روش های حل مشکل پرش موس یا تاخیر در حرکت موس در ویندوز

مشکل تاخیر موس در ویندوز 10 می تواند بسیار آزاردهنده باشد و سرعت عملکرد شما را کند کرده یا منجر به بروز اشتباهاتی در هنگام کار با سیستم یا در انجام بازی شود. اگر شما هم با مشکل حرکت موس در ویندوز 10 روبه رو هستید باید بدانید که چند راه حل ساده برای حل مشکل کار نکردن موس در ویندوز 10 وجود دارد که در ادامه این مطلب از شهر سخت افزار بدان پرداخته شده است.

کند شدن سرعت موس باعث می شود انجام بازی ها  یا هنگام اسکرول کردن عملکرد شما با مشکل روبه رو شود. اگر چه بسیاری از کارها را می توان با کلیدهای میانبر صفحه کلید انجام داد اما باز هم به نشانگر موس خود نیاز است تا همه کارها را بهتر و سریعتر انجام دهید.

– مشکلات سخت افزاری را بررسی کنید
– File Explorer را مجددا راه اندازی کنید
– حل مشکل مشکل درگ نکردن موس در ویندوز 10 با آپدیت درایور
– تنظیم Scroll Inactive Windows
– حل مشکل اسکرول موس در ویندوز 10 با تعویض باتری 
– Mouse Pointer Trails را غیرفعال کنید
– جمع بندی مشکل حرکت موس در ویندوز 10

برای حل مشکل حرکت موس در ویندوز 10 ابتدا باید علت تاخیر را پیدا کنیم و در ادامه به سراغ روش های رفع مشکل تاخیر در حرکت موس در ویندوز 10 برویم. در ابتدا سیستم را ری استارت کرده و سپس بررسی کنید که آیا هنوز این تاخیر در عملکرد ماوس  وجود دارد یا خیر؟ در ادامه می توانید همان موس را به یک سیستم دیگر متصل کرده و ببینید باز هم مشکل موس در ویندوز 10 باپرجاست یا خیر؟ اگر هم چنان مشکل پرش موس در ویندوز 10 وجود داشت، باید به فکر خرید یک ماوس جدید باشید.

مشکلات سخت افزاری را بررسی کنید

پورت USB دستگاه خود را تغییر دهید. در مواقعی، لوازم جانبی USB که از طریق هاب USB وصل کرده باشید، ممکن است کار نکنند. بنابراین، موس خود را مستقیماً به یک پورت USB دیگر در رایانه خود وصل کنید تا ببینید آیا کار می کند یا خیر.

اگر مشکل همچنان ادامه داشت، موس خود را به رایانه دیگری متصل کنید و ببینید آیا بدون تاخیر و لگ کار می کند یا خیر. باتری کم و ضعیف در دستگاه های بی سیم نیز می تواند باعث مشکلات متعددی ازجمله تاخیر در حرکت شود.

File Explorer را مجددا راه اندازی کنید

باگ File Explorer می تواند هنگام استفاده از یک برنامه یا بازی در حالت تمام صفحه باعث ایجاد مشکل لگ و کندی شود. خوشبختانه، برای رفع این مشکل لگ ماوس در ویندوز 10 می توانید فرآیند File Explorer را مجددا راه اندازی کنید.

برای راه اندازی مجدد File Explorer و حل مشکل تاخیر موس در ویندوز 10 ابتدا Win + R را فشار دهید تا Run باز شود و سپس عبارت taskmgr را تایپ کنید و روی OK کلیک کنید تا Task Manager باز شود.

در تب Process برنامه Windows Explorer را انتخاب کرده و روی Restart کلیک کنید تا مشکل کار نکردن موس در ویندوز 10 حل شود. ممکن است با راه اندازی مجدد File Explorer، صفحه شما برای لحظه ای چشمک بزند. پس از راه اندازی مجدد، بررسی کنید که آیا مشکل تاخیر ماوس حل شده است یا خیر.

حل مشکل مشکل درگ نکردن موس در ویندوز 10 با آپدیت درایور

درایورها امکان استفاده از لوازم جانبی و قطعات اصلی کامپیوتر را روی دستگاه شما فراهم می آورند. اگر درایور شما قدیمی؛ منسوخ و یا خراب شده باشد؛ بدون شک دیر یا زود با مشکلاتی روبرو خواهید شد.

