تکنولوژی

آموزش قطع کردن و فعال کردن صدای استارت‌آپ در مک‌او‌اس

در این موقعیت شاید فکر کنید همان ماوس کفایت می‌کند، اما در همان هنگام ورود رمز عبور به مشکل بر می‌خورید! ما اغلب عادت کرده‌ایم همیشه ماوس و کیبورد دم دستمان باشد و وقتی یکی از این دو به هر دلیل از کار بیفتد، کارمان لنگ می‌ماند. بنابراین بهتر است روش‌های استفاده از کامپیوتر بدون هر کدام از این دو را یاد بگیریم تا در مواقع نیاز دچار مشکل نشویم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از جام جم ، امروزه حتی با در نظر گرفتن تبلت‌ها و صفحات لمسی، ماوس یا تاچ‌پد جزئی‌ لاینفک از تجربه‌ کاربری ویندوز و مک‌او‌اس به شمار می‌رود که در غیاب آنها، این تجربه بشدت تحت تاثیر قرار می‌گیرد. پس اجازه‌ دهید نگاهی به کاربری قسمت‌های مختلف ویندوز و مک‌او‌اس با استفاده از تنها کیبورد بیندازیم.

کنترل مکان‌نما با کیبورد

هنگامی که امکان استفاده از ماوس را ندارید، احتمالا با خودتان فکر کرده‌اید چقدر خوب بود اگر می‌شد به‌وسیله‌ کیبورد نیز کلیدهای مکان‌نما را کنترل کرد. خوشبختانه چنین قابلیتی هم در ویندوز و هم در مک‌او‌اس تعبیه شده تا بتوان مکان‌نما را فقط با کلید‌های کیبورد حرکت داد.

در ویندوز این امکان با نام Mouse Keys شناخته می‌شود که در قسمت Ease of Access Center و گزینه‌ Make the mouse easier to use قرار گرفته است. اما با توجه به آن‌که می‌خواهیم آن را بدون نیاز به ماوس فعال کنیم، می‌توانیم با نگه داشتن کلید‌های Alt و Shift سمت چپ کیبورد و زدن کلید Num Lock این کار را انجام دهیم. پس از فعالسازی (که با یک بوق کوتاه و آیکونی در قسمت اعلان‌ها مشخص می‌شود)، به کمک هشت کلید اعداد دور عدد 5، مکان‌نمای ماوس را حرکت داده و با عدد 5 عمل کلیک را انجام دهید. با همین ترکیب کلیدها هم می‌توانید قابلیت را غیرفعال کنید.

مک‌اواس نیز همین امکان را دقیقا با همین نام در اختیار کاربر گذاشته است. ترکیب میانبر فعالسازی Mouse Keys در این سیستم‌عامل، کلیدهای Option + Command + F5 است که در کیبوردهای دارای اعداد با همان اعداد مثل ویندوز حرکت و کلیک صورت گرفته و در کیبوردهای فاقد اعداد، از کلیدهای اطراف کلید L برای حرکت و از این کلید برای کلیک استفاده می‌شود.

کلیدها و ترکیب‌های حیاتی

اگر می‌خواهید کارهای مرسومی را که در حالت عادی با ماوس صورت می‌گیرد به کمک کیبورد انجام دهید، ویندوز و مک‌او‌اس ترکیب‌های میانبر گوناگونی را برای کاربری در نظر گرفته‌اند که در اینجا نگاهی به کلیدهای کلیدی و ترکیبات مهم آنها می‌اندازیم.

این را همیشه در نظر داشته باشید که در ویندوز، کلید Tab یکی از کاربردی‌ترین کلید‌ها هنگام استفاده از کیبورد است. هنگامی که می‌خواهید برنامه‌ یا فایلی را از دسکتاپ انتخاب کنید، کافی است یک‌بار کلید Tab را بزنید تا اولین آیکون انتخاب شود و سپس با دکمه‌های جهت، به آیکونی که می‌خواهید برسید. با زدن این کلید به دفعات بعدی، منوی استارت و قسمت‌های دیگر Taskbar انتخاب می‌شود. در داخل برنامه‌ها هم این کلید بخش‌ها و دکمه‌ها را انتخاب می‌کند. علاوه بر این، در برنامه‌هایی که تب‌های مختلف دارند (مانند مرورگرها یا Task Manager) با ترکیب Ctrl و کلید Tab، می‌توانید میان این تب‌ها حرکت کنید. میانبر Alt + Tab هم برای انتخاب میان پنجره‌های باز به کار می‌رود.

