کراتین مو در خانه با مواد کراتین

آسان ترین روش کراتینه مو در خانه!

امروزه به دلیل کمبود وقت برای مراجعه به سالن های تخصصی زیبایی جهت کراتین کردن مو و مهم تر از آن، شرایط اقتصادی سخت جامعه، خیلی از افراد ترجیح می دهند عمل صاف کردن موهای خود را در منزل و با هزینه ی کمتر انجام بدهند. در این مقاله قصد داریم مراحل کراتینه مو در خانه را به ترتیب در اختیار شما عزیزان بگذاریم.

کراتین مو

مواد لازم برای کراتینه مو در خانه:

  • کاسه رنگ
  • فرچه رنگ نرم
  • سشوار قدرتمند مناسب
  • اتوموی سرامیکی
  • شانه آرایشگری نازک و برس گرد
  • شامپو قبل کراتین (شامپو قلیایی)
  • خرید کراتین مو
  • ماسک مو بدون سولفات
  • شامپو بدون سولفات (برای شستشو در روزهای آینده)
  • ماسک صورت (در شرایط حساسیت به بو)

نحوه کراتینه مو

معمولا کراتینه کردن موها با 3 ماده انجام می گیرد. هنگام خرید، فروشنده معمولا هر سه ماده را به شما تحویل می دهد. البته در بعضی از انواع کراتین مانند هیدروتین مکس پرایم، شامپوی قبل و بعد وجود ندارد. بنابراین تنها ماده کراتین به شما تحویل داده می شود. در توضیحات محصول این موضوع قید می گردد.

به طور کلی این سه ماده شامل موارد زیر است:

1-شامپوی قبل از کراتین که ماده ای قلیایی است پس فولیکول های مو را باز می کند.

2- مواد اصلی کراتین

3- شامپوی بعد از کراتین که ماده ای اسیدی است و به بسته شدن کوتیکول های موها کمک می کند. این شامپو را باید 3 تا 5 روز پس از کراتینه مو در حمام به موهایتان بزنید.

مراحل کراتینه مو در خانهمراحل کراتینه مو در خانه:

شستشوی مو:

ابتدا موهایتان را با شامپوی قبل از کراتین به خوبی بشویید و سپس آبکشی نمایید.

خشک کردن مو:

موها را کاملا خشک نکنید. ترجیحا تا 20 درصد رطوبت در موها باقی بماند.

تقسیم بندی مو:

موها را به دسته های کوچکتر تقسیم بندی کنید.

آغشتن مواد به مو:

کراتین را داخل کاسه رنگ بریزید. از یک فرچه نرم و نازک و با کیفیت برای اضافه کردن کراتین به مو استفاده کنید. سپس موها را لایه لایه به مواد کراتین آغشته کنید. مواد باید تقریبا از یک بند انگشت مانده به ریشه با موها آغشته بشود.

لایه های انتخابی مو باید خیلی نازک باشند. در توصیه های کراتینه مو در خانه این مسئله بسیار مهم است که هرگزمواد کراتین را به ریشه و پوست سر نزنید.

 زمان دادن به کراتین روی مو:

در این مرحله باید حدود 20 دقیقه صبر کنید تا مواد کراتین فرایند خود را بر روی ساقه موهایتان انجام دهد.

اتوکشی مو:

این مرحله بسیار مهم است چراکه رابطه مستقیم با نتیجه عمل کراتینه شما خواهد داشت.

موها را همانطور لایه به لایه در دستتان بگیرید. سپس کاملا با یک اتوی سرامیکی خوب و با حرارت 200 الی 210 درجه به دقت و با حوصله موها را اتوکشی نمایید. هربار که اتوکشی را انجام می دهید. بخاری از موها بلند می شود که این اتفاق طبیعی است.

بنا به تجربه بسیاری از متخصصین کراتین، اتوکشی هر لایه از موها را تا جایی ادامه بدهید که دیگر بخاری از موها بلند نشود.

اجتناب از حمام کردن به مدت سه روز:

برای بسیاری از خانم ها شاید این مرحله خوشایند نباشد. شما نباید به مدت سه روز حمام کنید. این دوره به سه روز قرنطینه معروف است. در ضمن موها را نبندید.

اگر می توانید بیرون نروید تا مجبور نشوید روسری یا شال روی موهایتان بگذارید و  اجازه دهید موها کاملا آزاد باشند. این مرحله کراتینه کردن مو در خانه بسیار حائز اهمیت است.

در این سه روز گاها موها را با حرارت ملایم اتوکشی نمایید. ضمنا هیچ ماده اضافی همچون سرم ، تافت و … به موها نزنید.

استفاده از شامپوی پس از کراتین :

بعد از 3 روز موها را با شامپوی بعد از کراتین شستشو بدهید. در این روش آموزش کراتینه مو در نظر داشته باشید که در روزهای آینده اگر از شامپوی بعد از کراتین هنوز هم باقی بود، می توانید هر بار در حمام استفاده نمایید.

