فیلم و سریال

محبوب ترین فیلم های علمی تخیلی

فیلم های علمی تخیلی همواره ما را با دنیای جدیدی آشنا می کنند دنیایی دارای ربات ها ،هوش مصنوعی ،واقعیت مجازی ،دنیاهای موازی و…. ما در این مطلب بهترین فیلم های علمی تخیلی با موضوع ربات ها را برای شما جمع آوری کرده ایم با ما همراه باشید :

1- (Ex-Machina (2015

اکس ماشینا یک فیلم علمی تخیلی جذاب به کارگردانی الکس گارلند است و در مورد یک ربات انسان نمای بسیار پیشرفته و فریبنده است .کالب اسمیث یک برنامه نویس جوان است که برای شرکت بلوبوک محبوبترین موتور جستجوی وب مشغول به کار است.او پس از برنده شدن در یک مسابقه به یک ویلای کوهستانی دعوت می شود و در آن جا با اتفاقات عجیبی روبرو می گردد. در ادامه با فیلم جدید الکس گارلند آشنا شوید» معرفی فیلم Annihilation نابودی از نوع فرازمینی !


2- (Vol.i / Wall-E (2008

وال _ئی یک فیلم علمی تخیلی و خیال پردازی است. وال-ئی ربات هوشمند آشغال‌جمع‌کنی است که مأموریت دائمش، فشرده‌سازی و جمع‌آوری این پسماندها و آلودگی‌های صنعتی است که پس از ترک انسان ها از کره زمین باقی مانده است.اما داستان این فیلم انیمیشن از جایی آغاز می گردد که سفینه ای غول پیکر به زمین می آید و ….

همچنین بخوانید » بهترین انیمه های تابستان ۲۰۱۸ که باید آنها را تماشا کنید !

بهترین فیلم های علمی تخیلی با موضوع ربات ها

3- (The Terminator(1984

فیلم در مورد رباتی انسان نما است که از سال 2029 به سال 1984فرستاده می شود تا تا زنی جوان به نام سارا کانر (لیندا همیلتون) را که مادر جان کانر ناجی بشریت در جدال با روبات‌ها خواهد بود را  بکشد و …


همچنین بخوانید » ۱۰ تا از بهترین سریال های علمی تخیلی !


بهترین فیلم های علمی تخیلی با موضوع ربات ها

4-(Blade Runner (1982

دکارد (هریسون فورد) ماموریت دارد تا آدم مصنوعی ها که حضورشان بر روی زمین ممنوع است را شناسایی و تعقیب و خاطرشان را از کره زمین دور کند.تا اینکه این ربات ها وارد لس آنجلس می شوند و ……در ادامه بخوانید :نگاه ویدیویی به جلوه های ویژه فیلم بلید رانر ۲۰۴۹

بهترین فیلم های علمی تخیلی با موضوع ربات ها

5- (Matrix (1999

ماتریکس فیلمی اکشن و علمی تخیلی است که دنیای ساختگی به نام ماتریکس را به تصویر می کشد که به دست ماشین آلات هوشمند برای غلبه بر جمعیت انسان‌ها، شبیه‌سازی شده است.که از انسان ها به عنوان منبع انرژی استفاده می کنند و …..


همچنین بخوانید » ۱۰ تا از بهترین پوستر های فیلم های علمی تخیلی تمام دوران


بهترین فیلم های علمی تخیلی با موضوع ربات ها

6- (RoboCop (1987

این فیلم یکی از بهترین فیلم های علمی تخیلی دهه 80 میلادی است.داستان در یک فضای متروپلیس‌وار می‌گذرد پل ورهوفن فیلم ساز هلندی به خوبی توانسته جو خشن و از بین رفتن عواطف انسانی را با موسیقی روح‌انگیز باسیل پولدوریس نشان دهد.در ادامه بخوانید :پلیس آهنی باز می گردد ! این بار با فیلمی به کارگردانی نیل بلومکمپ !

بهترین فیلم های علمی تخیلی با موضوع ربات ها

7-(A.I. Artificial Intelligence (2001

فیلم هوش مصنوعی درباره رابطه میان انسان و ربات هوشمندی است که احساس دارند .در این فیلم احساسات انسانی در قالب داستانی علمی – تخیلی  به خوبی بیان شده و نشانگر ربات هایی است که احساس دارند ولی انسان ها آن ها را به چشم ربات و ماشین نگاه می کنند و….

در ادامه بخوانید »۲۰ تا از بهترین فیلم های جنایی که حتما باید آنها را تماشا کنید به انتخاب مجله وارونه

بهترین فیلم های علمی تخیلی با موضوع ربات ها

8- (The Stepford Wives (1975

جوانا ابرهارت” به همراه خانواده خود به شهر کوچکی نقل مکان می کند اما به سرعت متوجه می شود که در پشت پرده رفتار عالی زنان شهر حقیقتی شیطانی مخفی شده است…

بهترین فیلم های علمی تخیلی با موضوع ربات ها

9- (I, Robot (2004

دل اسپونر (ویل اسمیت ) یک افسر پلیس است و در زمانه ای که همه از ربات ها استفاده می کنند او اعتمادی به ربات ها ندارد تا اینکه ربات ها علیه انسان ها شورش می کنند و ….


همچنین بخوانید » معرفی سریال Dark / دیروز، امروز و فردا پی در پی نیستند !!!


بهترین فیلم های علمی تخیلی با موضوع ربات ها

10-(Star Wars: A New Hope (1977

جنگ های  ستاره ای  که در ایران به نام جنگ ستارگان مشهور است، یک فیلم فانتزی ماجراجویانه محصول سال ۱۹۷۷ میلادی است و سومین فیلم پرفروش تاریخ سینما (با احتساب تورم) می‌باشد. دو ربات به دنبال اوبی وان کنوبی می‌گردند در این راه لوک اسکای واکر جوان برای کمک به آن‌ها سیاره محل سکونت خود را همراه با اوبی وان و هان سولو ترک می‌کند، تا برای نجات پرنسس لیا و کهکشان به سایر شورشیان بپیوندد … 

بهترین فیلم های علمی تخیلی با موضوع ربات ها

11- (Chappie (2015

چپی فیلمی در مورد یک ربات تجربی است که توانایی آموختن و احساس کردن برای او طراحی شده است اما توسط یک باند جنایتکر برای مقاصد پلید دزدیده می شود و … در ادامه تماشا کنید » انیمیشن کوتاه Adam اثر جدید Neill Blomkamp در زمان واقعی (Real Time) رندر شده است

بهترین فیلم های علمی تخیلی با موضوع ربات ها

12-(Alien: Covenant (2017

این فیلم دنباله‌ای بر فیلم پرومتئوس در سال ۲۰۱۲ و دومین قسمت در مجموعه پیش‌درآمدی فیلم‌های بیگانه به شمار می‌رود.این فیلم از نظر منتقدان فیلم راضی کننده ای است .«بیگانه: کاوننت» پشت سر قسمت اول مجموعه و «بیگانه‌ها» به راحتی می‌توان در رده‌ی سوم بهترین بیگانه‌های ساخته شده قرار داد.

بهترین فیلم های علمی تخیلی با موضوع ربات ها

13- (Robot and Frank (2012

داستان فیلم در مورد پیرمردی است که به بیماری آلزایمر دچار شده است پسر او برای پدرش رباتی می آورد که از او مراقبت کند و با آمدن این ربات داستان فیلم آغاز می گردد و …

بهترین فیلم های علمی تخیلی با موضوع ربات ها

14-(Moon (2009

داستان فیلم در مورد فضانوردی است که به مدت سه سال برای انجام اکتشافات به ماه می رود و هر روز ثانیه شماری می کند تا به زمین باز گردد و ….


همچنین بخوانید » بهترین فیلم های ۲۰۱۷ به انتخاب مجله وارونه


بهترین فیلم های علمی تخیلی با موضوع ربات ها

15-(Her (2014

داستان این فیلم در مورد رابطه عاشقانه یک انسان و یک ربات است .و بیانگر آینده ای است که انسان ها دچار خلا عاطفی هستند و هوش مصنوعی در حال پر کردن خلا عاطفی آن هاست و….

بهترین فیلم های علمی تخیلی با موضوع ربات ها

همچنین بخوانید :

بدترین بازیگران در سال ۲۰۱۸ !

۱۰ فیلم رمانتیک که حتما باید آنها را تماشا کنید !

لیست بهترین فیلم های کمدی تمام دوران منتشر شد !


در این مقاله ما سعی کردیم تا ۵۰ مورد از برترین فیلم های علمی تخیلی دهه اخیر را که از طرف سایت راتن تومیتوز انتخاب شده بودند به شما معرفی کنیم. با زومجی همراه شوید.

با اکران مجموعه‌های فانتزی مختلف مانند سری فیلم Lord of the Rings (ارباب حلقه‌ها) و همچنین سری فیلم Harry Potter (هری پاتر) درک جدیدی در مردم به وجود آمد. بینندگان متوجه شدند و دیگر به این درک رسیدند که به اصطلاح گیک (Geek) بودن بسیار جذاب و سرگرم‌کننده است. کم کم مردم در اوایل دهه ۲۰۱۰ به این فکر افتادند که بعدها چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ در این دهه، این ژانرِ به‌خصوص به بالاترین سطح خود رسید، آن هم با سرعت و قدرت خیلی زیاد. در طی این برهه زمانی چند مجموعه‌ی مختلف غیرقابل اجتناب به وجود آمدند و حتی مجموعه‌های قدیمی هم برای دوران مدرن احیا شدند. ما در حال صحبت کردن درباره بازگشت سری فیلم Star Wars (جنگ ستارگان)، سری فیلم Mad Max (مکس دیوانه)، سری فیلم Blade Runner (بلید رانر) و حتی مجموعه Planet of the Apes (سیاره میمون‌ها) هستیم.

البته دراین‌میان رقابت فقط بین مجموعه‌ها و آثار نوستالژی نبود. بلکه یک سری آثار دیگر که مغز مخاطب را منفجر می‌کردند و داستان‌های اصیلی داشتند، مانند فیلم Ex Machina (فراماشین)، فیلم Arrival (ورود)، فیلم Looper (لوپر)، فیلم Inception (تلقین) و همچنین فیلم Interstellar (میان ستاره‌ای) هم وارد میدان شدند. اگرچه داستان‌های علمی و تخیلی اغلب اوقات در آینده رخ می‌دهند، اما در اصل به‌نوعی به ما اطلاع می‌دهند و در کشف کردن به ما کمک می‌کنند؛ کشف کردن اینکه چگونه ما امروزه به واسطه فناوری و داستان‌ها زندگی می‌کنیم. به‌عنوان مثال به فیلم Her (او)، فیلم Snowpiercer (برف‌شکن) یا حتی فیلم The Lobster (خرچنگ) نگاه کنید. بعد هم آثار علمی-تخیلی فوق‌العاده‌ای را که در فضا رخ می‌دهند، مانند فیلم Gravity (جاذبه) و فیلم The Martian (مریخی) مد نظر داشته باشید.

حتی اگر ژانر علمی-تخیلی برای شما معنی ربات‌های غول پیکر یا هیولاهای مختلف را دارد، می‌توانید فیلم Godzilla (گودزیلا)، فیلم Kong: Skull Island (کونگ: جزیره جمجمه)، فیلم Ready Player One (بازیکن شماره یک آماده باش) و فیلم Pacific Rim (حاشیه اقیانوس آرام) را در ذهن خود داشته باشید. مهم نیست سبک یا بودجه‌ای که برای هر اثر سینمایی علمی-تخیلی در نظر گرفته شده، چه چیزی است. ما در این مقاله، تصمیم گرفتیم که با درنظرگرفتن فاکتورهای مختلف، از جمله سال اکران فیلم و تعداد نقدهایی که برای آن در سایت راتن تومیتوز ثبت شده، بهترین فیلم‌های این ژانر را استخراج کنیم. معیار انتخاب کردن فیلم‌ها هم به این شکل بوده که برای هر فیلم حداقل ۸۰ نقد ثبت شده باشد. لازم به ذکر است که اطلاعات نوشته شده برای هر فیلم، متشکل است از خلاصه داستان فیلم، خلاصه نظر منتقدان و همچنین توضیحات کلی درباره فیلم است. حالا، زمان آن رسیده که به سراغ ۲۰ فیلم علمی-تخیلی برتر دهه ۲۰۱۰ برویم. با زومجی همراه باشید!

Z for Zachariah

فیلم ز مثل زکریا

Z for Zachariah (2015)

امتیاز راتن تومیتوز: ۷۹ درصد

امتیاز تنظیم شده: ۸۱.۷۴۴ درصد

بازیگران: چیویتل اجیوفور، مارگو رابی، کریس پاین، کالین برگ

کارگردان: کریگ زوبل

فیلم ز مثل زکریا فرضیه و ایده اصلی ساده‌ای دارد اما تلاش می‌کند که داستان درام و فریبنده‌ای را به زور از درون آن بیرون بکشد. نکته‌ای که در رابطه با این فیلم بسیار جذاب وجود دارد، این است که سرعت پیش‌روی آن کمی دور از انتظار است؛ سرعتی که ممکن است کاسه صبر یک سری از مخاطبان را به چالش بکشد. ما در این فیلم با یک اتمسفر و فضای پساآخرالزمانی درگیر هستیم؛ فضایی که در آن شخصیت‌های اصلی ما مجبور هستند که برای زنده ماندن و بقا با مشکلات زیادی دست‌وپنجه نرم کنند. در پی رخ دادن یک جنگ هسته‌ای، یک زن جوان می‌تواند به‌تنهایی جان خود را نجات دهد. حالا از این می‌ترسد که نکند خودش، مانند همان مثال معروف، آخرین زن باقیمانده روی زمین باشد. ترس این زن تا زمانی ادامه دارد که حیرت‌انگیزترین اتفاق در زندگی او رخ می‌دهد؛ او در یک اتفاق بسیار جالب می‌تواند یک انسان دیگر را هم پیدا کند. این انسان، یک دانشمند پریشان است که به خاطر قرار گرفتن در معرض تابش اشعه، تقریبا عقل و هوش خود را از دست داده است. حالا او هم با ناامیدی و استیصال به‌دنبال افراد دیگر می‌گردد. به مرور یک اعتماد ضعیف و شکننده بین این دو صورت می‌گیرد. اما زمانی‌که یک فرد غریبه وارد آن منطقه می‌شود، پیوند ارزشمند آن‌ها کم کم از هم باز می‌شود. این فیلم شاید یک ایده ساده و به عقیده برخی‌ها کلیشه‌ای داشته باشد. اما این فیلم شخصیت‌های داستان را در شرایط جدید و چالش‌برانگیزی قرار می‌دهد که آن‌ها مجبور هستند با مسائل جدیدی روبه‌رو شوند.

Pacific Rim 2013

فیلم حاشیه اقیانوس آرام 

Pacific Rim (2013)

امتیاز راتن تومیتوز: ۷۱ درصد

امتیاز تنظیم شده: ۸۲.۱۹۷ درصد

بازیگران: چارلی هونام، ادریس البا، رینکو کیکوچی، دیگو کلاتنهوف

کارگردان: گیرمو دل تورو

تا به امروز آثار زیادی شبیه به این کار روی پرده سینماها رفتند، اما فیلم حاشیه اقیانوس آرام یک موجود جدید، آهنی و مدرن محسوب می‌شود. این اثر در تلاش است که فقط یک فیلم سرگرم‌کننده‌ی صرف نباشد و المان‌های فانتزی خیلی زیادی هم داشته باشد. زمانی‌که لژیون‌هایی از موجودات هیولایی که با نام کایجو شناخته می‌شدند، از سمت دریا قیام خود را آغاز کردند، یک جنگ بزرگ به وجود آمد؛ جنگی که جان میلیون‌ها نفر را می‌گرفت و آنقدر منابع بشریت را از بین می‌برد و مصرف می‌کرد که خیلی زود به پایان می‌رسید. به همین ترتیب، برای مقابله و مبارزه با این کایجوهای غول پیکر، یک نوع سلاح ویژه ابداع شد: ربات‌های بسیار عظیم که با نام یگر شماخته می‌شدند. قرار بر این بود که این یگرها به‌صورت همزمان توسط دو خلبان کنترل شوند؛ خلبان‌هایی که ذهن آن‌ها در یک پل عصبی قفل می‌شد. اما حتی یگرها هم نشان دادند که نمی‌توانند در مقابل کایجوهای خستگی ناپذیر کار مفیدی انجام دهند و شکست آن‌ها را به ارمغان بیاورند.

نیروهایی که از بشریت محافظت می‌کردند، دیگر در آستانه‌ی شکست قرار داشتند. آن‌ها هیچ راه دیگری نداشتند جز اینکه به دو قهرمان رو بیاندازند. یکی از این قهرمانان یک خلبان دلسرد (با بازی چارلی هونام) و دیگری هم یک کارآموز بی‌تجربه (با بازی رینکو کیکوچی) بود. این دو نفر با یکدیگر تیمی را تشکیل دادند که یک افسانه را هدایت کنند. اما به نظر می‌رسید که یگر افسانه‌ای که مربوط‌به سالیان دور می‌شود، حسابی منسوخ شده است. آن‌ها به‌عنوان آخرین امید بشریت درکنار هم ایستادند و با آخرالزمانی که لحظه به لحظه با قدرت بیشتری دنیای آن‌ها را تهدید می‌کرد، مبارزه کردند.