اعمال مربوط به پنجره‌ برنامه‌ها در ویندوز به کمک کلید Alt انجام می‌شود. با زدن این کلید، منوی برنامه‌ها نمایش داده می‌شود که به‌وسیله‌ کلیدهای جهت می‌توانید گزینه‌ها را انتخاب کنید. علاوه بر فعالسازی منو، با ترکیب Alt با حرف اول یک منو (مثلا F برای منوی File)، آن منو باز می‌شود. فعالسازی منوی برنامه‌ها را به‌وسیله‌ کلید F10 هم می‌توانید انجام دهید. ترکیب مهم دیگر کلید Alt به همراه کلید F4 است که پنجره‌ فعال را می‌بندد. ترکیب Ctrl + Shift + Esc را هم فراموش نکنید که Task Manager ویندوز را باز می‌کند.

در مک‌او‌اس مهم‌ترین دکمه‌، کلید Command است که حجم عظیمی از عملکردها با ترکیبی از این کلید صورت می‌گیرد. با ترکیب Command و F2 می‌توانید نوار منو (نوار بالا) را فعال کرده و با کلیدهای جهت در میان گزینه‌های آن حرکت کنید. مانند این ترکیب اما با کلید F3 برای انتخاب داک (dock) به کار می‌رود که در این حالت هم با کلید‌های جهت، امکان انتخاب برنامه‌های روی آن وجود خواهد داشت. حرکت میان پنجره‌های فعال با Command + Tab انجام می‌شود و بستن پنجره‌ فعال درون برنامه‌ای هم با Command + W. میانبرهای ترکیبی با کلید Command فهرست بلندبالایی است که در این مطلب نمی‌گنجد. اما یکی دیگر از ترکیب‌های مهم که دانستن آن بد نیست، ترکیب Command + Option و کلید Eject است که مک را به حالت Sleep می‌برد.

جست‌وجو کنید!

در ویندوزهای جدید، عمل جست‌وجو بسیار خوب پیاده‌سازی شده که به کمک آن می‌توان به راحتی به بخش‌های مختلف سیستم‌عامل و حتی فایل‌ها و فولدرها دسترسی داشت. بنابراین یکی از مهم‌ترین کلیدهایی که باید هنگام استفاده از کیبورد به خاطر داشته باشید، کلید ویندوز است. با فشردن این کلید، منوی استارت باز شده و پس از آن می‌توانید با تایپ نرم‌افزار یا تنظیم مورد نظرتان، آن را اجرا کنید. بسیاری از کاربران این نکته را نمی‌دانند که ویندوز ترکیب میانبری هم برای باز کردن منوی استارت دارد: Ctrl + Esc. پس اگر با کیبوردی برخورد کردید که کلید ویندوز آن کار نمی‌کرد، باز هم به کمک این ترکیب می‌توانید به‌راحتی منوی استارت را باز کنید. معادل این عمل در مک‌او‌اس، برنامه‌ Spotlight است که برای جست‌وجو در تمام قسمت‌های سیستم‌‌عامل مورد استفاده قرار می‌گیرد. ترکیب میانبر پیش‌فرض برای باز کردن این قابلیت، Command + Space است که اگر کامپیوتر مک دارید، بسیار به کارتان خواهد آمد.

تایپ بدون کیبورد

گاهی کیبورد کامپیوتر یا لپ‌تاپ‌تان مشکل پیدا می‌کند و مجبور می‌شوید تنها با ماوس‌ کار کنید. در ویندوز و مک، اکثر عملکردها تنها با ماوس قابل انجام است، بجز عمل تایپ که پیچیدگی بیشتری دارد.

