مزایای تزریق بوتاکس چیست؟ آیا بوتاکس مراقبت نیاز دارد؟

حتما اسم بوتاکس را شنیده‌اید. در دهه اخیر تزریق بوتاکس از پرطرفدارترین خدمات زیبایی بوده است و خانم‌ها برای رسیدن به زیبایی بیشتر، کارهایی مثل بوتاکس لب، بوتاکس صورت، بوتاکس ابرو و پیشانی را بیشتر از گذشته انجام داده‌اند. شاید شما هم بوتاکس تزریق کرده‌اید یا به داشتن این تزریق در آینده‌ای نزدیک فکر می‌کنید. بوتاکس مشهد یکی از رایج‌ترین و پراستفاده ترین روش های جوانسازی پوستاست. اما بوتاکس واقعا چیست؟ بوتاکس نام تجاری ماده‌ای است که با مقاصد دارویی از سم باکتری کلستریدیوم بوتولینوم گرفته شده است. این باکتری عامل بیماری بوتولیسم (نوعی مسمومیت غذایی) است. سم باکتری بوتولینوم نوعی سم عصبی است و بر سیستم عصبی اثر می‌گذارد.

در دکترتو می‌توانید با بهترین پزشکان متخصص پوست در شهر خود آشنا شوید، با آنها به صورت تلفنی یا آنلاین مشورت کنید و همچنین برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

کاربردهای زیبایی بوتاکس صورت (بوتاکس جوانسازی پوست)

بوتاکس بیشتر در نواحی صورت و گردن مورد استفاده قرار می‌گیرد. اثر بوتاکس بین 3 تا 6 ماه باقی می‌ماند که بستگی به روش و نوع آن دارد. موارد زیر، همگی زیرگروه بوتاکس صورت قرار می‌گیرند.

 • بوتاکس ابرو: چین و چروک های میان دو ابرو
 • بوتاکس چشم (دور چشم): چین و چروک های اطراف چشم ها
 • بوتاکس پیشانی (خط اخم): خطوط و چین های افقی موجود در پیشانی (خط اخم هم نامیده می‌شود).
 • بوتاکس لب: خطوط و چین‌های گوشه دهان (خط لبخند)
 • بوتاکس چانه: سفت شدن پوست چانه.

1.بوتاکس ابرو باعث لیفت ابرو می شود

تزریق بوتاکس ابرو دو کارکرد دارد:

 • از بین بردن خطوط بین دو ابرو یا ناحیه گلابلار
 • بالا کشیدن یا لیفت ابرو

تزریق بوتاکس ابرو عضلات بین دو ابرو به دلیل اثر فلج کنندگی سم در حالت استراحت قرار می گیرند. با فلج شدن این عضلات، عضلات پیشانی که در حال استراحت بودند منقبض می‌شوند و به بالا کشیده می‌شوند. این حالت منجر به از بین رفتن خطوط بین دو ابرو، بالا کشیده شدن یا لیفت ابرو و بیشتر باز شدن چشم‌ها می‌شود.

در بوتاکس ابرو ممکن است تزریق در انتهای کناری ابرو نیز انجام شود. در این حالت نیز عضلات آن ناحیه فلج می‌شوند و منجر به انقباض عضلات پیشانی می شوند. با این کنار دو انتهای کناری ابرو ها بالا می روند و حالت ابرو تغییر می‌کند. از عوارض خفیف بوتاکس می‌توان به قرمزی، تورم و بی‌حسی در ناحیه تزریق اشاره کرد. بهتر است بدانید که طبیعی است و بعد از چند روز از بین می‌رود.

 1. 2. بوتاکس پیشانی برای داشتن چهره ای جوان تر

بوتاکس پیشانی برای از بین بردن خطوط افقی و چین و چروک‌های آن یا خط اخم انجام می‌شود. همچنین برای از بین بردن خطوط و چین و چروک‌های بین دو چشم نیز تاثیر دارد. این تزریق با فلج یا ضعیف کردن عضلاتی که مسئول شکل‌گیری این چین و چروک‌ها هستند منجر به از بین رفتن آنها می‌شود. برخی می‌گویند به‌طور میانگین بین 10 تا 30 واحد بوتاکس برای این نوع تزریق دریافت کرده‌اند. اما طبق نظر BOTOX Cosmetic برای بوتاکس پیشانی در هر یک از 5 ناحیه، 4 واحد و به طور کلی 20 واحد تزریق مناسب است. اما چیست؟

