همه چیز درباره قرص خواب

آنتی بیوتیک به عنوان یکی از گروه دارویی قدرتمند شناخته می شود که برای درمان انواع عفونت های باکتریایی مورد استفاده بیماران قرار می گیرد. نحوه صحیح استفاده از آنتی بیوتیک باعث خواهد شد تا روند درمان بیماری به شکل قابل توجهی افزایش پیدا نماید. یکی از آنتی بیوتیک های پرکاربرد قرص سفیکسیم است که به دلیل داشتن قدرت درمانی فراوان قادر است تا طیف وسیعی از میکروب های موجود در بدن را از بین ببرد.

این آنتی بیوتیک به صورت کلی برای درمان انواع عفونت های باکتریایی مختلف نظیر عفونت ادراری، عفونت قفسه سینه، عفونت های گوش و حلق مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله قصد داریم تا نکات کلیدی مختلفی را در مورد موارد مصرف، فواید، عوارض و تداخلات این آنتی بیوتیک قوی با شما به اشتراک بگذاریم.

معرفی قرص سفیکسیم

قرص سفیکسیم به عنوان یک داروی درمان کننده عفونت های حاد باکتریایی در بدن است که به دلیل داشتن قدرت کافی برای از بین بردن انواع عفونت های باکتریایی تجویز می شود. این دارو با تخریب دیواره سلولی باکتری های مختلف می تواند باعث بهبود وضعیت بیمار شود. افرادی که به پنی سیلین حساسیت دارند، باید در مصرف این آنتی بیوتیک وسواس بیشتری به خرج دهند.

پزشک معالج قبل از تجویز قرص سفیکسیم از بیمار در مورد نوع حساسیت بدن وی مطلع می شود تا در صورت وجود حساسیت از تجویز این آنتی بیوتیک صرف نظر شود. بیمارانی که دارای مشکلات کلیوی هستند برای مصرف این آنتی بیوتیک بهتر است با پزشک معالج خود مشورت کنند. همچنین باید خاطر نشان کرد که مصرف بیش از اندازه سفیکسیم در دوران بارداری می تواند مشکلات عدیده ای را برای جنین و مادر ایجاد نماید.

شیوه مصرف سفیکسیم

یکی از موضوعات قابل بیان در زمینه مصرف داروهای آنتی بیوتیک این است که بیماران باید طبق تجویز پزشک، به صورت مرتب دارو را مصرف نمایند تا بتوانند به صورت کامل ریشه باکتری موجود در بدن را از بین ببرند. در صورتی که آنتی بیوتیک هایی نظیر سفیکسیم به صورت کامل مصرف نشوند، می توانند مقاومت میکروبی را افزایش دهند که این امر در آینده باعث ایجاد عارضه های بیشتر در بدن خواهد شد.

با توجه به این که بیماری های عفونت باکتریایی به صورت مسری است علاوه بر ایجاد خطر برای بیمار، به سایر افراد جامعه نیز منتقل شود لذا بهتر است در مصرف قرص سفیکسیم دقت کرده و طبق تجویز پزشک مصرف کنید.

دوز مناسب سفیکسیم برای افراد بزرگسال و کودکان بالای 10 سال، یک الی دو قرص در طی 24 ساعت است. بسیاری از پزشکان مصرف قرص سفیکسیم را در وعده صبح بعد از صبحانه و شب قبل از خواب تجویز می نمایند.

میزان مصرف این آنتی بیوتیک قوی برای کودکان با توجه به نوع بیماری تشخیص داده شده متغیر است.

دوره درمان با سفیکسیم کوتاه بوده و در بیشترین حالت خود به 14 روز می رسد.

داروی سفیکسیم با مصرف مواد غذایی تداخل نداشته و می توان قبل و بعد از مصرف غذا، این آنتی بیوتیک را مصرف نمود.

داروی سفیکسیم در بازار به صورت قرص و کپسول های خوراکی در حجم 200 و 400 میلی گرم وجود دارد.