نکات مهم

    تا 15 روز حداقل، نباید برای خرید رنگ مو ارزان قیمت اقدام کنید. نباید حداقل تا 15 روز موها را رنگ یا دکلره ننمایید.

    حتما از ماسک های کراتینه داخل حمام و شامپوی مخصوص موی کراتین شده استفاده کنید. این کار به ثبات زیاد کراتین بر روی موها کمک خواهد نمود.

کراتینه کردن مو در منزل با مواد طبیعی

کراتینه کردن مو در منزل با استفاده از مواد طبیعی و گیاهی به طبع خطرات صاف کردن موها با مواد شیمیایی را نخواهد داشت. کافیست سری به کابینت و یخچال آشپزخانه منزلتان بزنید و مواد لازم را تهیه کنید. کراتینه کردن مو حتی با محصولات qod اگرچه فولیکول های آسیب دیده مو را ترمیم می کند و موجب نرم و صاف شدن موها می شوند، اما باید بدانید که خیلی از محصولات صاف کننده مو حاوی فرمالدهید هستند که عوارض فراوانی را برای سلامتی دارد. بنابراین روش کراتینه کردن مو توصیه نمی شود و خیلی از کشورها این درمان ها را ممنوع کرده اند .

اگر می خواهید از عوارض کراتینه مو در امان بمانید بهتر است خودتان در منزل با مواد طبیعی و یک هزینه اندک موهای خود را صاف و لخت کنید تا سلامت و استحکام انها نیز حفظ شود.در این بخش از دنیای مد نمناک روش های ساده برای کراتینه کردن موها در خانه را برایتان آورده ایم.

روش کراتینه کردن مو در منزل با مواد طبیعی

ماسک روغن نارگیل و تخم مرغ

یک قاشق غذاخوری پر مایونز یا نصف استکان شیر پرچرب، یک عدد موز، دو قاشق غذاخوری عسل، یک عدد زرده ی تخم مرغ و یک قاشق روغن نارگیل را با یکدیگر مخلوط کنید برای مخلوط کردن بهتر است مواد را توی مخلوط کن بریزید تا مواد کاملا با یکدیگر ترکیب شود و یک مخلوط نرم تهیه شود . این مخلوط را قبل از حمام کردن روی موهای خود بگذارید و 20 دقیقه صبر کنید و سپس موهایتان را با شامپو بشویید . برای صاف شدن مو لازم است از این ترکیب دو الی سه بار در هفته استفاده کنید.

ماسک تخم مرغ، عسل و روغن زیتون

2 قاشق غذاخوری عسل ، 3 قاشق غذاخوری روغن زیتون را با یکدیگر ترکیب کنید و قبل از حمام به موهایتان بمالید و بعد از گذشت 15 دقیقه ، مو های خود را آبکشی کنید. شما می توانید به این ترکیب یک قاشق غذاخوری آبلیمو و یا 2 قاشق غذاخوری از پودر دارچین اضافه کنید تا اثر بخشی آن بهتر شود .

5 قاشق غذاخوری روغن زیتون و 2 عدد تخم مرغ را با یکدیگر به خوبی مخلوط کنید. سپس همه ماسک مو را به مو های خود بزنید و 15 دقیقه صبر کنید و بعد مو های خود را بشویید.

ماسک تخم مرغ و ماست

1 عدد تخم مرغ ، 4/1 لیوان ماست، 4/1لیوان سس مایونز را آنقدر با هم بزنید تا مخلوطی یک دست به دست آید و کف کند. سپس این ماسک را به موهای خود بمالید و پوست سر را مالش دهید و با یک پلاستیک بپوشانید و یک ساعت صبر کنید . بعد از گذشت یک ساعت موهای خود را با یک شامپوی ملایم با آب سرد بشویید. برای کراتینه طبیعی مو حداقل هفته ای یکبار از این ماسک استفاده کنید.

ماسک موز و تخم مرغ

موز له شده ، تخم مرغ ،2قاشق غذا خوری شیر ، 2 قاشق غذاخوری عسل و 1 و نیم قاشق روغن زیتون را با یک همزن دستی مخلوط کنید تا یکدست شود به طوری که تکه های موز در آن دیده نشود.سپس ماسک را روی مو و پوست سر خود به مدت یک ساعت قرار دهید. سپس موهای خود را با یک شامپوی ملایم بشویید. برای نرم شدن موهای خود این ماسک را یکبار در هفته استفاده کنید.

ماسک روغن نارگیل ، زیتون و نشاسته ذرت

چهار قاشق چایخوری آب لیمو، یک فنجان روغن نارگیل، دو قاشق چایخوری روغن زیتون، سه قاشق چایخوری نشاسته ذرت را درون ظرفی بریزید و بر روی دمای ملایم با هم ترکیب کنید تا حالت خمیری به دست آید. سپس آن را بر روی موی خود بمالید و با پلاستیک به مدت یک الی دو ساعت بپوشانید.