برای تایپ به‌وسیله‌ ماوس، بهترین گزینه کیبورد مجازی است که در ویندوز با نام «کیبورد روی صفحه‌» (On-Screen Keyboard) شناخته می‌شود. با رفتن به قسمت Ease of Access و بخش Keyboard می‌توانید این کیبورد را فعال و به‌وسیله‌ کلیک ماوس روی آن، متنی را که می‌خواهید تایپ کنید. در صفحه‌ ورود ویندوز هم اگر دقت کنید، در قسمت پایین سمت راست آیکون Ease of Access وجود دارد که با کلیک روی آن می‌توان کیبورد روی صفحه را نمایش داد. در مک‌اواس نیز «صفحه‌کلید مجازی» وجود دارد که برای فعالسازی آن باید به قسمت کیبورد در تنظیمات بروید و تیک Show Keyboad & Character Viewers را بزنید. سپس از نوار بالا و منوی کیبورد، Show Keyboard Viewer را کلیک کنید تا کیبورد مجازی برای تایپ با ماوس فعال شود.


فرقی ندارد بخواهید سرگرم شوید، چیزی یاد بگیرید یا درباره هر موضوعی بیشتر بدانید. کافی است کمی در یوتیوب جست‌وجو کنید تا در بین میلیاردها ساعت ویدیوی بارگذاری‌شده در این پلتفرم، آنچه را می‌خواهید، پیدا کنید؛ اما خیلی وقت‌ها ممکن است نخواهید فقط این ویدیوها را تماشا کنید و لازم باشد به دلایل مختلف آنها را به‌صورت آفلاین هم در دسترس داشته باشید. برای همین هم آشنایی با روش‌های ذخیره ویدیوهای یوتیوب روی کامپیوتر و گوشی می‌تواند بسیار کاربردی باشد. در ادامه، برخی از بهترین روش‌ها برای دانلود از یوتیوب روی کامپیوتر و گوشی را با هم مرور می‌کنیم.

بهترین روش برای دانلود از یوتیوب، تهیه حساب کاربری ممتاز یوتیوب و فعال کردن قابلیت دانلود ویدیوها از طریق خود این سرویس است؛ اما شما برای آشنایی با نحوه خرید حساب کاربری یوتیوب اینجا نیستید. پس بهتر است درباره روش‌های رایگان دانلود ویدیو از یوتیوب بیشتر صحبت کنیم.

برای این کار چند روش کلی وجود دارد. ما این روش‌ها را در سه بخش تقسیم‌بندی کرده‌ایم و آنها را به شما مرحله به مرحله توضیح خواهیم داد:

 1. استفاده از وب‌سایت‌های دانلود از یوتیوب
 2. استفاده از نرم‌افزارهای کامپیوتری
 3. استفاده از اپلیکیشن‌های موبایل

1. استفاده از وب‌سایت‌های دانلود از یوتیوب

ساده‌ترین راهکار برای دانلود ویدیوهای یوتیوب، استفاده از وب‌سایت‌های دانلود از یوتیوب است. این کار دو مزیت اصلی دارد:

 • به نصب نرم‌افزارهای اضافی نیاز ندارید؛
 • مرورگر همه‌جا در دسترس است: چه روی کامپیوتر و چه تمامی گوشی‌های هوشمند.
تمامی این وب‌سایت‌ها طرز کار مشابهی دارند. آنها با دریافت آدرس URL ویدیوی موردنظر، لینک دانلود مستقیم آن را با کیفیت‌های متفاوت در اختیار شما قرار می‌دهند.

روش اول: دانلود ویدیو با FlyDownloader.com

اگر به‌دنبال یک ابزار رایگان برای دانلود آنلاین ویدیوها هستید، FlyDownloader یکی از کامل‌ترین گزینه‌ها است. با استفاده از این وب‌سایت می‌توانید از بسیاری از سرویس‌های ویدیو و شبکه‌های اجتماعی مانند یوتیوب، تیک‌تاک، فیس‌بوک، اینستاگرام و… ویدیو دانلود کنید. روش استفاده بسیار ساده است:

مراحل دانلود آنلاین ویدیو با FlyDownloader

مرحله اول

وارد یوتیوب شوید و لینک ویدیوی موردنظرتان را کپی کنید.

