رایانه

تفاوت می بند ۴ و ۵ + مقایسه و نظرات کاربران

شیائومی مدتی قبل از می بند ۷ با قابلیت‌های فراوان و قیمت بسیار مناسب رونمایی کرد. این محصول اگرچه زبان طراحی نسل‌های گذشته را حفظ کرده اما یک سری قابلیت‌های خوب دارد که آن را با سایر مچ‌بندها از این سری متمایز می‌کند. از آن‌جایی که در بسیاری مواقع، تفاوت بین می بندها خیلی چشمگیر نیست، تصمیم گرفتیم به مقایسه‌ی می بند ۷ با دو نسل قبل یعنی می بند ۶ و ۵ بپردازیم تا ببینیم آیا واقعا ترجیح این مدل به مدل‌های گذشته منطقی است یا خیر.

از زمانی که شیائومی از می بند ۴ رونمایی کرده تاکنون، همیشه در بررسی‌ها به یک نتیجه می‌رسیدیم و آن هم این بود که اگر مچ‌بند هوشمند ندارید، منطقی است مدل جدیدتر را خریداری کنید اما در صورت داشتن یک مدل قدیمی‌تر، فروش آن و خرید مدل جدید خیلی کار عاقلانه‌ای نیست چرا که میزان تغییرات غالبا آنقدر زیاد نبود که ارزش این همه کار را داشته باشد.

البته شیائومی معتقد است این‌بار داستان فرق می‌کند. شرکت چینی مدعی شده می بند ۷ آنقدر قابلیت خوب دارد که ارزش خرید آن را در مقایسه با نسل‌های قبل دوچندان می‌کند. در نتیجه تصمیم گرفتیم به مقایسه‌ی سه نسل متفات از این سری بپردازیم تا در درجه‌ی نخست، ارزش خرید مدل جدید به خودمان ثابت شود و در درجه‌ی دوم اینکه ببینیم آیا ادعاهای شیائومی حقیقت داشته یا خیر. توجه داشته باشید چون شیائومی می بند ۷ وارد بازار جهانی نشده، بنابراین فرصتش فراهم نیست تا به صورت خیلی جزئی به بررسی تغییرات بپردازیم. اما به محض عرضه‌ی جهانی این محصول، حتما یک مطلب را به آن اختصاص خواهیم داد.

انتظار می‌رود در پایان این بررسی، می بند ۷ برنده‌ی بی چون و چرا باشد اما همیشه اینطور نیست و ممکن است گاهی اوقات نتیجه‌ی متفاوت و دور از انتظاری رقم بخورد. بنابراین بدون فوت وقت می‌پردازیم به این مقایسه تا ببینیم چه نتیجه‌ای رقم می‌خورد.

شیائومی می بند ۷ در مقابل می بند ۶ و ۵؛ بررسی تفاوت و شباهت روی کاغذ

نام محصول شیائومی می بند ۷ شیائومی می بند ۶ شیائومی می بند ۵
نمایشگر ۱٫۶۲ اینچ از نوع AMOLED – پشتیبانی از نمایشگر همیشه روشن – شیشه‌ی ۲٫۵ بعدی مقاوم – وضوح ۱۹۲ × ۴۹۰ پیکسل – بیشینه‌ی روشنایی ۵۰۰ نیت – بیش از ۱۰۰ فیس‌واچ ۱٫۵۶ اینچ از نوع AMOLED – شیشه‌ی مقاوم با پوشش ضد انعکاس – وضوح ۱۵۲ × ۴۸۶ پیکسل – بیشینه‌ی روشنایی ۴۵۰ نیت – بیش از ۶۰ فیس‌واچ ۱٫۱ اینچ از نوع AMOLED – وضوح ۱۲۶ × ۲۹۴ پیکسل – بیشینه‌ی روشنایی ۴۵۰ نیت
سنسورها ضربان قلب، شتاب‌سنج سه‌محوره، ژیروسکوپ سه‌محوره، سنسور سنجش اکسیژن خون، GPS متصل (نه مستقل) و… ضربان قلب، شتاب‌سنج سه‌محوره، ژیروسکوپ سه‌محوره، سنسور سنجش اکسیژن خون، GPS متصل (نه مستقل) و… ضربان قلب، شتاب‌سنج، ژیروسکوپ، سنسور سنجش اکسیژن خون (مدل چینی)، GPS متصل (نه مستقل) و…
باتری ۱۸۰ میلی‌آمپر ساعت – دوام تا ۱۵ روز با استفاده‌ی معمولی و ۹ روز با استفاده‌ی سنگین ۱۲۵ میلی‌آمپر ساعت – دوام تا ۱۴ روز با استفاده‌ی معمولی و ۷ روز با استفاده‌ی سنگین ۱۲۵ میلی‌آمپر ساعت – دوام تا ۱۴ روز با استفاده‌ی معمولی و ۷ روز با استفاده‌ی سنگین
اتصالات بلوتوث ۵.۲ بلوتوث ۵ بلوتوث ۵
قابلیت‌های پایش سلامتی ۱۲۰ حالت ورزشی مختلف ۳۰ حالت ورزشی مختلف ۱۱ حالت ورزشی مختلف
مقاومت ۵ATM ۵ATM ۵ATM
اپلیکیشن Mi Fitness
Zepp Life
Mi Fitness
Zepp Life
Mi Fitness
Zepp Life
نوع شارژر مغناطیسی مغناطیسی مغناطیسی
دستگاه‌های پشتیبانی شده اندروید ۶ به بالا – iOS 10 به بالا اندروید ۵ به بالا – iOS 10 به بالا اندروید ۵ به بالا – iOS 10 به بالا
ابعاد ۱۲٫۲۵ × ۲۰٫۷ × ۴۶٫۵ میلی‌متر ۱۲٫۷ × ۱۸٫۶ × ۴۷٫۴ میلی‌متر ۱۲٫۴۵ × ۱۸٫۱۵ × ۴۶٫۹۵ میلی‌متر
وزن ۱۳ گرم ۱۳ گرم ۱۱٫۹ گرم
رنگ‌بندی مشکی، ‌آبی، صورتی، سفید، سبز تیره، نارنجی فلورسنت، سبز فلورسنت، آبی استتاری، سبز استتاری مشکی، زرد، نارنجی، زیتونی، آبی، کرم مشکی، زرد، صورتی، بنفش، سبز، نارنجی، خاکستری، آبی

