک فرشته بود به لحاظ ساختار داستانی بر دو محور اصلی عناصر، شخصیت ها و روابط متافیزیکی و همچنین باور و اعتقاد مذهبی استوار شده است که این دو محور در نتیجه ارتباط مستقیم شان در بستر روایت داستان وارد حیطه معناشناختی می شوند و مفاهیم مربوط به محتوای آن را شکل می دهند و کامل می کنند.

داستان سریال افخمی کاملا ساده است؛ بهزاد طاهری به طور تصادفی با دختری به نام فرشته برمی خورد و برای کمک، او را به خانه اش می برد. حضور یک دختر غریبه که رفتارهای عجیب و غریبی دارد، باعث برهم خوردن آرامش خانواده می شود و این عدم تعادل که فرشته باعث به وجود آمدن آن است تا مرز فروپاشی خانواده و فرد (که بهزاد طاهری به عنوان انسانی مومن و نمونه در راس آن قرار دارد) پیش می رود. حسن جوهرچی، بهاره افشاری و مریم کاویانی از بازیگران اصلی سریال او یک فرشته بود به حساب می آیند.

18- سریال زیر هشت

 • کارگردان: سیروس مقدم
 • نویسنده: سعید نعمت الله
 • بازیگران: امیر جعفری، پانته آ بهرام، آتیلا پسیانی و آرش مجیدی
 • تاریخ پخش: 1389

زیرهشت ساخته سیروس مقدم با فیلم نامه ای از سعید نعمت الله در تابستان 1389 از شبکه یک سیما پخش شد. هسته اصلی داستان زیرهشت مربوط به سرقت از طلافروشی مردی متمول بنام کارخانه است که عامل سرقت یعنی عطا به خواست دختر کارخانه انجام می دهد و بعدا بیننده متوجه می شود که منیژه قصد داشته با این کار از پدرش انتقام بگیرد که چرا بعد از مرگ مادرش دوباره ازدواج کرده است. حال با اینکه فیلم نامه زیرهشت در برخی برهه ها موفق نمی شود علل قانع کننده ای برای رخدادهای داستان ارائه دهد نقطه قوت اصلی زیر هشت به کارگردانی نسبتا حساب شده سیروس مقدم برمی گردد. سیروس مقدم اغلب عناصرش را خوب انتخاب کرده، آن ها را خوب کنار هم چیده و خوب هدایت شان کرده است. بازی اغلب بازیگرهای سریال خوب از آب درآمده و شاید بتوان گفت که یکی از معدود بازی های خوب کامران تفتی باشد. امیر جعفری نیز به عنوان نقش اصلی از ابتدا تا پایان حضوری درخشان دارد.

نقطه محرک درام در فیلم نامه زیرهشت پس از واقعه ای شکل می گیرد که در آن، امیر جعفری انگشتان خود را زیر دستگاه از دست می دهد و به خاطر این جراحت تصمیم می گیرد هنگامی که از زندان بیرون آمد از نامزد سابق اش منیژه انتقام بگیرد. اتفاقی مشابه این یکی از نوآورانه ترین حوادثی است که در سریال های ایرانی شاهدش بودیم. پانته آ بهرام، آتیلا پسیانی و آرش مجیدی از دیگر بازیگران سریال زیرهشت به حساب می آیند.

17- سریال بی گناهان

 • کارگردان: احمد امینی
 • نویسنده: احمد امینی
 • بازیگران: داریوش فرهنگ، مسعود کرامتی، امیر آقایی، مهدی پاکدل و ساره بیات
 • تاریخ پخش: 1387

بی گناهان کاری از احمد امینی است که برای اولین بار در سال 1387 از تلویزیون پخش شد. بی گناهان، ماجرای دزدی سه دوست در گذشته و جریان خیانت های آن ها به یکدیگر و اتفاقاتی است که در زمان حال گریبان گیر فرزندان آن ها هم شده است. این سه دوست براساس انگیزه ای که چندان هم به آن پرداخته نمی شود دست به دزدی زده و جریان این دزدی و تقسیم اموال به کشته شدن و فرار و زندانی شدن دو نفر از آن ها ختم شده است.

بی گناهان یک درام خانوادگی اجتماعی است که شخصیت ها تعریف های خودشان را دارند ولی از لحاظ نوع رویکرد، جنس کار و فضای قصه به اولین شب آرامش نزدیک است. قصه بر محور چند خانواده می چرخد که به ضرورت های داستانی با هم روابطی پیدا می کنند، درگیری ها و مشکلات و سوءتفاهم هایی بین آن ها به وجود می آید و قصه پیش می رود. فیلمنامه اثر شروع و پایان خوبی دارد و نسبت به مقوله کارگردانی در جایگاه بالاتری می ایستد و حتی می توان گفت تمامی ظرافت های آن در اجرا به خوبی درنیامده است. آدم های داستان که تعدادشان کم هم نیست، با منطقی باورپذیر به هم پیوند می خورند و داستان به خوبی چالش های تاثیر یک دزدی را پیش می کشد. داریوش فرهنگ، مسعود کرامتی، امیر آقایی و مهدی پاکدل از جمله بازیگران اصلی سریال هستند.

