آشنایی با Network Location در مک او اس برای تغییر سریع در تنظیمات شبکه

با گشت وگذار در اینترنت احتمالا نام سرور را بارها شنیده اید. اما سرور چیست، از چه اجزایی تشکیل شده و انواع آن کدام است؟ در این مقاله به این سوالات و پاسخی برای آنها می پردازیم.

سرور چیست؟

سرور (Server) به طور ساده به معنی سرویس دهنده است اما در دنیای امروز مفهومی فراتر دارد. سرور یک نرم افزار کامپیوتری یا یک سخت افزار یا ترکیبی از آنها است که خدماتی را به نرم افزارهای کامپیوتری دیگر و کاربران آنها ارائه می کند. به کامپیوترها و کاربرانی که خدمات را دریافت می کنند «کلاینت» (Client) یا گاه «مشتری» گفته می شود.

در مدل «کلاینت/سرور»، یک برنامه سرویس دهنده در انتظار درخواست ها از سوی برنامه کلاینت می ماند و سپس زمانی که درخواست را دریافت کند، پاسخ مناسب را به کلاینت ارائه می نماید. به عنوان مثال، کلاینت از یک فایل سرور، درخواست یک فایل را می کند و سرور آن فایل را یافته و به کلاینت ارسال می نماید. البته در پشت این فرایند، مجموعه ای بزرگ و پیچیده از سخت افزارها و نرم افزارها و گاه تجهیزات شبکه وجود دارد که در کنار هم امکان خدمت رسانی به کلاینت و کاربر را فراهم می کنند.

همچنین، باید اشاره کنیم که برنامه کلاینت ممکن است در همان کامپیوتر یا در کامپیوتر دیگر باشد؛ به این معنی که در بسیاری از مواقع، سرور و کلاینت، نرم افزارهایی روی یک کامپیوتر هستند اما گاه در کامپیوترهای مختلف قرار گرفته اند.

انواع سرور از نظر نحوه پیاده سازی

انواع سرورها می توانند به دو روش فیزیکی یا مجازی پیاده سازی شوند که تفاوت هایی با هم دارند.

سرور فیزیکی چیست؟

سرور فیزیکی یک کامپیوتر قدرتمند شامل سخت افزارهای پردازنده، رم، کنترلرها و فضای ذخیره سازی است که برای اجرای سیستم عامل و اپلیکیشن های سرور به کار می رود. روی این سرورها تنها یک سیستم عامل نصب می شود. در گذشته برای سال ها، استفاده از سرورهای فیزیکی تنها گزینه محسوب می شد. در آن دوران فضای دیتاسنترها با سرورهای فیزیکی پر شده بود و هر یک از آنها مشغول ارائه خدمات محدودی بودند. به این ترتیب مدیریت شان ساده تر بود اما از سوی دیگر بسیاری از منابع به هدر می رفت تا این که سرورهای مجازی از راه رسیدند.

سرور مجازی چیست؟

سرور مجازی (VPS یا Virtual Private Server) بر نوعی شبیه سازی از یک سرور فیزیکی مبتنی است که به صورت مجازی روی سخت افزار یک سرور فیزیکی پیاده سازی می شود. سرور مجازی هم می تواند مشابه فیزیکی، شامل سیستم عامل و اپلیکیشن ها باشد. روی هر سرور فیزیکی امکان پیاده سازی چندین VPS وجود دارد. هر یک از این سرورهای مجازی می توانند مشابه با یک سیستم مستقل عمل کرده و خدمات مختلفی را به کلاینت ها ارائه کنند.

فرایند ایجاد ماشین مجازی (یا همان سرور مجازی) شامل نصب یک نرم افزار سبک به نام هایپروایزر روی سرور فیزیکی است. هایپروایزر موجب می شود سرور فیزیکی به عنوان میزبانی برای مجازی سازی عمل نمایند. فرایند مجازی سازی موجب می شود منابع سخت افزاری فیزیکی (از جمله پردازنده، رم، فضای ذخیره سازی و پهنای باند شبکه) برای یک یا تعداد بیشتری ماشین مجازی در دسترس قرار بگیرند.

نرم افزار مجازی سازی همچنین یک کنسول ادمین را در اختیار کاربر قرار می دهد که به کمک آن می توان به هر ماشین مجازی، میزان مشخصی از سخت افزار را تخصیص داد. به عنوان مثال اگر یک سرور دو پردازنده با 4 هسته پردازشی داشته باشد، به سادگی می توان هسته های پردازنده را بین ماشین های مجازی مختلف تقسیم نمود.

