پزشکی و سلامت

درباره راه های حفظ محیط زیست

با این که سفر کردن به طبیعت، یکی از فعالیت هایی است که برای سلامتی بسیار مفید است و بسیار توصیه می شود، اما حفاظت از محیط زیست  ملاحظاتی هم دارد. حضور انسان ها در طبیعت می تواند آسیب هایی نیز داشته باشد. آلودگی ها و تخریب محیط زیست، از پیامد های حضور بشر در طبیعت است. یادمان باشد که محیط زیست متعلق به همه انسان ها و آیندگان ماست.

همچنین حفاظت از محیط زیست، موجب سلامت انسان ها و توسعه پایدار است. اما برای حفظ محیط زیست و احترام به آن باید چه کرد؟ چگونه می توان ضمن آسیب نزدن به محیط زیست، از حال و هوای طبیعت لذت برد؟ در ادامه این مقاله از اقامت ۲۴ به معرفی ۱۰ روش برای حفاظت از محیط زیست پرداخته‌ایم.

مطلب مرتبط: محیط زیست ایران و حفاظت از آن

حفاظت از محیط زیست در سفر

به منظور حفاظت و احترام به محیط زیست، اقداماتی را می توان انجام داد که بدون آسیب رساندن به آن، بتوانیم از طبیعت لذت ببریم. این اقدامات شامل:

 • استفاده از کیسه های پارچه ای به جای کیسه های پلاستیکی

سعی کنید به جای کیسه های پلاستیکی، از ساک ها و کیسه های پارچه ای در اندازه های متفاوت و کاریردهای گوناگون استفاده کنید.  هنگام خرید از فروشگاه ها، به کیسه های پلاستیکی، نه بگویید و همیشه کیسه های پارچه ای خود را همراه داشته باشید. به این ترتیب زباله کمتری تولید می شود و پلاستیک کمتری وارد چرخه طبیعت می شود.

مطلب مرتبط: زباله پلاستیکی ؛ چگونه با این دشمن محیط زیست مقابله کنیم؟

 • استفاده از ظروف تجزیه پذیر و چند بار مصرف

به جای استفاده از ظروف یک بار مصرف، می توانید ظروفی که چندین بار قابل استفاده هستند، به کار ببرید. همچنین به جای استفاده از بطری های آب معدنی، می توانید قمقمه داشته باشید و به بطری های یک بار مصرف، نه بگویید.

 • جمع آوری زباله ها

زباله ها را در طبیعت رها نکنید. زباله ها هم موجب تخریب زیبایی بصری طبیعت و هم تجمع موجودات موذی و گسترش بیماری ها می شوند و به این ترتیب انواع آلودگی محیط زیست را افزایش می‌دهند. سعی کنید هنگامی که قصد ترک کردن مکانی را دارید، پاکیزه تر از قبل باشد. جمع آوری زباله ها و نظافت محیط زیست را باید از کودکی به فرزندانمان آموزش دهیم. در بزرگسالی دیگر نمی توان این نکات بدیهی را آموزش داد!

 • تفکیک زباله

تفکیک زباله های تر و خشک، کمک زیادی به حفظ محیط زیست می کند. این تفکیک شاید زمان بر به نظر برسد، اما تنها نیاز است که ۲ کیسه داشته باشید که زباله ها را از هم تفکیک کنید و کار بسیار آسانی است.

 • اسراف نکنید

در مصرف خود، صرفه جویی کنید و از هدر رفتن انرزی و مواد غذایی جلوگیری کنید. مصرف به اندازه و صرفه جویی در مصرف، موجب تولید زباله کمتر و جلوگیری از هدر رفتن منابع انرژی می شود. از پخت و پز بیش از حد پرهیز کنید تا هم زباله کمتری تولید شود و هم مواد غذایی کمتری هدر برود. پیشنهاد ما این است که از غذا های محلی استفاده کنید. به این ترتیب هم به اقتصاد آن منطقه کمک می کنید و هم از غذا هایی که پخته شده اند و آماده مصرف هستند، استفاده می کنید.

مطلب مرتبط: احترام به محیط زیست با صرفه جویی در مصرف آب

 • حفظ پاکیزگی و صرفه جویی در مصرف آب

منابع آب محدود هستند و این فقط مختص شهر شما نیست. صرفه جویی در مصرف آب و حفظ پاکیزگی منابع آب و رودخانه ها، وظیفه همه ما است. باز نگذاشتن شیر آب، خودداری از شستشوی بیش از حد، استفاده از ابزار هایی جهت کاهش مصرف آب، مواردی هستند که موجب محافظت از منابع آبی هستند. همچنین در آب رودخانه ها، برای شستشو از مواد شوینده استفاده نکنید.