Prometheus 2012

فیلم پرومتئوس 

Prometheus (2012)

امتیاز راتن تومیتوز: ۷۳ درصد

امتیاز تنظیم شده: ۸۴.۲۹ درصد

بازیگران: نومی راپاس، مایکل فاسبندر، شارلیز ترون، ادریس البا

کارگردان: ریدلی اسکات

این اثر جاه‌طلبانه از ریدلی اسکات به‌نوعی شبیه یک پیش درآمد برای مجموعه Alien (بیگانه) محسوب می‌شود. اما خب این مورد را هم در نظر داشته باشید که در عین پیش‌درآمد بودن، ممکن است پاسخ تمام سؤال‌های بزرگ شما را ندهد. با اینکه این فیلم هم به نوبه‌ی خود کامل و بی‌نقص نیست، اما عظمت جلوه‌های بصری بسیار جذاب و همچنین عملکرد فوق‌العاده بازیگران، تا حد زیادی عیب و نقص‌ها را می‌پوشاند؛ خصوصا بازی مایکل فاسبندر در نقش اندروید داستان. ریدلی اسکات، کارگردان سری فیلم بیگانه و فیلم بلید رانر، دوباره به همین ژانری بازگشته که خودش کمک زیادی در جهت ایجاد آن، کرده بود. او با استفاده از فیلم پرومتئوس یک افسانه و اسطوره فوق‌العاده جذاب را خلق کرده است. در این فیلم، گروهی از کاشفان به سرنخی دست پیدا می‌کنند که به ریشه‌های بشریت در سیاره زمین ارتباط دارد. همین موضوع باعث می‌شود تا آن‌ها به یک ماجراجویی مهیج بروند؛ آن هم به تاریک‌ترین گوشه‌های جهان. در آن‌جا، آن‌ها باید وارد یک نبرد بسیار ترسناک بروند تا بتوانند آینده نژاد بشر را نجات دهند.

Dredd 2012

فیلم درد

Dredd (2012)

امتیاز راتن تومیتوز: ۷۹ درصد

امتیاز تنظیم شده: ۸۴.۵۵۲ درصد

بازیگران: کارل اربن، اولیویا ترلبی، وود هریس، لنا هدی

کارگردان: پیت تراویس

فیلم Dredd 3D کار فوق‌العاده‌ای را در نمایش دادن روحیه ناخوشایند و خشن داستان و شخصیت‌های خودش، انجام داده است و می‌توان گفت که دقیقا به همان هدفی که داشته، رسیده است. در این فیلم ما سراسر شاهد خشونت‌های خیلی زیاد و همچنین جلوه‌های ویژه بسیار جذاب هستیم. بعد از مدتی تماشای این فیلم، به این نتیجه هم می‌رسید که این اثر مدام به خودش طعنه و کنایه می‌زند و اصلا با هیچکس هم شوخی ندارد. این خط داستانی اینگونه نشان می‌دهد که در آینده، آمریکا به یک زباله‌دان که در معرض تابش پرتوها قرار گرفته، تبدیل می‌شود. در بخش ساحل شرقی آن، از بوستون گرفته تا واشینگتون دی سی، منطقه‌ای به نام مگا-سیتی وان قرار دارد؛ یک کلانشهر وسیع و بسیار خشن که جنایتکارها خیابان‌های پر از آشوب را اداره می‌کنند.

تنها نیروی نظم و قانونی که در این شهر قرار دارد، پلیس‌های مدنی و شهری‌ای هستند که با نام «قاضی‌ها» شناخته می‌شوند. آن‌ها قدرت‌های مشترک قاضی، هیئت منصفه و اعدام کننده آنی را در اختیار دارند. درد (با بازی کارل اربن) در سرتاسر شهر شناخته شده است و همه از او می‌ترسند. او دیگر همان قاضی نهایی محسوب می‌شود. او خودش را به چالش کشیده تا شهر را از دست آخرین عذابی که در آن وجود دارد، خلاص کند. این عذاب هم چیزی نیست جز یک بیماری همه‌گیر مواد مخدر بسیار خطرناک که باعث می‌شود کسانی که به آن مبتلا شده‌اند، واقعیت را به‌صورت «اسلوموشن» تجربه کنند.

Melancholia 2011

فیلم مالیخولیا

Melancholia (2011)

امتیاز راتن تومیتوز: ۷۹ درصد

امتیاز تنظیم شده: ۸۴.۹۲۷ درصد

بازیگران: کریستن دانست، شارلوت گینزبورگ، الکساندر اسکاشگورد، کیفر ساترلند

کارگردان: لارس فون تریه

ترفندهای نمایشی را می‌توان یکی از مهم‌ترین نکات در فیلم‌های علمی و تخیلی دانست؛ اما چیزی که ما در فیلم مالیخولیا می‌بینیم، خیلی متفاوت است. ترفندهای نمایشی فیلم مالیخولیا واضح‌تر از آن چیزی هستند که باید باشند. اما در عین حال، یک ویترین بسیار خوب محسوب می‌شود تا کریستن دانست بتواند استعداد بازیگری و همچنین لارس فون تریه هم بتواند دید عمیق و احشایی خود را نسبت به افسردگی و نابودی را به نمایش بگذارد. جاستین (با بازی کریستن دانست) و مایکل (با بازی الکساندر اسکاشگورد) مشغول برگزاری مراسم ازدواج خود در یک میهمانی بسیار مجلل و فاخر هستند؛ آن هم در خانه خواهر خود (با بازی شارلوت گینزبورگ) و شوهر خواهرش (با بازی کیفر ساترلند). در همین حین، سیاره‌ای به نام مالیخولیا در حال آمدن و نزدیک شدن به سیاره زمین است… فیلم مالیخولیا یک اثر روانشناختی و فاجعه محسوب می‌شود که لارس فون تریه هم آن را کارگردانی کرده است؛ البته فاجعه‌ی بسیار خوبی که شما را هنگام تماشا کردن این فیلم میخکوب می‌کند.

Interstellar

فیلم میان ستاره‌ای

Interstellar (2014)

امتیاز راتن تومیتوز: ۷۲ درصد

امتیاز تنظیم شده: ۸۶.۲۵۳ درصد

بازیگران: متیو مک‌کانهی، ان هتوی، جسیکا چستین، مایکل کین

کارگردان: کریستوفر نولان

فیلم میان ستاره‌ای چیزی بیشتر از یک فیلمسازی مهیج که جلوه‌های بصری درخشنده‌ای دارد و مغز مخاطب را به بازی می‌گیرد، به نمایش گذاشت. سینما دوستان تا حدودی ساخت چنین اثری را از نویسنده-کارگردان افسانه‌ای مانند کریستوفر نولان توقع داشتند؛ حتی اگر رسیدن به چنین ایده‌ای، از حد و حدود فکری خودش هم فراتر باشد. کریستوفر نولان بارها و بارها در موقعیت‌های مختلف نبوغ خود را به همگان اثبات کرده است؛ چه در زمینه کارگردانی و چه در زمینه مطرح کردن ایده‌هایی که به عقل خیلی‌ها نمی‌رسد. با پایان یافتن زمان ما روی سیاره زمین، تیمی از متخصصان و کاشفان به مهم‌ترین مأموریت زندگی خود در تاریخ بشریت می‌روند. آن‌ها قرار است به ورای این کهکشان بروند و کشف کنند که آیا بشریت آینده‌ای در میان ستاره‌ها دارد یا خیر؛ اتفاقی که در آینده‌ای بسیار نزدیک احتمال رخ دادنش وجود دارد.

Predestination

فیلم تقدیر 

Predestination (2014)

امتیاز راتن تومیتوز: ۸۳ درصد

امتیاز تنظیم شده: ۸۶.۵۴۳ درصد

بازیگران: ایثن هاک، سارا اسنوک، نوا تیلور، کریستوفر کربی

کارگردان: مایکل اسپیریگ، پیتر اسپیریگ

یک اثر سرگرم‌کننده در این ژانر با هوشی غیرمعمول. می‌توان گفت که فیلم تقدیر یک اثر علمی-تخیلی و ماجراجویی است که بهتر از حد متوسط ظاهر شده است. این فیلم فرصتی را در اختیار سارا اسنوک قرار داد که حسابی خود را نشان دهد و بدرخشد. فیلم تقدیر داستان زندگی یک مامور موقت (با بازی ایثن هاک) را شرح می‌دهد که به یک سری سفرهای پیچیده فرستاده شده که باید در زمان سفر کند. او باید در این سری ماجراجویی‌ها، کاری انجام دهد تا مانع از این شود که قاتل‌های آینده، جنایت‌های خودشان را انجام دهند. حالا این مامور که در آخرین مأموریت خود قرار دارد، باید یک مجرمی را متوقف کند که در سرتاسر این مأموریت‌ها برای همان آماده می‌شده است. او اگر از این حمله ویرانگر جلوگیری کند، می‌تواند کاری کند که جان هزاران نفر را نجات دهد.

The Double

فیلم دو برابر

The Double (2013)

امتیاز راتن تومیتوز: ۸۳ درصد

امتیاز تنظیم شده: ۸۷.۶۶ درصد

بازیگران: جسی آیزنبرگ، میا واشیکوفسکا، والاس شاون، نوآه تیلور

کارگردان: ریچارد آیوادی

فیلم دو برابر فوق‌العاده غم‌افزا و همچنین به طرز مهیجی جاه‌طلبانه است. این اثر جسی آیزنبرگ را مجبور می‌کند که دو نقش را ایفا کند. این فیلم با فوق‌العاده بودن و شرایطی که دارد، کاری می‌کند که علاوه‌بر بازیگر اصلی، نویسنده و کارگردان این اثر یعنی ریچارد آیوادی هم استعداد چشمگیر خود را باری دیگر در معرض نمایش قرار دهد. آیزنبرگ در این فیلم نقش سایمون را ایفا می‌کند؛ یک مرد منزوی و خجالتی که مدام در کار نادیده گرفته می‌شود، مادرش همیشه او را تحقیر می‌کند و زن رویاهایش (با بازی میا واشیکوفسکا) هم اصلا او را نمی‌بیند. ورود یک همکار جدید به نام جیمز (همچنین با بازی آیزنبرگ) باعث برهم زدن این تعادل می‌شود. جیمز از لحاظ فیزیکی، روحی، اعتماد به نفس و همچنین کاریزما یک سر و گردن از سایمون بالاتر است. او در ارتباط با زنان هم خیلی خوب عمل می‌کند. درست همان‌طور که سایمون وحشت داشت، جیمز به محض ورود به این دنیا، کم کم داشت زندگی سایمون را در اختیار خودش می‌گرفت.

Godzilla 2014

فیلم گودزیلا

Godzilla (2014)

امتیاز راتن تومیتوز: ۷۵ درصد

امتیاز تنظیم شده: ۸۷.۷۸۳ درصد

بازیگران: آرون تیلور-جانسون، الیزابت اولسن، برایان کرانستون، دیوید استراترن

کارگردان: گرت ادواردز

همیشه ماجراهای درام انسانی و اتفاقات طبیعی زندگی انقدر زیاد است که کارگردانان و فیلمسازان تقریبا هیچ دردسری برای ساخت یک فیلم جدید و پیدا کردن ایده ندارند. اما گرت ادواردز تصمیم گرفت که به سراغ یک مجموعه علمی تخیلی قدیمی برود و آن را احیا کند. او با فیلم گودزیلایی که ساخت، به طرز رضایت‌بخشی توانست این مجموعه را به یک شکوه بسیار زیبا و فوق‌العاده سابق خود بازگرداند.در تابستان سال ۲۰۱۴، محبوب‌ترین هیولای جهان، باری دیگر توسط شرکت وارنر براز پیکچرز و همچنین لجندری پیکچرز متولد شد تا یک اثر اکشن و ماجراجویی حماسی را با نام Godzilla به روی پرده سینماها ببرند.

کارگردان جدید و رویاپرداز سینما یعنی گرت ادواردز، کارگردان فیلم Monsters (هیولاها) یک داستان قدرتمند را از شجاعت و هوش انسان نوشت و کارگردانی کرد؛ آن هم در مقابله با نیروهای بسیار عظیم طبیعت. در این خط داستانی، گودزیلای بسیار جذاب و الهام‌بخش قیام می‌کند تا تعادل و بالانس را باری دیگر برقرار کند. در همین زمان هم بشریت کاملا دربرابر چنین موجودی بی‌دفاع هستند.

super 8

فیلم سوپر هشت (اکران در سال ۲۰۱۱)

Super 8 (2011)

امتیاز راتن تومیتوز: ۸۱ درصد

امتیاز تنظیم شده: ۹۰.۰۰۹ درصد

بازیگران: کایل چندلر، ال فانینگ، جوئل کورتنی، گابریل باسو

کارگردان: جی. جی. آبرامز

با اینکه این فیلم ممکن است تا حدودی خاطرات یک سری بلاک باسترهای تابستانی را به یاد شما بیاورد؛ اما از طرف دیگر هم می‌توان گفت که فیلم سوپر هشت به نوبه‌ی خودش دارای هیجان‌های زیاد، جذابیت‌های بصری و همچنین عمق احساسی‌ای است که ارزش تماشا کردن دارد. در تابستان سال ۱۹۷۹، یک گروه از دوستان که در شهر کوچکی از اوهایو زندگی می‌کردند، شاهد یک تصادف فاجعه قطاری بودند؛ آن هم زمانی‌که مشغول ساخت یک فیلم با دوربین ۸ میلی متری بودند.

مدت خیلی زیادی طول نکشید که اعضای این گروه به این موضوع مشکوک شدند که این ماجرا یک اتفاق نبوده است. هنوز زمان زیادی از آن واقعه وحشتناک نگذشته بود که کم کم ناپدید شدن‌های غیرمعمول و همچنین وقایع غیرقابل توضیح در سطح شهر رخ می‌داد. در این شرایط هم معاون محلی شهر چاره دیگری جز سعی کردن نداشت تا بلکه بتواند حقیقت این اتفاقات را کشف کند. کمی که گذشت، مشخص شد که ماجرایی ترسناک‌تر از آن چیزی که تصورش را می‌کردند در حال رخ دادن بود.

Rise of the Planet of the Apes

فیلم ظهور سیاره میمون‌ها

Rise of the Planet of the Apes (2011)

امتیاز راتن تومیتوز: ۸۲ درصد

امتیاز تنظیم شده: ۹۰.۳۱۱ درصد

بازیگران: جیمز فرانکو، فریدا پینتو، اندی سرکیس، جان لیثگو

کارگردان: روپرت وایت

فیلم ظهور سیاره میمون‌ها با سبک کارگردانی مخصوص روپرت وایت، یک سری جلوه ویژه‌های چشمگیر و اجرای فوق‌العاده به یاد ماندنی اندی سرکیس همراه است. این اثر توانست نفس تازه‌ای در این مجموعه قدیمی بدمد و زندگی جدیدی به آن بدهد. یک عمل مشترک از دلسوزی و تکبر باعث شد تا جنگی رخ دهد که با تمام جنگ‌های اتفاق افتاده، تفاوت داشت؛ در پایان هم منجر به ساخت فیلم Rise of the Planet of the Apes شد. تیم جلوه‌های ویژه‌ای که به دنیاهای سری فیلم Avatar (آواتار) و همچنین سری فیلم ارباب حلقه‌ها زندگی بخشیده بود و موفق به دریافت جایزه اسکار شد، در این پروژه به سطح جدیدی رفت. آن‌ها در این فیلم یک میمون را با تکنولوژی CGI خلق کرد که عملکرد فوق‌العاده‌ای داشت و به طرز بی‌سابقه‌ای احساسات و هوش را به نمایش می‌گذاشت.

robot and frank

فیلم ربات و فرانک

Robot & Frank (2012)

امتیاز راتن تومیتوز: ۸۶ درصد

امتیاز تنظیم شده: ۹۰.۶۵۵ درصد

بازیگران: فرانک لانگلا، سوزان ساراندون، جیمز مارسدن، لیو تایلور

کارگردان: جیک شریر

فیلم ربات و فرانک با اجرای بازیگران فوق‌العاده‌ای مانند فرانک لانگلا همراه است. این اثر هم به‌عنوان یک فیلم درام مستقل خوب عمل می‌کند و هم به‌عنوان یک کار هوشمندانه، متفکرانه و آرام‌بخش که به مرور زمان هم تاثیر بیشتری می‌گذارد. داستان این فیلم در آینده‌ای نزدیک رخ می‌دهد. فرانک یک دزد بازنشسته است که دو فرزند بزرگ دارد. این دو فرزند نگران این هستند که پدرشان دیگر نتواند هیچوقت تنها زندگی بکند. آن‌ها مدام وسوسه می‌شوند که پدر خود را در خانه سالمندان قرار دهند؛ این تصمیم تا زمانی ادامه داشت که پسر فرانک گزینه دیگری را انتخاب می‌کند: با وجود خواسته‌های خود این مرد پیر، پسر فرانک برای او یک ربات که شبیه به انسان راه می‌رود و صحبت می‌کند، می‌خرد. برنامه‌نویسی او به این شکل است که به‌صورت مداوم، سلامت فیزیکی و روحی پدرش را بهبود ببخشد. حال چیزی که بعد از این ماجراها رخ می‌دهد، داستانی است که برخی اوقات خنده‌دار و برخی اوقات هم ناراحت‌کننده است؛ اینکه چطور شما می‌توانید در غیرمنتظره‌ترین مکان‌ها، دوستان و اعضای خانواده خود را پیدا کنید.