16- سریال وضعیت سفید

 • کارگردان: حمید نعمت الله
 • نویسنده: حمید نعمت الله و هادی مقدم دوست
 • بازیگران: ابوالفضل پورعرب، علی سلیمانی، لیندا کیانی و یونس غزالی
 • تاریخ پخش: 1390

وضعیت سفید سریال ماندگار حمید نعمت الله در سال 1390 از شبکه سه سیما پخش شد و درباره یکی از مهم ترین برهه های تاریخ معاصر ایران یعنی جنگ تحمیلی است و به طور ویژه به دوران بمباران های تهران که به اواخر جنگ و اواسط دهه شصت برمی گردد، مربوط می شود. در سریال حمید نعمت الله با خانواده ای روبه رو هستیم که استعاره ای کوچک از جامعه بزرگ ایرانی است. خانواده ای پر تضاد که هر عضوش بخشی از روحیه مردم ایران را نمایندگی می کند و نمونه ای از خلق و خوهای متفاوت مردم را به نمایش می گذارد. مردمی که هم طینت و فطرت متفاوتی دارند و هم اهداف و مدل زندگی شان باهم اختلافات فاحشی دارند. درست شبیه به متن جامعه، در این خانواده هم با افرادی سروکار داریم خوب، بد یا خاکستری.

در وضعیت سفید فرمت سریالی و طولانی بودن اثر به او بیش از هر جای دیگری فرصت پرداختن به جزییات را داده. او تمام و کمال به جزییات می پردازد و اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم اصلا وضعیت سفید سریال جزییات است؛ در هر میزانسنی، در هر صحنه ای جزییات متعددی در فورگراند، میانه و پس زمینه تصویر در آن واحد در حال پردازش هستند. جزییاتی که اشیا، حیوانات و کاراکترها را در برمی گیرد. ابوالفضل پورعرب، علی سلیمانی، عباس غزالی و یونس غزالی از مهم ترین بازیگران سریال وضعیت سفید هستند.

15- سریال همسران

 • کارگردان: بیژن بیرنگ
 • نویسنده: بیژن بیرنگ و شادمهر راستین
 • بازیگران: فردوس کاویانی، فرهاد جم، مهرانه مهین ترابی و الهام پاوه نژاد
 • تاریخ پخش: 1373

سریال همسران ساخته بیژن بیرنگ است که فیلم نامه آن را بیرنگ در همکاری با شادمهر راستین نوشته است. داستان مجموعه ی همسران راجع به دو زوج است که در یک آپارتمان با هم همسایه هستند. کمال (فردوس کاویانی) و مهین (مهرانه مهین ترابی) یکی از دو زوج هستند که سن بیشتری دارند. علی (فرهاد جم) و مریم (الهام پاوه نژاد) یک زوج دیگر هستند که از کمال و مهین جوان تر هستند. بعدها معلوم می شود کمال دایی مریم است که مریم از این موضوع خبر نداشته  است. داستان سریال همسران درباره زندگی این دو همسایه است.

شخصیت های سریال های بیژن بیرنگ جزئی نگر بوده و به دنبال آن هستند که به درک بهتری از آدم های زندگی شان برسند. شاید بتوان ارتباط موثر را مهم ترین دغدغه آثار او در تلویزیون دانست و شاهدهایش را در قصه های سریال خانه سبز و پیش تر از آن، همسران دید. آثار بیرنگ حال و هوای متفاوتی داشت؛ حال و هوایی که همچنان با گذشت بیست و چند سال می توان با تماشای دوباره مجموعه همسران درک کرد. این سریال در عین داشتن فضای نسبتا فانتزی و سرگرم کننده اش و از دل قصه های یک زوج میانسال و یک زوج جوان، آموزش هایی برای فهم هر چه بهتر زندگی مشترک ارائه می دهد.

