پزشکی و سلامت

چرا درباره واتساپ دیگران دیده نمیشه

استوری یا status در اپلیکیشن پیام‌رسان واتس‌اپ نیز قابلیت پنهان شدن از دید برخی کاربران را داراست.

به گزارش ایسنا، واتس‌اپ که بدون شک محبوب‌ترین اپلیکیشن پیام‌رسان جهان به شمار می‌رود، به دنبال پیروی از سایر شبکه‌های اجتماعی موفق همچون اینستاگرام و فیس‌بوک، قابلیت جدید و محبوب استوری را تحت عنوانstatus  به پلتفرم خود اضافه کرد تا کاربران بتوانند در این اپلیکیشن نیز تصاویر و ویدیوهای کوتاه موردنظر خود را با دوستان خود به اشتراک بگذارند.

شاید بسیاری از کاربران از اینکه استوری های واتس اپ نیز همچون اینستاگرام قابلیت پنهان شدن از دید برخی از کاربران و مشاهده کنندگان را دارد، آگاه نیستند. به همین دلیل در این گزارش به آن دسته از افرادی که می خواهند استوری (status) های واتس‌اپ خود را از چشم برخی از دوستان و مخاطبان خود پنهان و مخفی نگه دارند، آموزش می‌دهد که چگونه این کار را انجام دهند.

بر خلاف استوری‌های اینستاگرام که کاربر می‌تواند با کلیک روی سه نقطه روی تصویر استوری، این قابلیت را فعالسازی کند، در واتس‌اپ کاربر باید در قسمتی دیگر غیر از تصویر استوری، کلیک کرده و تنظیمات مربوط به آن را فعالسازی کند.

برای این کار تنها کافیست کاربران گوشی‌های اندرویدی در بخش مربوط به status در این پیام رسان بروند و با کلیک کردن بر سه نقطه بالا سمت چپ، به تنظیمات مربوط به آن مراجعه کنند. در این قسمت، با صفحه‌ای مواجه خواهید شد که گزینه های My contacts، My contacts except و Only share with را مشاهده خواهید کرد تا کاربران بتوانند افراد موردنظر خود را از مشاهده استوری‌های خود در واتس‌اپ دور نگه دارند.

انتهای پیام


یکی از سوالات کاربران پیام‌رسان واتس‌اپ این است که آیا می‌توان متوجه شد که چه کسانی Story و Status من را دیده‌اند؟ تعداد زیادی از کاربران WhatsApp به اشتراک‌گذاری عکس و جملات جالب به شکل وضعیت یا استوری می‌پردازند و برخی به دلایلی می‌خواهند بدانند که چه کسانی استوری یا وضعیت ایشان را مشاهده کرده‌اند.

در ادامه به پاسخ این سوال می‌پردازیم که آیا می‌توان فهمید که چه کسانی استوری یا وضعیت را در پیام‌رسان واتس‌اپ مشاهده کرده‌اند یا خیر. با ما باشید.

حفظ حریم خصوصی در فضای مجازی کار مشکلی است. پیام‌رسان‌های امروزی ارتباطات کاربران را ساده‌تر و جالب‌تر کرده‌اند و در واقع می‌توانید علاوه بر ارسال متن، چت صوتی و ویدیویی داشته باشید و همین‌طور عکس، ویس یا ویدیو بفرستید و در کنار این قابلیت‌ها، می‌توانید تصویر پروفایل انتخاب کنید، استوری یا توضیحاتی در مورد حال و روز خویش به عنوان Status بنویسید.

در پیام‌رسان واتس‌اپ، می‌توانید محدودیت‌هایی برای دیده شدن عکس پروفایل خویش و وضعیت و غیره قائل شوید:

چگونه نمایش عکس پروفایل و وضعیت و … به دیگران را در واتس‌اپ محدود کنیم؟

شناسایی افرادی که وضعیت کاربر را مشاهده کرده‌اند در WhatsApp

پاسخ سوالی که در مقدمه مطرح کردیم، مثبت است. می‌توانید ببینید که آیا شخص موردنظر، استوری شما را دیده است یا خیر. آیکون کوچک چشم در پایین صفحه، برای این مهم در نظر گرفته شده است و در واقع با حرکت جاروبی از پایین صفحه به سمت بالا، می‌توانید چک کنید که چه کاربرانی و در چه زمانی، Status‌ یا وضعیت شما را مشاهده کرده‌اند.

اما محدودیتی در این قابلیت وجود دارد: نمی‌توانید نام تمام افرادی که استوری شما را دیده‌اند، مشاهده کنید! اما این محدودیت هم علت مشخصی دارد.

اگر شخصی استوری شما را دیده اما در لیست Viewed by نام وی را مشاهده نمی‌کنید، علت این است که قابلیت نمایش تیک‌های آبی برای پیام‌های خوانده شده یا به زبان دیگر Read receipts را غیرفعال کرده است.

بنابراین اگر بخواهید استوری دیگران را ببنید بدون آنکه متوجه شوند، کافی است شما هم Read receipts را غیرفعال کنید! البته با این تغییر، دیگر نمی‌توانید کسانی که استوری شما را دیده‌اند را در لیست Viewed by ببینید. به عبارت دیگر محدودیت دوطرفه ایجاد می‌شود.

برای توضیحات کامل‌تر در مورد روش فعال و غیرفعال کردن نمایش تیک‌های آبی برای پیام‌های خوانده شده، به مقاله‌ای که قبلاً منتشر کردیم مراجعه فرمایید:

نحوه غیرفعال کردن نمایش دو تیک برای پیام‌های خوانده شده در واتس‌اپ

همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم، برای محدود کردن نمایش استاتوس تنظیماتی در واتس‌اپ موجود است:

چگونه نمایش عکس پروفایل و وضعیت و … به دیگران را در واتس‌اپ محدود کنیم؟