Ready Player One

 فیلم بازیکن شماره یک آماده

Ready Player One (2018)

امتیاز راتن تومیتوز: ۷۲ درصد

امتیاز تنظیم شده: ۹۰.۷۳۷ درصد

بازیگران: تای شرایدن، اولیویا کوک، بن مندلسون، سایمون پگ

کارگردان: استیون اسپیلبرگ

فیلم بازیکن شماره یک آماده یک اثر سینمایی مهیج نوستالژیک محسوب می‌شود؛ اثری که نه‌تنها تمام قدرت استیون اسپیلبرگ را در خود جمع می‌کند، بلکه یک ماجراجویی بسیار جذاب و محکم دیگر را هم به فهرست فیلم‌های او اضافه می‌کند. در سال ۲۰۴۵، مردم با استفاده از بازی OASIS می‌توانند از واقعیت بسیار سخت و خشن خود فرار کنند؛ یک دنیای مجازی بسیار بزرگ که شما می‌توانید در آن به هر جایی که دوست دارید بروید، هر کاری را که دوست دارید انجام دهید، تبدیل به هر فردی هم دوست دارید بشوید. تنها محدودیتی هم که در این واقعیت وجود دارد، تصورات و قوه تخیل خودتان است.

خالق این بازی یعنی جیمز هالیدی ثرویت فوق‌العاده عظیم و کنترل بازی خود را برای کسی گذاشته بود که بتواند برنده مسابقه پیدا کردن وارث ارزشمند آن باشد. زمانی‌که قهرمانی به نام وید واتس به طرز عجیب و غیرمنتظره‌ای اولین چالش این بازی را برنده می‌شود، به همراه دوستان خود که با نام High Five شناخته می‌شوند، به درون یک دنیای کاملا فانتزی پرتاب می‌شود؛ دنیایی که پر از کشف و خطر است تا خود OASIS و دنیای خودشان را نجات دهند.

Coherence

فیلم انسجام

Coherence (2014)

امتیاز راتن تومیتوز: ۸۸ درصد

امتیاز تنظیم شده: ۹۰.۸۰۲ درصد

بازیگران: امیلی فاکسلر، موری استرلینگ، نیکولاس برندون، الیزابت گریسن

کارگردان: جیمز وارد بایرکیت

فیلم انسجام یک بررسی موردی در رابطه با موضوع هرچه کمتر بهتر در زمینه فیلمسازی است. این فیلم به‌عنوان یک نوع کارت ویزیت برای کارگردان و نویسنده تازه‌کار خود یعنی جیمز وارد بایرکیت عمل می‌کند که با بودجه کم ساخته و کاملا قانع‌کننده است. در شب رخ دادن یک ناهنجاری نجومی، هشت دوست در یک مهمانی شام بودند که یک سری اتفاقات زنجیره‌ای نگران‌کننده را تجربه کردند؛ اتفاقاتی که همه چیز را به هم ریخت و زیر و رو کرد. بخشی از این فیلم علمی و تخیلی و همچنین بخش دیگر آن ارتباط درام افراد را نشان می‌دهد. فیلم Coherence یک اثر فوق‌العاده متمرکز با یک سبک فیلم‌برداری خاص است که تنش موجود در آن، با شدت گرفتن اتفاقات پیچیده و مرموز، به طرز وحشتناکی افزایش پیدا می‌کند.

Kong: Skull Island

فیلم کونگ: جزیره جمجمه

Kong: Skull Island (2017)

امتیاز راتن تومیتوز: ۷۵ درصد

امتیاز تنظیم شده: ۹۱.۲۵۹ درصد

بازیگران: تام هیدلستون، ساموئل ال. جکسون، جان گودمن، بری لارسون

کارگردان: جوردن ووت رابرتس

فیلم کونگ: جزیره جمجمه یک تجربه بصری چشم‌نواز، بازیگری‌های بسیار جذاب و یک داستان که سرعت پیش‌روی خوبی هم دارد، ارائه می‌کند. این اثر خیلی زود توانست جایگاه خود را در دنیای اسطوره‌های هیولایی سینما پیدا کند؛ بدون اینکه حتی با نسخه‌های کلاسیک و اصلی قابل مقایسه باشد. فیلم کونگ: جزیره جمجمه داستان منشاء و خواستگاه کنگ اسطوره‌ای را باری دیگر به تصویر می‌کشد؛ آن هم در یک ماجراجویی جذاب و اصیل به کارگردانی جوردن ووت رابرتس. در این فیلم، یک تیم از کاشفان مختلف دور یکدیگر جمع می‌شوند. آن‌ها قرار است به اعماق یک جزیره ناشناخته در اقیانوس آرام سفر کنند. این جزیره به همان اندازه که زیبا و چشمگیر است، خطرناک هم محسوب می‌شود. اعضای این گروه نمی‌دانند که با پا گذاشتن در این جزیره، به حوزه کونگ افسانه‌ای قدم می‌گذارند.

Upstream Color

فیلم رنگ سرچشمه

Upstream Color (2013)

امتیاز راتن تومیتوز: ۸۶ درصد

امتیاز تنظیم شده: ۹۱.۱۶۴ درصد

بازیگران: ایمی سایمتز، شین کاروث، اندرو سنسنیگ، تیاگو مارتینز

کارگردان: شین کاروث

این فیلم دقیقا همان اندازه که از لحاظ فنی درخشان است، روایت آن هم بسیار زیبا و صریح است. فیلم رنگ سرچشمه سینمای تجربی آمریکایی را در بهترین حالت خود به نمایش می‌گذارد. از طرف دیگر هم  شین کاروث به قدری خوب و عالی بازی می‌کند که استعداد بازیگری خود را باری دیگر به وضوح تایید می‌کند. در خط داستانی‌ای که این فیلم روایت می‌کند، یک مرد و یک زن به سمت یکدیگر جذب می‌شوند و درنهایت هم در چرخه زندگی یک اندامگان بدون سن گرفتار می‌شوند.

Midnight Special

فیلم ویژه نیمه شب

Midnight Special (2016)

امتیاز راتن تومیتوز: ۸۳ درصد

امتیاز تنظیم شده: ۹۱.۷۸۱ درصد

بازیگران: مایکل شنون، جوئل ادگرتون، کریستن دانست، ادم درایور

کارگردان: جف نیکولز

شاید رمز و رازهایی که در فیلم ویژه نیمه شب وجود دارد، برای همه بینندگان خوش‌آیند و جذاب نباشند؛ اما مسیر ماجراجویی آن بسیار جاه‌طلبانه، سرگرم‌کننده و شگفت‌انگیز است. این فیلم درام درباره یک پدر و فرزند هشت ساله‌ی او است. آن‌ها بعد از اینکه متوجه می‌شوند که این پسر کوچک قدرت‌های اسرارآمیز دارد، تصمیم می‌گیرند که فرار می‌کنند تا افراد سودجو و همچنین دولت، آن‌ها را پیدا نکنند.

High Life

فیلم حیات والا

High Life (2018)

امتیاز راتن تومیتوز: ۸۲ درصد

امتیاز تنظیم شده: ۹۱.۸۰۹ درصد

بازیگران: رابرت پتینسون، ژولیت بینوش، آندره بنجامین، میا گاث

کارگردان: کلیر دنیس

فیلم حیات والا درست به همان اندازه جذاب است، چالش‌برانگیز و گیج‌کننده هم هست که در پایان جایزه‌ای را هم به شما می‌دهد. تقریبا می‌توان گفت که این فیلم، تمام چیزهایی را که سینما دوستان از کارگردان کلیر دنیس توقع دارند، در خودش دارد. مانتی (رابرت پتینسون) و همچنین دختر کوچک خود، آخرین بازمانده‌های یک مأموریت نفرین‌شده و خطرناک هستند که باید در طی آن به بیرونی‌ترین ناحیه منظومه شمسی می‌رفتند. به مرور زمان، مشخص می‌شود که واقعا چه اتفاقاتی در آن کشتی رخ داده است. در همین حین، این پدر و دختر باید به یکدیگر تکیه کنند تا بتوانند از آن چیزی که در یک قدمی‌شان قرار دارد، عبور کنند. فیلم حیات والا یک اثر حیرت‌انگیز و اساسی حول محور عشق و صمیمیت است. این داستان با خاطرات ناراحت‌کننده از یک زمین از دست رفته ترکیب شده است. این اثر، یک دستاورد جذاب، دلهره‌آور و هیجان‌انگیز برای کلیر دنیس محسوب می‌شود.

Marjorie Prime

 فیلم مارجوری پرایم 

Marjorie Prime (2017)

امتیاز راتن تومیتوز: ۹۰ درصد

امتیاز تنظیم شده: ۹۳.۰۸۶ درصد

بازیگران: جان هم، جینا دیویس، لوئیس اسمیت، تیم رابینز

کارگردان: مایکل المریدا

با اینکه دامنه این فیلم بزرگ و گسترده است اما با ظرافت زیادی ساخته شده است. فیلم مارجوری پرایم آنقدر زیبا و هوشمندانه ساخته شده که ذهن را به تسخیر در می‌آورد و سؤال‌های مختلفی را در رابطه با حافظه، بشریت و عشق به وجود می‌آورد. مارجوری هشتاد و شش ساله، روزهای پایانی خود را با بیماری و یک نسخه کامپیوتری از همسر مرحوم خود می‌گذراند. آن‌ها قصد دارند تا زندگی مشترک خود را باری دیگر بازگو و تجربه کنند. به همین دلیل هم «پرایمِ» مارجوری روی اطلاعاتی که از خود او و همچنین خویشاوندش به دست آورده، تکیه می‌کند تا یک درک پیچیده‌تری را از تاریخ همسر مارجوری کسب کند.

Under the Skin

فیلم زیر پوست

Under the Skin (2013)

امتیاز راتن تومیتوز: ۸۵ درصد

امتیاز تنظیم شده: ۹۴. ۴۵۶ درصد

بازیگران: اسکارلت جوهانسون، پاول برانیگان، کریستوف هیدک، آنتونیا کمپبل هیوز

کارگردان: جاناتان گلیزر

ممکن است درک پیام این فیلم برای برخی‌ها سخت باشد؛ اما به جرئت می‌توان گفت که فیلم زیر پوست، با تصاویر بسیار جذاب و همچنین ایفای نقش چشمگیر اسکارلت جوهانسون یک اثر جذاب و تجربه‌ای جدید محسوب می‌شود. جاناتان گلیزر با ساخت این فیلم، یک تحول شگفت‌انگیز در شغل خود ایجاد کرده است؛ یک شاهکار از داستان علمی و تخیلی وجودی که ما را به قلب ماجرایی می‌برد که نشان می‌دهد انسان بودن، فرازمینی بودن یا چیزی این میان، چه معنی‌ای دارد.

Upgrade

فیلم ارتقاء

Upgrade (2018)

امتیاز راتن تومیتوز: ۸۸ درصد

امتیاز تنظیم شده: ۹۵.۷۳۵ درصد

بازیگران: لوگان مارشال گرین، بتی گابریل، هریسون گیلبرتسون، بندیکت هاردی

کارگردان: لی وانل

گری تریس (با بازی لوگان مارشال گرین) که درگیر یک سرقت وحشیانه شده بود، هم همسرش را از دست داد و هم خودش فلج شد. بعد از این ماجرا، یک مخترع میلیاردر با او ملاقات می‌کند و روش درمانیِ تجربی و آزمایشی دارد که می‌تواند بدن او را «ارتقاء» ببخشد. این روش درمانی یک هوش مصنوعی کاشتنی به نام STEM است که توانایی‌های فیزیکی فوق‌العاده‌ای به او می‌دهد؛ خیلی بیشتر از آن چیزی که قبلا تجربه‌اش کرده بود. او با این توانایی‌ها قدرت این را دارد که بدون هیچ مشکلی انتقام خود و همسرش را از آن افراد مقصر بگیرد. درست است که فیلم ارتقاء تا حدودی همان المان‌های قدیمی را در خود دارد اما درست همانند شخصیت اصلی داستان خود تلاش می‌کند تا رنگ و بوی جدیدی را به این المان‌ها بدهد و آن‌ها را با تکنولوژی‌های پیشرفته، تقویت کند. این فیلم به‌لطف طنزهای جالب و جدید و همچنین داستان خود که خیلی خوب روایت شده، بهتر از رقیبانش شده است.

Star Trek Into Darkness

فیلم پیشتازان فضا به سوی تاریکی

Star Trek Into Darkness (2013)

امتیاز راتن تومیتوز: ۸۴ درصد

امتیاز تنظیم شده: ۹۵.۲۲۳ درصد

بازیگران: کریس پاین، زکری کوئینتو، زوئی سالدانا، کارل اربن

کارگردان: جی. جی. آبرامز

زمانی‌که خدمه‌ی اینترپرایز قرار است به خانه بازگردند، با یک نیروی غیرقابل توقف و ترسناک برخورد می‌کنند که در داخل سازمان خودشان قرار دارد. بعد از این اتفاق، کاپیتان کرک ماموریتی را به راه می‌اندازد و افراد گروه خود را به یک منطقه جنگی هدایت می‌کند. آن‌ها قرار است در طی این مأموریت، یک اسلحه کشتار جمعی را به تصرف خود در بیاورند. اگر این فیلم را تماشا کنید، متوجه می‌شوید که این اثر چقدر از لحاظ بصری و ظاهری چشمگیر است و چقدر صحنه‌های اکشن آن زیبا و مناسب درکنار هم قرار گرفته‌اند. فیلم Star Trek Into Darkness یک دنباله مستحکم و قدرتمند است که در این مجموعه علمی تخیلی محبوب قرار دارد؛ هرچند که نسبت به قسمت قبلی خود خیلی جدید و نوآورانه نیست.

Attack the Block

فیلم حمله به بلوک

Attack the Block (2011)

امتیاز راتن تومیتوز: ۹۰ درصد

امتیاز تنظیم شده: ۹۵.۱۹۶ درصد

بازیگران: جان بویگا، جودی ویتاکر، الکس اسماعیل، فرانز درامه

کارگردان: جو کورنیش

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که دوست دارید یک اثر، ترکیبی از صحنه‌های ترسناک، خنده‌دار و تفسیر اجتماعی ببینید، فیلم Attack the Block کاملا مناسب شما است. این فیلم یک اثر دلهره‌آور و علمی تخیلی است که با سرعت خوبی داستان خود را به مخاطب منتقل می‌کند. تازه تمام این موارد به کنار، اینکه این فیلم عطر و طعم کشور انگلیس را هم در خود دارد، امتیاز بیشتری را به دست می‌آورد. ما در این فیلم شاهد داستان یک گروه از جوانان سرسخت درون شهری هستیم. آن‌ها در تلاش هستند تا از محل زندگی خود دربرابر یک سری موجودات بیگانه مهاجم و وحشی دفاع کنند. همین ماجراها باعث می‌شود تا یک مجتمع آپارتمانی ساده که در جنوب لندن قرار دارد، تبدیل به یک منطقه جنگی فرازمینی شود.

The Hunger Games

فیلم عطش مبارزه

The Hunger Games (2012)

امتیاز راتن تومیتوز: ۸۴ درصد

امتیاز تنظیم شده: ۹۵.۵۵۴ درصد

بازیگران: جنیفر لارنس، جاش هاچرسون، لیام همسورث، وودی هارلسون

کارگردان: گری راس

هر سال، کاپیتول شرورِ ملت پانم، هر ۱۲ منطقه خود را وادار می‌کند که یک پسر و دختر نوجوان را برای آن‌ها بفرستد تا با یکدیگر در عطش مبارزه رقابت کنند. مسابقه عطش مبارزه رویدادی است که هر ساله ازطریق تلویزیون پخش می‌شود و در آن «قبیله‌ها» باید آنقدر با یکدیگر مبارزه کنند که درنهایت یکی از آن‌ها زنده بماند. بازیگران در فیلم عطش مبارزه به طرز فوق‌العاده‌ای ظاهر شدند و ایفای نقش کردند. این فیلم دلهره‌آور، خشونت دراماتیک، احساسات خام و آن حجم از جاه‌طلبی را که در رمان منبع وجود دارد، به خوبی در خودش حفظ کرده است.