اگر بخواهیم با توجه به مشخصات روی کاغذ نظر بدهیم، به نظر می‌رسد خرید مدل می بند ۷ حتی در صورتی که می بند ۶ داشته باشید هم منطقی به نظر می‌رسد. البته باید دید کیفیت و دقت سنسورها تا چه اندازه بهبود داشته است چون در می بند ۶، از این حیث شاهد پیشرفت خوبی نبودیم در نتیجه این محصول علی‌رغم پشتیبانی از تقریبا سه برابر حالت ورزشی مختلف، ارزش خرید خیلی بالاتری در مقایسه با نسل قبل نداشت.

اگر می بند ۷ بتواند از لحاظ دقت سنسور، به شکل محسوسی بهتر از نسل گذشته باشد، با وجود پشتیبانی از چهار برابر حالت ورزشی مختلف و باتری و نمایشگر بزرگ‌تر، قطعا ارزش خرید بسیار بالایی خواهد داشت به گونه‌ای که اگر آن را نخرید، ضرر کرده‌اید. متأسفانه بررسی این موضوع فعلا از عهده‌ی ما خارج است تا این محصول وارد بازار جهانی شود.

برتری‌های می بند ۷ در مقایسه با دو نسل قبل

از جمله برتری‌هایی که می‌بند ۷ در مقایسه با دو نسل قبل دارد این است که اکنون نمایشگر آن بزرگ‌تر شده و فضای بیشتری برای کار در اختیار کاربر قرار می‌دهد. علاوه بر این‌ها، کیفیت و وضوح تصویر آن هم افزایش داشته است که از جمله نکات مثبت می بند ۷ به حساب می‌آید. همچنین نماینده‌ی جدید شیائومی از نمایشگر همیشه روشن هم پشتیبانی می‌کند که یکی از بهترین و مورد نیازترین حالت‌هایی است که هر ساعت یا مچ‌بند هوشمند خوب باید داشته باشد. متأسفانه این قابلیت در دو مدل دیگر در دسترس نیست.

در کنار ارتقای نمایشگر، ارتقای باتری را هم شاهد هستیم. البته شیائومی مدعی شده بود می بند ۶ در حالت معمولی می‌تواند ۱۴ روز دوام داشته باشد که طبق بررسی‌های شخصی، این مدت فقط ۱۰ روز آن هم در شرایطی بود که تمام سنسورهای ساعت غیرفعال بودند و عملا فقط با آن ساعت و تاریخ را چک می‌کردم. در صورت استفاده‌ی سنگین هم چیزی در حدود ۵ تا ۷ روز شارژدهی را از آن شاهد بودم. باتری می بند ۵ هم درست مثل این محصول، ۱۲۵ میلی‌آمپر ساعت ظرفیت دارد و همین مدت زمان دوام میاورد.

در می بند ۷، شیائومی ظرفیت باتری را به ۱۸۰ میلی‌آمپر ساعت ارتقا داده و مدعی شده اکنون کاربران تا ۱۵ روز می‌توانند در حالت عادی با آن کار کنند. این ارتقا واقعا محسوس است ولی حتی اگر تا ۱۵ روز هم دوام نداشته باشد، می‌توانیم بگوییم ادعای قبلی شیائومی را تا حدودی عملی می‌کند. یعنی ۱۴ روز در صورت استفاده‌ی معمولی و چیزی حدود ۷ تا ۸ روز در صورت استفاده‌ی سنگین.

می بند ۷ همچنین از ۴ برابر حالت ورزشی بیشتر در مقایسه با می بند ۶ و تقریبا ۱۱ برابر بیشتر از می بند ۵ بهره می‌برد تا بدین ترتیب بتواند هر نوع فعالیتی را که انجام می‌دهید، به سرعت شناسایی کرده و اطلاعات مربوط به آن را از طریق اپلیکیشن برای شما ارسال کند. این محصول اکنون در صورتی که مشکلی در نتیجه‌ی پایش اکسیژن خون شما وجود داشته باشد (کمتر از ۹۰٪)، به شما هشدار می‌دهد. این سنسور اکنون نه به خواست کاربر بلکه به صورت پیوسته وضعیت اکسیژن خون را اندازه‌گیری می‌کند تا مشکلی کاربر را تهدید نکند. این قابلیت خصوصا در این دوره که بیماری‌ها افزایش پیدا کرده بسیار کاربردی خواهد بود به این شرط که عملکرد دقیقی داشته باشد. در می بند ۶، سنسور پایش اکسیژن خون فقط در خواب به صورت پیوسته وضعیت کاربر را مورد بررسی قرار می‌داد و نه در هر شرایطی. در مدل جهانی می بند ۵ هم که اصلا خبری از این سنسور نیست چون شیائومی آن را به مدل عرضه شده در چین محدود کرده است.

می بند ۷ همچنین از ۴ نوع معیار سلامتی جدید پشتیبانی می‌کند تا بدین ترتیب برای ورزشکاران حرفه‌ای یک گزینه‌ی جذاب باشد. این چهار حالت عبارت‌اند از: حداکثر ظرفیت هوازی، توصیه‌هایی برای تمرینات هوازی و غیرهوازی که به کاربران کمک می‌کند بدانند چقدر می‌توانند روی خود فشار بیاورند تا چربی‌های اضافی را بسوزانند یا عضله‌سازی کنند، فشار تمرین و همچنین مدت زمان ریکاوری. فشار تمرین (Training load) هم بر اساس استانداردی که نمونه‌ی آن را در ساعت‌های هوشمند گارمین شاهد هستیم، تأثیری را که آخرین تمرین کاربر روی سلامتی او داشته برایش به نمایش می‌گذارد. این چهار قابلیت در دو مدل قبلی می بند در دسترس قرار ندارند.