14- سریال میوه ممنوعه

 • کارگردان: حسن فتحی
 • نویسنده: ژرژ ملیس
 • بازیگران: علی نصیریان، هانیه توسلی، امیر جعفری و نیما رئیسی
 • تاریخ پخش: 1386

میوه ممنوعه در سال 1386 روی آنتن شبکه دو سیما رفت. در این سریال حسن فتحی و علیرضا نادری به خوبی توانسته اند اقتباسی از قصه شیخ صنعان داشته باشند و ما شیخ صنعان معاصر را در قامت حاج یونس فتوحی (علی نصیریان ) می بینیم. در میوه ممنوعه، طراحی بازی تازه ای از علی نصیریان می بینیم و قصه اصلی مربوط به اوست. قصه فرعی نیز مربوط به دختر بزرگ خانواده ی فتوحی، سمانه بابازی شبنم فرشادجو است که در کلیت دچار ضعف است چرا که به زندگی او به اندازه ی کافی پرداخته نمی شود و این شخصیت بیشتر نقش آکساسوار صحنه را پیدا می کند. این در حالی است که اتفاقات زندگی دختر کوچک خانواده ی فتوحی غزاله با بازی طناز طباطبایی پرداخت بهتری دارد، اما به علت ضعف در پرداخت آن و ارائه ی چهره ی کاملا مثبت از او و شوهرش (با بازی نیما رئیسی) گاهی آن ها به شخصیت هایی کاریکاتوری شبیه می شوند.

در حالی که این دو نیز می توانند نقاط ضعفی داشته باشند. قصه ی فرعی مربوط به جلال فتوحی نیز با بازی امیر جعفری قابل دفاع است؛ چرا که شخصیت جلال در کنار افرادی چون هوشنگ (با بازی کیانوش گرامی) شناخته می شود اما اگر فیلمنامه نویس قصد حذف سکانس های ماجراهای جلال را داشت، مجبور بود به توضیح واضحات بپردازد. به طور کلی میوه ممنوعه به خاطر داشتن یک خط اصلی داستان جذاب و چند خط فرعی مناسب به اثری ماندگار تبدیل می شود.

13- سریال پدرسالار

 • کارگردان: اکبر خواجویی
 • نویسنده: علی اکبر محلوجیان
 • بازیگران: محمدعلی کشاورز، ناصر هاشمی و کمند امیرسلیمانی
 • تاریخ پخش: 1372

داستان پدرسالار درباره پدر میانسالی به نام اسدالله است. اسدالله خان پدری مهربان، خانواده دوست، دلسوز و در عین حال سختگیر و پرصلابت است. به باور او همه پسرانش پس از ازدواج باید در خانه بسیار بزرگ او زندگی کنند. ماجرای اصلی فیلم از ازدواج آخرین فرزند او ناصر آغاز می شود. ناصر که با دخترعموی خود آذر وصلت کرده به ناچار باید همانند دو برادر بزرگ تر خود در خانه پدری زندگی کند. اما همسرش آذر که شاغل است و استقلال طلب و لجباز، زندگی در خانه پدرشوهر را منطقی نمی داند و شروع یک زندگی کاملاً مستقل و به دور از دخالت های دیگران را طلب می کند.

آذر به شدت پای این خواسته اش می ایستد و تحت هیچ عنوان از موضعش عقب نشینی نمی کند. از طرف دیگر اسدالله خان نیز موافقت با آذر را نوعی شکست و ضعف تعبیر کرده و از سوءاستفاده احتمالی فرزندان دیگرش در آینده نگران است. پدرسالار می کوشد مطابق با شرایط زمانه خود یک نقد اجتماعی را مطرح کند، نقدی که در درجه اول استبداد و در درجه بعدی تفاوت فکری نسل ها را یادآور می شود. از الگوی تضاد درون خانواده ای پدرسالار بعدا در سریال هایی مانند شهرزاد و فاصله ها استفاده شد. محمدعلی کشاورز، ناصر هاشمی و کمند امیرسلیمانی مهم ترین بازیگران سریال هستند.

12- سریال پاییز صحرا

 • کارگردان: اسدالله نیک نژاد
 • نویسنده: اسدالله نیک نژاد
 • بازیگران: شهلا میربختیار، جمیله شیخی و داریوش مودبیان
 • تاریخ پخش: 1365

پاییز صحرا را اسداله نیک نژاد در سال های 1364 ساخته و در سال 1365 از تلویزیون پخش شده است که می توان آن را پیش گام مجموعه های ملودرام خانوادگی در ایران دانست. این سریال داستان یک زوج متعلق به دو طبقه اجتماعی مختلف به نام های صحرا (شهلا میربختیار) و ساسان (داریوش مودبیان) را بازگو می کند که ازدواجشان با دخالت های مادر ساسان (با بازی جمیله شیخی) و عوامل و مسائل دیگر رو به فروپاشی و طلاق می رود. پاییز صحرا یکی از اولین سریال های ایرانی بود که به الگوی بعدا تثبیت شده عروس و مادر شوهر می پرداخت.