The Lobster

فیلم خرچنگ

The Lobster (2015)

امتیاز راتن تومیتوز: ۸۷ درصد

امتیاز تنظیم شده: ۹۶.۹۴۲ درصد

بازیگران: کالین فارل، ریچل وایس، لئا سیدو، بن ویشاو

کارگردان: یورگس لانتیموس

در فیلم علمی تخیلی، کالین فارل نقش مردی به نام دیوید را ایفا می‌کند که به‌تازگی، همسرش او را ترک کرده است. حالا همه چیز بدتر شده است زیرا دیوید در جامعه‌ای زندگی می‌کند که افراد مجرد تنها ۴۵ روز فرصت دارند که عشق واقعی را پیدا کنند. در غیر این صورت آن‌ها تبدیل به حیوان مورد نظر می‌شوند و در جنگل رها می‌شوند تا به آن شکل زندگی کنند. دیوید درحالی‌که به‌دنبال شریک جدیدی برای زندگی می‌گردد، در یک هل مرموز ساکن است. او بعد از پشت سر گذاشتن چندین رابطه اشتباه، تصمیم می‌گیرد که حرکت جسورانه‌ای انجام دهد و از این دنیا فرار کند. او سرانجام به یک گروه شرور به نام لونرها می‌پیوندد اما در همین حین، با یک فرد کاملا غریبه برخورد می‌کند که احساسات قدرتمندی را در وجودش بیدار می‌کند. این فیلم دقیقا به همان اندازه‌ای که عجیب و غریب به نظر می‌رسد، جذاب و جاه‌طلبانه هم هست. مطمئنا اگر این فیلم را تماشا کنید متوجه می‌شوید که چه تجربه جدیدی و جذابی را برای شما به ارمغان می‌آورد.

Star Trek Beyond

فیلم فراتر از پیشتازان فضا

Star Trek Beyond (2016)

امتیاز راتن تومیتوز: ۸۶ درصد

امتیاز تنظیم شده: ۹۷.۹۹۳ درصد

بازیگران: کریس پاین، زکری کوئینتو، آنتون یلچین، جان چو

کارگردان: جاستین لین

کاپیتان کرک و خدمه خود که در اینترپرایز قرار دارند، با یک نژاد جنگجوی بیگانه برخورد می‌کنند؛ زمانی‌که بعد از نابودی سفینه فضایی خود، در یک سیاره بسیار دور گیر افتادند. فیلم Star Trek Beyond طبق معمول تلاش می‌کند تا پا جای پای قسمت‌های قبلی بگذارد و ماجراجویی مجموعه خود را ادامه دهد. نکته خوبی که در رابطه با این اثر حماسی و علمی تخیلی وجود دارد، این است که احترام زیادی برای ریشه‌های خود قائل است و سعی نمی‌کند که با تقلید صحنه‌های اکشن فیلم‌های بلاک باستری، همرنگ جماعت شود.

Inception

فیلم تلقین

Inception (2010)

امتیاز راتن تومیتوز: ۸۷ درصد

امتیاز تنظیم شده: ۹۷.۹۲ درصد

بازیگران: لئوناردو دی کاپریو، کن واتانابه، جوزف گوردن لویت، ماریون کوتیارد

کارگردان: کریستوفر نولان

افرادی که عاشق فیلم‌های علمی تخیلی هستند، امکان ندارد که این اثر را تماشا نکرده باشند. فیلم Inception سبکی اکشن، علمی تخیلی و روانشناختی دارد و حول محور یک دزد می‌چرخد که توانایی ورود به رویای دیگران را دارد. در این فیلم، دام کاب که توسط لئوناردو دی کاپریو ایفا می‌شود، شیء خاصی را نمی‌دزدد بلکه به سرقت ایده‌ها می‌رود. او با توانایی جذابی که دارد، خود را به درون اعماق ناخودآگاه هدف‌های خود می‌فرستد و می‌تواند از آن‌جا اطلاعات مختلفی را به دست بیاورد؛ اطلاعاتی که حتی بهترین هکرهای کامپیوتری هم نمی‌توانند به آن‌ها دست پیدا کنند. با اینکه کاب در دنیای خودش سلاح نهایی محسوب می‌شود، اما خب چنین چیزهای قدرتمندی هم نقطه ضعف‌های خودشان را دارند. زمانی‌که کاب همه چیز خود را از دست می‌دهد، مجبور می‌شود به آخرین مأموریت مخصوص خود برود تا رستگاری را به دست بیاورد. این فیلم همانند ماهیتی که دارد، فوق‌العاده رویایی است. یک اثر هوشمندانه، ابتکاری و دلهره‌آور. فیلم تلقین یک اثر بلاک باستری بسیار محبوب بود که هم از لحاظ بصری و هم از نظر فکری، موفقیت بسیار زیادی را به دست آورد. 

The World

فیلم پایان دنیا

The World’s End (2013)

امتیاز راتن تومیتوز: ۸۹ درصد

امتیاز تنظیم شده: ۹۷.۰۹۳ درصد

بازیگران: سایمون پگ، نیک فراست، پدی کانسیداین، مارتین فریمن

کارگردان: ادگار رایت

فیلم The World’s End با اینکه یک اثر کمدی است اما در عین حال سبکی آخرالزمانی هم دارد؛ یک اثری که در عین دیوانه‌وار بودن، بسیار هم دوست‌داشتنی و صمیمی است. در این فیلم جذاب، سایمون پگ و نیک فراست عالی و متفاوت ظاهر شدند که تا حد زیادی شما را می‌خندانند. البته درکنار این دو هنرمند، بازیگران مکمل دیگری هم حضور داشتند که بسیار موفق عمل کردند. داستان این فیلم از این قرار است که ۲۰ سال بعد از ماجراهای قبلی، پنج دوست که از دوران کودکی با یکدیگر دوست بودند، دوباره درکنار هم جمع می‌شوند؛ آن هم زمانی‌که یکی از آن‌ها هنگام شرکت در یک ماراتن نوشیدن، از مسیر خود منحرف می‌شود. به همین ترتیب هم آن‌ها در تلاش هستند تا به دوست خود کمک کنند. در همین حین آن‌ها متوجه می‌شوند که مشکل اصلی، مربوط‌به آینده است؛ نه فقط برای خودشان، بلکه برای کل بشریت.

The Hunger Games: Catching Fire

فیلم عطش مبارزه: اشتعال

The Hunger Games: Catching Fire (2013)

امتیاز راتن تومیتوز: ۹۰ درصد

امتیاز تنظیم شده: ۱۰۱.۱۷۹ درصد

بازیگران: جنیفر لارنس، جاش هاچرسون، لیام همسورث، وودی هارلسون

کارگردان: فرانسیس لارنس

کمی بالاتر، قسمت اول این مجموعه را به شما معرفی و آن را با هم بررسی کردیم. حال در رابطه با این قسمت می‌توان گفت که این فیلم نسبت به قسمت اول، عملکرد بهتری را از خودش نشان داده است. یک اثر هوشمندانه، با کارگردانی عالی که بهتر از قبل در بررسی ماهیت و دنیای مجموعه خود عمیق شده است. فیلم اشتعال کاری کرده تا بینندگان بتوانند با قسمت دوم این مجموعه، تجربه بهتری نسبت به تماشا قسمت اول داشته باشند. ما در این فیلم دوباره شاهد حضور شخصیت کاتنیس اوردین هستیم که بعد از پیروز شدن در هفتاد و چهارمین مراسم سالانه عطش مبارزه، به همراه دوست خود به خانه بازگشته است. پیروز شدن به این معنی است که حالا آن‌ها مجبور هستند که مسیر جدیدی را در پیش بگیرند، اعضای خانواده و دوستان نزدیک خود را رها کنند و به یک «تورِ ویکتور» بروند. در همین حین، کاتنیس متوجه می‌شود که شورشی در حال ایجاد شدن است. اما رهبر و حاکم آن‌ها آنقدر قدرتمند است که قصد دارد هفتاد و پنجمین مراسم را هم تشکیل دهد؛ مراسمی که می‌تواند پانم را برای همیشه تغییر دهد.

Source Code

فیلم کد منبع

Source Code (2011)

امتیاز راتن تومیتوز: ۹۲ درصد

امتیاز تنظیم شده: ۱۰۰.۱۳۵ درصد

بازیگران: جیک جایلنهال، میشل موناهن، ویرا فارمیگا، جفری رایت

کارگردان: دانکن جونز

فکر می‌کنم شما هم با من موفق هستید که در فیلم‌های اکشن که دنیایی پر از هرج‌و‌مرج دارند، خیلی مهم است که یک کارگردان بتواند در میان این همه ماجرا، یک داستان انسانی را بزرگ کند و به نمایش در بیاورد؛ کاری که دانکن جونز به خوبی توانست از پس آن بر بیاید. البته جیک جایلنهال هم در این روند نقش کمی نداشت و با بازی هوشمندانه و رضایت‌بخش خود، تماشای این اثر دلهره‌آور را چند برابر جذاب‌تر کرد. در ابتدای داستان فیلم کد منبع، کاپیتان کولتر استیونز به‌صورت ناگهانی در بدن یک فرد ناشناس بیدار می‌شود. او همان لحظه به این پی می‌برد که بخشی از یک مأموریت است تا بتواند بمب‌گذار قطار مسافرتی شیکاگو را پیدا کند. این سرباز به راه‌های مختلف متوجه می‌شود که بخشی از آزمایش دولت است؛ آزمایشی که اجازه می‌دهد تا او به بدن یک فرد دیگر برود و ۸ دقیقه آخر زندگی‌اش را تجربه کند. او بارها و بارها این ۸ دقیقه را تجربه می‌کند و هر بار سرنخ جدیدی را به دست می‌آورد؛ تا جایی که می‌تواند بالاخره به اصل این اتفاق پی ببرد و از حمله بعدی جلوگیری کند.

Rogue One: A Star Wars Story

فیلم روگ وان: داستانی از جنگ ستارگان

Rogue One: A Star Wars Story (2016)

امتیاز راتن تومیتوز: ۸۴ درصد

امتیاز تنظیم شده: ۱۰۱.۸۴۷ درصد

بازیگران: فلیسیتی جونز، دیگو لونا، مدس میکلسون، بن مندلسون

کارگردان: گارث ادواردز

هدف فیلم Rogue One: A Star Wars Story این بود که عمیق‌تر از قبل وارد ماجراها و افسانه جنگ ستارگان شود؛ آن هم درحالی‌که به سطوح جدیدی وارد شود و تجربه جدیدی را برای مخاطب خود به وجود بیاورد. همین فیلم باعث شد تا مخاطبان به این پی ببرند که آینده روشنی برای این مجموعه بلاک باستری وجود دارد. در سال ۲۰۱۶، شرکت لوکاس فیلم کار جدیدی انجام داد و اولین اثر مستقل جنگ ستارگان خود را با نام Rogue One: A Star Wars Story اکران کرد؛ یک ماجراجویی حماسی و کاملا جدید. در زمان درگیری و مشکلات، یک گروه از قهرمانان مختلف دور هم جمع می‌شوند تا به یک مأموریت خاص بروند؛ آن‌ها قرار است نقشه‌هایی را که مربوط‌به Death Star است، بدزدند. مهم‌ترین رویدادی که در این خط زمانی جنگ ستارگان وجود دارد، این است که افراد معمولی را دور هم جمع می‌کند؛ کسانی که دوست دارند که کارهای خارق‌العاده‌ای را انجام دهند. آن‌ها برای انجام این کار تبدیل به چیزی بزرگتر از خودشان می‌شوند.

Ad Astra

به‌سوی ستارگان

Ad Astra (2019)

امتیاز راتن تومیتوز: ۸۴ درصد

امتیاز تنظیم شده: ۱۰۰.۶۶۳ درصد

بازیگران: برد پیت، تامی لی جونز، روث نگا، لیو تایلر

کارگردان: جیمز گری

فیلم Ad Astra داستان یک فضانورد جوان به نام روی مک براید (با بازی برد پیت)‌ حکایت می‌کند که به لایه‌های عمیق منظومه شمسی سفر می‌کند. او در تلاش است تا پدر گمشده‌ی خود را پیدا کند. او در همین حین به یک راز بزرگ پی می‌برد که بقای سیاره ما را در معرض خطر قرار می‌دهد. سفر و ماجراجویی روی اسراری را افشا می‌کند که ماهیت وجود انسان و همچنین جایگاه ما در کیهان را به چالش می‌کشد. فیلم به‌سوی ستارگان اثری بود که خیلی از سینمادوستان برای تماشایش ذوق و شوق داشتند. این فیلم ما را به یک ماجراجویی بسیار هیجان‌انگیز و زیبا به اعماق فضا می‌برد. فضا و ماجراهای آن شاید محوریت اصلی داستان را داشته باشد اما مسائل احساسی و ارتباط بین یک والد و فرزندش است که کم کم بزرگ می‌شود و جایگاه بزرگتری را در فیلم به دست می‌آورد.

Annihilation

فیلم نابودی

Annihilation (2018)

امتیاز راتن تومیتوز: ۸۸ درصد

امتیاز تنظیم شده: ۱۰۱.۲۵۱ درصد

بازیگران: ناتالی پورتمن، جنیفر جیسون لی، جینا رودریگز، تسا تامپسون

کارگردان: الکس گارلند

در این مورد، ما دوباره با یک فیلم اقتباسی خیلی جذاب طرف هستیم؛ فیلمی که براساس رمان پرفروش جف وندرمیر ساخته شده است. فیلم نابودی با جاه‌طلبی بسیار زیادی که داشت، داستان علمی تخیلی خود را با شگفتی‌های بصری و همچنین دلهره و هیجان خیلی زیاد به نمایش گذاشت. این فیلم باعث شد تا باری دیگر استعداد بازیگری ناتالی پورتمن درکنار دیگر هنرمندان فوق‌العاده‌ی آن، اثبات شود. این فیلم که داستان عجیب و غریبی را در خود داشت، ماجراهای چالش برانگیزی را دنبال می‌کرد که باعث می‌شد مخاطبان تا مدت‌ها بعد از تماشای این اثر، همچنان به آن فکر کنند و تحت تاثیر آن باشند.

Cloverfield Lane

فیلم شماره ۱۰ خیابان کلاورفیلد

10 Cloverfield Lane (2016)

امتیاز راتن تومیتوز: ۹۰ درصد

امتیاز تنظیم شده: ۱۰۲.۰۷۷ درصد

بازیگران: مری الیزابت وینستد، جان گودمن، جان گالاگر جونیور، بردلی کوپر

کارگردان: رن تراختنبرگ

ژانر آخرالزمانی یکی از ژانرهایی است که مخاطبان خیلی زیادی را به خود جذب کرده است. این اثر هم یکی از فیلم‌هایی است که در این ژانر قرار دارد. در این اثر جذاب، ما شاهد ماجراهای یک زن جوان هستیم که بعد از یک تصادف وحشتناک به هوش می‌آید و متوجه می‌شود که در یک خانه و اتاق مخصوص خودش زندانی شده است؛ آن هم با یک مردی که اعتقاد دارد اتفاقات وحشتناکی قرار است رخ دهد. این مرد اصرار دارد که زندگی این زن را نجات داده است و دنیای بیرون دیگر قابل سکونت نیست؛ آن هم به خاطر فاجعه‌ای که رخ داده است. این زن که نمی‌داند چه چیزی را باور کند، خیلی زود مصمم می‌شود که به هر قیمتی از زندان خود فرار کند. فیلم 10 Cloverfield Lane یک اثر هوشمندانه، خوش ساخت و بسیار جذاب است که با سبک مخصوص خود و همچنین تیم بازیگری فوق‌العاده، شرایط خوبی را برای یک مجموعه جدید فراهم می‌کند.

Bumblebee

فیلم بامبل بی

Bumblebee (2018)

امتیاز راتن تومیتوز: ۹۱ درصد

امتیاز تنظیم شده: ۱۰۱.۱۸۴ درصد

بازیگران: هیلی استاینفیلد، جان سینا، جان اورتیز، جیسون دراکر

کارگردان: تراویس نایت

فیلم Bumblebee داستانی نسبتا قدیمی دارد که ماجراهای آن در سال ۱۹۸۷ رخ می‌دهد؛ جایی که بامبل بی، در حال فرار است و به یک شهر ساحلی در ایالت شیکاگو پناه می‌برد. از طرف دیگر هم شخصیت اصلی ما یعنی چارلی (با بازی هیلی استاینفیلد)، در آستانه ۱۸ ساله شدن است و دوست دارد که جایگاه خود را در این دنیا پیدا کند. به همین ترتیب هم با بامبل بی برخورد می‌کند؛ کسی که به خاطر نبرد زخمی و آسیب دیده شده است. زمانی چارلی او را تعمیر می‌کند و او را بهبود می‌دهد، متوجه می‌شود که بامبل بی یک ماشین معمولی نیست. فیلم بامبل بی با ماجراها و سبک جدیدی که دارد، ثابت می‌کند که می‌توان دوباره سرگرمی و جذابیت را به این مجموعه بلاک باستری بازگرداند. محبوبیتی که این فیلم به دست آورد، باعث شد تا دنباله‌های بعدی آن هم در بررسی قرار بگیرد.