مطلب مرتبط: کمپینگ در طبیعت و توصیه هایی برای حفاظت از محیط زیست

 • حفظ سکوت و آرامش در طبیعت

  طبیعت محل زندگی جانداران مختلفی می‌باشد و ما به نوعی وارد حریم زندگی آنها می‌شویم، از این رو باید مواردی را رعایت کنیم تا در روند زندگی آنها خللی وارد نشود. یکی از این موارد خودداری از سر و صداهای مزاحم و بلند می‌باشد. صداهای غیرعادی مانند پخش آهنگ با صدای زیاد و یا صدای موتور ماشین‌ها و همچنین صدای افراد و همهمه‌ها می‌تواند باعث ترساندن موجودات مختلف شود و در نتیجه این ترس آنها محل زندگی خود را ترک کنند.

  این امر باعث به خطر افتادن محیط زیست و جان موجودات مختلف می شود. خیلی از موجودات در اثر صداهای بلند و غیرعادی دچار مرگ در اثر استرس می شوند و یا از محل زندگی خود فرار می کنند که خطرات و مشکلات دیگری برای آنها در پی دارد.

   

 • محافظت از پوشش گیاهی و درختان

گیاهان و پوشش گیاهی، عامل تصفیه هوا و کاهش دی اکسید کربن هوا هستند. از شکستن شاخه درختان، چیدن گل ها، خم کردن نهال ها جلوگیری کنید و به دیگران هم آموزش دهیم. جنگل ها، ریه های زمین هستند. از آن ها محافظت کنیم.

 • استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی

به منظور کاهش آلودگی، کاهش مصرف سوخت و کاهش هزینه ها، می توانید از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید. به این ترتیب دود و آسیب کمتری به طبیعت و محیط زیست تحمیل می شود. همچنین می توانید از دوچرخه های کرایه ای، برای تردد در سطح شهر استفاده کنید. استفاده از دوچرخه و یا پیاده روی در مسیر های کوتاه، هم ورزش است و هم کمکی به حفظ پاکی هوا.

 • سبک سفر کنید

آیا می دانستید، با افزایش بار خودرو، میزان مصرف سوخت نیز افزایش پیدا می کند. برای کاهش مصرف سوخت، کاهش هزینه ها و کاهش آلودگی هوا، از همراه بردن اقلام و وسایل غیر ضروری خودداری کنید. البته سبک سفر کردن می تواند آرامش بیشتری برایتان ایجاد کند.

 • به اقامتگاه ها و هتل های سبز مراجعه کنید

برخی از هتل ها و اقامتگاه ها هستند که در راستای گردشگری پایدار، برخوردی مسئولانه در قبال طبیعت و محیط زیست دارند. این هتل ها، که هتل سبز نامیده می شوند، تلاش می کنند تا زباله و گاز های سمی کمتری تولید کنند. این هتل ها تلاش می کنند تا از منابع انرژی تجدید پذیر استفاده کنند و در مصرف انرژی صرفه جویی کنند.

 • دفن کردن پسماند‌های غذا

می‌دانیم که بسیاری از مواد در طبیعت تجزیه می‌شوند. برای مثال پسماند‌های غذایی مانند تفاله چای، پوست میوه‌ها، خرده‌های نان، پوست تخم مرغ، پوست آجیل‌ها ومعمولا پس از یک سفر طبیعت گردی روی دست ما می‌مانند. درست است که این مواد قابل تجزیه در طبیعت هستند اما نباید آن‌ها را در طبیعت رها کنیم. اگر در مکان‌های مرطوب مانند جنگل و کوهستان هستید، یک گودال کوچک حفر کنید، پسماند‌های غذایی را درون آن بریزید و با کمی آب آن‌ها را مرطوب نمایید. سپس روی تمام پسماند‌ها را با خاک بپوشانید. به این ترتیب به تجزیه سریع‌تر مواد کمک کرده‌اید. همچنین ظاهر طبیعت با پسماند‌های غذایی آلوده و کثیف به نظر نمی‌آید.