در همین رابطه بخوانید:

– آموزش تبدیل گوشی های اندرویدی به ماوس و کیبورد

اما برای آپدیت سریع درایور و حل مشکل پرش موس در ویندوز 10 ابتدا Win + R را فشار دهید تا پنجره Run برای شما باز شود. حالا در کادر پیش رو عبارت devmgmt.msc را تایپ و اینتر بزنید. با این کار پنجره Device Manager باز می شود.

روی دسته Mice and other pointing devices کلیک کنید تا گزینه های زیر مجموعه به شما نمایش داده شود. در این لیست باید موس خود را پیدا کنید.روی موس خود کلیک راست کنید و گزینه Update driver را انتخاب کنید. بهتر است بعد از بروزرسانی درایورها سیستم خود را ری استارت کرده و بررسی کنید که آیا مشکل تاخیر در حرکت موس حل شده است یا خیر.

تنظیم Scroll Inactive Windows

برای حل مشکل حرکت موس در ویندوز 10 می توانید گزینه Scroll Inactive Windows را فعال یا غیر فعال کنید. ویندوز 10 از این ویژگی برای بهبود تجربه چند وظیفگی استفاده می کند. بسیاری از کاربران گزارش می دهند که این ویژگی باعث ایجاد مشکلاتی در موس می شود.

در ادامه این بخش از آموزش حل مشکل کار نکردن موس در ویندوز 10 بسته به فعال بودن یا نبودن این ویژگی روی آیکن ویندوز در پایین و سمت چپ صفحه نمایش خود کلیک کنید؛ بعد Settings که دارای شکل چرخ دنده است را انتخاب کنید. شما به جای این کار می توانید از کلیدهای میانبر Windows + I هم استفاده کنید.

در ادامه برای رفع مشکل لگ ماوس در ویندوز 10 گزینه Devices را انتخاب کرده و سپس از منوی سمت چپ گزینه Mouse را انتخاب کنید. حالا باید گزینه ای به نام Scroll Inactive Windows را مشاهده کنید. روی سوئیچ زیر آن کلیک کنید و این ویژگی را فعال یا غیر فعال کنید.

حل مشکل اسکرول موس در ویندوز 10 با تعویض باتری 

این مورد مربوط به ماوس های بی سیم است. این ماوس ها با باتری کار می کنند پس با ضعیف  شدن شارژ باتری ماوس، احتمال لگ و تاخیر در آنها زیاد است. بنابراین باتری آنها را تعویض نمایید و اگر از باتری های قابل شارژ استفاده می کنید، بار دیگر به طور کامل شارژشان نمایید.

در همین رابطه بخوانید:

– لپ تاپ یا کامپیوتر PC؛ کدامیک برای من مناسب است؟
– دلایل عمده کند شدن ویندوز 10 و راه حل رفع آن

اگر ماوس تازه ای خریداری کرده اید و باتری هایش خیلی زود تمام شده است پس احتمالا جنس و برند این باتری ها با کیفیت نیست و بهتر است باتری هایی از برندی معتبر و خوب برای ماوس تان تهیه کنید. معمولا ماوس مجهز به باتری های قابل شارژ با کیفیت بالا تحت شرایط سنگین کاری و چندین ساعت استفاده در طول یک شبانه روز، در حدود یک تا دو ماه بدون هیچ مشکلی دوام خواهند آورد.

Mouse Pointer Trails را غیرفعال کنید

دنباله دار کردن نشانگر موس یک ویژگی دسترس پذیر در ویندوز 11 است. وقتی فعال باشد، ردیابی نشانگر موس هنگام جابجایی آن در اطراف صفحه نمایش را آسان می کند. با این حال، این ویژگی یک اشکال نیز به نشانگر ماوس اضافه می کند و به نظر می رسد که تاخیر در حرکت دارد.

اگر از فعال کردن آن هدف خاصی نداشتید، می توانید Mouse pointer trail را غیرفعال کنید تا این مشکل را کاهش دهید. برای غیر فعال کردن Mouse pointer trail ابتدا Win + R را فشار دهید تا Run باز شود. سپس main.cpl را تایپ کنید و روی OK کلیک کنید تا Mouse Properties باز شود.