Ex Machina

فیلم فراماشین

Ex Machina (2015)

امتیاز راتن تومیتوز: ۹۲ درصد

امتیاز تنظیم شده: ۱۰۲.۳۱۱ درصد

بازیگران: آلیشیا ویکاندر، اسکار آیزاک، دامنل گلیسون، سونویا میزونو

کارگردان: الکس گارلند

الکس گارلند که تجربه نویسندگی فیلم 28 Days Later (۲۸ روز بعد) را داشته است، برای اولین‌بار سعی می‌کند که در این پروژه نقش کارگردان را داشته باشد. به همین ترتیب هم توانست با سبک جدید و منحصر‌به‌فرد خود، فیلم Ex Machina را بسازد. در این فیلم ما با یک برنامه‌نویس به نام کیلب اسمیت طرف هستیم که به خاطر پیروز شدن در مسابقه‌ای، قرار است یک هفته را در یک ملک کوهستانی و خصوصی سپری کند؛ ملکی که به نیتن بیتمن تعلق دارد. کیلب به محض رسیدن به این ملک، متوجه می‌شود که نیتن به دلایل خاصی او را برای این تعطیلات انتخاب کرده است. او قرار بود روی آخرین نسخه آزمایشی هوش مصنوعی نیتن کار کند. کار جالب و جذابی که فیلم فراماشین انجام داده است، این است که بیشتر از جلوه‌ها روی ایده‌هایی که داشته تکیه کرده است. اما باز هم عملکرد خوبی در زمینه بصری داشته است؛ اثری که یک فیلم علمی تخیلی درگیر کننده، جذاب و منحصر‌به‌فرد را به وجود آورده است.

Edge of Tomorrow

فیلم لبه فردا

Edge of Tomorrow (2014)

امتیاز راتن تومیتوز: ۹۰ درصد

امتیاز تنظیم شده: ۱۰۲.۶۲۴ درصد

بازیگران: تام کروز، امیلی بلانت، بیل پکستون، جوناس آمسترانگ

کارگردان: داگ لیمان

اگر به‌دنبال یک فیلم جذاب، درگیر کننده، هوشمندانه، سرگرم کننده و در عین حال خوش ساخت هستید که بازیگران خیلی خوبی داشته باشد، فیلم Edge of Tomorrow را به‌عنوان یکی از انتخاب‌های خود قرار دهید. زیرا به روش‌های خوب و سرگرم کننده‌ای اثبات می‌کند که تام کروز هنوز خیلی توانایی‌های زیادی دارد. در این فیلم اکشن و حماسی ما شاهد داستانی هستیم که در آینده‌ای نزدیک رخ می‌دهد. در این خط داستانی یک نژاد بیگانه وارد سیاره زمین می‌شود و حمله بی‌امانی را به آن وارد می‌کند؛ به طوری که هیچ یگان نظامی‌ای نمی‌تواند آن‌ها را شکست دهد. اینجا است که سرگرد ویلیام کیج (با بازی تام کروز) وارد داستان می‌شود؛ کسی که به‌طور ناگهانی برای این مأموریت انتخاب می‌شود، البته بهتر است بگوییم مأموریت انتحاری. کیج که در مدت خیلی کمی جان خود را از دست داده بود، در یک حلقه زمانی تکراری گیر افتاد و مجبور بود که آن نبرد بی‌رحمانه را بارها و بارها انجام دهد.

Looper

فیلم لوپر

Looper (2012)

امتیاز راتن تومیتوز: ۹۳ درصد

امتیاز تنظیم شده: ۱۰۲.۷۶۶ درصد

بازیگران: بروس ویلیس، جوزف گوردن-لویت، امیلی بلانت، پاول دانو

کارگردان: رایان جانسون

همان‌طور که انتظار می‌رود، داستان فیلم لوپر که یک اثر اکشن و دلهره‌آور است، در آینده اتفاق می‌افتد. در این خط داستانی، توانایی سفر در زمان اختراع می‌شود اما استفاده از آن غیرقانونی محسوب می‌شود و فقط در بازار سیاه در دسترس است. زمانی‌که اوباش می‌خواهند از دست کسی راحت شوند، هدف خود را به ۳۰ سال در گذشته می‌فرستند؛ جایی که یک «لوپر»، یک تیرانداز استخدامی مانند جو (با بازی جوزف گوردن لویت) منتظر این هدف است تا او را بکشد. جو به واسطه این کاری که داشت، ثروتمند شده بود و زندگی خوبی داشت؛ تا زمانی‌که تصمیم گرفته شد که لوپ یا همان حلقه بسته شود. به همین ترتیب هم نسخه آینده جو بازگردانده شد تا کشته شود. شاید شما این فیلم را تماشا نکرده باشید اما ماجراهای این اثر، دقیقا به همان شکلی که به نظر می‌رسد، پیچیده و درگیر کننده است. لوپر یک تجربه جالب و جدید، ترکیبی از هوشمندی، غیرمعمول بودن، شجاعانه و منحصر به فردی را برای شما به جا می‌گذارد.

Dawn of the Planet of the Apes

فیلم طلوع سیاره میمون‌ها

Dawn of the Planet of the Apes (2011)

امتیاز راتن تومیتوز: ۹۱ درصد

امتیاز تنظیم شده: ۱۰۲.۳۶۴ درصد

بازیگران: اندی سرکیس، جیسون کلارک، گری اولدمن، کری راسل

کارگردان: مت ریوز

این نکته خیلی مهم است که در یک اثر علمی تخیلی، مسائل احساسی و هوشمندانه با جلوه‌های ویژه که زیبایی چشمگیری دارند، تطابق داشته باشند. فیلم Dawn of the Planet of the Apes به طرز بسیار جذاب و هیجان‌انگیزی دنباله مجموعه خودش را در پی می‌گیرد و آن را گسترش می‌دهد. ما در این فیلم با یک سری میمون‌های باهوش طرف هستیم که از لحاظ ژنتیکی تکامل یافته‌اند و توسط سزار راهبری می‌شوند. میمون‌ها حس می‌کنند که توسط یک گروه از انسان‌ها تهدید می‌شوند؛ انسان‌هایی که از یک ویروس نابودگر که یک دهه قبل آزاد شده بود، جان سالم به در برده بودند. کم کم هر دوی این دو جبهه به مرز یک نبرد بزرگ می‌رسند؛ نبردی که مشخص می‌کند چه گونه‌ای، در سیاره زمین غالب خواهد بود.

Her

فیلم او

Her (2013)

امتیاز راتن تومیتوز: ۹۵ درصد

امتیاز تنظیم شده: ۱۰۵.۶۲۶ درصد

بازیگران: واکین فینکس، ایمی ادمز، اسکارلت جوهانسون، رونی مارا

کارگردان: اسپایک جونز

این اثر علمی تخیلی و کمدی، حول محور یک نویسنده (با بازی واکین فینکس) می‌چرخد که از کار خود کنار کشیده است. این نویسنده یک دل نه صد دل، عاشق سیستم‌عامل بسیار پیشرفته‌ی رایانه خود می‌شود. همین موضوع باعث می‌شود که در آینده ماجراهای مختلف زیادی رخ دهد. شاید ایده این فیلم کمی برای شما عجیب به نظر برسد اما مطمئن باشید که این اثر اسپایک جونز، تجربه شیرین، پر از احساسات و جذابی را برای شما به جا می‌گذارد. این کارگردان از سناریوی خود که به سختی می‌توان عنوان علمی تخیلی را به آن داد، استفاده می‌کند تا حقیقت خنده‌دار و عجیبی را که درباره ارتباط‌های انسان‌های مدرن وجود دارد، به نمایش بگذارد.

Snowpiercer

فیلم برف‌شکن

Snowpiercer (2013)

امتیاز راتن تومیتوز: ۹۴ درصد

امتیاز تنظیم شده: ۱۰۳.۶۷۴ درصد

بازیگران: کریس ایوانز، سونگ کانگ هو، جیمی بل، جان هرت

کارگردان: بونگ جون هو

در این اثر حماسی و علمی تخیلی که توسط بونگ جون هوی محبوب ساخته شده است، ما شاهد یک آزمایش خاص برای مسئله گرمایش زمین هستیم که با شکست روبه‌رو می‌شود و اکثر زندگی‌ها را در این سیاره از بین می‌برد. آخرین بازمانده‌هایی که در سیاره زمین وجود دارند، سوار Snowpiercer می‌شوند؛ قطاری که با استفاده از یک موتور حرکت دائمی به دور دنیا سفر می‌کند. زمانی‌که یک سری پیام‌های رمزنگاری شده به دست مسافران می‌رسد، آن‌ها را ترغیب می‌کند که شورش کنند. همین اتفاق باعث می‌شود تا قطار با تمام قدرت و نیروی خود به سمت فاجعه حرکت کند. فیلم Snowpiercer دارای داستان جالب و جدیدی است که کاری می‌کند تا سینمادوستان دیگر نسبت به هر اثر علمی تخیلی و اکشن بلاک باستری دیگری بی‌حس شوند.

The Martian

فیلم مریخی

The Martian (2015)

امتیاز راتن تومیتوز: ۹۱ درصد

امتیاز تنظیم شده: ۱۰۵.۶ درصد

بازیگران: مت دیمون، جسیکا چستین، کریستن ویگ، جف دنیلز

کارگردان: ریدلی اسکات

در این مورد با یک اثر علمی تخیلی بسیار جذاب دیگر طرف هستیم که امتیازات خوبی را از منتقدان دریافت کرده است. در طی یکی از مأموریت‌هایی که فضانوردان مختلف به مریخ فرستاده شده بودند، اتفاقاتی رخ داد که همه تصور می‌کردند یکی از اعضای گروه یعنی مارک واتنی، جان خود را از دست داده است. به همین ترتیب هم توسط دیگر اعضای خدمه تنها گذاشته شد. اما برخلاف تصور همه، واتنی جان سالم به در برد و خود را در یک سیاره غریبه و کاملا تنها دید. او دیگر مجبور بود که به واسطه منابع بسیار محدودی که دارد، زندگی‌اش را ادامه دهد و زنده بودن خود را به گوش زمینیان برساند. بعد از اینکه ناسا از مایل‌ها آنطرف‌تر از زنده بودن واتنی خبردار شدند، تمام تلاش خود را به کار گرفتند تا این مریخی را به خانه بازگردانند. از طرف دیگر دوستانش هم در تلاش بودند تا برای نجات واتنی، کاری بسیار جسورانه را انجام دهند؛ چیزی که تقریبا غیرممکن به نظر می‌رسید. همان‌طور که از ایده متوجه می‌شوید، این فیلم یک اثر بسیار هوشمندانه، دلهره‌آور و به طرز تعجب‌آوری خنده‌دار است. این فیلم هم درست مانند چندین مورد این فهرست، براساس یک کتاب بسیار پرفروش ساخته شده است که وفاداری زیادی هم به منبع داشته است.

Blade Runner 2049

فیلم بلید رانر ۲۰۴۹

Blade Runner 2049 (2017)

امتیاز راتن تومیتوز: ۸۷ درصد

امتیاز تنظیم شده: ۱۰۵.۶۹۲ درصد

بازیگران: رایان گاسلینگ، هریسون فورد، آنا د آرماس، سیلویا هوکس

کارگردان: دنی ویلنوو

اگر قسمت اول فیلم بلید رانر را دیده باشید، به احتمال خیلی زیاد از این اثر هم خوشتان خواهد آمد. ماجراهای این فیلم، چیزی حدود ۳۰ سال بعد از خط داستانی قسمت اول رخ می‌دهد؛ در این خط داستانی ما شاهد یک بلید رانر جدید هستیم. این شخصیت جدید، یک افسر اداره پلیس شهر لس آنجلس به نام «کی» است که رایان گاسلینگ نقش آن را ایفا می‌کند. او که همانند خیلی پلیس‌های دیگر سرش برای دردسر درد می‌کند، ناگهان یک رازی را که مدت زیادی دفن شده بود، آشکار می‌کند؛ رازی که توانایی این را داشت تا چیزی را که از جامعه باقی مانده بود، به هرج‌و‌مرج بکشاند. همین کشفیات کی باعث می‌شود که او کم کم به سمت پیدا کردن ریک دکارد سوق پیدا کند؛ یکی از افسرهای سابق اداره پلیس یا همان بلید رانر بوده است که هیچکس به مدت ۳۰ سال از او خبر نداشت. فیلم Blade Runner 2049 از لحاظ بصری فوق‌العاده شما را به سمت خودش جذب می‌کند و روایت رضایت‌بخشی هم دارد. این فیلم در داستان قسمت قبلی خود عمیق می‌شود و آن را گسترش می‌دهد؛ اما این در حالی است که خودش هم یک اثر مستقل محسوب می‌شود و سبک کارگردانی، آن را منحصر‌به‌فرد کرده است.

Sorry to Bother You

فیلم ببخشید مزاحم شما شدم

Sorry to Bother You (2018)

امتیاز راتن تومیتوز: ۹۳ درصد

امتیاز تنظیم شده: ۱۰۵.۸۷۷ درصد

بازیگران: کیت استنفیلد، تسا تامپسون، آرمی همر، تری کروز

کارگردان: بوتس رایلی

فکر می‌کنم شمایی که در حال مطالعه این مقاله هستید، به احتمال خیلی زیاد به مسئله دنیاهای موازی و مواردی این چنینی علاقه زیادی داشته باشید. در یکی از نسخه‌های جایگزین دنیای امروز، یک بازاریاب تلفنی سیاه‌پوست به نام کاسیوس گرین (با بازی کیت استنفیلد) که در اوکلند زندگی می‌کند، یک کلید جادویی برای رسیدن به موفقیتی بزرگ در حرفه خود دست پیدا می‌کند. اما موفقیت‌ها و صعود کاسیوس در زندگی کاری‌اش، باعث می‌شود که او مشکلات بزرگ و زیادی را با نامزد خود یعنی دیترویت (با بازی تسا تامپسون) پیدا کند. در ادامه، درحالی‌که دیگر دوستان و همکاران کاسیوس در حال اعتراض به ظلم و ستم‌های شرکت هستند، خود او تحت تاثیر مدیرعامل یعنی استیو لیفت (با بازی آرمی همر) قرار می‌گیرد؛ رئیسی که یک حقوق بزرگ، فراتر از رویاهایش، به او پیشنهاد می‌کند. همان‌طور که از خلاصه داستان هم متوجه شدید، این فیلم اصلا از جاه‌طلب بودن نمی‌ترسد. فیلم Sorry to Bother You داستان اصیلی دارد و با صحنه‌های خنده‌دار همراه است.

War for the Planet of the Apes

فیلم جنگ برای سیاره میمون‌ها

War for the Planet of the Apes (2017)

امتیاز راتن تومیتوز: ۹۴ درصد

امتیاز تنظیم شده: ۱۰۸.۹۷۴ درصد

بازیگران: اندی سرکیس، وودی هارلسون، استیو زان، توبی کبل

کارگردان: مت ریوز

در فیلم War for the Planet of the Apes، سزار و میمون‌های خود مجبور می‌شوند که به یک نبرد مرگبار بروند و مقابل ارتشی از انسان‌هایی که زیر نظر سرهنگ بی‌رحمی هدایت می‌شوند، مبارزه کنند. بعد از اینکه میمون‌ها متحمل خسارت‌های غیرقابل تصوری می‌شوند، سزار با بعد تاریک خود درگیر می‌شود و تلاش می‌کند که در مأموریت شخصی خود، انتقام نژادش را بگیرد. بالاخره سزار و سرهنگ مقابل هم قرار می‌گیرند و وارد نبردی می‌شوند که سرنوشت هر دو نژاد و همچنین خود سیاره را تعیین می‌کند. اگر از دو قسمت قبلی این مجموعه خوشتان آمده است، اصلا در تماشای این قسمت تعلل نکنید. این فیلم با جلوه‌های ویژه‌ی عالی و نفس‌گیر و روایت قدرتمند و دلهره‌آوری همراه است که شما را به وجد می‌آورد.

Gravity

فیلم جاذبه

Gravity (2013)

امتیاز راتن تومیتوز: ۹۶ درصد

امتیاز تنظیم شده: ۱۰۹.۸۶۲ درصد

بازیگران: ساندرا بولاک، جورج کلونی، اد هریس، ایمی وارن

کارگردان: آلفونسو کوارون

در فیلم Gravity ما با ساندرا بولاک و همچنین جورج کلونی همراه هستیم که با آن‌ها به یک ماجراجویی دلهره‌آور به اعماق بینهایت و ترسناک فضا برویم. در این سفر، که یک ماجراجویی معمولی و عادی محسوب می‌شود، یک فاجعه رخ می‌دهد. شاتل نابود می‌شود و حالا دو شخصیت اصلی داستان کاملا تنها هستند. آن‌ها فقط یکدیگر را دارند و باتوجه‌به سکوتی که ایجاد شده، فکر می‌کنند که هرگونه ارتباطی را با زمین از دست داده‌اند. در همین حین دیگر کم کم ترس جایش را به وحشت می‌دهد. فیلمی که آلفونسو ساخته ترسناک و بسیار دلهره‌آور است اما با ماهرانه ساخته و جلوه‌های بصری خیره کننده‌ای دارد.