چرا می بند ۷ نمی‌تواند ارزش بیشتری از نسل قبل داشته باشد؟

اگر بخواهیم یک نقطه ضعف در این محصول اشاره کنیم، آن، نبود GPS مستقل خواهد بود که باعث می‌شود کاربر همچنان به گوشی خود برای کارهای مربوط به GPS وابسته باشد. اگر فقط به خاطر GPS به دنبال خرید مچ‌بند جدید بودید، با همان مچ‌بند قدیمی خود سر کنید چون از چنین قابلیت جذابی در می بند ۷ هم خبری نیست.

نتیجه؛ می بند ۷ یا می بند ۶ و ۵؟

اگر به دنبال محصولی هستید که از قابلیت‌های بیشتری بهره می‌برد، نمایشگر بزرگ‌تری دارد، باتری پرظرفیت‌تری دارد، از سنسورهای بیشتری بهره می‌برد، اطلاعات بهتر و جامع‌تری را در اختیارتان قرار می‌دهد و از نمایشگر همیشه روشن پشتیبانی می‌کند، می بند ۷ می‌تواند انتخاب جذاب‌تری باشد. حتی اگر می بند ۶ یا ۵ دارید، ارتقا به این نسل منطقی خواهد بود و توصیه می‌شود، البته اگر به این همه قابلیت جدید واقعا نیاز دارید. اما اگر به دنبال قابلیتی مثل GPS هستید، باید بگوییم در این نسل اتفاق جذابی از این حیث نیفتاده است.

با تمام این تفاسیر، فکر می‌کنید کدام مچ‌بند ارزش خرید بیشتری داشته باشد؟

 • جزئیاتی از مچ‌بند می بند ۷ پرو منتشر شد
 • شیائومی می بند ۷ یک قدم به عرضه‌ی جهانی نزدیک شد

منبع: Android Authority (۱,۲)


اگر به دنبال خرید ساعت‌های هوشمند می‌بند5 و یا می‌بند 4 هستید مهم‌ترین نکته قیمت آنها و ویژگی‌های به خصوص آنها می‌باشد. اگر با تفاوت قیمت آنها مشکلی ندارید ما در این مقاله با بررسی مشخصات یک مقایسه بین می‌بند 5 و می‌بند 4 شیائومی قرار داده‌ایم.

اگر نیازی به ویژگی‌های نه چندان بیشتر می‌بند 5 ندارید پیشنهاد می‌کنیم که برای خرید می‌بند 4 اقدام کنید. اما اگر به ویژگیها اهمیت بیشتری می‌دهید و دوست دارید تا هیچ کم و کاستی نسبت به مدل قبلی نداشته باشید ما خرید می‌بند 5 را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

نوشته های مشابه

 • لپ تاپ 15.6 اینچی لنوو مدل ThinkBook 15-GJ

 • ست دستبند و ساعت مچی عقربه ای دخترانه

  30 مدل ست ساعت دستبند دخترانه جدید (لینک خرید)

پیشنهاد ویژه: راهنمای خرید بهترین ساعت هوشمند ” را حتما قبل از خرید ببینید.

شیائومی از دستگاه پوشیدنی Mi Band 5 که اخیراً شایعه شده است, پرده‌برداری کرد. در این رویداد, تنها دستبند تناسب‌اندام ارائه می‌شود, بقیه تولیدات فاش نمی‌شوند. در این مطلب Mi Band 5 را با Xiaomi Mi Band 4 و تفاوت این دستبندهای هوشمند را مقایسه خواهیم کرد.

مقایسه می بند 5 و می بند 4

برای افرادی که امیدوارند ظاهری گوناگون از می‌بند 5 داشته باشند, قابل ذکر است که شیائومی این بار تفاوت چندانی با می‌بند 4 ندارد. با دقت به این‌که شیائومی عمدتاً با اضافه کردن یک صفحه لمسی رنگی تغییرات بخش اعظمی در Mi 4 تولید نموده است, عجیب نمی‌باشد که تغییرات بیشتری در می‌بند 5 تازه تولید نکند.

یک کدام از وسیع‌ترین تفاوت‌های این دو اندازه صفحه است. شیائومی Mi Band 5 به یک مانیتور OLED 1.1 اینچی مجهز است که از نمایشگر 0.95 اینچی Mi Band 4 بزرگ‌تر است. در می‌بند 5 تعداد شرایط‌های ورزشی به 11 وضعیت ارتقاء یافت.

مقایسه می بند 5 و می بند 4

 

این دستبند نسبت به ورژن قبل خیلی متفاوت نمی‌باشد, البته عملکردهای مهمی را در دست کاربران قرار می‌دهد. می‌بند 5 خصوصیت‌های جدیدی نظیر محاسبه استرس, تمرینات تنفسی, شاخص‌های PAI, ردیابی سالم بودن زنان و کنترل از راه دور را خواهد داشت.

پیشنهاد ویژه: تفاوت نسخه چینی و گلوبال می بند 5 شیائومی

یک کدام از نکات شایان توجه در مقایسه Mi Band 5 مقابل Mi Band 4 شارژر مغناطیسی Xiaomi Mi Band 5 است. بند تناسب‌اندام معمولاً دارنده ضربان قلب است. ولی اینک یک سنسور SpO2 برای در دست گرفتن مرحله اکسیژن خون برای بهبود تجربه استفاده‌کننده بیشتر شده است. این سنسور به آن‌ها اجازه می‌دهد تا بفهمند مرحله استرس آنان فراوان است یا کم هست؟

مقایسه می بند 5 و می بند 4

 

تفاوت حساس در مقایسه می بند 5 و می بند 4

 • عملکرد بررسی بر خواب 24 ساعته و تشخیص سریع حرکت چشم
 • محسوس ترین تفاوت میان بندهای شیائومی در میزان صفحه نمایش است
 • تعداد حالتهای ورزشی هم از 6 به 11 وضعیت در‌این مچ بند ارتقاء یافته است
 • می بند 5 همینطور از سیستم تحلیل تندرست PAI پشتیبانی می نماید
 • ژست های نو : طناب , دوچرخه سواری , یوگا و قایقرانی
 • پشتیبانی اعتباری UnionPay در می بند 5
 • ورژن تازه مجهز به یک نمایشگر وسیع AMOLED رنگی 1.1 اینچی بزرگ است

در پایین ما کاملاً تمام تفاوت‌های مقایسه می‌بند 5 و می‌بند 4 ” کوک باش ” را توضیح خواهیم داد.