اگرچه بوتاکس در از بین بردن چین و چروک‌ها موثر است، اما می‌تواند منجر به استراحت بیش از حد عضلات و در نتیجه نامتقارن شدن ابروها یا افتادگی پلک شود. همین افتادگی ابرو و پلک که منجر به از دست رفتن بالانس طبیعی صورت می‌شود، یکی از عوارض بوتاکس ابرو و خط اخم است. زمانی که برای انجام بوتاکس پیشانی اقدام می‌کنید، این نکته را در نظر داشته باشید که دیگر نمی‌توانید حالت‌های طبیعی چهره از جمله اخم کردن، تعجب کردن، ابرو بالا انداختن و موارد مشابه را به کیفیت قبل انجام دهید.

 1. 3. بوتاکس چشم گربه ای برای داشتن چشم های حالت دار

این روزها بوتاکس چشم گربه ای به یکی از پرطرفدارترین روش‌های زیبایی تبدیل شده است. هدف از تزریق بوتاکس چشم گربه‌ای در وهله‌ی اول لیفت چشم‌ها است. در ایجاد حالت گربه‌ای چشم‌ها نقش اصلی دارد. معمولا بوتاکس در بخش‌ها بیرونی چشم و پلک‌ها تزریق می‌شود تا چشم‌ها کمی به گوشه کشیده شوند. تکنیک تزریق در ایجاد حالت چشم‌ها مهم است. اگر تکنیک تزریق با مهارت انجام نشود، احتمال عدم تقارن در چشم‌ها وجود دارد. ماندگاری این بوتاکس بین 4 تا 6 ماه است. البته که زمان ماندگاری به متابولیسم بدن فرد بستگی دارد.

 1. 4. بوتاکس لب مشکل گشای لبخند لثه ای

یکی از روش‌های زیبایی بسیار محبوب بوتاکس لب است. برای ایجاد فرم خاصی در لب مثلا فرم عروسکی، کاربرد دارد. یکی دیگر از کاربردهای فوق‌العاده‌ی بوتاکس لب، از بین بردن لبخند لثه ای است. با تزریق بوتاکس به روشی خاص در لب‌ها، هنگام خندیدن، لب بالا زیاد بالا نمی‌رود و بخش کمی از لثه مشخص می‌شود. بنابراین لبخند لثه‌ای از بین می‌رود و شما یک لبخند شیک و زیبا خواهید داشت.

 1. 5. بوتاکس خط خنده یا بوتاکس خط لبخند

در اطراف دهان ممکن است چین و چروک‌هایی به وجود بیاید که بیشتر در حین لبخند قابل مشاهده هستند. به این خطوط طبیعیخط لبخندیا خط خنده گفته می‌شود. خط لبخند ممکن است در اثر قرارگیری زیاد در معرض آفتاب و مصرف سیگار به‌وجود بیاید یا می‌تواند نشانه‌ای طبیعی‌ برای کهولت سن باشد. با به عضلات نواحی اطراف دهان می‌توان این خطوط را کاهش داد یا آنها از بین برد. درست است که در این نوع از بوتاکس، تزریق به نواحی دور لب انجام می‌شود؛ اما گاهی افراد آن را با نام بوتاکس لب می‌شناسند.

 1. 6. بوتاکس دور چشم

از پرکاربردترین روش‌ها برای از بین بردن خطوط و چین و چروک‌های گوشه خارجی چشم (Crows feet) تزریق بوتاکس است. با به استراحت در آوردن عضلات دور چشم منجر به از بین رفتن چین و چروک‌ها می‌شود. برای نواحی تزریق دور چشم در مجموع 24 واحد تزریق مناسب است. برای از بین بردن کامل چین و چروک‌ها، یعنی تزریق همزمان برای ابرو، پیشانی و دور چشم، جمعا 64 واحد بوتاکس نیاز است.

خیلی‌ها سوال دارند که آیا خطرناک است؟ هنگام ترک کلینیک ممکن است مقدار کمی قرمزی یا تورم در محل تزریق دور چشم مشاهده کنید. اما این قرمزی‌ها زود رفع می‌شوند.