Star Wars: The Force Awakens

فیلم جنگ ستارگان: نیرو برمی‌خیزد

Star Wars: The Force Awakens (2015)

امتیاز راتن تومیتوز: ۹۳ درصد

امتیاز تنظیم شده: ۱۱۰.۰۸۱ درصد

بازیگران: هریسون فورد، مارک همیل، کری فیشر، آدم درایور، دیزی ریدلی

کارگردان: جی. جی. آبرامز

فیلم Star Wars: The Force Awakens اولین قسمتی محسوب می‌شود که توسط شرکت والت دیزنی ساخته شده است. این فیلم همچنین قصد دارد که یک خط داستانی جدید را برای سه‌گانه خودش آغاز کند؛ قسمتی که تا حد خیلی زیادی مورد استقبال گرفت و سازندگان خود را از ساخت چنین سه‌گانه‌ای مطمئن کرد. این اثر پر از صحنه‌های اکشن و مملو از چهره‌های آشنا است. اما این دلیل نمی‌شود که ذره‌ای از تازه و جدید بودنش کم کند. این فیلم نه‌تنها توانست افتخار و درخشش سابق را به دست بیاورد، بلکه یک انرژی جدید هم به این دنیای سینمایی داد.

Arrival

فیلم ورود

Arrival (2016)

امتیاز راتن تومیتوز: ۹۴ درصد

امتیاز تنظیم شده: ۱۱۰.۹۴۹ درصد

بازیگران: ایمی ادمز، جرمی رنر، فارست ویتاکر، مایکل استولبارگ

کارگردان: دنی ویلنوو

زمانی‌که یک فضاپیمای عجیب و اسرارآمیز روی زمین فرود می‌آید، یک تیم از نوابغ مختلف از سرتاسر دنیا جمع می‌شوند تا در رابطه با آن تحقیق کنند. درحالی‌که بشریت در آستانه جنگ جهانی قرار دارد، اعضای این تیم تمام تلاش خود را می‌کنند تا در سریع‌ترین زمان به یک پاسخ خوب برسند. رهبر این گروه که لوئیس بنکس است، تصمیم می‌گیرد که برای رسیدن به پاسخ هر چیزی را امتحان کند؛ حتی چیزی که زندگی و شاید کل بشریت را در معرض خطر قرار می‌دهد. تمام چیزهایی را که از فیلم‌های علمی تخیلی دیگر تجربه کردید، کنار بگذارید و با دیدی باز این فیلم را تماشا کنید. مطمئن باشید که این فیلم شما را با روایت، جلوه‌های ویژه و مهم‌تر از همه بازی بازیگران، به درون خودش می‌کشد.

Star Wars: The Last Jedi

فیلم جنگ ستارگان: آخرین جدای

Star Wars: The Last Jedi (2017)

امتیاز راتن تومیتوز: ۹۰ درصد

امتیاز تنظیم شده: ۱۱۰.۲۹۹ درصد

بازیگران: مارک همیل، کری فیشر، آدم درایور، دیزی ریدلی

کارگردان: رایان جانسون

در فیلم Star Wars: The Last Jedi حماسه اسکای واکر ادامه پیدا می‌کند و قهرمانان فیلم نیرو برمی‌خیزد، تصمیم می‌گیرند که به افسانه‌های کهکشانی بپیوندند. آن‌ها در این فیلم به یک ماجراجویی حماسی می‌روند که اسرار بسیار قدیمی از فورس یا همان نیرو را باز می‌کند و حقایق تکان‌دهنده‌ای از گذشته را افشا می‌کند. نکته جالبی که درباره فیلم جنگ ستارگان: آخرین جدای وجود دارد این است که این اثر علاوه‌بر اینکه سعی می‌کند به میراث غنی مجموعه خود احترام بگذارد و آن را حفظ کند، یک سری پیچ و تاب‌های غافلگیرکننده هم داشته باشد. این فیلم در تلاش بود تا تمام صحنه‌های احساسی و اکشنی را که طرفداران انتظارش را می‌کشیدند، داشته باشد.

Mad Max: Fury Road

فیلم مکس دیوانه: جاده خشم

Mad Max: Fury Road (2015)

امتیاز راتن تومیتوز: ۹۷ درصد

امتیاز تنظیم شده: ۱۱۳.۴۵۱ درصد

بازیگران: تام هاردی، شارلیز ترون، نیکولاس هولت، روزی هانتینگتون-ویتلی

کارگردان: جورج میلر

فیلمی که بالاترین امتیاز و بالاترین جایگاه را در این فهرست کسب می‌کند، همان اثری است که تقریبا تمام شما منتظرش بودید. ما در این مورد دوباره با یک فیلم آخرالزمانی دیگر طرف هستیم که جنبه جدیدی از آن زمان را به ما نشان می‌دهد. جاده خشم، جدیدترین قسمت اکشن و ماجراجویی سری فیلم Mad Max (مکس دیوانه) است. فیلم Mad Max: Fury Road با صحنه‌های اکشن دیوانه کننده و همچنین روایت بسیار جذابی که دارد، روح تازه‌ای را به این مجموعه وارد می‌کند و باری دیگر آن را به زندگی باز می‌گرداند.


در هزاره جدید ساخت فیلم‌های علمی تخیلی با واکنش بسیار زیادی روبه‌رو است، زیرا رؤیاهای ما را به حقیقت تبدیل نموده و باعث بروز نوآوری‌های جدید خواهند شد. زیرا فیلم‌های علمی تخیلی تأثیر مثبت ویژه‌ای دارند و درعین‌حال که حق امتیاز خود را حفظ می‌کنند، مفاهیم جدید را به تماشاگران معرفی می‌نمایند. در این لیست که فیلم‌های برتر قرن 21 به نمایش گذاشته می‌شود، شاهد فیلم‌هایی با مفاهیم هوش مصنوعی، واقعیت مجازی، نقد برنده و غیره هستیم.

دقت داشته باشید که در این 19 سال اخیر از قرن 21 فیلم‌های موفق بسیاری در قسمت علمی تخیلی ساخته شده شدند، به همین دلیل در اینجا تنها به فیلم‌های برتر در این زمینه اشاره می‌کنیم، پس ما با همراه باشید.

از شما دعوت می‌کنیم که لیست بدترین و بهترین فیلم های علمی تخیلی سال 2019 را نیز مطالعه نمایید.


33. نابودی – 2018 – Annihilation

“نابودی”، فیلمی علمی تخیلی به کارگردانی “الکس گارلند” (Alex Garland) است که داستان آن درباره ی زیست شناسی است که به دنبال پیدا کردن همسرش در یک فاجعه ی زیست محیطی، اتفاقات غیر منتظره ای را تجربه می کند. در یان فیلم شاهد بازی متفاوتی از نتالی پورتمن هستیم که نقش یک زیست شناس آسیب دیده و سردرگم را به خوبی ایفا می کند. داستان فیلم “نابودی”، داستان گذر از دنیای طبیعی و تجربه ی یک دنیای ماواریی است. تسا تامپسون و جنیفر جیسن لی از دیگر بازیگران این فیلم هستند.

همچنین بخوانید: ۱۰ فیلم جذاب و دیدنی که داستان زندگی بازیگران فیلم را نشان می دهند


32. پرومته – Prometheus – 2012

فیلمی علمی-تخیلی به کارگردانی ریدلی اسکات که به‌نوعی قصهٔ اولیه یا ماقبل سری فیلم‌های بیگانه تلقی می‌شود اما داستانی کاملاً مستقل دارد. فیلم بیگانه (1977) از اسکات یک شاهکار کلاسیک محسوب می‌شود، به همین دلیل ممکن است اصلاً به دیدن فیلم پرومته علاقه‌ای نداشته باشید و تصور کنید که ذهنیتتان را کاملاً تغییر می‌دهد.

بنابراین بهتر است این فیلم را تماشا کنید، اما بهتر است به لحظه‌لحظه آن توجه نموده و حتی در صورت لزوم نت‌برداری کنید، زیرا امکان نداشت که سری فیلم‌های بیگانه از این بهتر باشد.

همچنین بخوانید: برترین فیلم‌های علمی تخیلی سال 2018 (تا به امروز) + تصاویر


31. تلقین – Inception – 2010

شاید تصور کنید چرا این فیلم روان‌شناسانه را در لیست فیلم‌های علمی تخیلی گنجانده‌ایم، اما باید به این نکته توجه کنید که در این فیلم مرز واقعیت و رؤیا درهم‌آمیخته شده و هر چیزی در رؤیا امکان‌پذیر است، بنابراین وقایع تخیلی در آن روی می‌دهد. موسیقی متن هانس زیمر نیز در تأثیر این فیلم بی‌بهره نیست.

یک سارق حرفه‌ای که لئوناردو دی کاپریو نقش آن را ایفا می‌کند وارد ذهن افراد شده و رازهای ناخودآگاه آن‌ها را سرقت می‌کند. اما او وادار می‌شود از این استعداد در کارهای خلاف استفاده کند و این کار به قیمت تحت تأثیر گرفتن زندگی شخصی‌اش تمام می‌شود. اما زمانی که می‌تواند یک ایده را در ذهن یک فرد بگنجاند فرصتی نصیب اش خواهد شد.

نولان در ساخت این فیلم موفق و داستان تحسین‌برانگیز از بازیگران برتر استفاده کرده، رضایت تماشاچیان را جلب نموده، صحنه‌های اکشن به‌یادماندنی ایجاد کرده است. بسیاری از مردم از این فیلم استقبال نموده و این فیلم در گیشه فروش موفقی داشت. این فیلم را می‌توان یکی از بهترین آثار نولان دانست.

همچنین بخوانید: 14 فیلم برتر علمی تخیلی تاریخ سینما


30. مریخی – 2015 – The Martian

فضانوردی به نام «مارک واتنی» (با بازی مت دیمون) در کره ی مریخ سرگردان و گرفتار می‌شود. او باید تمام قابلیت‌های خود را به‌کار بگیرد تا به مرکز کنترل پرواز در کره ی زمین وضعیت خود را اطلاع داده و تقاضای کمک بکند. درحالیکه برای بقای خود در مریخ و زنده ماندش درگیر مشکلات است، ناگهان دچار حادثه می‌شود. “مت دیمون” برای بازی در این فیلم، جایزه ی گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش اول مرد را دریافت کرد.

همچنین بخوانید:  ۸ فیلم جذاب و دیدنی که شما را مشتاق سفر به فضا می کند


29. منطقه 9 – District 9 – 2009

یک فیلم موفق محصول آفریقای جنوبی و کانادا از نیل بلومکمپ که از آپارتاید الهام گرفته و داستان بیگانه‌هایی را نشان می‌دهد که از سیاره خود اخراج شده‌اند. موجودات زمینی این بیگانگان را در منطقه مشخصی به نام منطقه 9 ساکن کرده‌اند، البته نه بخاطر صلاح آن‌ها بلکه به خاطر تکنولوژی پیشرفته‌ای که با خود به سیاره زمین آورده‌اند. یکی از کارکنان سازمان چندملیتی متحد به نام ویکوس فان در مِروه (شارلتو کاپلی) به ویروسی آلوده می‌شود که DNA او را با تغییر ماهیت روبه‌رو می‌کند.

نویسندگان داستان این فیلم نیل بلومکمپ و تری تاچل هستند، کارگردان این فیلم آن را به روش مستند تهیه نموده و همچنین در بسیاری از صحنه‌ها از دوربین‌های دستی استفاده شده است. همچنین بلومکمپ از لنزهای مخصوص DP و لنزهای نچرال و رئال CG استفاده می‌کند. این عوامل این فیلم را بیشتر به یک مستند تاریخی تبدیل می‌کند تا یک فیلم تخیلی و به همین دلیل یک فیلم موفق محسوب می‌شود.

همچنین بخوانید: لیست بهترین فیلم‌های ترسناک قرن 21 به همراه تریلر و خلاصه داستان


28. سری بازی های گرسنگی – 2015 تا 2012 – The Hunger Games

“کتنیس اوردین” در بازی های گرسنگی، یک رقابت تلویزیونی که در آن دو نوجوان از دوازده منطقه پانم که برای مسابقه مرگ آماده می شوند، داوطلبانه جای خواهرش را می گیرد. این فیلم معروف جنیفر لارنس درباره مبارزه برای بقاست که شما را میخکوب می کند. این فیلم اقتباسی از رمانی به همین نام یک نقد اجتماعی است که بر جامعه فعلی ما و خودخواهی مردم انتقادی وارد می کند.

همچنین بخوانید: معرفی ۱۲ فیلم جذاب و دیدنی شبیه “بازی های گرسنگی” (Hunger Games)


27. آفتاب – Sunshine – 2007

یک فیلم علمی تخیلی تأثیرگذار به کارگردانی دنی بویل و نویسندگی الکس گارلند که فاجعه حیات انسان و آخرین امید او در سال 2057 را نشان می‌دهد و می‌توان این فیلم را تاثیرگرفته از فیلم‌های کوبریک و تارکفسکی دانست. خورشید در حال نابودی است و یک عصر یخبندان دیگر در انتظار بشریت است و دراین‌بین یک کشتی که حاوی هشت خدمه است در تلاش هستند تا نسل بشر را حفظ کنند.

نقاط قوت این فیلم عبارت‌اند از جلوه‌های بصری مهیج، امتیاز بالا از جان مورفی و نشان دادن نکات بسیار مهم. اگرچه شیوه روایی این فیلم کمی پرسش‌برانگیز است و در پایان فیلم بسیاری از سؤالات بیننده را بدون پاسخ رها می‌کند، اما تأثیر این فیلم و هیجانی که در بیننده ایجاد می‌کند، شگفت‌انگیز است.

همچنین بخوانید: 25 فیلم برتر عاشقانه در قرن 21


26. لوپر – Looper – 2012

ریان جانسون با ساختن این تریلر جنایی درباره سفر در زمان اولین فیلم علمی تخیلی خود را تولید نمود. در این فیلم بازیگرانی همچون بروس ویلیس، جوزف گوردون-لویت، امیلی بلانت، پایپر پرابو و جف دانیلز ایفای نقش می‌کنند. در سال 2044 یک گروه تبه‌کار برای افرادی که از سال 2074 به گذشته سفر کرده‌اند کار می‌کنند، اگرچه در سال 2044 سفر در زمان قانونی نبود اما آن‌ها به‌طور مخفیانه فعالیت می‌کردند. جو (Gordon-Levitt) با نسخه مسن‌تر خود آشنا شده و اتفاقات مهم فیلم از آنجا روی می‌دهد.

این فیلم زیبا و مهیج با معرفی پیچیدگی‌های جدید چشم‌انداز جدیدی به روی فیلم‌های مسافرت در زمان گشود، و درکنار این پیچیدگی‌ها پایان دل‌چسب و رضایت بخشی نیز داشت. لوپر را می‌توان یک فیلم علمی تخیلی قدیمی با طراحی مدرن دانست.

همچنین بخوانید: 30 فیلم برتر آسیایی در قرن 21


25. دنیای ژوراسیک – Jurassic World – ۲۰۱۵

دنیای ژوراسیک یک پارک تفریحی است که ۲۲ سال پیش و پس از ویرانی پارک ژوراسیک اولیه ساخته شد. دانشمندان آن پس از سال ها تحقیق و با دستکاری ژنتیکی یک دایناسور ترکیبی ساختند. هنگامی که این مخلوق فرار کرده و عده ای را به کشتن می دهد، اوون باید این مشکل را حل کند. یک فیلم علمی تخیلی زیبا با جلوه های دیدنی که به علاوه یک داستان جذاب از بازی زیبای کریس پرت بهره می برد.

همچنین بخوانید: ۱۲ فیلم جذاب و دیدنی درباره کوهنوردی که می توانید در تعطیلات تماشا کنید


24. یک پوینده تاریک – A Scanner Darkly – 2006

یک فیلم علمی–تخیلی مهیج آمریکایی به نویسندگی و کارگردانی ریچارد لینکلیتر که بر اساس رمانی به همین نام نوشته فیلیپ کی. دیک ساخته شده است. بازیگرانی نظیر کیانو ریوز، رابرت داونی جونیور، وودی هارلسون و وینونا رایدر در آن نقش‌آفرینی می‌کنند. داستان این فیلم کاملاً مجذوب‌کننده است بااین‌حال پیچیدگی این فیلم باعث می‌شود که برخی از تماشاگران آن را به‌سختی دنبال نمایند.

