فرم دادخواست حضانت فرزند + راهنمای جامع

ازدواج

قوانین ازدواج در ترکیه

قوانین ترکیه در زمینه ی ازدواج برای تمامی پناهجویان، پناهندگان و افراد بی تابعیت که ازدواج خود را در ترکیه انجام می دهند مورد اجراست. براساس قوانین ترکیه، فردی با تابعیت ترکیه و یک پناهجو یا پناهنده و یا فرد بی تابعیت و یا دو پناهجو یا پناهنده با ملیت های متفاوت، می توانند توسط مامورین ارگان های مجری به عقد ازدواج یکدیگر درآیند. تمام ازدواج های برقرار شده توسط مامورین اجرایی ترکیه براساس قوانین مدنی و مناسبات مرتبط در ترکیه می باشد.

ازدواج ها توسط مامورین اجرایی در دفاتر مرتبط در شهرداری صورت می پذیرد. زوجینی که قصد ازدواج دارند می بایست مدارک لازم را به واحد مرتبط در شهرداری ارائه دهند.

لطفا قسمت مربوط به مدارک لازم را در پایین این متن مطالعه فرمایید.

لازم به ذکر است که بر اساس قوانین مدنی ترکیه، تنها ازدواج های رسمی (مدنی)، به رسمیت شناخته می شود. انواع دیگر ازدواج و ازدواج های غیر قانونی در ترکیه به رسمیت شناخته نمی شوند. ازدواج قانونی از این نقطه نظر دارای اهمیت است که امنیت حقوق فرزندان و همسر، بویژه زوجه را تضمین می کند. ازدواج مذهبی ( از طریق روحانیون – امام)  تنها پس از برقراری ازدواج قانونی امکان پذیر خواهد بود.

سن قانونی برای ازدواج در ترکیه

در ترکیه سن قانونی برای ازدواج ۱۸ سال تمام می باشد.

تنها موارد خاصی از این قانون مستثنی می باشند و اجازه ازدواج در سنین زیر ۱۸ سال تمام را خواهند داشت:

یک فرد ۱۷ ساله، دختر یا پسر، تنها با داشتن اجازه ی قانونی والدین یا قیم قانونی خود می تواند ازدواج کند. یک فرد ۱۶ ساله، دختر یا پسر، تنها با داشتن اجازه ی قانونی والدین یا قیم قانونی خود و با اخذ اجازه ی رسمی از دادگاه می تواند ازدواج کند.

تحریم ها در زمینه ازدواج زیر سن

براساس قوانین جزایی در ترکیه ازدواج با یک کودک زیر سن به مثابه کودک آزاری شناخته می شود. مجازاتی از قبیل زندان شامل حال مجرمان خواهد شد.

تمامی سازمان های دولتی، مراکز آموزشی و درمانی و همچنین سازمان های غیردولتی (NGO) موظف به گزارش هر گونه مورد کودک آزاری و در خطر قرار گرفتن امنیت کودکان هستند، بعلاوه هر کس که در زمینه بروز این جرائم آگاهی پیدا کند موظف به گزارش کردن است.

شما می توانید با خواندن بروشور ما درباره ی ازدواج کودکان، ازدواج اجباری و خشونت خانگی، اطلاعات بیشتری درمورد اثرات منفی ازدواج کودکان و همچنین اطلاعاتی درمورد چگونگی به دست آوردن اطلاعات و حمایت های لازم، پیدا کنید.

شرایط دیگر برای ازدواج

علاوه بر شرایط سنی، قوانین مدنی در ترکیه شرایط دیگری را نیز برای زوجینی که قصد ازدواج دارند تعیین می کند:

 • تنها کسانی که ظرفیت ذهنی لازم برای تصمیم گیری در خصوص ازدواج را دارا هستند مجاز به ازدواج کردن هستند.
 • ازدواج بین اقوام نزدیک ممنوع می باشد. این شامل ازدواج خواهر و برادر، ازدواج عمو/دایی ها با خاله/عمه ها و فرزندان آنها؛ ازدواج فرزند خواندگان با والدین و همچنین ازدواج والدین با فرزندان از همسران پیشین و ازدواج با اقوام درجه یک همسر پیشین می باشد.
 • اگر یک و یا هر دو زوجین پیش از این ازدواج کرده اند، ازدواج پیشین می بایست به پایان رسیده باشد. بر اساس قوانین مدنی در ترکیه، چندهمسری ممنوع بوده و جرم محسوب می شود. این قانون شامل حال تمام شهروندان ترکیه و اتباع خارجی از جمله پناهندگان می باشد.
 • بانوانی که پیش از این ازدواج کرده باشند اجازه ازدواج تا ۳۰۰ روز بعد از پایان قانونی ازدواج پیشین خود را نخواهند داشت. اگر زوجه گزارش پزشکی در خصوص عدم بارداری ارائه کند، از مدت انتظار ۳۰۰ روزه معاف خواهد بود.

