آیا تاتو خط چشم در بارداری ضرر دارد

روش تشخیص انواع عفونت های تاتو در نقاط مختلف بدن

یکی از شایع ترین عوارض جانبی که ممکن است به دنبال خالکوبی ایجاد شود، آسیب سطحی پوست و عفونت تاتو است. با توجه به این که در سال های اخیر افراد بیشتری از هنر تاتو روی بدن استقبال می کنند، تعداد موارد پیامدهای جانبی تاتو به شدت رو به افزایش است. اما از دلایل مهم این عفونت ها می توان به دستورالعمل های نادرست خالکوبی و هنرمندان آموزش ندیده تاتو اشاره کرد که در محیط های غیر استریل دست به انجام این عمل می زنند.

در ادامه شما را با اتفاقات بعد از تاتو، نحوه تشخیص عفونت احتمالی، درمان ناحیه آسیب دیده و موارد دیگر بیشتر آشنا می کنیم. با ما همراه باشید.

مراقبت های بعد از انجام تاتو

سعی کنید اگر دستورالعمل های مراقبت بعد از تاتو به شما داده شده، آن دستورالعمل ها را به دقت دنبال کنید. اگر دستورالعمل واضحی به شما ارائه نشده، این موضوع را از مرکز تاتو جویا شوید. تتو آرتیست باید بتواند اطلاعات لازم برای مراقبت های بعد از تاتو را به شما ارائه دهد.

به طور کلی، برای اطمینان از بهبود صحیح ناحیه زخم خالکوبی، باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • 3 تا 5 ساعت پس از انجام تاتو، بانداژ آن را بردارید.
 • دستان خود را با آب و صابون ضد باکتری بشویید.
 • از یک دستمال تمیز و خشک یا حوله کاغذی برای خشک کردن ناحیه تاتو و برداشتن خونابه ها، سرم یا رنگدانه اضافی استفاده کنید.
 • اجازه دهید منطقه زخم برای چند دقیقه در هوای آزاد خشک شود. ناحیه تاتو شده را خشک نکنید. انجام این عمل می تواند به پوست شما آسیب جدی وارد کند.
 • از پمادهایی مانند وازلین بر روی ناحیه زخم استفاده کرده و مقدار اضافی پماد را پاک کنید. دقت کنید که لوسیون ها جایگزین مناسب پماد برای مصرف شما نخواهند بود.
 • این مراحل را به مدت حداقل 4 روز و هر بار حدود چهار مرتبه تکرار کنید.

نحوه تشخیص تاتو آلوده

یک نشانه واضح برای تشخیص عفونت تاتو، قرمزی پوست و برآمدگی های اطراف ناحیه تاتو است. در برخی موارد، پوست تنها به دلیل استفاده از سوزن مصرفی تحریک می شود و اگر دارای پوست حساسی باشید، بروز این اتفاق برای شما محتمل تر است. در این صورت، علائم شما باید پس از چند روز از بین بروند.

اما اگر این علائم به مدت یک هفته یا بیشتر ادامه یافت، بهتر است در ابتدا به مرکزی که در آن خالکوبی انجام داده اید مراجعه کنید. بهتر است به این موضوع توجه داشته باشید که مشاهده یک یا چند مورد از علائم زیر، نیاز شما را برای مراجعه به یک متخصص عفونی دوچندان می کنند. البته شما می توانید برای تشخیص سریع تر از دکتر انلاین عفونی پذیرش 24 کمک بخواهید.

 • تب
 • دوره های گرمی و سردی
 • لرزش غیرطبیعی
 • تورم ناحیه خالکوبی شده
 • خروج چرک از ناحیه تاتو شده
 • ضایعات قرمز در اطراف ناحیه تاتو
 • مشاهده خطوط قرمز
 • مناطق بافتی سخت و برجسته

علائم عفونت تاتو ابرو

یکی از عوارض احتمالی میکروبلیدینگ، عفونت های پوستی است که به دلیل تحریک یا واکنش آلرژیک به رنگدانه های موجود در تاتو ممکن است رخ دهد. طبیعی است که در طول انجام عمل میکروبلیدینگ کمی درد و ناراحتی داشته باشید و این امکان وجود دارد که بعد از انجام تاتو ابرو هم به صورت جزئی احساس سوزش در ناحیه ابرو باقی مانده باشد. اما داشتن یک درد شدید در ناحیه آسیب دیده پس از خارج شدن از مطب، یک روند طبیعی در ابروهای شما نخواهد بود. ابتدا به ناحیه تاتوی ابروی خود دقت کنید و ببینید آیا برجستگی یا پف در آن مشاهده می شود یا نه. هرگونه ترشحات زرد رنگ یا قرمزی بیش از حد می تواند نشانه شروع عفونت باشد.