رابرت ارکتور (ریوز) به همراه دوست‌دخترش دونا هاتورن، یک مأمور مخفی است که با مواد مخدر و شناسایی آن‌ها سروکار دارد که در این راه زندگی دوستانش را نیز به خطر می‌اندازد. او با ماده مخدر جدیدی آشنا شده و می‌خواهد این ماده مخدر به نام دی را به شهر وارد کند. این ماده مخدر بسیار قوی و اعتیادآور می‌تواند بر نیمکره‌های چپ و راست مغز تأثیر گذاشته و کاری کند تا فرد نتواند مرز رؤیا و واقعیت را تشخیص دهد. آیا رابرت می‌خواهد خودش مصرف‌کننده این ماده باشد یا آن را در اختیار دیگران نیز قرار دهد؟

فعالیت مخفیانه رابرت که باعث می‌شود در حین فعالیت ناشناخته باقی بماند صحنه‌های جالب و مهیجی ایجاد می‌کند. در این فیلم غمناک و تأثیرگذار، همه شخصیت‌ها، چه خوب و بد، تنبیه می‌شوند. این فیلم هم همانند رمان اصلی یک اثر کلاسیک محسوب می‌شود.

همچنین بخوانید: 25 فیلم برتر درباره نقش پدر در قرن 21


23. برف‌شکن – Snowpiercer – 2013

فیلمی علمی-تخیلی اکشن، به کارگردانی بونگ جون-هو که بر اساس یک رمان گرافیک فرانسوی با همین عنوان و به نویسندگی ژاک لاب، ساخته شده است. به دلیل تسریع گرمای جهانی کره زمین نظام آب و هوایی برهم خورد و عصر یخبندانی ایجاد شده که حیات کره زمین را مملو از برف و یخ نموده است. در پی رخداد عصر نوین یخبندان در زمین، یک قطار برف‌شکن آخرین بازمانده‌های بشر را در خود جای داده است.

نماهای اکشن بونگ، خلاقیت او و انتقادهای زیرکانه او، که در نمای قرار دادن طبقات پایین جامعه در یک قسمت مشخص از قطار نشان داده می‌شود، از جمله نقاط قوت این فیلم هست. این فیلم زیبا را می‌توان یک فیلم علمی تخیلی موفق با صحنه‌های مهیج و اکشن دانست.

همچنین بخوانید: 50 فیلم برتر اکشن در قرن 21


22. تقدیر – Predestination – 2014

یک فیلم در سبک علمی–تخیلی و مهیج به کارگردانی برادران اسپیریگ است که فیلم‌نامه فیلم بر اساس داستان کوتاه “همه شما زامبی‌ها” اثر رابرت آنسون هاین‌لاین نوشته شده است و به یکی از برترین و جذاب‌ترین فیلم‌های هزاره جدید تبدیل شده است. ای‌تان هاوک در آخرین مأموریت مسافرت در زمان باید مانع یک حمله تروریستی شود که جان هزاران نفر را به خطر می‌اندازد.

سارا اسنوک با اجرای چندلایه و تأثیرگذارش لایق تحسین و تشویق است و به همین دلیل جایزه آکادمیک استرالیا را از آن خود نمود. در حقیقت نقش‌آفرینی موفق او در فروش این فیلم تأثیر بسزایی داشت.

همچنین بخوانید: لیست بهترین فیلم های ترسناک سال 2018


21. بازیکن شماره یک آماده – 2018- Ready Player One

یک فیلم اقتباسی از کتابی به همین نام نوشته ارنست کلاین درباره نوجوانی که برای دستیابی به یک نرم افزار در یک رقابت وارد می شود. در این زمان انسان به حقیقت پشت کرده و در این فکر است که در دنیای مجازی چگونه به نظر میرسد. تا سال ۲۰۴۵ این تغییر کامل شده و انسان ها به نرم افزاری به نام اوسیس وابسته اند که آن ها را به دنیای مجازی متصل می کند. وید واتس یک کاربر بازی است که کشف می کند یک بازی معمولی در حقیقت به بازی فراتری متصل است که نتایج سنگینی دارد.


20. لبه فردا – Edge of Tomorrow – 2014

در این فیلم از داگ لیمان که اقتباسی از رمان ژاپنی فقط باید بکشی از هیروشی ساکورازاکا هست، ویلیام کیج (تام کروز) یک افسر جنگی بی‌تجربه است که در میدان جنگ با بیگانگان مبارزه می‌کند. اگرچه او در میدان جنگ کشته می‌شود، اما خود را گرفتار یک حلقه زمانی می‌بیند که با هر بار کشته شدن او را به روز قبل از جنگ بازمی‌گرداند.

کیج به همراه ریتا ورتاکسی (بلانت)، یک جنگجو نیرو ویژه گروهی تشکیل می‌دهد تا راهی برای شکست دادن موجودات فرازمینی بیابند و آن‌ها را به زانو دربیاورند. این فیلم مهیج می‌تواند برای افرادی که به بازی‌های کامپیوتری علاقه دارند و طرفداران فیلم‌های علمی تخیلی یک شاهکار باشد و انتظاراتشان را برآورده کند. با فروختن حق امتیاز این فیلم احتمالاً باید شاهد دنباله آن هم باشیم.

همچنین بخوانید: 13 فیلم با داستان غیرمنتظره که ارزش دیدن دارند


19. زمان جنایت – Timecrimes – 2007

ناکو ویگالوندو، فیلم‌ساز اسپانیایی، که در گذشته با ساخت یک فیلم کوتاه نامزد جایزه اسکار شده بود، با ساخت این فیلم بار دیگر موفقیت را از آن خود نمود. زمان جنایت یک تریلر مهیج است که در هر گام بیننده را شگفت‌زده نموده و ژانرهای مختلف را باهم ادغام می‌کند.

هکتور (Karra Elajalde) در میان درختان اطراف خانه‌اش جاسوسی همسایه‌اش را می‌کند و ناگهان مجبور است از دست مهاجمی که خود را باندپیچی کرده بگریزد. او در حال فرار به سراغ دانشمندی می‌رود که او را مجاب می‌کند در ماشین زمان آزمایشی او پنهان شود. قهرمان داستان با کمک این ماشین زمان یک ساعت به عقب بازگشته و خود را در حالی می‌بیند که از دست مهاجم در حال فرار است.

اگرچه ویگالاندو یک فیلم مینیمالیست ساخته اما اجازه نمی‌دهد که بودجه کم خلاقیت و ظرافت فیلم را زیرسوال ببرید یا بیننده را دچار سردرگمی کند. اگر از حلقه‌های زمانی و مسافرت در زمان لذت می‌برید می‌توانید از این شاهکار سینمایی لذت ببرید.

همچنین بخوانید: معرفی 50 فیلم برتر سال 2016 از دید مخاطبین و منتقدین


18. آلیتا: فرشته ی جنگ – 2019 – Alita: Battle Angel

یک فیلم اقتباسی از مانگایی به همین نام که بسیار متفاوت می باشد. این فیلم رابرت رودریگز جنبه های اکشن و احساسی را باهم ادغام می کند. هالیوود در اقتباس مانگا چندان موفق نیست و در این فیلم هم تلاش بسیاری انجام گرفته، اما این فیلم نیز مانند فیلم های علمی-تخیلی “والرین” (Valerian) و “روحی در صدف” (Ghost in the Shell) بیشتر بر جلوه های ویژه تمرکز دارد تا داستان.


17. دانی دارکو – Donnie Darko – 2001

یک فیلم درام، تریلر، علمی-تخیلی به نویسندگی و کارگردانی ریچارد کلی، که نوجوانی به نام دانی (Jake Gyllenhaal) در یکی از محله‌های ویرجینیای آمریکا از یک اتفاق جالب زنده بیرون آمده. دانی با خرگوش-انسان غول‌پیکر و زشت‌رویی به نام “فرانک” (James Duval) ملاقات می‌کند که می‌تواند در زمان سفر کند. دانی در این فیلم به وجود خود می‌اندیشد، عاشق می‌شود و می‌خواهد نه‌تنها زمان بلکه تقدیر را تغییر دهد.

از جمله نقاط قوت این فیلم را می‌توان موسیقی متن دهه هشتادی و حضور بازیگرانی مانند جیک جیلنهال، جنا ملون، درو بریمور، مگی جیلنهال، نوح وایل، کاترین رأس و پاتریک سوویزی دانست. این فیلم که حاوی صحنه‌های جالب و غیرمعمولی مانند تصادف هواپیما است در اکران اولیه چندان موردتوجه واقع نشد، اما سپس تمثیل‌های روان‌شناسانه علمی تخیلی و هوشمندانه آن موردتوجه سینما دوستان قرار گرفت.

همچنین بخوانید: 50 فیلم برتر سال 2017 براساس انتخاب 200 منتقد فیلم و سینما


16. حمله به بلاک – Attack the Block – 2011

یک فیلم علمی تخیلی از جو کرنیش که داستان یک گروه گانگستری نوجوان در جنوب لندن را نشان می‌دهد و درعین‌حال نقد اجتماعی را نیز دربرمی گیرد. بازیگران جوان این فیلم بسیار موردتوجه واقع شدند، بخصوص جان بویگا رهبر این گروه گانگستری که کاملاً باورپذیر است. یکی دیگر از نقاط قوت این فیلم حملات بیگانه‌هاست. احتمالاً باور نخواهید کرد که بیگانه‌های باورنکردنی این فیلم، صحنه‌های اکشن، عناصر طنز و روایت ظریف آن، با بودجه کم ساخته شده‌اند.

همچنین بخوانید: بهترین فیلم هایی که در سال 2018 اکران شدند


15. خدا بودن سخت است – Hard to Be a God – 2013

آخرین فیلم فیلم‌ساز روسی الکسی ژرمن که در سال 2000 ساخت آن آغاز شد، در طول شش سال فیلم‌برداری شد، چند سال مراحل پس‌تولید را طی نمود، درنهایت توسط پسر ژرمن به اتمام رسید و سرانجام در سال 2013 اکران شد. این فیلم یکی از بهترین فیلم‌های سینمای روسیه است و از هر لحاظ یک فیلم حماسی محسوب می‌شود.

فیلم اقتباسی از رمانی به همین نام، اثر بوریس و آرکادی استروگاتسکی است. این شاهکار استروگاتسکی در یک سیاره بیگانه به نام آرکانار رخ می‌دهد که یک کابوس به تمام معناست. خدا بودن سخت است، یک اثر سیاه‌وسفید ظریف است داستان وحشی‌گری و زیبایی را نشان می‌دهد.

همچنین بخوانید: لیست کامل بهترین فیلم های سال 2019 به همراه تریلر و خلاصه داستان


14. نخستین انسان – ۲۰۱۸ – First Man

داستان فیلم در سال ۱۹۶۹ اتفاق می‌افتد و حوادث مأموریت آپولو ۱۱ را با محوریت زندگی “نیل آرمسترانگ” به تصویر می‌کشد. “نخستین انسان”، با تمرکز بر روی عناصر شخصی قصد دارد بخشی از مهم‌ترین تاریخ بشر را به تصویر بکشد و موفق می‌شود مخاطب را در این سفر احساسی با خود همراه کند.


13. گزارش اقلیت – Minority Report – 2002

یک شاهکار سینمایی که ستارگانی چون تام کروز و استیون اسپیلبرگ نقش‌آفرینی و ساخت آن را بر عهده داشته و فیلم‌نامه آن از داستان کوتاهی از فیلیپ کی دیک گرفته‌شده است. این اقتباس یک اقتباس تمام‌عیار است و از بسیاری جهات مهیج هست. کاپیتان جان اندرتون بخشی از یک تیم جنایی است که سعی می‌کند به کمک عناصر روانشناسی جرائم مرگبار را پیش‌بینی نموده و پیش از رخ دادن آن را کنترل کند.

اسپیلبرگ در این فیلم از فیلم‌بردار موردعلاقه خود یانوش کامینسکی استفاده نموده و ماکس فون سیدو هم در نقش مکمل، به‌عنوان کارگردانی به نام لامار بورخس، بسیار درخشان ظاهر می‌شود و تأثیرگذاری فیلم را افزایش می‌دهد.

همچنین بخوانید: لیست بهترین فیلم های کمدی سال 2018


12. هرگز رهایم نکن – Never Let Me Go – 2010

یک فیلم رمانتیک درام و علمی تخیلی به کارگردانی مارک رومنک، که بر اساس رمانی به همین نام، نوشته کازو ایشی‌گورو در سال ۲۰۰۵، ساخته شده‌است. داستان دربارهٔ سه دانش‌آموز با نام‌های کتی (کری مالیگان)، روث (کیرا نایتلی) و تامی (اندرو گارفیلد) و زندگی آن‌ها در یک مدرسه شبانه‌روزی مرموز به نام هلشیم است. اما در این مدرسه راز مخوفی وجود دارد که از دانش آموزان پنهان می‌شود و آن این است که عمر بسیاری از آن‌ها باید به بیش از 100 سال برسد.

این فیلم داستان انسانیت، فلاکت، بشردوستی، رفاقت و آسیب‌پذیری عشق را نشان می‌دهد. این فیلم از آن دست فیلم‌هایی است که نباید دیدن آن را از دست بدهید.

همچنین بخوانید: 15 فیلم فانتزی تاریخ سینما


11. فراتر از رنگین‌کمان سیاه – Beyond the Black Rainbow – 2010

از بسیاری از جهات می‌توان این فیلم هنری، تجربی و الهام‌بخش را یک فیلم وهم‌آور نیز نامید. بسیاری این فیلم را با فیلم‌های کارگردان‌هایی مانند ماریو باوا، جان کارپنتر، دیوید کروننبرگ و برخی آثار تارکوفسکی استاکر مقایسه می‌کنند. فیلم‌های علمی تخیلی به‌ندرت می‌توانند این‌چنین مهیج و به طرز هوشمندانه‌ای سورئال باشند.

در سال‌های 1983 پانوس کاسماتوس که یک نویسنده و کارگردان است یک دنیای سینمایی عجیب‌وغریب به وجود می‌آورد که اوا آلن در آن زندانی شده و تلاش می‌کند تا از آنجا بگریزد. یکی از نقاط قوت این فیلم تدوین گری جرمی اشمیت است که جذابیت فیلم را افزایش داده و فضای احساسی کاسماتوس را افزایش می‌دهد. شاید همه افراد نتوانند جذابیت این فیلم را درک کنند، اما سینما دوستان واقعی برتری این فیلم را درک خواهند نمود.

همچنین بخوانید: 10 فیلم کمدی رمانتیک برتر که باید تماشا کنید


10. چشمه – The Fountain – 2006

یک فیلم فانتزی علمی تخیلی روان‌شناسانه که طی یک دوره چند هزارساله مفاهیم، عقاید و روایت‌های مختلفی را بیان می‌کند. این فیلم از دارن آرونوفسکی درباره حیاتی است که در یک درخت اساطیری شکل گرفته است. هرگز یک فیلم علمی تخیلی مشابه این ساخته نشده است. در این فیلم هیو جکمن در سه نقش ظاهر می‌شود: یک شوالیه قرن هجدهمی، یک پزشک قرن بیستمی به نام تام کرو و یک فضانورد به نام تامی که هر بار برای نجات معشوقه‌اش (Rachel Weisz) از مرگ تلاش می‌کند. داستان این فیلم از افسانه درخت زندگی در کتاب مقدس الهام گرفته است.

این فیلم همچنین اشاره‌هایی به استعمار اسپانیا و تمدن مایا و همچنین شخصیت تامی از دیوید بوی دارد. این درخت زندگی بر مفاهیم ترس از مرگ دلالت می‌کند و می‌توان آن را یکی از شخصی‌ترین و تأثیرگذارترین فیلم‌های آرونوفسکی دانست.

همچنین بخوانید: 30 فیلم کمدی رمانتیک که زنان باید تماشا کنند


9. ماه – Moon – 2009

این فیلم از دانکن جونز بر مفاهیمی مانند هوش مصنوعی، تنهایی و هویت دلالت می‌کند. فضانوردی به نام سام بل در ایستگاه ماه کار می‌کند و قرارداد فعالیت چندساله‌اش در این قمر رو به اتمام است و تنها کسی که در این قمر با او همراه است گرتی است (صدای کوین اسپیسی).

بنا به مشکلات نامعلوم ارتباط این ایستگاه با زمین قطع شده و سام نمی‌تواند با خانواده، دوستان و همکاران اش ارتباط داشته باشد. پس‌ازاینکه تمرینات روتین خود را به‌اشتباه انجام می‌دهد به توهم و هذیان مبتلا شده و نمی‌تواند مرز واقعیت و توهم را تشخیص دهد. جونز در این فیلم لایه‌های پنهان شخصیت انسان را به معرض نمایش قرار می‌دهد.

همچنین بخوانید: لیست 20 تایی بهترین انیمه های سینمایی جهان


8. اکس مشینا – Ex Machina – 2015

گارلند در ابتدا به‌عنوان رمان‌نویس کار خود را آغاز نمود (ساحل)، سپس به‌عنوان فیلم‌نامه‌نویس (او 28 فیلم‌نامه نوشته است مانند 28 روز بعد، طلوع آفتاب و هرگز رهایم مکن)، و درنهایت کارگردانی این فیلم را بر عهده گرفت (که نویسندگی آن را نیز بر عهده داشت). این فیلم علمی تخیلی فلسفی داستان کالب (Domhnall Gleeson) یک برنامه‌نویس جوان است که برای یک موتور جستجوگر به نام Bluebook فعالیت می‌کند و سپس به دعوت ناتان بیتمن در پروژه‌اش جدیدش با او همکاری می‌کند.