مدارک مورد نیاز برای ازدواج

به منظور ازدواج مدارک زیر باید به واحد مربوط به ازدواج در شهرداری ارائه شود:

 • فرم درخواست ازدواج: زوج و زوجه میبایست مستقلا فرم های مربوط به درخواست ازدواج به اسم (evlenme beyannamesi) تکمیل نمایند.
 • گواهی تجرد که نشان دهد متقاضیان در زمان در خواست متاهل نمی باشند.
 • گزارش پزشکی که تایید نماید در زمان درخواست ازدواج متقاضی عاری از هر بیماری که مانع از ازدواج شود، می باشد.
 • مدارک ثبت نام متقاضی حمایت بین المللی، مدارک شناسایی متقاضی حمایت بین المللی، مدارک شناسایی فرد تحت حمایت بین المللی، یا مدارک شناسایی حمایت موقت.
 • چهار قطعه عکس.

بعلاوه رضایتنامه کتبی وکیل قانونی به همراه امضاء معتبر جهت ازدواج افراد زیر سن و کسانی که ظرفیت ذهنی محدود دارند الزامی است.

طلاق گرفتن در ترکیه

حتی در شرایطی که زوجین در خارج از کشور ترکیه ازدواج کرده باشند، می توانند در داخل ترکیه طلاق بگیرند. قانون ترکیه حتی در مورد پناهجویان، مهاجرین و اشخاص بی تابعیت نیز قابل اجرا است. پناهجویان، مهاجرین و اشخاص بی تابعیت که می خواهند در ترکیه طلاق بگیرند نیز تابع این قانون مدنی در ترکیه هستند.

وضعیت تاهل پناهجویان، مهاجرین و اشخاص بی تابعیت در کشور مبدا و یا در کشور اقامت قبلی با در نظر گرفتن قوانین کشور مربوطه، در ترکیه قابل پذیرش است. در برخی از کشورها، ازدواج های مذهبی به عنوان ازدواج های رسمی شناخته می شوند. در نتیجه، ازدواج مذهبی که در کشور مبدا و یا در کشور اقامت قبلی انجام شده در ترکیه نیز به عنوان نوعی ازدواج رسمی درآن کشور محسوب می شود. در اشکال دیگر ازدواج سنتی، مادامی که شخص هنگام ثبت نام در اداره ی امور مهاجرت استان (ایل گوچ ایدارسی MMDP) به آن شهادت بدهد، در ترکیه نیز قابل قبول است، حتی اگر برگه ی رسمی تصدیق کننده ی ازدواج در زمان ثبت نام ارایه نشود.

پروسه ی طلاق و حضانت

برای طلاق گرفتن، شما باید یک دادخواست طلاق به یک دادگاه خانواده ارائه دهید. در دادخواست طلاق، می توانید از دادگاه درخواست حل و فصل مسائل مربوط به حضانت فرزندان خود را بنمایید. پناهندگان می توانند از طریق دفاتر کمک های حقوقی کانون وکلا کمک های حقوقی دریافت کنند. در صورت درخواست، در نتیجه ی ارزیابی ها اگر مشخص شود که شخص از نظر مالی قدرت پرداخت هزینه های قضایی و وکیل را ندارد یک وکیل بصورت رایگان از طرف کانون وکلا برای برای پروسه ی طلاق و حضانت برایش منصوب خواهد شد.

می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص طلاق و حضانت به اداره ی امور مهاجرت استان (ایل گوچ ایدارسی PDMM)، کانون وکلا و کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و شرکای آن مراجعه فرمایید.


اطلاعات بیشتر

ثبت تولد
مسائل اجتماعی، اقتصادی و مدنی


مساله نگهداری و پرورش فرزندان در مواردی از قبیل طلاق زوجین با موضوع حضانت فرزند مورد بررسی قرار می گیرد. در واقع مسئولیت بزرگ کردن و تامین نیازهای فرزندان تا سن بلوغ (دختران 9 سالگی و پسران 15 سالگی) به هر کدام از والدین سپرده می شود. ممکن است طبق صلاح دید دادگاه، در صورت عدم صلاحیت والدین، حضانت فرزند به فرد دیگری واگذار گردد. حضانت فرزندان در شرایط عادی، تا سن قانونی (18 سال تمام) با والدین است. اما در شرایط غیر عادی همانند تصمیم به جدایی والدین، دادگاه در مورد حضانت فرزند تصمیم گیری می کند.

حضانت فرزند بعد از فوت والدین

حضانت فرزندی که پدر وی فوت کرده، به مادر و برعکس حضانت فرزندی که مادر وی فوت کرده به پدر تعلق می گیرد. چنانچه هر دو والدین (پدر و مادر) فوت کنند، حضانت به جد پدری وی تعلق می گیرد و در صورت نداشتن فامیل پدری، حضانت به خویشاوندان نزدیک فرزند به ترتیب اولویت سپرده می شود.