اگر ناحیه متورم شد و بعد از دو هفته همچنان سوزش آن ادامه داشت یا شروع به خروج ترشحات چرکی کرد، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید. اگر عفونت در ناحیه ابرو به خون شما برسد، می تواند نگران کننده باشد، چرا که این ناحیه به چشم و مغز شما بسیار نزدیک است. در صورت عفونت ناشی از تاتو ابرو، نیاز به درمان فوری با آنتی بیوتیک ها خواهید داشت. شایع ترین علائم عفونت تاتو ابرو شامل موارد زیر می گردند:

نوشته های مشابه

 • لیفت صورت در خانه با 7 روش موثر و ساده

  1401-04-11

 • انواع روش های لیفت ابرو در خانه

  1401-04-07

 • بوی غیر متعارف که از ابروی شما استشمام می شود.
 • ترشحاتی که ممکن است مایل به سبز یا قهوه ای باشد.
 • حساسیت هنگام لمس وجود دارد. (لطفاً از لمس مداوم ابروها بعد از عمل خودداری کنید!)
 • قرمزی که محدود به ناحیه زخم تاتو ابرو باشد در آن مشاهده می شود.

این علائم نشانه های اولیه برای عفونت تاتو ابرو هستند و می توانند هشداری برای آغاز عفونت به حساب بیایند. در این مرحله باید با تکنسین خود تماس بگیرید و درمان آنتی بیوتیک های موضعی را آغاز کنید. در صورت ادامه عفونت و درمان نشدن آن قادرند عفونت جدی تری را در بدن شما دامن بزنند، عفونتی که می تواند علائم زیر را با خود در پی داشته باشد:

 • ورمی که به پلک ها یا نقاط دیگر صورت گسترش می یابد.
 • قرمزی که فراتر از ابرو بوده و تا ناحیه سر یا گونه گسترش می یابد.
 • هنگام لمس مناطق قرمز، احساس گرمی از منطقه گرفته می شود.
 • حساسیت و یا درد در صورت و ابرو تجربه می شود.
 • تب، لرز یا افزایش تعریق نشانه هایی هستند که از عفونت خونی در بدن شما خبر می دهند.

در صورت بروز هر یک از این علائم وخیم تر، باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

این موارد علائم اولیه ای هستند که نشان می دهد ممکن است دچار سلولیت صورت شده باشید و احتمالا نیازمند دریافت آنتی بیوتیک های خوراکی یا تزریقی خواهید بود. باز هم بایستی به این نکته تاکید کرد که اکثر این علائم تا زمانی که زود تشخیص داده شوند قابل درمان خواهند بود، اما باید از وجود آنها آگاه باشید.

علت عفونت تاتو

عفونت باکتریایی با عامل استاف یکی از انواع عفونت هایی است که ممکن است در اثر خالکوبی به آن مبتلا شوید. اگرچه این عفونت ها قابل درمان هستند اما باکتری های استاف اغلب می توانند در برابر آنتی بیوتیک های معمولی مقاومت ایجاد کنند و درمان های تجویزی را بی اثر کنند.

باکتری های استاف، به ویژه استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین (MRSA) ، همچنین می توانند وارد جریان خون و اندام های داخلی بدن شما شوند. هنگامی که این اتفاق بیفتد، شرایط دیگری مانند سپسیس، آرتریت و سندرم شوک سمی ایجاد می شود.

برخی از علائم شایع عفونت با استاف عبارت اند از:

 • درد در استخوان ها یا ماهیچه های شما
 • تب 102 درجه فارنهایت (38.9 درجه سانتیگراد) یا بیشتر
 • ورم ناحیه آلوده
 • تشنگی شدید
 • زخم در ناحیه آلوده، پر از چرک یا مایع
 • زرد زخم (بثورات پوسته عسلی)

در صورت مشاهده هر یک از این علائم پس از انجام تاتو، فوراً به پزشک خود مراجعه کرده یا به اورژانس بروید.