مرحله دوم

وارد وب‌سایت flydownloader.com شوید، لینک ویدیو را وارد کرده و دکمه Download را انتخاب کنید.

مرحله سوم

تمامی لینک‌های دانلود مستقیم برای شما نمایش داده می‌شوند. می‌توانید به‌دلخواه، هرکدام را دانلود و بر روی گوشی یا کامپیوتر خود ذخیره کنید.

توجه داشته باشید که شما می‌توانید ویدیوی کامل، ویدیوی بی‌صدا و همچنین فایل صوتی ویدیوها را به‌صورت مجزا دانلود کنید.

روش دوم: استفاده از GiveFastLink.com

این وب‌سایت از بهترین ابزارهای آنلاین برای دانلود ویدیو از یوتیوب است که روش استفاده بسیار ساده‌ای دارد. کافی است لینک ویدیو یوتیوب موردنظرتان را در این سایت سرچ کنید تا لینک‌های دانلود با کیفیت‌های مختلف برای شما نمایش داده شود. هیچ نیازی به نصب اپلیکیشن یا ساخت اکانت ندارید.

مراحل دانلود ویدیو از یوتیوب با استفاده از GiveFastLink

مرحله اول

وارد وب‌سایت یا اپلیکیشن یوتیوب شوید و لینک ویدیو را کپی کنید.

مرحله دوم

وارد وب‌سایت givefastlink.com شوید و لینک ویدیو را کادر جست‌وجوی بالای وب‌سایت وارد کنید؛ سپس روی دکمه دانلود کلیک کنید.

مرحله سوم

لینک‌های دانلود با کیفیت‌های مختلف برای شما به نمایش در می‌آیند. به‌دلخواه، یک مورد را انتخاب کنید و روی گوشی یا کامپیوترتان ذخیره کنید.

با استفاده از این سرویس، شما می‌توانید ویدیوهای یوتیوب را به‌صورت MP3 هم دانلود و ذخیره کنید.

روش سوم: سرویس Y2Mate

یکی از بهترین و ایمن‌ترین گزینه‌ها، سرویس Y2Mate است.

این وب‌سایت نیازی به ثبت‌نام برای استفاده از خدماتش ندارد و هیچ اطلاعاتی از شما ذخیره نمی‌کند؛ به‌علاوه محدودیتی برای استفاده از آن ندارید و می‌توانید هر تعداد ویدیویی را که خواستید، در کیفیت‌های مختلف دانلود کرده یا فقط فایل صوتی آنها را به‌صورت mp3 استخراج کنید. به‌علاوه استفاده از این سرویس هم بسیار ساده است و نیازی به هیچ اطلاعات خاصی ندارد.

مراحل دانلود از یوتیوب با استفاده از سرویس Y2Mate

مرحله اول

وارد یوتیوب شوید و ویدیوی موردنظر خود را پیدا کنید.

مرحله دوم

آدرس این ویدیو را از نوارابزار بالای مرورگر کپی کنید.

مرحله سوم

وارد وب‌سایت Y2Mate شوید.

مرحله چهارم

در بالای صفحه اصلی سایت، یک باکس با حاشیه قرمز دیده می‌شود که محل جست‌جو برای ویدیوی موردنظر یا وارد کردن آدرس آن است. آدرسی را که قبلا کپی کرده بودید، در این قسمت Paste کنید و روی دکمه Start کلیک کنید.

مرحله پنجم

بعد از زدن روی دکمه Start، انواع کیفیت‌های موجود ویدیو، فایل‌های صوتی mp3 قابل‌استخراج و سایر فرمت‌های صوتی در دسترس به‌همراه حجم هریک در جدولی نشان داده می‌شود. دیگر تصمیم با شماست!

روش چهارم: تغییر آدرس ویدئو

یک روش دیگر، اضافه کردن دو حرف pp به انتهای کلمه youtube در آدرس ویدیو است. به همین سادگی!