به طور کلی باید به یاد داشته باشیم که قصد ما از سفر به طبیعت، آشتی با آن است. بنابراین وقتی طبیعت را ترک می‌کنید کوچکترین اثری از خود بر جای نگذارید. نظم طبیعت با کوچکترین دخالت ما دچار اختلال می‌گردد.

روش های حفاظت از محیط زیست و کمک به سالم بودن طبیعت، زیاد هستند و اگر کسی دغدغه محافظت از محیط زیست را داشته باشد، قطعا خودش خوب می داند که چگونه می تواند در این جهت اقداماتی داشته باشد. اما شما کدام یک از این روش ها را به کار بسته اید تا از محیط زیست و طبیعت زیبا حراست کنید؟

منبع: وبلاگ اقامت ۲۴

۴.۵/۵ – (۳۱۷ امتیاز)


به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از لرستان؛  امروزه مشکلات محیط زیستی رو به رشد بوده و فعالان محیط‌زیست ایده‌های بدیعی برای حفظ اکوسیستم ارائه می‌کنند. با این که تلاش‌های شماری در جهت حفظ زمین از فاجعه زیست‌محیطی صورت گرفته است، اما تهدید اکوسیستم از جهات مختلف همچنان ادامه داشته و ممکن است در نهایت موجب از بین رفتن آن شود. شاید فکر کنیم وظیفه فعالان محیط‌ زیست است که اکوسیستم را حفظ کنند، اما نمی‌توانیم به این بهانه از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنیم. این وظیفه همه ما است که جلوی تخریب زمین و طبیعت آن را بگیریم. ما که ساکنین کره زمین هستیم، لازم است که اقدامات فوری برای کاهش تمام احتمالات از دست رفتن این خانه زیبا و چیزهایی که در آن قرار دارد را انجام دهیم. اگر همه دست به دست هم بدهیم می‌توانیم تغییر اساسی ایجاد کنیم و شاید ظرف چند سال آینده ببینیم میزان ویرانی محیط‌زیست کاهش یافته است. 
 
دفع زباله 
پس از صرف یک فنجان چای در کنار جاده، لیوان یک بار مصرف را کجا می‌اندازیم؟ چه تعداد از ما زباله‌هایمان را در کیسه زباله نگه می‌داریم تا یک سطل زباله پیدا کنیم؟ ما باید به خودمان و افراد دیگری که برای تفریح به طبیعت می‌آیند بهداشت مربوط به محیط‌زیست را یاد دهیم. ر‌ها کردن زباله‌ها و پلاستیک‌ها در محیط نه تن‌ها موجب تکثیر پشه‌ها و باکتری‌ها و میکرب‌های دیگر می‌شود بلکه موجب آلودگی خاک نیز می‌شود، بیشتر مردم فکر می‌کنند پاکیزگی تن‌ها مربوط به خانه است و به راحتی زباله‌هایشان را در جاده می‌اندازند، این تفکر مثل این است که فرد بخشی از خانه‌اش را پر از زباله کند بدون این که آن فضا را بخشی از خانه‌اش بداند. این احساس که کره زمین خانه ماست به فرد کمک می‌کند که این افکار اشتباه را کنار بگذارد، باید گهگاه به مقامات مسئول برای سازمان‌دهی دفع مناسب زباله‌ها گوشزدهایی داده شود تا برنامه‌هایی برای جمع‌آوری زباله‌هایی که در مناطق ریخته شده را اجرا کنند.
روش‌های حفاظت از محیط‌زیست
 
 توقف جنگل زدایی
از بین بردن جنگل‌ها به عنوان برنامه کاری پسا استعماری دیده می‌شود. استعمارگران درصد زیادی از گیاهان و حیوانات در کشورهای مستعمره را به دنبال تخریب منابع زندگی و نیز برای ساخت جاده‌هایی برای سود بردن از مستعمره‌شان از بین بردند، میلیون‌ها حیوان برای سرگرمی و نیز استفاده از بخش‌هایی از بدنشان مانند عاج، کشته شدند. زنجیره کشتن و تخریب منجر به ویرانی اولیه طبیعت شد. این کشورهای مستعمره پس از استقلال، روش‌های استعماری را دنبال کرده و شروع به جنگل زدایی کردند و هنوز هم این روند ادامه دارد. قطع درختان، میزان اکسیژن را کاهش می‌دهد، منجر به فرسایش خاک و لغزش زمین می‌شود زیستگاه طبیعی حیوانات وحشی را از بین می‌برد و آن‌ها را مجبور به پیشروی به شهر‌ها و روستا‌ها می‌کند، در آنجا با گونه‌های خطرناک‌تری به نام انسان رو به رو می‌شوند و به خاطر آسیبی که برای انسان‌ها دارند، بی‌رحمانه کشته می‌شوند. باید الزامی وجود داشته باشد که باید به جای هر درختی که برای مصارف مختلف بریده می‌شود، گیاهی کاشته شود. این باید شعار ما باشد: زندگی کن و اجازه زندگی بده. 
 