یک کدام از تفاوت‌ها Mi Band 5 و Mi Band 4 بسیار دارای اهمیت است. Mi band 4 دارنده 77 تم است, درحالی‌که شیائومی دارنده 100 مضمون است. چنانچه در می‌بند 4 برای شارژ می‌بایست صفحه را از بند قطع نمایید, در می‌بند5 برای شارژ تنها بایستی کابل شارژ را به پشت ردیاب متصل نمایید.

Mi Band 5 همچنین دارنده ردیاب‌های نو تندرستی, مانیتور بزرگ, شارژر مغناطیسی و تعدادی خصوصیت دیگر است. تفاوت دیگری که در مقایسه با Mi Band 4 تماشا خواهید کرد این است که Mi Band 5 با صفحه لمسی رنگی 20% بزرگ‌تر از Mi band 4 است, بدین مفهوم که شما یک مانیتور 1.2 اینچی AMOLED دارید.

ضدآب بودن در 2 ورژن می بند 4 و 5

اما دستبند ورژن 5 با این ویژگی‌ها و بهبود در بعضی خصوصیات قادر است علاقه یوزرهای متعددی را به خویش جلب نماید. یکی از خصوصیت‌های شبیه این دو پشتیبانی از استاندارد 5ATM است که سبب می‌شود 50 متر در قبال رخنه آب مقاوم باشند. می‌بند 5 مثل نسل پیشین از NFC پشتیبانی نمی‌کند و ورژن پشتیبانی از NFC گران‌تر است. نوع می‌بند5 دارای NFC باارزش 32 دلار به فروش می‌رسد.

در نسل گذشته, ردیاب تناسب‌اندام صرفاً خواب شما را در شب ضبط می‌کرد, موضوعی که مصرف‌کنندگان از آن راضی نبودند, به این مفهوم که آن, 24 ساعت شبانه‌روز بر خواب را بررسی نمی‌کردند. البته در Mi Band 5 مانیتور 24 ساعت فعال می‌باشد. این خصوصیت به یوزرها فهم بهتری از الگوی خواب می‌دهد. حالا می‌توانید داده‌های مرتبط با چرخه خواب REM را در Mi Fit ببینید.

بخش کارایی می بندهای 5 و 4 را با نیز مقایسه کنیم

هر دو دربرگیرنده سنسورهای شتاب سنج و ژیروسکوپ می‌باشند. یک سنسور مجاورت موجود است که تنها با بلند کردن دست می‌تواند صفحه را از خواب بیدار نمایید. در مقایسه 4 و 5, متوجه خواهید شد که هر دو توان اندازه‌گیری ضربان قلب شما را دارا هستند, که ضربان قلب شما را فوراً اندازه‌گیری و نشان می‌دهند.

ردیاب تن درستی را در مقایسه می بند 5 و می بند 4 آنالیز می‌کنیم

این دستگاه مجهز به سنسور ضربان قلب است که شیائومی ادعا می‌نماید حدود 50% دقیق‌تر از نوع گذشته است. در می‌بند 5, ناهنجاری‌های ضربان قلب به صورت ظریف تشخیص داده می‌شود. Mi Band 5 غالباً از ضربان قلب 24/7 پشتیبانی می‌نماید, البته در حال حاضر چهار وضعیت تن درستی تازه دارا است.

شمارش قدم‌ها و آنالیز بر خواب خودکار در می‌بند جدید ادامه می‌یابد. فشارسنج تحت عنوان روشی برای احتساب تغییرات ارتفاع در این می‌بند گنجانده شده است. هیچ یک از آنان GPS ندارند, پیشنهاد می‌کنیم از GPS گوشی تلفن برای بهبود توجه مسافت به کارگیری نمایید.

مشخصات فنی مهم می بند 5 و می بند 4

مشخصات
می بند 4 می بند 5
سایز صفحه نمایش ۰.۹۵ اینچ ۱.۱ اینچ
رزولوشن صفحه نمایش ۱۲۰×۲۴۰ (۴۰۰ نیت) ۱۲۶×۲۹۴ (۴۵۰ نیت)
ضدآب بودن ۵۰ متر ۵۰ متر
اندازه‌گیری ضربان قلب 24 ساعته 24 ساعته
ردیابی خواب دارد دارد + ردیابی خواب مرحله REM
ظرفیت باتری ۱۱۰ میلی‌آمپر ۱۲۵ میلی‌آمپر
امتیاز تناسب اندام PAI ندارد دارد
نحوه شارژ با استفاده از داک شارژ شارژر مغناطیسی
دستیار هوش مصنوعی دستیار هوش مصنوعی XiaoAi دستیار هوش مصنوعی XiaoAi
حالت‌های ورزشی 6 حالت ورزشی 11 حالت ورزشی
ردیابی خواب شناسایی خواب شب 24 ساعته با قابلیت اندازه‌گیری REM
عمر باتری ۲۰ روز ۲۰ روز
نسخه NFC: حدود 14 روز

 

بررسی مشخصات در مقایسه میان می بند 4 و می بند 5

دستبند تن درستی Mi Band 4 به شما قابلیت و امکان می‌دهد اعلان‌ها, پیش‌گویی های هواشناسی, کنترل آهنگ و 77 زمینه را برای انتخاب ملاحظه کنید. Mi Band 5 دربرگیرنده تمام این مشخصات است و بیشتر از 100 تم را برای گزینش به شما می‌دهد.

توانایی ردیابی چرخه قاعدگی زنان در می‌بند 5 موجود هست. مهم‌ترین و جدیدترین خصوصیت این دستبند قابلیت و امکان به کارگیری از آن تحت عنوان کنترل از راه دور دوربین تلفن همراه است. در هر دو نوع, ضربان قلب در حال استراحت را هنگام ورزش به شما نشان می‌دهد.