درمان عفونت تاتو

به منظور درمان جوش بعد از تاتو بهتر است بدانید که این برآمدگی ها و ضایعات معمولاً در خانه با پماد ضد باکتری، تمیز کردن مناسب و استراحت قابل کنترل هستند.

اگر عفونت تاتو را تجربه می کنید، درمان این وضعیت بستگی به علت ایجاد کننده آن خواهد داشت. پزشک شما ممکن است با استفاده از یک سواب از ناحیه مورد نظر نمونه برداری کرده یا در صورت وجود یک جوش چرکی آن را کمی برش دهد تا منطقه مورد نظر را از لحاظ وجود عوامل باکتریایی یا ویروسی مورد بررسی دقیق تری قرار دهد.

در بیشتر موارد، پزشک برای رفع عفونت تاتو ممکن است داروهای آنتی بیوتیکی را به شما تجویز نماید. در موارد شدید عفونت، درمان آنتی بیوتیکی ممکن است هفته ها یا ماه ها به طول بینجامد.

اگر به یک عفونت باکتریایی مقاوم به درمان مبتلا شده باشید، مصرف آنتی بیوتیک ها به عنوان راه حلی برای رفع عفونت تاتو ممکن است چندان هم مفید نباشند. اگر عفونت MRSA باعث ایجاد آبسه شود، پزشک ممکن است به جای تجویز آنتی بیوتیک، آن را تخلیه کند.

در موارد نادری از عفونت مانند ایجاد بافت مرده، ممکن است نیاز به جراحی برای برداشتن آن وجود داشته باشد.

برجستگی های مداوم، گاهی خارش دار و دردناک در خالکوبی شما ممکن است یک نشانه  غیر معمول برای عفونت مایکوباکتریال ناحیه زخم تاتو باشند. این وضعیت نیاز به درمان طولانی مدت آنتی بیوتیکی خواهد داشت.

به منظور درمان خانگی عفونت تاتو ابرو می توانید از انواع پمادهای ضد باکتریایی در دسترس استفاده کنید.

درمان عفونت تاتو ابرو

اگر متوجه علائم اولیه عفونت شده اید، باید از کرم آنتی بیوتیک استفاده کنید. همچنین استفاده از استراتژی های دیگر برای افزایش زمان بهبودی، کاهش خطر ابتلا به سلولیت یا شدت یافتن عفونت بسیار حائز اهمیت هستند.

اگر به عفونت تاتو مبتلا شده اید به این نکات توجه کنید:

 • استفاده از پماد آنتی بیوتیکی را در نظر داشته باشید. شایع ترین عوامل بیماری زای پوستی مانند استاف و استرپتوکوک حتی  MRSAتوسط برخی از پمادهای آنتی بیوتیکی قابل درمان هستند. این پمادها معمولا تحریک کننده پوست نیستند.
 • از مصرف پماد آنتی بیوتیکی سه گانه مانند نئوسپورین که حاوی نئومایسین هستند، خودداری کنید. تقریباً از هر 10 نفر مصرف کننده این پماد 1 نفر، واکنش های پوستی از نوع ایجاد بثورات را گزارش کرده است.
 • از پوشاندن ابروهای تاتو شده خود با کرم ها و ژل هایی مانند وازلین یا نرم کننده های دیگر که می توانند گرما را به دام انداخته و عفونت را در زخم حفظ کنند، خودداری کنید. به یاد داشته باشید که باکتری ها در حضور اکسیژن می میرند.
 • به منظور کاهش تورم و گرمی، استفاده از یک کمپرس سرد روی ابروها نیز می تواند به کاهش درد و حساسیت کمک کند.
 • منطقه تاتو شده ابرو را تمیز نگه دارید. از مصرف لوازم آرایشی یا سایر عوامل موضعی به جز آنتی بیوتیک روی پوست و زخم خود اجتناب کنید.