روش‌های حفاظت از محیط‌زیست
ممنوعیت پلاستیک 
پلاستیک در کنار بمب‌ها، جزء کشفیات و اختراعات آسیب‌رسان علمی است که توسط دانشمندان اختراع شده است. پلاستیک کلر دار بدترین تأثیر را روی زمین ایجاد می‌کند، چرا که مواد شیمیایی زیان بخشی تولید می‌کنند و وقتی آب در این زمین‌ها جاری می‌شود و به سفره‌های آبی می‌رسد، آن را نیز آلوده می‌کند. در واقع ما راهی برای مردن کشف کرده‌ایم! تا به امروز گزارش شده است که وقتی کیسه‌های پلاستیکی را به داخل آب می‌اندازیم یا روی زمین ر‌ها می‌کنیم، بیش از ۲۶۰ گونه جاندار می‌میرند و یا در پلاستیک‌ها محبوس می‌شوند. پلاستیک‌های تجزیه‌پذیر در بلندمدت تجزیه می‌شوند، اما موجب تولید گاز متان می‌شوند که نقش اصلی در گرم شدن کره زمین دارد. ما می‌توانیم از روزنامه‌های قدیمی برای بسته‌بندی، از کیسه‌های کنفی به عنوان کیسه حمل و از بطری‌های شیشه‌ای یا کنفی به جای بطری‌های پلاستیکی استفاده کنیم. حتی اگر از کیسه‌های پلاستیکی استفاده مجدد کنیم بهتر از این است که هر بار از یک پلاستیک جدید استفاده کنیم، با این کار مقدار پلاستیک مورد استفاده کاهش‌یافته و خطرات آن نیز به نسبت کمتر می‌شود. 
 
روش‌های حفاظت از محیط‌زیست 
استفاده کمتر از وسایل نقلیه شخصی 
گاهی اوقات که گروه‌های مختلف دعوت به اعتصاب یا راهپیمایی می‌کنند، شمار وسایل نقلیه در جاده کم شده و میزان آلودگی نیز کمتر می‌شود. اکنون زمان استفاده از دوچرخه و پیاده‌روی رسیده است که جنبه‌های مختلفی برای سلامت انسان در بر دارد: با این کار هم می‌توانیم آلودگی ایجادشده به واسطه اتومبیل را کاهش دهیم و هم میزان چربی و کلسترول بدنمان را تعدیل کنیم. باید از وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده کرده و استفاده از وسایل نقلیه شخصی را محدود کنیم. بسیاری از ما ممکن است پیش از این با افزایش هزینه بنزین و گازوئیل به استفاده از حمل‌ونقل عمومی روی آورده باشیم. به هر علتی که باشد اگر چنین عمل نکنیم، با دنیایی رو به رو خواهیم شده که مملو از مصنوعات ساخته بشر و عاری از هر گونه مخلوقات جاندار خواهد بود. 
 
روش‌های حفاظت از محیط‌زیست
 
فستیوال‌های ایمن و بهداشتی 
هر اجتماعی حول فستیوال‌ها، مراسم‌ها، تشریفات و سنت‌های خاص خود می‌چرخد، اما به آلودگی‌هایی که در جشن‌ها ایجاد می‌شود هرگز توجه نمی‌شود. استفاده از ظروف یک بار مصرف در جشن‌ها و مراسم‌ها و ریختن آن‌ها در خیابان و جوی، حجم زیادی آلودگی ایجاد می‌کند. به جای آن می‌توان از ظروف کاغذی که با محیط‌زیست سازگار هستند استفاده کرد. با این کار قدمی برای نجات طبیعت برداشته‌ایم. 
روش‌های حفاظت از محیط‌زیست
 