همین مسئله در مورد سایر منابع سخت افزاری (از جمله رم، پهنای باند شبکه و فضای ذخیره سازی) نیز قابل اجرا است. تقسیم منابع از طریق مجازی سازی موجب می شود هزینه مورد نیاز برای خرید سخت افزار کاهش یابد؛ چرا که منابع یک سرور فیزیکی از طریق چندین ماشین مجازی در اختیار چندین کاربر قرار می گیرد. اگر می خواهید در مورد سرور مجازی بیشتر بدانید، پیشنهاد می کنیم مقاله «VPS چیست؟» را مطالعه نمایید.

سرورهای اختصاصی در سوی مقابل سرورهای مجازی قرار می گیرند. در سرور اختصاصی تمامی منابع یک سرور فیزیکی در اختیار یک کاربر هستند. با وجود این که سرور اختصاصی کاربردهای خاص خود را دارد اما در بسیاری از شرایط و برای بسیاری از کاربردها، هزینه بالایی را به کاربران تحمیل می کند.

انواع سیستم عامل سرور چیست؟

سیستم عامل نقش پلتفرمی را دارد که اپلیکیشن ها روی آن اجرا می شوند و امکان دسترسی به منابع سخت افزاری و ارتباط کلاینت ها با اپلیکیشن های سرور را فراهم می کند. سیستم عامل سرورها معمولا رابط کامند لاین (Command Line) یا گرافیکی (GUI یا Graphical User Interface) را در اختیار ادمین ها قرار می دهند تا به کمک آن بتوانند مدیریت کاربران، دستگاه ها، موارد امنیتی و بسیاری موارد دیگر را انجام دهند. روش کامند لاین یا به عبارتی خط فرمان، از محیطی متنی برای وارد کردن دستورات متنی بهره می برد. محیط گرافیکی اما راهکار کاربرپسندتری برای اعمال تنظیمات و تغییرات دارد. برخی از پرکاربردترین سیستم عامل های سرورها شامل موارد زیر هستند:

 • نسخه های مختلف ویندوز سرور
 • لینوکس (از جمله توزیع های اوبونتو، دبیان، فدورا، آرچ لینوکس، اوپن سوزه، سوزه لینوکس انترپرایز سرور، ردهت انترپرایز لینوکس)
 • سیستم عامل های مبتنی بر یونیکس
 • نِت وِر
 • مک او اس سرور
 • فری بی اس دی

در کنار سیستم عامل همچنین نرم افزارها و اپلیکیشن هایی هستند که باید روی سیستم عامل سرور و نیز کلاینت نصب شوند تا از طریق  آنها امکان ارائه سرویس به کاربران فراهم شود. علاوه بر این در سرورهای مجازی، نیاز به نرم افزارهای هایپروایزر است که کمی قبل تر به آنها اشاره کردیم.

سخت افزار سرور چیست؟

سرورها از تعدادی اجزای سخت افزاری از جمله منبع تغذیه، پردازنده، رم، استوریج، پردازشگر گرافیکی (کارت گرافیک) و مادربرد تشکیل شده اند. دنیای پردازش سرورها (شامل پردازنده و پردازشگر گرافیکی) در دستان چندین کمپانی معتبر از جمله AMD، اینتل، انویدیا، کوالکام، گلوبال فاندریز و … است. مادربردها قطعاتی هستند که روی آنها پردازنده، رم، استوریج (برای ذخیره سازی اطلاعات) و اینترفیس های شبکه نصب می شوند. برخی از سرورها همچنین از یک قابلیت مدیریتی به نام «out-of-band management» از طریق اتصال به یک پورت شبکه اختصاصی پشتیبانی می کنند. به لطف این قابلیت امکانات مدیریت سطح پایین در اختیار ادمین قرار می گیرد. به عنوان مثال می توان از این طریق سیستم عامل نصب کرد یا از راه دور عملیاتی از جمله خاموش و روشن کردن را اجرا نمود. این ویژگی همچنین امکان مدیریت سلامت را در اختیار ادمین قرار می دهد.