ازآنجاکه اندازه بند MIband 5 همانند می‌بند 4 است, بند آن را می‌توان با Mi Band 4 جایگزین کرد, شیائومی مثل اپل واچ به (تمرینات تنفسی ساماندهی شده) مجهز شده است. در می‌بند5, می‌توانید اعلان‌های Android یا این‌که iOS, اعلان‌های پیش‌گویی هوا و پخش آهنگ را کنترل نمایید. می‌توانید شاتر دوربین موبایل هوشمند متصل به گوشی تلفن هوشمند را از روش بلوتوث کنترل کرده و با مچ‌بند هوشمند عکس بگیرید. اما قابلیت فیلم‌برداری دران تعبیه نشده است.

تفاوت باتری و شارژ مغناطیسی در مقایسه 4 و 5

ورژن 4 با باتری 110 میلی‌آمپرساعت ارائه می‌شود, درحالیکه ورژن 5 گنجایش 125 میلی‌آمپری دارا است. شارژر مغناطیسی به کاربر مصرف‌کننده این قابلیت و امکان را می‌دهد که به جای حذف مانیتور و نهادن آن روی پایه شارژ, شارژر را به بدنه اصلی متصل نمایند و کار شارژ را انجام دهند. همینطور Mi Band 5 از باتری 125 میلی‌آمپر کمک می‌گیرد که نسبت به باتری 110 میلی‌آمپرساعتی می‌بند4 کمتر هم است و طبق گفته شیائومی باتری تا 20 روز تداوم می‌آورد.

بررسی و تفاوت صفحه نمایش می بند 5 در مقابل می بند4

شیائومی قصد دارد میزان صفحه‌نمایش هر محصول جدید که تولدی می‌کند را ارتقا دهد. از سایر مزایای آن می‌شود به نور و روشنایی مانیتور اشاره نمود که به 450 نیت می‌رسد, در حالی که ورژن 4 حدود 400 نیت هست و شما می‌توانید در زیر روشنایی شدید خورشید صفحه‌نمایش را با وضوح بسیار فراتر ببینید. مدل 5 مقدار مانیتور AMOLED, اینچی 1.2 و رزولوشن 294 12 126 پیکسل. در حالی که Mi Band 4 دارنده مانیتور 0.95 اینچی با رزولوشن 240 120 120 پیکسل است.

تنوع رنگ در می بند 5 در مقابل می بند 4

در زمینه‌ی طرح رنگ, بند 4 به رنگ‌های سیاه, نارنجی‌رنگ, آبی‌رنگ, قرمزرنگ و صورتی فروخته می‌شود. ولی در بند 5 شما هشت مورد رنگی دارید. بدین ترتیب درصورتی‌که به رنگ‌های متعدد روی صفحه علاقه‌مند می‌باشید, می‌بند5 جواب شما در تعیین رنگ می‌دهد.

امیدوارم که از مطلب مقایسه می‌بند 4 و می‌بند 5 راضی بوده باشید. اگر نکته و یا نظری در مورد این مقایسه و تفاوت می‌بند5 و می‌بند 4 دارید خوشحال می‌شویم که در بخش نظرات برای ما ارسال کنید.

بیشتر بخوانید:

ساعت هوشمند زیر 500 هزار تومان

ساعت هوشمند هواوی

ساعت هوشمند اندروید

خرید ساعت هوشمند آنر

خرید ساعت هوشمند


تفاوت های Mi Band 5 و Amazfit Band 5

نکته جالبی که در مورد شیائومی می بند ۵ و Amazfit Band 5 وجود دارد، این است که آن‌ها توسط یک شرکت تولید و روانه بازار شده‌اند. علیرغم اینکه Huami مالک امیزفیت محسوب می‌شود، اما این کمپانی با شیائومی در تولید این محصول همکاری داشته است. این بدان معنی است که می‌توانیم محصول ارائه شده توسط این دو شرکت جداگانه را به‌عنوان کراس اوری محسوب کنیم که هر دوی این شرکت‌ها در آن دخیل بوده‌اند.

شیائومی می بند ۵ در ماه ژوئن سال ۲۰۲۰ و در چین روانه بازار شد. یک ماه بعد نیز عرضه جهانی این ساعت هوشمند را تجربه کردیم. اگرچه تغییرات این محصول نسبت به می بند ۴، چندان ریشه‌ای نبودند، اما همچنان با یکی از بهترین ردیاب‌های تناسب اندام که با قیمت ارزان در بازار وجود دارد، شناخته می‌شود.

حتما بخوانید: بهترین ساعت هوشمند شیائومی؛ رقابت نزدیک مدل های مشهور بازار!

تفاوت می بند 5 و آمازفیت بند 5

محصول بعدی که Amazfit Band 5 نام دارد، با طراحی نام آشنای خود، مجموعه ویژگی‌های گسترده‌ای را ارائه می‌کند. حال سوال اینجاست که این دو محصول چگونه در برابر یکدیگر قرار می‌گیرند و با انتخاب هر کدام از این ساعت‌های هوشمند، چه امکانی را از دست می‌دهید که در دیگری وجود ندارد؟ ما نگاهی به مشخصات این محصول انداخته و این موضوع را بررسی می‌کنیم. پس با ما همراه باشید.


تفاوت می بند 5 و آمازفیت بند 5 از نظر عمر باتری و قیمت

احتمالا انتظار دارید که با توجه به شباهتی که این دو ساعت در مجموعه ویژگی‌های‌شان دارند، دوام باتری برابری هم داشته باشند. خب چنین موردی تقریبا درست است، اما یکسری تفاوت‌ها هم وجود دارد. هر دو محصول از باتری با ظرفیت ۱۲۵ میلی آمپر ساعتی بهره می‌برند. ساعت شیائومی می بند ۵، در کل می‌تواند ۱۴ روز در حالت عادی و ۲۰ روز در حالت صرفه جویی مصرف انرژی (Power Saving Mode) برای کاربران دوام به همراه داشته باشد. در مقایسه، Amazfit Band 5 می‌تواند ۱۵ روز در حالت عادی و ۲۵ روز در حالت صرفه جویی مصرف انرژی، در حالت آماده باش قرار داشته باشد که نشان از شباهت بالای این دو محصول دارد.