کشاورزی 
در فرهنگ مصرف‌گرایی که در بیشتر کشور‌ها غالب شده است، به تعادل محیط‌زیست آسیب وارد می‌شود. در گذشته، مردم جنگل‌ها را از بین می‌بردند تا به عنوان زمین کشاورزی از آن استفاده کنند، سپس با به وجود آمدن فست فود‌ها و غذاهای حاضری مردم زمین‌ها را ر‌ها کردند و کارخانه‌ها به جای آن ساخته شدند. اگر روزی چیزی برای خریدن و خوردن نداشته باشیم چه می‌شود؟ کشاورزی را باید از خودمان شروع کنیم، گلدان یا سبزیجات در حیات پشتی بکاریم تا علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه و سلامتی، فرهنگ تولید را دوباره احیا کنیم. ما می‌توانیم مسئولان مربوطه را وادار به متوقف کردن تبدیل زمین‌ها به ساختمان و کارخانه کنیم. 
روش‌های حفاظت از محیط‌زیست
 
جلوگیری از شکار غیرقانونی 
نگهبانان جنگل با تمام وجود با شکار مبارزه می‌کنند، اما هنوز حیوانات بی‌شماری توسط شکارچیان نابود می‌شوند. باید از وضعیت بد مدیریت و عملکرد اجتماعی به جای ایجاد آگاهی در بین مردم گلایه کرد. برای ممنوعیت محصولات حیوانی باید قانون سخت‌گیرانه‌ای وجود داشته باشد و خریداران آن باید اشیاء خریداری‌شده را کنار بگذارند. وقتی ببر‌ها کشته می‌شوند جمعیت گیاه‌خواران افزایش‌یافته و باعث تضعیف پوشش گیاهی می‌شوند. این کار تعادل زنجیره غذایی را بر هم میزند و همه این‌ها به خاطر شکار بی‌رویه حیوانات اتفاق افتاده است که تن‌ها راه پایان دادن به آن مبارزه همگانی با شکار است. 
روش‌های حفاظت از محیط‌زیست
 
انتهای پیام / د 
باشگاه خبرنگاران جوان لرستان خرم آباد


مقاله مرتبط:

 • پیغامی از طبیعت، راهکاری برای تداوم گشت و گذار به سبک سافاری

یکی از جنبه‌های قابل توجه گشت و گذار به سبک سافاری، حضور حیوانات و مشاهده آن‌ها از نزدیک آن هم در زیستگاه‌ طبیعی‌شان است. در واقع همین مسئله باعث شده که سافاری از جایگاهی خاص در نزد علاقمندان حیات وحش برخوردار باشد. حال به نظر شما سافاری بدون حضور حیوانات چه معنا و مفهومی دارد؟

شاید تصور این مسئله سخت باشد، اما به لطف دستاوردهای متعدد انسان در نابودی طبیعت و محیط زیست این سیاره، این تصور آنقدرها هم دور از واقعیت نیست. شاید باورتان نشود اما با گذشت هر روز گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری یکی پس از دیگر منقرض شده یا در معرض خطر انقراض قرار می‌گیرند. با این حساب ممکن است در آینده‌ای نه چندان دور تنها بتوان شماری از آن‌ها را در تصاویر یا کتاب‌ها مشاهده کرد و این امر واقعیتی تلخ و آزار دهنده است که قلب‌های بسیاری از انسان‌های مسئولیت پذیر و آگاه را به درد می‌آورد. با این حال شاید هنوز هر کدام از ما به طریقی بتوانیم این آینده شوم را عقب انداخته و حتی با برداشتن قدم‌هایی بزرگ‌تر، آن را به دست فراموشی بسپاریم.

حیات وحش

در مواجهه با واقعیت ناخوشایند نابودی گونه‌های گیاهی و جانوری و تخریب گسترده زیستگاه‌های متعدد طبیعی، شاید در وهله‌ی نخست این احساس در بسیاری از افراد ایجاد شود که فاقد قدرت و توانایی لازم برای تغییر اوضاع هستند. اما فراموش نکنید که هر عمل شما هرچقدر هم که کوچک باشد، می‌تواند گامی رو به جلو در جهت بهبود تعادل طبیعت و در نتیجه حیات نوع بشر روی زمین باشد. حال تصور کنید در کنار شما میلیون‌ها نفر دیگر نیز دست به کار شده و فعالیتی مفید انجام دهند، در نتیجه این امید به وجود می‌آید که شاید بالاخره بتوانیم با موفقیت از بحران‌های فعلی جان به در برده و به سلامت از آن‌ها عبور کنیم.