برای مثال کافی است http://www.youtube.com/video را تبدیل به http://www.youtubepp.com/video کنید تا به‌صورت خودکار به صفحه دانلود ویدیو راهنمایی شوید.

2. استفاده از نرم‌افزارهای کامپیوتری

اگر خیلی علاقه‌ای به استفاده از سرویس‌های آنلاین ندارید، گزینه‌های بهتری هم وجود دارند. استفاده از نرم‌افزارهای ویندوز به شما کنترل بسیار بیشتری بر روند دانلود ویدیوها از یوتیوب می‌دهند.

روش اول: نرم‌افزار 4K Video Downloader

نرم‌افزار رایگان و بسیار توانمند 4K Video Downloader بهترین گزینه پیشنهادی ما برای دانلود ویدیوهای آنلاین است.

از مهم‌ترین ویژگی‌های این نرم‌افزار به این موارد می‌توان اشاره کرد:

 • با تمامی سیستم‌های عامل سازگار است و محدودیتی برای استفاده از آن ندارید.
 • می‌توانید ویدیو را با وضوح تصویر تا 8K دانلود کنید.
 • این نرم‌افزار لینک‌ها را از نظر وجود بدافزار یا ویروس اسکن کرده و موارد مشکوک را به شما گزارش می‌دهد. درنتیجه می‌توانید بدون نگرانی از امنیت سیستم و اطلاعات خود اقدام به دانلود ویدیوهای موردنظر بکنید.
 • با استفاده از نسخه رایگان این نرم‌افزار می‌توانید تا ۱۰ ویدیو از یک پلی‌لیست و روزانه تا ۳۰ ویدیو در فرمت‌های مختلف دانلود کنید.
 • زیرنویس ویدیوها هم قابل‌دانلود است.
 • ویدیو را به فایل صوتی می‌توانید تبدیل کنید.
 • ویدیوهای ۳۶۰ درجه و سه‌بعدی را هم می‌توانید با این نرم‌افزار دانلود کنید.
 • این نرم‌افزار غیر از یوتیوب، امکان دانلود مستقیم از سایت‌های معروف دیگری مثل فیس‌بوک و Vimeo را هم به شما می‌دهد.
 • رابط کاربری روان و سرراستی دارد و استفاده از آن بسیار راحت است.

مراحل دانلود از یوتیوب با نرم‌افزار 4K Video Downloader

مرحله اول

آدرس ویدیوی موردنظر را از نوارابزار آدرس در مرورگر کپی کرده و سپس وارد برنامه شوید.

مرحله دوم

در صفحه اصلی روی دکمه Paste Link کلیک کرده تا ویدیوی موردنظر با کیفیت‌های قابل دسترس برای شما نمایش داده شود.

مرحله سوم

پس از انتخاب کیفیت و فرمت فایل، روی دکمه دانلود در پایین صفحه کلیک کنید تا روند دریافت فایل شروع شود.

مرحله چهارم

پس از پایان دانلود، روی ویدیوی دریافتی کلیک راست کنید و گزینه Show in folder را انتخاب کنید تا فایل دانلودشده را مشاهده کنید.

روش دوم: استفاده از نرم‌افزار WinX/MacX

پیشنهاد بعدی ما، نرم‌افزار اختصاصی دانلود آنلاین WinX برای کاربران ویندوز است. نسخه‌ای سازگار با مک‌او‌اس به‌نام MacX هم برای این نرم‌افزار توسعه یافته است.