کاربردهای پزشکی درمانی بوتاکس

جالب است بدانید که بوتاکس فقط برای زیبایی کاربرد ندارد. برخی از کاربردهای درمانی و پزشکی بوتاکس شامل موارد زیر هستند:

 • درمان تنبلی چشم: دلیل اصلی تنبلی چشم، عدم تعادل ماهیچه‌هایی است که چشم را در جای خود نگه می‌دارند.
 • درمان اختلال در کشیدگی ماهیچه گردنی: نوعی عارضه عصبی است که در آن ماهیچه‌های گردن و شانه‌ها دچار گرفتگی و اسپاسم می‌شوند. در این حالت عضلات به طور خودمختار منقبض می‌شوند و گردن را در حالت دردناکی قرار می‌دهند. بوتاکس فعالیت این عضلات را محدود می‌کند و این حالت را بهبود می‌بخشد.
 • درمان تعریق بیش از حد یا غیرطبیعی (هایپر هیدروزیس): در این حالت حتی در زمانی که دمای محیط اطراف یک فرد نیز بالا نیست شدیدا عرق می‌کند.
 • درمان لوچی و دوبینی (strabismus): به حالتی گفته می‌شود که در آن به نظر می‌رسد چشم‌ها در جهات مختلف نگاه می‌کنند.
 • بهبود حملات میگرن (مزمن)
 • کاهش اثرات فعالیت بیش از حد مثانه: در اثر فعالیت زیادی مثانه افراد به بی‌اختیاری ادراریمبتلا می‌شوند که تزریق بوتاکس به کاهش آن کمک می‌کند.

1. بوتاکسمعده برای لاغری و آندوسکوپی

یکی از روش‌های لاغری است که به شما کمک می‌کند در 3 ماه مقدار زیادی وزن کم کنید. در این روش با تزریق بوتاکس به معده، ماهیچه‌های معده شل می‌شوند و انقباض دیواره‌ی آنها کم می‌شود. این کار باعث کاهش سرعت حرکت غذا در معده می‌شود. بنابراین غذا برای مدت بیشتری در معده‌ی شما باقی می‌ماند. در نتیجه زودتر از غذا خوردن سیر می‌شوید و سریع‌تر از ادامه‌ی خوردن دست می‌کشید. همچنین این روش باعث می‌شود که هضم به خوبی انجام نشود و جذب با مشکل مواجه شود. این روش برای کسانی مناسب است که با روش‌های سنتی و سالم نتوانند وزن کم کنند. همچنین برای بیماران دیابتی که اضافه وزن دارند، تقریبا روش مناسبی است. فراموش نکنید که قبل از انتخاب روش‌های لاغری، با پزشک مشورت کنید.

2. درمان میگرن با بوتاکس

اگر بیشتر از 15 روز در ماه میگرن دارید، تزریق بوتاکس به کاهش تعداد دفعات سردرد کمک می‌کند. توجه کنید که این روش میگرن را درمان نمی‌کند و با شل کردن عضلات سر باعث کاهش دفعات و شدت حمله‌ها می‌شود. بنابراین درمانی نیست و بیشتر در مدیریت درد موثر است. در این روش انتقال درد دچار اختلال می‌شود و شخص درد را به درستی احساس نمی‌کند. توجه داشته باشید که بوتاکس میگرن باید تمدید شود، در غیر اینصورت اثربخشی آن بعد از مدتی از بین می‌رود.

3. بوتاکس زیر بغل راهکاری برای کاهش بوی بد

عرق کردن یک امر طبیعی و حتی ضروری است. بدن انسان برای تنظیم دما به عرق کردن نیاز دارد. اما برخی افراد بیشتر از حد لازم و میزان نیاز عرق می‌کنند. عرق بیش از حد می‌تواند در نقاط خاصی از بدن مثل زیر بغل یا به صورت پراکنده در قسمت‌های مختلف بدن رخ دهد. اما فایده ؟ اخیرا از بوتاکس زیر بغل برای جلوگیری از تعریق شدید استفاده شده و موفقیت بالایی هم داشته است. به تازگی در پیشانی و کف دست‌ها هم از بوتاکس استفاده می‌کنند تا جلوی تعریق شدید جلوگیری شود؛ اما کارایی آن از استفاده بوتاکس زیر بغل کمتر است.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس چیست؟