نویسنده رقابت میان عروس و مادرشوهر را بهانه می کند تا به مسائل انتقادی خود بپردازد. مسائلی از جمله نقد دیدگاه های طبقاتی نسبت به مقوله ازدواج. آن چه در وهله ی اول در سریال پاییز صحرا اهمیت می یابد مسئله ی عشق و علاقه است که فیلم ساز به واسطه آن می خواهد بگوید که تمام موانع با وجود عشق حل شدنی  است. از حاشیه های ایجاد شده برای این سریال می توان به اعتراض برخی از مراکز و چهره های مذهبی به دلیل پوشش و چهره پردازی بازیگران این سریال اشاره کرد.

11- سریال در پناه تو

 • کارگردان: حمید لبخنده
 • نویسنده: علیرضا طالب زاده
 • بازیگران: لعیا زنگنه، حسن جوهرچی و رامین پرچمی
 • تاریخ پخش: 1374

در پناه تو ساخته حمید لبخنده در سال 1374 روانه آنتن تلویزیون شد و داستان آن مربوط به مریم افشار دانشجوی رشته هنر است که زندگی آرامی همراه با خانواده اش دارد. همه چیز در خانواده مریم آن قدر خوب و به جاست که مریم لازم نمی بیند هیچ کدام از نیازهایش را در بیرون از خانه تأمین کند. اما همه چیز دست به دست هم می دهند تا مریم به خارج از زندگی آرام خود توجه کند و آرزوهای بزرگتری در سر بپروراند. موضوعی با عشق زمینی آن هم جوانانه در حالی از سوی نویسنده سریال یعنی علیرضا طالب زاده طالب زاده مطرح شد که در آن دوران اعتقاد بر این بود که عشق موضوعی خصوصی است و نباید در رسانه ها به آن پرداخته شود. همین دیدگاه سبب شد طرح طالب زاده مدتی خاک بخورد اما آشنایی او با منوچهر شاهسواری که آن زمان تهیه کننده جوانی در تلویزیون بود همه چیز را عوض کرد.

در آن زمان که حساسیت ها روی ساخت یک سریال با چنین محتوایی بالا بود، تیم سازنده برای دورماندن از حاشیه ها مجبور شد 400 صفحه از فیلم نامه را که یکی از شاخه های اصلی داستان سریال است حذف کند. بااین حال، سریال در پناه تو با تمام حذفیاتش که تنها به یک مورد اشاره شد، سریال قابل دفاعی است چرا که ارتباط مناسبی با مسئله برقرار می کند و ازطریق آن پیرنگ را گسترش می دهد.

10- سریال مسافری از هند

 • کارگردان: قاسم جعفری
 • نویسنده: علیرضا کاظمی پور
 • بازیگران: شیلا خداداد، سروش گودرزی و الهام حمیدی
 • تاریخ پخش: 1381

مسافری از هند یکی از موفق ترین و محبوب ترین آثار قاسم جعفری است که بعد از خط قرمز دیگر سریال این کارگردان ساخته شد. مسافری از هند در سال 1381 از شبکه سه سیما برای اولین بار پخش شد و داستان آن درباره جوانی به نام رامین نادری (سروش گودرزی) است که برای تحصیل به هندوستان می رود. او قرار است با دختر دایی خود پروانه (الهام حمیدی) ازدواج کند اما در هند با دختری به نام سیتا (شیلا خداد) آشنا می شود. علاقه رامین به سیتا سبب می شود تا او سیتا را برای ازدواج به ایران بیاورد و همین موضوع سبب مشکلات بزرگی در مسیر فیلم نامه می شود.

مسافری از هند می کوشد با قراردادن شخصیت اصلی اش در یک موقعیت جدید پرده از این حقیقت بردارد که محیط جدید روی افکار و احساسات انسان ها تاثیر می گذارد. موضوعی که باعث خلق درام در سریال می شود. این اتفاق هر چند برای خود شخص قابل توجیه و منطقی است، اما اطرافیان را تحت تاثیر بی چون و چرای خود قرار می دهد. برای همین هم است که تصمیم رامین خانواده او و دایی اش را تحت تاثیر قرار داده و اوضاع را مدام پیچیده تر می کند.

9- سریال تب سرد

 • کارگردان: علیرضا افخمی
 • نویسنده: علیرضا بذرافشان
 • بازیگران: شهاب حسینی، حمید گودرزی و کامبیز دیرباز
 • تاریخ پخش: 1382

تب سرد ساخته علیرضا افخمی در سال 1382 از رسانه ملی پخش شد. شهاب کیانفر، کارخانه اش در شرف ورشکستگی قرار دارد؛ بااین حال تلاش می کند تا با رقابت با پدرخانم متمول اش، هرمز، زندگی پر تجملی را برای همسرش تدارک دیده و با قرض و نزول کردن پول، کارخانه اش را نجات دهد. با وخیم تر شدن اوضاع مالی شهاب، او تصمیم می گیرد تا با طرح یک نقشه و کمک گرفتن از همسر شخصی که پرستاری فرزندش (مانی) را به عهده دارد و به تازگی از زندان آزاد شده است، مشکلاتش را حل کند. آن فرد همراه با یک تبهکار دیگر به نام پیمان، مانی را می دزدند و او را آزار می دهند و از پدرش برای آزادی او پول طلب می کنند. قصه جذاب، ریتم مناسب، شخصیت پردازی های درست و حضور بازیگران جوان اما پرانگیزه، سریال علیرضا افخمی را به اثری تماشایی تبدیل می کند که قادر است نظر مخاطبان گسترده ای را جلب کند.

