سبک زندگی

فرم دادخواست منابع طبیعی + راهنمای جامع

مشخصات طرفين

نام

نام خانوادگي

نام پدر

سن

شغل

محل اقامت                     خيابان کوچه پلاک – کدپستي –

خواهان

فرشاد  

جهانی

شنبه

۳۸

كشاورز

شهرتهران

خوانده

اداره

منابع طبيعي  شهرستان جاجرود    

 

 

 

 ادرس – اداره منابع طبیعی ………

وکيل يا نماينده  قانوني

 

 

 

 

 

 

خواسته يا موضوع و بهاي آن

اعتراض نسبت به 28267 متر مربع از اراضي ملي شده پلاك —110 و — اصلي بخش —-شهرستان جاجرود و الحاق به اراضي مستثنيات اينجانب مقوم به سیصدو ده هزار تومان

دلائل و منضمات (مدارک)

1- تصوير سند شماره  2- تصوير سند               دفتر خانه 86  3- تصوير سند رسمي قطعي به شماره  جاجرود 4- تصوير سند شماره 2382 مورخه 25/5/92 دفتر خانه شماره ۳۲ 5- تصوير نقشه محل مورد اعتراض  6- تصوير قبالجات عادي  و درخواست ارجاع پرونده به كارشناس رسمي دادگستري متخصص در منابع طبيعي و كشاورزي و عندالزوم تفسیر عکس های هوایی  7- استشهاديه محلي  8- سبق تصرفات  و وضع يد موجود قبل از تاريخ ملي شدن جنگلها و مراتع كشور توسط خود و ايادي ماقبل

شرح دادخواست                                                    رياست محترم دادگاه  صالح به رسيدگي

با سلام

احتراما” بموجب قبالجات رسمي و عادي كه در شرح ضمائم دادخواست حضورتان تقديم گرديد اينجانب  مالك قطعي ميزان  28267 متر مربع از اراضي پلاك— –اصلي بخش ——— شهرستان ——– موسوم به  —–  مي باشم كه خوانده  بدون توجه به فاكتور هاي

    مستثنيات اینجانب ( تبصره 3 ماده 2  قانون ملی شدن جنگلها و مراتع کشور )   ملی اعلام گردید

 با توجه به اينكه عرصه داراي درختان  کهنسال و مثمر  و همچنين داراي جوي آب قدیمی و  كشاورزي  احياء شده و تحت حيازت قبل از تاريخ  27/10/41 توسط خود و ايادي ماقبل قرار گرفته  و اراضی فاقد تعاریف مصرح در ماده یکم قانون ملی شدن جنگلها و مراتع کشور

  می باشد تقاضا دارد در جهت جلوگيري از تضييع حقوق اينجانب با ارجاع پرونده به كارشناس دادگستري منتخب در امور منابع طبيعي

نسبت به احقاق حقوق ازدست رفته بشرح ستون دادخواست تقديمي حكم شايسته صادر و ابلاغ بفرمايد ./

                                       

                                         محل امضاء مهر اثر انگشت

محل نقش تمبر

شماره و تاريخ ثبت دادخواست

رياست محترم شعبه ………….. دادگاه ……..……… رسيدگي فرمائيد

نام و نام خانوادگي ارجاع کننده ……………………………………

تاريخ …………… امضاء

 

Incoming search terms:

  • نمونه نامه اعتراض به تشخیص منابع طبیعی


دانلود


در این مطلب به موضوع شکایت از منابع طبیعی در دیوان عدالت اداری اشاره شده است. شما می توانید در صورت نیاز به مشاوره حقوقی رایگان از طریق راههای ارتباطی با ما در تماس باشید.

فهرست

  1. منظور از اراضی ملی چیست؟
  2. نحوه پس گرفتن زمین از منابع طبیعی
  3. دعاوی مربوط به شکایت از منابع طبیعی به دیوان عدالت اداری
  4. نحوه شکایت از منابع طبیعی به دیوان عدالت اداری
  5. …و در پایان

شکایت از منابع طبیعی در دیوان عدالت اداریشکایت از منابع طبیعی در دیوان عدالت اداری

 

منابع طبیعی از سرمایه های هر ملتی است که تلاش دولت بر حفظ این منابع برای آیندگان کشور است. حال قانون های مختلفی به منظور حفظ و نگهداری از منابع طبیعی تصویب شده است که از جمله آن ها می توان به ملی کردن جنگل و مراتع، اراضی ساحلی، قانون بهره برداری از جنگل ها‌ و…. اشاره کرد. با توجه به تدوین این قانون ها یک سری شکل گرفت که در ادامه قصد داریم بیشتر به این موضوع بپردازیم.

منظور از اراضی ملی چیست؟

اگر بخواهیم در یک تعریف کلی اراضی ملی را توضیح دهیم باید بگوییم که به زمین هایی که سند آن متعلق به شخص خاصی نیست و همچنین دخالت های انسانی در آن نقش نداشته است، اراضی ملی می گویند. بر طبق قانونی که در زمینه اراضی ملی تصویب شد، در صورتیکه زمینی از گذشته تا کنون احیا نشده باشد، به تصرف دولت در می آید. منظور از احیا نشدن زمین این است که هیچ عملیات کاری و کشاورزی بر روی آن انجام نگرفته باشد؛ به عبارت دیگر مهم ترین اصل در ملی شدن اراضی، وضعیت کار بر روی زمین و در درجه دوم وضعیت مالکیت شخص خاصی است.