مکانیسم اثر سفیکسیم چگونه است

به مانند سایر آنتی بیوتیک های موجود در بازار سفیکسیم باعث جلوگیری از تشکیل دیواره سلولی در باکتری شده که این امر می تواند به مرور زیاد از رشد بیش از اندازه باکتری در بدن جلوگیری نماید. زمانی که دیواره سلولی باکتری به خوبی تشکیل نشود، باعث خواهد شد تا در یک محیط آبکی به صورت کامل از بین برود. داروی سفیکسیم در مرحله آخر تشکیل دیوار سلولی باکتری، قادر است تا باکتری را نابود نماید.

عوارض مصرف آنتی بیوتیک سفیکسیم

داروهای آنتی بیوتیک به دلیل داشتن قدرت تخریب پذیری بالا، دارای عوارضی هستند که بیمار می تواند با رعایت کردن برخی از نکات بهداشتی و تغذیه ای، میزان عوارض مصرف آنتی بیوتیک را به کمترین حد خود برساند. در این بخش می خواهیم در مورد عوارض مصرف آنتی بیوتیک سفیکسیم مطالب مهمی را با شما به اشتراک بگذاریم:

در برخی از بیماران پس از مصرف قرص سفیکسیم، اسهال خفیف دیده می شود که با مصرف کافی آب در طول روز می توان اسهال را برطرف نمود. در صورتی که اسهال به مدت 24 ساعت ادامه پیدا کرد، بهتر است در این زمینه با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف سفیکسیم در برخی از بیماران باعث ایجاد سرگیجه خواهد شد لذا بهتر است پس از مصرف این دارو از رانندگی و فعالیت هایی که نیاز به تمرکز بیشتر دارد خودداری کنید.

سردرد از دیگر عارضه های مصرف سفیکسیم است که برای رفع آن بهتر است مقداری زیادی آب در طول روز بنوشید. در صورت ایجاد سردردهای متوالی بهتر است جهت بررسی موضوع به پزشک خود مراجعه کنید.

از دیگر عوارض شایع مصرف سفیکسیم می توان به احساس تهوع، دردهای شکمی و سوء هاضمه اشاره کرد که برای رفع این مشکلات بهتر است غذاهای سبک و سالم مصرف کنید.

عوارض خاص داروی سفیکسیم

علاوه بر عوارض شایع بیان شده در بالا، آنتی بیوتیک سفیکسیم ممکن است در برخی از افراد باعث ایجاد عوارض خاص شود که از مهم ترین آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

در صورتی که پس از مصرف سفیکسیم دچار ضایعات پوستی مانند خارش پوست شده اید بهتر است مصرف دارو را قطع کرده و با پزشک خود مشورت کنید.

در برخی از موارد مصرف سفیکسیم باعث ایجاد اسهال آبکی ادامه دار شده که در این صورت قطع مصرف سفیکسیم توصیه می شود.

وجود حالت های تنگی نفس، ورم صورت، ورم لب و ایجاد التهاب های چشم می تواند از عوارض خاص مصرف سفیکسیم باشد که در این صورت بهتر است به مراکز درمانی مراجعه کنید.

منع مصرف داروی سفیکسیم

در صورتی که دارای سابقه حساسیت نسبت به پنی سیلین، پنی سیلامین، سفالوسپورین هستید و یا از عارضه پورفیری (گروهی از اختلالات ارثی است که باعث تولید و دفع بیش از اندازه پورفیرین ها در بدن می شود) رنج می برید، بهتر است از داروی سفیکسیم استفاده نکنید.

جمع بندی

سفیکسیم به عنوان یک آنتی بیوتیک قوی است که با داشتن قدرت بالا می تواند انواع حاد عفونت باکتریایی را نابود نماید. این آنتی بیوتیک دارای فواید و عوارض مختلف است که در این مقاله سعی شده است به آن اشاره شود. اگر می خواهید در مورد انواع داروهای مختلف و نحوه مصرف آنها بیشتر بدانید می توانید به وب سایت طبنا به آدرس tebna.ir مراجعه کنید.

در وب سایت طبنا می توانید مسائل مربوط به بهداشت و درمان، سلامت جنسی، تناسب اندام، چشم و بینایی، رژیم غذایی، روانشناسی و غیره را مطالعه کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی متوکاربامول همین حالا اقدام کنید

م.خ