ریتم تند سریال و سکانس های جذاب جاده ای، از تب سرد یک تریلر موفق ساخته است. قصه سریال در میانه راه و پس از بدعهدی حامد و پیمان به عنوان ربایندگان پسر شهاب، در مسیر تازه ای می افتد و اتفاقات غیرقابل پیش بینی و مهیجی را رقم می زند. تب سرد، قصه زیاده خواهی آدم هاست و ویران کردن شان به دست خود. شهاب با طراحی نقشه دزدیدن فرزندش، آتش بر خرمن زندگی اش می زند؛ حامد با درافتادن دوباره در دام زیاده خواهی های خود، از چاله درآمده و به چاه می افتد و پیمان با طمع زیاده خواهانه اش، از یک خرده خلافکار به جانی ای حرفه ای تبدیل می شود. هر سه ضلع مثلث سریال تب سرد درنهایت به یک خودویرانی ناخواسته می رسند. شهاب حسینی، حمید گودرزی و کامبیز دیرباز از مهم ترین بازیگران این سریال هستند.

8- سریال آرایشگاه زیبا

 • کارگردان: مرضیه برومند
 • نویسنده: احمد بهبانی، مرضیه برومند و رسول نجفیان
 • بازیگران: رضا بابک، حسین کسبیان، پری امیرحمزه و مرتضی احمدی
 • تاریخ پخش: 1370

آرایشگاه زیبا را مرضیه برومند در 13 قسمت و در سال 1370 روانه آنتن تلویزیون کرد. داستان سریال مربوط به آرایشگری به نام اسد خمارلو است که با وجود داشتن سن بالا، هنوز ازدواج نکرده و همین امر منجر به این می شود که هرکدام از دوستانش، شخصی را برای ازدواج، به او معرفی کنند. این قضیه تا جایی پیش می رود که اسد خسته می شود و سعی می کند به زندگی خود سر و سامانی بدهد. در هر قسمت از داستان، پسر به همراه مادر و خواهرش به خواستگاری می رود ولی هیچ یک سودی ندارد تا اینکه با خانمی آشنا می شود. نام سریال برگرفته از نام آرایشگاه اسد خمارلو در خود سریال، آرایشگاه زیبا است.

اسد در مغازه مردی عاقل و کامل است که معمولاً در بحث ها و شوخی های دوستان همیشه حاضر در مغازه، محل داوری و رفع اختلاف قرار می گیرد. او با خوشرویی و اخلاقی پسندیده به عنوان آرایشگری خوشنام در محله شناخته می شود. درواقع تمرکز نویسندگان آرایشگاه زیبا بیشتر در تقابل بیرونی و درونی شخصیت اسد قابل جمع بندی است. اسد با اینکه در برخورد با دیگران انسانی شوخ طبع به نظر می رسد و وجوه اجتماعی ویژه ای از خود نشان می دهد، از لحاظ درونی، فردی تنهاست. رضا بابک، حسین کسبیان، پری امیرحمزه و مرتضی احمدی از بازیگران اصلی سریال آرایشگاه زیبا محسوب می شوند.

7- سریال نرگس

 • کارگردان: سیروس مقدم
 • نویسنده: مسعود بهبانی نیا
 • بازیگران: پوپک گلدره، ستاره اسکندری، حسن پورشیرازی و مهرانه مهین ترابی
 • تاریخ پخش: 1385

سریال نرگس به کارگردانی سیروس مقدم در سال 1385 به عنوان سریال شبانه شبکه سوم سیما از تلویزیون پخش می شد. نقش اصلی این سریال را پوپک گلدره بازی می کرد که در اواسط بازی، بر اثر تصادف با اتومبیل به کما رفته و پس از 8 ماه درگذشت و درنهایت نقش او را ستاره اسکندری ادامه داد. نرگس و نسرین دو خواهرند که پدرشان را از دست داده و با مادرشان زندگی می کنند. زندگی آن ها از یک جایی به بعد دچار بحران می شود و نرگس به عنوان خواهر عاقل تر مسئول رتق و فتخ این امور می شود.