در همین رابطه بخوانید:

– 15 روش برای افزایش سرعت و بهبود کارایی ویندوز 10
– رفع کندی ویندوز 10 پس از آپدیت سیستم با چند روش ساده

برای حل مشکل تاخیر موس در ویندوز 10 در پنجره باز شده، تب Pointer Options را باز کنید و در بخش Visibility، تیک Display pointer trails را بردارید. در انتها برای ذخیره تغییرات روی Apply و OK کلیک کنید.

جمع بندی مشکل حرکت موس در ویندوز 10

امیدواریم این راهنما مشکل لگ ماوس در ویندوز 10 را حل کرده باشد. در غیر اینصورت اگر ماوس را به تازگی خریداری کرده اید، از گارانتی استفاده کرده و از سازنده خود بخواهید آن را برای شما تعمیر یا تعویض کند. در ادامه اگر راه حل دیگری برای رفع مشکل پرش موس در ویندوز 10 می شناسید با دیگر کاربران شهر سخت افزار در میان بگذارید.

پریدن ماوس در دستگاه ویندوز 10 ممکن است به چند تنظیمات مربوط باشد.

به طور مشابه، پرش ماوس ممکن است لزوماً به یک مشکل سخت افزاری مرتبط نباشد.

بنابراین به جای تعویض ماوس خود در محل، ببینید آیا دستگاه روی رایانه دیگری کار می کند یا خیر.

توجه داشته باشید که گاهی اوقات، آنتی ویروس نیز ممکن است تداخل داشته باشد.

 

1. مشکلات سخت افزاری را بررسی کنید

 

اول از همه، باید بررسی کنید که آیا مشکل سخت افزاری وجود ندارد. شاید قبلاً این را امتحان کرده باشید، اما این اولین چیزی است که باید تایید کنید. بنابراین، در صورت وجود، ماوس خود را به رایانه دیگری متصل کنید.

همچنین، اگر ماوس خود را از طریق یک پورت USB معیوب وصل می کنید، سعی کنید از یک سوکت USB دیگر استفاده کنید و ببینید آیا از آنجا مشکل همچنان پابرجاست.

اگر همه چیز همانطور که باید کار کند، ماوس واقعی هیچ مشکلی ندارد. البته، در غیر این صورت، فقط ماوس را تعویض کنید، مشکل حل می شود.

در همین راستا با مشکل سخت افزاری، این مشکل نیز می تواند ناشی از تداخل الکتریکی باشد. می توانید سعی کنید همه دستگاه های USB را از رایانه جدا کرده و دوباره وصل کنید.

2. زمان تاخیر پد لمسی را تنظیم کنید و صفحه لمسی را غیرفعال کنید

3.1 زمان تاخیر پد لمسی را تنظیم کنید

1. کلیدهای میانبر Win+I را در رایانه خود فشار دهید.

2. این تنظیمات سیستم را به ارمغان می آورد. از آنجا روی Devices کلیک کنید.

 

 

3. سپس، تب Mouse & touchpad را انتخاب کنید.

4. صفحه لمسی را از پنجره بعدی انتخاب کنید.

 

 

5. با استفاده از منوی کشویی زمان تاخیر را تغییر دهید.

6. تاخیر را روی مقادیر مختلف تنظیم کنید و ماوس خود را تست کنید. اگر پرش تصادفی ناپدید شد به این معنی است که شما به تازگی راه حل مناسبی برای مشکل خود پیدا کرده اید.

نکته تخصصی: رفع برخی از مشکلات رایانه شخصی سخت است، به خصوص وقتی صحبت از مخازن خراب یا از دست رفتن فایل های ویندوز باشد. اگر در رفع خطا مشکل دارید، ممکن است سیستم شما تا حدی خراب باشد. توصیه می کنیم Restoro را نصب کنید، ابزاری که دستگاه شما را اسکن می کند و تشخیص می دهد که چه ایرادی دارد.

 

3.2 تاچ پد لمسی را غیرفعال کنید

 

1. در صفحه اصلی خود، روی فلش واقع در نزدیکی ساعت کلیک کنید و سپس روی نماد صفحه لمسی راست کلیک کنید.