آزمایش آن‌ها بر روی اِیوا (آلیسیا ویکاندر) بود، یک ربات انسان نمای فوق پیشرفته که هوش هیجانیش بسیار پیچیده، دلربا و فریبنده‌تر از چیزی بود که این دو نفر می‌توانستند تصورش را بکنند. اکس مشینا در عین نشان دادن ایده‌های بزرگ مدینه فاسده ای را نشان می‌دهد که به نظر می‌رسد نابودی انسان را به همراه دارد.

همچنین بخوانید: 28 انیمه سریالی برتر تاریخ که باید تماشا کنید


7. مکس دیوانه: جاده خشم – Mad Max: Fury Road – 2015

این فیلم از جرج میلر ادامه فیلم‌های مکس دیوانه است. از جمله نقاط قوت این فیلم ادیتور و همسر میلر، مارگارت سیکل است که روابط عناصر موجود در فیلم – لوازم، شخصیت‌ها و غیره – را نشان می‌دهد. سینمای اکشن به‌ندرت می‌تواند چنین فیلم موفق و تأثیرگذاری را بسازد.

از جمله نقاط قوت دیگر این فیلم عبارت‌اند از طراحی کولین گیبسون و جنی بیوان و فیلم‌برداری جان سیل. این فیلم فانتزی در ژانر خود یک شاهکار محسوب می‌شود.

همچنین بخوانید: 100 فیلم برتر تاریخ سینما (انتخاب شده توسط بازیگران مطرح سینما)


6. درخشش ابدی یک ذهن پاک – Eternal Sunshine of the Spotless Mind – 2004

بهترین فیلم میشل گوندری و بهترین فیلم‌نامه چارلی کافمن، البته با الهام از فیلیپ کی دیک، فیلمی درباره رابطه و عشق ازدست‌رفته. زوجی به نام‌های جوئل (جیم کری) و کلمنتاین (کیت وینسلت) پس از جداشدن یکدیگر را از ذهن خود پاک می‌کنند و دراین‌بین حوادثی رخ می‌دهد. آن‌ها سپس متوجه عشق و احساسی که بینشان بود شده و از اینکه چنین عشقی را فراموش کرده‌اند قلبشان به درد می‌آید.

این فیلم یک فیلم غم‌انگیز و تأثیرگذار درباره عشق ازدست‌رفته است که احتمالاً بتوانید با آن به‌خوبی ارتباط برقرار کنید.

همچنین بخوانید: 100 فیلم عاشقانه تاریخ سینما


5. رنگ سرچشمه – Upstream Color – 2013

این فیلم از شین کاروث یک تجربه منحصربه‌فرد است که می‌تواند سینما دوستان را تحت تأثیر قرار داده و با کمک جلوه‌های بصری و روایی اشک ذوق و شگفتی را از چشم آنان خارج کند. ایمی سایمتز در نقش الکس، قهرمان داستان ظاهر می‌شود که یک دزد (تیاگو مارتینز) با کمک دارو و مواد مخدر مغز او را شستشو داده و حساب بانکی‌اش را خالی می‌کند. او سپس به خود آمده و متوجه می‌شود تنها کسی نیست که به این شیوه به بازی گرفته‌شده است.

او سپس به سمت جف (کاروث) متمایل شده و این دو هنوز نمی‌دانند که چه چیزهایی را از دست داده‌اند اما هرچه که فیلم به جلو پیش می‌رود چیزهای بیشتری را متوجه شده و می‌بینیم که این دو به هم نزدیک می‌شوند. این فیلم را می‌توان یک فیلم هنری تأثیرگذار دانست که از دیدن آن پشیمان نمی‌شوید. این فیلم دومین فیلم کاروث است و در نوع خود یک اثر هنری برتر محسوب می‌شود.

همچنین بخوانید: بهترین موسیقی های متن فیلم، 55 ساندترک ماندگار تاریخ سینما


4. زیر پوست – Under the Skin – 2013

یک دهه طول کشید تا جاناتان گلیزر این فیلم عمیق و شگفت‌آور از انسانیت و تمدن را بسازد. بسیاری این فیلم را با آثار استنلی کوبریک، آندره تارکوفسکی، و فیلم‌های مستند گونه کلر دنیس و لین رامسی، مقایسه می‌کنند. داستان فیلم اقتباس آزادانه از یک کتاب علمی تخیلی به قلم مایکل فیبر، محصول سال 2000، است. اسکارلت جوهانسون در این فیلم بسیار خوش درخشیده و درعین‌حال که دیالوگ کمی دارد اما بسیار تأثیرگذار است. او نقش یک زن فضایی را بازی می‌کند که پس از وسوسه کردن انسان‌ها آنان را به دام انداخته و می‌کشد، اما نیت او مشخص نیست.

یکی از نقاط قوت این فیلم موسیقی متن میکا لوی است که به تأثیرگذاری و پیچیدگی این فیلم می‌افزاید. با دیدن این فیلم تجربه جدیدی کسب نموده و اگر آن‌قدر صبور باشید که تا پایان فیلم صبر کنید، از پایان غیرقابل‌پیش‌بینی آن لذت خواهید برد. این شاهکار هنری و بدون نقص همان‌گونه که از نامش پیداست تأثیرگذار است.

همچنین بخوانید: ۱۰ فیلم برتر اسکارلت جوهانسون که باید تماشا کنید


3. ورود – arrival – 2016

یک تجربه منحصربه‌فرد، تأثیرگذار و رمانتیک از دنی ویلنو که می‌توان آن را با ادیسه فضایی کوبریک، درخت زندگی ترنس مالیک، نوشته‌های ری بردبری، پی کی دی و ارسلا لی گوین، مقایسه نمود. این فیلم نویسندگی اریک هیزرر است که اقتباسی از داستان کوتاه داستان زندگی تو به قلم تد چیانگ است.

لوییس زنی جوان و یک زبان‌شناس برجسته است که اغلب اوقاتش را به تدریس در دانشگاه اختصاص می‌دهد. با فرود آمدن دوازده سفینه فضایی در نقاط مختلف جهان از جمله آمریکا جوی پر از وحشت و ترس و ابهام بر دنیا حاکم می‌شود. ارتش آمریکا با توجه با سابقه لوئیس به سراغش می‌آید و درخواست همکاری می‌دهد تا شاید او بتواند این کلاف سردرگم را باز کند.

این فیلم هوشمندانه و هنری با فیلم‌های موجود در سینما قابل‌مقایسه نیست، به همین دلیل دیدن آن توضیح می‌شود. نقش‌آفرینی ستارگان این فیلم، بخصوص آدامز، بسیار چشمگیر است و به زیبایی و عظمت این فیلم می‌افزاید. او در فیلم عشق و از دست دادن را به شکل عمیقی نشان می‌دهد و بیننده به‌شدت تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

همچنین بخوانید: 25 سلبریتی که پیش از شهرت مشاغل عجیبی داشتند


2. فرزندان انسان – Children of Men – ۲۰۰۶

آلفونسو کوارون در قرن جدید چندین فیلم کارگردانی نموده (مانند گرانش) که این فیلم او در سال 2006 از بقیه برتر است. فرزندان انسان از رمان پی دی جیمز در سال 1992 اقتباس شده و مدینه فاسده ای را نشان می‌دهد که در آن انسان به تنش و مشکلات روانی دچار می‌شود. کلایو اوون گروهی (کلر هوپ آشیتی، مایکل کین، چُوِتِل اجیوفور و جولیان مور) را رهبری می‌کند که در روزهای پایانی حیات بشر در سال 2027 درحالی‌که دیگر کسی قادر به تولیدمثل نیست، تلاش می‌کنند در خرابه‌های باقی‌مانده از بریتانیا از یک زن باردار محافظت کنند.

فیلم‌برداری امانوئل لوبزکی آن‌قدر تأثیرگذار است که جایزه بهترین فیلم‌برداری را برای او به ارمغان آورد. شات های کوتاه این فیلم‌بردار و شیوه روایی آن باعث شده که این فیلم به یک اثر علمی تخیلی موفق تبدیل شود.


1. میان‌ستاره‌ای – Interstellar – 2014

داستان این فیلم از جایی آغاز می شود که کره زمین روزهای پایانی عمر خود را میگذراند و آخرین برگ برنده انسان برای زنده ماندن که کشاورزی است نیز در اثر تغییرات آب و هوایی در حال نابودی است. در این میان یک گذرگاه مرموز در فاصله ای دوردست در منظومه شمسی ظاهر میشود و امید را در دل آخرین دانشمندان برای یافتن سیاره ای زیست پذیر زنده می‌کند. متیو مک‌کانهی (Matthew McConaughey) در کنار آن هاتاوی (Anne Hathaway) و جسیکا چستین (Jessica Chastain) از بازیگران این فیلم به یاد ماندنی و خاص هستند.

این فیلم چندین جایزه بین المللی مهم را از آن خود کرد که از این میان می توان به اسکار بهترین جلوه های ویژه، فیلم منتخب منتقدین در ژانر علمی تخیلی، جایزه بفتا برای بهترین جلوه های ویژه، امپایر آواردز برای بهترین کارگردانی و بهترین فیلم و همچنین فیلم منتخب منتقدین در جشنواره MVP اشاره کرد.

همچنین بخوانید:  معرفی ۷ فیلم جذاب و دیدنی شبیه “میان ستاره ای” (Interstellar)


امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. البته فیلم های بسیاری وجود دارد که لایق قرار گرفتن در این لیست هستند اما در اینجا به این 33 مورد کفایت کردیم. لطفا فیلم های پیشنهادی خود را در بخش نظرات به ما معرفی کنید تا در ویرایش های بعدی به لیست اضافه شود.

منتظر شنیدن نظرات شما هستیم!


بهترین فیلم‌های علمی تخیلیبنر فیلم میان ستاره‌ای

تماشای آنلاین فیلم

درباره فیلم میان ستاره‌ای


گالری فیلم میان ستاره‌ای
بنر فیلم مریخی

درباره فیلم مریخی
بنر فیلم تلقین

تماشای آنلاین فیلم

درباره فیلم تلقین


گالری فیلم تلقین
بنر فیلم جنگ ستارگان: خیزش اسکای واکر

تماشای آنلاین فیلم

درباره فیلم جنگ ستارگان: خیزش اسکای واکر


گالری فیلم جنگ ستارگان: خیزش اسکای واکر
بنر فیلم مسافران

درباره فیلم مسافران
بنر فیلم آلیتا: فرشته نبرد

تماشای آنلاین فیلم

درباره فیلم آلیتا: فرشته نبرد
بنر فیلم ماتریکس

تماشای آنلاین فیلم

درباره فیلم ماتریکس


گالری فیلم ماتریکس
بنر فیلم آکوامن

تماشای آنلاین فیلم

درباره فیلم آکوامن
بنر فیلم فراموشی

تماشای آنلاین فیلم

درباره فیلم فراموشی


گالری فیلم فراموشی
بنر فیلم یادآوری کامل

درباره فیلم یادآوری کامل


گالری فیلم یادآوری کامل
بنر فیلم دانی دارکو

تماشای آنلاین فیلم

درباره فیلم دانی دارکو
بنر فیلم او

درباره فیلم او
بنر فیلم تبدیل شوندگان: آخرین شوالیه

درباره فیلم تبدیل شوندگان: آخرین شوالیه


گالری فیلم تبدیل شوندگان: آخرین شوالیه
بنر فیلم مدمکس جاده خشم

تماشای آنلاین فیلم

درباره فیلم مدمکس جاده خشم


گالری فیلم مدمکس جاده خشم
بنر فیلم فرا ماشین

درباره فیلم فرا ماشین
بنر فیلم دونده مارپیچ: علاج مرگ

تماشای آنلاین فیلم

درباره فیلم دونده مارپیچ: علاج مرگ
بنر فیلم درخشش ابدی یک ذهن پاک

تماشای آنلاین فیلم

درباره فیلم درخشش ابدی یک ذهن پاک
بنر فیلم آواتار

درباره فیلم آواتار


گالری فیلم آواتار
بنر فیلم ارتقاء

تماشای آنلاین فیلم

درباره فیلم ارتقاء


گالری فیلم ارتقاء
بنر فیلم انتقام جویان: جنگ بی‌نهایت

تماشای آنلاین فیلم

درباره فیلم انتقام جویان: جنگ بی‌نهایت


گالری فیلم انتقام جویان: جنگ بی‌نهایت
بنر فیلم انتقام جویان: پایان بازی

تماشای آنلاین فیلم

درباره فیلم انتقام جویان: پایان بازی


گالری فیلم انتقام جویان: پایان بازی
بنر فیلم مرد عنکبوتی: دور از خانه

تماشای آنلاین فیلم

درباره فیلم مرد عنکبوتی: دور از خانه


گالری فیلم مرد عنکبوتی: دور از خانه
بنر فیلم ورود

تماشای آنلاین فیلم

درباره فیلم ورود
بنر فیلم زن شگفت انگیز 1984

تماشای آنلاین فیلم

درباره فیلم زن شگفت انگیز 1984
بنر فیلم بازیکن شماره یک آماده

تماشای آنلاین فیلم

درباره فیلم بازیکن شماره یک آماده
بنر فیلم بیگانه ۶ : پیمان

تماشای آنلاین فیلم

درباره فیلم بیگانه ۶ : پیمان
بنر فیلم ونوم

تماشای آنلاین فیلم

درباره فیلم ونوم


گالری فیلم ونوم
بنر فیلم لبه‌ی فردا

تماشای آنلاین فیلم

درباره فیلم لبه‌ی فردا


گالری فیلم لبه‌ی فردا
بنر فیلم لوسی

تماشای آنلاین فیلم

درباره فیلم لوسی


گالری فیلم لوسی
بنر فیلم دنیای ژوراسیک

تماشای آنلاین فیلم

درباره فیلم دنیای ژوراسیک
بنر فیلم مردان سیاه‌پوش: بین‌المللی

تماشای آنلاین فیلم

درباره فیلم مردان سیاه‌پوش: بین‌المللی
بنر فیلم موتورهای مرگبار

تماشای آنلاین فیلم

درباره فیلم موتورهای مرگبار
بنر فیلم سریع و خشن 9

تماشای آنلاین فیلم

درباره فیلم سریع و خشن 9


گالری فیلم سریع و خشن 9
بنر فیلم جنگ فردا

تماشای آنلاین فیلم

درباره فیلم جنگ فردا
بنر فیلم بیوه سیاه

تماشای آنلاین فیلم

درباره فیلم بیوه سیاه
بنر فیلم کاپیتان مارول

تماشای آنلاین فیلم

درباره فیلم کاپیتان مارول


گالری فیلم کاپیتان مارول
بنر سریال ماندالوریان

تماشای آنلاین سریال

درباره سریال ماندالوریان


گالری سریال ماندالوریان
بنر سریال جهان غرب

تماشای آنلاین سریال

درباره سریال جهان غرب


گالری سریال جهان غرب
بنر سریال چیزهای عجیب

تماشای آنلاین سریال

درباره سریال چیزهای عجیب


گالری سریال چیزهای عجیب
بنر سریال بزرگ شده توسط گرگ‌ها

تماشای آنلاین سریال

درباره سریال بزرگ شده توسط گرگ‌ها


گالری سریال بزرگ شده توسط گرگ‌ها
بنر سریال پسرها

دوبله

درباره سریال پسرها
بنر سریال صد نفر

تماشای آنلاین سریال

درباره سریال صد نفر
بنر سریال مردگان متحرک

تماشای آنلاین سریال

درباره سریال مردگان متحرک
بنر سریال ورود به سرزمین های بد

تماشای آنلاین سریال

درباره سریال ورود به سرزمین های بد
بنر سریال تاریک

تماشای آنلاین سریال

درباره سریال تاریک


گالری سریال تاریک
بنر سریال پیکان

درباره سریال پیکان
بنر سریال فلش

تماشای آنلاین سریال

درباره سریال فلش
بنر سریال سوپرنچرال

درباره سریال سوپرنچرال
بنر سریال فرینج

تماشای آنلاین سریال

درباره سریال فرینج
بنر سریال نگهبانان

دوبله

تماشای آنلاین سریال

درباره سریال نگهبانانبنر سریال آینه سیاه

درباره سریال آینه سیاهبنر سریال دردویل

دو زیرنویس

درباره سریال دردویل
بنر فیلم گودزیلا در برابر کونگ

تماشای آنلاین فیلم

درباره فیلم گودزیلا در برابر کونگ
بنر فیلم لیگ عدالت زک اسنایدر

درباره فیلم لیگ عدالت زک اسنایدر
بنر فیلم تپه

تماشای آنلاین فیلم

درباره فیلم تپه
بنر فیلم جاودانه‌ها

تماشای آنلاین فیلم

درباره فیلم جاودانه‌ها
بنر سریال لوکی

تماشای آنلاین سریال

درباره سریال لوکی