واقعگرایی که در ابتدای سریال وجود دارد، آن قدر همه گیر است که مخاطب گسترده ای را پای تلویزیون می کشاند اما این فراگیری، مانع از آن نیست که نقاط ضعف سریال را از یاد ببریم. نام سریال نرگس است اما او از یک نقطه ی خاصی به بعد دیگر نقش اصلی را بر عهده ندارد. یعنی در قسمت مهمی از داستان. اگر نویسنده قرار است از زاویه نرگس داستان خود را روایت کند باید دلیلی قانع کننده برای آن بیاورد که به این موضوع در فیلم توجهی نمی شود. البته نرگس، تا نیمه های داستان، شخصیت محوری سریال است، مخالفت می کند، طغیان می کند و با آرامش اش، ثبات می بخشد اما بعد از فوت پوپک گلدره و تغییر بازیگر گویی شخصیت نرگس در خود فیلم هم تغییر می کند نرگس به یک شخصیت خنثی و یک بیننده ساده وقایع تبدیل می شود که ازدواج می کند و زندگی معمولی خود را ادامه می دهد و این در حالی است که دیگر تحکم و نفوذ اولیه خود را ندارد.

سریال های نمایش خانگی ایرانی

6- سریال شهرزاد

 • کارگردان: حسن فتحی
 • نویسنده: حسن فتحی و نغمه ثمینی
 • بازیگران: علی نصیریان، شهاب حسینی، ترانه علیدوستی، مصطفی زمانی و مهدی سلطانی
 • تاریخ پخش: 1394

سریال شهرزاد ساخته حسن فتحی در سه فصل و از شبکه نمایش خانگی پخش شد و از سال 1394 تا 1397 ادامه داشت. شهرزاد با بازی ترانه علیدوستی دانشجوی پزشکی است و فرهاد با بازی مصطفی زمانی دانشجوی ادبیات و روزنامه نگار است. شهرزاد و فرهاد عاشق یکدیگر هستند و می خواهند با هم ازدواج کنند. داستان در سال 1332 و در زمان زمامداری دکتر مصدق اتفاق می افتد. پدران این دو از افراد گوش به فرمان شخصی به نام بزرگ آقا با بازی علی نصیریان هستند. تحولات 28 مرداد، فرهاد را که روزنامه نگار و از طرفداران پر و پا قرص مصدق است، به دلیل اتهام به قتل و توطئه علیه سلطنت به پای چوبه دار می کشد، اما بزرگ آقا او را نجات می دهد و برای جبران این لطف از شهرزاد می خواهد که با دلیل نازا بودن دخترش شیرین (پریناز ایزدیار) با دامادش قباد (شهاب حسینی) ازدواج کند.

شخصیت های سریال شهرزاد مانند هر اثر هنری دیگری از منظر دگرگونی در خلال قصه قابل ارزیابی اند. برخی از آن ها در تمام طول قصه بر یک اصول و چارچوب فکری و رفتاری استوارند و برخی از ابتدا تا انتهای فیلم،  دچار تحولات فکری و رفتاری می شوند. شخصیت های ایستا در تحلیل سریال شهرزاد چندان کمکی به ما نمی کنند و نقش چندانی در پیشبرد قصه ندارند. اما شخصیت های پویا به کشش قصه و پایبندی مخاطب کمک می کنند و کشمکش و درام از افت و خیز این شخصیت ها جان می گیرد. شخصیت فرهاد دماوندی، شهرزاد سعادت، قباد دیوان سالار، هوشنگ و  هاشم دماوندی از این دست شخصیت ها هستند.

5- سریال قورباغه

 • کارگردان: هومن سیدی
 • نویسنده: هومن سیدی
 • بازیگران: نوید محمدزاده، صابر ابر و سحر دولتشاهی
 • تاریخ پخش: 1399

سریال قورباغه به کارگردانی هومن سیدی اثری است در ژانر جنایی معمایی که تم مرکزی  فیلم نامه اش نیم نگاهی به فیلم های فانتزی و ماورایی دارد. در روز چهارشنبه سوری سه دوست به نام های رامین، فرید و جواد بعد از ربودن اسلحه یک مأمور زخمی، دست به سرقت از نوری، همکلاسی دوران کودکی رامین که به فردی پولدار و مرموز تبدیل شده است می زنند که این اتفاق مسیر زندگی آن سه جوان را دچار تحول می کند.