از مهم‌ترین ویژگی‌های این نرم‌افزار به این موارد می‌توان اشاره کرد:

 • امنیت بسیار بالایی دارد.
 • از بیش از ۳۰۰ سایت مختلف پخش آنلاین ویدیو پشتیبانی می‌کند. این ویژگی دست شما را برای انتخاب ویدیوهای دریافتی کاملا باز می‌گذارد.
 • رابط کاربری آن هم بسیار ساده و کاربردی طراحی شده است. درنتیجه برای یادگیری کار کردن با آن زمان زیادی لازم نیست.
 • کاملا رایگان است و تبلیغ نشان نمی‌دهد.
 • قابلیت دریافت ویدیوهایی تا کیفیت 8K را دارد.
 • به‌سادگی چندین ویدیو را می‌تووانید در فهرست دانلود گروهی قرار دهید.
 • کیفیت و فرمت خروجی فایل دریافتی هم تنها با چند کلیک قابل‌تنظیم هستند.
 • امکان تهیه تصاویر ثابت از ویدیوها را به شما می‌دهد.
 • برای تبدیل ویدیوها فشار زیادی به سیستم شما وارد نمی‌کند.
البته این نرم‌افزار مثل 4K Video Downloader امکان دریافت زیرنویس‌ها، ویدیوهای سه‌بعدی یا ۳۶۰ درجه را ندارد

مراحل دانلود از یوتیوب با نرم‌افزار WinX/MacX

مرحله اول

آدرس ویدیو یا موزیک موردنظر را از نوارابزار آدرس در مرورگر کپی کرده و سپس وارد برنامه شوید.

مرحله دوم

در صفحه اصلی، روی دکمه Add Url+ کلیک کنید. لینک ویدیو خود را در نوار بالای پنجره باز شده Paste کنید. حالا روی دکمه Paste URL & Analyze کلیک کرده تا ویدیوی موردنظر با کیفیت‌های قابل‌دسترس برای شما نمایش داده شود.

مرحله سوم

پس از انتخاب کیفیت و فرمت فایل، روی دکمه Download Selected Videos در پایین صفحه کلیک کنید.

مرحله چهارم

حالا روی دکمه Browse کلیک کنید تا بتوانید محل ذخیره ویدیو یا موزیک دانلودشده را مشخص کنید.

مرحله پنجم

در نهایت باید روی دکمه Download Now کلیک کنید تا روند دانلود فایل شما شروع شود.

درصورت تمایل می‌توانید چند ویدیو را هم‌زمان در فهرست دانلود قرار دهید. برای این کار باید مراحل اول و دوم را برای تمام آنها تکرار کرده و بعد دکمه Download Selected Videos را فشار دهید.

روش سوم: استفاده از Internet Download Manager

نرم‌افزار مدیریت دانلود Internet Download Manager یکی از ابزارهای شناخته‌شده بین کاربران ایرانی است. این نرم‌افزار، که نسخه‌های کرک‌شده آن را می‌توانید به‌راحتی از سایت‌های داخلی دریافت کنید، امکانات جالب فراوانی دارد. یکی از این قابلیت‌ها، دانلود مستقیم ویدیوهای پخش آنلاین است.

مراحل دانلود از یوتیوب با نرم‌افزار Internet Download Manager

مرحله اول

اول باید آخرین نسخه از این نرم‌افزار را دانلود و طبق راهنمایی‌های داده‌شده آن را نصب و فعال کنید.

مرحله دوم

مرورگر خود را باز کنید. به‌صورت پیش‌فرض پیامی به شما نمایش داده می‌شود که از شما می‌خواهد افزونه اختصاصی IDM برای مرورگر خود را فعال کنید.

اگر این پیام به شما نمایش داده نشد، دو راه‌حل وجود دارد:

 • روش اول ریست کردن سیستم و اجرای مجدد مرورگر برای رفع اشکال و نمایش پیام است.
 • راه‌حل بهتر، تغییر تنظیمات به‌صورت دستی است:
  • کافی است وارد برنامه IDM در کامپیوتر خودتان شده و در زبانه دانلود، گزینه Options را انتخاب کنید تا وارد تنظیمات شوید.
  • حالا وارد زبانه General شوید تا به تنظیمات کلی نرم‌افزار دسترسی پیدا کنید.
  • در این صفحه، فهرستی از مرورگرهای نصب‌‌شده روی سیستم و وضعیت فعال/ غیرفعال بودن افزونه اختصاصی IDM در آنها قابل مشاهده است. کافی است در این فهرست مرورگر خود را انتخاب کنید تا افزونه دانلود خودکار برای آن فعال شود.
  • حالا با مراجعه به یوتیوب و شروع پخش ویدیو، یک آیکون در بالای تصویر دیده خواهد شد. با کلیک کردن روی این آیکون می‌توانید کیفیت موردنظرتان را انتخاب کرده و شروع به دانلود ویدیو کنید.
اگر نمی‌توانید آیکون موردنظر را مشاهده کنید، مطمئن شوید از آخرین نسخه از IDM استفاده می‌کنید. همچنین باید مرورگر شما کاملا به‌روز باشد و افزونه IDM در آن غیرفعال نشده باشد.