بر اساس مصوبه ای که در سال ۱۳۴۱ تصویب شد، در صورتیکه هر زمین مشخصی احیا شده باشد، جزء منابع طبیعی محسوب نمی شود اما در صورت اثبات عدم دخالت انسان در کار بر روی زمین، زمین جزء منابع طبیعی به حساب می آید.

نحوه پس گرفتن زمین از منابع طبیعی

همانطور که گفتیم شرط اصلی خروج زمین از منابع طبیعی، اثبات احیا شدن آن است؛ بر همین اساس اسناد و مدارکی قبل از سال ۱۳۴۱ مبنی بر کار انسان بر روی زمین می تواند سند معتبری به منظور پس گرفتن زمین از منابع طبیعی باشد. گاهی در این امر، عکس های هوایی قدیمی به کمک انسان می آیند؛ در واقع اگر بتوان بر اساس این عکس های هوایی دلایلی بر سابقه کشت و زرع بر روی زمین مذکور را پیدا کرد، می تواند ادله خوبی برای باز پس گیری منابع طبیعی باشد. نشانه های از وجود نهر در زمین، قنات، راه عبوری انسان، زراعت و کشاورزی همگی از دلایلی است که نشان می دهد این زمین در گذشته در اختیار انسان بوده است.

دعاوی مربوط به شکایت از منابع طبیعی به دیوان عدالت اداری

با توجه به افزایش قیمت زمین و اراضی کشاورزی در سال های اخیر، دعاوی بین مالکین زمین ها با جهاد کشاورزی بالا گرفته است که در این رابطه مراجع ذی صلاح، صلاحیت رسیدگی به پرونده را خواهد داشت. به منظور رسیدگی به این دعاوی از قانون های مختلفی کمک گرفته می شود؛ قانون مدنی، قوانین اصلاحات ارضی، زمین های موات، منابع طبیعی که به تصرف دولت در آمده اند، تغییر کاربری و… همگی از مواردی هستند که در جهت تعیین حق قانونی طرفین موثر خواهد بود.

اراضی موات شهری و یا غیر شهری، دعاوی فسخ و ابطال، اراضی بایر، اراضی خارج از بافت شهری … از جمله دلایل شکایت از منابع طبیعی در دیوان عدالت اداری است که پیگیری هر کدام از این دعاوی نیازمند ارائه یک سری مدارک و شواهد است.

 

شکایت از منابع طبیعی در دیوان عدالت اداریشکایت از منابع طبیعی در دیوان عدالت اداری

نحوه شکایت از منابع طبیعی به دیوان عدالت اداری

در صورتی که به یکی از دلایل بالا قصد شکایت از منابع طبیعی را برای باز پس گیری ملک خود دارید، در درجه اول باید طی یک دادخواست درخواست خود را مرجع مربوطه در دادگستری تحویل داد اما اگر به هر دلیلی به نتیجه مطلوب دست پیدا نکرده اید، می توانید با ارائه یک دادخواست شکایت را به دیوان عدالت  اداری ببرید. البته لازم به ذکر است که اگر ارجاع پرونده به دیوان توسط یکی از شعب تحت نظر دادگستری صورت بگیرد، نیازی به ارائه دادخواست نیست.

در فرم دادخواست تمامی اطلاعات شاکی اعم از نام و نام خانوادگی، شماره تلفن، آدرس، آدرس الکترونیکی، کد پستی و … به طور کامل ذکر می شود. حال نوبت به تکمیل مشخصات طرف دیگر شکایت است؛ جاییکه طرف شما یک ارگان و یا نهاد از منابع از طبیعی کشور به حساب می آید.

در تعیین موضوع دادخواست باید توجه داشته باشید که نباید چند موضوع با یکدیگر در دادخواست بیان شود بلکه هر کدام از موضوعات شکایت در یک دادخواست جداگانه آورده شود. حال در مرحله بعدی نوبت به درج متن شکایت به صورت تایپ شده می رسد؛ در این مرحله لازم است که دلیل شکایت به صورت واضح و بدون ابهام توضیح داده شود و در نهایت با امضا و یا اثر انگشت شاکی کار تنظیم دادخواست به پایان می رسد. لازم به ذکر است که وکیل قانونی شاکی می تواند تمامی مراحل مربوطه را به نیابت از شاکی انجام دهد.

…و در پایان

اگر به هر دلیلی قصد شکایت از منابع طبیعی به دیوان عدالت اداری را دارید به منظور دریافت مشاوره رایگان می توانید با کارشناسان و وکلای گروه تهران وکیل تماس حاصل فرمایید. بهره گیری از بهترین وکیل دیوان عدالت اداری ، پشتیبانی تمام وقت و مشاوره حقوقی رایگان از جمله خدماتی است که تهران وکیل در اختیار شما همراهان عزیز قرار می دهد.

مطالب مرتبط


وکیل تبدیل وضعیت استخدامی


دیوان عدالت اداری86 views


وکیل دیوان عدالت اداری شهریار


دیوان عدالت اداری180 views


وکیل رسیدگی به اختلافات گمرکی …


دیوان عدالت اداری94 views


نمونه دادخواست بازگشت به کار د…


دیوان عدالت اداری1183 views


وکیل دیوان عدالت اداری شیراز+ب…


دیوان عدالت اداری519 views


نحوه اعتراض به برگ مالیات قطع…


دیوان عدالت اداری509 views


دفتر وکیل دیوان عدالت اداری+ ش…


دیوان عدالت اداری40 views


دادنامه دیوان عدالت اداری


دیوان عدالت اداری70 views