فیلم نامه قورباغه با وجود ضعف های بزرگ و کوچکی که دارد اما در پایان موفق می شود از پس آن فضای سورئال بربیاید. بااین حال سیدی در مقام کارگردان عملکرد بسیار بهتری از خود نشان می دهد. البته این عملکرد هم دو بخش دارد. گاهی سیدی سعی می کند نماهای زیبای بدون کارکرد نشان مخاطب دهد؛ نماهایی که برای فریب لایه ای از مخاطبان طراحی شده اند؛ کسانی که فکر می کنند اگر یک نما به خودی خود زیبا به نظر برسد (یک قاب عکاسانه جذاب) پس لزوما حاکی از ارزش سینمایی آن است. اما با گذر از این نماهای فریبکار، بخش دیگری از فیلم برداری، به طور کلی دکوپاژ و میزانسن در خدمت اثر، پیشبرد قصه و شناساندن موقعیت به مخاطب است. سیدی در این بخش عملکرد موفق تری دارد. نوید محمدزاده، صابر ابر و سحر دولتشاهی بازیگران اصلی سریال قورباغه هستند.

4- سریال زخم کاری

 • کارگردان: محمدحسین مهدویان
 • نویسنده: محمدحسین مهدویان
 • بازیگران: جواد عزتی، رعنا آزادی ور، سعید چنگیزیان و هانیه توسلی
 • تاریخ پخش: 1400

زخم کاری ساخته محمدحسین مهدویان را می توان بدعتی جدید در نمایش خانگی محسوب کرد چرا که اولین سریال نمایش خانگی است که فیلم نامه آن از یک رمان اقتباس شده است. جز این، تسلط مهدویان روی میزانسن، قواعد ژانر و انتخاب ریتم مناسب و همچنین حضور جواد عزتی به عنوان نقش اصلی سریال در جذب مخاطب تاثیر بالایی داشت. مهدویان برای اینکه قشر وسیع تری از مخاطبان را با خود همراه کند به ملودرام  و ماجراهای عشقی نیز بی توجه نیست و درون پیرنگ اصلی خود، چند پیرنگ فرعی با محوریت چنین موضوعاتی تعبیه می کند.

داستان زخم کاری درباره فردی به نام مالک مالکی است که علیه سیستم بالادستی خود طغیان می کند و تصمیم می گیرد اموال عمویش را در یک مناقضه بالا بکشد، این عمل او در ادامه عواقب مختلفی را برای زندگی اش به همراه دارد. بااین حال سریال را می توان به سه قسمت تقسیم کرد؛ شروعی خوب و قابل قبول تا جایی که بهترین اپیزود سریال در قسمت هفتم رقم می خورد، میانه ای پر افت و خیز که دو قسمت نسبتا خوب دارد و درنهایت پایانی آشفته و الصاق شده به اثر که به طور کامل از فضای اصلی سریال دور است. جواد عزتی، رعنا آزادی ور، سعید چنگیزیان و هانیه توسلی ترکیب بازیگران اصلی زخم کاری را تشکیل می دهند.

3- سریال هم گناه

 • کارگردان: مصطفی کیایی
 • نویسنده: محسن کیایی
 • بازیگران: پرویز پرستویی، هدیه تهرانی، مهدی پاکدل، محسن کیایی و رویا تیموریان
 • تاریخ پخش: 1399

هم گناه اولین ساخته مصطفی کیایی در مدیوم نمایش خانگی است. سریالی که پس از تجربه او در مقام کارگردانی چند فیلم سینمایی روانه شبکه نمایش خانگی شد. داستان سریال راجع به خانواده ای قدیمی در تهران به نام صبوری است که سال ها است در کار پرورش گل های تزئینی و گل های مختلف هستند. خانواده صبوری متشکل از سه برادر و یک خواهر است، خانواده ای که همگی در این شرکت کار می کنند و شغل موروثی خانواده خود را دنبال می کنند. در این بین فقط پسر دوم، فریبرز است که در حال حاضر 58 سال سن دارد و افسر اداره آگاهی است و داستان زندگی خود را بی تأثیر از خانواده خود رقم زده  است. فریبرز در جوانی تصمیم می گیرد که پلیس شود و برای گذراندن دوره آموزشی به شهرستانی می رود و دستش به گناهی آلوده است که خودش هم به دنبال حل این معما و کشف گناهش است.

رکوردشکنی های متعدد مجموعه در میزان تماشای آنلاین آن در پلتفرم های فیلیمو و نماوا، این مجموعه را درکنار دو مجموعه ی قدیمی تر قهوه تلخ و شهرزاد، به یکی از پرمخاطب ترین مجموعه های نمایش خانگی تبدیل کرده است. با درنظرگرفتن کلیت منسجم تر سریال و روایت بهینه تر هم گناه نسبت به آثار موفق نمایش خانگی که می توانستند در تعداد قسمت کم تری، داستان شان را بسط و گسترش دهند، هم گناه یکی از موفق ترین آثار نمایش خانگی است. مسعود رایگان، پرویز پرستویی، هدیه تهرانی، مهدی پاکدل، محسن کیایی و رویا تیموریان بخشی از بازیگران سریال هم گناه را تشکیل می دهند.