حتما بخوانید: بررسی و تحلیل ۱۴ مدل از به روزترین و بهترین ساعت های هوشمند بازار

بنابراین، Amazfit با وجود ویژگی‌های اضافه‌ای که دارد، باتری با ماندگاری کمی بالاتر را به کاربرانش ارائه خواهد داد. اگر بخواهیم در مورد ویژگی شارژ مجدد صحبت کنیم، هر دو محصول می‌توانند تنها با اتصال چند ساعت به کابل مغناطیسی، شارژ خود را از صفر به ۱۰۰ برسانند.

قیمت ارائه شده برای هر کدام از این محصولات، بسیار عالی است. اگرچه، با توجه به اینکه هر دو در رده محصولات ارزان قیمت قرار دارند، اما تفاوت زیادی در میزان پرداختی شما وجود ندارد و تقریبا یک رنج قیمت برای هر کدام خواهید داشت. شیائومی می بند ۵ در بازارهای رسمی با قیمت ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان (۴۰ دلار) و Amazfit Band 5 نیز با قیمت ۱ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان (۴۵ دلار پوند) خرید و فروش می‌شود. این اختلاف قیمت بسیار ناچیز است و سبب می‌شود که کاربران هنگام خرید، نگاهی به تفاوت قیمت آن‌ها نداشته باشند.


طراحی در می بند 5 و آمازفیت بند 5

شیائومی می بند ۵ شباهت زیادی به Amazfit Band 5 دارد. همان طور که اشاره کرده بودیم، این ردیاب‌ها توسط یک شرکت مادر ساخته شده‌اند و علیرغم داشتن قیمت متفاوت، ویژگی‌های بسیار زیادی را می‌توانیم لیست کنیم که در آن‌ها شبیه خواهند بود. بنابراین شما همان طرح پلی کربنات با ضخامت ۱۲.۴ میلی‌متر را با یک نوار پلاستیکی TPU خواهید داشت که صفحه لمسی ۱.۱ اینچی را در خود جای داده است. این صفحه نمایش به‌صورت تمام رنگ و با پنل AMOLED همراه با وضوح ۱۲۶ در ۲۹۴ پیکسل طراحی شده است و شرایط مناسبی را برای ساعت به ارمغان می‌آورد. همچنین، یک دکمه خازنی نیز در آن وجود دارد که لوکیشن آن در زیر صفحه نمایش قرار دارد.

تفاوت های Mi Band 5 و Amazfit Band 5

بزرگ‌ترین ارتقایی که برای می بند ۵ می‌توانیم ذکر کنیم، صفحه نمایش بزرگی است که نسبت به نسل چهارم، در حد ۰.۱۵ اینچ بزرگ‌تر شده است. این صفحه نمایش رنگی، از یک شیشه منحنی شکل استفاده می‌کند که مجهز به پنل ۲.۵ بعدی است و روشنایی آن نیز تا ۴۵۰ نیت می‌رسد.

این نمایشگر مناسب فردی است که مدت زمان زیادی را به ورزش اختصاص داده و نیاز دارد که در زیر نور آفتاب، بتواند به راحتی صفحه ساعت خود را مشاهده کند. در ابتدا عنوان شده بود که می بند ۵ همراه با ویژگی فشارسنج روانه بازار خواهد شد. اما در زمان عرضه شاهد چنین موضوعی نبودیم و احتمالا شیائومی در به‌روزرسانی‌های آینده از چنین قابلیتی استفاده خواهد کرد.

حتما بخوانید: Amazfit ، بزودی ساعت‌های هوشمند جدید و ارزان را روانه بازار می‌کند

ساده‌ترین راه برای تشخیص این دو ساعت هوشمند از هم، این است که ساعت هوشمند شیائومی دارای یک دکمه لمسی دایره‌ای در زیر صفحه نمایش است و ساعت امیزفیت، همین دکمه را به شکل بیضی در اختیار دارد. تفاوت دیگر امیزفیت، بند تنظیم بزرگ‌تری است که نسبت به می بند ۵ دارد. در کل، امیزفیت کمی بزرگ‌تر است، اما برای دانستن این تفاوت، باید نگاه جزئی‌تری به ماجرا داشته باشید.

هر دوی آن‌ها با درجه ضد آب ۵ ATM ارائه شده‌اند و می‌توانید از آن‌ها برای شنا در استخر تا عمق ۵۰ متر استفاده کنید. حتی این ساعت برای دوش هم مناسب است و ایمنی کامل را در چنین شرایطی خواهید داشت. این ساعت‌ها از یک کابل شارژ مشابه استفاده می‌کنند، بدین معنی که، برای تامین شارژ لازم هنگام خاموش شدن آن‌ها، نیازی به بیرون آوردن قسمت ردیاب ساعت نخواهید داشت.

تفاوت های Mi Band 5 و Amazfit Band 5

بنابراین، آیا واقعا می‌توان به تفاوت آشکار برای این ساعت‌ها رسید؟ Amazfit Band 5 دارای یک تفاوت نسبتا بزرگ است که می‌توانیم به آن اشاره کنیم. این ساعت نسبت به می بند ۵، روی مچ دست شما کوچک‌تر دیده می‌شود و این تفاوت را به صورت آشکار می‌توانید حس کنید.

بند امیزفیت در سه رنگ روانه بازار شده است که عبارتند از: زیتونی، نارنجی و مشکی نیمه شب. ساعت می بند ۵ نیز در مقایسه با آن، شش طرح رنگی مختلف دارد که از زرد، قرمز، آبی تیره، سبز نعنایی، نارنجی و مشکی تشکیل یافته است.