در نهایت تمامی قطعات داخلی در یک کیس رَک مانت (Rack mount) قرار می گیرند. کیس رک مانت در واقع یک شاسی برای نصب قطعات است که خود به صورت افقی داخل فضایی با محفظه های متعدد به نام رک قرار می گیرد. هر رک می تواند تا چندین دستگاه رک مانت را در خود جای دهد. همچنین باید اشاره کرد که برخی از سرورها تنها یک ردیف رک و برخی دیگر 2 یا 4 ردیف رک را اشغال می کنند. گاه ممکن است داخل ردیف های رک، تجهیزات شبکه از جمله سوییچ ها، روترها و فایروال ها یا سخت افزارهای مورد نیاز دیگر نصب شوند. از مشهور ترین تولیدکنندگان سخت افزارهای سرور باید به دل، فوجیتسو، HPE، سیسکو، هواوی و IBM اشاره کرد.

شباهت و تفاوت دسکتاپ و انواع سرور چیست؟

شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که شباهت و تفاوت کامپیوتر انواع دسکتاپ و انواع سرور چیست. به طور ساده هر دو آنها کامپیوترهایی هستند که معمولا از اجزای اصلی شامل پردازنده، رم، فضای ذخیره سازی و سایر سخت افزارها تشکیل شده اند. اما تفاوت های مهمی هم بین این دو مطرح است. بیشتر سرورها بر معماری پردازنده های X86 یا X64 مبتنی هستند و می توانند کدهای مبتنی بر این دو معماری را اجرا نمایند؛ در حالی که کامپیوترهای دسکتاپ علاوه بر این دو، معماری ARM را نیز شامل می شوند. بسیاری از سرورها، بر خلاف دسکتاپ ها از چندین سوکت پردازنده بهره می برند و به عبارتی امکان نصب چند پردازنده روی مادربرد آنها در نظر گرفته شده است. از سوی دیگر سرورها معمولا از رم هایی با قابلیت تصحیح خطا بهره می برند و تعداد و ظرفیت رم بیشتری روی آنها قابل نصب است.

با توجه به این که سرورها معمولا نیاز به کار کردن در شرایط 24 ساعته و به مدت طولانی و تحت فشار کاری را دارند معمولا سازندگان سخت افزارها، چندین جزء از سخت افزار را در نظر می گیرند تا در صورت به مشکل بر خوردن یکی از آنها، دیگری به صورت خودکار وارد مدار شود؛ به عنوان مثال پاور دوم در نظر گرفته می شود تا اگر یک پاور با مشکل مواجه شد، پاور دوم به صورت خودکار توان مورد نیاز را فراهم نماید.

فرم فکتور (مادربورد) سرورها نیز با دستکتاپ ها تفاوت دارد. کامپیوترهای دسکتاپ مدرن با کیس های مینی تاور ارائه می شوند که معمولا روی زمین و در کنار میز کار قرار می گیرند. در مورد سرورها اما شرایط متفاوت است. با وجود این که همچنان برخی از آنها به صورت کیس های تاور زمینی ارائه می شوند اما عمدتا به صورت رک مانت طراحی شده اند؛ به این معنی که کیس های آنها به صورت افقی در رک های بزرگ نصب می شوند و گاه یک، 2 یا 4 فضای افقی رک را اشغال می کنند. هر رک می تواند چندین کیس رک مانت را در خود جای دهد و در عین حال تهویه هوای مجموعه آنها را فراهم و کابل کشی را مدیریت نماید.

اما یک تفاوت مهم دیگر در سیستم عامل است. یک سیستم عامل دسکتاپ ممکن است از برخی قابلیت های سیستم عامل های سرور هم برخوردار باشد اما برای جایگزینی با آن طراحی نشده است. به عنوان مثال، ویندوز 11 یک سیستم عامل دسکتاپ است و برخی از نسخه های آن از پلتفرم ماشین مجازی Hyper-V مایکرسافت بهره می برند. با این حال این قابلیت در ویندوز 11 برای استفاده های ابتدایی تر، از جمله اهداف توسعه نرم افزار کاربرد دارد؛ اما ویندوز سرور برای ایجاد سرورهای مجازی طراحی شده و امکانات بیشتر و کارایی بالاتر در کنار مقیاس پذیری و انعطاف پذیری بهتر را ارائه می کند.