بسیاری از شما بعد از تزریق بوتاکس نمی‌دانید چه باید کرد و چه کارهایی ممنوع است. برای پیدا کردن بهترین پیشنهادهای درمانی که مخصوص پوست و شرایط شخص شماست، لازم است با متخصص پوست، مو و زیبایی مشورت کنید. اما به طور کلی باید بدانید که بعد از تزریق بوتاکس نباید تا 24 ساعت ناحیه تزریق را لمس کرد. چرا که لمس یا ماساژ آن ناحیه منجر به پراکندگی سم به دیگر نقاط می‌شود. همچنین حداقل تا یک هفته نباید هیچ کدام از انواع روش‌های جوانسازی پوست مانند میکرودرم ابریژن را انجام داد. در ادامه به برخی از سوالات پرتکرار درباره پاسخ داده‌ایم:

آیا بعد از تزریق می توانیم صورت را بشوییم؟

در چند روز اول بعد از تزریق، شما می‌توانید به آرامی صورت خود را با آب بشویید.

آیا بعد از تزریق می توان زیر نور آفتاب قرار گرفت؟

دوری از نور خورشید توصیه‌ی عمومی است. سعی کنید با ضدآفتاب یا یک کلاه مناسب از مناطق تزریق در برابر نور خورشید حفاظت کنید. نور خورشید به بوتاکس آسیبی نمی‌رساند؛ اما می‌تواند منجر به مشکلات جدید نظیر چین و چروک‌های تازه شود.

آیا بعد از بوتاکس می توان الکل و سیگار مصرف کرد؟

الکل احتمال کبودی پوست را افزایش می دهد و حتی 24 ساعت قبل از تزریق بوتاکس نیز نباید مصرف شود. همچنین بعد از آن نیز حداقل تا 24 ساعت نباید مصرف شوند.

آیا بعد از تزریق نباید آرایش کرد؟

حداقل تا 24 ساعت هر نوع آرایش را قطع کنید.

چند ساعت بعد از بوتاکس می توان ورزش کردن را شروع کرد؟

حداقل تا 24 ساعت هر نوع ورزش کردن را قطع کنید.

بهترین سن بوتاکس چه زمانی است؟

زمانی که شخص به چین و چروک غیرفعال پوستی (ماندگار) دچار نشده باشد و بالای 21 سال هم باشد.

بوتاکس بهتر است یا هایفو؟

احتمالا این سوال را می‌پرسید که ؟ هر دو روش می‌توانند برای جوانسازی و زیباسازی پوست صورت کاربرد داشته باشند. برای برخی از افراد هایفو مناسب است و برای برخی دیگر بوتاکس انتخاب خوبی است. برای اینکه بهترین روش را برای جوانسازی پوست خود پیدا کنید، با دکتر پوست و مو مشورت کنید.

قیمت بوتاکس در دکترِتو کلینیک چقدر است؟

قیمت بوتاکس در مشهد به موارد مختلفی بستگی دارد:

 • به قصد اهداف آرایشی (جوانسازی پوست) تزریق می‌شود یا با مقاصد پزشکی (درمانی)
 • به اینکه کدام قسمت بدن انجام می‌شود
 • به اندازه ناحیه‌ای که تزریق انجام می‌شود
 • به اینکه از چند واحد یا چه میزان بوتاکس استفاده می‌شود
 • به اینکه از کدام یکی از برندها استفاده می‌شود

به طور میانگین قیمت بوتاکس برای یک ناحیه از صورت، در هر نوبت مبلغی بین 500 هزار تومان تا 2 میلیون تومان است. برای آگاهی از در دکترِتو کلینیک می‌توانید بر روی لینک قرار داده شده کلیک کنید.

نوع

کشور سازنده

قیمت

بوتاکس دیسپورت

انگلیسی

5٫000٫000

بوتاکس زئومین

آلمان

2٫800.000

بوتاکس مسپورت

ایران

1٫200٫000

بوتاکس دیستون

ایران

1٫000٫000

هزینه تزریق بوتاکس در سال 1403