3. استفاده از اپلیکیشن‌های موبایل

در نهایت نوبت به کاربران گوشی‌های هوشمند می‌رسد. البته با استفاده از وب‌سایت‌های دانلود ویدیو از یوتیوب می‌توانید آنها را به‌صورت آفلاین روی گوشی هم ذخیره کنید؛ اما دست شما برای استفاده از اپلیکیشن‌های اختصاصی گوشی‌های هوشمند هم باز است.

اپلیکیشن‌های اندرویدی

در این مورد دست کاربران اندروید بسیار بازتر است و انتخاب‌های گسترده‌تری برای دانلود ویدیو از یوتیوب در اختیار دارند. از جمله اپلیکیشن‌های معروف اندرویدی برای دانلود ویدیو از یوتیوب می‌توان به YouTube Go از خود پلی‌استور و Videoder اشاره کرد.

برای دانلود ویدیوها با اپلیکیشن YoutTube Go نیازی به انجام کار خاصی نیست. در این نسخه از اپلیکیشن یوتیوب دکمه دانلود در همان صفحه پخش ویدیو درنظر گرفته شده است.

برای استفاده از اپلیکیشن Videoder برای دانلود ویدیو از یوتیوب، باید مراحل زیر را دنبال کنید.

مراحل دانلود از یوتیوب با اپلیکیشن Videoder

مرحله اول

در گوشی خود، اپلیکیشن یوتیوب را باز کرده و ویدیوی موردنظرتان را پیدا کنید.

مرحله دوم

در پایین صفحه، علامت Share را لمس کرده و از فهرست اپلیکیشن‌های موجود برای اشتراک‌گذاری، Videoder را انتخاب کنید.

مرحله سوم

صفحه جزییات کیفیت‌ها و فرمت‌های قابل دانلود در ادامه برای شما به‌نمایش در خواهد آمد. مشخصات موردنظرتان را انتخاب کرده و آن را لمس کنید.

مرحله چهارم

در پنجره‌ای که باز می‌شود، می‌توانید نام فایل و محل دانلود آن روی گوشی را تعیین کنید. پس از این کار، دکمه Start Download را لمس کنید تا دریافت فایل آغاز شود.

مرحله پنجم

در نهایت باید روی دکمه Download Now کلیک کنید تا روند دانلود فایل شما شروع شود.

البته این اپلیکیشن را نمی‌توانید در فروشگاه پلی‌استور پیدا کنید و باید خودتان فایل نصب را از وب‌سایت سازنده دانلود کنید. اما به‌جای آن، این اپلیکیشن به شما امکان می‌دهد ویدیو را در مرورگر داخلی آن انتخاب کنید، فرمت فایل را انتخاب کرده و آدرس دانلود و نام آن را قبل از شروع تنظیم کنید.

دریافت اپلیکیشن از منابع نامعتبر به امنیت گوشی شما لطمه می‌زند. درنتیجه، به هیچ عنوان سراغ دانلود و نصب اپلیکیشن‌های متفرقه و گمنام دانلود ویدیو نروید.

اپلیکیشن‌ مناسب iOS

کاربران گوشی‌ها و تبلت‌های اپل هم می‌توانند با استفاده از اپلیکیشن Documents و طبق مراحل زیر، ویدیوها را به‌صورت مستقیم از یوتیوب روی گوشی خود دانلود کنند.

مراحل دانلود از یوتیوب با استفاده از اپلیکیشن Documents

مرحله اول

ابتدا اپلیکیشن Documents را روی آی‌فون یا آی‌پد خود نصب کنید.