حضانت فرزند بعد از طلاق زوجین

مسئولیت حضانت فرزندان تا سن 7 سالگی به مادر سپرده می شود و از 7 سالگی تا سن بلوغ، به پدر. ممکن است والدین نسبت به این موضوع معترض بوده و به توافقات پایبند نباشند. مخصوصا امکان اعتراض مادر به انتقال حضانت فرزند به پدر بعد از 7 سالگی وجود دارد. در چنین حالتی دادگاه مربوطه تصمیم گیرنده خواهد بود. بعد از اینکه فرزند به سن بلوغ رسید، خود حق انتخاب دارد. مبنی بر اینکه تمایل به زندگی با مادر دارد یا پدر. اما در هر دو صورت تامین هزینه های زندگی فرزند بر عهده پدر خواهد بود.

حضانت فرزند بعد از طلاق توافقی

در طلاق توافقی همه مسائل بین زوجین، طبق توافقات بین آنها انجام می گیرد، حتی حضانت فرزندان. زوجین می توانند طبق توافق، حضانت فرزند را برای همیشه به زوج یا زوجه بسپارند و هیچ مانع قانونی بر سر راه این توافق وجود ندارد.

موارد سلب حضانت

 • تشخیص عدم صلاحیت هر یک از والدین در نگهداری از فرزند توسط دادگاه
 • اعتراض طرف مقابل نسبت به نحوه مراقبت از فرزند توسط فرد عهده دار
 • ازدواج مجدد مادر
 • اعتیاد
 • بیماری واگیردار
 • ابتلا به بیماری های روحی و روانی
 • ارتکاب فساد اخلاقی
 • عدم رسیدگی کافی به فرزند بنابه دلایلی از جمله مشغله زیاد کاری
 • در معرض خطر قرار گرفتن سلامت جسمی و روحی فرزند توسط فرد عهده دار حضانت
 • اجبار کودک به انجام اعمال غیر قانونی و خلاف شرع
 • آزار و اذیت جسمی کودک

انصراف از حق حضانت

در مواردی دیده می شود که زن با بخشیدن مهریه خود به مرد، حق حضانت را از وی می گیرد. اما در چنین حالتی چنانچه مرد عدم صلاحیت زن را در نگهداری از فرزند ثابت نماید، می تواند سرپرستی طفل را مجدد بر عهده گیرد.

ملاقات با طفل

منع ملاقات فرزند تحت حضانت توسط فرد عهده دار حضانت، منع قانونی دارد. با ارائه دادخواست ملاقات به دادگاه، می توان مجوز ملاقات فرزند(اکثرا در حضور یک ناظر) را طبق صلاح دید دادگاه، دریافت کرد. مکان و زمان ملاقات نیز توسط دادگاه تعیین می شود. اقدام خلاف دستور دادگاه توسط فرد عهده دار حضانت، در مواردی منجر به سلب حضانت از وی می شود. چنانچه رسیدگی به پرونده حضانت در دادگاه طول بکشد، امکان دریافت حکم ملاقات موقت از دادگاه توسط هر یک از زوجین وجود دارد.

مدارک لازم برای دریافت حضانت

 • سند طلاق (طلاق در قانون ایران)
 • شناسنامه و کارت ملی
 • توافقات زوجین در طلاق توافقی (طلاق توافقی چیست) / (وکیل طلاق توافقی)

ضمانت های اجرائی حضانت

 • ضمانت منع حق مطالبه حضانت
 • ضمانت عدم امتناع از حضانت
 • ضمانت عدم انجام مسئولیت های مربوط به حضانت

نکات مهم و پایانی

 • توجه به مصلحت فرزند در تعیین مسئول حضانت وی امری بسیار مهم است. به علاوه دادگاه صالح باید در تعیین حضانت به خواست فرزند نیز تا حدودی اهمیت دهد.
 • تنها پدر و مادر مشمول دریافت حق ملاقات فرزند خواهند بود.
 • در صورت فوت مادر و تعلق حق حضانت به پدر، پدر حق امتناع از ملاقات فامیل مادری فرزند با وی را خواهد داشت.
 • تامین هزینه های مورد نیاز فرزند و در واقع نفقه فرزند بر عهده پدر است. در صورت عدم توانایی پرداخت نفقه توسط پدر، این وظیفه بر عهده جد پدری فرزند و در غیر اینصورت بر عهده مادر است. اولویت آخر پرداخت نفقه فرزند، جد مادری وی است.
 • به علت فساد اخلاقی مادر نمی توان او را از حق ملاقات فرزندش منع کرد.
 • در صورت فوت پدر و ازدواج مجدد مادر، حق حضانت از مادر سلب نمی شود.
 • مرجع صالح رسیدگی به پرونده حضانت، دادگاه خانواده محل اقامت خوانده است.

در صورت نیاز به دریافت مشاوره با وکیل می توانید با شماره 09120708310 تماس حاصل فرمائید.