با استفاده از این نکات، ابروهای شما به سرعت بهبود می یابند و از گسترش یا بدتر شدن عفونت جلوگیری می کند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر احساس تب می کنید و در اطراف ناحیه تاتو دچار ترشحات یا احساس خارش غیر طبیعی هستید، به پزشک مراجعه کنید. این موارد علائم شایع عفونت تاتو هستند. همچنین اگر بثورات یا تورم این ناحیه بیش از یک هفته طول کشید، باید توسط یک پزشک ارزیابی شوید.

اگر عفونت تحت درمان قرار نگیرد یا به درستی درمان نشود، احتمال ایجاد مقاومت آنتی بیوتیکی و آبسه وجود خواهد داشت. برداشتن آبسه ممکن است به درمان خاص در کلینیک یا بیمارستان نیاز داشته باشد.

همچنین در صورت احساس خارش ناراحت کننده در اطراف ناحیه خالکوبی شده یا خارج شدن ترشحاتی مانند مایع و چرک از آن، باید به پزشک مراجعه کنید. امکان رخ دادن واکنش آلرژیک نسبت به جوهر تاتو وجود دارد.

واکنش آلرژیک همچنین می تواند به شوک آنافیلاکتیک منجر شود. شوک آنافیلاکسی قادر به بستن راه گلو بوده و قادر است فشار خون شما را به طرز خطرناکی کاهش دهد. در صورت بروز این نوع واکنش آلرژیک، فوراً به اورژانس مراجعه کنید.

چگونه از عفونت خالکوبی پیشگیری کنیم؟

قبل از انجام خالکوبی، مطمئن شوید به هر ماده ای که در جوهر تاتو وجود دارد حساسیت دارید یا نه. برای این که از عدم حساسیت خود به این مواد اطمینان خاطر پیدا کنید، نوع ماده مصرفی را از متصدی تاتو جویا شوید. اگر به هر یک از مواد تشکیل دهنده حساسیت دارید، جوهر دیگری را درخواست کنید یا به طور کلی از انجام خالکوبی خودداری کنید. با این حال، به خاطر داشته باشید که دانستن مواد دقیق موجود در جوهرهای تاتو به احتمال زیاد دشوار خواهد بود، چرا که به هیچ وجه تنظیم نشده اند.

اطمینان حاصل کنید که همه مواردی که با پوست شما در تماس قرار می گیرند به طور مناسب استریل شده باشند. از این که در مورد نحوه استریل کردن وسایل و رعایت استانداردهای ایمنی سوال کنید، هرگز خجالت نکشید چرا که تمامی این موارد به سلامتی شما مربوط می گردند.

درمان عفونت های تاتو معمولاً آسان بوده و حتی پیشگیری از آنها آسان تر است. اکثر عفونت ها را می توان طی یک هفته با آنتی بیوتیک ها درمان کرد. با این حال، برخی از عفونت ها می توانند بسیار جدی باشند و به مصرف طولانی مدت داروهای آنتی بیوتیکی یا سایر داروها نیاز داشته باشند. دقت کنید اگر زخم، بریدگی، سوزش یا بثورات پوستی دارید، لطفاً زمان تاتوی خود را به عقب بیندازید.

همانگونه که نسبت به اثر حکاکی شده بر روی بدن خود حساس هستید، بایستی بر روی وضعیت بهداشتی مرکز ارائه دهنده این خدمات نیز دقت نظر کافی به خرج دهید.

عفونت های بد ممکن است به درمان های طولانی مدت آنتی بیوتیک منجر شوند، اما معمولاً هیچ مشکل سلامتی طولانی مدتی را با خود به همراه ندارند. با این حال، اگرچه این شرایط نادر است، اما ممکن است وضعیتی مانند هپاتیت یا HIV از طریق سوزن خالکوبی آلوده ایجاد شود. در این موارد، ممکن است به درمان شدیدتر و طولانی مدتی نیاز داشته باشید.

خبر خوب این که شما می توانید با مشاهده هر گونه علائم غیر طبیعی بعد از انجام تاتو، با پزشک عفونی آنلاین پذیرش 24 در این باره مشورت نمایید.

2.3/5

(4 نظر)

محصولات مرتبط

تونر پاک کننده صورت الارو مناسب پوست چرب

ناموجود

رژ لب جامد کالیستا مدل color rich شماره L56

ناموجود

سایه چشم این لی مدل mocha شماره 011

ناموجود

رژ گونه این لی مدل peach شماره 03

ناموجود