مرحله دوم

پس از نصب برنامه، اپلیکیشن یوتیوب را روی گوشی خودتان باز کرده و ویدیوی مورنظر خود را پیدا کنید.

مرحله سوم

حالا با فشردن دکمه Share در پایین ویدیو و لمس گزینه Copy Link، آدرس URL آن را ذخیره کرده و به اپلیکیشن Documents بازگردید.

مرحله چهارم

پس از رد کردن پیام‌های اولیه و رسیدن به صفحه اصلی، می‌توانید عبارت Documents را در بالای نمایشگر خود مشاهده کنید.

مرحله پنجم

در این صفحه علامت قطب‌نمای آبی‌رنگ در سمت راست نوار پایین صفحه را لمس کنید تا مرورگر داخلی اپلیکیشن فعال شود.

مرحله ششم

در این مرورگر، آدرس https://keepvid.pro را وارد کرده و وارد این وب‌سایت شوید.

مرحله هفتم

حالا در کنسول وسط صفحه که عبارت Search or Enter Link را در میان آن مشاهده می‌کنید، آدرس ویدیوی مدنظرتان را که کپی کرده بودید، وارد کنید.

مرحله هشتم

بعد دکمه Download Now را لمس کنید تا روند کار شروع شود.

مرحله نهم

حالا می‌توانید کیفیت و فرمت فایل موردنظر را انتخاب کرده، یا بهترین گزینه یا همان Best Download را انتخاب کنید.

مرحله دهم

در صفحه بعدی، می‌توانید نام و محل ذخیره فایل ویدیویی را تعیین کرده و سپس دکمه Done را لمس کنید تا دانلود ویدیوی شما از یوتیوب شروع شود.


مک‌های اپل پس از بوت کردن سیستم عامل صدای خاصی پخش می‌کنند تا کاربر متوجه شود اما در مک‌هایی که در سال‌های ۲۰۱۶ الی ۲۰۲۰ فروخته شده، این صدا به صورت پیش‌فرض فعال نیست. در هر صورت می‌توانید صدای استارت‌آپ را بنا به سلیقه و کاربرد، فعال یا غیرفعال کنید.

در این مقاله شیوه‌ی قطع کردن صدای استارت‌آپ مک‌او‌اس و فعال کردن آن را بررسی می‌کنیم.

صدای استارت‌آپ از این جهت مفید است که بدون دیدن صفحه نمایش متوجه می‌شوید که مک‌او‌اس بوت شده و سیستم آماده‌ی کار است. اما شاید در محیط کار یا منزل، حواستان کاملاً به مک‌بوک، آی‌مک یا مدل‌های دیگر مک هست و با نگاه به صفحه نمایش متوجه می‌شوید که سیستم عامل بوت شده است. از طرفی نمی‌خواهید سر و صدای اضافی در محیط پخش شود. در این صورت بهتر است صدای استارت‌آپ را غیرفعال کنید.

تنظیمات صدای استارت‌آپ در مک‌او‌اس

در نسخه‌ی جدید مک‌او‌اس که Big Sur یا نسخه‌ی ۱۱ گفته می‌شود، یک گزینه‌ی ساده در تنظیمات برای فعال و غیرفعال کردن صدای استارت‌آپ موجود است که جزو تنظیمات سیستمی است. بنابراین ابتدا روی منوی اپل یا سیب در بالای صفحه کلیک کرده و سپس روی System Preferences کلیک کنید.

در پنجره‌ی باز شده روی Sound کلیک کنید.

آموزش قطع کردن و فعال کردن صدای استارت‌آپ در مک‌او‌اس

در بخش افکت‌های صوتی یا Sound Effects گزینه‌هایی دیده می‌شود. تیک گزینه‌ی Play Sound on Startup را حذف کنید تا بدین ترتیب صدای استارت‌آپ قطع شود. برای فعالسازی نیز می‌توانید تیک این گزینه را اضافه کنید.

آموزش قطع کردن و فعال کردن صدای استارت‌آپ در مک‌او‌اس