دوباره در مورد بازسازی حیاط یا باغ خانه خود فکر کنید

راهکارهایی برای حفاظت از حیات وحش

اگر به تازگی خانه‌ای خریداری کرده یا زمینی به ارث برده‌اید، حتما به بازسازی وضعیت باغ، باغچه یا حیاط خانه خود فکر کرده‌اید. شاید وسوسه شده باشید که از شر درختان قدیمی و بدمنظره خلاص شده، علف‌ها و گل‌ها خودرو را پاکسازی کرده و گودال‌های آب را بخشکانید. ممکن است حتی از منظر حفظ امنیت خانه و سلامت خانواده خود به قضیه نگاه کنید. مثلا شاید درخت بلوط قدیمی در طوفان بعدی از جا درآمده و سقف خانه را خراب کند. اما شاید بد نباشد در این گونه موارد نقطه مقابل این ماجرا را هم در نظر بگیرید. این بلوط قدیمی خانه سنجاب‌ها، پرندگان، حشرات و دیگر جانورانی است که شاید شما حتی متوجه حضورشان نشده‌ باشید.

پس اگر به هر صورت مجبور به تغییر فضای سبز خانه‌ و ملک خود هستید، این کار را به آرامی و با فکر انجام دهید، در عین حال مراقبت باشید که حیات وحش بومی در معرض خطر قرار نگیرد.

گربه ها را در خانه نگهدارید

راهکارهایی برای حفاظت از حیات وحش

این مسئله حقیقا قابل تأمل و توجه است که چگونه بسیاری از مردم که عمیقا عاشق حیات وحش هستند، با پرسه زدن گربه‌های خانگی خود در بیرون از منزل هیچ مشکلی ندارند؟ البته این مسئله کاملا قابل قبول است که گربه‌ هم یک حیوان است و بیرحمانه به نظر می‌رسد که آن‌ها را فقط داخل خانه نگهداری کنیم. اما به نظر شما آیا گربه‌ای که آزادانه بیرون از خانه پرسه می‌زند، دوبار در مورد کشتن پرندگان وحشی فکر می‌کند؟ باور کنید که آن‌ها حتی نیازی به فکر کردن ندارند و حتی بسیاری از آن‌ها بعد از شکار پرندگان میلی هم به خوردن گوشت شکار ندارند.

در این زمینه بسیاری به روشی برای هشدار دادن به پرندگان فکر می‌کنند، اما آیا به نظر شما بستن یک زنگوله به قلاده گربه مشکلات را حل می‌کند؟ پاسخ منفی است، چون برخلاف تصور شما پرندگان نسبت به صداهای خاص، تکان دهنده و ناگهانی واکنش نشان می‌دهند و تکان خوردن یک تکه آهن شاید چندان توجه آن‌ها را جلب نکند.

به جز پرندگان به هیچ جانور وحشی دیگری غذا ندهید

راهکارهایی برای حفاظت از حیات وحش

آهو یا راکون‌هایی که در حیاط پشتی شما پرسه می‌زنند ممکن است گرسنه و نیازمند کمک باشند اما فراموش نکنید که تغذیه کردن آن‌ها کار درستی نیست و برعکس، این جانوران بی‌گناه را در معرض خطر قرار می‌دهد. در واقع شما با این کار آن‌ها را به حضور و تماس با انسان عادت می‌دهید، امری که ممکن است به قیمت زندگی آن‌ها تمام شود. به خاطر داشته باشید که همه انسان‌ها مثل شما قلب بزرگ و مهربانی ندارند و ممکن است دفعه‌ی بعد که یک راکون بیچاره به خانه‌ای سر زد، به جای ساندویچی خوشمزه، داغی زخم گلوله را تجربه کند.

 اما در مقابل تغذیه پرندگان وحشی ایده‌ی خوبی است، البته اگر شما از گربه خانگی نگهداری نمی‌کنید. چون در این صورت غذا دادن شما حکم آماده کردن یک شکار حاضر و آماده برای گربه را دارد. در نهایت فراموش نکنید که برای تغذیه پرندگان رژیم طبیعی آن‌ها را مد نظر قرار دهید، یعنی انواع دانه و مغزها از خرده‌های نان بهتر هستند.