بنابراین، اگر قصد دارید که یک ساعت هوشمند با امکانات بیشتر را خریداری کنید، می‌توانید سراغ می بند ۵ بروید. اگر هم ردیابی دوست دارید که کمی بزرگ‌تر باشد، این Amazfit Band 5 است که می‌تواند رضایت شما را جلب کند. اما در کل باید بگوییم که تفاوت بزرگی نمی‌توان برای این ساعت‌ها عنوان کرد و تنها بنا به سلیقه خودتان می‌توانید یکی را انتخاب کنید.

حتما بخوانید: بهترین ساعت هوشمند هواوی؛ به صرفه‌های تو دل برو!


سیستم ردیابی سلامت و تناسب اندام

حال این سوال پیش می‌آید که این ساعت‌ها قادر به انجام چه کاری هستند؟ باز هم باید بگوییم که این ساعت در امکاناتی مانند سیستم ردیابی نیز مشابه همدیگر عمل می‌کنند، اما ویژگی‌هایی هم وجود دارد که تفاوت‌های جزئی را بین آن‌ها رقم می‌زند. در جلوی هر دو ساعت هوشمند، سنسورهای حرکتی وجود دارد که از شش محور برای ردیابی فعالیت‌ها و امکان نظارت روی خواب و چرت استفاده می‌کند.

تفاوت های Mi Band 5 و Amazfit Band 5

هر دو ساعت دارای سیستم ضربان قلب نوری هستند که برای ردیابی ضربان قلب در حین فعالیت‌های ورزشی و به طور مداوم می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند. این سیستم‌ها می‌توانند نمرات ارزیابی سلامت PAI را نیز برای تست میزان استرس کاربر ارائه کنند. اگرچه، به نظر می‌رسد که ساعت Amazfit از یک سنسور بیشتر BioTracker هم برخوردار است که دقت ضربان قلب را به طور بهتری اندازه گیری می‌کند.

هر دو ساعت از سیستم ۱۱ گانه ردیابی ورزشی استفاده می‌کنند که شامل شنا در استخر، دویدن در فضای باز با استفاده از GPS داخلی، ردیابی طناب زنی و حالت قایق‌رانی هستند. شما در هنگام تمرین، می‌توانید میزان خود را نیز ردیابی کرده و ببینید که تا چه حدی در وضعیت سلامت قرار دارید. جالب است بدانید که این سیستم برای مردان و زنان، استاندارد متفاوتی تعریف کرده است.

حتما بخوانید: بهترین ساعت هوشمند گارمین؛ انتخاب حرفه‌ای های جمع!

اگر هر کدام از این ساعت‌ها را انتخاب کنید، می‌توانید برای ردیابی فعالیت شبانه روزی از آن استفاده کرده و به شمارش گام با استفاده از GPS داخلی نیز بپردازید. این ساعت‌ها برای فضای باز، امکانات بیشتری دارند و GPS هم کمک می‌کند که کاربر به اطلاعات دقیق‌تری دست یابد. شما در این حین ورزش باید گوشی هوشمند خود را کنار خود داشته باشید. این روند به دلیل قیمت پایین ساعت‌ها است و نباید انتظار چندان بیشتری از آن‌ها داشته باشید.

تفاوت عمده ساعت‌های می بند ۵ و Amazfit Band 5 در این است که امیزفیت از یک سنسور SpO2 هم استفاده می‌کند که قادر به اندازه گیری سطح اکسیژن خون برای رسیدن به اطلاعات اضافی در مورد وضعیت فعلی تناسب اندام شما است. شما می‌توانید از این قابلیت بهره ببرید، اما به یاد داشته باشید که این سنسور نمی‌تواند تشخیص درستی برای مسائل جدی بهداشتی داشته باشد.

اگر این سنسور برای شما اهمیت زیادی دارد و قصد دارید که از یک سیستم مانیتورینگ ضربان قلب پیشرفته استفاده کنید، ساعت هوشمند Amazfit Band 5 یکی از بهترین گزینه‌هایی است که می‌تواند این قابلیت را برای شما فراهم کند.

ویژگی خاص SpO2 که توسط امیزفیت در اختیار شما قرار می‌گیرد، یکی از امکانات خاصه ساعت‌های هوشمند در سال ۲۰۲۰ است که در کنار ECG به ترند روز تبدیل شده است. بسیاری از ساعت‌های هوشمند در بازار وجود دارند که از این فناوری استفاده می‌کنند، اما قیمت بسیار بالاتری نسبت به امیزفیت بند ۵ دارند. قرار بود که می بند ۵ نیز از این قابلیت استفاده کند، اما شیائومی هیچگاه وجود آن را در ساعت هوشمند خود تائید نکرد.


امکانات به عنوان یک ساعت هوشمند

اگر بخواهیم این دو محصول را به عنوان یک ساعت هوشمند بررسی کنیم، ابتدا باید گفت که برنامه Zepp برای پلتفرم‌های اندروید و iOS در دسترس قرار گرفته است و برای هر دو ساعت می‌توانید از آن استفاده کنید. این بدان معنی است که شما می‌توانید اعلان‌های خود را دریافت کرده و حتی به پخش موسیقی با محصولات خود بپردازید. می‌توانید یادآورهای تقویم و رویدادهای خود را دریافت کنید. می‌توانید پیش بینی‌های هواشناسی را مشاهده کرده و دوربین تلفن همراه خود را از راه دور کنترل کنید.

شما همچنین می‌توانید واچ فیس‌های مختلف را تنظیم کرده و امکان بارگذاری تصاویر و سفارشی سازی تعدادی از این واچ فیس‌ها را نیز داشته باشید. این قابلیت‌ها همانند ساعت هوشمند اپل نیستند، اما در جایگاه خودشان می‌توانند رضایت‌تان را جلب کنند.

حتما بخوانید: بهترین ساعت هوشمند سامسونگ؛ شیک، ساده و همه پسند!

یکی دیگر از مزایای مهم ساعت Amazfit Band 5، این است که می‌توانید از سیستم الکسا داخلی آن استفاده کرده و زنگ هشدار و تایمرهای مختلف را روی ساعت تنظیم کنید. شما می‌توانید لیست خرید تهیه کرده و دستگاه‌های خانه هوشمند خود را نیز کنترل کنید.