انواع کاربردهای سرور چیست؟

سرورها بر اساس اهداف شان انوع مختلفی دارند. در ادامه به برخی از انواع سرور می پردازیم:

 • اپلیکیشن سرور (Application Server): که نرم افزار مورد نیاز کاربران روی آن نصب شده و از طریق شبکه های توزیع شده، خدمات نرم افزار را در اختیار کاربران قرار می دهد.
 • پروکسی سرور (Proxy Server): به عنوان یک رابط بین کلاینت و یک سرور دیگر قرار می گیرد و اطلاعات رد و بدل شده بین این دو را بررسی کرده و سپس به سمت گیرنده منتقل می نماید.
 • مِیل سرور (Mail Server): برای دریافت یا ارسال ایمیل ها و نگهداری آنها است.
 • دیتا سرور یا دیتابیس سرور (Database Server): بانک اطلاعاتی را در اختیار سازمان ها قرار می دهد.
 • فایل سرور (File Server): فایل های مورد نیاز کاربران را نگهداری کرده و در اختیارشان قرار می دهد.
 • پرینت سرور (Print Server): به کاربران امکان دسترسی به یک یا تعداد بیشتری پرینتر متصل به شبکه را می دهد. همچنین نقش قرار دادن درخواست های پرینت کاربران در صف و مدیریت آنها را ایفا می کند.
 • گیم سرور (Game Server): امکان اجرای برخی از بازی های کامپیوتری را در اختیار گیمرها قرار می دهد. برخی از آنها توسط عرضه کننده یا تولید کننده بازی راه اندازی می شوند و برخی دیگر از جمله برای بازی هایی مانند ماینکرفت را خود گیمرها می توانند راه اندازی نمایند.
 • مدیا سرور (Media Server): سرویس های مالتی مدیا از جمله ویدیو و موسیقی را در اختیار کاربران قرار می دهند.
 • وب سرور (Web Server): محتوا را معمولا از طریق اینترنت در اختیار کاربران قرار می دهند. معمولا میزبانی از وب سایت ها را به عهده دارند و شامل مواردی از جمله سرورهای IIS ،Nginx Apache ،Lighttpd و وب سرور Sun Java System می شوند.

انواع سرور از نظر نحوه تخصیص منابع

انواع سرور از نظر نحوه تخصیص منابع به انواع مختلفی تقسیم می شود که در ادامه به آنها می پردازیم.

سرور اشتراکی

همان طور که از اسم سرور اشتراکی یا Shared Server مشخص است منابع یک سرور فیزیکی به صورت اشتراکی در اختیار کاربران قرار می گیرد. مزیت ش در این است که هزینه بسیاری پایینی به خصوص در مقایسه با سرور اختصاصی دارد؛ اما اشتراکی بودن منابع بزرگ ترین نقطه ضعف آن است. در سرور اشتراکی اگر یکی از کاربران بخش عمده ای از منابع را به تنهایی استفاده نماید، دیگر کاربران در بهره بردن از منابع با مشکل مواجه می شوند. سناریویی را تصور کنید که وب سایت شما با یک وب سایت دیگر روی یک سرور اشتراکی قرار دارد. در صورتی که کاربر دیگر، بخش عمده ای از پهنای باند یا رم را مصرف کند، وب سایت شما نیاز با مشکل مواجه می شود و حتی ممکن است دسترسی شما و کاربران تان به وب سایت با مشکل مواجه شود. به عنوان نمونه ای از سرورهای اشتراکی باید به هاست اشتراکی اشاره کرده. پیش از این به طور کامل به موضوع «هاست اشتراکی چیست؟» پرداخته ایم.

سرور اختصاصی

سرور اختصاصی یا Dedicated server منابع را به طور اختصاصی در اختیار یک کاربر قرار می دهد. به این ترتیب کاربر روی سخت افزار، سیستم عامل و نرم افزارهای خود کنترل کامل دارد اما از طرف دیگر باید هزینه بالایی را برای استفاده از آن بپردازد. علاوه بر این ممکن است بخشی از منابع بلا استفاده بماند و به این ترتیب بخشی از هزینه ای که پرداخت شده، هدر برود.

سرور مجازی

سرور اختصاصی مجازی یا VPS یا Virtual Private Server که معمولا به آن به طور ساده، سرور مجازی می گویند، راهکاری است که از برخی امکانات سرور اختصاصی بهره می برد اما در عوض هزینه پایین تری دارد. VPS با استفاده از مجازی سازی پیاده سازی می شود تا منابع سخت افزاری یک سرور فیزیکی را بین چندین کاربر و از طریق ماشین های مجازی تقسیم نماید. مزیت سرور مجازی در این است که منابع به شکل اختصاصی در اختیار کاربر قرار می گیرد و علاوه بر این می توانید تنها به اندازه نیاز خود منابع را دریافت نمایید. در سرور مجازی هنگامی که با کاهش یا افزایش نیاز به منابع روبرو شوید، امکان افزایش یا کاهش منابع وجود دارد؛ البته در این زمینه با محدودیت هایی هم مواجه هستید و نمی توانید میزان نامحدودی از منابع را در اختیار بگیرید.