پشه کش‌های برقی را خاموش کنید

راهکارهایی برای حفاظت از حیات وحش

هیچ کس دوست ندارد که حین استراحت در حیاط یا ایوان منزلش، مورد گزش حشراتی مثل پشه یا مگس قرار بگیرد، به همین خاطر استفاده از انواع دستگاه‌های پشه کش برقی منطقی به نظر می‌رسد. اما فراموش نکنید که نور و گرمای این وسیله نه فقط حشرات مزاحم، که حشرات دیگری را نیز مجذوب خود می‌کند که اصولا علاقه‌ای به بازدید از منزل یا ایجاد مزاحمت برای شما را ندارند. آن‌ها کشته می‌شوند و همراه آن‌ها، جانورانی همچون قورباغه و مارمولک و حشراتی مثل عنکبوت‌ها هم از وعده‌های غذایی خود محروم می‌شوند.

کشتن حشرات مزاحم حق شما است، اما شاید بهتر باشد که به جای این روش به سراغ روش‌های جایگزین دیگری مثل استفاده از در و پنجره‌های توری، پشه‌بند یا اسپری دافع حشرات بروید.

جمع کردن زباله‌ها را فراموش نکنید، حتی اگر به شما تعلق ندارند

راهکارهایی برای حفاظت از حیات وحش

اگر به راستی نگران حفظ حیات وحش و محیط زیست هستید، پس حتما در مورد خطرات ریختن زباله در طبیعت اطلاع کافی دارید. اما در این میان باید قدری بخشنده‌تر باشید و وسعت نگاه خود را افزایش دهید. یعنی تنها به حفظ پاکیزگی حیاط خود یا جمع کردن زباله‌های‌تان حین برگزاری پیک نیک بسنده نکنید. باید قوطی‌های خالی، بطری و زباله‌های ریخته شده توسط افراد ناآگاه و بی‌فکر را هم چالش خود بدانید و نسبت به جمع آوری آن‌ها اقدام کنید. بسیاری از این زباله‌ها به سادگی حیوانات کوچک را به دام انداخته و حتی زندگی آن‌ها را به خطر می‌اندازند. شاید شما هم تصویر حیواناتی را دیده‌اید که توسط لبه‌های تیز قوطی‌های کنسرو زخمی شده یا سرشان داخل ظروف پلاستیکی گیر کرده است. شاید جمع کردن زباله دیگران کار چندان دلچسبی نباشد، اما به خاطر داشته باشید که ممکن است با این کار، جان مخلوقی بی‌گناه را نجات دهید.

در نهایت وقتی کپه‌های زباله آرام آرام روی هم جمع می‌شوند، زیستگاه بسیاری از موجودات زنده در معرض نابودی قرار می‌گیرد.

یک باغچه سرسبز و شاداب به کمک دیگر موجودات می‌آید

راهکارهایی برای حفاظت از حیات وحش

اغلب مردمی که با عشق و علاقه از حیاط و باغچه خود مراقبت می‌کنند، علاقه‌ی چندانی به حضور جانوران وحشی ندارند، چون نگران خراب شدن گل‌های رز، آزالیا و سایر گیاهان خود هستند. اما بد نیست بدانید فضای سبز شما هر چقدر شاداب و سرزنده باشد، به زندگی و حیات دیگر مخلوقات کمک می‌کند. زنبورها، پروانه، گونه‌های مختلف پرندگان و بسیاری از جانوران دیگر برای رفع تشنگی یا استراحت سری به آن می‌زنند. این مسئله به ویژه در گرمای تابستان که منابع آبی کمی در دسترس است و در سرمای زمستان که ممکن است به خاطر یخ‌زدگی، آب کافی در اختیار جانوران قرار نگیرد، حائز اهمیت است.

البته بدشانسی اینجا است که وجود گودال یا منابع آبی می‌تواند در افزایش زاد و ولد پشه‌ها مؤثر باشد که خود مسئله‌ای دردسرساز است. مخصوصا وقتی که شما تصمیم گرفتید برای حفاظت از حشرات بی‌خطر، دستگاه پشه کش خود را خاموش کنید.