2. Property of Touch-Pad را انتخاب کنید و از پنجره بعدی به تب مربوط به تاچ پد خود بروید.

 

3. از آنجا روی دکمه Stop Device کلیک کنید یا گزینه Disable when external USB pointing device plugin را علامت بزنید.

به دلیل همان دلایلی که در راه حل عیب یابی قبلی توضیح داده شد، باید سعی کنید تاچ پد را نیز غیرفعال کنید.

 

3. درایور های مرتبط را بررسی کنید

 

1. در کادر جستجوی صفحه اصلی وارد Device Manager شوید و برنامه را باز کنید.

2. به سمت ماوس و سایر دستگاه های اشاره گر حرکت کنید.

3. روی هر درایور کلیک راست کرده و Update را انتخاب کنید.

4. همچنین درایور هایی را که در حال حاضر استفاده نمی شوند حذف کنید.

5. سپس، کامپیوتر ویندوز 10 خود را مجددا راه اندازی کنید و ببینید که آیا مشکل پرش ماوس در ویندوز 10 حل شده است یا خیر.

 

اگر پس از به روز رسانی درایور مشکل همچنان وجود دارد، سعی کنید این عملیات را به صورت دستی انجام دهید. به Device Manager برگردید و درایور مرتبط با ماوس خود را حذف نصب کنید.

 

سپس، به صفحه وب رسمی سازنده ماوس دسترسی پیدا کنید و درایور ها را به صورت دستی دانلود / نصب کنید.

برای جلوگیری از آسیب رساندن به تنظیمات سیستم، توصیه اکید ما این است که از نرم افزارهای اختصاصی مانند آنچه در زیر توصیه می شود برای جستجو در وب و پیشنهاد درایورهای مناسب برای به روز رسانی درایور های قدیمی استفاده کنید.

نه تنها این نرم افزار کار را برای شما آسان می کند، بلکه می توانید از آن برای نظارت بیشتر بر درایور ها و فرآیندهای ضروری سیستم برای بهینه سازی و به روز رسانی آنها استفاده کنید.

 

4. تنظیمات را از کنترل پنل تنظیم کنید

 

1. دسترسی به کنترل پنل در دستگاه شما.

2. Access Pointer Options و از آنجا روی Mouse کلیک کنید.

3. مطمئن شوید که تیک کادر کنار Enhance pointer precision را بردارید.

 

4.تغییرات خود را اعمال و ذخیره کنید.

 

 5. کامپیوتر خود را اسکن کنید

 

1. کلیدهای میانبر Windows + R را فشار دهید و در کادر Run msconfig را وارد کنید.

2. در پنجره باز شده به تب Boot بروید.

3. از آنجا روی Safe Boot که در زیر Boot Options قرار دارد کلیک کنید.

 

 

4. همچنین چک باکس Network را علامت بزنید.

5. روی OK و سپس Apply کلیک کنید.

6. دستگاه ویندوز 10 خود را ریستارت کنید.

7. روند اسکن را برای حذف بدافزارهای احتمالی از سر بگیرید.

8. بدافزارها یا ویروس ها می توانند دلیل پرش ماوس باشند، بنابراین باید برنامه مخرب را حذف کنید.

توصیه می کنیم از برخی از بهترین ابزارهای حذف ویروس برای ویندوز 10 استفاده کنید. به این ترتیب می توانید مشکل پرش ماوس را در ویندوز 10 برطرف کنید.

با استفاده از قسمت نظرات در زیر به ما بگویید کدام راه حل عیب یابی برای شما کارآمد است. البته، نزدیک باشید و آموزش های مغز رایانه را برای یادگیری نکات و ترفندهای مربوط به ویندوز بررسی کنید.

مطالبی که کاربران جستوجو کردند

  • https://maghzrayaneh ir/blog/59-رفع-مشکل-پرش-مکان-نما-ماوس-در-ویندوز-10/
  • https://maghzrayaneh ir/blog/59-رفع-مشکل-پرش-مکان-نما-ماوس-در-ویندوز-10/#:~:text=پریدن ماوس در دستگاه ویندوز ممکن است تداخل داشته باشد