تنظیم غدد چربی پوست سر

 

اگر با موهای چرب سروکله می زنید، اقداماتی وجود دارد که می توانید برای کمک به کاهش چربی موی سر اضافی انجام دهید. مراقبت از موهای چرب شامل انتخاب محصولات مناسب و استفاده صحیح از آن ها و همچنین مراقبت از پوست سر است.چربی، بیش از حد معمول در پوست سر چربی تولید می کنند. در پوست سر، غدد سباسه یا چربی، روغن طبیعی به نام سبوم را تولید می کنند.

پوست | چربی پوست

اگر عملکرد این غدد دچار اختلال شود و تولید این روغن افزایش یابد، منجر به موی چرب می شود. وراثت، میزان هورمون ها، استفاده از محصولات نامناسب و شستن زیاد موها از علل اصلی چربی زیاد موها هستند.بهترین کرم شب سفید کننده که میتوان به راحتی برای هر نوع تایپ پوستی استفاده کرد را با کمک مشاورین پوست خریداری کنید.

یکی از عواقب رایج چرب شدن پوست سر، چرب شدن موها و در نتیجه افزایش میزان ریزش مو است. در این موارد زیاد شدن مقدار روغن و چربی بر روی پوست باعث می شود که آلودگی ها در میان موها گیر کنند و در نتیجه بسته شوند

علت چرب شدن موی سر

علت چرب شدن موی سر، خود مو نیست. موهای شما نمی توانند چربی بسازند. در واقع این چربی که سبوم نام دارد، از غدد چربی روی پوست سر شما تولید می شود. پوست شما پوشیده از منافذ ریزی است که  نیز نامیده می شوند. فولیکول ها ریشه مو را در داخل این منافذ احاطه کرده است.

بیشتر این فولیکول های مو حاوی غددی هستند، که سبوم تولید می کنند. البته که این غدد چربی پوست و مو را سالم و مرطوب نگه می دارند. به علاوه این غدد از عفونت پوست سر پیشگیری می کنند. اما گاهی اوقات، این غدد چربی بیش از حد تولید کرده و باعث چرب شدن پوست و مو می شوند. تولید بیش از اندازه چربی توسط فولیکول های مو خود می تواند علت های مختلفی داشته باشد:

تغییر هورمون ها

غدد چربی شما توسط هورمون ها کنترل می شوند. پس زمانی که این هورمون ها تغییر کنند، غدد شما ممکن است چربی بیشتری تولید کنند. این امر به ویژه برای افرادی که در دوران بلوغ هستند یا برای افرادی که از داروهای هورمونی مانند داروی کنترل بارداری استفاده می کنند، بسیار اتفاق می افتد.

در واقع آندروژن ها گروهی از هورمون های جنسی هستند که تولید سبوم بدن را فعال می کنند. به همین دلیل، سبوم اضافی معمولاً در دوران بلوغ و تخمک گذاری که همزمان با فعالیت بالای آندروژن است، تولید می شود.

داروهای خاص

بعضی از داروها غدد تولیدکننده چربی پوست سر را بیش از حد تحریک می کنند. برای مثال داروهای ضد بارداری خوراکی غنی از پروژستین های آندروژنی هستند، که گیرنده های آندروژن را در بدن شما تحریک کرده و تولید چربی را افزایش می دهد.

شستشوی بیش از حد

هیچ چیزی مانند پوست سر آغشته به چربی باعث نمی شود که بخواهید بیش از یک بار در روز دوش بگیرید. متأسفانه، انجام این کار می تواند دلیلی باشد که پوست سر شما بیش از حد واکنش نشان داده و بیش از حد معمول سبوم تولید کند. همانطور که تمیز کردن بیش از حد پوست باعث تشدید خشکی می شود، شستن بیش از حد موها باعث از بین رفتن چربی طبیعی پوست سر و ساقه مو می شود. این شرایط غدد چربی را در حالت جنون قرار داده و برای جبران خشکی، چربی بیشتری تولید می کند.

ژنتیک

بعضی از آدم ها با غده هایی به دنیا می آیند، که چربی بیش از اندازه تولید می کنند. در عوض بعضی از افراد با غده هایی به دنیا می آیند که چربی خیلی کمی تولید کرده و به این ترتیب پوست و موی خشکی دارند. 

خرید کرم پودر برای زیبا به نظر رسیدن صورت یک انتخاب اصلی است ،کرم پودرلاکچری کویین میتواند انتخاب درست برای زیبایی پوست و صورت شما باشد.