2- سریال قهوه تلخ

 • کارگردان: مهران مدیری
 • نویسنده: خشایار الوند و امیرمهدی ژوله
 • بازیگران: مهران مدیری، سیامک انصاری، محمدرضا هدایتی و الیکا عبدالرزاقی
 • تاریخ پخش: 1389

قهوه تلخ ساخته مهران مدیری و یکی از اولین سریال های نمایش خانگی است و می توان در آن سبک تکامل یافته مهران مدیری و نویسندگان اش را یافت. فیلمنامه نویسان قهوه ی تلخ به سبک پیمان قاسم خانی در نگارش این سریال از شیوه ی او یعنی وام گیری سوژه ی اصلی از اثری دیگر (بدون ذکر نام اثر) استفاده کرده اند. شروع قهوه ی تلخ و رمان ماشاء الله خان در بارگاه هارون الرشید تقریبا یکسان است. در آن رمان، یک کارمند بانک که به تاریخ و به خصوص دوره ی حکومت هارون الرشید علاقه دارد با کمک یک مرتاض رمال به آن زمان سفر می کند و در بدو ورود دستگیر و محکوم به قطع سر با تیغ جلاد می شود. در قهوه ی تلخ یک استاد تاریخ که در مورد وقایع فاصله ی زمانی بین سقوط سلسله ی زندیه و به قدرت رسیدن آغامحمدخان قاجار تحقیق می کند پس از آشنایی با یک فالگیر و نوشیدن یک فنجان قهوه، در زمان سفر می کند و در بدو ورود، دستگیر و محکوم به قطع سر با تیغ جلاد می شود.

در کمدی های سفر در زمان که نمونه ی کلاسیکش یک یانکی در بارگاه آرتورشاه نوشته مارک تواین است جنبه ی کمیک و جذاب داستان براساس تضاد فرد سفرکرده در زمان – چه از لحاظ گفتاری و چه رفتاری- با افراد دوران قدیم است. به بیان دیگر این تضاد و تناقض است که لحظات کمدی کار را شکل می دهد. تأثیر پذیری شدید نویسندگان سریال از شب های برره محسوس است با این تفاوت که در شب های برره با دیستوپیا (خراب آباد)ی معاصر شخصیت اصلی سروکار داریم اما در قهوه ی تلخ، داستان در دیستوپیایی می گذرد که از لحاظ زمانی دویست سال با جامعه ی شخصیت اصلی فاصله دارد. مهران مدیری، سیامک انصاری، محمدرضا هدایتی و الیکا عبدالرزاقی بازیگران اصلی سریال قهوه تلخ را تشکیل می دهند.

1- سریال می خواهم زنده بمانم

 • کارگردان: شهرام شاه حسینی
 • نویسنده: پویا سعیدی و پویا کاکاوند
 • بازیگران: حامد بهداد، سحر دولتشاهی، علی شادمان و آزاده صمدی
 • تاریخ پخش: 1399

می خواهم زنده بمانم نخستین تجربه سریال سازی شهرام شاه حسینی در نمایش خانگی بعد از ساخت چند اثر تلویزیونی و چند فیلم سینمایی است. سریال مولفه های جذب مخاطب را داراست. قصه ای پرکشش در همراهی با شخصیت هایی که همذات پنداری ایجاد می کنند و بازیگرهای توانایی که به خوبی از پس ایفای نقش ها برآمده اند. جذب مخاطب دلایل پیچیده و در عین حال ساده ای دارد. ذهن انسان به تفسیر طبیعی و ساده مفاهیم گرایش دارد و استفاده از شعور عام و زمینه مشترک اجتماعی همیشه از مهم ترین مولفه های جذب مخاطب بوده اند. اتفاقی که بنیانی پدیدارشناختی دارد. یعنی فرآیندی که شامل به خاطر آوردن، درک کردن، فهمیدن و ارزیابی کردن ظاهر و عمق موضوع است. این اتفاق به خوبی در می خواهم زنده بمانم رعایت شده است.

مخاطب میانسال شرایط اجتماعی دهه شصت را به خوبی به خاطر می آورد و همزمان به آن حس نوستالژیک دارد. از طرفی واکنش های شخصیت ها در آن بستر زمانی را درک می کند. حالات و روحیات شخصیت ها را می فهمد و در ادامه به راحتی به ارزیابی لازم برای درک و همذات پنداری با قصه و شخصیت ها می رسد. در این مسیر عواملی مثل کارگردانی خوب، بازی های خوب و موسیقی دلنشین سریال نیز به مخاطب برای طی کردن این مسیر کمک می کنند. حامد بهداد، سحر دولتشاهی، علی شادمان و آزاده صمدی تیم اصلی بازیگری می خواهم زنده بمانم را تشکیل می دهند.