سرور ابری

سرور ابری (Cloud Server) راهکاری پیشرفته تر نسبت به سرور مجازی است. در سرور ابری چندین سرور فیزیکی از طریق شبکه به هم متصل شده اند و استخر منابع را ایجاد کرده اند. منظور از استخر منابع این است که تمامی منابع در این استخر قرار گرفته اند و اگر سخت افزار هر یک از سرورها با مشکل مواجه شد، کاربر بلافاصله به سخت افزار سالم روی سرور دیگر منتقل می شود و سرویس دهی ادامه پیدا می کند. با خرید سرور ابری همچنین امکان افزایش یا کاهش منابع در هر لحظه را دارید و در عین حال بر خلاف سرور مجازی، می توانید بدون محدودیت، میزان منابع اختصاصی خود را افزایش دهید.

سرور، راهکاری برای همه

شاید تصور کنید که سرورها فقط به کار استفاده متخصصین حوزه آی تی می آیند. اما واقعیت این است که در ابعاد مختلف زندگی ما نقش کلیدی دارند و بسیاری از فعالیت های روزمره ما از جمله باز کردن یک وبسایت ساده، استفاده از اپلیکیشن های پیام رسان و تماشای ویدیوی آنلاین و … به آنها وابسته است. به عبارتی می توان گفت اگر «سرور» نبود، اینترنت هم وجود نداشت.

اگر به دنبال سرور ابری با کیفیت، سریع و ایمن هستید، ابر زس دو سرویس «سرور ابری» و «دیتاسنتر ابری» را به شما پیشنهاد می دهد. با خرید سرور ابری امکان مدیریت فایروال و کاربری آسان برای راه اندازی سرور را در اختیار خواهید داشت. همچنین دیتاسنتر ابری ابر زس کامل ترین سرویس زیرساخت ابری است که از امکانات بیشتر از جمله تعداد آی پی و منابع نامحدود، پنل پیشرفته مدیریتی مبتنی بر اوپن استک، فایروال و لود بالانسینگ حرفه ای، بارگذاری ایمیج سیستم عامل یا Volume دلخواه و بسیاری امکانات دیگر بهره می برد. در صورتی که قصد دارید در مورد این دو سرویس ابر زس بیشتر بدانید، پیشنهاد می کنیم مقایسه سرور ابری و دیتاسنتر ابری را مطالعه نمایید.

1

تقریباً همه افرادی که از محصولات اپل مثل آیفون و آیپد استفاده میکنن با اپل آیدی و روش ساخت اپل آیدی و کاربردهاش آشنایی دارن. حتی برای استفاده از کامپیوترهای اپل که مک گفته میشه و لپ تاپ های اپل یا مک بوک هم اپل آیدی به نوعی ضروریه و یه چیزی شبیه حساب گوگل برای کاربر اندرویده.

موضوع این مقاله دسترسی به فایل هایی هست که روی آی کلود ذخیره کردید، حتی بدون ایفون یا ایپد هم میشه این اطلاعات رو بررسی کرد. البته دقت کنید که نحوه فعال سازی icloud در ایران با توجه به محدودیتهای خاصی که وجود داره، کمی پیچیده تره که امیدواریم این مشکل حل بشه ولیکن تا رفع مشکل، استفاده از برنامه های تغییر IP ضروریه.