شرایط آب و هوایی

آب و هوا می تواند ظاهر موها و احساسی که نسبت به آن دارید را تحت تاثیر قرار دهد. در محیط های مرطوب، رطوبت کمتری از پوست شما تبخیر می شود. همین موضوع می تواند منجر به احساس سنگینی و چربی موهای شما شود.

بیماری های خاص

بیماری های مزمن خاص نیز ممکن است باعث افزایش تولید سبوم پوست سر شوند. برای مثال سندرم تخمدان پلی کیستیک یک اختلال هورمونی شایع است که بر سیستم تولید مثل زنان تأثیر می گذارد. افراد مبتلا به تخمدان پلی کیستیک اغلب از پوست سر چرب و ریزش مو رنج می برند.

سطح بالای استرس

کورتیزول یا همان هورمون استرس که در رگ های شما جاری می شود، موها و پوست سر چرب می شوند. تحقیقات نشان می دهد که استرس روانی بدن شما را وادار می کند تا هورمون پرولاکتین ترشح کند. این ترشحات به غدد چربی سیگنال می دهد، تا چربی تولید کند. شرایطی مانند سن بلوغ، استرس و شرایط بحرانی می تواند بر سطح هورمون های شما اثر گذاشته و این شرایط را ایجاد کند.

رژیم غذایی ناسالم

یک رژیم غذایی ناسالم می تواند دلیل اصلی چربی پوست سر باشد. زیاده روی در مصرف گوشت، محصولات لبنی، نوشابه ها و الکل باعث افزایش تولید سبوم می شود.

آیا موی چرب اختلال محسوب می شود؟ 

موی چرب به خودی خود یک اختلال نیست. افرادی که پوست سرشان چرب است می توانند موهای سالم و یا حتی موهای خشک و شکننده داشته باشند. موهای شما برای سالم بودن به چربی نیاز دارند، اما چربی بیش از حد می تواند منجر به تجمع روی مو و پوست سر شود. پوست چرب همچنین ممکن است در ایجاد بیماری هایی مانند درماتیت سبورئیک نقش داشته باشد. درماتیت سبورئیک عارضه ای است که در آن پوست شما ملتهب و تحریک پذیر می شود. شوره سر نیز نوعی درماتیت سبورئیک است. به علاوه پوست سر چرب می تواند باعث شوره سر شود. این نوع شوره سر ناشی از مخمری مانند قارچ مالاسزیا شود. این قارچ از چربی روی پوست سر شما تغذیه می کند.

آیا درمان قطعی برای موی چرب وجود دارد؟

اگر مشکل ژنتیکی باشد، کار شما سخت خواهد شد. با این وجود چربی موی سر مسئله ای است که به راحتی با استفاده از تغییر بعضی از عادت ها کنترل می شود. سرم صورت لاکچری کوین از جمله محصولات مراقبتی در بین اقشار مختلف جامعه و علی الخصوص خانم ها به حساب می آید،به دلیل اینکه دارای اثر دهی عالی  برای جوانسازی پوست می باشد.

بهترین روش شستشوی موی چرب کدام است؟

شستشوی موی چرب می تواند راهی برای کنترل چربی پوست سر و موها باشد. البته شرط آن این است که  را بدانید. دانستن نکته های زیر در این زمینه کمکتان می کند:

  • شامپوی مناسب موی خود را پیدا کنید. روی یک شامپو با کیفیت خوب که برای موهای چرب ساخته شده است سرمایه گذاری کنید، تا به کاهش چربی روی پوست سر و تار موهای شما کمک کند. رپ رپ می تواند بهترین انتخاب باشد.
  • موهای خود را به خوبی آبکشی کنید تا از باقی ماندن کف شامپو در آن جلوگیری کنید. باقیمانده شامپو روی سر شما می تواند پوست سر را بیشتر تحریک کرده و کثیفی و چربی بیشتری را جذب کند.
  • یک شامپوی خشک خوب هم در نظر داشته باشید. شامپوهای خشک چربی را بدون نیاز به شستن موهایتان جذب می کنند. شامپو خشک راه خوبی برای جلوگیری از چرب به نظر رسیدن موهای شما بین دو بار دوش گرفتن، بعد از ورزش و در هوای مرطوب است. از آنجایی که شامپوی خشک می تواند باعث تحریک پوست سر شود، از آن برای چند روز متوالی استفاده نکنید و هر دو روز یک بار موهایتان را زیر دوش شامپو بزنید.
  • بعد از شستشوی موها در حمام از یک نرم کننده ملایم برای ساقه موهای خود استفاده کنید.
  • اگر از ماسک نرم کننده روی موهای خود استفاده می کنید، آن را کاملا آبکشی کنید.