پناهگاه حیات وحش خود را بسازید

راهکارهایی برای حفاظت از حیات وحش

در ادامه نکته پیشین در مورد لزوم داشتن یک باغ، باغچه و حیاط سرسبز و شاداب، شما می‌توانید در ملک خود یک پناهگاه حیات وحش ساخته و آن را در اختیار پرندگان، زنبورها و دیگر جانوران قرار دهید. مثلا یک خانه پرنده ساخته و آن را در جای امن و مطمئن آویزان کنید. اکنون با کمی خوراکی آن‌ها را تشویق کنید که سری به این آشیانه جدید بزنند. در مورد زنبورها شما به اسباب و وسایل بیشتری نیاز دارید. در نهایت فراموش نکنید که حتما قبل از انجام این کار آیین نامه محلی را مطالعه کنید، چون برخی از مناطق مسکونی محدودیت‌هایی برای نگهداری حیوانات دارند که بهتر است از قبل با آن‌ها آشنا شوید.

به یک سازمان حفاظت از حیات وحش بپیوندید

راهکارهایی برای حفاظت از حیات وحش

سازمان‌های مختلف حامی حیات وحش و محیط زیست وجود دارند که در بخش‌های مختلف این حوزه مشغول فعالیت هستند. برخی از آن‌ها برای حفظ یک قلمرو یا زیستگاه کوچک یا مراقبت از گونه‌های در معرض خطر محدودی همچون وال‌ها فعالیت می‌کنند.

این در حالی است که برخی دیگر دایره وسیع‌تری را پوشش داده و توجه خود را روی سیاست‌های مرتبط با حفظ محیط زیست و متمرکز کرده و در این زمینه با سازمان‌های دولتی همکاری می‌کنند. با این حساب تنوع خوبی در این زمینه وجود دارد و افراد می‌توانند برحسب علاقمندی به سراغ مباحث و حوزه‌های مورد علاقه خود بروند. از سوی دیگر فعالیت‌های داوطلبانه بخش دیگری است که با فعالیت‌هایی همچون کمک به جذب و ثبت نام داوطلبان جدید، صحبت با مقامات دولتی یا حضور در رویدادهای مرتبط با مسائل زیست محیطی، دنبال می‌شود. با این حساب افراد همیشه کاری برای انجام دارند تا وقت خود را به نحو درست مدیریت کنند.

کاهش تأثیرات آلودگی گازهای گلخانه‌ای

راهکارهایی برای حفاظت از حیات وحش

یکی از تهدیدات رو به رشد محیط زیستی که دامن حیات وحش را هم گرفته، آلودگی‌های زیست محیطی بالاخص انتشار گاز دی اکسید کربن است. این گاز عامل اسیدی شدن آب اقیانوس‌ها و در نتیجه نابودی حیات آبی است. همچنین با آلودگی هوا و منابع آبی، زندگی جانوران خشکی زی را نیز در معرض خطر قرار داده است.

اما راهکار چیست؟ در کنار سیاست‌های کلان جهانی، کافی است هر یک از ما در تابستان کمی گرما و در زمستان کمی سرما را تحمل کنیم، یا از خودروی خود تنها برای مواقع ضروری استفاده کنیم و به این صورت قدمی کوچک در کاهش اثرات گازهای گلخانه‌ای و در ادامه، برخورد با معضل گرمایش زمین برداریم. اگر همه انسان‌ها در این زمینه کوشا باشند، شاید چند سال دیگر با آمارهای جالب توجهی از تجدید حیات گونه‌های مختلف در گوشه و کنار جهان شگفت‌زده و آسوده خاطر شویم.

انتخاب سیاستمداران مناسب

راهکارهایی برای حفاظت از حیات وحش

در نهایت شاید ساده‌ترین کاری که هر کسی می‌تواند برای کمک به حیات وحش و حفاظت از محیط زیست انجام دهد، انتخاب افراد کارآمد و آگاه است. انتخاب کسانی که عمیقا به معضلات زیست محیطی زمین اهمیت داده و با سازمان‌های فعال در این زمینه همکاری کنند. حضور چنین افرادی که نه برای ژست‌های سیاسی که در اصل برای پاسخ به دغدغه‌های زیست محیطی خود به این گونه مسائل و حفظ تعادل طبیعت و تجدید حیات توجه نشان می‌دهند، در محافل سیاسی و دولتی لازم است.

نظر شما در مورد این راهکارها چیست؟ آیا شما هم به سهم خود، قدمی برای کاهش آلودگی، نابودی طبیعت و حفظ حیات وحش برداشته‌اید؟ ایده‌ها و راهکارهای مد نظرتان را با ما نیز در میان بگذارید.