کاملا روشن است که ایده داشتن یک دستیار هوشمند برای یک ساعت مهم است و با امکانی که اپل واچ با سیری ارائه کرده است، کاربران این ساعت‌ها نیز انتظار امکان مشابهی را دارند. ساعت هوشمند Amazfit Band 5 نیز همین قابلیت را به صورت مشابه ارائه می‌کند و سبب می‌شود که جذابیت بیشتری نسبت به می بند ۵ داشته باشد.


نتیجه گیری

کاربران بدون هیچ مشکلی می‌توانند هرکدام از این ساعت‌های هوشمند را به با امکانات ردیابی تناسب اندام گسترده دریافت کنند. خرید هرکدام از آن‌ها بسته به سلیقه‌ کاربران دارد و تفاوت چندان آشکاری در آن‌ها مشاهده نمی‌کنیم. قیمت‌ها نزدیک به هم هستند و مشکل خاصی هم در پرداخت قیمت اندک آن نخواهید داشت.

Amazfit Band 5 کمی ویژگی‌های سلامت اندام بهتری دارد، اما از آن‌سوی ماجرا، می بند ۵ از نظر طراحی و گزینه‌های رنگی مختلف، می‌تواند کاربران بیشتری را به سمت خود جذب کند. از نظر طراحی، شما اساسا نمی‌توانید تفاوت چندان آشکاری بین آن‌ها پیدا کنید. بله، رنگ‌های بیشتری همراه با می بند ۵ وجود دارد، اما به غیر از آن، همه امکانات آن مشابه با Amazfit Band 5 در اختیار شما قرار می‌گیرد.

Amazfit Band 5 دارای یک حسگر اضافی SpO2 و قابلیت الکسا است و همراه با آن، نویز یک روز ماندگاری بیشتری را نسبت به می بند ۵ به شما می‌دهد. این‌ها دلایل کافی برای صرف هزینه بیشتر نسبت به می بند ۵ برای خرید آن نیستند، اما در همین جایگاه کوچک هم می‌توانید با کمی هزینه بیشتر، این امکانات اضافی را داشته باشید.

حتما بخوانید: بهترین ساعت هوشمند اپل؛ از هر نسخه‌ی اپل واچ کدام یک ارزش خرید دارد؟

Amazfit Band 5 سیستم ردیابی سلامت مشابهی با می بند ۵ دارد. هر دوی این دستگاه‌ها را می‌توان در سطح بین المللی خریداری کرد و مشکلی از بابت عرضه و تقاضا برای آن وجود ندارد. در ادامه می‌توانید نگاهی هم به مشخصات این دو ساعت هوشمند در کنار همدیگر داشته باشید. همان‌طور که مشاهده می‌کنید، شباهت بین این دو ساعت بسیار بالا است و تنها در چند مورد خاص، تفاوت احساس می‌شود. شما نیز می‌توانید نظرات خود را در مورد این دو ردیاب هوشمند با ما درمیان گذارید. شمسا به عنوان خریدار کدام یک از محصولات را انتخاب کنید؟ دلایل خود را در بخش کامنت‌ها با ما درمیان گذارید.

 

Amazfit Band 5

Xiaomi Mi Band 5

مواد سازنده

پلی کربنات، بند سیلیکونی

پلی کربنات، بند سیلیکونی

ابعاد فیزیکی

۴۷.۲ در ۱۸.۵ در ۱۲.۴ میلی‌متر

۴۶.۹۵ در ۱۸.۱۵ در ۱۲.۴۵ میلی‌متر

ابعاد صفحه نمایش

۱.۱ اینچ

۱.۱ اینچ

رزولوشن صفحه نمایش

۱۲۶ در ۲۹۴ پیکسل

۱۲۶ در ۲۹۴ پیکسل

نوع صفحه نمایش

AMOLED with 2.5D curved glass protection and screen brightness up to 450 nits

AMOLED with 2.5D curved glass protection and screen brightness up to 450 nits

مقاومت در برابر آب

5 ATM

5 ATM

سنسورها

BIO Tracker 2 PPG Bio Tracking Optical Sensor (tracks pulseOx), 3-axis accelerometer, 3-axis gyroscope

3-axis accelerometer, 3-axis gyroscope, optical heart rate sensor, capacitive proximity sensor

باتری

۱۲۵ میلی‌آمپر ساعت

جنس لیتیوم یون

۱۲۵ میلی آمپر ساعت

جنس لیتیوم یون

عمر باتری

بالای ۱۵ روز در حالت عادی

بالای ۲۵ روز در حالت صرفه جویی مصرف انرژی

بالای ۹۰ روز در حالت استندبای

بالای ۱۴ روز در حالت عادی

بالای ۲۰ روز در حالت صرفه جویی مصرف انرژی

پشتیبانی از Alexa

دارد

ندارد

قابلیت NFC

ندارد

دارد (فقط نسخه چینی)

قیمت حدودی

۵۰ دلار

۴۵ الی ۵۰ دلار

تفاوت می بند 5 و آمازفیت بند 5 از نگاه مقداد آی تی؟

ما در این مقاله به تفاوت های اصلی Mi Band 5 و Amazfit Band 5 از لحاظ عمر باتری، قیمت، طراحی و سیستم ردیابی سلامت و تناسب اندام می پردازیم.

امکانات سیستم سلامت کدام برتر است؟ Mi Band 5 یا Amazfit Band 5؟

Mi Band 5 کمی ویژگی‌های سلامت اندام بهتری دارد.

عمر باتری کدام بیشتر است؟ Mi Band 5 یا Amazfit Band 5؟

Amazfit Band 5 می‌تواند ۱۵ روز در حالت عادی و ۲۵ روز در حالت صرفه جویی مصرف انرژی، در حالت آماده باش قرار داشته باشد.

شما می توانید برای خرید و خواندن مقاله های بیشتر به فروشگاه مقداد آی تی و مجله مقداد آی تی مراجعه کنید. 

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 4.5 / 5. تعداد آرا: 49

هنوز امتیازی ثبت نشده