 آی کلود چیست؟

منظور از iCloud سرویس ابری اپل هست که کاربردهای زیادی داره و به نوعی شبیه به Google Drive یا Microsoft OneDrive هست به این معنی که ساده ترین کاربردش، آپلود کردن فایل روی فضای ابری و به اشتراک گذاری لینک فایل با دیگران هست. خب برای این کار میشه از سایت های دیگه ای هم استفاده کرد، مثل دراپ باکس یا مدیافایر و یا سرویس های ایرانی آپلود و اشتراک گذاری فایل. افراد مبتدی که با iCloud آشنایی ندارن ممکنه با مشکلاتی روبرو بشن، مثلاً خیلیا میپرسن که اگر ایکلود را خاموش کنیم چه میشود، خب اتفاق خاصی نمیافته و از مزیت های قابلیت Sync محروم میشید. برای رفع مشکل icloud بهتره چند مقاله آموزشی در مورد روش فعال کردن icloud در ios 15 یا روش فعال کردن icloud در ios 16 و نسخه های بعدی سیستم عامل ایفون و ایپد بخونید و تنظیمات مربوط به اپل آی دی و به خصوص Sync  یا همگام سازی اطلاعات رو با دقت بررسی کنید.

مشکل فراموش کردن رمز عبور اپل آی دی برای خیلیا پیش میاد، هزینه باز کردن قفل ایکلود بسته به اینکه ایمیل ریکاوری یا شماره موبایل و غیره در تنظیمات امنیت حساب کاربری وارد کرده باشید یا خیر، متفاوته.

اگه اپل آیدی داشته باشید میتونید فایل روی فضای ابری iCloud آپلود کنید و با دیگران به اشتراک بزارید، در عین حال میتونید پسوردها و نام کاربری در سایتهای مختلف رو حین وب گردی با مرورگر Safari در فضای ابری آی کلود ذخیره کنید و به همین صورت اطلاعات مخاطبین رو ذخیره کنید و بعد در یه وسیله دیگه مثل آیپد یا یه گوشی یا تبلت جدید، با همون اپل آیدی لاگین کنید و همه اطلاعاتی که ذخیره شده، به صورت خودکار برمیگرده!

حتی میتونید از گوشی یا تبلت اپل بکاپ روی آیکلود بگیرید، البته این کار نیاز به اینترنت سریع و ارزان داره! ولی خوبیش اینه که با خرید گوشی یا تبلت جدید، کافیه با Apple ID سابق لاگین کنید و همگام سازی رو فعال کنید تا بکاپ ریستور بشه و تقریباً همه چیز به حالت قبل برگرده.

اگه زیاد از آی کلود استفاده می کنید حجم پلن رایگان واقعاً کم هست و در نهایت مجبور میشید که به پلن پولی ارتقا بدید. اما با توجه به ضعیف بودن سرعت اینترنت و به خصوص پایین بودن سرعت آپلود در ایران، اکثر افراد فقط برای ذخیره کردن اطلاعاتی مثل سابقه وب گردی و یوزر و پسورد در سایت ها و همین طور اطلاعات مخاطبین از سرویس آی کلود استفاده می کنند. در اندروید هم در واقع به همین صورته، بیشتر افراد برای بکاپ گرفتن از عکس و ویدیو که حجیم هست، سراغ گوگل درایو نمیرن. اما به هر حال بهتره با این قابلیت و تنظیماتش آشنایی داشته باشید، ممکنه یه روزی به کار بیاد.

دسترسی به فایل های آی کلود از طریق مرورگر اینترنت

خیلیا فکر میکنن که دیدن عکس و ویدیوها و یادداشت ها و غیره که روی حساب آی کلود ذخیره کردن، فقط با گوشی و تبلت اپل ممکن هست اما در واقع میشه از طریق ویندوز یا لینوکس و یا اندروید هم این کارو انجام داد. کافیه یه مرورگر مثل گوگل کروم رو اجرا کنید، سایت آیکلود رو باز کنید و تو حساب کاربری لاگین کنید.

خب روش کار رو به صورت تصویری توضیح بدیم: اول آدرس icloud.com رو در نوار آدرس مرورگر اینترنت دلخواه خودتون وارد کنید. نیازی به Safari اپل نیست، میتونید تو گوگل کروم یا موزیلا فایرفاکس یا مایکروسافت اج هم سایت آیکلود رو بدون هیچ مشکل خاصی باز کنید.

بعد Apple ID رو وارد کنید. اگه میخواید همیشه لاگین باشید و هر بار اطلاعات رو وارد نکنید، تیک گزینه ی Keep me signed in رو بزنید. بعد هم روی فلش کلیک کنید.

حالا باید رمز عبور اپل آی دی رو وارد کنید و روی فلش کلیک کنید تا لاگین انجام بشه. اگه برای امنیت بیشتر، لاگین دو مرحله ای یا دو فاکتوری رو فعال کرده باشید، یه مرحله تأیید هویت اضافی هم باید طی بشه. دقت کنید که اگه پسورد یادتون رفته روی گزینه ی Forgot Apple ID or password کلیک کنید و مراحل بازیابی رو طی کنید.

بعد از لاگین کردن یه صفحه میز کار باز میشه. تقویم و یادداشت ها و نمایی از فضای ابری و فایل ها ظاهر میشه. میتونید ایمیل و مخاطبین و عکس و ویدیوها و غیره رو در بخش برنامه ها بررسی کنید. برای دسترسی به برنامه ها روی آیکونی که به شکل چند نقطه هست و در گوشه ی بالای صفحه نزدیک تصویر پروفایل شما دیده میشه کلیک کنید.

حالا میتونید اپلیکیشن موردنظرتون رو انتخاب کنید. مثلاً برای دیدن عکس و ویدیوهایی که آپلود کردید می تونید روی Photos کلیک کنید.

البته اگر طبق روش غیر فعال کردن icloud در ios 16 و ios 17 و غیره، کلاً آپلود خودکار اطلاعات روی آیکلود رو متوقف کرده باشید، اطلاعات خیلی کمی در فضای ابری شما موجوده و این یه مشکل نیست بلکه تصمیم خود شماست.

بستن دسترسی به فایل ها از طریق سایت آیکلود

اگه روی امنیت حساس هستید، بهتره که کلاً اطلاعات شخصی و عکس و ویدیوی شخصی رو در گوگل درایو و آی کلود اپل و سایر سایتها آپلود نکنید! غیر فعال کردن همگام سازی در اندروید یا آیفون و آیپد و غیره ساده هست و اگه ابهامی وجود داره، در مورد روش غیر فعال کردن icloud در ios 17 و غیره مطالعه کنید.

اما فرض کنید که از iCloud استفاده میکنید و قبلاً در کامپیوتر و وسایل دیگران به سایت ایکلود مراجعه کردید و فایلهایی رو بررسی کردید و حالا میخواید دسترسی به فایلها از طریق سایت آیکلود رو کلاً مسدود کنید. دقت کنید که راه درست اینه که رمز عبور رو عوض کنید که دسترسی دیگران بسته بشه اما روش دیگه اینه که دسترسی به فایل ها از طریق سایت آی کلود رو مسدود کنید. پیش نیاز این کار اینه که نسخه سیستم عامل لااقل 16.2 باشه، یعنی باید ایفون رو به iOS 16.2 ارتقا داده باشید یا در مورد آیپد باید iPadOS 16.2 به بعد داشته باشید.

روش کار ساده هست:

اول برنامه تنظیمات رو در آیفون یا آیپد خودتون اجرا کنید.

بعد روی عنوان اپل آی دی در بالای صفحه تپ کنید.

در صفحه ای که باز میشه، روی گزینه iCloud بزنید.

در صفحه بعدی هم اسکرول کنید و در پایین صفحه سوییچ روبروی Access iCloud Data on the Web رو لمس کنید که به حالت خاموش تغییر کنه.

پیام تأیید ظاهر میشه، روی Do Not Access بزنید.

اگر پشیمون شدید میتونید همین مراحل رو تکرار کنید و در مرحله آخر روی Access iCloud Data on the Web تپ کنید.

مسدود کردن دسترسی به فایل های آی کلود در مک بوک

در کامپیوترهای اپل هم میشه دسترسی به آی کلود رو محدود کرد به شرطی که نسخه سیستم عامل یعنی macOS لااقل 13.1 باشه. روش کار ساده هست:

روی منوی اپل یا سیب در بالا کلیک کنید.

در منوی باز شده روی System Settings کلیک کنید.

یه پنجره باز میشه، در ستون کناری روی iCloud کلیک کنید.

در صفحه بعدی اسکرول کنید، گزینه Access iCloud Data on the Web پایین صفحه قرار داره. روی سوییچ روبروش کلیک کنید.

ممکنه پسورد سوال بشه، پسورد اپل آی دی خودتون رو وارد کنید.

در نهایت پیام تأیید ظاهر میشه، روی Don’t Access کلیک کنید.

استفاده از سرویس ابری گوگل درایو یا آی کلود و یا مایکروسافت وان درایو، مزایای خیلی زیادی داره، حتی برای کسانی که اینترنت کند و ضعیف دارن ولیکن اگر تنظیمات امنیتی رو بررسی نکنید، ممکنه حریم خصوصی شما به خطر بیافته.